De Groote Oorlog. Donderdag 12 November 1914. Tiende Jaargang. HUIS, FF No. 134. IDA. "DIENST otterdam en lam, Ruyter" en arding". oomen, eboomen. meboomen. JUR stbode, Verschijnt eiken MAANDAGWOENSDAG- en VBIIDAGAVOND. Kerkbanken, anken enz. enz. omboot ir ROTTERDAM vroeg, gen vroeg. ir AMSTERDAM in vroeg. )AM naar GOES. in 11 uur. a vroeg, d 8 uur. DAM naar GOES g 3 uur. dam, Haring- «komen le Goes MONHEMIUS, te BOUMAN Zn., de toeren J, B„ EFAIS en te Rot- nboot-Reederq y/b IHUIJT. NT Goes— Dordt— s, fi, retour fl.ss. rfilMPE BURGER te Rruishoek in het ichter de hofstede erlijk of gecombi- polder, bij de hof- aanwijzing doet in te leveren op 12 uur (middag) Notaris E. G. VAN nadere inlichtin- itdijk, een naar de richt .mers, Keukeu en verhuren aan vluch- 't WESTEINDE, inszand. 'evraagd (kleine Melkerij.) Nieuwe Zeeuwsche in het rijtuig, dat «ogenblikken, thuis nen, zoo innig met brachten gelukkige Iden niet, welk eeno le volgen, id von Arnum het op den Main te met een klein uit te besluiten. Bertha tot piet blijdschap spoedig gehuurd, goefening geëindigd onder tot schoonste Bertha had voor- zich en Johanna genomen, en wilde er een inpakken, ifsloeg. Toen zij nui doorgebrachte uren. stak er op een- >e wind op, dat de even van de koude. hij het weerj'doch shagelijk gevoiel zoo- mterlijk voor den tot dan ook schert- let welgevallen, dat 'armen mantel oni- zich in haar om- Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratis: Ganzepoortstraai C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abouné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een band, voet of oog; gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken audeien vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Nog eens de oorlogsleening. Aan liet bericht van „de Telegraaf" over de oorlogsleening (zie ons vorig nummer) knoopt „Het Centrum" de na volgende aanmerking vast Wij kunnen slechts wenschen, dat dit bericht op onjuiste inlichtingen berust. Niet alleen toch, dat het de leeuing als een uitgemaakte zaak voorstelt, maar bo vendien geelt het te verslaan, dat deze, op de bovenvermelde wijze aangegaan, er practise h een worden zal vau 5 pet. Het is tocli duidelijk, dat de kapitalis ten zich niet zullen laten dwingen geld te leenen tegen vier pet. als zij v ij f kunnen krijgen v r ij w i 11 i g. Het ware ai te naief! Buitendien wij wezen daarop reeds eerder is het werkelijk geen groot offer, aan den Staat der Nederlanden geld te leenen tegen 5 pet. Uns land is geen Balkan-rijk, of Zuid- Amerikaansche republiek Maar daarin ligt een reden te meer, om, indien er toch geleend worden, in geen geval zoo hooge rente te betalen. Ons linaucieei aanzien zou er onder lijden, afgezien nog van den last, die op de begrooting wordt gelegd. He ieemng, waarmee minister Van Hall den Staat uit den brand liielp in 1814, gaf maar 3, zegge drie procent. Aldus „Het Centrum" dat bij de vraag Leening of Gedwongen Heffing onom wonden partij kiest voor het laatste, wijl de leemug door de noodzakelijke jaarlijk- sche aflossing voorlangen tijd een drukkende belasting met zich brengt. Welnu, zegt het blad, het weerstandsver mogen van zeer breede kringen onzer samenleving is te gering, om hun hetzij nieuwe lasten op te leggen, hetzij de noodig geworden hulp te onthouden. De middenstand betaalt in ons goede vader land verhoudingsgewijze reeds zeer veel belasting. Personen met beschei den, zelfs heel bescheiden inkomsten moeten daarvan een verre van onaanzien lijk bedrag aan Rijk, Provincie en Ge meente afstaan. Moet in deze benarde tijden die druk nu nog aanmerkelijk wor den verzwaard V Zullen zij jarenlang nog meer van hun sobere verdiensten moeten derven om de millioenen te hel pen opbrengen voor een aanzienlijke lee uing Het ware een donker vooruitzicht. Ja, ook voor de menschen met ruime vermogens en inkomsten zijn de tijden ongunstig, althans voorloopig. Maar lo. beschikken zij, ook proportioneel geno men, over een grooter weerstandsvermo gen, 2o. zuilen zij zich spoediger van de geleden verliezen kunnen herstellen, 3o. hebben verscheldenen van hen ook in deze dagen aanzienlijke winsten weten te behalen, en lo. is het niet meer dan billijk, dat waar de bezitters van veel kapitaal in gunstige tijdsomstandigheden doorgaans het meest proiiteeren, zij een extra-offer brengen,] wanneer de gemeen schap zich in nood bevindt. Keert straks het normale leven met zijn welvaart en bedrijvigheid terug dan zal het ook we derom het kapitaal zijn, dat daarbij op de eerste plaats de vruchten plukt. Tegenover dit bezwaar, aan een lee ning verbonden, staat tot dusver geen argument van gelijke beteekenis. Het is geen demagogische, maar een volko men redelijke eisch, dat men het geld invordert daar, waar het zonder veel moeite zal worden opgebracht. Eenige weken geleden hebben wij er reeds aan herinnerd, dat ons land ongeveer 15000 personen telt met kapitalen van meer dan f 100.000 tezamen ongeveer 5 milliard bedragend. Daarbij komen dan nog de vele andere vermogens, die blijkens de aanslagen der vermogensbelasting over 1912/13 te naastenbij 2''2 milliard zouden beioopen. De te heffen percentage behoeft dus werkelijk niet groot te wezen, om door een buitengewonen omslag in één maal aan het vereischte geld te komen. Wellicht zou men zelfs de vermogens be neden een ton grootendeels kunnen vrij stellen, want ook van de groote inko mens en extra-verdiensten is nog een aardig sommetje te verwachten. De toestand. Bij de telkens wederkeerende berichten over den Duitschen aanval bij, rondom en op Yperen, was de vrees gewettigd, dat deze oude, schoone Vlaamsche stad om haar onvergelijkelijke Hallegebou wen, haar prachtige Martinuskork, langen tijd de zetelkerk eens bisschops, en haar vele andere monumenten van een roem ruchtig verleden een juweel van den eersten rang aan België's stedekroon het lot zou ondergaan van Leuven en Aerschot. Helaas, die vrees is bewaarheid want wat er van de schaarsche berichten dienaangaande uitlekt, is genoeg om te coustateeren, dat de door de bevolking zoo goed als verlaten stad Yperen door de Duitschers is in brand gescho ten en voor een groot gedeelte vernield. In het licht van dergelijke verwoestin gen treedt de onverdiende jammer en ellende van het schoone Belgenland des te meer op den voorgrond en het is droe vig te moeten vaststellen, dat zij die zoo gaarne poseeren als „Kulturtragcr" der meuschheid, de brengers dier verwoesting zijn. Zelfs kan hier niet de onverbiddelijke ooriogsnoodzaak als verzachtende om standigheid worden aangemerkt, want: „het doelwit van de door de Duitschers beoogde vernie tiging scheen vooral de waag te z ij n", seinde de oorlogscorrespon dent van de „Daily Chronicle" bij het Belgische leger Maandag j.l. omtrent de beschieting van Yperen aan zijn blad. Overigens is het eigenlijke oorlogs nieuws schaarsch. De nevelige weersge steldheid schijnt de militaire opeiatiën te bemoeielijken, vandaar een zekere stilte. Alleen op het Turksch-Russische oorlogs veld schalt luide de trompet, die voor beide partijen overwinningen rondbazuint nabij Erzeroem en Keuprikeui. Een juist oordeel over de elkaar vierkant tegen sprekende berichten der oorlogvoerenden in den Kaukasus is nog niet goed moge lijk. Ook daar werken mist en sneeuw een vlugge militaire actie tegen. Dat het op zee „kan verkeeren" zoo als Bredero zeide, ondervindt thans Duitschland. Immers, het leed in de jongste dagen twee gevoelige verliezen ter zee. Vooreerst werd de kruiser „Ein dendie de Engelsche koopvaardijvloot zooveel afbreuk deed, door den Austra- lischen kruiser „Sidney" in een gevecht op het strand der Kokoseilanden gedre ven (ten Zuiden van Sumatra) waarbij het schip verbrandde. Dan nog werd de kruiser „Königsberg" door den Engel scheu kruiser „Chatham" bij de Rufiji- rivier in Duitsch-Oost-Afrika achterhaald en door het doen zinken van kolen schepen in die rivier opgesloten, terwijl het vuur der Engelsche kanonnen groote schade aaurichtte. De Duitsche beman ning is geland en heeft zich aan den dicht begroeiden oever verschanst. De beide voor de Duitsche marine verloren schepen hadden ieder 3500 ton inhoud eu een bemanning van 320 koppen. Eigen berichten (per telegraaf en t.lefoon) van 10 November. Half vijf uur, Rome. De Weensehe correspondent van het „Giornale d'Italia" seint, dat de Weensehe bladen de Oostenrijksche ne derlaag aan de Sou toegeven. Meer dan honderdduizend gewonden zijn van het front te Weenen aangekomen. Constantlnopel. (Officieel v. d. Turk- schen generalen staf.) Terwijl in den Kau kasus de cavalerie van den vijand optrok, werd het grootste deel vau het Russische leger in het centrum door ons leger aan- govallen. Na 2 dagen vechtens werd het Russische leger verslagen. Niettegen staande den mist wordt de aanvallende beweging door het Turksche leger met kracht voortgezet. Parijs. (Officieel communique van gis terenavond 11 uur). Doordat de operaties over zekere uitgestrektheid door den mist worden bemoeilijkt, is de toestand niet noemenswaaidig veranderd. In liet noor den verliep de dag gunstig voor ons. Onze stellingen tussciien Leijs en Langeniark werden gehandhaafd en wij gingen be langrijk vooruit tusschen Dixmuiden en Langemark. Petersburg. De Generale staf van Let leger in den Kaukasus meldtBij het aanbreken van den dag werd het gevecfit bij Keuprikeui hervat met nieuwe kracht. De vijand voerde troepen aan, in het ge bied Erzeroem samengetrokken en ver sterkt met het garnizoen van dien naam. Uit het karakter van den strijd en de verkregen inlichtingen bleek, dat Duitsche officieren de Turken aanvoerden, in den namiddag werd de strijd zeer heftig, toen de lurken hun voorhoede steunden en met frissche divisies versterkten. Toch mislukte hun poging om een onzer vleu gels om te trekken en toen tegen den avond het gevecht in hevigheid afnam, wisten wij al onze stellingen te behouden. Eindhoven. Hier meldt men, dat van morgen te Bourg Leopold (België) 2UUÜ0 Duitschers zijn aangekomen uit het wes ten. Onder leiding van 5 onderofficieren gingen twee boeren rond om vee voor de troepen op te koopen, dat ver beneden den prgs werd betaald. Londen. De correspondent der „Daily Mail" seint uit Kopenhagen, dat te Rots- dam alles wordt voorbereid voor 's kei zers terugkeer, die daar, naar men zegt, zijn hooldkwartier zal houden. L.OSSE BERICHTEN. 0e toestand in België. TURNHOUT, 9 November. (O. V.). Het toezicht door de Duitschers is ook op de Brahantsche grens aanmerkelijk ver scherpt. Zonder een goeden „Schein" is het nu onmogelijk geworden de Belgische Kempen door te reizen. Reeds hadden eenige arrestaties jplaats. Heel onverwachts zijn weer groote troe penmachten over de dorpen en steden ver spreid. De Duitschers schrijven met krijt op de deuren, hoeveel manschappen daar zijn, ingekwartierd. Vooral de boeren krij gen goed hun deel. Het gedorschip koren wordt overal opgeëischt. Varkens worden betaald evenals koeien, maar de som is bespottelijk laag. leder, die niet bepaald moet blijven, probeert om naar Brabant uit te wijken. Reeds -weiden enkele burgers aangehou den en door de patrouilles teruggebracht. Door -de overheid "werd verzekerd, dat hun geen leed zou geschieden. Voor tot met bootjes overzetten van burgers over het Kempen-kanaal eischen de Duitschers op meerdere plaatsen een vergoeding van 25 centiemen. Gisteren was er een opmerkelijke be drijvigheid onder de Duitsche automobi listen. In razende snelheid begaven zich militaire aanvoerders van het «ene naar het ^andere dorp. Het was oen buitenge wone drukte. i De bevolking wordt onrustiger. De bur gemeesters en de geestelijken doen alles om de kalmte to bewaren- (Msbode.) Patrouilleerende duitschers. Uit Breda aan de „N. R. C.": Do in de Belgische grensdorpen inge kwartierde militairen doen, veelal per rij wiel, drukke patrouillediensten langs de grenzen, om in de bosschen gerapporteer de Belgische soldaten op te sporen. Te vens worden door deze patrouilles voort durend de Belgische jonge mannen aange houden en voor de Duitsche Kommandan- tur geleid, om op deze wijze hunne aan wezigheid in België vast te stellen en to verhinderen, dat de Belgen naar Nederland de wijk nemen. Over 't algemeen gedragen de Duit schers zich ten opzichte van de bevolking zeer goed. Duitsche luchtschepen. Het Journal meldt, dat de Zeppelin- werf te Friedrichshafen nu om de drie weken een nieuw luchtschip aflevert. Dit is sedert het begin van den oorlog af het geval. Alle luchtschepen zijn van het stijve stelsel en van tot type van de marine- Zeppelins. Dag en nacht worden proef tochten gedaan en oefeningen in het wer pen van bommen op drijvende doelen. De nieuwe luchtschepen maken heel wei nig leven, maar de beproeving ervan ver- eischt geruimen tijd. Een kapel-auto. De „Köln. Volksztg." heeft een in schrijving geopend voor het bouwen van een kapel-auto ter vergemakkelijking van de zielzorg te velde. Van de Limburgschs grens. Behalve de officieren blijven te Maeseyck nog steeds 5D0 Duitsche mili tairen ingekwartierd. Een der officieren verklaarde, dat elk oógenblik het bevel kan afkomen, dat zij zich naar Antwer pen moeien begeven. In dit geval zullen zij door anderen vervangen worden, om dat deze dekking langs de grens onmo gelijk moer achterwege kan blijven. ANTWERPEN (7 November). Volgens alhier ontvangen berichten uit Zuid- Al'rika heeft De Wet de Oranje- Republiek geproclameerd. Naar ver luidt, hebben zich alle bewoners van den Oranje-Vrijstaat bij hem aangesloten. Welk weder zullen wij hebben Bernard Shaw over den oorlog. In het Engelsch blad de „Nation" staat een open brief van Bernard Lhaw aan president Wilson, van wien hij verlangt dat hij zal bewerken, dat de onzijdige staten Duitschland, Frankrijk en Engeland hun plicht onder het oog zullen brengen om hun twist buiten België uit te vechten. Ook Engeland, want, zegt hij, tech nisch moge onze diplomatieke houding ten opzichte van België onaantastbaar juist zijn, maar aangezien de uitwerking van onze granaten op België precies hetzelfde is als van de Duitsche granaten en aangezien wij door op Belgisch grond gebied te vechten het precies dezelfde afbreuk doen als wij het zouden hebben gedaan, als wij en niet Duitschland zijn onzijdigheid hadden geschonden, zouden wij niet met fatsoen kunnen weigeren aan de algemeene ontruiming mee te doen." Twee onafscheidelijken. Men ziet in Frankrijk en Engeland met klimmende levredenheid de goede samen werking van beide legeraanvoerders Joff're en French. De twee veldheereu schijnen het uitstekend met elkaar te kunnen vin den. Men ging aan 't zoeken om uit te vorschen, hoe dat kwam en vond dat hun namen reeds een zeer intieme verwant schap hadden. Jof fre Fre nch Al worden ze beiden doormidden ge hakt, dan past de helft van den eenen nog precies op die van den anderen en krijgt men weer twee geheelen. Protest van Kardinaal Logon. De Paus heeft van Z.Em. kardinaal Lur.on, een protest-schrijven ontvangen waarin de beweringen van den Duitschen rijkskanselier, als zouden de Franschen de kathedraal van Reims voor militaire doeleinden hebben gebruikt, met beslist heid worden tegengesproken. De Keizer en België. Keizer Wilhelm II aldus de „Gaulois" heeft een zeer oorspronkelijk middel gevonden, om België voor zich te behou den, hij zal het eenvoudig iulijven. En dat gaat héél gemakkelijk. In Berlijn is men reeds bezig die inlijving voor te bereiden In de acte staat, dat het „gelukkige land" voortaan onder den scepter zal staan van keizer Wilhelm van België. Maar men moet de huid van den beer niet verkoopen, voor hij geschoten Verwachting tot den avond van 12 Nov. Stormachtige, later wellicht afnemende Zuidwestelijke wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig ver andering van temperatuur. is. En de beer is zegt de „Gaulois" de dappere Vlaamsche Leeuw, die nog klauwen beeft, scherp genoeg om zich de indringers vau het lijf te houden. Keizer Wilhelm geen vrijmetselaar. Een Hollandsche dame, Duitsche van geboorte, vernomen hebbende, dat keizer Wilhelm vrijmetselaar zou zijn, besloot daaromtrent inlichtingen te vragen bij het bekende katholieke blad, de „Kölnische Volkszeitung." Van de redactie ontving zij het volgend antwoord „Zeer geachte Mevrouw, Op uw geëer de aanvrage kunnen wij u mededeelen, dat keizer Wilhelm II en de kroonprins geen leden der vrijmetselarij zijn Keizer Wilhelm I en keizer Frederik waren wel leden. Wijl de tegenwoordige keizer ge weigerd heeft, tot de loge toe te treden is hij bij de Engelsche loge-broeders zoo gehaat. Met hoogachting, Red. der „Köln Volkszeitung." Eere den gevallenen. In het land van Luik, bij liet dorpje Wandre, waar veel Belgische, maar nog meer Duitsche soldaten sneuvelden, zijn twee kerkhoven aangelegd tegen de hoog te aan, een Duitsch en een Belgisch, beide omrasterd. Op elk is door de ge meente een kruis neer gezet. Zondag kwamen een paar honderd Duit sche militairen, allen van de bezetting in en om Luik, met eenige officieren, daarheen, om hulde te brengen aan de gevallenen Zij verzochten de burgerij hierbij tegenwoordig te zijn. Ongeveer 1100 personen woonden de plechtigheid bij- Allereerst ging het naar de Belgische begraafplaats. Hier hadden zij als versie ring aangebracht een groote A., voorzien van een kroon, terwijl een kruis van tak ken, met groen versierd, er neergezet was. Iu een Fransche en Duitsche rede werd gezegd, dat men noodgedwongen door België had moeten trekken en dat daardoor het land verwoest was en zoo veel Belgen gevallen waren. Dat zij ach ting hadden voor de mannen, die hiel voor het vaderland gestreden hadden en dat ouders en familie trotsch moesten zijn op hen, die hier gesneuveld waren op het veld van eer. Daarna legden zij bloe men en een krans neer. Op het kruis stond„Aan onze dappere vijanden". Vandaar ging het naar het Duitsche kerkhof. Hier prijkte een groote W met een kroon. Eveneens een groot kruis met groen versierd en daarop „Aan onze dappere vrienden van het 25e en 53e regiment." Hier hield een officier in het Duitsch een toespraak. De soldaten zongen twee vaderlandsehe liederen, daarna werden er bloemen en kransen neergelegd. De plechtigheid eindigde met het aansteken van kaarsen rondom de graven. De aan wezigen waren zeer ouder den indruk van de plechtigheid. (De Tijd). Prins Joachim Albrecht van Pruisen, zoon van den vroegeren prins-regent van Brunswijk, is op het Westelijk oor- logstooneel gewond. Bij kabinetsorder van den Duitschen Keizer is als premie voor de verovering van ieder vijandelijk machinegeweer een bedrag van 750 mark bepaald. Naar Turkije. Uit Constantinopel wordt aan de „Az. Est" gemeld, dat de Duitsche opperbe veltobber de gevangengenomen Turko's en Zouaven, Indiërs en Mahomedaanscto negers inaar Turkije zendt. Eenige dezer trapsporten 'zijn reeds aangekomen :en in

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1