LOG J JU h"dó.;r 1UU ™<rr DU £.0 UTRECHT. sendaal, Nederlandsche Anli-Osrlograad. De Groote Oorlog. No. 133. Dinsdag 10 November 1914. Tiende Jaargang. n DEL OES RINE. kot, Goes. omzaaerü sn Scüaveiü. li NHUIS, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. J ÉT* gulden bij gulden bij 4\ 4% gulden bij REDA. ffecten. oes, IJK. Imeboomen, sscheboomen. e Olmeboomen. HUUR ienstbode, nhout, Kerkbanken, oolbanken enz. enz. verwaarloosde koude- ebruik daarom bijtijds 1 wacht niet, totdat er nden door de kruiden iet alleen tegen gevatte slechte spijsvertering, ert liet dan eens met et gebruiksaanwijzing) rs verkrijgbaar. 'n van handteeking en echt. gesmolten Reuzel, Extra aanbieding van f 0,40 per Kilo. 0,38 rijscourant franco toe ale Strijkinrich- billijk tarief. uid-Beveland. orgd.) cent. euken. arkfuren zitting In hef ank- en Effecfenzaken, AXHKUTS Lz. ft Co i. A. TRIMPE BURGER te elle, in Kruishoek in het oscli, achter de hofstede afzonderlijk of gecombi- Gravenpolder, bij de hof- bee, die aanwijzing doet: iljetten in te leveren op I vóór 12 uur (middag) 1 den Notaris E. C. VAN s, waar nadere inliehtin- r zijn. Westdijk, een naar de s ingericht 2 Kamers, Keuken en )ok te verhuren aan vluch- bij P.v.'tWESTEINDE, Heinkenszand. itond gevraagd Iken, (kleine Melkerij.) ireau Nieuwe Zeeuwsche Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor V. d. Administratis: Ganzepoortstraat C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De aboiiné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering Ku I verlies van een jl 9 I I I verlies 9 I verlies van M gulden bi) verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeeue Verzekerings-Bank te Schiedam. Hoewel volkomen overtuigd van de on macht die de vredesbeweging heeft ge toond tegenover de geweldige machten, welke den huidigen wereldoorlog hebben ontketend en die nog steeds aan het ka non het albeslissende woord laten, heb ben toch een 70-tal Nederlanders uit de toonaangevende kringen der natie ge meend een organisatie te moeten stichten, die zich iten doel stelt een duurzame bestrijding van den oorlog, uit gaande van de massa des volks, nadat dit is voorgelicht door de mannen en vrouwen, die in staat zijn studie té maken van de middelen en wegen, die kunnen leiden tot het groote doel. De naar haar doel en wezen aldus in grove trekken omschreven organisatie werd den 8en October j.l. gesticht onder den naam: Nederlandsche Anti- Oorlog Raad, en in een oproep aan het Nederlandsche volk om steun door aaneensluiting als leden van dien raad en door medewerking aan dit grootsche doel, werd tevens de arbeid van den Raad aldus omschreven i i 1 a. De oorzaken te bestudeeren, welke tot den tegenwoordigen oorlog hebben geleid en in de toekomst tot nieuwe oorlogen zouden kunnen leiden. b. De middelen te onderzoeken, welke zouden kunnen bevorderen, dat de tegenwoordige oorlog wordt beëin digd en een vrede wordt gesloten, welke niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt. c. De gevolgen te bestudeeren van den tegenwoordigen oorlog op econo misch, moreel en intellectueel gebied. d. De hervormingen te overwegen, welke in de nationale en internationale verhoudingen moeten worden aange bracht, om oorlogen in de toekomst te voorkomen. e. te streven naar een krachtige na tionale en internationale organisatie van alle tegenstanders van den oorlog. Verder wordt in den „oproep" de mo gelijkheid open gelaten den „Raad belang rijk aan te vullen of zelfs te reorgam- seeren", wanneer de omstandigheden zulks «aadzaam zouden doen voorkomen en ten slotte de aansporing gedaan, spoe dig van zijn instemming, hetzij persoon lijk, hetzij georganiseerd, blijk te geven. Blijkens onderteekening der oproepings- circuiaire bestaat het bestuur van den Nederlanuschen Anti-Oorlog Raad uit ue hecren F. M. Knobel, voorzitter; J. H. Schaper, onder-voor zitter; Prof. dr. D. van Em'beten, Mr. dr. D. A. P. N. Kooien, Mr. V. 11. Rutgers, M e) v r. W. Asse r- Thorbecke, Penningmeesteres; Jhr. Mr. Dr. B. De Jong van Beek en Donk, secretaris. Zooals de lezer ziet, zijn in uit bestuur „vogels van diverse pluimage" bijeenge bracht en wie in de oproeping^circnlaire do naamlijst bestuaeert der leden-oprich ters van den NeaerlaitdschenAnti- Oorlog Raad, ontwaart een staalkaart van de meest .uiteenloopendie richtingen op religieus en politiek gebied. Wij zeggen dit niet om critiek uit te oefenen, wij constateeren slechts. Gaarne gelooven wij, voor oogen houdende het schoone doei, aat do leden-oprichters van den A n t i-0 o r 1 o g-R a a d beoogen, dat op hun college de definitie van den Aquiner „Unitas in varitate", „eenheid ge boren luit verscheidenheid" van toepassing is en de verhevenheid der onderno men taak zich in hun eendrachtig sa mengaan weerspiegelt. Op 'het eerste gezicht vraagt men zich af of de reeds hier te lande bestaande vereenigingende „Ned. Bond Vrede door Recht" en de „R. K. Veraeniging tot bevordering van den Wereldvrede" niet voldoen aan <te behoefte eener organi satie, die zich de bestendiging yan den vrede voor de volkeren ten doel stelt, maar w^r wij bij nader toezien onder de leden-oprichters van den Anti-Oorlog Raad namen bemerkten van lieden die aan een der beide Vredesvereenigingen zijn verbonden, daar komt het ons voor dat de Anti-Oorlograad een meer popu laire en minder doctrinaire organisatie bedoelt, tenzij ons ten eenenmale de be- teekenis ontgaat der alinea uft de op'roe- pings circulaire. De Nederlandsche regeering heeft en wel in de Tweede Kamerzitting van 3 Augustus j.l. te kennen gegeven, dat zij, als de omstandigheden daar voor gunstig zijn, hare goede diensten tot herstel van den vrede zal aanbie den. Wij zijn ervan overtuigd, dat het nuttig kan zijn dat in dit pogen, even als bij de handhaving van de neutra liteit het geval is, het volk achter haar staat. Doch bovenal is het onze meening, dat eene bestrijding van den oorlog in het algemeen voor. het vervolg zal moeten uitgaan van de massa des volks zelve, voorgelicht door de mannen en vrou wen enz. (De spatieeringen zijn van ons. Redactie). De oproep van de mannen van den N ederlan ds chen Anti-Oorlogs raad heeft een welkom onthaal gevon den. Het Haagsche Correspondentiebu- reau toch meldt: „De Nederlandsche anti-oorlogsraad heeft sedert het openbaren van zijn op,- roep; aan het Nederlandslche volk zeer vele blijken yan instemming ontvangen. Vele honderden perspnen uit allerhande kringen en van de meest verschillende richting sloten zich als medestanders aan, terwijl het aantal sympathiebetuigingen dat iederen dag aan het secretariaat, The- resiastraat 51, 's Gravenhage, wordt ont vangen, steeds grooter wordt. Ook een aantal organisaties gaven blijken van in stemming. Het is het bestuur intusschen gebleken, dat sommigen uit den oproep; den indruk verkregen, alsof 'de raad uitsluitend de bestudeering van verschillende onderwer pen zou nastreven. Dit is evenwel geens zins het geval. De actie voor internatio nale verbinding en samenwerking met bui- teniandsohe personen en organisaties van verschillende richting, alsmede de plan nen omtrent het uitlokken en eventueel ondersteunen van bemiddeling in den te genwoordigen oorlog op het daarvoor gunstig geachte tijdstip, wijzen daarop reeds voldoende. In bedoelden oproep is op een degelijke studie voor concreet geformuleerde voor stellen de nadruk gelegd, omdat de raad geen verwachtingen ,wilde wekken, die aan den ernst der anti-oorlogbeweging slechts afbreuk kunnen doen, en over tuigd is, dat oen behoorlijke onderzoe- kingsarbeid voor een nieuwe en krach tige actie tegen den oorlog onmisbaar is. Deze overtuiging sluit in geenen deele uit, dat reeds thans de openbare mee ning wordt bewerkt, om zich met kracht tegen den oorlog als politiek en maat schappelijk verschijnsel aan te gorden, en dat in internationaal overleg de mi nimum-waarborgen voor een duurzamen vrede gepropageerd zullen worden. Na een grondig, doch met voortvarendheid geleid onderzoek zal deze actie dan des te beter itoegerust worden voortgezet"'. De toestand. Toen wij Vrijdag j.l. schreven dat de vesting Tjiugtao het niet lang zou houden, was het lot der veste reeds beslist. Zoo als de telegrammen ons Zaterdag meld den, viel het fort Donderdagnacht in handen der Japanners. De val van deze Duitsche nederzetting in China, die veel beloofde de baai van Iüautsjou met omliggend land, waarop ook Tjingtao, was door Duitscbland voor 99 jaren van China gepacht is natuurlijk een klap voor de Duitsche eigenliefde, maar werd overigens in Duitschland verwacht. Spraken wij in ons vorig overzicht van de ongerustheid van Engeland, gewekt door Ue stoute zeebedrijven der Duit- schers, het feit dat twee Duitsche vliegers over het Kanaal vlogen en bommen wierpen op een kustfort bij Dover zal die ongerustheid eer doen toe- dan afnemen. Het afsluiten der Noordzee is het paardenmiddel, dat die ongerustheid zal moeten doen bedaren, al wekt die maat regel veel protest bij neutrale scheep- varende staten, o.a. bij Noorwegen, dat een algemeeue protestverklaring der neu trale staten zou wenschen. Ook beweert men, dat Engeland tot dezen maatregel niet gerechtigd is, op grond van vroegere verdragen. Dat Engeland het „zaken doen" ook in dezen oorlog niet vergeet, blijkt wel uit de annexatie van Cyprus en Egypte. Zoowel het eiland Cyprus als het vruchtbare nijlland Egypte behoorden in naam aan Turkije, maar feitelijk was Engeland er sinds tientallen van jaren de baas. Voor Frankrijk, dat lang met Ieede oogen dien Engelschen invloed gadesloeg, vooral in Egypte, waar het Suezkanaal door Ferdinand De Lesseps immer blijft getuigen van Frankrijk's durf en ondernemingsgeest, is deze annex atie een kostbaar offer, gebracht op het altaar der vriendschap met Engeland, misschien in het oog van vele Fraiischen wel wat al te kostbaar. Er zijn er, die de inmenging van Turkije in den oorlog zoowel als de nog volstrekt niet bedwongen opstand in Zuid-Afrika als onheilvolle teekenen voor Engeland beschouwen, waardoor zijn koloniale wereld-heerschappij bedreigd wordt, zoo uiet met ondergang dan toch met ernstige verzwakking. Inmiddels gaat de strijd op de oorlogs velden zijn gang. In Noorüwesi-Hemë zijn de Oostenrijkers fortuinlijk geweest de strategisch gewiciitige hoogten van Misar en de stellingen by Krupaiije vielen iu huil handen met vele kaunon- nen, 15U0U gevangenen enz. In Ualtioië wil het nog maar niet boteren. Jaroslaw moesten zij den Kussen laten, die blijkens een telegram van 7 November uit Petersburg over het geheele front offensief optreden en volgens andere berichten Oost- Pruisen weer z ij n binnenge drongen. Tusschen Kalisz en Krakau moeten nu de Oostenrijkers zien de omsingeling der Duitsche Oderlinie door de Russen te beletten opdat inmiddels Duitschland zijn goede troepen uit Polen iu Frankrijk aan zijn bedreigde liniën kan zetten, en troepen uit Frankrijk en België in zijn oosterstelliagen kan plaatsen. De vraag is, of Duitschland dat stui vertje wisselen met troepen zal kunnen blijven volhouden. De actie der Russen tegen de Turken is thans gericht op de versterkte Turk- sche stad Erzeroem in den Ivaukasus, den sleutel van Armenië. Het voorfront Koe- prikoei viel in hunne handen. In België bereiden de Duitschers zich voor op een nieuwe krachtsinspanning om door te breken, men vermoedt dit maal bij Atrecht of in de richting van Boulogne. De Duitsche aanval op Nieuwpoort is mislukt en de toesiaiid aau de kustlijn is nu zoo, dat de Belgen binnen weinige dagen Ostende weder zullen binnen trekken, zegt de correspondent van de „Daily Chronicle". Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 7 November 5 uur 's namiddags. Parijs. (Oificieel communiqué van gis teravond 11 u,ur): In het noorden wordt de strijd met he vigheid voortgezet. Ten Oosten en Zuiden handhaafden wij ons offensief. Bij Ar ras en de Oise weiden de Duitsche aan vallen afgeslagen. In de streek aan de Aisne hebben wij Soupir, ten Zuidwesten v,an Vailly hernomeji. In de Argonnen gaa t de vijand voort jnet heftige aanvallen, dooh zonder resultaat. Aan de Maashoogten en ten Oosten van Verdun namen wij1 oenigö loopgraven. Parijs. Bij Areas werd door generaal French ©en groot Duiitsch mor tier met bijbehoorende projectielen buit gemaakt. Een ingenieur van Rrupp die het stuk moest bedienen, werd gevangen genomen. Tokio. (Officieel.) Donderdag om mid dernacht werd de Duitsch-Chineescjh© ves ting Tjingtao na een vreesetijk bom bardement dat het voornaamste fort ver nielde, overgegeven. Aan de bestor ming namen deel twee compagnie,-n infan terie en een peloton genietroepen. 200 gevangenen werden gemaakt. Londen. De „Daily Mail" seint uit België: Ieder uur wordt het duidelijker dat de opinarsch der Duitschers naar Ca lais niet pen nederlaag; is geëindigd. Hun verliezen zijn ontzettend. Donderdag zetten zij 4o00 man met schop pen aan het .werk om de doodem te be graven. Het aantal lijken in deze streek is 37000. Londen. De correspondent van de Morning Post seint uit Petersburg, dat de Oostenrijkers over het geheels front in Galicië in aftocht zijn op ver sterkte stellingen tusschen Krakau en Ka lisz, die zij wanhopig zullen verdedigen, om een omsingeling der Dnitsohe stellin gen aan den Oder door d© Kussen te Voor komen. Gelukt hun dit dan zal Duitsch land, dat zijn beste troepen uit Polen naar Frankrijk zond, nog' meer troepen naar het westen kunnen zenden. 8 November 1.30 uur 's namiddags. Parijs. Communiqué van gisteravond 11 (uur: Heden waren de invallen der Duitschers aan het font algemeen. Hun aanvallen werden alle afgeslagen o.a. bij Cambrai, Aix, Lequpsnoy en Santerre. Eenige loopgraven werden genomten in de buurt van Thierval. Ten noorden van Al- bert zijn de vroegere loopgraven tan noord oosten van Vailly heroverd. Ook maakten wij ons meester; van her dorp San Remy bij de hoogten van da Maas, dat door ons met de bajonet werd genomen. Londen. (Olficieel). Een Indische troe penmacht en een marinebrigade heeft Fao aan den mond van Schatt-el-Az-ab aan de Persische golf bezet na een tegenstand van 1 uur. Niemand werd gewond. Berlijn. Uit Taebi'is wordt gemeld dat do gevechten aan de Kaukasisch© grens met succes voor de Turken worden ge voerd. i Antwerpen. L'Echo beige meldt, dat de Duitschers aan Antwerpen een schat ting hebben opgelegd van 50 millioen francs. LOSSE BERICHTEN. Uit Antwerpen. De treinen ,uit Antwfe-rpen brachten Vrijt dag te Rozendaal weer ©norme massa's menschen terug met pak en zak beladen. De treinen, die de correspondent van „De Tel." om elf uur zag binnen komen, brach ten er zeker meer dan 1000, o.w. vele Duitschers die reeds naar Antwerpen te ruggekeerd waren. Overal hoorde hij zeg gen, dat het daar geheel niet meer vei lig is. Een lid van het burgerconiité ver zekerde hem, dat gisterennacht niet één Duitsch officier in de stad geslapen heeft. Allen 'hebben op de forten him infrekl genomen. Er heerscht een buitengewone zenuw achtigheid, welk© duidelijk (merkbaar is; onder do Duitschers, In dolle vaart schie ten alleTwege militaire auto's Jieen en weer. Ook de toon der soldaten tegenover de bevolking is voelbaar verscheipt. Don derdag werd hekend gemaakt dat jvjie nog na negen uur 's avonds op straat ge vonden werd in de stedelijke gevangenis opgesloten zou wqrden. Ook aan de loods werden de jonge lieden van 19 tot 30 jaar aangehouden, die langs de Schelde de stad wilden ver- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Nov.: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, wellicht eenige regen. Weinig verandering van tem peratuur. laten. Toch zijn er nog velen naar Neder land gevlucht, die thans; in de grensj- dorpen ronddwalen. Nog meldt men ons: Een uit Ant werpen te Middelburg aangekomen Belg, die leeds tien dagen in Antwerpen vertoefd heeft, heeft inlichtingen gegeven over liet aanhouden van mannen van 18 tot 30 jaar door de Diuitschers. Rij erkent dat dit geschiedt, maar voegt er aan toe, dat degenen, van wie niet kan worden bewe zen dat zij' dienstplichtig ,zijn onmiddellijk weder worden ontslagen. Hij zielf heeft de reis naar Middelburg gemaakt met zoons die tusschen 25 jen 30 jaar oud zijn en zij ondervonden Zaterdag geen last om uit Antwerpen ©n over de grenzen te komen, heden (Maandag) zouden allen, met hunne vrouwen, weder naar Antwer pen gaan. Volgens dezen zegsman is het te Ant werpen zeer rustig en hij passeerde de posten op zijn trouwboekje, waarin door de Duitse!» autoriteiten een stempel was geplaatst. D» Duitsche soldaten betalen wat zij koopen met Duitsch zilvergeld of papier. Maar 'w,at nog erger is, het brood is op. Voor de bakkerswinkels leest men op |de neergelaten rolluiken: „il ny a plus de ipain aujourd'hui" „er is vandaag geen brood meer." c Uit Brussel. Een Donderdagavond van Brussel te Breda aangekomen reiziger bevestigt, vol gens een telegram aan de ',,N. R. Crt.", dat te Brussel een proclamatie aangeplakt is waarin bekend gemaakt jwordt, 'dat aan de stad Brussel een boele van 5 miljoen francs is opgelegd, wegens een opstootje, waarbij twee politie-agenten zich tegen Duitsche soldaten verzet heb ben. De politieagenten Weigerden name lijk op bevel- van een Duits chen officier een man te arresteeren. Daarop ontstond een woordenwisseling, waarbij "het volk, te hoop liep en Duitsche Soldaten bene vens de officier gemolesteerd werden. Met groote moeite gelukte het eenigen burgers het volk te kalmeeren. In een daarop volgend geding werden de (wee Belgi sche politie-beamb'ten tót zware gevange nisstraf veroordeeld en daarna is aan de stad Brussel de bovenvermelde boete oj> gelegd. Nog meldt nnen aan dat blad: 'tivordt werkelijk tijd, dat er meel komt, want de bakker laat zich maar elke twee dagen zien. De bakkerswinkels halen de rolluiken niet meer op en op, de gesloten deuren staat aangeplakt: II n'y a plus de pain aujourd' hui, er is vandaag geen brood moer. Gebrek te Brugge. Er heerscht te Brugge gebrek aan sui ker, zeep en chocolade. De aardappelen kosten 10 fr. de 100 kg. In de omliggende dorpen is er gebrek aan zout en koffie, petroleum en steenkolen. (Telegraaf). Keizer Wilhelm en de vrede. BERLIJN. 3 Nov. (W. B.) De „Voss. Zeitung" deelt het volgende bericht mede uit de „San Francisco Examiner" Whee ler, president van de Californische univer siteit, doet mededeeling van een onder houd, dat hij in 1913 gevoerd lieeit met keizer Wilhelm en verklaart daarin, dat thans reeds zonder een zweem van twij fel kan worden gezegd, dat de Europee- sche oorlog, die thans woedt, in strijd is niet de belangen van den keizer en ont staan is ondanks diens wenschen en po gingen. De Duitsche keizer had iu het onder houd gezegd, dat hij van al hetgeen onder zijn regeering tot stand was gekomen de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1