De Groote Oorlog. No. 132 Zaterdag November 1914 Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. buitenlandT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratis: Ganxepoortstraaf C 209, GOES Reclameberickten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; 60 gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 0e toestand. Wat men ook zeggen moge, aan moed en durf ontbreekt het den Duitschers nietzij weten op zee althans duchtig van zich af te bijten. Was tot voor korten tijd de Noordzee het tooneel hunner operaties, waar zij tot vlak onder de Engelsche kust, bij Yar mouth, de Engelsche kanonneerboot „Halcyon" beschadigden en een onder zeeër deden zinken, zonder te spreken van het stoute stuk van den Duitschen onderzeeër U 5, die 3 Engelschen schepen het leven kostte, nu werd aan een geheel andere zijde van den aarbol, nabij de Chileensche kust in den Grooten Oceaan door een Duitsch smaldeel een aanval gedaan op een Engelsch eskader met het gevolg dat, zooals de telegrammen mei den, de Engelschman leelijk gehavend uit den strijd kwam. Voegt men daarbij de stoute stukjes van den „vliegenden Duitscher", den kruiser „Emden", die Engelsche koop vaarders bij bosjes inpikt, dan moet het den Brit ondanks al zijn vertrouwen op zijn „onoverwinnelijke" vloot toch wel een beetje vreemd te moede worden. Nu Duitschland mag wel een troostprijs hebben, want het is alles behalve „couleur de rose" voor de Germanen, lil het Oosten moeten de Duitsch-Oostenrijksche troepen al de steden in Polen, die zij bezet had den en met een Duitsch bestuur hadden voorzien, in den steek laten en zich terug trekken op Silezië en Oost-Pruisen, terwijl de Russen van verdedigers aanvallers zijn geworden met Berlijn als doel van hun veldtocht. Immers zooals de Czaar dezer dagen moet hebben gezegd, zal Rusland geen vrede willen, die niet te Berlijn wordt voorgeschreven. De Duitsch-Chineesche vesting Tsjing- tao, al verdedigt zij zich nog zoo dapper, is ten doode opgeschreven. Reeds nu moet het Japansche vuur er schrikkelijke verwoestingen hebben aangericht. En in Frankrijk en België Joft're gaat geduldig voort met den vijand af te knab belen en tot uitputting te brengen, terwijl bij den Yser door de Duitschers een be sliste nederlaag is geleden. Zij bezetten op den linkeroever van de Yser niets meer dan een bruggehoofd halweg Dix- muiden en Nieuwpoort en lieten bij hun terugtocht, behalve gevangenen en ge wonden, een belangrijke hoeveelheid materiaal, waaronder in drijfzand weg gezonken stukken geschut achter. Ondanks den vasten wil van keizer Wilhelm, dat Yperen moest genomen worden, is het nog steeds in het bezit der bondgenooten. En al moge de En gelsche berichten van ontmoediging en demoralisatie onder het Duitsche leger overdreven zijn en al kan het Duitsche volk volgens de berichten van het Duit sche hoofdkwartier met vertrouwen den verderen loop der gebeurtenissen afwach ten, de oorlogsbalans na 90 dagen vech- tens is, dat valt niet te ontkennen, voor Duitschland ongunstig, afgezien zelfs van het groote moreele nadeel, dat het zich door de occupatie van België berokkent, een inbezitneming die de- Rijkskanselier zelf als een vergrijp tegen het volkenrecht kwalificeerde. Geen wonder, dat de Fran- schen vergelijkingen maken tusschen 1870 en nu. De „Temps" b. v. doet dit als volgt „Eind October 1870: Metz gevallen, een leger van 173.000 man gecapituleerd, Chateaudun genomen en door de Beieren veroverd. Chartres bezet, de overwinning van Coulmiers niet meer dan een zeep bel, Frankrijk zonder eenig vertrouwen in de toekomst meer. Welk een totaal ander beeld geeft eind October 1911 te zien: eenvruchte- loozen opmarsch naar Parijs, wel ver woeste steden en dorpen, maar geen klacht noch verwijt van hun bewoners, overal eendracht, overal samenwerking voorliet bedreigde vaderland, een gedisci plineerde massa van strijders en niet- strijders, vol van de groote maar moeilijke deugd„geduld." Niemand ter wereld ontsnapt aan het maken van fouten, zelfs niet een Duitsche generale staf, die een veldtochtplan op maakt. Ernstige krijgskundigen zien de fout van dit veldtochtplan in een te veel uitgerekt front; dit toch be lemmerde een bliksemsnelle beslissende actie, gelijk Duitschland voornemens was. Die fout nu is een kapitale, want Von Moltke,de strateeg bij uitnemendheid heeft gezegd „In de krijgskunde is een fout in den opzet niet meer te herstellen." Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 5 November 5 uur 's namiddags. Pretoria. (Off.) Er hebben zich 106 opstandelingen vrijwillig overgegeven ■waaronder 1 DiUjitsche officieren jep, 7 sol daten- Kaapstad. De opstand van Beyers in Transvaal en die van Mari tz in het Noorrd- westan van die Kaap schijnen thans geheel bedwongen te zijn. Naar verluidt zouden met de rpbellen onderhandelingen wor den gevoerd. t Parijs. (Officieel communiqué van giste renavond 11 piur). In ipsn toestand is geen noemenswaardige verandering. In het Noorden wonnen wij eenig terreinj in de richting van 'Ressines. Op verschil lende plaatsen van het front, vooral in de huurt van Lens tusschen fte Somme en de Ancre, in Argonnen /en het woud van Aprémont voerde die vijand heftige kanon- nades uit, zonder merkbaar resultaat nochtans. i Santiago. De Duitsche admiraal, die het zeegevecht aan de .Chileensche kust leidde, beschikte ov;er jde kruisers „Scharn- horst", „Gneisenan", „Dresden', Leip zig" en „Neurenberg" die te Valparaiso waren aangekomen. Zondag j.l. had het gevecht met het Engelsche smaldeel plaats, waarbij de Engelsche kruiser „Monmouth" naar den kelder ging, waarbij alle opvarenden verdronken. De „Good- hoop" werd zwaar beschadigd, de „Glas gow" en „Otronto" wisten te ontkomen, achtervolgd door de „Leipzig" en „Dres den", die thans de haven van Coronel .waarheen de „Glasgow" stevende, be waken. De overige Duitsche schepen keier den naar Valparaiso terug. Londen. De „Times" verneemt uit Athene, dat het bombardement van de forten aan de Dardamellen gisterenmorgen om 7 uur begon. De beschieting duurde een kwartier en werd later hervat. Een eskader van de bondgenooten kwam tot dicht hij een fort aan de Klein-Aziati- sche kust, dat vete projectielen afvuurde. Het Italiaansch eskader is naar Rhodus getrokken. Een Amerikaansch ;en 2 Itali- aansche oorlogsschepen zijn naar Beijroeth opgestoomd ter bescherming der Klein- Aziatische christenen. Londen. De Turksche ambassadeur verliet hedenmorgen de hoofdstad, uitge leide gedaan door den secretaris van minister Grey. De diplomaat, die zeer onder den in druk was, begaf zich (naar Vlissingen. Parijs. Volgens berichten van hier aan gekomen Belgische officieren, zou da Duitsche Kroonprins overleden zijn (en Zondag te Brussel daarom alle vlaggen halfstok hebben gewaaid. (Dit bericht is niet bevestigd ten waar schijnlijk onjuist. Red.) LOSSE BERICHTEN. De Belgische burgemeesters en secretarissen der grensge meenten rondom Tongeren, die, ofschoon door den krijgsraad vrijgespro ken van alle schuld, door den Duitschen commandant der stad werden vastgehou den en bestemd om als krijgsgevangenen naar Duitschland te worden vervoerd, zijn op teiegraphisch bevel van hooger- hand, Maandag j. 1. in vrijh eid gesteld. De beambten van het Belgisch ministerie van fiinanciën, te Maaseijck in vergadering bijeen, hebben eenparig besloten in Duitschen dienst te treden, nadat liun vanuit Havre waarde Belgische regeering zetelt was medegedeeld, dat er geen be zwaar bestond tegen een tijdelijk her vatten van den dienst. Uit Roosendaal meldt men aan „De Maasbode": Het control eeren van passen van personen, die u i t België naar Nederland komen, is aan de grens in de laatste dagen door de Duitschers bij zonder verscherpt. Dit staat in verband met den oproep, door de Duitsche autoriteiten in de Belgische gemeenten gedaan, dat alle weerbare mannen tot 40 jaar, zich moeten aanmelden op de gemeentehuizen. Vermoedelijk is dit weer het gevolg van den oproep, dien het Belgisch gouvernement heeft gedaan tot alle weerbare Belgen, om het Belgisch leger te komen versterken. Pr ij zen van levensmiddelen te Antwerpen op 3 November: Meel 55 centiemen per kilo, (onlangs 45 centiemen)L u c i f e r s (Steki-kes) 18 centiemen het pak, onlangs 15 centiemen Zout 29 centiemen de halve kilo (vroe ger 8 centiemen)P e t r o 1 e u m 36 cen tiemen de liter (vroeger 20 centiemen). Eieren 20 centiemen per stuk. Men verwacht nog opslag. Graaf Henri d' Oultremont. f Graaf Fhilippe d'Oultremont, secre taris van de Belgische legatie te 's-Gra- venliage, ontving de droeve tijding, dat zijn broeder, Graaf Henri d'Oultremont, majoor bij het te regiment grenadiers in Belgie, bij een der jongste veldslagen in Vlaanderen gesneuveld is. Hij werd door een kogel in het hoofd getroffen, terwijl hij zijne troepen ten aanval leidde. Aan de Yser. Toen een Wurtembergsche brigade er in geslaagd was de Yser over te trekken en zich aan den linkeroever had gepos teerd, veinsden de bondgenooten eenige schansen krachtig te willen verdedigen, doch zij hadden eenige hoofddeksels van manschappen op de schansen gelegd en zich in een andere stelling teruggetrok ken. De Duitschers schoten alsrazenden op de kepi's en rukten toen vooruit. Zij waren verbaasd, toen zij in plaats van manschappen niets dan eenige hoofddek seis vonden. Maar op dat oogenblik hoorde men in Westelijke richting een luid ge rommel. Het geluid werd gaandeweg duidelijker en leek het opkomen van een getij Plotseling barstte een stroom schui mend water op de verbaasde Duitschers los. Boomen en lijken werden door den stroom meegevoerd, die alles voor zich uit stuwde. Uit de Duitsche linies kwamen kreten van woede en schrik. Het was te laat. De stroom kwam aanzetten en in een paar oogenblikken waren de Duitsche schansen vol water. De Wurtembergers vluchtten naar hooger gelegen grond om buiten het gebied van de overstrooming te geraken, maar van de hoogten over stelpte de artillerie van de bondgenooten hen met salvo's granaatkartetsen. De vij and was gevangen tusschen water en vuur. Zij die aan de verdrinking ontkwamen, vielen door kogels en andere projectielen. Enkelen kwamen naar de linies van de bondgenooten toe en ontsnapten zoo aan den dood. Zoo kwam de Wurtembergsche brigade aan haar einde, schrijft de „Gaulois". De strijd tot het bittere einde. Petrograd, 3 Nov. (P. T. A.) In ant woord op een telegram van den Bond van kooplieden te Moskou, waarin de meening was uitgesproken, dat van ope ning van vredesonderhandelingen eerst dan sprake zou kunnen zijn, wanneer de Russische troepen tot in het hart van Duitschland zouden zijn doorgedrongen, verklaarde de Tsaar, dat hij het met de Moskovieten volkomen eens is en dat er geen grond bestaat voor de vrees, dat de vrede gesloten zal worden voor de vijand totaal verpletterd is. De gouverneur van West-Beigië. Men meldt aan het „Hbld." uit Berlijn, dat tot gouverneur van West-België be noemd is luitenant von Iiamstra uit Han nover. Hij zal zich te Brussel vestigen. „Ik heb u aan het werk gezien." In een tram van Havre, zat een Domi nicanes-ziekenverpleegster. Een soldaat komt tegenover haar te zitten. „Zuster," zegt hij met Fransche vrijmoedigheid, „ik moet het u toch eens zeggen: ik hield niet van nonnen en heelemaalniet van priesters." „Waarom niet, mijnheer?" „Dat weet ik niet; maar nu heb ik u achter ons front aan 't werk gezieneen pastoor-aalmoezenier heeft me van het slagveld opgehaald en Zusters hebben me verpleegd. Ik zal dit alles aan mijn kameraden vertellen en zorgen, dat zij, evenals ik, weer van de pastoors en non nen gaan houden. Laat mij u de hand drukken 1" Van het oostelijk oorlogstooneel. WEENEN, 4 Nov. De generale staf meldt De bewegingen onzer troepen in Russisch Polen werden gisteren door den vijand niet gestoord. Een onzer korpsen lieeft in de gevechten, bij de Lysa en Gora 20 officieren en 22000 man gevangen ge nomen. Op het Galicische front hebben zich hij Padbuz, ten Zuiden van Sambar, meer dan 200 Russen overgegeven, Bij Jaroslaw gaven zich driehonderd Russen over. PETERSBURG, (officieel). De Duit schers trekken op het Oost-Pruisische front terug. De Russen namen Bakalars- jewo en groote hoeveelheden munitie. De overhaaste terugtocht der Duitschers over den weichsel duurt voort. De Oosten rijkers zijn voorbij Iiieloe teruggedreven, dat door de Russen is bezet. Op het front Kieloe-Sandomir zijn besliste successen op de Oostenrijkers behaald. De| Oosten rijkers trokken haastig terug. De Russen namen Sandomir, een belangrijk strate gisch centrum. Koning Albert op het oorlogsveld. De oorlogscorrespondent van „de Tijd" schreef nog dezer dagen uit Duinkerken, dat koning Albert, die op het slagveld niet achter, maar tusschen zijn seldaten staat, hun een prachtig voorbeeld biedt. De berichtgever zag hem in de nabijheid van Mecheïen in het vuur, toen men ge wonde soldaten wegdroeg. Doodbedaard stond hij in een loopgraaf, terwijl de granaten over hem heen suisden, en naast hem ontploften. Den dag tevoren waren eenige Belgische officieren zoo zwak of zoo laf geweest, zich ver achter de strij dende manschappen op te houden, „l'k zal u toonen hoe een officier zich te ge dragen lieeft", zei de koning, toen hij daarvan hoorde en hij deed alzoo. In Antwerpen werd verhaald, hoe hij eens in den nacht onverwacht en alleen een hotel binnenliep, om daar brassende officieren op hun plicht te wijzen. Meer dan eens heeft de correspondent in Z.-W. Vlaanderen den vorst in allen eenvoud tusschen zijn soldaten van hun soep zien mee-eten. Da Duitsche kruiser „York". De kruiser „York" is in den vroegen morgen van 4 dezer in de Jade, bij de Oost-Friesche kust op een mijn ge- loopen, gelegd ter beveiliging van de haven. Het schip is gezonken. Naar tot dusver is opgegeven, zijn 382 man, meer dan de helft van de bemanning, gered. Het reddingswerk werd door een dichten mist bemoeilijkt. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 7 Nov.: Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuide lijken windnevelig tot zwaar bewolkt weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. De „York" is een kruiser van 9500 ton, met een bemanning van 557 koppen. Het schip was in 1906 van stapel geloopen, kon een snelheid van 21 knoopen berei ken, en voerde 4 kanonnen van 21 c.M., 10 van 15 c.M., 12 van 8.8 c.M., 2 ma chinegeweren en 4 torpedolanceerbuizen. Een gevoelig verlies voor de Duitsche Mariue,. die toch al heel weinig van die pantserkruisers bezit. De Duitschers in België. Sas van Gent, 5 Nov. De bruggen over het kanaal van Bas van Gent naar "Gent, worden zeer streng bewaakt; niemand mag de bruggen naderen. De schepen moesten heden in de dok ken blijven en de bruggen waren den geheelen dag geopend, zoodat het verkeer in de straten, welke op het kanaal uit komen, onderbroken is. Sluis, 5 Nov. Te Mariakerke hebben zich vier Duitsche soldaten in een afge legen huis vervoegd, dat bewoond wordt door een ouden man. Zij eischten dat deze hun vijfhonderd francs zou ter hand stel len de grijsaard kon echter maar 200 francs bijeenbrengeu. De Duitschers ver trokken hierop met de bedreiging, dat zij den volgenden dag zouden terugkomen. De grijsaard stelde onmiddellijk de politie en de Duitsche autoriteiten in kennis van het gebeurde en den volgenden dag wer den de vier Soldaten gearresteerd. Zij werden eergisteren voor den krijgsraad van Gent gevoerd en alle vier ter dood veroordeeld. Aardenburg, 5 Nov. Het Duitsche leger bestuur in Brugge eischte vóór 7 Novem ber 70.000 Kg. vleesch van de bevolking. Vele Belgen uit de omstreken van Brugge trachten iiuu vee in veiligheid te brengen op Hollandsch grondgebied, zoodat liier en m Sluis weer een massa vee aankomt, dat voor spotprijzen wordt verbocht Het aantal vluchtelingen neemt weder toe. Iedere kar voert weer tal van menschen uit Brugge aan, die deels hier blijven, deels verder trekken. (Maasbode.) X U K I» K V De Nobelprijzen zullen dit najaar niet worden vergeven, maar het volgend najaar. De prijzen van 1915 en 1916 zul len in Juin 1916 worden toegekend. Onder Nobelprijzen wordt verstaan de testamentaire beschikking van wijlen den Zweed A. Nobel (f 1896), die zijn fortuin van Sl'/2 millioen kronen bestemde voor vijf jaarlijks uit te reiken prijzen van 2UÜU00 kronen elk. Een daarvan is voor de daad, die het meest bijdraagt tot al- gemeenen vrede en verbroedering. En gaan vele stemmen op in het bui tenland, om dien Nobelprijs ditmaal toe te kennen aan Nederland, üat zich zoo bij uitstek behulpzaam en gastvrij toonde jegens de Belgische vluchtelingen. Zllll-tlillkV De opstand. Uit Pretoria wordt 5 Nov. gemeld Een aan de regeering trouw gebleven troepenafdeeiing kwam in het district Rustenburg iu botsing met de rebellen, en verloor 2 dooden, 5 gewonden en eenige gevangenen. Daarna nam Botlia het commando over en dreef de rebellen achteruit. De rebellen beginnen in verschillende plaatsen te muiten, daar zij bitter teleur gesteld zijn door de verkeerde voorstel litigen der leiders.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1