1UU DU Zü De Groote Oorlog. No. 142. Dinsdag 1 December 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAHHQAS-. WOENSDAG- en VMIDMUMD. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoortstraaf C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij gulden bij P" V 1 I H E verlies I verlies van m gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Een addertje. De „Middelburgsche Courant" Van Za terdag j.l. bevatte het navolgende be richt uit Waarde Vrijdag werd te Waarde aan den schoot der aarde toevertrouwd, het stof felijk overschot van een vluchteling1 F. P. Cloetens, oud 25 jaar en afkom stig van Mechelen. De droeve lijkstoet, die zich door de gemeente bewoog, was geen gewone. Verschillende Belgische vluchtelingen, die nog hier in de gemeente vertoeven, sloten zich bij den stoet aan, terwijl tal van belangstellende Waardenaars mede naar den doodenakker togen. Er zou hier een katholiek begraven worden] De familie was daartoe ge noopt, daar de begrafenis op een katho liek kerkhof elders haar te bezwarend waren. Hier geschiedde het kosteloos. Door den predikant uit Waarde, ds. E. V. J. Japchen, werd bij het graf eene rede gehouden, waarin hij liet uit komen, dat ook onze doodenakker, als ook deel uitmakende van de groote, maar thans woelige aarde, eenmaal door Jezus, onzen Heiland, bewandeld, ge wijde grond is. De broeder van den overledene dank te den spreker voor zijne gevoelvolle woorden en de talrijke aanwezigen voor hunne belangstelling1. Zooals dit bericht luidt, schuilt hier een addertje in het gras, in zooverre namelijk wordt gesuggereerd, dat voor de minbedeelden, de armen op onze kerk hoven geen plaats zou zijn. Wij plaatsen hiertegen ons protest, wetende, dat al Zijn ons de omstandigheden, die tot het be graven van een Katholiek op het Waar- desche kerkhof noopten, onbekend, noch tans in dit opzicht bovenstaand bericht volkomen onjuist is. Wat verder bij het graf door ds. Jap chen is gezegd, klinkt heel mooi, maar is feitelijk een groote onbenulligheid, want op die wijze zijn alle kerkgebouwen overtollig en missen de talrijke Schriftuur plaatsen die spreken over het toewijden van een gebouw, een plek gronds aan den dienst des Heeren, ten eenemate hunne1 waarde. Het is volkomen juist, dat Christus de garde in .wijderen zin door Zijn voetstap pen heeft geheiligdde Katholieke Kerk is er zich wel van bewust. Maar evenmin als Gods alomtegenwoordigheid de Vrome gewoonte vermag te vonnissen om op bepaalde, God toegewijde plaat sen Zijn Heiligen Naam aan te roepen, evenmin vermag het schoonschijnende woord van ds. Japchen te verhinderen, dat de Katholiek de voorkeur blijft geven aan het bijzetten van zijn stoffelijk over schot in de aarde, die door de gebeden der Kerk, onder aanroeping van Gods zegen een speciale wijding' heeft ontvangen. Ter wijl wij ten slotte ook blijven gelooven, dat het stoffelijk overschot, maar vooral de ziel van den te Waarde begraven vluch teling meer baat zou hebben gevonden bij den zegen en het gebed der Kerk dan bij' het, zij' het ook bloemrijke, woord van ds. Japchen. - De toestand. Het pleit op de verschillende oorlogs velden duurt nog voort, op het oorlogs veld in Turkije, Klein Azië en Egypte is de krijgsbeweging nog maar in haar begin. De met eigen hand geteekende pro clamatie van den sultan van Turkije, die ook voorzien is van de handteekeningen der geestelijke hoofden van den Islam en waarin tot den „heiligen strijd" wordt opgeroepen, vindt thans zijn weg door de Mohammedaansche lauden. De uitkomst zal leeren of de verwachtingen door Tur kije en Duitschland op dezen „heiligen" krijg gebouwd Germanië beschouwt dien als een stok, te juister tijd Engeland tusschen de been en geworpen gegrond zijn geweest. Houdt het gros der muzelmannen den oorlog door Turkije verklaard, niet voor „heilig", dat wil dus zeggen, niet voor verbindend, dan is het lot van Turkije verre van benijdenswaardig en zijn machts positie in Europa voor goed naar de maan. Nu zal een eenigszins ontwikkeld moham medaan aldus redeneeren de opperste Padisja roept ons op tot den „heiligen" strijd tegen de christenen, de vijanden van den Profeet. Die vijanden te verdel gen is dus een Allah welgevallig werk. Maar van de Duitsche en Oostenrijksche christenen moeten wij afblijven, omdat zij bondgenooten en vrienden zijn van den Padisja te Constantinopel. Zijn dat dan geen christenen, d.w.z. vijanden van den Profeet? Ra, ra wat is dat? Inmiddels gaat de oorlog in het we reldlijk rijk van den sultan zijn gang en tot zelfs in Klein-Azië is merkbaar hoe de oorlog in één slag verwoest wat de beschaving in jarenlange moeitevollen arbeid opbouwde. Het bloeiend weten schappelijk instituut, b.v. der paters Je zuïeten te Beyruth, in Syrië, is door de Turken gesloten, terwijl de bewoners een goed heenkomen hebben moeten zoeken. Welke schade verder nog zal voortvloeien voor den handel uit de krijgsbewegingen rondom en langs het Suezkanaal waar Turken en Engelschen elkaar bestoken, kan slechts met bekommernis worden tegemoet gezien. Geen wonder alzoo, dat zelfs het kleinste straaltje hoop op vrede met vreugde wordt tegengeblikt. Zoo zouden volgens de „Daily Chro nicle" geheime besprekingen te Was hington, den regeeringszetel der Noord- Amerikaansche Unie, zijn gehouden, waarbij Nederland eenige wenken zou hebben gegeven, dat Duitschland wel geneigd zou zijn met zijn tegenstanders een verder staken van noodeloos bloed vergieten te bespreken. Een prachtig bericht. Zou het waar zijn? Luister eens naar de volgende woorden door minister Beek dezer dagen in de Saksische Kamer gesproken: „Niet als een aambeeld voor andere volken, zooals de vijanden dachten, maar tot hun schrik als een hamer van Duitsch kernstaai, onder welks slagen de poorten van Europa weldra trilden, heeft dit volk den strijd vastberaden aanvaard met een onwrikbaar besluit, eensgezind, in het bewustzijn van zijn buitengewone sterkte dien strijd met alle kracht door te zetten, tot de vijand overwonnen en een vrede bereikt is, de offers en de vergoten tranen waardig". Vindt U dat het erg vredelievend klinkt? Nochtans behoeft de moed niet verloren te worden. Wie weet hoe spoedig zich feiten voordoen, die de strijdende partijen tot den vrede doen nijgen. In den papierenoorlog, dien de couran ten maar vooral de kanselarijen der el kander vijandige mogendheden met groote vinnigheid, voeren door het open baar maken van allerlei z.g. compromit- teerende bescheiden, is thans het groote nieuws van den dag het door de „Nord deutsche Allgemeine Zeitung" openbaar gemaakte document uit de Brusselsche archieven, behelzende een gesprek tus schen den Engelschen militairen attaché Bridge en den Belgischen generaal Jung- bluth, chef van den staf in April 1912. Hieruit zou moeten blijken dat de En- gelsche regeeriDg het voornemen had, om voor het geval van een Duitsch-Franschen oorlog onmiddellijk haar troepen in Bel gië te doen binnenrukken en dus de onzijdigheid van België te schenden. Zij was alzoo voornemens juist dat te doen, wat zij, toen Duitschland uit gerechtigde noodweer haar daarin vóór was, als voorwendsel bezigde om Duitschland den oorlog te verklaren, terwijl België, door te verzuimende onderteekenaars van het garautieverdrag van 1839 te waarschuwen bewees, vooraf besloten te zijn zich bij Duitschland's vijanden aan te sluiten. Indien alles wat de „Norddeutsche" waar is blijft dit nog onveranderlijk vaststaan, dat de geschiedenis in de toekomst niet over „bedoelingen", „voor nemens", „indiens" en „als dan" te oordeelen zal hebben, maar over feiten. Welnu, de schending van Belgic's onzij digheid door Duitschland is een feit, al het andere is een hypothese, een pro- babiliteit, meer niet." Terwijl over de „gerechtigde noodweer" van Duitschland de Duitschers zeiven het niet eens zijn. Ten slotte iets over het „Poolsche raadsel". Terwijl Berlijn vlagt over de overwinning, in Russisch Polen door Von Mackensen behaald en de groote leider Von Hindenburg zich tot loon met den velmaarschalkstaf ziet begiftigd, vermeien zich de Fransche en Engeisehe bladen maar vooral de Engeisehe in de reu- zenoverwinning die volgens hen de Rus sen in Polen op Von Mackensen hebben behaald, waarbij Von Hindenburg in den kuil zou zijn gevallen dien hij voor de Russen hap gegraven. Het eigenaardige is, dat uit Russische o f f i c i e e 1 e bron tot nu toe g e e n enkele bevesti ging is gekomen van de reuzensucces- sen die de Engeisehe draadberichten op rekening van Rusland boeken. Wel spreekt het Russisch hoofdkwartier van voor- deelen, op de Oostenrijkers aan het front Czentochowa-Krakau behaald. Vooralsnog zal het 't veiligst zijn aan te nemen, dat de Engelschen slachtoffers zijn van de zelfverblinding die wordt uitgedrukt in het gezegde „men gelooft gaarne wat men wenscht". Hoewel, de Russen zijn nog niet plat geslagen. In dit opzicht kon Berlijn wel eens te vroeg hebben gejuicht. N.B. Bovenstaand overzicht was juist geschreven, toen uit de morgenbladen van heden bleek, dat het Russische hoofdkwartier zelf bericht, dat men de geruchten over hun z.g. reuzenoverwin- ning niet gegrond zijn op de feiten. De gevechten zijn nog niet geëindigd en de eindresultaten moeten nog worden afge wacht. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 23 November, 5 uur 's namiddags. Berlijn. Het Wolff'bureau verneemt uit „Parijs, dat de Echo dc Paris" uit Havre heeft vernomen, dat de kapitien van de Duitsche onderzeeër, die de Engeisehe stoomboot „Malachite" deed zinken, den passagiers 10 minuten tijd gaf van boord te gaan, alvorens de boottetorpedeeren. [N.B. Het Engeisehe stoomschip „Mala chite", varende van Liverpool naar Havre is den 25en, het EDgelsche stoomschip „Primo" is den 26en door door een Duit sche onderzeeboot even ten Nooreen van Havre tot zinken gebracht. Het Engeisehe stoomschip Khartoem liep den 20en in de noordzee op een mijn en zonk. Red.] Parijs, (oflicieel communiqué van gis terenavond elf uur.) De dag verliep rustig. Er is niets bijzonders op het front voor gevallen. BerliJn.Hetgroote hoofdkwartier meldt: Op het westelijk oorlogstooneel is de toestand onveranderd. De Fransche aan vallen in Argonne zijn afgeelagen. Noord westelijk van Aprémont en in de Vogee- zen zijn eenige loopgraven ondanks lievi- gentegenstand van den vijand genomen. In Oost-Pruisen hadden eenige onbe duidende gevechten plaats. Bij Lowicz duurt het gevecht onzer troepen nog voort De krachtige aanval der Russen in de streek westelijk van Novoradowst is afgeslagen. In Zuid-Polen is overigens alles ongewijzigd. Petersburg. Offlcieele mededeeling van het Russische hoofdkwartier. Onze troe pen gingen aan den linkeroever Van den Weichsei vooruit. In het centrum namen onze troepen de stad Breziny. In de streek van Zgierz Strykow hebben wij de Duitschers aangevallen. Aan het front van CzentochowaKrakau behaalden wij een buitengewoon succesWij maakten den 26en 4000 krijgsgevangenen. Op den linkeroever van de Raba namen wij eene sterke Oostenrijksche positie. De Stad Boclinia werd na hardnekkigen strijd op de Oostenrijkers veroverd waarbij 2000 gevangenen, 10 kanonnen en een aantal machinegeweren in onze handen vielen. Op den rechteroever van den Weichsei trekt de vijand in wanorde terug op Krakau. Londen. De „Morningpost" legt den na druk op het bericht van de jongste Rus sische overwinning en zegt, dat wanneer de juiste toedracht der zaak bekend zal worden, de wereld verbaasd zal staan, daar de Russen aan de beste troepen van den vijand een nadeel heelt gebracht en een nederlaag, zooals siuds Napoleens dagen met meer is voorgekomen. De eenige vraag is of nog een deel van de Duitsche strijdkrachten is kunnen ont komen. Het gros van het Duitsche leger is echter onherroepelijk verloren, zelfs in het gunstigste geval, liet publiek is verontrust door het officieel zwijgen, doch blijft veitrouwen. (Ui. optimisme wordt door de Rus sische legerautoriteiten met gedeeld, als strijdig met de feiten. Red.) 29 November 2 uur 's namiddags. Parijs. (Officieel communiqué van gisterenavond 11 uur.) Evenals gisteren valt ook van vandaag niets bijzonders te vermelden. Petersburg. (Officieel communiqué van den generalen staf). Aan bet front Prosjo- witze Brzeskostare Bochnia Vis- nitsj hebben onze troepen den 26en jl. een beslissend succes behaald. Wij sloegen het Oostenrijksche legei; terug, namen 7000 man gevangen, vervoerden 30 kanonnen, waarvan 10 met bespanning en 20 ma chinegeweren. Een onzer bataljons deed een inval in Brzeskostare en nam het overschot van het 31e Honvedregiment ge vangen den commandant, 20 officieren en 1250 manschaippen benevens een auto met staf-officieren. Ook het regiments vaandel1 viel in onze handen. In het gevecht bij Lodz dat den 27en wordt voortgezet, kwamen wij op enkele plaatsen vooruit. In de Karpathen hebben onze troepen een aanval gedaan op een ssterke Oostenrijksche. legermacht. Londen. Volgens een Lloydstelegram zijn 4 arbeiders gedood door een Oosten rijksche piijn, die bij Bayj op de kust was geworpen. Weenen. Een officieele bekendmaking van den generalen staf deelt mede: Den 28en dezer en den dag tevoren werd op het Zuider oorlogstooneel (Servië) op alle fronten gestreden. Een aantal be langrijke, verschanste stellingen werd door de onzen stormenderhand genomen, onder andere die bij den Siljak. In het ge heel vielen 900 gevangenen en 3 stukkon geschut in onze handen. De Oostenrijksche kolonne die volgdens het Servisch persbureau bij Ilogatschia zou zijn verslagen, is thans Uzitsk binnenge rukt. AVij maakten o.a. den 16-jarigen kleinzoon van den Servischen bevelheb ber Putnik gevangen. Order is gegeven dezen gevangen© in verhand met zijn leef tijd en familierelaties met onderscheiding te behandelen. Fleetwood. Hedenmiddag werd de stoomtrawler „Nestor", voerende de Noor- sche vlag in gezelschap van andere traw lers, die neutrale vlaggen voerden, betrapt op het strooien van mijnen langs de ler- sche kust. De „Nestor" is in beslag ge nomen. pit geval wekt hier groote sen satie, omdat d© „Nestor" vanuit Fleet wood zijn z.g. vischtochten ondernam. Bommen op Gent. GENT, 27 Nov. (V. D.) Hedenmiddag verschenen twee Engeisehe vliegtuigen boven de stad, welke een bom wierpen. Drie personen werden gewond. Nadere bijzonderheden, onder laatste be richten. Gasgebrek te Namen. MAASTRICHT, 27 Nov. (V. De Verwachting tot den avond van I Dec.: Meest krachtige, tijdelijk stormachtige, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind. Be trokken tot zwaarbewolkte lucht. Waar schijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. Gasmaatschappij te Namen heeft haren afnemers medegedeeld, dat zij zich niet langer verbinden kan, dagelijks het noo- dige gas 'te leveren, daar de kolenvoorraad zoo goed als uitgeput is. Aangezien er te Namen geen petroleum meer is, ligt het voor de hand, dat 's avonds en 's nachts de stad geheel en al in duisternis zal zija gedompeld. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen, 'O. D. aan de N. R. Ct.: Vrijdag hebben in de meeste, dorpen van liet Land van AVaes zij; die tot da Belgische burgerwacht behoord hebben, moeten zweren, dat zij nooit de wapenen tegen de 'Duitschers zullen opnemen en zonder verlof van het Duitsch bestuur hunne gemeenten niet zullen verlaten. In verscheiden woningen is huiszoeking ge daan om te zien of er geen wapens zijn. Gok de akkers langs de grens worden af gezocht of daar geen wapenen verborgen liggen. Ret toezicht wordt met den dag strenger. Thans is bepaald, dat alle her bergen en winkels om 8 rnfr, Duitsch© tijd, moeten gesloten worden. Duitsche geestelijken uitgeweken. Men schrijft uit Zevenaar d.d. 26 Nov.: Via onze gemeente trok gisteren naar de Duitsche grens een stoet Duitsc.he gees telijken, die in de missies van Duitsch West-Afrika werkzaam waren en daaruit tengevolge van den oorlog; tijdelijk wer den verbannen door Engelschen dwang. Tot het gezelschap behoorden behalve eenige Paters en Zusters een groep vrou welijke uitgewekenen, die eveneens per boot uit Engeland te Rotterdam waren aangekomen. Allen roemden zeer de Hol landsche gastvrijheid na de geleden ont beringen, en veroordeelden de daad van Engeland,-dat den oorlog naar de koloniën overbracht. („De Tijd".) Von der Goltz naar Turkije. BERLIJN. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, is generaal-veldmaar- schalk freiher v. d. Goltz uit zijn ambt als gouverneur-generaal van België ont heven. Zoolang de oorlogstoestand zal blijven voortduren is hij aan den persoon van den sultan van Turkije en diens hoofdkwartier toegevoegd. Tot zijn opvolger als gouverneur van België is benoemd de generaal der cava lerie freiherr Bissing. (Msbode.) I liter Olie. In Melle heeft de Duitsche overheid een aankondiging bekend gemaakt waarin o. a. staat„Elk huisgezin krijgt slechts llt kilo zout per week, elk huisgezin kan slechts 1 liter petroleum per week krij gen. Wat moeten de neringdoenden, die liun lamp de lange avonden en in de winkels moeten laien branden, met die ééne liter beginnen, vraagt „De Tijd"? Uit Dendermonde en Gent. Geen Vlaamse he Leeuw. Vrij dagmiddag kwamen de burgerwachten van Selzaete terug van Waclitebeke. Ze hadden daar hun haudteekening moeten zetten en moeten beloven, dat zij geen vijandelijkheden tegen de Duitschers zouden voeren. Ze kwamen terug met een harmonica voorop. Er werd zelfs „de Vlaamsche Leeuw" gezongen, 't Was den comman dant niet naar den zin en kwam er natturlijk op af. De herberg, waar zij zich bevonden, werd ontruimd, de harmonica afgenomen en de burgerwachten naar huis gezonden. (De Tijd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1