Land- en Tuinbouw. UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. Verlies van oorlogsschepen. De Duitsche en Engelsche schepen, die sinds het begin van den oorlog door geschutvuur, torpedo's of mijnen vernield, opgesloten of geïnterneerd werden, zijn de volgende Engeland. Pantserkruisers: „Hogue", „Cressy", „Aboukir", „Good Hope", „Moumouth". Kleine kruisers: „Hawke", „Amphion", „Pathfinder", „Pegasus", „Hermes". Kannonneerboot„Spoedy". Onderzeebooten „A E 1", „E 3", „D 5". Dit lijstje is vergroot met de kleine Engelsciie torpedoboot „Niger". D u i t s c li 1 a n d. Pantserkruiser„Yorck". Kleine kruisers: „Magdeburg", „Köln", „Mainz", „Ariadne", „Emden", „Königs- berg", „Hela". Kannonneerbooten: „Mówe", „Hedwig", „Tsingtau", „Vaterland", „Geier". Torpedojagers: „V187", „S126", „S90", „SU5", „S117", „S118", „S119". Onderzeebooten: „U15". De overwinnaar der Serviërs gedecoreerd. De opperbevelhebber van het Oosten rijksche leger, aartshertog Friedrioh, heeft aan den hoofdcommandant der Balkan- troepen, Potiorek, een telegram gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat hem het kruis le klasse voor militaire verdiensten is toegekend. Do aartshertog zegt vierder in het telegram, dat deze onderscheiding niet alleen de hoogste erkenning bete©- kent van zijn buitengewone verdiensten, maar ook een teefoen is van de tevreden heid van den oppersten legeraanvoerder met de prestaties der dappere troepen op het zuidelijk oorlogstooneel. Hij wenscht hem hartelijk geluk en verzocht hem ook de Balkantroepen zijn harte lijke gelukwenscben over te brengen. Een vlucht uit Brussel. Men schrijft uit Maastiicht aan bet N. v. d. Dog: Hoe moeilijk bet is voor de leden van van de burgerwacht te Brussel om over de grenzen des rijks te geraken en welke listen daartoe soms te haat genomen wor- den, is bewezen door twee Brusselsche advocaten, die den weg van daar naar Maastricht geheel te voet hebben afgelegd. Ze waren gekleed als. hoeren met blauwe kielen aan, petten op, klompen aan de voeten, een mand met kool bij zich en elk voorzien van een schop. In een witte kool, die ze uitgehold hadden, bewaar den ze hun papieren ein wat z-e aan geld hij zich hadden. Telkens als een patrouille kwam gingen zie aan don kant van den weg in bet land en d,eden af ze aan het spitten waren. Nu eens slapende onder den blooten hemel, dan weer eens hij een boer, hebben ze langs allerlei kronkel paadjes, zonder .voorzien te zijn geweest van een pas, de Nederlandsche grens we ten te bereiken en zijn thans veilig. Chilisalpeter. Door do land- en tuinbouwers in de provincie Zeeland worden elk jaar groote hoeveelheden stikstofmeststoffen gebruikt. De oorlog is oorzaak, dat de aanvoel* van de voornaamste dezer meststoffen, n.l. de chilisalpeter, voel te wenschen over laat. Hierdoor worden een groot tekort en hooge prijzen voor dezen meststof in a.s. voorjaar zeer waarschijnlijk. Daarom wordt, in navolging van de Noordelijke Provincies, getracht, ook voor Zeeland, één of moer schepen mot Chilisalpeter gemeenschappelijk aan te koopen. De prijs zal komen op f 12 a f 12.50 per 100 K.Cr. in Zeeland. De betaling moet tegen de levering in het a.s. voorjaar geschieden. De opgaven voor deelname in dezen ge- meenschappolijken aankoop zijn bindend. Ze moeten vóór 25 Nov. geschieden en worden voor Walcheren verzameld door de commissies die in iedere gemeente zijn opmerkzaamheid. Eindelijk was alles in orde; de koffers gepakt; de zaken voor den duur harer afwezigheid geordend, en de dienstbode tot bewaking des huizes aangesteld. Op Maandag voor het feest van Hemelvaart begaven zich moeder en dochter op reis. Het. was op zich zelf beschouwd wel wat gewaagd, dat de jonge vrouw zich zoo alleen, zonder mannelijke begeleiding, op weg begaf. Doch Bertha's vastberaden karakter liet geene groote bezorgdheden in haar opkomen, te moer daar zij' door bemiddeling van oen haar bekend koop man aan eeno Romeinsehe familie was aanbevolen, bij1 wio zij do liefderijkste opname konde verwachten. Mijnheer Mes- sandro Monaldi was in zijne jeugd «enigen tijd op een Italiaansch consulaat in Oosten rijk geweest; later had hij eene Tiroolsche gehuwd, en zich vervolgens in Rome als koopman metterwoon gevestigd. Hij' was een oprecht en praktisch katholiek, en bovendien een ervaren man, zoodat Bertha i n hem en zijne vrouw een ge- wcnschten steun vindon moest. De reis naar de Eeuwige Stad ging zeer voorspoedig; Miinchen, Innsbrück, Triest, werden spoedig gepasseerd, en zonder er zich optelioudcn. Haar eigen gevoel zeide haar, dat het beter was, om eerst maar zoo spoedig mogelijk het doel harer reis te bereiken. ingesteld door het Bemiddelingsbureau voor den Landbouw voor Walcheren. Op gaven, die na 25 November worden ge daan, kunnen 'niet meer in aanmerking komen. Alle land- en tuinbouwers kunnen aan dezen gemeenschappelijken aankoop deelnemen. (Z.) '8-Heer Arendskerke. Donderdagmorgen werd het 6 jarig dochtertje van den spoor wegwerker P. M. alhier overreden door een vrachtkar van 's Heerenhoek. De wielen gingen het kind over de beentjes, waardoor deze ernstig gekneusd werden. Nadat door Dr. van Iwaarden de eerste geneeskundige hulp was verleend, is liet kind per as naar de ouderlijke woning overgebracht. (Z.) Bij den vrachtrijder D. alhier, is dezer dagen stroo en riet gestolen de zaak is in handen der politie. Kruiningen. De landbouwer L. Sinke wilde gisteravond met een lantaarn hooi van de schelf halen. De ladder van 20 sporten kantelde en Sinke kwam op 't plaveisel terecht. Hij ligt thans te bed, met kneuzingen en heeft veel pijn. St. Maartensdijk. Woensdag werden van hier 144 Belgische vluchtelingen, welke voor Rijksrekening gevoed werden, per motorboot overgebracht naar liet vluch telingenkamp te Hontenisse. Voorloopig blijven nu hier nog een 12 tal voor Rijks rekening over, terwijl nog een 20 tal hier blijven, welke deels uit eigen middelen en deels door het verrichten van arbeid in hun onderhoud voorzien. Allen, die gisteren vertrokken, deden dat ongaarne de huisvesting in het kamp lachte hen niet aan, doch zij verkozen dit in elk geval nog liever, dan naar België terug te keeren. (Z.) Maandag werd het zoontje van M. Okkerse bij Zijpe-Bruinisse, 10 jaar oud, met een mes en den arm gestoken. Dr. de Kok verbond den arm en bemerkte dat een spier afgesneden was. (Z.j Begrafenis der slachtoffers van de mijnramp te Westkapelle. Woensdagmiddag zijn de lijken van don torpedomakor-niajoor B. Nijssen en van den milicien ordomianoe .1 Smits, Uvea der slachtoffers van de droeve ramp te Westkapelle met militaire oar naar het station aldaar overgebracht, door de be schikbare manschappen der beziet, iïig. De kist van Nijssen was bedekt met drie kransen, een van den commandant en de officieren van H. M. „De Ruijter", oen van de machinisten en van de onderoffi cieren van dien bodem. Op de kist van Smits lagen twee kransen, oen van de officieren van het 39ste landweerbataljon, eerste compagnie, gedetacheerd te West kapelle on |een van de onderofficieren, kor poraals en manschappen van datzelfde bataljon. Te Middelburrg werd de tram opgewacht door een piket van het 39ste landweerbataljon, die de kisten naar het spoorwegstation overbrachten, terwijl .al daar nog een krans van het gohoele 39ste landweerbataljon op de kist van Smits werd gelegd. Mei. den trein van 8 uur wer.l hot lijk van Nijssen naar Rotterdam vervoerd uitgeleide gedaan door hot piket. Donder dagmorgen word dezelfde Lier bewezen aan liet, stoffelijk overschot van. Smits, dat naar Breda word vervoerd. De begrafenis van de overige s'lcchtof fers van de 'ramp had Donderdagmorgen te elf uur te Wiostkapell:." plaats, in tegen woordigheid van oen groot aantal autoritei ten, familieleden. Vrienden van da over te denen en een groot aantal belangstellenden uit Westkapelle en omliggende andere plaatsen van Walcheren. Van de autori teiten noemen wij den vertegenwoordiger van II. M. de Koningin, den ordonnanco officier, de eerste luitenant der cavalerie Quartos van Ufford, de kapitein ter zee Van der Heggen Spies, vertegenwoordiger van den Minister van Marine, den luite* Bij de intrede in Italië wilde het toeval, dat zij1 een bejaard heer, een vroege! wapenbroeder van haren oom, kapitein Portner geheeten, ontmoette. In dezen hoer, die ook even als zij naar Rome reisde, vond zij' een aangenomen reisge noot en beschermer. Zoo kwamen zij op Vrijdag na Hemel vaart behouden in de Eeuwige Stad aan. Portner zorgde voor eien wagen en reed daarna met zijne beschermelingen naar de „via della quattro Fontane", waar mijnheer Monaldi woonde, terwijl hij zelf eene woning op de „Piazza di spagna", in do nabijheid betrok. Eenigszïns bedremmeld betrad de jonge ■vrouw het vreemde huis, doch voelde zich aanstonds gerustgesteld, toen de vrien delijke huisheer haar met die beminne lijke hartelijkheid tie gemoet trad, welke den beschaafden Romein zoo eigen is, vooral tegenover personen, die aan zijne hoede zijn toevertrouwd. „Kijk, kijk. daar hebben we nu. mevrouw Brandt", riep hij, haax hartelijk do hand schuddende; „ik verheug mij' zeer, dat ge good en wel zijl. aangekomen. Ziedaar, Elena, mevrouw Brandt, en hare dochter." „Duizendmaal welkom, mevrouw en u, lieve kleine," riep nu ook op hare beurt mevrouw Monaldi, eene schoone, deftige vrouw van circa 50 jaren, wier echt Ti roolsche gemoedelijkheid en hartelijkheid, nant-kolonel Kroesen, van den generalen staf van het Indische leger, chef der leger en marino-afdeeling1, en den gep. luit.- kolonel Van Gogh, referendaris van de afdeeling militair personeel, ver tegenwoordigers van den Minister van Oorlog, de kapitein ter zee Von Leschen en den reserve-majoor van den generalen staf Cremer, vertegenwoordigers van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Verder do vice-admiraal Becking Colen brander uit, Hellevoetsluis, officieren van de te Vlissingen gestationnieerde oorlog schepen, hoofd- en andere officieren van de op Walcheren liggende troepen. Als eere-escorte waren aanwezig het geheele 39stie landweerbataljon voor zoo ver het op Walcheren aanwezig is en de dienst het toeliet, een deputatie van het 38ste bataljon, met het uit dat batal jon gevormde muziekkorps en een afdee ling van 100 man van de marine en een deputatie van het loodswezen te Vlissin gen en van de Marine te Hellevoetsluis. Verder ook de Alg. Secr. v. d. Ver. „Onze Vloot" jhr. van der Wijck. Wiji merkten verder op tal van burger autoriteiten onder andere bet gemeente bestuur van Westkapelle en vertegen woordigers van den polder Walcheren, n.l. voorzitter, ingenieur en den Raad van de Noordwatering, den heer P. Dumon Tak. Van verschillend© militaire en andere gebouwen woei de driekleur halfsloks. De stoet werd opgesteld bij het lijkenhuis aan den Zeedijk en achter hel muziekkorps volgde liet vuurpeloton van 50 man on der luitenant de Vries. De kisten waren gedekt mei de Ned. kleuren en niet talloozé kransen. Bij de woning van den burge meester werd het lijk van den kapitein in den stoet geplaatst en bij de ouderlijke woning, dat van den opzichter Elsacker. Bij de begraafplaats loste het vuurpeloton het salvo. Er waren 4 graven gemaakt. In het eerste werd het lijk van dan ka pitein neergelaten, in het tweede de last met overblijfselen van do heide marine officieren en de heide schepelingen, in liet derde dat van Elsacker en in het vierde dat van den arbeider Koels©. Dit geschiedde onder de tonen van een treur- marsch, nadat liet peloton nogmaals oon salvo had afgeschut *n, nam do vertegen woordiger van den minister van marine het woord, om namens dezen de over leden leden van de marine tc herdenken. Vervolgens sprak de vice-admiraal en her dacht in het bijzonder luitenant Bruins- ina, die met de leiding van hot niijnen- opruimen belast was. De burgemeester van Westkapelle J. D. Virulv betuigde namens den commissaris der Koningin, die door ambtsbezigheden verhinderd was, diens deelneming aim do verschillende familie leden en als burger herdacht hij de beide overleden Westkapolloiiaars, terwijl hij als vriend onzen kapitein Okhnijzon her dacht. De territoriale commandant luite nant kolonel Brocx, bracht ook zijnerzijds een laats ten groot aan do overleden slacht offers. De commandant van Hr. Als. „de Ruijter" do heer Marentz Bentz van den Berg schetste de groote ontsteltenis die zich in het bijzonder van do marine te Vlissingen meester maakte bij hot verne men van de ontzettende ramp. De majoor van hot 39ste landweer bataljon do hoer Muskoijn sprak als onmiddellijke chef van kapitein Okhuijzen, dien hij schotste als een trouw kameraad mot een hart van goud. De schoonvader van kapitein Ok hnijzon dankte namens zijn bedroefde dochter, en de vice-admiraal namens de familieleden van de leden van de Marine allen, inzonderheid de vertegenwoordigers van do Koningin, den minister en don opperbevelhebber voor hun tegenwoordig heid en belangstelling. Nog sprak de predikant van do Ned. Ilerv. Kerk, ds. \V. Reus, dio de hoop uitsprak dat God geve, dat de grooto droefheid niet overga in bitterheid, en dat Hij do kracht geve om het leed té dragen. De heer Dekker, chef van den heer Elsacker, sprak enkele woorden, gewijd aan de nagedachtenis van dezen jonge man, waarop een broeder van Elsacker door de fijne vormen, die zij zich in Rome had eigen gemaakt, nog vermeerderd en veredeld waren. „Gij zijt ons door onze Frankforter bekenden zoo zeer aanbevo len, dat ik zeer verlangde, u te zien en en in ons huis te verwelkomen. En dit dit is uwe dochter; och wat een lief kind, dal zal eene vreugde voor onze Bianca zijn." Ook Bianca, eene allerliefste krul- lebol, kwam spoedig to voorschijn, en weldra hadden de kleinen met elkaar ken nis gemaakt. Nu ging het naar de ka mers, welke de goede lieden op de derde verdieping voor hunne gasten hadden in orde gemaakt. „Wel -een beetje hoog klimmen," zeide vrouw Monaldi lachend, toen zij hoven gekomen waren, „maar dat is hier in onze Romeinsehe straten niet anders. Lucht en licht zijn echter hoven heter dan beneden, en ook hef uitzicht is hier zeer schoon." Nadat vrouw Monaldi en Bianca, die volstrekt geen lust toonde, hare nieuwe vriendin le verlaten weder naar beneden waren gegaan, begon Bertha met het uit pakken en zich om te kleeden. Toen zij hiermede klaar was, zette zij zich bij zich bij1 het geopende venster, om rustig «enigen l.ij»l aan hare gedachten den vrijen loop (e laten. De avond naderde reeds. Onder op de straal beerschle hel woelig ste leven. Wagens en rijtuigen in menigte mede namens zijn bedroefde ouders dank bracht aan de vertegenwoordigers van het Polderbestuur en de collega's voor hun tegenwoordigheid De laatste1 spreker was luitenant Van Damme, de waarnemende compagnies commandant te- Westkapelle, die namens de compagnie afscheid nam van den chef, dien inen heeft loeren kennen als een voorbeeld van humaniteit en plichtsbe trachting. Vervolgens werden de vele kransen op do graven neergelegd en verlieten allen diep onder den indruk der plechtigheid de begraafplaats. (Z.) (Zie verder Eerste Blad.) Ook een belastingplan. Een burgemeester schrijft aan „De Tijd": Meer dan ooit is het thans de geschikte tijd tot het invoeren oen-er belasting op het verleenien van meer dan één voor naam. Twee voornamen zouden belast kunnen worden met 10, drie met 100, vier met 1000, vijf met 10.000, zes m-et 100.000 en zgven met 1.000.000 gulden. Laat aannemen, dat men 100.000 kin deren twee, 10.000 drie, 1000 vi-eï, 100 vijf, 10 zes en 1 zeven voornamen geeft, dat zou een jaarlijksche opbrengst wor den van zes millioen gulden. Bij de geboorteaangifte moet hel bedrag betaald worden in handen van den amb tenaar van den Burgerlijken Stand, hij wiem om de maand door een Rijksamb tenaar na controle der registers kan wor den geïnd. Hoe men in den jar© 1911 v'an Roosendaal naar Antwerp e n reist. Men schrijft ons: Na van 2 uur at op het station te Roosendaal in een ■lange rij gestaan Le hebben gelukte het mij om ©enige minuten voor drieën een kaartje le bemachtigen voor den trom naar Antwerpen. Precies 3 uur vertrok de trein, die uit 25 wagens, bestond. Prachtig ging hel tot l'Isschen. Getrokken door e n Hoilandsche locomotief, maakten de 1(100 vluchtelingen het zich zoo ge makkelijk mogelijk in den neutralen trein. Maai* jawel, 'in Essclr -n waai* van locomo tief werd verwisseld b gun hel lijden, met hel controleeren der passen door do Duit sche soldaten. Een dikke Beier, mei zijn onafscheidelijke lange pijp in don mond, stapte bedaard langs den trein. Altoian het controteenen duurd© ruim anderhalf uur. Vol verlangen keek ieder uit zijn raampje der coupé in afwachting of de- trein zou vertrekken. Het bleek echter, dat van vertrekken nog geen sprake was. De locomotief was er wel, maar hot wa ter voor de stoomketel ont'irak. Dei Belgen hebban het na de bekende dienstweige ring ook aan de- D-uitsch tieinheamhtan onmogelijk gemaakt water te pompen, door de clec-lrische pomp to-l'ecl te maken. Het begon al aardig donker te- worden, 't Was 6 uur. 't Voorstel van oon der reizigers om ©enige jonge mannen te laten helpen met emmers water te halen, werd door de D-uilschers dankbaar aanvaard W-eer oen nieuw bezwaar. Er waren geen emmers te vinden. Die ©enige em mers op 'tstation waren lek. Behalve dat bezwaar zou het toch niet mogelijk zijn geweest water te halen, want li:*', was oen halsbrekend werk om zonder licht alls rails over te steken. Mot losde oogsn zagen we onze Hoilandsche locomotief ver trekken Intusschen was het 7 uur geworden. Licht was er noch in den trein, noch op hel. station. Het begon wanhopig (e worden. Do tneinbeambten werden be stormd mol vragen, wanneer do t ©In ver trekken zou, of er geen eten of drinken te krijgen was, of tenminste verlichting. Het ©enige antwoord dat or uil de beamb ten te krijgen was luidde: „Gle-ich kommt ein machine von Merxem und dann faien wir bald ah." Wachten dus op de lo comotief 8 uur. Nog steeds goen lich- reden voorbij', om de deftig gekleed© Ro meinen naar het park van Pincio- te bren gen; talrijke voetgangers gingen eveneens daarheen. Een verward geFuisch drong van uit de stad in hare ooren. Met be wondering rustten hare blikken op den majestueus-en koepel van den St. Pi-eter, die zich daar vóór haar zoo trotsch ten hom-el verhief. Die aanblik bracht haar in een vroo- lijkc stemming. Zij voelde zich ook ge heel t huis in de Eeuwige Stad, waar zij zoo hartelijk en vriendelijk was opge nomen. Niets toch is hij de aankomst in cei v.ec.mde plaats aangenamer dan door ©en vriendelijk lachend gezicht te worden ontvangen. Zij1 dacht aan de- verro geboorteplaats, aan het graf van den goe den oom, aan hare getrouwe vriendin, en begon stil bijl zich zelve te bidden. Daar wordt aan de kamerdeur geklopt cn de Tiroolsche trad binnen, om haar tol. het avondeten te noodigsn. „Dat is schoon, niet. waar?" vroeg de goede vrouw, toen zij Bertha dus pein zend aan het venster zag zitten. „.Ta. ja, zoo'n aanblik over de stad hij avond is heerlijk, bijna zoo prachtig, als do aanblik onzer bergen." Zij' gingen nu. samen naar beneden in de vriendelijke e.n behagielijk© woonka mer, waar ito huisheer reeds zijne gasten wachtte. tjes uit de 'richting Antwerpen. Eenigb moedige mannen hebben kans gezien om kaarsen uil bet dorp te haten. Een spookachtig gezicht, die zwakke lichtjes, waar nu en dan do schaduw van «en menscli over heen z'wfoeft. Half negen. Nog steeds gieen redding. Kinderen hui- ton om brood. Vrouwen roepen om melk voor de kleinen. Mannen tasten in het duister, loopen heen en weer en vragen wennee-i* eindelijk die locomotief komt Half elf. Er komt redding.. Uit de richting van Holland komt de locomotief, die ons gebracht heeft, ons woei* halen. Eenige reizigers waren langs de lijn naar Roosendaal g,'loopen e-n hadden daar de geschiedenis verleid. Om elf uur waren we weer terug in Roosendaal en daar werd de nacht in de coupé's doorgebracht. Melk cn koffie-, alles stond klaar. Vandaag probeeren we het wcer. Als spion gepakt. De heer J. G. Both uit Rotterdam van de bekende darnesconfeetiewinkel aldaar is dezer da gen, op reis naar Berlijn zijnde, in Duitscliland als spion opgepakt en heeft een mensch onwaardige behandeling moe ten ondergaan, tot hij ten slotte na drie dagen werd vrijgelaten. Behalve klachten bij de bevoegde autoriteiten is door de Ver. van patroons in het dameskleeding- bedrijf ook bij de Duitsche zustervereeni- ging en bij de fabrikanten persoonlijk geprotesteerd. O o r 1 o g s o n z i n. De (redactie van het „Rott. Nwsbl." mocht het volgende schrij ven ontvangen van een Duitsclier. „Aan het Rotterdamsch Kaasblad „Rot- terdamsch Nieuwsblad". Als gij, ellendige luizebos, van redac teur niet onmiddellijk ophoudt, de Duit- schers in de -oog-e-n uwer landslieden to hlameeren, dan is uw laatste uune gesla gen. Denk aan don redacteur van het Fransehe blaadje, die door een vrouw naar den apenhcmel geholpen is, liet gaat je precies eender. Ik riskeer mijn leven aan jou. Eiken dag lees ik je teu-genhlaadje, en als ik zie( dat je niet van zienswijze verandert, dan moet je kapot. Wil je me van repliek dienen, doe het dan onmid dellijk onder het Motto „Moff". Straatjongen s. De „Croix" vertelt hoe de Brusselsche straatjeugd met de Duitse hers een loopje neemt. Om de pin helmen te imiteeren maken ze een gal. in hun hoed of pet en steken er een wortel door. Teen de Duitsch-ers nabij- he-1 patois van justitie twee kanonnen hadden opgesteld, de vuurmonden dreigend gericht naar het bekende kwartier der Marotten, toen heb- Jben ide kwajongens uit die buurt, als tegenprestatie in de dakgoten oen me nigte groote en kleine kachelpijpen ge plaatst van allerlei kaliber,- gekeerd naai de kanonnen. De D-uitschors hébben dal: w-el begrepen, zij- waren woedend over die grap, maar zeiden niets. Dan neg' hebben de troepen te Brussel alle Belgische paarden in tie stad gere- quireerd, tot de armzaligste heesten toe, om hun geleden verliezen aan te vullen. Do straatjongens van lm.n kant hebben toen alle mogelijke en onmogelijke soor ten houten paarden, hobbelpaarden en paarden op wieltjes waar v'an ver schillend met minder dan' vier poolen ten getale van 500 stuks bijeenverzameld en mot dezen sloot van prachtbeesten mar cheerden ze- achter de Pruisische garde aan Ton slotte, zoo vterle-It het Fransehe blad, houden do straatjongens van tijd lol tijd parade en m.archoeren dan met groot voetgehaarzonder nochtans vooruit le konten. Dat noemen de- hen g-els d li marsch naa,r Parijsi Do Duitsch-ers zien h-el heel geel, doch z© zeggen ni-e-ts. Maar de burgerij- heeft er schik in. Na. het eenvoudig avondmaal zaten de ouders nog geruimen tijd te zamen, naar hartelust keuvelend over Duitscliland, Italië, den paus en het concilie; terwijl de beide kinderen hunne taalstudiën, die zij- hoven reeds begonnen waren, met onverdroten ijver voortzetten. Het was reeds laat, toen de jonge vrouw met Johanna weder hare kamer betrad, om zich ter ruste te leggen. Of schoon lichamelijk vermoeid, voelde zij toch in haax gemoed frisch en behagelij'k; de hartelijkheid van het goede echtpaar had haar aangenaam aangedaan; maar wanneer zij de gelukkige verhouding van deze twee echtgenooten met die verge leek, welke tusschen haar en Brandt be staan had, beklemde een gevoel van weemoed hare borst. Den volgdenden morgen ontwaakte zij reeds vroeg. Nadat zij zich en Johanna snel aangekleed had, opende zij hot ven ster, om de frissche, zuivere morgenlucht in hot slaapvertrek te laten stroonran. Iets later ging zij naar beneden, om Cc hcoren, waar zijl de H. Mis kon bijwonen. Doch alles was, naar Romeinsch gebruik, doodstil. Zacht keerde zij terug in hare kamer, om het ontwaken der huislieden af te wachten. Plotseling echter komt zij- op do gedachte om het vroege uur tot een eenzame morgenwandeling te beste den. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 6