Rechtszaken. Visscherij. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. KERKNIEUWST het ge- Lomen. biljet van het, ge it voorstel reeniging die te ge- nissie van noteeren. B. en W. Veer ver- nissie van ele ovei'- ende ook, er meer uilen moo- iaal op de verwachte i. met kracht lij ziet ei- an f2650 estuur van volle noo- ook geen nog de 'ie een hlij- peciaal er bestrijding islieid ook zich in in de com- voor a.ch- initiatief. kracht er uwde voor t de coin- itel van B. leden voor Voor stem- lingen, On- n van der gaert, Ver- enger, van n gesteund, et voorstel nim-salaris- liael hun ■rite stellen het voor- gingen niet two» jaar missies van -n bezwaar ;ing aan te le bet voor hans groot» zijn. t de corn et ontkent, dal. de com- rstel lot al- sseii zal ia rel. met dit tijdsomstan- rsiel tot al- achten, werd aango- .Voor s'fem- ijluigcn, On- n, Bolle en Verhage, de en Boude- v-erhooging ibachlsschool van de ver- jishoudschool ordat op d© en. Voor doze V. om f275 liet. behande- en niinver- tverd bestre- r en Verde- fnderdijk. emming aan- le orde do g 1915. vroeg voor rad overge- ng der gas- komsten. hadden B. an f 0.06 op commissi© leze verhoo- vooi' munt- 50 M3 weder Het voor- okgas te ver- 9 tege n ilssie van fi- rijs van het niet 9 tegen verder geen Evenmin de iterieiding en risch bedrijf, uitgaven. deT de voorzitter :le gfemeente- va-penen zijn, an meer dan konen van die minder te. Dit voofstel werd aangehouden tot he den middag. Betrokken zijn er bij respec tievelijk 2 en 8 ambtenaren. (Zie eventueel onder laatste berichten. Red.) Vlissingen. Er werd hier gisteren in de omgeving ontzettend kanongebulder gehoord. Over geheel Walcheren dreun den de huizen en trilden de ramen. Ook drijven hier gestadig mijnen voor bij, Maandag zelfs zes tegelijk. De „Administrateur de Badts" is gisterenmiddag met 122 passagiers uit Antwerpen hier aangekomen. Naar de N. R C. meldt, is de 2e machinist R. A woonachtig alhier, Maan dagnamiddag aan boord van liet stoom schip „Helena" liggende aan de Wilhel- minakade te Rotterdam, in de machine kamer van een cylinder gevallen en heeft den hals gebroken. Hij is ter verpleging in liet ziekenhuis opgenomen. In de eerste helft van de maand November zijn in de gemeente ingekomen: J. U. Alter, stuurman, Bd. Bank. 11 uit Batavia, C. de Wijze, landb. knecht, Hoogowcg 171 Koudekerke. .1. C. Pluijmers, agent v. Pol., Noordstr. 81 Middelburg. W. Schrier, bakker, de Ruij- terstr. 10, R'dam. P. Brasser, scheepma kcr, Clijverstr. 19, R'dam. S. de Vlas, rijkskeurmeester, Badhuisstr. 15. Oss. C. Haritick, agent v. Pol., Molenstr. 0, M'burg. F C. Stam, kleermaker. Molenstr. 21, M'burg, 1'. Meijers. kantonriier, Wijnb. kade 29, Ritthem. H.Tigchelman, lijn wach ter Tel. Slijkstr. 31, Zutphen. H. Verton, machinist, Spuistr. 64, N. ludië. L Kruijer, Inspect, v. PolP. Krug 7, Groningen. W. Goedhart, landb. kn., Hoogeweg 173. Ritthem. VertrokkenJ. C. Lagaaij, Steenenburg 9, naar A'dam. K, J. v. Hiele, Hobeinstr. 2, B. op Zoom. Mej. C. F. de Wit. Bd. de Ruijler 46, N. Ixidiö. B. Jonkers, C. Buskenstr. 12, Dor.lt. II. A. Weiman,O. Midd. weg 2, Winterswijk. H. Schouten Jr. Hobeinsta. 37. R'dam. Wed. C. J. v. Oijen-Wittenaar. Prinsenstr. 28. R'dam. W. Freling, Callenfelsstr. 2, R'dam. B. van der Weide. Ivanaalstr. 30. Harlingen, I). Woeliuga. Badhuisstr. 59, Koudekerke. .1. Schats, G. Buskedstr. 12, A'dam.P. J. C. Ultee, Koningsweg 19, Ter Neuzen. R. T, L. Polij-iiidenspiuner, Oude Markt 25, Nw. Helvoet. (M. Ct.) 's Gravenpolder. In de Maandag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. Na mededeeling van ©enige in gekomen stukken is behandeld een wij ziging in de gmneentebegrootiag voor 1915 waarbij de jaarwedde van den ambtenaar van den Burg. Stand werd gebracht van £65 op f80. Voorts werd nog. gebracht een wijziging in de gemieente|b-qgrooting 1914 ad f 332 voor meerdere kwade posten personeel© Masting. Vastgesteld is een suppletoir kohier hoofd, omslag met 3 aanslagen en een dito hondenbelasting met 6 aanslagen tot oen bedrag van f 10.50. Ten slotte werd tot secretaris-penning meester van hel. Burgerlijk Armbestuur benoemd dhr. A. Geelhoed, gemeenteont vanger. Waarde. Ifet 15-jarig do'litertje van v. il. D. te Kruiningen, alhier behulpzaam bij het bieten inladen op de haven, had gisteren het ongeluk een hater handen zoodanig to verwonden met oen griep, dat het inroepen van geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. (Z.) lerseke. Boor den storm van Maandag middag is de hoogaarts B.O.Z. 36, schip per C. Wakke© van Bergen op Zoom, vervuld en gezonken. De bemanning, die op het vlak was gevlucht is door dc stoomboot „Do Oester Schelde" (eigenaar de heer JaC. van öprundelon alliior) ge red en te lerseke aan wal gebracht. De hoot was geladen met suikerbieten. (Z.) Wemeldinge. Maandagmiddag kwam hier binnen het aakschip' ,,Eb»n Haezerschip per A. den Hooglander, geladen mot steenkolen van de Ruhr (Duitschland) naar Brussel met gebroken zwaard en averij aan het roei'. Bedoeld schip zal slepende do reis voortzetten. Wissekerke. Het zeedier, dat dezer dagen hier is aangespoeld, is, naar de directeur van het Rijks Museum voor Natuurlijke Historie te Beiden heeft verklaard, een vinvisch. Het dier is 21 meter lang en heeft een omtrek van 13 meter. Het geraamte zal naar Leidseli Museum wor den overgebracht. (N. R Ct.) Ritthem. Aan den zeedijk bij de Zuid watering alhier is Maandag een Engelsche mijn aangespoeld. Spoedig is hij door marinepersoneel uil. Vlissingen onschade lijk gemaakt on voorloopig vastgelegd. (Z.) Zaamslag. Wegens voortdurende onge steldheid heeft de gemeente-veldwachter W. van Petegem alhier, tegen 1 Januar 1915 als zoodanig eervol ontslag aange vraagd. (Z.) Koewacht. Maandagnamiddag zijn hier op het Belgisch gedeelte dezer gemeente een 40-ta.l Duitsrhc soldaten aangekomen Ier bewaking van de grens. Een leeg staande woning werd lot wacht ingericht, terwijl de soldaten, die niet op wacht moeten, hij de burgers gehuisvesl worden Alle wegen, die naar Nederlandsch grond gebied leiden, zijn door militairen afgezet 't Zijn meest, mannen van 40 tot 50 jaar, enkelen met baarden. Zij zijn heel vrien delijk en spraakzaam. Zaterdag is in de nabijheid dezer gemeente ©en Duitsch soldaat geïnterneerd. Hij had zijn gleWae'r weggeworpen. Dit is later onder ©en heg teruggevonden. - In de laatste dagen komen hier eel Belgische vrouwen en kinderen om petroleum. Dagelijks kon men ze m'st kannon, bussen en kruiken zien loop-en. Doordat door rijksambtenaren en soldaten grooto hoeveelheden in beslag genomen orden, vermindert hel, aantal sterk. Eede. Naar aanleiding van het feit, dat Duitsclie en Ilollandsche militairen hand in hand gefotografeerd zijn, is bij den commandant der grenswacht een protest ngediend, opdat dergelijke dingen in het vervolg zouden voorkomen worden. De invoer van varkens in België is geoorloofd langs de douanekantoren, die door de Belgische regeering zijn toege laten. - Maandagnamiddag werd in de naburige Belgische stad Maldeghem door een Belgisch burger op de Duitsche wacht geschoten. De Duitschers waren woedend over het gebeurde. Men zegt, dat 45 inwoners gevangen genomen werden. Vele mannelijke personen zijn in den nacht het kanaal overgezwommen en zoo naar Nederland gevlucht. IJzendijke. Bij een bakker, die meende, dat bet verkoopen van wit brood geoor loofd was, is alhier een partij van dat brood in beslag genomen en publiek verkocht. Oostburg. De bekende briefdrager dhr, J. Delbecq, die reeds langen tijd brieven van Nederland naar België bracht, is dooi de Duitschers gevangen genomen. De vorige week hadden de Duitschers hem ook twee dagen gevangen genomen, doch weer vrijgelaten. Breskens. Van onzen horrespondent Talrijk is liet aantal mijnen, dat dezer dagen op de kusten van Zeeuwsch Vlaanderen is aangespoeld. Ook talrijke mijnen drijven nog in de zeegaten, zoo dat de vaarL bizonder gevaarlijk is. Het aantal gevonden mijnen bedraagt circa 120. De matrozen der marine, onder geleide van deskundige officieren, zijn druk in de weer om de mijnen onscha delijk te maken die aangespoeld zijn, door er het mecaniek uit te nemen. Op drijvende mijnen wordt geschoten met het geweer om ze lek te krijgen, waar door liet binnenste nat wordt en niet kan ontbranden. Dc dienst van de Pro vinciale boot is beperkt tot vier maal daags in plaats van zes maal. Vooral de post naar en van Zeeuwsch Vlaanderen ondervindt in de laatste dagen veel vertraging. Cadzand. Dinsdagmiddag werd een wagon mejt onschadelijk gemaakte zee- mijnen naar Bre-diens Vervoerd om ver der verzonden te worden. Er waren er circa 20. de luitenant ter zee, 2e klasse1 N. van Munk, dienend© aan boord v,an Hr. Ms. de Ruijter" geboren in 1874; de koTpo- raal-torpedomaker L. van der Knaap-, dienend© aan boord van Hr. Ms. „Zee land" en de matroos le klasse J. Fran cois, dienende -eveneens op de- „Zeehond". Bij de begrafenis, die met militaire -eel* al plaats hebben, zal de opperbevelheb ber van land- en zeemacht, generaal Snijl ders, zich doen vertegenwoordigen. D© Koningin heeft den bloedverwanten der slachtoffers Haar deelneming! doen. be tuigen. Van het lOOtal mijnen welke reeds zijn opgeruimd, was een groot deel dooi" den luitenant t-er zee Bruinsma met. goed geL volg gedemonteerd. De mijnen kunnen onschadelijk worden gemaakt, door ze te laten springen of te demonteeren. Bij hiet. grootste de-el der onschadelijk gemaakte mijnen had men dit op de laatste manier gedaan. Ook de -eerste manier is niet zonder gevaar. Zoo is -er tegen het Badhuis Kijk duin e-en mijn aangespoeld en als mien die had laten ontploffen, zou zeker "toet Badhuis zijn Vernield. Bij andere mijnen die men had opg-e- visc-lit was een dubbele hoeveelheid dyna miet noodig om deze te laten springen. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp te Westkapelle zal uit den aard der zaak geen resultaat opleveren, daar allen hij het. treurige ongeval werilen ge dood en van de mijn zelfs niets meter is overgebleven. ITel Provinciaal Vluchtelingencomité in Zeeland verzoekt dringend hulp voor do duizenden vluchtelingen welke mg in de Provincie vertoeven en daar den winter zullen moeten doorbrengen, dewijl zij in hun land geen verdienste hebben, of be roofd zijn van huis en haard, in den vorm van levensmiddelen van allerlei aard, van kleederen (in 't bijzonder onder kleederen zoo voor mannen als.voor vrou wen -en kinderen) en dekens. Ook bedden en matrassen voor ouden van dagen en zieken zijn hoogst noodig. Al deze goederen moeten gezonden wor den aan het. adres van Mr. P. D i e 1 e - man, Station, Vlissingen, alwaar hel; ma gazijn van het Comité is gevestigd en van waaruit over de Provincie wordt gedistri bueerd. De Engelsche philantropie houdt zich prachtig door belangrijke toezendingen van levensmiddelen en kleedoren. Laat. toch ons eigen land, waar het onze zoo zwaar geteisterde Zuiderbroeders betreft, niet achter blijven. De nood is werkelijk groot. Het vreeselijk ongeluk te Westkapelle. 't Was een triestige tocht Maandagavon naar het uiterste hoekje van Walcheren, het li-ofgelegen Wpstkap-elle, dat des mid dags getuige was geweest van een ongeluk, een gevolg van den grooten wereldoor log, dien wij thans m-ed-emaken. Geheel de bevolking en niet minder de militaire bezetting was diep getroffen Wij vernamen, dat het even voor lialf drie was, toen men bezig- was de- derde mijn van dezen dag te ontladen. Da mijn lag op de bazaltstaenen tusschen de pa len. Door een oorzaak, die w-e-1 .nooit zal worden gevonden, sprong liet hei sche voorwerp uiteen en de direct toe snell-endo mensc-he-n zagen een ontzettend schouwspel. De personen, die -bij de hiij-n stonden, waren allen op. slag! dood ei op ontzettende wijze verminkt. Do- opzichter van den polder W.a'.che-ren, E'sïc.kc-r, was het best herkenbaar. Overal lagen stuk ken van menscbelijke lichamen, zelfs aan de landzijde van den dijk. Ofschoon he vast staat, dat minstens negen mensc-he-n omkwamen, kon men si-echts de lijken of althans dooien daarvan van den heer Elsacker, van den heer Oekhuiztan, k'api tein van het Indisch leger, thans oomman dant van Westkapelle, van een sergeant, der marine en van don milicien Smit en den dijkwerker Reels©, welke hield© kaat sten slechts uit. belangstelling een kijkje namen, vinden. De lijken van do- beid- luitenants t-er z-e© tweede klasse Bruins ma en Munck waren niet. te-rug- te vinden en zijn of g-ebeel in stukken gescheurd of in zee geslagen. Van verschillend© zijden werd ons ver zekerd dat er nog e-e-n dijkwerkier niet thuis was, en men vreesde, flat er nog eon tiende slachtoffer zou zijn, maar het politierapport spreekt van negen dood-en. en dit goru-chl is -gelukkig- gebleken onwaar te zijn. Op do plaats waar het ongeluk voor viol, zijn de palen ten deete Weggeslagen en is zelfs de bazaltsteen stuk, terwijl er een gat in den dijk kwam. De stukkeu paal en ook een anker, waarmede de palen Verbonden zijn lagen tot over den dijk. Hef, anker zat diep in den grond. De lijken werden naar het lijkenhuisje overgebracht, dat van don hoer Elsacketj later naar de ouderlijke woning. Betreffende deze ramp ontvingen wijl no de volgende officieel© bijzonderheden Aan het departement van marine zijn 5 slachtoffers bekend, leden van het ma rinepersoneel en allen gehuwd. Het zijn de luitenant ter zee 2 klasse- C. J. J Bruinsma, commandant van den mijnen visscher „Zeehond", geboren in 1886 Stukken Najaarszitting Pro/, Staten. Ter toelichting van hun voorstel om afwijzend te beschikken op hot v-erzoctc van den gemeenteraad van Temeuz-en om het daarheen te willen leiden, dat, zoo spoedig mogelijk een verharde wieg, ge schikt voor wagen-, rijtuig- en autover- koor tusschen Oostelijk en Westelijk Z-eeuwsch-Vlaanderen worde- aangetegd schrijven (led. Staten o.a. liet volgende: Het aanbrengen van een vevb-indingswieg: tusschen beide deelen van Z-seuwscih- Vlaandenen heeft reeds vroeger in da Sta ten een punt van beraadslaging' uitge maakt. Bij besluis van dia Staten van 8 Juli 1862 word aan Ged. Staten opgedragen e-en plan met begrooting van kosten over te leggen en aan de rogeering oen rijks bijdrage van de helft of a'thans eo-n aan zienlijk deel van de kosten te verzoeken. In 1863 werd aan de Staten een plan geraamd op f118 000, oveqgie'egil, met de mededeeling, dat de regeering zich in be ginsel bereid had verklaard een subsidie l.e vefleen-en. Aan .het p-lan werd echter geen uitvoering gegeven met liet oog op den toen in uitzicht zijneten aanleg van spoorwegen. In 1908 werd door de veree-niging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalige 4-e district van Zeeland aange drongen op het maken van de bedoelde verbinding. Zij verzocht aa.n do Staten om het daarheen te willen leiden, dat door toasohenkomsl van d© Pfovincie- of althans met hare medewerking de gew-eiisrhl© ver binding tol, stand £ou komen. Het toenmalig college van Ged. Staten Was blijkens zijn voorstel va;n 28 Mei 1909 van oordeel, dat een verbindings weg w-el is waar gemakkelijk en nuttig zou zijn, maar, vooral als een tramver binding lot stand kwam, zek-er geenszins onmisbaar kon -genoemd worden en dat de Provincie voor qene verbinding1 tus schen beide deelen va.n Zeeuwsoh-Vlaan- der-en ruimschoots hel. hare zou hebben gedaan, indien een renteloos voorschot werd verleend voor de-n aanleg van oene tram tusschen li-et. 4-e en 5e- district. De tramvevbinding is thans in aanleg. D-e- Sla- ten vereenigden zich daarmede en wezen het verzoek at. Aan hel. thans ingediende v-erzoek zal wel op geen andere- wij!z-e- zijn te voldoen dan doordat, ile Provincie den aanleg' van den weg ter hand nee-mi; met een bij drage van het rijk in de kost-en. Op bij dragen van andoren valt. niet te tekej nen, daar het reriitstreeksc-h-e belang Van elke dikwijls ver afgelegen gemeente of polder bij hel. töt stand komen van de-n we-g niet is af te méten, niet ondier cij1- fers te brengen is. Daarvoor is geen re delijke maatstaf te vinden, welke met be volking, grootte en afstand redelijke maatstaf houdt. Dezelfde- overweging leidde dan ook de Staten tot. het be sluit om den verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland te do-e-n aan leggen voor rekening der Provincie met ©ene bijdrage van het rijk van de helft der kosten. Ged. Staten kunnen ook ditmaal niet aanraden den weg- te leggen. Volgens een globale raming van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat zouden do kosten van aanl-eg1 bedragen een som van f 224.000, indien e-e-n keibestrating met rijwielpad wordt aangebracht, en' va:n f 126.000 indien -e-e-n steenslag-baan zon der rijwielpad wordt aangelegd. Hel ma- van een steenslagbaan meent da hoofd ingenieur te mo-eten ontraden omdat liet hier niet betreft e-en bestaand-en weg-, maar een nieuw aan te leggen, we-lke voor een niet gering gedeelte gemaakt zou worden in ophooging en op vrij onvasten grond slag. In de tegenwoordige tijdsomstandig heden, waarin zuinigheid dringend geraden is, achten Ged. Staten het niet veranti- Woord een zoo aanzienlijke som uil. te geven voor -een werk, dat niet bepaald noodzakelijk kan worden genoemd, te min der waar d-e kosten Van aanleg' van een verbindingsweg aanmerkelijk lagier zulten zijn. indien gewacht wordt, totdat een der in het. zuidelijk deel Van den Braakman ontworpen bedijking-en uitgevoerd zal zijn, hetgeen wellicht niet te lang op zich zal laten wachten. In hun voorstel om afwijzend te be schikken o-p h-et verzoek' om den weg van Hulst naar Walzoorden geschikt te ma ken voor wielrijders, merken Ged. Staten op dat deze weg voor het rij wielverkejel- niet beslist onbruikbaar kan worden ge noemd. Hier en daar bevindt zich aan eeme zijde van de trambaan of aan beide zijden -e-e-n min pf meer harde strook of langs de oostzijde van de- keihaan e-en smalle klinkerstrook, welke door do wiel rijders, die don weg kennen, vle-el gebruikt wordt. De aanl-eg van een doorgaand rij wielpad langs den geheel-en yvisg wordt door den hoofdingenieur va.n den Prov. wa terstaat geraamd op f 11000. Ged. Staten achten het ongewenscht om de tegenwoor dige tijdsomstandigheden, een de'rgelijke som uitte geven voor een werk dat, hoe wel misschien wenscbelijk toch niet drin gen-1 noodzakelijk kan worden geacht, waarom zij voorstellen hel. verzoek af te wijzen. Ook h-erinnet-en Ged. Staten m aan, dat hij besluit van 22 Nov. 1912 werd atg-ewe-zen het v-erzoek van den Alg. Ned. Wi-elrijdersb-ond om, in afwachting van een afdoend© verbetering van den weg, h-et middengedeelte van de bestaan de verharding meer bruikbaar te- clo-en ma ken voor h-et rijwiel verkeer. De Staten waren toon mot Ged. Staten Van m-cening, dat hef rijwielv-arkee-r over den weg de toen geraamde uitgaven niet wettigde en dat het reeds e-e-n aanmerkelijke verbete ring, ook voor automobielen e-n rijwielen, moest worden geacht, indien op de se dert 1941 aangevangen wijze we-rd voortge gaan met de verbetering van den weg. Overtreding Loterijwet. De Hooge Raad heeft Maandag uit spraak in verschillende loterijwetzaken betreffende Lotisieo gedaan. Al de tegen verschillende vonnissen ingestelde cassatieberoepen werden ver worpen. Philippine. In de laatste week werden hier aangevoerd 300 ton mosselen. Ze werden door vrachtrijders naar Gent ge bracht. Per schip weiden naar Gent ge voerd 450 ton mosselen. Naar Antweipen en Brussel gingen 800 zakken. De prijs varieerde van 2 fres. tot 4.50 l'rs. de ton. Elkaar -teruggevonden. Men schrijft uit RijnsburgOnder d-e enkele vluchtelingen -die hier achtergebleven zijn behoorde ook een Fiansclnnan, die-, woon achtig te Antwerpen, vrijwillig bij de ver kenning dienst genomen had. Zijn vrouw had hem enkele dagen g-evolgd, doch toen waren z-c elkaar kwijt geraakt. Eenige bloedige veldslagen meegemaakt hebbende werd zjj genoodzaakt door de vlucht he: veeg© lij-F te redden. Hij durfde zic-h ech ter niet te laten inferneeren, aangezien, hij- weinig meer op e-en soldaat g-elie-ek. Van alles was hij ontbloot. Zoo kwam hij hier aan. Daar kwam hij', dat. men h-em niet kon verstaan. Gelukkig voor hem, dat hij een Belg tot. vriend vond, die tevens als tolk dienst deed. D-oc-h ook dez-e ging terug. Peinzend za.t hij te overwegen wat tie doen. Voor tijdpasseering ean, stuk levens geschiedenis schrijven? Verleden jaar had hij' bij zijn thuiskomst zijn moeder ver moord gevonden, zijn zuster bewusteloos er naast. Nu zit hij in den vreemde zon der vrouw en familie. Doch wat gebeurt! Op een laten avond stapte hief een juffrouw uit de tram en die- vroeg' aan een voorbijganger, den heer A. H., waai de burgemeester woonde. Zo kwam een Fransohman zoeken. De- heer H. Ver zocht haar mee te gaan naar zijn woning want. bij' hem was een Fransohman onder dak gebracht. Toen de heer H. een deur op-en deed en vroeg of z-e dezen mam kende, vloog ze op h-em aan en riep AlbertHij' had de beste tolk gevonden. Zij bewerkte dat hij geïnterneerd zou worden. Zater- is hij' vertrokken. Dus wel weer een scheiding, maar na d-en oorlog vinden ze elkaar weer. (Z.) Middelburg. In d-e hedenmiddag voort gezette vergadering1 van den, gemeenteraad had de- herstemming' plaais over 't voorstel van B.. en W. o-m aan de- v-er. „Kindervoe ding" eén extra-subsidie te geven van f 2650. Thans werd het voorstel aange nomen met 8 tegen 5 stemmen. Bij de verdere behandeling van de ge meente-begrooting werd door dhr. Hioo- len voorgesteld om het subsidie van het Middelburgsch Muziekkorps van f2000 op f2600 te brengen. Dit voorstel werd met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. Hierdoor is het voortbestaan van het korps voor loopig weder verzekerd. De begrooting werd tenslotte vastgesteld op f657309.116, met. een post voor onvoorzien van f8119.95. Opnieuw werd ter sprake gebracht het voorstel om van de salarissen door onder de wapens zijnde gemeente-ambtenaren, die meer dan f 500 militair salaris ont vangen, een kwart daarvan voor de ge- gemeente af te houden. Dit werd goedgekeurd. Het ander deel van het voorstel om r/8 af te houden van hen, die minder dan f500 .salaris hebben, verviel, doordat zij, die daarvoor in de termen vallen, zijnde een 3-tal agenten van politie, volgens in gekomen mededeeling van den minister van oorlog, onverwijld met verlof zullen worden gezonden, evenals een 4e agent, die gewoon soldaat is. Na rondvraag sluiting. Kaapstad. (15 November). Een afdöe- ling Fnietroepen onder kolonel Celliers raakte in gevecht, met een strijdmacht onder Beyers, 't-er'sterkte van 1500 man, nabij Buitfontein. Celliers achtervolgde de rebellen. D-e troep-en van Beyers verloren tal van dooden en gewonden; 100 krijgs gevangenen en ieein groot-e hoeveelheid ammunitie Viel in C-elli-er's handen. 18 November, 5 uur 's namiddags Berlijn. Een correspondent, van de „Berliner Morg-enpost" verneemt van het Oostenrijksche hoofdkwartier: D-e beget ting van Belgrado wordt dezer dagen ver wacht ten gevolge van het stormender hand innemen van Ohrenowac. Parijs. (Officieel communiqué van gisterenavond 11 uur). De vijand heeft zijn aanvallen ten Westen en Zuid-en van Yperen hernieuwd, zonder dat de toe stand veranderde. D-e algem-eene indruk blijft bevredigend. Gedurende twee da gen hebben Wij min of meer belangrijke vorderingen gemaakt, ovelra.l waar wij tot. het offensief overgingen, o.a,. hij h-et Sas aan -do Yser, tussch-en Armentiètes en Arras, in de streek van Vailly, aan d-q Argonne -en op de hoogten van de Maas. Berlijn. Het. g.iool-e hoofdkwartier meldt: D-o gevechten in West-Vlaanderen duren voort. D-» toestand is onveranderd. In het Argonn-el-vvoud worden onze- aanvallen mat -goed gevolg voortgezet. Fransc-he- aan vallen ten zuiden van Verdun werden afgeslagen. Een aanval togen onze nabij' St. Michi-el op den westelijken Maas-oever (vooruitgeschoven troepen werd na aan vankelijk succes voor de Franseben. even eens afgeslagen. Onze aanvallen ten zuid westen van Cire-y dwong d-e Fransc-hen een gedeelte van hunne stelling-en prijs te g-even. H-el kasteel Chatillon werd door onze troep-en stormenderhand g-enomeln. In Posen en omgeving en ten noorden van Lodz ontwikkelen zich nieuwe ge vechten, welker beslissing nog niet is ge vallen. T-en zuidoosten van Soldau werd de lijand tot den terugtocht op Mlawa gedwongen. Op den uitersten noorder vleugel werd eten sterke Russische cava- lerie-afdeeling den 16en en 17©n Nov. Verslag-en -en over Wirball-e-n teruggedre ven. Pauselijke Encycliek, Tot de Katholieke wereld heeft Z. H. Paus Benedictus XV een rondschrijven gericht, waarin Z. H. met vreugde ge waagt van de rijke vruchten, die het pausschap van Pius X voor de Kerk af wierp en aanwijst welk ruim arbeidsveld voor de Kerk openligt. Gezinspeeld wordt ook op den oorlog en de diepere gronden worden door Z. 11. aangegeven van den verbitterden strijd tusschen de men- sclien van dezen tijd, als daar zijnge brek aan ware christelijke liefde, liet streven naar enkel aardsche goederen, minachting van het gezag, onbillijkheid in de verhouding van de verschillende klassen van burgers. Z. H. eindigt met een vurigen wensch voor den vrede en spoort de Katholieke wereld aan in een hartelijk gebed dien vrede van God dooi de voorbede der H. Maagd af te smeeken. Katholieke solidariteit. In de parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes, had Zondagmorgen in de H. Mis van 9 uur eene treffende plechtigheid plaats. Tot intentie der ge sneuvelde leden van de H. Familie van al de strijdende christenvolken in dezen oorlog hielden de leden der Mannencon- gregatie een generale H. Communie, na den Zondag te voren daartoe door hun volijverigen directeur den weleerw. heer Van der Eem in een gloedvolle toespraak te zijn aangespoord.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3