19. De Groote Oorlog. ikkersknecM Donderdag 19 November 1914. Tiende Jaargang. N BREDA. Speelgoedpakket. oop bij inschrijving, QOMBOOTDIENST iraal de Ruyter" en tor „Volharding". No. 137. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. OVERMOED. Losse Oorlogsberichten. in Eikenhout, Kerkbanken, len, Schoolbanken enz. enz. te partij SPEELGOEDEBEN, ledkoope aanbod te doen. stuks degelijk afgewerkt 1,25 franco thuis. Zoo iets an te profiteeren, want de beperkt, i en penseelen. )p en echt haar. oelen, enz. Verrassend, iiptang, beitel, enz. m platen. franco thuis, na ontvangst larnixstraat 297, Amsterdam. heer J. A. TRIMPE BURGER te de Wlssohen, bij Koeman, „de Lange Brugge." in Kitskinderen. in Smokkelhoek, oude bosch dijk, e Roode Wisschen, in Smokkel- 1. grindweg naast het bosch van de Wisschen, in Weelmeet, naast (voorste en achterste wenden), de Wisschen, aldaar, achterste Wisschen, aldaar, 4e snede, in ibosch. aldaar, naast het vorige perceel. aldaar, naast Glas. aldaar, op het land vroeger van Wisschen, a. d. 's-Gravenpol- straatweg, naast de weide van ijder voor de perceelen in de t wordt aangewezen, jvingsbiljetten in te leveren op )er 1914, vóór 12 uur (middag) ten van dtn Notaris E. C. VAN te Goes, waar nadere iulichtiu- rijgbaar zijn. Dordt.Rotterdam en Amsterdam, «et de Stoomboot van GOES naar ROTTERDAM. 18 Nov. 's morgens 1 uur. 20 Nov. 1 22 Nov. 1 0 van GOES naar AMSTERDAM. Voensdagmorgen vroeg. van ROTTERDAM naar GOES. nsdag 17 Nov. 's avonds. >nderdag 19 Nov. 's avonds, terdag 21 Nov. 's avonds. van AMSTERDAM naar GOES. Vrijdagmiddag 3 uur. lts: Rotterdam, Haring- iuidzgde, UMAT1ËN te bekomen te Goes heer J. C. MONHEM1US, te bij de heeren BOUMAN Zn., terdam bjj de heeren 1. R URE en Wi DEFAIS en te Rot bij de Stoomboot-Reederij r/b VAN DER SCHUDT. AGIERSVRACHT Goe»-Dordt- imenkele rele, f 1, retour f 1.5' agd een Ie H. v. 'T WESTEINDE, Kon. Bakkerij te 's Heerenhoek. Gevraagd >og loon. Brieven onder letter A« toor, Heinkenszand. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoorfsfraat C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1-^5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in liet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. spoedig mogelijk in dienst te Duitschland doorleeft moeilijke tijden lloe geweldig het in zijn Teutonische kracht ook voor ons oprijst, der wereld ontzag inboezemend door het schier onbe perkt alvermogen van zijn ontzettende weermacht, het lijdt zwaar en gevoelig onder de slagen, die zijn eveneens ge duchte tegenstanders het toebrengen. Het ziet door het kwijnen van handel en industrie zijn financieele hulpbronnen zachtkens aan uitdrogeneen bloeiende volksplanting in het verre China, zijn trots en roem, zag het vernietigd; ver schillende zijner beste oorlogschepen en onderzeeërs vonden hun ondergang in de golven, maar wat een land het zwaar ste valt, zijn eigen landskinderen ziet het bij tienduizenden door den cycloon des doods op de Ooster- en Westerslagvelden weggemaaid, tot onzegbaren rouw eii on peilbare smart van wederom tiendui zenden en tienduizenden nabestaanden, wier bleek gelaat, wier zwarte kleeding in alle steden en dorpen van het Duitsche rijk u zeggen, wat het beteekent's lands beste krachten te oiferen aan den Moloch van den krijg. En met welk resultaat? Geen verplet terd Frankrijk, gebogen onder den klauw van den Duitscheu adelaar. Geen stuip trekkend Rusland, van Germanje den vrede af'smeekend. Geen vernederd Albion met door Zeppelin's en Duitsche lan dingslegers geteisterde steden. Zeker, ook die volken lijden veel en zwaar. Maar toch, na drie en een halve maand strij- dens is het succes door Germanje in dezen oorlog behaald, gering, en zeer zeker niet in verhouding tot de overgroote offers, die daarvoor zijn gebracht. Nu zou men deuken, dat in Duitscli- land's groote steden, waar men den harteklop der natie heet te kunnen be luisteren iets muest kunnen waarnemen van dien ernst en christelijken deemoed, die aan de ernstige tijdsomstandigheden passen. Maar het is eigenaardig, dat ook in liet Duitsche rijk zij, die het hardste schreeuwen, dat het Christendom niet bij machte is gebleken den oorlog te verhinderen, het minst zich bekommeren •om de vervulling van de voorwaarden, waarbij alleen van een verhooring der bede„Van den oorlog, verlos, ons Heer!" kan sprake zijn, het zich doordringen van den geest en de beginselen des Christendoms, den geest vooral van oot moed,ingetogenheid en zelfverloochening. Hoe liet daarmede staat in Duitsch land? Te Berlijn bijvoorbeeld? De Ber- lijnsche briefschrijver van „De Tijd", een serieus, bezadigd man, die zijn oogen goed den kost gaf, zal het U zeggen. „Berlijn maakt niet en wil niet maken, hoeveel gewonden en verminkten men er overdag ook ziet rondstrompelen en hoeveel rouw er ook gedragen wordt den indruk van hoodstad van een rijk, dat den meest bloedigen en verschr'ik- kelijken oorlog voert, die denkbaar is. Het aspect van de stad is, sinds ik er 'het laatst, in het begin van Juli ver toefde, hetzelfde gebleven. Zondert men <de katholieke kerken en laat ik ook aannemen de protestantsche bedehui zen uit, dan is de geest van christe lijken ootmoed, van vernedering onder de machtige hand Gods, waarover Sint Paulus spreekt, en van verheffing van zedelijk peil nog verre te zoeken. Berlijn werkt hard, zooals gewoon, gaat uit en maakt plezier, iets minder lang en bru taal dan gewoonlijk en trotseert den toestand met een Stoïcijnschen moed, die bij een neutrale ziel evenveel anti pathie als verbazing wekt. Geen spoor van bescheidenheid of zachte gezindheid in de pers of onder de publieke opinie. Het is alles wat men hoort of ziet één uiting van zelfbewuste, onverwoest bare Teutonische kracht, een verheer lijking van de Duitsche vuist, een wereld van haat en minachting' tegenover de tegenstanders. Zelfs wanneer men be kend staande als Hollander, niet te pas en te onpas op Franschen, Russen, Bel gen maar vooral op de Engelsehen 1 scheldt, loopt men al gauw gevaar be schouwd te worden als een „Zweifolhaf- tes" of „verdachtiges Element." Hetgeen zooals gij begrijpen kunt -uwen tijdelijk alhier vertoevenden onderdaui- gen dienaar volkomen koud laat. Of men uen Zahlkeüner spreekt van een groot restaurant, of een half uitgedroogdeii leeraar in de klassieke talen, ofwel een masseur uit een der badhuispaleizen of den bureaulist van een kijkspulletje op den kermisrommel tegenover „Monopol" (die, onbegrijpelijkerwijze nog altijd den Eiigelscheii naam van Citypark draagt), zij allen zullen u, sprekende over den oorlog, een variatie leveren opliet thema: „Wir werden die Welt eiuddeutsclien mit dem Schwertl" Hel algemeen cachet van Berlijn, ik herhaal het, mist dien geest van christe lijken ernst, dien men er in deze dagen zoo gaarne in ontdekken zou. Er zijn tiypermoiidaine lokalen gesloten bij do zijnen vanwege het gebrek aan veel geld verteeronde vreemdelingen, doch we hebben nog verdachte naelitgelegen- heden en speelholen genoeg. Nog gisteren las ik, dat Unter den Linden en in de Belle Alliancestrasse in twee allerbe- ruchtste lokalen, waar „holle Herrscliaf- ten" over den vloer kwamen, door de recherche een inval was gedaan. De Taueutziëiistrasse met haar brutale na middagparade van al wat Berlijn aan gepoederde en geparfumeerde individuen bezit, leeft nog in volle fleur. We gaan vroeger naar bed en het „Hochbetneb" van middernacht tot zes uur in den och tend is gedaan. Maar ook ai weer op order van de politie, die werkt met de regelmatige en altijd rake kracht van 42 centimeter mortieren. Deed de druk van het hoofdbureau op den Alexander- platz en die der ongunstige tijdsomstan digheden zich met zoo sterk gevoelen, de overmoed in de zucht naar genot van een groot deel der bevolking zou zich ongetwijleld blijven uiten optie bekende wijze, die aan Berlijn de reputatie heeft bezorgd, dat het er alleen overdag som ber en ongezellig, maar des avonds en des nachts licht en vroolijk is. „Duhast ja kleine Ahnung wie schön es ist in Berlin 1" Zoo heette het nog in Juli. Aldus de Berlijnsche brielschrijver van „De Tijd" van wiens schets wij hier een resumé geven. Men beweert, da. Bismarck eens ge zegd heeft: „Wi], Duitschers, vreezeu God en anders niemand ter wereld". 'tValt moeilijk in bovenstaand beeld van het Berlijnsche leven iets te vinden van dien „vreeze des Heeren", die „het beginsel tier wijsheid" is. Natuurlijk wordt door de „Welt und Lebmiiuner" van onzen tijd met een der gelijke opvatting gelachen, 't Klinkt „ou- derwetscü", ganz und gar nicht modern", evenals die andere opvatting, dat over moed, welke zich uit op een wijze, als in bovenstaande schets wordt aangegeven, moeielijk Gods zegen kan afroepen over de wapenen van „das Deutsche Heer." Maar wat die „Lebemanner" zullen zeggen, als de gebeurtenissen dengenen gelijk zullen geven, die voor onomstootelijk waar en zeker lioude.i, dat „aan Gods zegen alles is gelegen" en dat „hoogmoed komt voor den val" De toestand. Het korte maar welsprekende telegram over de gebeurtenissen op het oostelijk oorlogsveld in de laatste belichten van ons vorig nummer is tie bevestiging van de waarheid dat massa's troepen en ka nonnen alleen het wapensuccis niet kun nen dwingen. In hetgeen den Russen op liefst drie plaatsen is weuervarenbij Stallupoenen, bij Soldau en bij Wioda- weck is de ijzeren vuist van generaal Von Hindenburg merkbaar, die reeds een maal de Russen uit Oost-Pruisen wierp met voor lien schromelijke verliezen en zich als overwinnaar van Insterburg een geduchten naam maakte. Ook blijkt uit deze laatste overwinningen hoe taktvol de Uuitsche veldheer den terugtocht zij ner troepen leidde, wat het Russische hoofdkwartier dau ook in zijn langgerekt communiqué toegeeft eu als een soort van excuus aanhaalt voor zijn huidigen tegenspoed. Maar „qui s'excuse s'accuse" zegt de Franschmaii. Het zou niet kwaad zijn indien de Russische generalissimus lor schoie ging bij zijn Franschen collega Jotfre die met relatief geringer offers dan de Russen toch een machtigen vijand als de Duitschers in bedwang weet te houden en zijn afkuabbelmethode ook door de Belgen en Engelscheii aan het noorder- front met succes wist te doen lianteeren. Toch moet aan de zegepraal der Duit sche wapenen in Oost-Pruisen geen over dreven hooge waarde worden gehecht, daar een voordeel op een antler punt door de Russen behaald, die overwinning weer geheel of gedeeltelijk kan teniet doen. Daarbij, de winter staat voor de deur, die den Russen gunstige kansen biedt voor het opereereu in het terrein der Masurische meren aan de Oost Prui sische grenzen, ais de bevroren opper vlakte dezer moerassige wateren een prachtig marcheerveld voor hun troepen aaiibieUt. Op het westelijk front houden de strij dende partijen elkander nog steeds in evenwicht. Dat de Engelsehen in voor treffelijk aangelegde loopgraven de hef tigste aanvallen der Duitscfiers weerston den zal met zonder verrassing in Duitsch land worden vernomen; dat het keur korps der Pruisische garde reeds vroeger gedeeltelijk vernietigd, bij de Yser weer een nieuwen klap heefl gekregen zal in Berlijn nu juist niet het geloot in de on overwinnelijkheid der Duiische troepen komen versterken. Van het Russisch-Turksche front blij ven de berichten elkaar tegensprsken. Een der twee partijen schiet geducht met spek, zooals wij dat noemen, wie, dat moet de toekomst leeren. Het bericht van den brand van Krakau is niet bevestigd. Toch staat het indien hoek niet goed voor Oostenrijk. Beter gaat het in Servië, waar Belgrado's val aanstaande is. De burgemeester van Weenen heeft bevolen ter eere van de overwinningen in Servië te vlaggen. In militaire kringen gelooft men dat de veldtocht, zóo voortgaande, in Servie weidra zal geëindigd zijn. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 17 November, 5 uur 's namiddags. Londen. Uit Marseille wordt gtemald, aan de Times, dat daar den 7ein, No vember een nieuw contingent Indische troepen is ontscheept onder groote geest drift der "bevolking. i Berlijn Onder de bij den slag bij Kut- no gevangen genomen Russen bevindt zich de gouverneur van Warschau, Von Korff, met zijn staf. Rome. Volgens een telegram uil Pe tersburg aan de Corrière d'Ilalia heb ben de Russen Krakau (hoofd stad van Oostenrijksch Polen) op het Noor delijk front ingesloten. Londen. Aan de Morning PosL woidt ge meld, dat te Venetië bericht is ontvangen, dat een gedeelte van Krakau in brand staat. Aan de Noordzijde is do stad omsingeld De val der stad wordt elk oogenblik verwacht. Berlijn. Het groote hoofdkwartier meldt: Ook de dag van gisteren verliep aan liet Westelijk oorlogstooneel in .al gemeene rust. Ten Zuid-én van Verdun en ten Noordoosten van Cirey vielen de Franschen zonder succes aan. Op het Oostelijk krijgstooneel hebben onze ope raties een 'gunstigen voortgang. Nadere berichten zijn nog niet ontvangen. Parijs. Officieel communiqué van gisteravond 11 uur. De toestand is on veranderd. Petersburg. (Officieel communiqué van den generalen staf van 16 November). Na den strijd in October retireerde de vijand naar zijn grenzen, achter zich alle spoorwegen en bruggen vernietigende, wat onzen opmarsch zeer vertraagde. 'Die vijand had zoodoende gelegenheid de grens te bereiken en kon geholpen door zijn dicht spoorwegnet troepen naar het Noorden brengen om een brachtigan druk uit te oefenen op onzen rechtervleugel. Tegen half November begonnen de Duit schers verder biet hun offensief tusschen Weichsel an Warta, in gevechten, die .nu nog voortduren op het front PlotskLaut- schizaUwjejew. Op het front Stallupoe nen trachtten zij met afzonderlijke deta chementen ons aan 'te vallen, wat mis lukte. De Duitschers trokken terug. Verlamd. DUINKERKEN, 14 Nov. (Van onzen Belgischen correspondent) VerlamdZie daar met één enkel woord kortelijk het verloop der huidige beweging van den vijand aan de Yzer gekenschetst. Ver lammen ziedaar het oogenblikkelijk geheim van de vorderingen der Ver bondenen in de laatste maanden. Aan den geweldigen, machtigen, eersten mo- kerdruk van den vijand weerstand bie den, geen doorbraak mogelijk maken, hem geen gelegenheid geven een voor deel op één punt door te drijven dan zijn woeste kracht zich in den grond laten vastwoelen als een ontspoorde trein, dat is de verdediging van onze legers- Verlamd is ook de beweging der Duit schers aan de Yzer. De schok is weer staan, de vermeestering van Dixmuiden kon geen krijgskundige winst worden voor voortrukkende beweging. Een tegen actie werd onzerzijds begonnen, zooals ik beschreven heb. Die tegenactie is in gang. Zou 't een te stoute voorzegging wezen te voorspellen, dat morgen de vijand over de Yzer teruggeworpen zal zijn, waar hij thans nog aan deze zijde vasten voet behield? Versclie Fransche troepen zijn op verschillende punten de verzwakte gelederen komen versterken, en vermoeide Belgische af- deelingen komen vervangen. Ik vernam, dat er ook Belgen naar Parijs gaan voor de fortenbezetting, zoodat de versche troepen der Parijsclie forten vrij kunnen komen. Nadere bijzonderheden kan ik evenwel hieromtrent niet geven. De Belgen hebben zich wederom prachtig gehouden en Koning Albert heeft dit zijn troepen bij een troepenschouw dezer dagen persoonlijk beluigd. Koning Albert zelf is een lielü, en de Franschen zouden alle oorlogsjammer dezer streken ver geten, om zijn naamdag op morgen als een feestdag met openbaar vertoon van vreugde en feestelijkheid te vieren, ware het niet dat Koning Albert zelf met zooveel nadruk zich persoonlijk tegen eenigerlei feestviering gekant had. Nu zullen de Fransche eu Engelsche bladen zich wel bepalen, hem lof te brengen. Naast Joffre is hij de algemeenst gevrierde man alhier. („De Tijd") Koning Albert. Een bekend landgenoot, die op don dag van den v,al van het fort Waelhem in Antwerpen was, sprak 's avonds een Belgisch soldaat, die in het vuur geweest was. Deze vertelde hem: Ik stond in een loopgraaf, mijn zwa ger eenige metels van mij verwijdefd, tusschen ons stond een stille, lange man. Wij waren in een hevig infanteriegevecht gewikkeld nu en dan sprong er een granaat in de buurt. Plotseling werd mijn zwager door een scherf getroffen, als een bloedende massa zakte, de arme kerel in elkaar. De lange soldaat, die zelf geen geweer had, bukte zich, nam het geweer en een tasch patronen van het lijk van mijn zwager, en vuurde de tasch leeg. Daarna stapte hij langzaam uit de loop graaf. i 1 U'3' Welk weder zuilen wij hebben Verwachting tot den avond van 19 Nov Zwakke tot matigen, noordelijke tot noord oostelijken wind, nevelig tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Weinig verande ring van temperatuur. Het trof mij zoo kalm en ernstig de man was, ik hield met vuren op, keek naar hem. Hij keerde zich even naar mij om mon Dieude Koning Het was het schoonste ootgenblik in mijn leven, ik hoop dat mijn zwager nog heeft geweten wie de lange, stille mili tair was, die hem voor het vaderland heeft zien sterven! (N. R. Crt.) Het Belgische leger. BERLIJN, 17 Nov. Volgens de „Lokal Anzeiger" verloor het Belgische leger in den loop1 der zes laatste dagen 18000 man van zijn effectief, waaronder 600 officieren. Tweeduizend man zouden over de Hollandsche grens gevlucht zijn en 4000 werden door de Duitschers gevangen ge nomen. 25000 Belgische soldaten vormen de rest van het volkomen ontredderde De sluiting der Noordzee. Op uitnoodiging van de Zweedsthe regeering hebben sedert geruimcn tijd tusschen de vertegenwoordigers van eenige neutrale staten, te Stockholm besprekingen plaats gehad over een ge- meenschappefijk optreden in verband met verschillende maatregelen die door de oorlogvoerende monendheden geno men waren, en welke den handel en de scheepvaart der neutralen raken. Bij deze besprekingen kwam men overeen om ten aanzien van sommige bepalingen die het verkeer der neutralen op beden kelijke wijze dreigen te storen, stappen te doen bij de betrokken mogendheden. De Zweedsclie, Deensche en Noordsche regeeringen hebben aan de vertegen woordigers der mogendheden in kwestie een gelijkluidende protestnota ter hand gesteld. Kerstmisgeschenken. De Duitsche bladen verzamelen 5 Marks-kerstniisgeschenken voor pakket ten naar de troepen. Deze pakketten zullen bevatten 1 hemd of 1 onderbroek of 1 paar wollen kousen (handwerk), 1 groote harde cervelaatworst, 1 peper koek, appels en noten, 12 sigaren, 1 kleine flesch cognac, 1/3 pond klontjes suiker, 1 benzine vuurontsteker, 2 stuk ken zeep, 2 kerstkaarsen, 10 veldpost- kaarten. Bovendien wordt in iedere kist een elegant gebonden geïllustreerd jaar boek en kalender 1915 verpakt. De Prins van Wales naar het front. Maandag stak de Prince van Wales het kanaal over, teneinde zich aan het front te begeven. Hij zal ingedeeld worden bij liet hoofdkwartier van generaal French, die hem bereids tot zijn aide-de-camp benoemde. Men deelt ons van Duitsche zijde mede Naar uit Gent wordt gemeld, blijken de geruchten dat Yperen in brand staat, on waar te zijn. Slechts eenige huizen wer den neergeschoten. De beroemde Laken hal moet volkomen ongedeerd zijn. (N. R. C.) In België heeft het Duitsche bestuur drie militaire spoorweg-directies gevormd onderscheidenlijk te Brussel, Charleroi en Libramont. Generaal Leman, de verdediger van Luik, had toestemming verzocht voor zijn dochter om hem in zijn gevangenschap te Maagdenburg gezelschap te houden. Namens het Pruisische ministerie van oor log is hem echter geantwoord, dat die toestemming niet kan worden verleend op grond van de (behandeling, die vele

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1