mmsï AANE s de allerbeste. iir in Effecten. De Groote Oorlog. No. 130. Dinsdag 3 November 1914. Tiende Jaargang. rgrond. dingen, wie ook A N. IERSEKE. I. RIJK) BOTER sjesmantels Co. nddoeken. n Beuken. Steeds het ONDERROKKEN, iurige Afwerking. geopend ir voorin, tof 5 uur nam. ir voorm. tot 1 uur nam- Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Welk weder zullen wij hebben sluu»aoWVS*' 'SLT }ing, H>, >ond van korting. HE ZEEUWSCHE COURANI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis; Ganzepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 8 gulden bij verlies van beide 8 ff® gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de (Sa Sjgi 8 Bi 1 handen, voeten of oogen. I fl verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, 0 Zj H Voorts bij ongeneeselijke I IB fl hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: %0 verstandsverbijstering; f of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I p £pj& gulden bij 8 A gulden bij gulden bij fl| P" M |u B B verlies van een jl I fl B fl verlies B_ fl fl verlies van m bk 5 I I baud, voet fl fl 11 I van een I I een M B KlIlV of oog; duim; %Jj wijsvinger, étm \W gulden biij verlies van eiken anderen vinger. V De juiste houding. Door financiëele hulp van vreemde zijde ten bate der Belgische vluchte lingen te weigeren, heeft Nederland ge toond zijn eigen waardigheid te begrijpen. Ongetwijfeld was het Engelsche aan bod, f600.000 in eersten termijn, aan lokkelijk, vooral waar de benarde tijden ons alles behalve doen zwemmen in overvloed. Doch, met hoe groote waar deering onze regeering ook kennis nam van dat aanbod en hoe zeer zij de goede bedoelingen van den aanbieder op prijs stelde, meende zij toch beter te doen door een beleefde afwijzing onze vrijheid te behouden en aan de wereld te kennen te geven, dat Nederland de rechten der gastvrijheid jegens de Belgen als een souverein land wenscht uit te oefe nen door zelf de kosten te bestrijden, aan de beoefening dier gastvrijheid verbonden. Een dergelijke houding getuigt aller minst van grootdoenerij, maar integen deel van een gepast gevoel van eigen waarde, dat aan een natie evenmin vreemd mag zijn als aan een bijzonder persoon. Eu al was allerminst zelfverheffing liet motief van ons handelen in deze, zoo zal toch het buitenland de vriende lijke weigering van het Engelsche aan bod als een „beau geste" van Holland beschouwen eii waardeeren en aan het praatje dat hier en daar opdook, als zou Nederland uit zijn neutraliteit trachten munt te slaan, de nekslag zijn toegebracht. Nederland wenscht geen gunsten, vraagt geen buitenkansjes. Het eenige, wat wij van Engeland en de overige oorlogvoerende mogendheden verlangen is, dat zij niet door het aan houden van onze schepen en andere kwellende maatregelen, ons datgene zul len onthouden wat wij noodig hebben voor ons zeiven, voor uitgewekenen, ge wonden en geïnterneerden. Indien zij dat willen begrijpen en ons daarin ter wille zijn, kunnen wij hun goud en zilver, hoe gracieuselijk ook aangeboden, missen en gaan wij onzen weg, kalm maar beslist in liet bewust zijn onzen plicht te doen. De toestand. Te midden van het woeden van den oorlogsbrand wekte het bij velen bevreem ding dat de oud stookhaard van Europa, de Balkan, in rust bleef. Voor die be vreemding is nu geen reden meer. Turkije heeft het vuurtje lustig doen opvlammen door op het eind der vorige week de vijandelijkheden tegen Rusland, zijn ouden tegenstander te openen, zooals de tele grammen vermelden. Van Duitsche zijde wordt de verschij ning van Turkije op het oorlogstooneel met voldoening begroet en toegeschreven aan de uittarting, waaraan dat land van Engelsche en Fransche zijde bloot stond. Van Engelsche zijde beschouwt men Turkije's stap als een teekenen van diens eigen doodvonnis en als het begin van het einde van het Turksche bewind in Europa. Wat Egypte en Syrië betreft, zegt Engeland geen vrees te koesteren en op alles te zijn voorbereid. Eigenaardig is het, dat Duitsche offi cieren zoowel te land als ter zee bij de Turksche weermacht de leiders zijn, dus ook op de zg. door Turkije van Duitsch- land gekochte kruisers „Goeben" en „Breslau". Toch, al moge de Turksche Zwarte Zeevloot de Russische de baas zijn, tegen de vtreenigde vloten der verbonden mo gendheden in de Middellandsche zee is het Osmaansche rijk niet opgewassen. Vooral niet als Griekenland mee gaat doen, dat geacht wordt aan de zijde dei- geallieerden te staan. Maar zal Bulgarije dan werkeloos toezien, dat zoo pas een bloedig grensgeschil had met Griekenland? En wat zal Rumenië doen, het wel varendste der kleinere Balkanstaten Zal het in zijn neutrale houding volharden? En Italië dat zich het protectoraat over Albanië aanmatigt zal het volharden bij de gedragslijn van wijlen ;San Giu- liano: geen bloedig oorlogsavontuur? In Frankrijk en Zuid-West-België nog steeds dezelfde toestand: wederzijdsche vorderingen en wederzijdsche teleurstel lingen, waarbij het krijgsgeluk schijnt te zeggen„enire ces deux mon coêur balance." Onlangs, zoo vertelt een Engelsch corr., ontmoette Joffre een ouden vriend, die liem begroette met de gewone vraag „wel, hoe staan de zaken De generaal knipoogde en antwoordde„stoor me nn maar niet, ik knaag ze af." Maar de Duitschers doen hetzelfde en het gevolg is enkel, dat de verlieslijsten grooter worden, steeds grooter. Fransche bladen mogen ze niet meer publiceeren in de Duitsche treffen we alleen de Prui sische verliezen aan, die reeds meer dan zestig lange lijsten vormen en nog niet verder dan half September gekomen zijn Men zegt dat Duitschland aan Fran krijk een eervollen vrede heeft aange boden met teruggave van Metz en een groot deel van den Elzas. 'tKan best waar zijn. Volgens „men zegt" zou Frank rijk geweigerd hebben wijl Duitschland er niet bij gezegd had, dat het België de vrijheid zou teruggeven. Radom in Russisch Polen was twee weken geleden door den Duitschen kroon prins verlaten, die het centrum van het Duitsch-Oosteurijksche leger aanvoerde tegen Warschau. Verleden week Dinsdag kwam de Kroonprins er met zijn verslagen leger in terug en moest ook deze stad voor de opdringende Russen ontruimen. Het Duitsche plande Russische legers uiteen te slaan vóór de winter Inviel, is mislukt. Door het terugdringen van het centrum en den Oostenrijkschen rechtervleugel kwam ook Von Hinden- burg's linkervleugel in liet nauw eu moest zijn stelling ten noorden van de Pilitsa prijsgeven. Ondanks al zijn organisatorische kracht gaat het Duitschland noch in het westen noch in het oosten naar den vleeze. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 31 October 5 uur 's namiddags. Madrid. Uit Lissabon en Oporto wordt gemeld, dat vele Duitschers Portugal ver laten. Sluif, 31 Oct. (Particulier) De toestand op den uitersten rechtervleugel blijft evenzeer als over de geheele linie in het algemeen onveranderd. De Duitschers blijven een geweldige kracht ontwikke len en brengen groote offers aan men- schenlevens om definitief over de Yser te komen, zonder dat zij daarin slagen. Wel gelukt het hun nu en dan troepen- afdeelingen over het kanaal te krijgen. Deze worden echter telkens weer terug geslagen. Vooral leggen zij er zich nu op toe hun steunpunt aan de kust vooruit te schuiven op Nieuwpoort, maar ook hierin zijn zij na een strijd van vele da gen niet geslaagd. Te Ostende hoorde ik gisteren om streeks drie uur hevig kanonvuur m Zuid- Westelijke richting naar schatting 10 K.M. van Ostende. Deze schatting wordt beves tigd door mededeeling van Duitsche sol daten, die van het gevechtsterrein kwa men. Ik kwam tot de conclusie, dat aan de kust wordt gevochten tusschen Mid- delkerke en Westende. Ik kreeg den indruk dat men hevige aanvallen, verwachtte uit het Noorden. Die indruk wordt versterkt door de om standigheid dat de dorpen tusschen de Hollandsche grens en Brugge, waar voor enkele dagen nog geen Duitschers waren te zien, thans vrij sterk bezet zijn. Ooslburj. Hedenmorgen hier aangeko men vluchtelingen deelen mede, dat de pier te Blaukenberghe door de Duitschers is in brand geschoten. Allen kustbewoners is aangezegd te vertrekken. Voorts be vestigen de vluchtelingen, dat de Duit schers terugtrekken. Frankfurt. De „Frf. Ztg." verneemt uit Constantinopel, dat de Turksche regee ring officieel het volgende mededeelde: Een klein deel van de Turksche vloot was den 28sten dezer in de Zwarte Zee met oefeningen begonnen, toen Donder dag de Russische vloot de vijandelijkhe den opende, met het aanvallen van een Turksch schip. Onze vloot boorde den Russischen mij- nenlegger, een schip van 8000 ton met 700 mijnen aan boord in den grond, be schadigde een Russische torpedoboot en kaperde een kolenschip. Een door de torpedoboot „Hairet Millie" gelanceerden torpedo boorde den Russischen torpedo jager „Kubanez" in den grond. Eeu tor pedo van de „Muavenet-Millie" bescha digde een ander Russisch kustwachtschip zwaar. Drie Russische officieren en 72 matrozen werden door ons gered en gevangen. De Turksche vloot leed geen schade- De strijd wordt in gunstige omstandig, heden voor ons voortgezet. Tokio. De algemeene aanvallen der Japanners op de Duitsche stellingen te Tsjingtao zijn, zoowel te land als ter zee, heden begonnen. Berlijn. De groote generale staf meldt Ons leger in België heeft gisteren Rams- kapelle en Bixschoote ingenomen. De aan val op Ypereu gaat vooruit, evenals die op Zandvoorde. Slot Holleneke en Wambeke werden bestormd. Ook meer ten Zuiden wonnen wij terrein. Ten Oosten van Soissons werd de vijand eveneens aangevallen, en in den loop van den dag uit meerdere geweldige verschan singen ten noorden van Vailly verdreven. In den loop van den namiddag werd dan Vailly bestormd en de vijand met zware verliezen over de Aisne teruggeslagen. Wij maakten duizend gevangenen en ver overden twee machinegeweren. In Argonne, evenals ten Westen van Verdun en ten Noorden van Toul werden herhaalde vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor de Franschen afge slagen. De strijd op het noord-oostelijk krijgs- tooneel is nog niet beslist. Ten Westen van Warschau volgen de Russen ODze troepen, die zich langzamer hand opnieuw groepeeren. Kopenhagen. Uit Petersburg wordt ge meld: de tegenstand der Duitschers is thans in liet gebied ten Zuiden van de rivier Pilica en ten Noorden van Radom geheel verbroken. De Duitschers trekken daar overal terug. Bovendien werd er hevig gevochten bij Ivozienice, Zvvolen en Berdajeth. Ook daar werden de Duitschers door de onstuimige aanvallen der Russen tot wijken gebracht. Bij laatstgenoemde plaats werd een ge deelte der Oostenrijksche strijdmacht om singeld. 31 October 1914, 5 uur. Parijs. (Communiqué gisterenavond li uur). Er valt niets bijzonders van de gevech ten in de streek van Dixmuiden te be richten. Aan den linkervleugel werden heftige aanvallen op het front van het Britsche leger aan weerszijden van het kanaal van La Barrie zonder succes door de Duit schers uitgevoerd. Eenige verlevendiging is merkbaar aan de rechtervleugel bij Reims en aan den Maasheuvel ten Z. van Fraisne in het Voivregebied. Rome. De Giornale d'Italië meldt, dat 12üu Grieksche soldaten Santi Carranza hebben bezet. Londen. De „Times" ontvangt bericht, dat de Russen, na de Oostenrijkers in Bockowina te hebben verslagen, Czerno- witsj hebben bezet. Bordeaux. Het departement van Marine bericht, dat de Fransche torpedoboot „Mousqet" door den Duitschen kruiser „Emden" is tot zinken gebracht. De op varenden van de „Mousquet" werden door de „Emden" opgepikt, waarna deze wegstoomde. 9 uur 's avonds. Berlijn. Het „Berliner Tageblatt" ver neemt uit Konstantinopei üat de Turk sche vloot de Russische heeft achter volgd en bombardeerde Sebastepol en Noworossysck. 50 olitanks staan in brand, 14 transportschepen, 1 Russische krui ser werden vernield, andere zwaar be schadigd. I November, half twee. Petersburg. Volgens een hier verschij nend blad verwacht Rusland vóór van avond zes uur van Turkije inwilliging der navolgende eischen le. De ontwapening der kruisers „Goe ben" en „Breslau", zoogenaamd door Turkije van Duitschland gekocht. 2e. Toestemming dat de schepen der geallieerden de Dardanelieu doorvaren. 3e. Schadeloosstelling voor het Turk sche bombardemeut. Londen. (Offic.). De oude kruiser „Her- mes" werd gisteren bij zijn terugkeer van Duinkerken door een Duitschen onder zeeër in den grond geboord. Bijna alle officieren en matrozen zijn gered. Londen. (Offic.). De Britsche regeeriog deelt mede dat de Turksche regeeriug Vrijdag zonder voorafgaande kennisgeving de verbiuüingeu met de Engelsche legatie te Constantinopel heelt verbroken en dat deze maatregel door andere aggressieve stappen der Turksche regeering zou wor den gevolgd. De Britscne regeering zal liet hare doen om de belangen van Groot- Brittannië in Egypte te beschermen. Parijs. Officieel Communiqué van giste renavond 11 uur. Er is niets bijzonders te melden. In het noorden van öouain hebben wij vorde ringen gemaakt, overal elders handhaven wij onze stellingen. Petersburg. De Turksche gezant alhier is door ziju regeering teruggeroepen. Alle diplomatieke betrekkingen ziju afge broken. Bij de beschieting van Noworos sysck opereerden een kruiser en een turpedoboot onder Russische vlag. Aan boord waren Duitsche officieren met Turksche mutsen op. De beschieting duurde 3 uur200 granaten werden in de stad geschoten, zij troffen de petro- leuintanks, de elevators en de vracht en stoomschepen in de haven. LOSSE BERICHTEN. VL1SSINGEN, 31 Oct. (Part. de Z.) Men seint uit Breskens, dat hedenmiddag on geveer 4 uur een vliegmachine niet ver van de Nederlandsch Belgische grens vloog. De vliegmachine, welke bommen wierp, werd achtervolgd door een Taube Beide vliegtuigen zetten koers in Zuid- Westelijke richting en waren spoedig niet meer te zien. Korten tijd later werden niet minder dan 5 vliegmachines, waar genomen. (N. R C.) VLISSINGEN, 31 Oct. (Part. de Z.) He den kwamen hier verscheiden personen van Belgische kustplaatsen aan, die ver klaarden dat nog steeds aanzienlijke Duitsche versterkingen in de richting van Zeebrugge vertiekken. (N. R. C.) De positie der Duitschers aan de Yserlinie moet, volgens een oor logscorrespondent van „De Maasbode", minder goed zijn. De Duitschers zouden bij Nieuwpoort ziju teruggetrokken en een aanval van uit zee vreezen. Officieren zouden bekend hebben dat de Duitschers vreeselijke verliezen lijden en de Franschen van geen wijken weten. Van Engelsche zijde wordt stellig beweerd, dat Rijsel door de bondgenooteu is bezet. De Duitsche handel. Men schrijft van Duitsche zijde aan de „Msb.'': De hoop, welke men in Engeland had ten opzichte van liet vernietigen van Duitschland's buitenlandschen handel en Verwachting tot den avond van 3 Nov.: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot halfbewolkt, wellicht eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. de voordeelen van de afzetgebieden van de Duitsche uitvoernijverheid, zal wel niet zoo makkelijk in vervulling gaan als men zicli dat in Londensche kringen wel had voorgesteld. Immers ook de Amerikaansche nijver heid is er nog en werkt voor een deel onder veel gunstiger omstandigheden dan Engeland. De Amerikaansche uitvoer ziet zich, nu de Europeesche markten voor een deel ziju gesloten, gedwongen tot zeer scherpen wedijver met Engeland, vooral in Canada, Midden- en Zuid-Ame rika. Daarbij strijden de Amerikanen met wapens, welke tegenover de houding, welke de Engelsehen in dezen oorlog jegens onzijdige landen en hun handel aannemen, onuitputtelijk en in hooge mate doeltreffend zijn. Het beursverkeer, hetwelk nu ruim twee maanden onderbroken is, schijnt langzaam aan wederom op gang te komen. De beurzen in Zwitserland wil men weer openen en wel m de eerste plaats te Genève, waar geregeld omzetten plaats vinden en ook liet Koersblad verschijnt. Dan volgt Zürich, waar thans wederom in rente dragende waarden dagelijks af faires worden afgewikkeld, terwijl in Bern op 5 Oct. de beurszaken weer begonnen. Ook in Bazel begint men het beurs verkeer weder te regelen. Wel ontkent men niet de gevaren, die bestaan voor bet beursverkeer, aangezien men in Zwit serland bevreesd is dat Frankrijk zeer krachtig als verkooper zal optreden, voornamelijk wanneer Frankrijk een oor- logsleeniiig zal opnemen Tot nu toe hebben aan de beurs te Genève zulke verkoopen in verontrus tende mate plaats gehad. Over dtn Yser. De overtocht van den Yser Zaterdag nacht door de Dqitschers, wordt door een, „Daily Mail"-correspondent aldus be schreven 1 De Duitsctiers hadden bevn'en gekregen om >er dien nacht door ta komen, koste ',wat 't kosten moge. Een officier, die gei- vangen genomen was. stemde dit toe. Het „uitstel" van meer dan em week in het 'oversteken van het kanaal had de auto cratische militairen van Duitschland ver- -.toornd gemaakt. „Het kanaal moet heden avond worden overgestoken", al kost 't duizenden mannen." Dit was het gegeven beviel, ofschoon de officier dit niet zeide. En de Duitsche soldaten alle eer aan hen dieden hun best. Waarschijnlijk 5000 gaven hedennacht hun leven. Zij konden niet meer geven. Rn toch mis lukte hun plan. i De aanval mislukte niet, omdat de Duitschers de him gegeven hevelen niet letterlijk opvolgden. Zij staken gelijk hun gezegd was, het kanaal over. Doch eens er over, konden zij geen stand houden. Zij werden neergemaawl door de geweren, in stukken gescheurd door granaten, met de 'bajonet langzaam teruggedreven over do (eigen dooden in het water van het kanaal. De groote weg van Brugge naar Nieuw poort Splitst zien juist beneden St. Pierree Capelle en kruist de Yser op twee pun ten. Beneden deze beide wegen en over het land rukten de Duitschers op da linie der verbondenen aan. Terzelfder tijd viel leen troepenmacht Dixmujden aan van den Deke-weg ien het aangrenzende land. Artillerie Inam deel aan dien slag, doch t was niet alleen een artilleriegevecht, doch meier van een geweervuur, revol vers (en kouff staal. De Duitschers beproef den do bruggen te hereiken. Zij moeten honderdien (mannen v.ei Ionen hebban door het kruisvuur der mitrailleuses, din met doodelijk (effect vqurden. Doch zij' kwa-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1