Mirt" Vorsfstr. ils, leuse DE Al1 No. 138 TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 21 November 1914. g-Arfikelen ÏES REDA. if f 6,50. 4,—. okmatrassen. K 150 lurg. de Etalage. MG Co. e Strijkinrich- ill ijk tarief. -Beveland. buitenland. BINNENLAND. F E (J I L L E T O N"7~ EEN DOORNENKROON. Losse Oorlogsberichten. hout, Kerkbanken, olbankan enz enz. bewerking. tisch d.) ITALIË. De Paus en de Oorlogspartij. Uit Rome werd 17 Nov. aan de „Köln. Volksztg." geseindDe Paus heeft aan den hoofdredacteur van een Katholiek blad in Florence verklaard, dat de Itali- aansclie Katholieken in den huidigen oorlog tot eiken prijs'het neutraliteits beginsel moeten handhaven. Z. H. .bidt God, dat Hij' aan de droeve dagen spoe dig een einde moge maken. Alle Katho lieken moeten, zoo zeide de H. Vader, zich met hem vereenigen in den wensch en naar vermogen daartoe meewerken, om de oorlogvoerende partijen den vrede te schenken Laat geen enkel Katholiek blad, geen echte Katholiek van Italië ook maar eenig streven toonen, den oorlog tegen de een of andere natie te propageeren en zoo doende den H. Stoel en het Staatsbestuur in het huidig oogenblik in moeilijkheden brengen. (.Maasbode"). PEBZIE Het land kiest de zijde van T u r k ij e. Het parlement is in buiten gewone zitting bijeengeroepen. De regee ring heeft toegestaan, dat Turksche troe pen het Perzisch grondgebied doortrek ken en den oproep van den sultan van Turk ijl tot den „heiligen oorlog" o'fici- cel run het volk medegedeeld. Dc Russische gezant zou Teheran reeds hebben verlaten. ENfiELAN» 0 o begrafenis van lord R o- berts. Het stoffelijk overschot van Lord Roberts is Donderdag in de St. Paulus Kathedraal te Londen ter aarde besteld, in de nabijheid van de graven van Nel son en Wellington. Bij de plechtigheid waren de koning en lal Van hooggeplaatste persoonlijkheden uit de kringen van legd en vloot aanwezig. Kitchener was een der slippendragers. Een leusachtige menigte stond langs den weg naar de kathedraal geschaard. Eerste Kamer. Do voorzitter bracht in de Woensdag gehouden zitting in herinnering het droevige ongeluk te Westkapelle eu uitte namens de Kamer zijn deelneming tegen over de familieleden, die door deze ramp getroffen werden. c£De minisjer van maiine sloot zicldhicr- bij aan en bracht den gevallen mannen hulde, die in dienst van het vaderland hun leven lieten. In behandeling kwam bet wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofd stuk Marine der Staatsbegrooting voor 1914. Dit ontwerp betreft de opleiding van onderofficieren en matrozen. De heer Staal gaf den minister in overweging de zaak der vrijwilligers bij de mannemilitie te regelen geheel in den geest als de regeling der bereden wapens en het voorloopig althans eens te pro- beeren met een (tweejarigen diensttijd. Vervolgens huldigde spreker bij deze gelegenheid onze land- en zeemacht, die in deze ernstige tijdsomstandigheden haar zware en drukkende taak op zoo uit- nem'-nde wijze vervult. De heer van Kol bestreed het ontwerp, tegen hetwelk hij en zijn partijgenoot Polak eventueel zullen stemmen op den principieelen grond, dat de gelden voor onze zeemacht toch niet doelmatig worden besteed. k-"*?*'-. De minister van marine deelde bij de verdediging van het ontwerp mede dat hij met den minister van oorlog tot overeenstemming gekomen was tot het 55) En juist dat was voor mij mijn oom- in Ue lange vervlogen jaren. Zijn eeïbiedwiar- uige gestalte, zijn opgeruimden, steeds tot God gewenden blik, dat zachte glimlachen zijns monds, zijn onuitsprekelijke, in de reinste liefde tot God wortelende goed heid des harten, zijn scherp en door de grondbeginselen der deugd geleid ver stand, die woorden der innigste liefde en vaderlijke goedheid, dat alles waren even zoovele middelen, om miji op den weg tot God, Dien ik voorheen zoo snood heb veriaten, te bewaren. Wat zal er mn van mi) geworden, nu ik öenzaam en verlaten alleen met mijn kind in de wereld achterblijf? Waart gij ten minste nog hier, dan konde ik mij! aan uw groot moedig hart verkwikken en verwarmen, uwe woorden van troost hooren en tot u ijlen, als ik mij verlaten voelde doch neen, beste Amalia, ik wil ophou den met klagen, ien den storm van leed, die zich in miji verheft, zoeken tot be daren te brengen; ik wil denken, dat God, die mij dezen steun ontnam, nu zelf mijn geleider len beschikker zal zijn. Hij heeft mijl mijn oom gegeven, hem in het nemen van een besluit, dat ook inge schrevenen bij de militie kunnen toetre den tol een vrijwillig.kort dienstverband, bv. van 3 '/2 jaar met 1V2 jaar reserve en vrijstelling van landweerplicht. Na replieken werd het wetsontwerp goedgekeurd met algemeene stemmen, behalve'die van de heeren Kol en Polak. De vergadering werd daarop tot nadere bijeenroeping gesloten. Aalmoezeniers. Bij Kon. besl, is benoemd tot hoofd aalmoezenier bij het leger te velde, dc Z.Eerw. Heer pastoor F, J. H. Evers, aalmoezenier bij de 1ste divisie. Uitvoerverbod Ruinen enj,Veulens. Het „Hbl." verneemt, dat eerstdaags een uitvoerverbod van ruinen en veulens kan verwacht worden. Oe minister van Landbouw. De pasbenoemde' en door de Koningin beëedigde minister van Landbouw enz. de heer P. E. Posthuma, heeft den 19en j 1. zijn ambt als zoodanig aanvaard en is dienzelfden dag de heer mr M. W. F. Treub, Minister van Financiën eervol ontheven van het beheer, ad interim, van het departement van Landbouw, Nijverheid en handel, met dankbetuiging voor de door hem in deze den lande bewezen diensten. Het vluchtelingenkamp 'te Nunspeet. Wij vernemen dat het Regeeringskamp voor vluchtelingen te Nunspeet dat het kamp te Oldebroek zal vervangen, tegen het einde dezer maand gereed zal zijn en dat het plaats zal bieden voor ;10 OÓO vluchtelingen. Tentenkamp te Bergen op Zoom. Men schrijft uit Bergen op Zoom aan het „Hbl.", dat het kamp Kijk in de Pot ontruimd is en luitenant baron Snouckaert van Schauburg, die zich als een zeer hu maan man, ook legenover de kampbe woners, kennen deed, met zijn wielrijders weer naar Den Haag vertrokken is. Maai de tenten uit zijn kamp zijn naar „Plein XIII" overgebracht, terwijl de in>g onge veer 1800 op Kijk in de Pot vertoevende vluchtelingen daarin naast de 1000 van Plein XIII een onderkomen gevonden hebben. Uitvaart J. Smits te Breda. Onder zeer groote belangstelling had Donderdagmorgen te Breda de teraarde bestelling plaats van den te West kapel Fe' j verongelukten milicien Jan Smits Om 10 uur arriveerde de trein van Vlissingen, die het stoffelijk overschot medevoerde. De kist, die gedekt was met het dundoek, werd door een eerewacht, onder bevel van luitenant Mathon over genomen. Om half 11 had in de kerk der H. Anna een plechtige uitvaart plaats, waarna het lijk werd gebracht naar de R. K. begraaf plaats Zuylen, onder Princenhage. Evenals in de kerk was ook hier de belangstelling zeer groot. De opperbevel hebber der land- en zeemacht was ver tegenwoordigd door majoor Tornet van den generalen staf, die in treilende be woordingen den overledene, gevallen in het vervullen zijner plichten jegens Vor stin en Vaderland, herdacht. Nog werden onder meer opgemerkt de commandant van Sandt, deputatiëu van de verschil lende hier in garnizoen zijnde wapens en afgevaardigden van iiet 39e Landweer- district, waartoe Smits behoorde. (Msb.) Dienstregeling S S Sneltrein 102 richting Roosendaal stopt thans ook te Vlake, tot het opnemen en uitlaten van reizigers en wel te 7.57 uur voormiddag. donkerste uur mijns levens als redder gezonden; Hij heeft hem mij ontnomen, Zijn naam zij geprezen in eeuwigheid. Op Hem wil ik vertrouwen, nog ijveri ger in Zijnen dienst zijn, al mijne zorgen op Hem werpen; Hij zal Zijn arm kind niet verlaten. Gij echter, beste Amalia, bid recht veel voor den dierbaren afgestorvene, op dat, wanneer hij nog niet aan de vreug den van het paradijs mocht deel hebben. God hem weldra daarin moge opnemen. 0, hoe dikwijls ben ik sedert zijnen dood reeds bij zijn lijk getreden. Ik word er steeds heen getrokken, om immer weder in dat gelaat te staren, dat in den dood zelfs nog zoo zacht, zoo liefdevol schijnt. Ik beveel den dierbaren doode nogmaals in uw gebed en in dat uwter medezusters, en blijf met innigen groet, Uwe diepbedroefde Bertha." Frankfort a. M. 27/4. '70. Elfde Hoofdstuk. De goede oom rustte reeds bijlna drie ewken in 't graf. Behalve Bertha en Jo hanna en nog ©enigen, die met den ouden heer nader bekend waren, had niemand der talrijke begeleiders van den treur- stoet een traan vergoten; von Arnum im- Beëediging Officieren. In tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin jheeft op het Alexanderveld te 'sGravenhage Woensdag de beëediging plaats gehad der nieuwbenoemde reserve- officieren en op het Malieveld de beëedi ging van verlofsofficieren, allen bij het 2e regiment veldartillerie. Nederland en de oorlog. Reuter seint uit Biatavia: De bevelhebber en de draadlooze tele grafist van het in de Sabangbaai geïn terneerde Duitsche oorlogsschip „Pteus- sen" zijn in hechtenis genomen. De ver binding tusschem de draden boven het schip en d© seininrichting had men ver broken, maar er was onder het kussen van den marconiseiner nog een ontvanger verborgen. De gevangenen zijn naar Medan ge-, zonden, waar zij terecht zullen staan we gens schending van de Nederlandsche on zijdigheid. Vertrek van vluchtelingen naar Engeland. Het Provinciaal Comité tot hulpverlee- ning a,an vluchtelingen in Zeeland, vestigt er nadrukkelijk de aandacht van burgemeesters en comité's tot hulpveflee- ning aan vluchtelingen in Nederland op, dat het ongewenscht is, dat behoeftige uitgewekenen, welke naar Engeland wen- schen over te steken naar Vlissingen wor den doorgezonden, zonder dat men er zich vooraf v,an vergewist heeft, of deze lieden aldaar scheepsgelegenheid zullen vinden. Slechts een zeer beperkt aantal personen kan dagelijks voor gereduoeer- den prijs door bemiddeling van het Pro vinciaal Comité passage verkrijgen en honderden families zijn reeds op die lijsten der reisbUreau's te Middelburg en te Vlis singen ingeschreven ien wachten op over tocht. Het is derhaive ontoelaatbaar, dat de gemeente Vlissingen overstelpt met die uitgewekenen, welke men aldaar weken zou moeten huisvesten ien voeden indien men hen niet wil terugzenden. Burgemeesters ien plaatselijke comité's worden derhalve tendringendste verzocht, indien te hunnent zich behoeftige uitgewe kenen bevinden, die naar Engeland Wen- schen te reizen, .ondier opgave van het aantal personen, zich te wenden tot mr. ■T. F. van Deinse, ©en der secretarissen, van het Provinciaal Comité te Middelburg, van wien zij dan bericht zulten ontvangen) zoodra. de uitgewekenen te Vlissingen kunnen worden ontvangen om naar Enge land te worden verscheept. Onder deze personen mogen zich geen mannen bevinden in den dienstplichtigen leeftijd, aangezien het Provinciaal Comité hun overtocht niet mag bevorderen. Een protest. Tegen de beschieting van het aarts bisschoppelijk paleis te Czernowitz is dooi den voorzitter van de Roemeensche Rijks raadclub, den gouverneur van Boekoivina en het lid van het Oostenrijksche Ilee- renhuis Von Wassilko Serecki een pro test uitgebracht aan het slot waarvan gezegd wordt: „Het Roemeensche volk zal van nu af duidelijk begrijpen, dat de door de Russische machthebbers gehui chelde eerbied voor den godsdienst en hun voorgewende welwillendheid voor het Roemeensche volk leugen en bedrog zijn, en dat Rusland bij zijn optreden tegenover andere volken door niets an ders geleid wordt dan door zijn zucht tot heerschen en onderdrukken." De Toestand te Antwerpen. Men schrijft ons Wat het komen en gaan van en naar Antwerpen aangaat, kan worden v aslg steld, dat zulks eenigszins tot normale verhoudingen is teruggebracht. Een minder hoopvol gegeven, deelde mers had in d© groote stad leen te afge zonderd teven gieleid, zoodat de miessten hem slechts bijl naam kenden, en enkel als een „wakker, oud soldaat", dien zij ter laatste ruste hegeleidden, gelijk zoo menig ander voor hem. In de eerste dagen na de begrafenis gevoelden zich Bertha en Johanna in de verlaten vertrekken zeer eenzaam; overal, waarheen zij zagien, ontbrak hij'. Johanna mot hare jeugdige vroolijk- heid kwam weder het eerst in haren ge wonen gemoedstoestand, terwijj ook haar vriendelijk wezien Bertha's grievandste smart weldra verdreef. Veel droeg hier toe ook bij! ©en opbeurende brief van Amalia, die op hare gewoni©, godsdien stige wijfee het sterfgeval van die zijde opnam, welke voor den katholiek het troostrijkst js. „Ten slotte," dus schreef Amalia, „wil ik U een denkbeeld mededeeten, dat mij, sedert ik Uw laatsten brief heb gelezen, onophoudelijk bezighoudt. Daar ik weet hoe diep zulke gebeurtenissen in Uw gevoelvol hart ingrijpen, en de zorg van Uw kind, al Uwe geestes- en lichaams krachten behoeft, zoo kwam de gedachte in mij op, dat het voor U en Johanna goed zoude zijn, oen tijdlang Frankfort te verlaten, en door een verblijf in den vreemde U htet hart lichter en den geest vrijer te maken. „Maar waarheen dan?" mij een zakenman, die uit Antwerpen teruggekomen was, medeDeze verklaar de, dat vele kooplui hun goed voor een appel en een ei van de hand trachten te doen om na dien algemeenen uitver koop hun winkel te sluiten en voorloopig in Nederland hun heil te zoeken. Er is dan ook geen sprakejvan dat men Antwerpen niet meer uit mag. Het overstroomde land. De „Daily Mail" verneemt uit Duin kerken dat de geheele streek ten Zuiden van Dixmuiden tot aan Zuydschoote (ten Z.W. van Bixschoote aan den Westelijken oever van het Yser-kanaal) twee voet onder water staat. Onder het water is een laag weeke modder van 3 d.M. dikte. Ook ten N. van Dixmuiden aan den oos telijken kant van den spoorweg van Nieuwpoort naar Dixmuiden staat heel het land blank Ilet is niet mogelijk zicli een doodscher, veriatener en ellendiger streek voor te stellen dan dit verdronken land waaruit hier en daar een paar eilandjes, eenige kale knotwilgen en een hoeve uitsteken. De oorlogscorrespondent van Az Est, de tooneelschrijver Frans Molnar, be schrijft een strijdmiddel tegen dekkingen. Een kapitein heeft een werktuig uitge vonden, dat bestaat uit gewone houten biertonnendit wordt in de vijandelijke dekkingen geslingerd, waardoor deze vol komen worden vernietigd. (N. R. Crt.) De beschuldiging van den keizer. Men weet, dat in de Duitsche katholieke pers de militaire censuur geen enkele opmerking toelaat op de opzienbarende beschuldiging van den Duitschen keizer, dat katholieke geestelijken hebben deel genomen aan gruweldaden en het be schieten van Roode-Kruis ambulances Daarom is des te opmerkelijker, wat het katholieke Centrumslid Erzberger, zonder den keizer te noemen, schrijft in no 46 der Miinchener „Allgem. Rundschau": „Nauwelijks was de oorlog uitgebro ken, of een menigte onware beweringen over de houding van een gedeelte der Duitsche geestelijkheid en onbewezen verdachtmakingen van vreemde p r j e s t e r s werden verbreid. Thans, aan de handvanhet meest uitgebreide bewijsmateriaal, wordt vastgesteld, dat de geestelijkheid in Duitschland geen smet aankleeft en dat alle beschul digingen, die tot nu toe omtrent de houding van vreemde geeste lijken werden geuit, voorzoover enkele namen werden genoemd, ongegrond zijn bevonden! Pastoor Hugo Verriest te Ingoighem heeft aan een correspondent van De Maasbode" een en ander mede gedeeld over den inval der Duitschers in zijne parochie. Wij nemen uit het ver slag van den correspondent het volgende overDrie duizend waren er in het kleine vlekje binnengerukt, doch den bewoners deden zij geen leed In stallen en schuren hadden zij geslapen en alles met geld betaald, wat zij namen. Eenige slechts hadden 'n papiertje gegeven, te Brussel betaalbaar. Zelf had hij ook verschillende officieren gehuisvest en een tafel bereid aan vijftien onderofficieren en ordonnan- ces. Op een avond waren er vijftig aan zijn deur geweest, doch toen hij zeide, dat overste Ernst zijn gast was en hij hen niet kon herbergen, waren zij beleefd afgetrokken. Vrijmoedig had hij met de Duitsche officieren gesproken hun zeggendwaar om hebt gij met uw inval niet twee dagen gewacht. Op de vraag van overste Ernrt, waarom twee dagen, had hij ge- woord Dan had ons volk, indien de Franschen zouden zijn binnengerukt, aan uwe zijde gestaan, dan waren wij uwe vrienden gebleven als voorheen, wantSmil- zult Ge vragen. Dat zal ik U heel kort zeggen: „Naar Rome." „Naar Romte?" maar ik versta de Italiaansche taal niet." Gij spreekt echter Fransch en zult boven dien zoo vete Duitschers in de Eeuwige Stad aantreffen, die zich daar wegens het algemeien concilie ophouden, dat gij1 U daar spoedig op Uw gemak zult be vinden. Een© zitting van d© H. Synode hij te wonen, bijzonder 'echter onzen veel geliefden H. Vader Pius IX te zien, hem den voet te kussen, uit zijn mond een paar troostrijke woorden te kunnen hoo ren o mijn beste1 Bertha, dat is een over groot geluk. „Maar zal ik nu reeds het versch© graf van oom verlaten, en maan den lang er niet op konten bidden?" Op de H. plaatsen van Rome, goede vriendin, zult Gij nog veel meer, veel inniger en nog met meer vrucht voor hem kunnen biddenflaar waar iedere Voet gronds door de voetstappen, de tranen en het bloed der heiligen gewijd is." A mali a's woorden hadden steeds een grooten invloed op Bertha gehad. Maar haar voorslag, om naar Rome te reizen, vond in het hart der jonge vrouw een buitengewoon levendigen weerklank. Naar Rome, het -doel van ontelbare pelgrims- scharen van alle ©euwon. Die gedachte viel als een ontstekende vonk in haar hart, en riep daarin plotseling zulk een geweldig verlangen naar de hoofdstad der lioen Vlamingen hielden hoog de Duitsche kuituur, de Duitsche wetenschap en kunst: zij zouden liever voor u, dan tegen u hebben gestreden, Nu is dat al verkeerd en ongewild zijn wij vijanden geworden. Overste Ernst had hem deze vrijmoedig heid niet euvel genomen, maar hem voort durend met vriendelijkheid en hoogach ting behandeld. Slechts éénmaal was hij in zorg geweest over zijn geboortedorpje, Deerlyk. De mare ging dat er door burgers geschoten was. Toen vloog de Duitsche adelaar op en ik peisde mijn arm geboortedorp zal binst een half uur niet meer zijn. Wat er gebeurd is, ik en weet het niet. maar er werd slechts één woning verbrand en één burger doodgeschoten. Het afscheid beschrijft de correspon dent aldus De oude pastor deed mij daarop uit geleide. Evenwel reikte hij mij ten af scheid de hand en zuchtte lachend Mijn jonge vriend, ik ben oud, maar nog ge zond. Zachtjes aan zullen de kwalen wel komen en ga ik henensterven, maar mijn land zal niet inzinken van ouderdom, 't verjongt en bloeit opnieuw, spijt al de kwalen, die het thans lijdt. Groet de vrienden in uw land, Gods zegen. Het verbranden der lijken. De oorlogscorrespondent, van „De Tijd" schrijft: Van pijnlijke afzichtelijkheid is het ver branden der lijken door de Duitschers. Hunne verliezen zijn schrikkelijk geweest in de afgeloopen weken. Zooveel moge lijk hebben ze de lijken van het front weggévoerd, otn ze elders te verbranden. Tijd voor begraven is er niet. Maar op verschillende punten werden d© lijken- stapels een 'prooi der vlammen. Ge moet de ooggetuigen van deze schrikkelijk heid hooren Verhaten. Eein huiver vaart u dan aani De dooden worden bijeengeraapt, zoo mogelijk met het gelaat naar den grond gebeerd, en met stroo bedekt. Een pestwalm stijgt dan op. Maar het ijselijkste is de stuiptrekkingen te zien van de in de hitte zich bewegen de iijlcen. Het is of de dooden weer le vend Worden; toeeinen en armen bewegén, van sommigen richt zich het bovenlijf door de hitte deels op en de vrees jaagt den toeschouwer aan, dat hier geen doo den, maar gewonden worden verkoold. Aldus wordt gepoogd oin bijld© onmo gelijkheid de lijken te ihegtaven te voorkomen, dat de dooden onbegraven op de velden wegrotten ten verderve Van de levenden. Wilmart. To Gent loop t sinds eenige dagen het gje- rucht, dat Wilmart, die .onlangs veroor deeld werd wegens uitgifte van valsche aandeelen van de Spoorweg-Mij. Gent Terneuzen, uit de gevangenis' van Diender- monde ontsnapte toen de Duitschers de- zo .plaats bezetten. Men zegt dat Wil mart thans te Londen vertoeft. De Pester Lloyd heeft bericht ontvangen dat de beschieting van Belgrado van Sem- lin uit wordt voortgezet. Een groot aan tal militaire gehouwen, ook dat waarin de generale staf verblijf hield, zijn ver nield. Ook de Konak en verscheidene open bare gebouwen in de binnenstad hebben fewaar geleden van bet bombardement. Bezoek van den Tsaar aan het'gevechtsfront. Gedurende de veertien dagen, welk© do Tsaar hij hef leger in hef veld doorbracht, aldus de „Times"-correspondent t© Petro- grad, zag en sprak hij met duizenden gewonden. De Tsaar bezocht ook de Duit schers en Oostenrijkers in de veldhospita len en sprak ze vriendelijk toe. In een hos pitaal, waar alleen gewonde Duitschers lagen, groetten de mannen den Tsaar met een driemaal herhaald „Hochl" christenheid te voorschijn, dat zij! over zich zelve verwonderd stond en niet wist, wat dit te beduiden had. Van 's morgens tot 's avonds weerklonk het in haar „Naar Rome, naar Rome." Er bestaat in het diepste onzer ziel een gehieimnisvolle en onbegrijpelijke, maar daarom niet minder ware en door duizend voorvallen bewezen verbinding met de ziel van hen, die met ons door de banden der liefde en vriendschap of wel door die des bloeds verbonden zij'n. Gelijk voor de electrische vonk geen af stand bestaat, zoo is er ook voor die betrekking der geesten onderling geen stoffelijk beletsel. De ziel werkt op de ziel, bemint, lijldt, verlangt tem. gevoelt met haar, dikwijls zonder te weten waarom en hoe. Zoo ging het ook nu met Bertha. Amalia's voorslag had ge heel hart hart in de hevigste ontroering gebracht; een onweerstaanbaar geweld trok haar naar Rome. Derhalve was het besluit, de reis te aanvaarden, spoedig gemaakt, ;te meer daar haar tot de uit voering van haar plan niets in den Weg stond. Johanna sprong op van vreugde, toen har© moeder haar van de ophanden zijnde reis vertelde, en omhelsde en kuste haai- ontelbare malen. De weinige dagen voor de afreis ver liepen Bertha bliksemsnel; de noodigla toebereidselen vorderden al haar tijd en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 5