DU ..een zö De Groote Oorlog. No. 136. Dinsdag 17 November 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG .WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. v Albertusdag. v Geheim. Losse Oorlogsberichten. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's i Kantoor v. d. Administratis: Sanzepoortstraat C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redaclie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De aboimé's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; 0% gulden bij |p m 1 verlies van Jf fej. W wijsvinger, mm Vm gulden bij verlies van eiken andeien vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Gisteren, 15 November, was het voor de Belgen Albertusdag, de naamdag van hun koning. De in ons land vertoevende Belgen hebben dien niet onopgemerkt doen voor bijgaan, zooals uit de berichten der bladen blijkt. Met minder praal- en feestvertoon dan andere jareu maar met veel meer liefde en hartelijkheid zullen zij voorzeker hun vorst hebben herdacht, die met zoo'a be- wonderenswaardigtii moed en offervaar digheid den eed gestand doet, dien hij bij zijn troonsbestijging aflegde, de on schendbaarheid en onafhankelijkheid van zijn rijk te handhaven ten koste van alles. Niemand zal het in strijd durven achten met onze neutraliteitspliehten, zoo wij, Nederlanders, den vorst van onze Zuider buren om zijn kloeke en vastberaden hou ding het eeresaluut brengen, dat hij ver dient. Trouwens zijn tegenstanders, de Duitschers, erkennen vrijmoedig het no bele gedrag van koning Albert en diens gemalin. Vorige week toch schreef de „Lokalanzeiger" over de gevechten bij Dixmuiden „De Belgische soldaten streden met ware doodsverachting; de koning zelf, in de velduniform van een luitenant ge kleed, stond midden in de vuurlinie, en achter de gevechtslijn was koningin Eli sabeth bezig met het organiseeren van de eerste hulp der gewonden." Moge het koning Albert gegeven zijn een volgend jaar zijn naamdag te vieren als weleer, d.w.z. ais vorst van eeu nijver en welvarend volk, genietende de zegenin gen des vredes. Op verzoek van eenige invloedrijke Kamerleden zal de ministerieele nota ter toelichting der plannen aangaande de bestrijding der oorlogslasten geheim blijven, ofschoon minister Treub geen bezwaar had tegen publicatie. Aldus berichten de bladen Aangezien de bestrijding der oorlogs lasten een openbare zaak is, wier open bare behandeling geen enkel gevaar schept voor de natie, terwijl de belasting betalers ten slotte degenen zuilen zijn, die de gevolgen dezer ministerieele nota van toelichting op hun aanslagbiljet zul len gevoelen, begrijpen wij niet, waarom enkel op verlangen van enkele Kamer leden een openbare zaak thans het licht niet mag zien. Ja, maar het zijn „invloedrijke" Ka merleden, die het verlangen. Dan zeggen wij: jammer genoeg, dat die Kamerleden hun invloed op die wijze aanwenden en minister en Kamer het als een „sic volo sic jubeo'* (zoo wil ik, zoo beveel ik) aanvaarden. De toestand. De sultan van Turkije heeft in zijn kwaliteit van geestelijk opperhoofd der mohammedaansche wereld een oproep gericht tot alle aanhangers van den pro feet, om den heiligen krijg te aanvaarden. Of aan dien oproep alom indeMuzel- mansche wereld gevolg zal worden ge geven De moordaanslag, die dezer dagen op den Turkschen minister van oorlog is gepleegd de minister bleef ongedeerd maar zijn woning werd door een bom vernield omdat deze bewindsman, zoo stond op een stuk papier, dat de bedrijver van den aanslag achterliet, Turkije aan Duitschland heeft verkocht,[geeft wel eenig motief voor de bewering, dat een groot deel der ontwikkelde Mohammedanen bui ten Turkije, speciaal die in Engelsch-lndië, geen gehoor zullen geven aan den oproep van den Turkschen sultan, wijl er geen spraak is van een z.g. „heiligen" oorlog. De bladen in Engelsch-lndië ontvangen voortdurend brieven van aanzienlijke in landers, waarin zij hun trouw aan den „keizer" de koning van Engeland is tevens keizer van Indië betuigen, on der wiens welwillend bestuur, zoo zeggen zij, zij immer vrijheid van godsdienst ge noten. Wel weet de „Frankfurter Zei- tung" te melden, dat de emir van Afgha nistan aan Engeland en Rusland den oor log gaat verklaren, maar van een „zich scharen onder de groene vaan van den profeet" van alle Indische vorsten is voor alsnog geen spraak. Nu, dat Turkije vecht ondel voorlich ting van Duitsche krijgskundigen is een publiek geheim. Het Grieksche blad „Ambros" weet er nog meer van en schrijft dat het optreden van Turkije moet worden toegeschreven aan een geheim verdrag dat tusschén Turkije eu Duitschland bestond en dat tegen Rusland was gericht. Inmiddels is het feest in Constantinopel over de Turksche zegepraal in den Kau- kasus. Heel de stad vlagt en geestdriftige demonstraties grijpen plaats. En tegelij kertijd berichten ons de Russen, dat het Turksche leger bij Keupnkeui geheel is verslagen en dat de Russische mohamme danen niet kunnen begrijpen, dat Turkije het waagstuk van dezen oorlog heeft ondernomen. Men schijnt dus aan beide zijde met zijn eigen wapensuccessen zeer tevreden te zijn. Nu de Turksche troepen in de Perzische provincie Azerbeidsjau zijn verschenen, is men benieuwd, of Perzië, dat sterk door Rusland werd geplaagd, zich aan de zijde van Turkije zal scharen. Reeds hadüen te Constantinopel protestmeetiugs vau Perzen plaats, gericht tegen Rusland en Engeland. V an het oorlogsveld in Oost-Pruisen en Gallicië is betrekkelijk weinig nieuws. Al wat er nu geschiedt, is eeu voorbe reiding tot een nieuwen, bioedigen slag, die, zoo het succes aan de Russen blijft hun den weg opent naar het hart van Duitschland eu Oostenrijk ofwel den Duitsch-Oostenrijkschen troepen opnieuw en dan allicht met meer succes zal ver gunnen Russisch Polen met Warschau als centrum te benauwen. De inname van Dixmuiden heeft den Duitschers nog niet die vruchten opge leverd, die men er te Berlijn van ver wachtte. Heet was de strijd m de laatste dagen met vreeseiijke verliezen voor beide partijen, maar de Verbondenen hou den siand. Men kan niet zeggen, dat na 37s maand strijdens de successen der Duitschers evenredig zijn aan hun ver liezen, die volgens matige berekening aan doodeu, gewonden en vermisten 1.250.000 man moeten bedragen. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 14 November, 5 uur 's namiddags. Berlijn. Het groote hoofdkwartier meldt: De gevechten in West-Vlaanderen. duren nog voort; onze aanvallen gaan langzaam vooruit. Ten Zuiden van Yperen werden 700 Franschen gevangen genomen. Een Engelsche aanval ten U. van Rijsseil werd afgewezen. Bjj Beixy-au Raq ipoesten de Franschen een gewichtig© stelling ont ruimen. In bet Argonnerwoud gaan onze aanvallen goed vooruit. De Franschen te- den groote verliezen en lieten gisteren 150 hunner in onze handen als gevan genen. In Oost-Pruisen duren de gevechten voort. Bij Stalupoenen werden 500 Russen gevangen genomen. Bij' Soldau. is nog geen; beslissing gevallen. Een Russisch armee korps werd teruggeslagen; 1500 gevange nen en 12 machinegeweren vielen in onze handen. Pailjï. 11 uur. Vanaf de zee tot de Leije was het optreden der Duitschers minder krachtig. Op enkele punten van het front namen wijl zelf het offensief. Wij rukten vooruiL ten Zuiden van Bixschoo'te en jfan D. van Yperen. Ten Z. van Yperen werd 't offensief der Pruisische garde afgesla gen. Over het geheele front kwamen be richten in omtrent geschutvuur. Constantinopel. (Off.). In den strijd bij Keuprikeui die 11 en 12 November plaats had, werden de Russen verslagen. Zij hadden 4000 dooden en evenveel ge- wondon, terwijl '500 hunner door ons wer den gevangen genomen. Wij' maakten 10000 geweren en veel munitie buit. De Russen trokken in wanorde terug. Het bergachtige terrein belette ons dien terug tocht af te snijden. Londen. Een telegram uit Vaucouvör meldt: De Duitschers verloren bij Xsjing- tao 2 kruisers, 4 kanonneerbooten, 1 tor pedovernieler en 1 mijnenlegger. Londen. Uit Dover wordt gemeld, dat 2 Duitsche onderzeeërs zijn vernield. Ook een onderzeeër die gevaar opleverde voor de oorlogsschepen, die de Duitsche stel lingen aan de Belgische kust bombardee ren, werd in den grond geboord. Weenen. Nadat de kruiser „ICaiserin Elisabeth" zijn munitie had verschoten en tot zinken was gebracht ging d© be manning tot de bezetting van Xsingtao over, 8 werden ervan gedood en 80 ge wond. (De kruiser „Elisabeth" was een Oostenrijksche. Red.) Constantinopel. Een menigte Perzen hielden een protestmeeting tegen de on derdrukking van Perzië door Engeland en Rusland en namen een motie in dien geest aan. Deze motie werd overhan digd aan de gezanten van Amerika, Duitschland, Italië pn Oostenrijk. 15 November 1.30 uur 's namiddags. Parijs. (Off.) De resultaten van de gevechten van de zee tot aan Rijssel, die heden (Zaterdag) geleverd werden aldus luidt het oificieeue communiqué van van gisteravond 11 uur watein gunstig voor ons. Do aanvaben van den yijiand ten zuiden van Yperen hebben wij1 met groote verhezen voor den vijand afgeslagen. Constantinopel. (Officieel.) Onze troe pen hebben de stellingen in de 'Persisohe provincie Azerbeidsjau die tot nu toe in handen der Russen waren, in bezit geno men. De Russen werden verslagen en ylucbtlen. De achterhoede geraakte in schermutseling met onze vervolgende troe pen. Do gevechten bij Keuprikeui waren zeer hevig. De buit was groot. Op de bij Xauan gelande Engelschen is door ons een aanval gedaan; 60 Engelschen sneu velden. Tokio. Een Japanscho torpedobaot, die in de goh van Kiautsjau mijnen opruim de, is op een mijn gestoolen en gezonken. Petersburg. De gevechten in de buurt der stellingen bij Keuprikeui duren nog voort. Op 13 November geen nieuws. Op 12 November zijn verschillende sjerk» de tachementen Koerdische ruiters in gie- vecht geweest met onze cavalerie ten zui den van Kirkiüsse. De Koerden werden teruggeslagen. Aan de Zeeuwsch-Belgische grens. Een onzer oorlogscorrespondenten seint Ons van de Zeeuwsch-Belgische grens: Zooals ik reeds heb geseind is het tramWegverkeer geheel stop gezet. De re den, waarom dit geschiedt, is gelegen in het feit, dat de JDuiitscihers de tramwagans gebruiken, voor het vervoer van groote hoeveelheden hout naar de streek tus schén Brugge en Ursel, teneinde daarvan loodsen voor de vliegmachines te bou wen, alsmede voor het oprichten van een groot militair hospitaal, waarvan da bouw reeds begonnen was. Evenwel schijnt het dat men het bouwen van deze lood sen heeft stop gezet. Het hout wordt thans naar Brussel vervoerd. In Brugge ziet men overal aanplakbil jetten, waarin den bewoners wordt mede gedeeld, dat zij: de stad niet kunnen bin nenkomen, noch verlaten tusschen 8 uur 's avonds en 7 ,uur 's morgens, üok is het niet veroorloofd om 's avonds na 8 uur zonder een speciale vöriofkaart in de straten te vertoeven. De klok van het Reffroi en de voor naamste uurwerken der stad geven den Duitschen tijd aan. v Voorts verneem ik nog 'dat het niet ge- oorrioofd js om Brugge te veriaten in ©en, andere richting dan die naar Gent. Een poging om langs ander© wegen de stad te verlaten haat niet, daar de wegen! rondom Brugge nauwkeurig door schild wachten worden bewaakt. Te Ostende zijn eveneens talrijke pro clamaties van de Duitsche overheid aan geplakt, waarin mededeeling wordt gedaan, van al hetgeen da bewoners hebben te doen en te laten. Omtrent het bombarde ment van het Hotel Majestie te Ostend© verneem ik nog eenige nieuwe bijzonder heden. Een kleine Engelsche torpedoboot was tot dicht bij de kust genaderd, doch .vuurde niet. Op een gegeven oogtenblik •echter werden door da Duitschers twe:ei kanonschoten op het Engelsche vaartuig afgevuurd. Onmiddellijk antwoordde de •torpedoboot en de eerste granaat welk© het Engelsche schip afvuurde, raakte het hotel. XWee andere schoten van de tor pedoboot richtten schade aan jn twep huizen, die op den -dijk stonden en ver nielden 'bovendien geheel het hotel Lyon d'Or, achter den dijk staande. De istad Ostende zelf schijnt geheel uitgestorven. Bijna alle magazijnen en win kels zijn -gesloten, terwijl voorts het groot ste gedeelte der huizen onbewoond zijn. Het allergrootste gedeelte der bewoners heeft dan ook de stad verlaten uit vrees voor een bombardement, niettegenstaande de gemeentelijke autoriteiten hadden ver zocht om zulks niet te doen en zakken zand alsmede hoeveelheden water be schikbaar stelden om eventueele branden als gevolg van een bombardement te blus- schen. De stad Osteind© heeft evenmin als Brugge een oorlogsschatting behoeven te betalen, doch zij taoet wel voldoen aan requisities, die worden gedaan. In dien requisites worden geëischt dan ge schiedt zulks door middel van bons, 'welke uitsluitend door het gemeentelijk bestuur worden uitgereikt. Heldenregimenten. Men schrijft van Vlaamsche zijde aan de Tel. Te Veurne had een ontroerende plech tigheid plaatsGe moet de Markt van dat ranke, fijne stadje kennen, een groot vierkant plein, door trapgeveltjes om zoomd en waarboven zoo kloek van uit drukking het Belfort, de Walburgakerke en de St. Nicolaastoren verrijzen. Vóór het stadhuis staat de hooge ge stalte van koning Albertus. Zijn gelaat had een ernstige uitdrukkingOntroe ring greep den vorst tot in de ziel aan Daar, met de muziek voorop, kwamen de helden van de Yser aan, do 11e eu 12e regimenten infanterie, die de spoor lijn Dixmuiden Nieuwpoort verdedigden met de bajonetGeteisterde regimen ten 't Muziekkorps niet meer volle dig een obus had verscheidene man nen gedoodpelotons door onderofficieren aangeleid, want de officieren waren ge vallen. O, die soldatenvelen den hand of den arm in liet verband, velen hinkend, velen het hoofd omwonden. Bloed en groote plekken slijk op de kleederen Sommigen als in lompen Eereteekenen allemaalgetuigen van hoogen moed, vau willen en kunnen en durven. Daar kolonel Jacques aan 't hoofd van zijn 12e regiment. Hij had meer gestre den, ook voor een heerlijke zaak, tot afschaffing van den gruwelijken slaven handel in Congo, tegen de Arabieren. Nu werd hij tweemaal gewond, maar wijken wilde hij niet. En het volk, dat van dezen intocht getuige was, gedacht wel de gevallenen, de zware offers, maar toch juichte, jubelde het nu, ter eere van die helden, welke het onbezette België, zoo vol liefde en dus zoo moedig verdedigd hadden, en in groep- en regimenten tot de Leopolds orde verheven waren geworden. Veurne was de eerste stad, die den eersten Belgischen koning toejuichte, toen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 17 Nov. Matige tot krachtigen, Noord-Oostelijke tot Oostenlijken wind, meest betrokken of nevelig, waarschijnlijk regen of sneeuw buien, hts kouder. Leopold luit Engeland in do buurt geland, hier zijn intrede deed. En Veurne heeft nu weer een schoonen dag beleefd. Want, zeker, al is de strijd zelf gruwelijk, al huiveren we bij de gedachte aan het vergoten bloed, aan ijselijke won den, de intrede van lien, die zoo hun plicht deden voor het benarde vaderland, is schoon, is ontroerend, treffend, aangrij pend en ik voel het, dat zelfs ruwe kerels daar te Veurne moesten weenen als een kind. Niet achterwaarts maar vooruit. Onder de bescheiden, die den Russen in de jongste gevechten aan liet oostelijk front in ha-.den zijn gevallen, behoort volgens een telegram aan de Daily Chro nicle ook een legerorder van den Duit schen keizer, waarin deze zegt dat de eerste plicht van de soldaten is, huis en haard tegen Frankrijk en Rusland te verdedigen. Voorts heet liet in de order: „Het uur van beproeving voor u en voor geheel Duitschland heeft geslagen. Gij moet alle krachten inspannen, anders zal ons mooi en vrij land een tot slavernij gebracht en vernederd Wingewest worden van Rusland en Frankrijk. Daarom geen stap terug in ons eigen land. Bedenk dat „achterwaarts" ons eindiging wacht „vooruit" ligt alleen geluk en succes" EKOEIiANU LordRobertsf Men seinde ons gis teren: Veldmaarschalk Lord Roberts is na een kortstondige ziekte overleden. Lord Roberts, die 84 jaar oud werd en nog Donderdag j 1. de Indische troepen die in Frankrijk opereeren, inspecteerde, heeft veel van zich doen hooren tijdens den Boerenoorlog. In de Home Rule kwestie schaarde hij zich aan de zijde der oproermakers van Ulster. Bij het leger was hij zeer populair. ZVIIl-AFltlHA. De opstand. KAAPSTAD 15 No vember (off.) Een telegram uit Pretoria meldt, dat kolonel Badenhorst, die op gerukt was van Wolvenhoek gerappor teerd heeft, dat hij 12 November een aanval deed op een rebellencommando bij Frankfort. Hij maakte een kamp buit met 47 man en 56 paarden. Twee rebellen sneuvelden en drie werden gewond. Van af heden zullen tot nader order van Roosendaal naar Esschen, resp. Ant werpen, slechts drie treinen per dag ver trekken, nl. te 6.50 en 10.50 uur voor middag en te 2.50 uur namiddag. Er zullen te Roosendaal ook drie trei nen uit Antwerpen aankomen, n.l. te 10.1, 2.1 en 6.1 uur. De Amerikaansche gezant. Aan den Amerikaanse!,en gezant, Dr. Henry van Dyke, is een kort verlof ver leend wegens een ernstige aandoening van zijn oogen. Hij is met de „Rotterdam" vertrokken, teneinde zijn arts te raad plegen en verwacht in December naar zijn post terug te keeren. Uitvoer van spek. Het op 7 dezer gegeven verbod is niet, van toepassing op spek, dat voor 13 dezer.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1