iüU 1UU -ar DU ZD De Groote Oorlog. No. 128. Donderdag 29 October 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAAHÖAG-, WOEHSOAG- en VRIJDAGAVOND. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganxepoorfsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I S®* gulden bij #j| gulden bij A éfA gulden bij §P* jl I I verlies van een jl I I H I verlies B_ I I verlies van M gnu, gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Verdedigt uwe neutraliteit - tegen verdachtmaking. ook Eerst in de allerlaatste dagen maakte de verdachtmaking onzer neutrale hou ding in dezen oorlog bij de buitenlanders, speciaal de Frauschen en Engelschen, plaats voor waardeering. Maar wie weet, hoe spoedig het zon netje der waarheid weer schuil gaat achter dikke wolken van laster en verdenking. Het is onze plicht krachtig op te komen tegen iedere poging die gedaan wordt om het Nederlandsche volk een oneerlijke, deloyale houding toe te dichten. Ook dr. Nolens, de voorzitter onzer Katholieke Kamerfractie, dringt daarop aan met zijn gezaghebbend woord. Hij schrijft aldus in de „Nieuwe Venlosche Courant" In de oorlogen die thans gevoerd worden, is en blijft Nederland neutraal. Op officieele wijze heeft deRegeering ter kennis, van een ieder, vvien zulks aangaat, gebracht, dat zij volstrekte on zijdigheid zal in acht nemen. Dit geschiedde in de buitengewone Staatscourant van 4 Augustus. In de Troonrede van 15 October werd met nadruk bevestigd dat die neutraliteit op geen enkele wijze geschonden was, en dat ze, evenals tot op dien datum, in het vervolg gehandhaatd zou worden. Het geheele leger is daartoe nu reeds bijna drie maanden onder de wapenen. De Regeering waakt ook met pijnlijke zorg dat zelfs de schijn vermeden worde alsof op andere wijze dan door betreding van het grondgebied, inbreuk op die neutraliteit worde gemaakt. Die neutraliteit moet echter ook ver dedigd worden tegen verdachtmaking. Reeds in de eerste dagen van den oorlog vond inen vooral in de Fransche bladen berichten, dat de Duitschers over Neerlandsch gebied in België zouden zijn gevallen. En niet alleen berichten, maar teeke- ningen erbij. Wie zou er dan aan kunnen twijfelen? Sinds gaat bijna geen dag voorbij of hetzelfde spelletje wordt herhaald. Men schijnt van sommige zijde aan Nederland niet te kunnen vergeven dat Duitschland op zoo volledige, correcte wijze onze neutraliteit geëerbiedigd heeft. En men schijnt er belang bij te heb ben de meeuing ingang te doen vinden dat Nederland zelf ten gunste van Duitsch land handelingen verricht of toelaat, in strijd met die neutraliteit. Een geheele reeks van dergelijke on ware voorstellingen zou kunnen worden aangegeven. En niet alleen uit bladen van den tweeden of nog lageren rang, maar ook uit bladen als de „Figaro" eu de „Temps". Nu is het moeilijk in al wat tegen woordig gedrukt wordt, schifting te ma ken tusschen waarheid en phantasie. Misschien hebben zij gelijk die alleen waarde hechten aan de officieele Duit- sche berichtendeze zullen wel niet alles bevatten, maar wat ze brengen, blijkt naderhand meestal juist. Over al de opzettelijke leugens of licht zinnige onjuistheden kan men zich er- gereu, of ook niet, en het daarbij laten. Maar in dit geval staat meer op het spel. De eer van ons land in de eerste plaats. Maar daarbij ook de belangen van ve len, en vooral van de Nederlanders, die in het buitenland verblijven. Van de buitenlandsche pers zou men mogen verwacliteu dat ze, in dank voor de. ook door haar zoo hooggeroemde gast vrijheid van ons land, zoowel aan Belgen en Engelschen als aan Duitschers ver leend, geen onware berichten verspreidt over de handhaving onzer neutraliteit. In ieder geval is verdediging onzerzijds noodzakelijk. legenspraak mag op geen enkele on ware voorstelling uitblijven. En wel tegenspraak van officieele zijde. En onmiddellijk. In het blad zelf waarin het onjuist be richt is opgenomen. En zoo noodig, tegenspraak bij her haling. Het ligt voor de hand op welke wijze en door wie dit moet gebeuren. Niet alleen nu, maar ook later kan Nederland nog last hebben van eene te zijnen nadeele, opzettelijk of niet-opzette- lijk, gevormde legende. De toestand. Wanneer men de plaatsing der fron ten van do legers in België en Frank rijk in beeld zou. brengen, zou de teeke- ning een onregelmatige lijn vertoonen van Ostendo tot Verdun, mot op verscheidene plaatsen scherpe bochten en inhammen. Hel is nu bij die bochten en inham men, dat door de strijdende partijen een sterke druk wordt uitgeoefend, niet on gelijk aan het geweld, dat de stortvloed op- een zwak punt van een dijk uitoefent. Zoolang, de aangevallene op het juiste oogenbtik versterkingen bij het bedreigde punt kan samentrekken, loopt de uitge oefende druk op niets uit, tenzij op noode- loos verlies van manschappen voor den aanvaller zoowel als voor den aangeval lene. Het spreekt echter vanzelf dat vroeg of laat een oogenblik moet komen, dat aan een der strijdende partijen de „door braak" gelukt. Dat succes luidt dan de overwinning in. Uit de telegrammen van gisteren blijkt, dat het overtrekken van aen Yser den Duitschers geen voordeelen bracht. Dit kan eerst, wanneer zij óf Dixmuiden óf Nieuwpoort veroveren. De tegenstand nu die de bondgenooten bieden is van dien aard, dat geen van beide plaats in Duit- sche handen is. Is 't misschien uit baloorigheid hierover dat de Duitschers Nieuwpoort gebombar deerd hebben? Want het gaat weer bar toe bij Nieuw poort en Dixmuiden. Wat ons de groote dagbladen in haar uitvoerige communiqué's melden, doet ons den slag aan den Yser als een der bloe digste van dezen oorlog kenmerken. Volgens berichten aan het Belgische ministerie van oorlog, zoo lezen wij in de „N. K. Ct." van neden morgen, wor den de verliezen aan Belgische zijde in de gevechten aan de Yser op 10.000 dooden en jjewonden geschat. Die van de Duitschers moeten veel groot-er zijn. Na aankomst van Fransche en Engelsche versterkingen is de stand van zaken voor de bondgenooten op dit gedeelte van het front veel gunstiger geworden. Aan de „Times" wordt uit Noord- Frankrijk geseind dat eergistorochtend na hevige nachtelijke gevechten 2500 lijken van Duitschers iu het Yserkanaal dreven. Het water was rood van het bloed. D© straten van Dixmuiden waren met dooden bezaaid. Het nachtelijke gevecht was een ware hel geweest. Van 't vallen van den avond tot 't aanjbreken van den dag was van man tegen man gevochten. Soms vie len die strijders samen in het kanaal en verdronken 'heiden. i De Duitschers hadden bevel gekregen, het kanaal tot eiken prijs over te tpek- kan. Ëien gevangen genomen officier er kend© het; „ai moet het duizenden sol daten kosten, wij, moeten ier* over" was gezegd. De correspondent schat de ver liezen aan Duitsche zijde alleen dien nacht op 5000 man. Hij seint voorts dat Zaterdag een Duitsche brigade, die langs de kust marcheerde, tusschen Nieuwpoort en Middelkerke door hiet vuur der .En gelsche oorlogsschepen vernietigd is. Ook aan den Franscben rechtervleugel vanwaar het nieuws ons schaarscher wordt toebedeeld en waaromtrent de nieuwsgierigheid ook minder groot is, zijn do verliezen geweldig; volgens Duitsche bron komen zij op meer dan 40.000 man Ook daar maken de Duitschers absoluut geen vorderingen, die in vei-houding zijn tot de oorspronkelijke verwachtingen; in tegendeel, zooals vanmorgen o.a. „De Maasbode" mededeelde, zijn zij ten Oosten Nancy van over de grens teruggeworpen. E:n Rusland? De laatst© berichten spre ken meer van tegenvallers dan van mee vallers der Russen. Zeker is het, dat zij, zoolang de Duitsche legers in Oost-Prui sen lupt zijn vernietigd, een zeer aan zienlijke troepenmacht daar zullen moe ten Vastleggen, om de operatie-lijn Wilna, Dunab-urg, St. Petersburg intact te hou den. Daar, zoowel als in Galiicië, kan men zeggen dat do tegenstanders ielkan- der in evenwicht houden. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 27 October 5 uur 's namiddags. Berll|n. Het groote hoofdkwartier meldt: Do gevechten bij het Y'serYperen-ka- naal bij, Yperen en ten Zuidwesten van Hijsel worden met groote hardnekkigheid voortgezet. De Duitsche troepen hebben ook giste ren vorderingen gemaakt. Op de .overige deelen van het front in het Westen hebben zich geen ernstige gebeurtenissen voorgedaan. Op het Oostelijk ooriogsterrein is de aanval der Duitschers ten Westen van Augustow langzaam .vooruitgaande. Ten Zuidwesten van Warschau zijn alle aanvallen van sterke Russische krijgs machten door onze troepen teruggewezen. Ten noorden van Iwangorod hebben nieuwe Russische armeecorpsen den Weichsel overschreden. Parijs. (Communiqué van gisterenavond 11 uur). Nieuwpoort is hevig; gebombar deerd. De Duitschers bleven aanvallen op het front ten Noorden van Dixmuiden, zonder dat zij volgens de laatste berich ten resultaat schijnen. te hebben verkregen. Over de rest van het front werden hevige nachtelijke aanvallen van den vij and overal afgeslagen. Oostburg. Don geheelen dag is hier zwaar kanongebulder gehoord uit de rich ting Oostende. Het schijnt, dat daar hevig gevochten wordt. Brussel. Naar verluidt, zal de Belgi sche regeering de beide Kaplers, die ge woonlijk den 2en Dinsdag in November de parlementaire werkzaamheden plach ten te hervatten, te Havre samenroepen. Bij de vlucht uit Antwerpen zijn reeds vele Kamerleden, en Senatoren de regee ring naar Havre gevolgd. Weenen. (Officieel). De toestand in .midden-Galicië is -onveranderd. Ten Zuid- Westen van Ivangorod staan onze dap per strijdende korpsen, waarvan er één alleen 10.000 gevangenen maalde, in strijd tegen troepenmachten, die ver in de meer derheid zijn. LOSSE BERICHTEN. Raadt Z. M. Koning Albert aan de Belgische vluchtelingen den terngkeer af? Dr. Frans v, Cauwelaiert schrijft in „Da Tijd": De „Leeuwardsohe Courant" haeft aan een schrijven van den voorzitter van don Belgischen Bond van Postbeambten heit be richt ontleend, dat Z. M. koning; Albert, in een telegr.am aan den heer advocaat mr. Ter fèc-hilz,, den Bei-ge-n zou he-h-ben afgeraden, terug it© keeren. ik ,kan dit bericht heslist teg-ensprefeii. Niet alleen omdat het op zichzerf reeds geheel ongesloollijk voorkomt, maar ik, kom uit Vlissingen en lieb o.a. met mijn con frater en vriend, mr. Ter Schilz. üi 't lang en in 't breed de vraag besproken, wat er onzen geviuchtien landgenooten te doen staat; ik heb in verschillende p-laatsen het woord gevoerd in het openbaar en hon derden vluchtelingen hebben mij p-rivatim om raad gevraagd. Door niemand is er ook maar een half woord over heit bestaan van bedeeld telegram gerept, 'tls dus een van die duizenden looze geruchtjes, weike te genwoordig in zoo groote menigte rond- gonz-en als muggen 's zomers aan, den wa terkant. In het krankzinnigengesticht te Sol- zaetó jbeVjnden zich fhans 2000 krankzin nigen, waardoor een onhoudbarein toe stand is geschapen. Acht honderd van die ongelukkigen, welke nit Mortsel afkoms tig zijn, zullen binnen enkele dagen over Ned-erlandsch gebied en verder langs de Schelde naar Morteel bij Antwerpen wor den teruggevoerd. Brugge. Te Brugge zijn een tweetal procla maties door de Duitsche overheid aan geplakt. De eerste deelt mee, dat de klok van den Hallentoran een uur voor gezet is, dus op D-uitschen tijd gebracht, dat automobielen en rijwielen als ver voermiddelen verboden zijn en men zich na 8 uur, Belgische tijd, niet meer over straat begeven mag. De andere is een ken nisgeving, dat de stad door Duitsche troe pen bezet is en eindigt miet.de gebruikelijke waarschuwing: „Indien nu of in d-e toe komst in uw stad Duitsche troiepen aange vallen jvorden, wordt de bie-zetting er uit getrokken en de s.tad z,ai zonder genade in brand geschoten worden. Ik waarschuw u I D:e opperbevelhebber VON BESELER, generaal der Infanterie."- Men huivert, zegt „De Tijd", als men denkt, dat een enkel schot van een franc- tireur of zelfs om een misverstand in deze opgewonden tijden, het onvergelijke lijke Brugge eenzelfde lot zou ondergaan als Leuven. GENT. Volgens particulier telegram aan „De Maasbode" heeft men hier vernomen, dat te Namen de navolgende procla matie is aangeplakt: Ik deel de bevolking mede, dat de Duitsche troepen van Frankrijk komende, weldra zullen arriveeren. De troepen trek ken zich om humanitaire- redenen terug, teneinde hij haarzelve en in de pjlaatsen, welke zij .zullen bezetten, niet de ver schrikkelijke oholera-epidemie te versprei den, die in de Fransche rangen woedt. Ik noodig de bevolking uit gewillig te voldoen aan de requisites, welke de door tocht der troepen met zich sleept. De gouverneur, VON DEBOUSBRY. Gevangenen. Maandag zijn te Luik 400 Engelsche marinesoldaten aangekomen, die in de gevechten bij Nieuwpoort waren gevan gen genomen. De klokketoren van Atrecht. De vermaarde klokketoren van het stad huis te Atrecht, die vrijwel onbeschadigd was gebleven, toen in het begin dezer maand, het stadhuis zelf in vlammen was opgegaan, is den 21en dezer door de Duitsche artillerie beschoten en vernield. Volgens de Times hebben de Duitschers hun geschut op de „beffroi" gericht, om dat den vorigen dag de Franschen de kerktoren van het naburige dorp Tilloy- les-Mofflaines, waarop de Duitschers ma chinegeweren hadden opgesteld, in puin hadden geschoten. Atrecht zelf heeft van de beschieting erg geleden. Het jneerendeel der bevolking is er den 21sten uitgetrokken. (N. R. Ct.) De oorlogscorrespondent van het „Ber liner Tagebiatt" vertelt over het weer zien tusschen den Keizer en Prins Oscar: -Op de tweede verdieping van mijn ho tel. .had ook de 27-jarige prins Oscar, die den rang van overste bekleedt, een kamer betrokken.. .Zijn grenadiers had den op 22 September bij Verdun als, leeu wen gevochten. Het w-as een moorddadige worsteling en onze soldaten moesten iecle- ren duimbreed gronds bevechten, want telkens en telkens weer knalden de scho ten uit de boomtoppen. De Prins, voerde zijn regiment ten zegepraal. Verscheidene officieren, waaronder een majoo-r, sneu velden aan zijn zij-de, anderen werden zwaar gewond. Na den slag jverd de Prins getroffen door een acute hartaan- doenjng. Do emoties; van den strijd had- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 29 Oct.: Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen. Nevelig tot zwaarbewolkte lucht. Wellicht eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. de-n blijkbaar te sterk op- hem ingewerkt. Hij reisde Uaar Jfetz om te herstellen. ;Op 26 (September kwam zijn vrouw heim bezoeken, en 's namiddags tegen 3 uur de Keizer. In de vestibule van het hotel kreeg deze van den geneesheer reeds goede berichten. De Keizer trad binnen, reeds op den drempel de armen uitbrei dend met de woorden„Jongen, mijn jongen, ben je daar!" Langer dan een uur bleef de Keizer bij zijn z'oon. Toon hij de kamer verliet, zag hij- er zeer opgewekt uit. Zondagmorgen ontving de Prins de tij ding, dat hem het IJzeren Kruis eerste klasse verleend was. De tweede klasse van dit eeretoeken had hij al eerder ver diend. Op het slagveld was hem dattt geschonken en omdat er op: dat oogen blik geen IJzeren Kruis van dit jaar voorhanden was, gaf generaal von Strantz het door hemzelf in den oorlog van 70 verdiende kruis. Onheusch optreden tegen den heer Laane. ROOSENDAAL, 27 Oct. (Van onzen eigen redacteur). Een zelfde onlieusche bejegening, als meerdere Nederlandsche automobilisten jl. Maandag in België van de zijde der Duitschers ondervonden, heeft j.l. Zondag reeds den Belgischen consul, den heer Laane, getroffen. In gezelschap van drie andere personen was de heer Laane naar België per auto vertrokken. Even voorbij Antwerpen verliet de consul metéén zijner mede passagiers gedurende eenige oogenblik ken den wagen. Juist tijdens zijne afwe zigheid arriveerde de kapitein van de Brusselsche Kommandantur, en ge lastte den chauffeur den auto onmiddellijk naar Brussel te rijden, zoodat de heer Laane met dengene, die mede was uit gestapt, alleen achterbleven. Met genoegen vernemen wij echter dat het geheele gezelschap hedenavond in den auto ongedeerd te dezer plaatse is aangekomen. („De Maasbode") Niet gezonken. De Duitsche legatie te 's Gravenhage deelt mede, dat de onderzeeër, die door den Engelschen torpedojager „Badger" werd geiamd, niet tot zinken is gebracht maar behouden en zonder verliezen in de haven is teruggekeerd. Kardinaal Mercier en gouverneur Von der Goltz. De „Kölnische Volkszeitung" bericht dat het onderhoud tusschen bovenge noemde waardigheidsbekleders pas Vrijdag j.l. plaats had, zoodat een vóór dien datum gepubliceerd onderhoud door „De Tijd" op een vergissing berust. Het leven te Antwerpen. Een redacteur van „De Maasbode" was Vrijdag te Antwerpen en schrijft er vanHeden hebben wij wederom een bezoek aan Antwerpen gebracht, waar het publiek leven overhand toe neemt, dank zij de voorbeeldige orde en rust, welke in de stad heerschen, en die tot nu door geen enkel incident werden verstoord. Met ieder uur neemt het aantal geopende winkels toe. Voor vele zijn nog wel de ijzeren rolluiken neergelaten, doch veelal is er dan een brieije aangeplakt, waarop de woorden: „Deze winkel wordt morgen geopend", of „Opening a.s. Maandag". Dank zij de inrichting der burgerpolitie, waardoor de nachtpatroulles niet alleen zijn kunnen worden verdubbeld, doch ook het aantal personen op dubbele sterkte

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1