AND. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. ONDERWIJS UIT DE PERS. Rechtszaken. Posterijen en Telegrafie. Burgerlijke Stand. Leuven. een commissie li te wenden tot ierlandsche in- 3 en kunst om, .euven door een en daarbij de zich nu reeds en oorlog, boe- reken en exem- ireven of uitge- De commissie, an Leuvensche tot een 70-tal happelijke lite- l den lande ge- ig met verzoek ,s. mededeeling au Melle, voor- :kersvereeniging Vereeniging ouden Bakkers- anaf Donderdag brood meer te ebuild en half sen 's Zaterdags ■entenbrood ver- dein brood (ka- nsdags zal ook zijd, op de an- js, echter in be tamelijk met het ken of zwakken, d a'.s volgt: Het melkbrood 23 alles per K.G., stuk, beschuit s a 10 cl. vergaderden de liging op de bo- stpger te Gces. i. Na het openen Ie notulen voor ver-volgens werd rekening en vter- bet vorige kwar igen le zijn aan de som van datzelfde kwair- 0 was er een na- van fO.lO. Daar delen was, werd ankzegging voor oten. 1 fkantoor alhier 1 September 029, ontv. 1038, 14. .39, ontv. 2386, '54. Totaal 12815. Ie Hulpkantoren deld Ontv. Tot. Verz 11 38 42 19 29 45 59 35 6 31 27 78 71 24 30 75 102 11 28 14 16 39 73 80 25 27 54 15 56 53 28 39 52 84 40 8 45 33 68 131 23 45 67 101 14 51 23 36 68 139 80 48 22 95 26 94 95 47 68 97 143 75 14 76 60 146 202 47 75 142 203 25 79 37 52 107 212 160 73 56 149 ren. z. Ontv. Loc. Tot. L5 49 94 19 51 18 138 13 77 1 161 18 21 59 16 30 86 Ï7 146 4 227 16 118 224 14 26 80 10 35 75 17 56 103 10 49 89 18 67 165 12 110 3 295 56 145 4 315 36 55 1 152 20 16 36 37 67 154 51 9 40 52 9 3 184 57 64 121 76 142 6 324 10 71 3 98 13 76 1 190 44 13 57 S3 9 1 73 1. Het trad dat do ankomst Maahdag „De Zon" mocli- uitsluitand een hen zeer vter- egenheid, het eten ng zijn ziji hoogst Als men dan ook hoort, hoe zij, som migen sinds 26 Augustus, van alle kanten werden opgejaagd, meestal slapend op wat stroo of op den hlooten grond in tochtige loodsen, quarantainestallen enz., zal men hun de weelde van een bed, dat hier voor hen gespreid was niet misgun nen. Daar zijn iel' onder, die voor den oorlog bezitters waren van eigen huis en goed en in het genot van oen onbekom merd bestaan. De oorlog kwam en met één slag zijn zij van alles beroofd en aan de liefdadigheid van anderen overgele verd. Men stelle izi-ch een oogenblik in hun toestand en vrag'e 'zich dan af of het te veel is als men dezen stumperts. want dat zijn ze pen enkelen dag ver- schalt van wat verzachting en vertroos ting in hun naamloos leed. Of zijn wij vergeten, dat bet .spijzigen der liongp-ri- gen, het herbergen der vreemdelingen tot de werken van barmhartigheid behooren? Zoolang het Provinciaal Comité niet an ders gelast, blijven de vluchtelingen hier. Een is er onder een Russische vrouw, die blijkbaar van haar bestem mingsoord is afgedwaald. Zij heeft bij zich een pas afgeteckend door het Rus sisch vice-consulaat Ie Antwerpen en gel dig voor Folkestone (Engeland). Men zal zien, dat de vrouw daarheen wordt ge bracht. Over de vluchtelingen die in bezit zijn van bestaansmiddelen en bij de burgers of in hotels verblijven, hoort men uiter aard minder. Een dertiental hunner, tezamen ceoo familie uitmakende, zou, naar wij ver nemen, 'zijn intrek n-emein i;n het huis;, vroe ger bewoond door den heer Bongaerts. Vanavond 'te, 8 u'nr tenlVn uit de richting Vlissingen vluchtelingen hier arriveer*» en nil. Ylabe zijn vanmiddag, op boerenwa gens ook verschillende vluchtelingen aan gebracht, die hier zullen blijven, totdat np de dorpen rondom Goes voor hen een verblijf is gereed gemaakt. Middelburg. Met do aanhouding van den landloopor M. W. v. d. L,. heeft de politie een goede vangst gedaan. V. d. L. had zich namelijk uitgegeven voor een Belgisch vluchteling en daardoor van een ingezetene f 1.50 en een maal eten los weten te krijgen, en de belofte den volgenden dag terug te mogen komen. De politie waarschuwde intusscban en daarom kreeg hij den tweedon dag niets. Des avonds hield de politie hem aan. Wij kunnen niet nalaten nog leens met een dringend verzoek tot onze me deburgers te konten. Laat toch de toch reeds zoo zwaar getroffen vluchtelingen met rust, kunt gij zo helpen, doet hot, maar maakt hot hen niet lastig, belet hen niet in hunne vrije bewegingen. Gisteren avond waren wij er weder getuige van hoe een troepje vrouwen en kin deren, -onderweg naar een hotel, een oogenblik op den hoek van de Markt en Burgt bleven staan len in een oogen blik tijd als gevangen in een kring van menschen stonden. Waartoe is dat noo- dig. 'Bedenkt toch vooral tegen over deze ongelnkkigen „Wat gij niet wilt dal II geschiedt, doet dat ook aan een ander niet." Vooral nu het in verschillende andere plaatsen Van Zeeland overvol geraakt, neemt de toeloop hier toe, de dames zijn nu ook hier bijl de aankomst van treinen aanwezig en reeds eenige malen bleek ook hiervan de goede werking. Gisteren heeft de politie al- bier Walcheren behoed voor de prac- tijken van twee vrouwen, die be kend staan to behooren tot een bende, welke zich bezig houdt met het bekende zoeken naar den beeltenaar van II. M. de Koningin. De vrouwen kwamen met den trein van 4.1.0 uur aan en werden direct herkend. Zij gaven eerst opi Bel gische vluchtelingen te zijn; toen echter hare 'namen genoemd werden, alvorens de papieren waren ingezien, was ontkennen niet meer mogelijk. Toen gaven zij voor brillen te willen verkoopen, waarvan zij zes stuks bij haar hadden. De commissaris van politie verklaarde echter hiertoe geen vergunning te zullen geven. Toen trokken de vrouwen achtervolgd door een agent de stad in en nadat haar in twee lo gementen opname was geweigerd gingen zij den weg op naar Vlissingen, steeds door een agent gevolgd. Bij de Abeela zeiden zij den agent toch maar liever terug 'te willen gaan; ook nu ging de agent mede naar het station, vanwaar de vrouwen te 7 uur per trein ia de richting Roozendaal vertrokken. Gisteren veroorzaakte een jon gen, die zich dronken hield, een op loop op de Markt. Toen hij een café inging werd hij daaruit door een inspexv (teur van politie verwijderd en verklaarde hij dat het maar een gra.p was. Onze held zette het op een loopen, tot groot vermaak van het publiek, dat nu «zag hoe dronken hij was. De leerlingen van de eerste en tweede klasse der Normaallessen alhier zullen onder goedkeuring van B. en W. op 15 October eene verloting van hand werken houden, waarvan de opbrengst voor 't plaatselijk steuncomité bestemd is. I Een trouwe herder. Onder de vele vluchtelingen, welke Zondag op Walcheren aankwamen uit de richting Ant- Jverpen bevond zich o.a. de Z.Eeriv. Pastoor van Lier. Hij was genoodzaakt Antwerpen wederom te ontvluchten, opdat hij, verhinderd door- het bombardement per forten, zijn parochie zou kunnen be reiken langs een grooten omweg a.l. over N.-Brabant. Op de vraag waarom hij niet gelijk vele priesters en kloosterzusters in het buitenland veiligheid zcchl, antwoord de de trouwe herder, dat hij. niets meer verlangde dan naar zijn geteisterde paro chie zoo spoedig mogelijk terug te koe ren. Nader meldt men ons. dat de pastoor naar zijn geteisterde parochie is ver trokken. Vlissingen. Men schrijft ons uit Vlis singen: Ook Maandag hield de vluchte lingen stroom nog aan, al was hij1 niet zoo groot als de vorige dagen. Tragisch is zeker het lot van al deze van huis en haard verdrevenen e.n het noemen van alle treurige dingen, die men ziet en hoort, zou to ver voeten, maar voor een uiterst tragisch geval wilton wij toch leen uitzondering maken. Mot 'een der sleep- booten kwam een familie bestaande uit man, vrouw en twee dochters en nog een dame mede, d'e moeder kon -niet loopen en moest, op een stoel va.n boord gedragen worden en een der dochters was leen hoogst ernstige patiënte. Met een voor zieken vervoer ingerichte automobiel is de patiënte naar het ziekenhuis te Mid delburg overgebracht, do aanblik van dezen droeven stoet maakte op alls hij de landingsplaats aanwezigen een diepen indruk. (Z.) Voor het vervoer van suikerbieten van stations der Zeeuvvsclie lijn naar Vlis singen, loopen twee extratreinen tusschen Roosendaal en Vlissingen. Ingekomen: ,T. F. A. Bel- froid, onderwijzer met verlof, Lainpsenstr. 10 uit. Djokjoka'rta; W„ Vijgeboom, tee kenaar, Koudek'. weg 68, Amsterdam; J. F. Gcerts, werkman, Eviartsenslr. 6, Pur- merend; Th. J. Ram, plaatwerker, Siijk- str. 24, Rotterdam.; C. J. W> Siebisn, hof meester, Bouwen Ewoutstr. 7, Antwer pen; A. Heijgen, winkelbediende, Nieu- wendijk 35, Breda; L. de Voogd, zonder beroep ,Molenstr. 17, 0. en W. Souburg, L. E. M. Star, klerk, Groots Markt 8, Antwerpen; J. D'. Horneman, hofmeester, Wals traaf 6, Antwerpen; J. B. 'W. Eg- gers, rijkshulpkeurmieoster, Gravens-tr. 7, Harlingen; I. v. d. Vate, werkman, Kol- vtenierstr. 13, Rotterdam; W,. P. .1. 'fis- meer, hofmeester, Wolstraat 3, Rotterdam; D. Bruglgeman, meubelmaker, V. Quak- kelaarstr. 89, Heerle; P. Buurman, plaat werker, Wijnb.kade 27, Rotterdam; P. D. van Male, bouwkundige, Kastieelstr. 24, Oostburg; mej. A. J. M. Merex, religi ous's, Bra'sstr. 8, Wperden; Pt. J. de .Groot,, mach. K. M., Badhuisstr. Helder, Vertrokken: Mej. L. Wpndergtem, Mej. L. W.ondergem, Hoh'sinstr. 73, naar Utrecht.; J. J. 'Harders, Nieuwendijk 6, Den Haag; J. Vogel, Groots Markt 8, Oostkapelle; C. F. Weiland, C. Rusten str. 9, Venlo; G. J. .1. C. Overmans, Breestr. 8, Sas van Gent; K. de Quelorij, Vlaming-str. 22, Térneuzen; J. L. Spieren burg, Motenstr. 51, Deventer; I). Bim- nielSchets, Lange Zeik», 17, "Den Hel der; mej. C. M. A. Joukes, Koudak. weg 38, Lochem; J. N. Mondesi, Kromme El leboog 3, Amsterdam; P. Hutchison, Oude Markt 29, Rotterdam; B, van Iiieme'n, Callenfolsstr. 24, Rotterdam; W. Spoel- stra, Kromme Elleboog 7, Rauwerderhem; 11. de Landmeter, Boni. 11 ankert 38, Texel; H. van Cruijningen, Koningsweg 27, Zuidzande; N. Karelse, Motenstr. 42, Nisse. (M. C-t.) De Arbeidsbeurs. De Vlis- singsehe Arbeidsbeurs heeft disponibel: losse werklieden, schilders, stucadoors, metselaars, timmerlieden, kantoorbedien den, bakkers, hulpkoks, sigaren makers, schoenmakers, loopjongens. Door de arbeidsbeurs zijn geplaatst: 4 losse arbeiders, 2 schilders, 1 kantoor bediende en 1 boerenarbeider. Aangifte van wierkloozen ie leien Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2]/s tot 31/2 uur. Ook zij die zich reeds hebben opge geven worden verzocht zich as. Wjcens- dag- en Zaterdagmiddag op bovengenoem- den tijd opnieuw 1e doen inschrijven. Het bureau houdt zitling in de com missiekamer op het gemeentehuis. Aanvragen om werkkrachten kunnen ten allen tijde gericht, worden aan den voorzitter of secretaris. T. MANSE, Secretaris. De Kamer van Kookhandel houdt Vrijdag 9 October, des avonds 8 uur, een vergadering ter behandeling van in gekomen stikken. (VI. Ct.) lerseke. Het gebrek aan werkzaamhe den doet zich op ons dorp in verhand met de malaise in de oesterindustrie reeds goed gevoelen. Waren op andere jaren de werkzaamheden in de cestarloodsen op dez'en tijd reeds volop* aan den gang, thans wordt er nog bijna niets gewerkt en gaan zwermen werklieden aardappe- len en bieten rooien in de omliggende dorpen. Vooral voor lerseke is een spoe dige verbetering van den toestand zeer te wenschen. Heinkenszand. Alhier is een commissie benoemd tot het verleenen van hulp aan vluchtelingen, voor het onderdak komen en verdere behoeften tot ondersteuning. Deze commissie bestaat rrit de hoeren J. Steketee, Burgemeester', A. J. Hoor weg, F. van Cleef, ,Toz. Krook, Da. War ners, L. Kloosterman, Glerrrm en J. Do- minicus, die de taak voor hen hebben opgenomen o.a. de voormalige meekrap- stoof zou hier wel een doelmatig gebouw voor zijn. Nader méldt men ons, dat ingezete nen reeds het voornemen hebben te ken nen gegeven eventueel vluchtelingen, te willen 'herbergen. O.a. zou Mevr. wed. Witkam niet minder dan 20 personen in haar ruime woning een onderdak willen bereiden. Koewacht. Vrijdag en Zaterdag jva,s er in de grensgemeenten Stekene, Moerbeke en Lokeren een heele drukte en bewe ging wegens aankomst, verblijf en door voer van militairen. Het schijnt, dat op die dagen een groot aantal soldaten, men spreekt van 'ruim 50,000 man, uit de vesting Antwerpen naar Gent en Ostende vertrokken zijn 0111 zich te vereenigen met Engelschein en Fransohen. Zondag morgen vlogen drie vliegmachines, waar schijnlijk Engielsche, boven deze gemeente in de richting' Gent. Middelburg Hedennacht is hier overal door bewoners der buitenwijken weder duidelijk kanongebulder waargenomen. Door de iregeering zijn maatregelen geno men, dat vee, door Belgische vluchte lingen medegenomen, onze grens mag overschrijden. De ambtenaren der invoer rechten zijn ingelicht omtrent de te stel len voorwaarden. Middelburg De heer J. Dijke, klerk telegrafist alhier is benoemd tot adjunct- commies der Staatsspoor. Middelburg Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland werd heden aanbesteed het onderhoud van de aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman bij de Isabellasluis en van het havenkanaal van Philippine met bij- behoorende werken, gedurende de jaren 1915, 1916 en 1917. Raming f5500 per jaar. Inschrijvers waren de heeren D. Tholens, Terueuzen, voor f5339 en .T. de Bree Fz., Terneuzen, voor f5322 per jaar. Bordeaux. Graaf Albert de Mun, Ka merlid, een der voormannen der Katho lieke partij, beroemd Katholiek sociaal werker is hier aan een hartverlamming overleden. Hij werd 73 jaar en vocht als cavallerie-luitenant in den oorlog van '70 waar hij hel: kruis van het Legioen vair Eer won. Van het Oorlogsveld. 7 Oct. 5 uur 's namiddags. Rosendaai. Het Nieuws van den Dag verneemt, dat de Duitschers voor Ant werpen hedenmorgen om half acht per estafette hebben doen bekend maken, dat om half tien de beschieting der stad een aanvang zou nemen. Vele vluchtelingen verlieten de stad. De Regeering is naar Ottende vertrokken. Rosendaai. Meer dan tienduizend vluch telingen zijn hier aangekomen. Men verwacht ook gewonden. Het bombardement van Antwerpen is hier duidelijk hoorbaar. Consfantinopel. De „Osmanisöho Lloyd" verneemt uit Coustantinopel, dat te Alexandria en Cairo bloedige botsingen zijn voorgevallen tusschen Engelschc troo- pen en Egyptenaren, die weigerden zich naar Europa te laten overbrengen. Bordeaux. De Fransche .regeering is van plan mijnen te leggen in de Adrïa- tische zee, wijl de Oostonrijksche marine zulks ook doet. Parijs. De „Daily Express" meldt, dat de Fransche regeering vandaag of morgen haar zetel van Bordeaux naar Parijs zal overbrengen. Buda-Pest. De Oostcnrijksch-Hongaar- sche troepen zijn reeds bij' Mara maros tot- het offensief overgegaan. Kleine, zelf standig optredende gedeelten van de Rus sische hoofdmacht, die langs bergwegen naar BeszLevcze trachtten te dringen, moesten zich overhaast terugtrekken voor onze troepen. De noodige troepen zijn onderweg om geheel die offensieve po ging der Russen afdoende te verijdelen. Langs de overige passen trekken onze troepen noordwaarts. Londen. De „Times" verneemt uit het zuiden van België, dat belangrijke Duit sche troepenbewegingen daar plaats vin den. Gisteren trokken 20.000 soldaten van alle wapens doo.r Templeuze, noordelijk van Doornik, westwaarts in de richting der Fransche grens. Londen. De „Times" verneemt uit Athene, dat te Constantinopel uit Duitsch- land vier 42 c.M. kanonnen uit Duitsch land zijn aangekomen benevens een zen ding munitie. Bergen op Zoom Hier uit Antwerpen hedenmorgen aangekomen vluchtelingen deelen mede, dat de Duitsche troepen er in geslaagd zijn de N e t h e, de rivier die de zuidelijke fortenlinie begrenst, over te trekken. De veldslag duurt nog in al zijn hevigheid voort. De be schieting der stad is aanstaan- d e. Onder de vluchtelingen bevonden zich kardinaal Mercier, de kabinetschef van het departement van justitie en andere hooge ambtenaren der Belgische regeering, die vanmorgen naar Vlissingen reisden, om vandaar Ostende te bereiken. Antwerpen. De gemeenteraad heeft zijn volle vertrouwen uitgesproken in de mi litaire en burgerlijke overheid Men is I vast besloten liever alles te wagen en de stad te laten beschieten dan zich over te geven. Maastricht. Hier zijn 20 vluchtelingen van de Belgische strafkolonie Reckhepi aangekomen, die weer naar Cannes (Bel gië) zijn getransporteerd. Zij zeiden, dat de directeur, toen de Duitschers Reckheim bezetten, -alle kolonisten, 300 in getal, vrij- liet, die toen over de Maas naar Holla.ndseh Limburg vluchtten. Sas wan Gent. Om 3 uur vloog vanmid dag een aeroplaan in de richting Ostende, maar zóó hoog, dat de nationaliteit niet was vast te stellen. Berlijn. Gisteren zijn bij Jannowitz in Posen twee Duitsche vliegeniers naar be neden gevallen; zij waren op slag dood. Londen. Gisteren heeft een Britsohe onderzeeër bij de Duitsche kust een tor- pedobootvernieler tot zinken gebracht. Een handig uitbreker. Een landweerman, broeder van den bekenden Marinus de Vos, moest te Leerdam eenige arrest -ondergaan onder den toren. Hij trotseerde echter de zwaarste sloten en grendels. Des avonds was hij opgesloten, liet zich echter bij een barbier scheren, gebruikte zijn potje bier en zat 's mor gens weer achter de gegrendelde deuren of er niets gebeurd was. Thans is hij naar Gorinchem getransporteerd. Op weg daarheen beweerde hij-, dat geen slot of grendel voor zijn kunst bestand is. (Tel.) -4 De „Nieuwla.nd" op ©len mij'n g e 1 0 o pen. Men seint ons uit IJmuiden: Door den haringlogger K.W. 148 is giste renavond te IJmuiden geland de beman ning van het stoomschip „Nieuwlamd", van Goole naar Harlingen bestemd. Onder de Engelsch© kust was bet stoomschip op ee,n m'ijln geloopien en in enkele minu ten gezonken. Die equipage redde zich met haar eigen hoot en ging over op den logger, waar ze liefderijk weitl op genomen. Alle lieden, der bemanning had clan hunne bezittingen verloren en wer den ondergebracht in het zeemanshuis alhier, waar zij1 van het noodige werden voorzien. „Msbode." Onze Landweer-Infanterie aan den Sloedam. Men schrijft ons: Hier in ons detachement „Sloedam" wordt -steeds met verlangen uitgezien naar elk nieuw nummer van de plaatselijke bladen van Goes, waar wij verwijderd zijn van plaats en eigen haard. Va.n ons detachement is nu juist niet zoo veel te zeggen geweest, want werkelijk wc zitten hier wel wat in een vergeten hoek Maar toch, onze mannen hebben zelf eens flink aangepakt. Wij liggen hier met plm. 80 manschappen op d-e boerderij van den lieer Dieleman, en liet wagenhuis van deze hofstede is herschapen in een can- tine, ja zelfs in een prachtige ca.nti.ne. Onze commandant, die zich bizonder interesseert voor zijne manschap pen gaf een onzer verlof om de cantine van alles te voorzien, en deze kweet zich bijzonder van zijn taak. De vaandrig w'as zoo goed een piano te doen plaatsen en nu is het 's avonds volop muziek. Ge ziet onzen vaandrig voor de piano, den sergeant met de viool en den geachten chef met zijne Indische mandoline, pn alle tongen komen los, zoodat allen zich kunnen amuseeren. Werkelijk de moed is er, en die gaat er gelukkig ook' nog niet uit. Zaterdagavond hadden wij in het bizon- der een aangenomen avond. Door één onzer was n.l. de WelEd. heer Arnoldi uit Goes uitgenoodigd om iets ten beste te geven. Den geheelen avond wist hij de aandacht der manschappen tot zich te trekken. In hoofdzaak hield hij een voor dracht over „De fierheid van den Land weerman", de lachspieren kwamen her haaldelijk los, want deze fierheid was geheel toegepast op één van onze mannen. Dat alles in den smaak viel bleek duide- delijk uit het herhaaldelijk en langdurig applaus. Een driewerf hoera, vergezelde dat. De Commandant was alter tolk, toen deze den heer Arnoldi hartelijk dankte voor den gezelligen avond en hoopte, dat deze voordrachten nog door meerdere zul len gevolgd worden. De avond was ver vlogen met voordrachten, muziek eu zang, en ook de cantine verminderde van liet voorradige door milde hand gegeven. Van den hee.r Felius te Kattendijke ont vingen wij onderstaand lied speciaal voor Sloedam. Gretig werd er en zal er gebruik van gemaakt worden. Landweerman S. - rf - 1 „IIET LIED VAN SLOEDAM." - De Landweer. (Wijze: Het Vlaggelied.) Hoera, voor onze Landweer, in 't dienen vergrijsd, Hoera, voor ons mannen, hoera! Dat elk zich toch haastte voor d' op komst, bewijst, Dat elk dacht: Kom 'tLand niet te na; Vest elders uw blikken voor dwingelandij O, Heerschzucht, laat 'tland Van den Wa tergeus Vrij; 't Berouw kwam wis iederen vijand te spa, Ook U kwam 't berouw vast te spa. I De vijand vindt hier steeds voor 't strij den gereed Een leger, manmoedig en sterk. Geloof ons, niet een, die zijn plicht ooit vergeet Aan moed ook bij ons paal noch perk; Ook Wij gaven willig voor Vorstin en Land Ons leven, ons bloed (werden z' ooit aange rand Wij gaven, als België, den vijand ook werk, Aan iederen vijand flink werk! Denk niet, dat de Landweer lafhartig zou zijn. Kwam 'tVaderland ooit in gevaar; Neen, neen, op ons eerewoord: helden in schijn, Die vindt mien bij ons niet zoo waar; Neen, helden men telde ze vast bij 't dozijn Op 't slagveld. Geve God, dat 't nooit noo- dig zal zijn, Maar moet het, welaan dande Landweer is klaar, De Landweer, de Landweer is klaarI I. J. E. F. lerseke. Benoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Rotterdam de heer M. Meeuse, geboren alhier, thans tijdelijk onderwijzer te Stavenisse. ië s Recht. In een gedachtenwisseling met de „Standaard" schijft de „Nederlan der" nog: Onze bewering is, dat België, evenals Nederland, Engeland, Duitschland, enz., is een rechtsstaat, een geheel zelfstan dig rijk, dat alleen te beslissen heeft over de vraag wie binnen zijn grenzen mag komen, en geen vijandelijke troe pen mag laten passeeren, wil het geen daad van vijandschap verrichten tegen over de Mogendheid, waartegen die troepen gericht zijn. Er is niemand, die deze feiten en deze rechtsverhouding tusschen Euro- peesche staten betwist. Het recht van België is een sterker barrière tusschen Duitschland en Frankrijk dan al de Fransche vestingen, die voor vernietiging vatbaar zijn, wat het recht niet is. Zelfs Von Bismarck heeft dat stilzwijgend erkend. Eveneens thans de Duitsche Rijkskanselier. Feitelijk is dat natuurlijk anders; het is gemakkelijker al is het ditmaal niet meegevallen de Belg sche grenzen te forceeren dan den doorgang door de Fransche vestingen. Maar met dat „gemak" hebben we hier niets te maken. Als eenmaal twee vol ken elkaar beoorlogen, dan wijkt het bestaande recht voor geweld; want dat is oorlog. Maar zoolang volken niet met elkaar in oorlog zijn, geldt het recht tusschen hen. Het is te betreuren, dat zoovelen in ons land, zelfs velen die het recht liefhebben en Gods geboden eerbiedigen, dit voorbijzien. Vergissen wij ons, gaarne zullen wij ons dan beter laten inlichten. De „Nederlander" verdedigt o.i. het juiste standpunt, zegt „Het Centrum". Het gebeurde te Arnhem. Het Arnhemschei gerechtshof heeft in hooger beroep arrest gewezen in de be kende zaak van A. v. d. M., inspecteur van politie te Aruihem, die in den nacht van 10 op 11 Mei j.l. bij' een relletje in de Hommelstraat aldaar t.wes revolver schoten loste uit een met scherp geladen revolver, A. J. van der Post in den hals werd geraakt en J. van der Post werd gedood. Door de rechtbank te Arnhem was beklaagde veroordeeld tot, 6 maan den gevangenisstraf. [Op .grond van verschillende overwe- gingen werd beklaagde thans veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. De advocaat-generaal had 4 weken hechtenis gevraagd. Binnenkort zal het uitgesteld examen voor aspirant-opzichter der telegrafie worden gehouden. Zij die daaraan wenschen deel te nemen, gelieven zich vóór 16 October a. s. op te geven. Inlichtingen worden verstrekt door den Directeur van het telegraafkantoor te Goes. Van 6 en 7 Oct. MIDDELBURG. Ondertrouwd: C. F. Staargaard, wedn. 29 j. en M. G. Kerser, jd. 30 j. Getrouwd: W. C. Goeman, jm. 21 j. en A. 0. A. van Oosten, 26 j. jd.; P. Joosse, 37 j. jm. en P. Sanderse, 37 j. jd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3