De Groote Oorlog. Dinsdag 20 October 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEHSQAG- en VRI1DAGAVQND. BUITENLAND. BINNENLAND. No. m. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoortstraat C 209» GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De aboimé's op dit blad, in het bezit der door de A gulden bij verlies van beide J| 1® gulden bij gulden bij épfc gulden bij |j® gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de A ■191 handen, voeten of oogen. A m. 9 9 verlies van een A I I 9 B verlies 9 9 verlies van M verlies van daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, S Voorts bij ongeneeselijke Iü8l I hand, voet IH99B vaneen 9 A 9 S een M eiken anderen GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; duim; wijsvinger, fta vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. Uit de oorlogstelegrammen der laatste dagen blijkt, dat de DuitscheenEngelsche marine met elkaar slaags zijn geweest in afzonderlijke gevechten die aan Enge land het verlies bezorgden van een krui ser en aan Duitschland dat van 4 torpedo jagers. Het ongeval aan ons handelsvaar tuig de „Noordam" overkomen, bewijst, dat de Noordzee steeds onveiliger wordt en misschien binnen korten tijd het groote gevechtswater gaat worden. De slag aan de Aisne is nog steeds onbeslist. Het zwaartepunt van den strijd schijnt zich hoe langer zoo meer naar het Noorden te verplaatsen. Zooals thans de positie der bondge- nooten is, wordt door verschillenden een ontruiming van het Fransche gebied door de Duitschers aanstaande geacht. Het leger van Von Kluck schijnt meer en meer in den knel te komen en het leger van den kroonprins in de Ardennen, waar het flink sneeuwt, moet ook reeds in een minder benijdenswaardige positie verkeeren. In Gallicië gaan de Oostenrijkers voort met vorderingen te maken, terwijl in liet Weichselgebied door de Russen en Duitschers een afwachtende houding wordt aangenomen. Te Antwerpen begint langzamerhand het gewone leven zich regelmatig te ontwikkelen. Reeds gaan enkele tram lijnen en de waterleiding zal vandaag of morgen wederom functionneeren, ter wijl de sporen van het bombardement worden opgeruimd. De verzekeringen dat men gerust naar Antwerpen kan teruggaan, komen nu van alle kanten inin dit opzicht is ook de brief van kardinaal Mercier gerust stellend. Mogen de feiten der toekomst die verzekeringen bekrachtigen en bewij zen dat het wantrouwen, dat de gevluchte Belgen jegens de Duitschers koesteren, wat Antwerpen althans aangaat, onjuist is geweest. (Eigen berichten per telegraaf en telefoon) 17 October 5 uur. Washington. De Britsche gezant heeft de Vereenigde Staten opmerkzaam ge maakt op een schending der neutraliteit in de Britsche wateren, waar een Duitsch oorlogsschip kolen zou hebben ingenomen. Een onderzoek is gelast. Londen. Li den loop dezer week ziju 13000 gewonde Belgische soldaten van Ostende naar Engeland overgebracht. Valkenswaard. Gistermorgen verscheen voor de Achelsche Kluis (Trappisten klooster] te Achel waar de Belgische generaal De Schepper met zijn 150 man schappen verblijft, een auto met Duitsche officieren, die een onderhoud hadden met den generaal. Het onderhoud had geen resultaat waarna de Duitschers, ten getale van 200 man het klooster omsin gelden. Bij de schermutseling werden 1 Duitscher en 1 Belg gedood en 1 sergeant gewond, die in de Iloll. ambulance werd opgenomen. Bij een verdere schermutseling is de generaal met zijn troep uitgeweken naar de Hollandsche grens. Alten werden geïnterneerd. Petersburg. (Officieel). Aan het front in Oost-Pruisen hebben enkele schermutse lingen plaats gehad. Het Duitscb-Oosten- rijksclie leger ging aan den midden- Weichsel en in Gal.icië op 15 October over liet geheele front over tot het offensief. Ten zuiden van Pzremysi maakten wij drie compagniën Oosten rijkers en 6 officieren gevangen. Londen. (Off.) Eén officier en 20 ma trozen van de gezonken kruiser „Hawke" zijn drijvende gevonden en gered. Antwerpen. Wij vernemen, dat de Duitschers in de Schelde nabij Antwerpen mijnen hebben gelegd vanaf Bath. Voor schippers zal liet raadzaam zijn te Hausweerd instructies te vragen. Parijs. Officieel communiqué van gis teravond 11 uur. De actie op onzen linkervleugel wordt krachtig voortgezet. Overal houden wij stand en wonnen op enkele punten terrein, vooral te Laventies ten oosten van Estaires in de richting van Rijsel. Op den rechtervleugel en het centrum viel niets bijzonders voor, tenzij een aanval in de buurt van Malencourt, ten noordwesten van Verdun. Deze aanval door de Duitschers ondernomen werd afgeslagen. Petersburg. Vanaf het oogenblik dat de Russische regeering het leggen van mijnen in de Finsche golf en de golf van Riga publiceert, zullen deze wateren voor de gewone scheepvaart zijn gesloten. Berlijn. Een telegram uit Constanti- nopel meldt, dat de Turksche Koerden Oermia aan de Perzische grens hebben bezet. 18 October 1,30 uur 's namiddags. Londen. (Off.) Die verliezen der En- gelschien in het gevecht op de Noordzee waarbij1 Zaterdag vier Duitsche torpedoja gers tot Izinfaen werden gebracht, 'zjjjla: 1 of- lïoier pn 4 matrozen gewond. De Engelsph© torpedojagers hebben geen noemenswaar dige schade geleden; 3i Duitschers werden gewond en krijgsgevangen. Parl|s. Officieel Communiqué Van gis teravond 11 uur. Op het front wordt slechts licht geschoten; op den linkeij- vleugei Wijven wij vorjteringten maken, wij maakten ons meester van Fromeffes ten Z.O. van Rijssel. Op. het kanaal tusi- schen Yporen :en de zee hebben onze- fuseliers en zeelieden de Djiitsoh© aan vallen afgeslagen. Rome. De „Matino" verneemt uit Cai ro dat wegens hot verschijnen van Turk sche cavalerie aan de Egyptische grens het Suezk'anaal istreng bewaakt wordt; midden in het kanaal ligt de Engelsche; kruiser „Warrior". Frankfort. De „Frankfurter Zeitung" meldt, dat de aan Antwerpen opgelegde oorlogsschatting 30 jnillioen francs hef draagt. LOSSE BERICHTEN. De Engeisch-Belgische overeenkomst van 1906. ROTTERDAM, 11 October (Officieele mededeeling van het Engedsohe Consu laat-Generaal). Het verhaal van de z.g. Engeisch-Belgische overeenkomst van 1906, dat de ronde doet in de Duitsche pers, en hetwelk zou steunen op documen ten, welke te Brussel moeten gevonden zijn, is te beschouwen als een nieuwe poging, om een, fabel ingang te doen vin den, welke reeds bij vroegere gelegen heden in verschillende vormen is ver spreid en verder tegengesproken. Zooals de Duitschers wel weten, is Generaal Grierson ovealeden en voert Kolonel (n'u Generaal) Barnardiston het bevel over de Engelsche legermacht voor Tsingtau. In 1906 was Generaal Grierson bij den Generalen Staf aan het Ministerie van Oorlog en Kolonel Barnardiston militair attaché te Brussel. Het is mogelijk, dat met het oog op den plechtigen waarborg, welken Groot-Brittannië had gegeven voor de bescherming -der Belgische neutrali teit tegen schending van welke zijde ook, door bemiddeling van Kolonel Barnardis ton, Generaal Grierson en de Belgische Militaire Autoriteiten den omvang en den aard van de door het Engelsche leger te verteenen hulp bij schending der Bel gische neutraliteit door naburige volken, op een objectieve wijze hebben besproken, Betreffende dit onderwerp kunnen zich in de archieven te Brussel ©enige aante keningen bevinden. Men moet 'hierbij inj aanmerking nemen, dat de vermeld» da tum 1906 het jaar w.as, volgende op dat waarin Duitschland, evenals in 1911, tegenovier Frankrijk wegens Marok ko een dreigende houding aannam; met het oog op pen 'eventuealen aanval op Frankrijk door Belgisch grondgebied was het dus natuurlijk, dat mogelijke gebeur lijkheden besproken werden. Uit de herhaalde Verklaringen, welke België reeds vele jaren geleden deed,; en waarin gezegd werd, dat zij tot het uiterste zich zou vlerzetten tegen elke schending harer neutraliteit, onverschillig van welke zijde en in welken vorm deze vorm ook zou geschieden, blijkt duidelijk, dat België onmogelijk heeft kunnen deel nemen aan een overeenkomst van een zoodanigen aard, of aan welk plan ook om de Belgische onzijdigheid te ver storen. Het verdient d© aandacht, dat deze beschuldigingen van het bestaan van aanvalsplannen bijl andere mogendheden, uitgaan van Duitschland, dat sinds 1906 een zorgvuldig uitgedacht netwerk van strategische spoorlijlmen heeft aangelegd van den Rijln naar de Belgische grens door onvruchtbare, dun bevolkte streken, en welke zijin gebouwd met de kennelijke bedoeling om den plotselingen aanval op België te doen, die twee maanden geleden werd uitgevoerd. De eerste Hollandsche boot in Duitsch Antwerpen. Vrijdagmorgen vertrok de salonboot „Administrateur de Bats" der Necter- landsch Belgische pleiziervaartmaatschap- pij1 met een aantal vluchtelingen van Vlis- singen naar Antwerpen, welke vluchtelin gen trachtten hunne woonplaats weder te bereiken. Men kon het den anders zoo levenslustige Belgen aanzien, dat .zij slechts noode den gastvrijen bodem ver lieten, doch het verlangen naar wat ach ter gelaten was, was te sterk. Alles ging prachtig tot de boot hij' de forten Phi lippe en St. Mary, waarvan de Duitsche vlag wapperde kwam, alwaar de schild wachten toeriepen te stoppen en aan ta leggen. De directeur en de kapitein gingenl met den commandant van het fort spre ken of het mogelijk was de reis dadelijk te vervolgen. De boot bteef op stroom lig gen en ondertusschen werden de beide heeren na eerst ©en onderhoud met de wacht te hebben gehad, naar het fort Philippine gebracht en nu ging er een stem uit allermond op: Och, as die manne maar nie gehouen worden zulle, anders worden wie ook allemaal gehouen." Hier op volgde pen tijd van spanning, totdat van het fort St. Mary ©en sleepboot aankwam- met een officier, matrozen en eenige burgers aau boord, de officier stapte over en vroeg, waar d© boot naar toe moest en wat voor menschen er aan boord waren. Het doel werd medegedeeld en op een tweede vraag ook dat er geen militairen aan boord waren. De vergunning werd gegPven en geleide too gezegd. Een uur later kwam bericht dat het verboden was, schiepen door te laten, die niet onder Duitsche vlag voeren, en nog later dat er telephonisch uit Antwer pen bericht gekomen was, dat de boot kon opvaren. Het invallen der duisternis maak te, dat mpn dien avond niet meer door kon varen en daar het voedsel daar niet toereikend voor was, werd aan den Duit- schen officier belleefd om voedsel gevraagd en dit werd gegeven jn den vorm van een grooten trommel scheepsbeschuit. Die kapitein keerde te half elf met een sleep boot terug en bracht ook de tijding mede, dat er bijl het aanbreken van den dag kon worden opgestoomd. Door tusschen- komst van den heer L. Frank, waarne mend burgemeester en voorzitter der In tercommunale commissie was de kapi tein met den directeur spoedig bij, den Gouverneur toegelaten die hen zeer hof felijk ontving en hen behalve een Bewijs voor de doorvaart ook een vrijgeleide per automobiel naar het fort Philippine gaf. Er was echter geen auto beschikbaar en daarom werden de heeren per sleepboot teruggebracht. Onze zegsman die ook mede is geweest en weder mede terug keerde, heeft de aangerichte schade be keken en deze viel hem zeer mede. Het militair vertoon was zeer groot en enkele aanwezige doodskophuzaren toonden aan, dat dit korps nog niet geheel is gedood. Naar de meening van den zegsman kun nen do burgers gerust terugkeeren, zijl, die al teruggekeerd zijln, gaven te kennen, i dat zij van niemand ee'nigien last onder vinden. De toestand te Antwerpen. Een correspondent van „De Maasbode" schrijft: i De poorten van Antwerpen waren Dinsdagmorgen streng bewaakt. Alleen langs Merxem kon men binnen de stad komen. Daartoe moest men eerst zijn pa pieren laten stempelen bij den Duitsohen commandant van Merxem. .Ofschoon dit zeer gemakkelijk ging wa ren er toch velen, wien het afschrikte, to meer daar bepaald was, dat de jonge mannen slechts tu,ssch©n 1 en 6 uur 's na middags in de stad konden komen. .Waarschijnlijk was de laatste bepaling gemaakt door den nieuwen stadscomman- dant, Frhx. von Bodenhausen. Echter is deze bepaling Vrijdag reeds ingetrokken. In de sitad is alles rustig. Volgens de verklaringen van verschillende burger lijke autoriteiten is tot nu toe geen enkel incident voorgevallen. De Duitschers ge dragen zich dan ook zeer correct tegen over de burgers, die steeds talrijker wor den. In de straten, waar de huizen zijn in pu.in geschoten, zijn reeds de werklie den bezig om de puinhoopen weg te rui men. Sinds gistermorgen is ook het trein verkeer met Esschen hersteld en reeds reden ledig© goederentreinen. Aldus de vierslag-gever van „Da Maas bode". De correspondent van „Do Tijd" te Roo sendaal schrijft dato 16 October aan zijn blad D-oor ©enige vooraanstaands Balgen werd propaganda gemaakt onder do uit gewekenen aan de gren-s omi naar Ant werpen terug te gaan. Om 12, 3 en 6 uur viertrok hier een trein, die de stad Antwerpen tot aan het goederens'tation Merxem nadert. Voor deze 3 treinen werden te zamen verkocht 321 kaartjes 3e kl., 26 kaartjes 2e klas en 5 kaartjes le kj. Onder deze 352 passagiers waren ver scheidene Duitschers ien Nederlanders, zooals handelsreizigers, kantoorbedien den, enz. Uit Bergen op Zoomi schrijft men aan dat blad: Z. Em. Kardinaal Mercier heeft een rondschrijven gericht tot de Belgische gees telijkheid, waarin Z. Em. deze oproept, Zoo spoedig mogelijk naar haar stand plaatsen terug te keeren, opdat ook de andere bewoners1 van België mogen vol gen. De heffe der bevolking rooft en plundert thans, zoodat de komst der meer goede burgerij noodzakelijk is. FHANKlt IJ H. Uitvaart van graaf de Mujn. Zaterdag 10 October had de uitvaart voor graaf Albert de Mm1 plaats in do Notre-Darne te Bordeaux. De president der republiek en de leden van het kabinet, woonden de plechtigheid bij. Ook waren aanwezig de presidenten' van kamer en senaalt, senatoren ©n af gevaardigden v.an alle richtingen en ver tegenwoordigers der pers. Kardinaal Andrieu, aartsbisschop- van Bordeaux, gaf de absoute. Z.Em. werd bij den ingang der kerk door de geestelijk heid en de familie opgewacht. Een groote menigte verdrong zich op den weg, welken de stoet zou nemen. Op het kerkhof werd in naam dier kamer van .afgevaardigden, het woord ge voerd -door den voorzitter Paul Dieschanel en in naam v,a;n de groep der „Action libérale" door Jacques Pion. Lotisico. Wij vfei'nemen, dat ©r nog' een ver- Welk weder zullen wij' hebben Verwachting tot den avond van 20 Oct Zwakke tot matigen oostelijke tot noordelij ken wind. Nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering van tempe ratuur. ©eniging van aandeelhouders vau „Lo tisico" is opgericht op> initiatief van het comité waarvan de heer Molenbroek voor zitter is. Aanvankelijk zijn een 25 personen uit verschillende doelen des lands als lid toegetreden. Met wil met vetde» stappen Wachten tot na den 20en November, wan neer de laatste klasse der Staatsloterij is geëindigd en men kan weten, welk© aandeelhouders door deze loteriji necht op een prijs hebben. Men wil dan formeel één. winner zijn prijs lateneischen en als deze wordt geweigerd en een civielrechte lijk proces van maken. Deze veneeniging heit 50 cent contributie van de ledm om te voorzien in de noodige kosten; van zaalhuur, proces enz. Vorstelijke gift. Tenbato der Belgische vluchtelingen schonk een industreele firma te Oss (Jurgens?) de som van f 100.000. Het stoomschip „Noordam" van de Holland Amerikalijn is op zijn thuisvaart 80 mijlen van den Hoek van Holland op een mijn geloopen en ofschoon zwaarbe- schadigd, behouden den Nieuwen water weg binnengeloopen. De lading, waaron der het regeeringsgraan, heeft niet gele den. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. Biervliet. Men meldt aan het „N. v. d. D." dato 16 Oct. Een tweedekker kwam over de Belgi sche grens vliegen, bemand met een Belg en een Franscliman, vermoedelijk militai ren. Zij waren wegens gebrek aan benzine gedaald in dtn Helenapolder onder Bier vliet. De tweedekker was gemerkt M. F. 120 en had de kleuren blauw, wit en rood. Hij is onder bewaking der politie gesteld. Den Haag. 17 Oef. Te half elf heden morgen vertrok een extra trein vanhier met 1500 Belgische soldaten naar het interneeringskamp in Gaasterland. De heer Louis Franck van Antwerpen, voorzitter der intercom munale commissie aldaar, volgens andere berichten door het Duitsche gezag als burgemeester aangesteld,heelt te Roo sendaal en Breda Zondag j.l de Belgische vluchtelingen toegesproken. De „Maas bode" geelt het volgende resumé Dank zij de burgerlijke en militaire overheden kan ik u thans van deze plaats (vóór het stadhuis) toespreken; we zijn hier op neutralen grond; verwacht daar om van mij geen algemeene beschou wingen. Diep ongelukkig zijn we, maar zelfs de vijand heeft eerbied voor den heldenmoed onzer dappere soldaten. De eer onzer vlag blijft ongeschonden voort duren, onze hoop leeft nog. Dank aan het Nederlandsche volk en zijn regeering 1 Dank aan zijn geëerbie- biedigde Koningin en den Prins Gemaal. We weten nog niet, hoe we moeten dan ken voor die offervaardigheid zonder mate! Dank aan allen, die ons geholpen hebben. Hoe waar gevoelt men nu het spreekwoord: In den nood leert men zijn vrienden kennen. Als officiëvl persoon komt spreker hier het woord richten tot vrije mannen, die weten, hoe bitter het met hun land ge steld is; die zullen weten, wat hun te doen staat. Welnu dan, Antwerpen is vei lig. Jonge mannen, die niet dienstplich tig zijn, ongewapende burgerwachten kunnen gerust terugkeeren. De toestand I1) Uit nadere berichten blijkt, dat hij slechts is aangesteld als plaatsvervanger van burge meester De Vos, Red.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1