DIJ en Zü De Groote Oorlog. Goes. No. 119. Donderdag 8 October 1914. Tiende Jaargang. ie Roodkaf laardtarwe, Jiser Rogge, gerst. H BREDA. F* /elend, IBOOTDIENST jrdt.Rotterdam en Amsterdam, al de Ruyter en tad Goes. enstbode gevraagd, mm wijsvinger, mm mm Weik weder zullen wij hebben ikenhout, Kerkbanken, Schoolbanken enz. enz. (htelingen in Zeeland ver- overschrijdt thans dage herkomen, nachtleger en ;:zending naar duurzamer ngmeester Mr, J. F. VAN neesters der plaatselijke |THO. JUIJNE. DAM. [lEINSE, 3EN, Secre tarissen. Je Stoombooten GOES n. ROTTERDAM: ag en Woensdag morgens vroeg. ERDAM: Woensdagmiddag ROTTERDAM n. GOES i sdag en Zaterdag 's avonds. STERDAM naar GOESi jdagmiddag 2 uur. Rotterdam, Haring- zijde, TIEN te bekomen te Goes er J. a MONHEMIUS, te do heeren BOUMAN. Zn., tdam bij de heeren J. B, E en W. DEFAIS en te Rol- ij die Stoomhoot-Reederq v/h N DER SCHUIJT. ERSVRACHT 6oe»-Dordt- enkele reis, f 1, retour f 1.80 ond of met November loon, Waschgeld en verval. Middelburg. ons aan. Staat de wagepi is het reiju ivoor mijn. kof- lles spoedig in orde." ras alles gereed, en het njr door de drukke straten vaw atdat het voor het huis vainj dat te midden van een klei- g, stilhield. De kapitein had. ovenwoning, in zewén ruifflH Bestaande, gehuurd. Dn yriero lelijke inrichting van dezelve, liendheid en dienstvaardigheid Ble dienstmaagd van Von Ar- Iilles bracht Eertha in eene jmoedsstemming, vooral toen1 r verzekerde, dat mien minst door de buien bespj™ en werd, dat in kleine steden 0 onaangenaam en lastig 1S- naakte de jonge vrouw mleti ,ne wandeling in den tuin om e Meilujcht te genieten. Dat 1 er met z;ijn vriendelijk eb c prieëeltje, met zijne veet' oenien en hoogspringende foro k en aangenaam uit. Langzaf rerd het dan-ook in haar b och dit zou niet lang duren- [Wordt vervolgd.). Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 3 Ep" A gulden bij verlies van beide B S" gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de P. handen, voeten of oogen. JD |W a I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, i jT I II 1 Voorts bij ongeneesebjke 8 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: ^8 verstandsverbijstering; V w of oog; 8 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. gulden bij verlies (f% gulden bij P" - I I verlies van M 8^ gulden bij verlies van eiken andeien vinger. Heden, wegens overvloed van oorlogsnieuws, geen feuilleton. Red. V Antwerpen. De hevige aanval, welke thans door de Duitschers op Antwerpen wordt ge richt, zal het leed verdubbelen, dat hier met België's lot zoo innig wordt gevoeld. Weer komt een stroom van vluchtelin gen over onze grenzen. Mannen, vrouwen, kinderen, hij hon derden en duizenden zoeken zij een toe- vluchts-oord op den gastvrijen Holland- schen bodem. Zij zullen met deernis worden ontvan gen. Wat ons volk gedaan heeft en nog doet, om de ellende van den oorlog te lenigen, zal het ook blijven doen. Het zal de vluchtelingen opnemen, naar best vermogen trachten in hun nood te voorzien huisvesting, voeding, bijstand verleenen, het eerst noodige verschaffen en het allerergste keeren, maar met dit al slechts een weinig verzachting kun nen aanbrengen in de rampen, welke het wreede oorlogslot met zoo verbijsterende snelheid over België heeft gebracht. Een weinig verzachting, want wie kent den omvang, peilt de diepte der ellende, waarvan deze nieuwe stroom van vluchtelingen het droevig bestaan aan toont I Om Antwerpen heen gaat thans de strijd woeden, in het hart van 't Vlaamsche land, dat ons zoo nauw verwant is, en met als middenpunt die oude, vermaarde metropolis aan ,,'t Scheld", welke meer dan eenige andere Belgische stad zoo groote bekoring uitoefent op den Neder lander. Nergens wordt de stamverwantschap tusschen Vlamingen en Hollanders ster ker gevoeld dan in Antwerpen. Zij is de hoofdstad der Zuid-Nederland- sche gewesten. Gent en Brugge mogen oudere brieven hebben in de historie, zij mogen in lang vervlogen tijden een voornamer plaats hebben ingenomen, Antwerpen staat nu reeds eeuwen bovenaan. Zegevierend rijst de ranke toren van haar Lieve Vrouwekerk ten hemel en hare tempels en musea zijn gevuld met de machtigste voortbrengselen van een glorievol verleden. Is zij niet de stad van Rubens en Jordaens, de stad van Q u i n t e n Metsys en Plantij.n? Gemoderniseerd moge zij wezen, tel kens wordt men in hare straten en op hare pleinen herinnerd aan den onge- doofden glans van vroegere eeuwen. Maar tezelfdertijd doet zich haar groote en grootsche beteekenis gevoelen voor dezen tijd. In Antwerpen slaat de harteklop van het Vlaamsche leven. Men spreekt er het Nederdietsch met die schilderachtige uitdrukkingen, waar van wij in noordelijke gewesten er te vele hebben vergeten. Twee natiën, aan éénen stam ontspro ten, ontmoeten er elkander, en geen Ne derlander voelt er zich vreepid. Hij bewondert er de hooge cultuur van het Verleden, den bestaanden bloei van het heden. Hij vindt er zijn stam- en geestverwan ten en gansch een drom van figuren doet de gedachte aan haar oprijzen, figuren van mannen en vrouwen, die voor onze tijden den roem der oude Scheidestad hebben weten te handhaven, die haar opnieuw hebben gemaakt tot een midden punt van beschaving, vooruitgang en hoo- ger streven. Zóó is Antwerpen. En thans weten wij haar besprongen door haro vijanden, buldert het geschut tegen hare forten, staat zij rechtstreeks blootgesteld aan het gruwelijk oorlogswee. Hoe zouden wij den weerslag van dit alles niet voelen in ons hart! Deze gansche wereldoorlog is een af schuwelijk raadsel^ en het meest tragi sche daarin het lot van België, dat niet anders wenschte, dan in vrede te leven. Sinds twee maanden voelen wij het leed mee, dat over onze zustematie geko men js. Maar Jiet meest van alles schrijnt ons in de ziel wat thans om Antwerpen ge schiedt en slechts één troost blijft ons over: wèl te doen aan de velen, die uit het geteisterde Vlaanderenland, on schuldig aan dezen vernielenden krijg, een onderkomGn zoeken in de open armen van Nederland. („Centrum") De toestand. Het vertrouwen der Belgen in de on neembaarheid der vesting Antwerpen is beschaamd. Met dit te zeggen doen wij geen on recht aan de kunde en bekwaamheid dergenen, die indertijd deze vesting schie pen, noch aan den moed en de doods verachting van het kranige Belgische leger. Maar wat bij Luik, bij Namen, bij Maubeuge, bij het Fransche lort Camp- des Romams geschiedde, geschiedde ook hier: het door de Duitschers gebruikte nieuwste belegeringsgeschut spot met alle versterkiugen, hetzij bepantseringen van staal of van cement en vernielt ab soluut alles. Een uit België terugkeerende Noor geeft in de „Annonce Tider" den indruk weer, dien de Duitscbe 42 c.M. kanonnen maken. Hij wooude in een stad nabij Antwerpen, die door de Duitschers bezet was. Onder de Duitscbe artillerie, die op de hoogten tegen Antwerpen was opgesteld, bevonden zich ook meerdere 42 c.M. kanonnen. Het was verboden op minder dan 1 kilometer afstauds te naderen. De geheele stad dreunde en beefde als de kanonnen hunne reusachtige projectielen in halfuursperioden afschoten. Het was als een vulkanische uitbarsting. HetEiigelsche blad „Observer" schrijft: „Het geschut is in 8 onderdeelen ver deeld en men heeft ad liet'u.aclnnes noo- dig om alles op zijn plaats te brengen, nadat eerst de speciaal daarvoor noodige fundeeringeii gemaakt zijn. Men heeft in derdaad zooveel materiaal noodig, om de fundaering sterk genoeg te bouwen, dat er weken mee heengaan, voordat alles in orde is. De projectielen wegen meer dan 12Ü0 kilo en de knal bij het vuren is zóó enorm, dat de artilleristen, speci aal daarvoor opgeleide technici vau Krupp op grooteu afstand moeten staan." Daar de Duitschers het bestaan van dat geschut hadden weten te verheime lijken, was men in het stellig vertrou wen, dat de nieuwe forten iedereu aan val konden doorstaan. Sinds de 42 c.M. kanonnen aan het werk zijn, zal eeu algeheele verandering in de vestingbouw een der eerste mili taire zorgen in de toekomst wezen. lutusschen wordt Antwerpen al nauwer en nauwer ingesloten. In Duitscli bezit gekomen of tot zwijgen gebracht zijnhet fort Waelhem, de re doute Chemiti de Ier, het fort St. Cathe rine, de redoute Waeveren, liet fortKo- nigshoykt, de redout e Tallaert en het fort Lier. Een ten Noorden gelegen fort is door bommen uit een „Zeppeliu" be langrijk beschadigd geworden. Wel hebbeu zich de Belgen krachtig verschanst achter de Nethe en voert Engeland hulptroepen aau ter ontzetting der stad. Maar zal het baten I Zal Ant werpen aan de ellende van een bombar dement ontkomen? De generale staf laat niets los en commandant De Guise evenmin. Wel lieeft de laatste alle strijdbare mannen tusschen 18 en 30 jaar opgeroepen om de veste te helpen verdedigen en het vaderland te dienen. Ook heeft hij doen bekend maken dat een ieder vrijelijk uit Autwerpen mag vluchten, maar wie er eens buiten is, komt er niet meer in. De oorlogscorrespondent van „De Tijd", te Antwerpen verblijvende, wiens kalme en voorzichtige berichten vertrouwen verdienen, gelooft niet, dat men het tot een bombardement zal laten komen, wijl n 1. koning Albert er voor is, de stad te sparen. De correspondent had dezer dagen het fort Stabroeck, niet ver van de Ne- derlandsche grens bezocht en schrijft nu Wat viel me daar op De verschansin gen, prikdraad-versperringen, loopgraven, enz., enz., zijn niet aangebracht in de richting van den vijand, die Antwerpen ook uit het noorden zou willen omsin gelen. Neen, wij verwachten met onze kanonnen en mitrailleuses den vijand uitsluitend uit Antwerpen zelf. Alles is gericht tegen troepen, die uit de provincie zelf naderen. Dat gaf mij te denken. Ik stel mij nu voor, dat, zoodra de tweede fortenlinie in handen van den vijand is, de stad eenvoudig onverdedigd zal worden gela ten. Het hoofdkwartier trekt zich langs Eeckeren en Capelle terug op Stabroek en verdedigt daar tot het uiterste het Vaderland, dat in de laatste dagen toonde nog zoo diep in 't hart der Belgen be graven te liggen. Dan zal alles wel in een laatste gevecht beslist worden. Indien het leger verliest, is de eer schitterend gewroken. Wie vlucht, kau zich spoedig in Hol- landsch Putten terugtrekken, of bereikt misschien nog, gedekt in ziju eer vollen eftocht door de versterkingswerken tus schen Capelle en Stabroek, de Schelde om van daar uit nog een laatsten strijd te wagen in Vlaanderen. Uw Regeering schijut daarom thans zoo'n aanzienlijke troepenmacht gedeta cheerd te hebben in West-N. Brabaut en Staats-Vlaanderen. Zij schijnt zich ook voor te bereiden op zoo'n aftocht van de Belgen in Nederland om totinterneering te kunnen overgaan. Moge Ons lief Vrou wke van Antwerpen, dat zoo dringend gesmeekt is om het behoud van hare stad, de gebeurtenissen van dit beleg maar in haar geest leiden en haar stad sparen langs dien weg. Dan is ons gebed verhoord en houdt de belemmering, die ons allen drukt, eindelijk op. Voor het gemobiliseerd Nederland zou dat ook een opluchtiug zijn. Tot zoover de man vau „De Tijd". Het ligt iu den aard der zaak en strijdt niet tegen de neutraliteit dat wij, Neder landers, het lot der stamverwante stad met deernisvolle belangstelling volgen. En wat den moed onzer Zuiderburen betreft, die is boven allen lof verheven. De heer Powell b.v. correspondent te Antwerpen voor de „New York World kan geen woorden vinden om zijn be wondering uit te drukken voor de vast beradenheid en heldhaftigheid der Bel gische soldaten. Zij weten, dat ze vech ten met den rug tegen den muur en deze crisis in de geschiedenis van hun land verandert ze in helden eu martelaars. Ieder oogenblik van den dag zweven zij tusschen leven en dood. Herhaaldelijk zag men soldaten op weg naar het front op hun knieën val len en een haastig gebed prevelen. Priesters en monniken, op sandalen en in bruin wollen pijen zijn overal. De correspondent zag ze in de verschansin gen om de gewonden op te rapen, en dat onder een shrapnel 1-vuur, dat vete ranen dekking deed zoeken. In dorpen waar de Duitsche granaten vielen, hielpen zij de zieken en ouden van dagen vluchten. Vau de overige gevechtsterreinen valt voor heden alleen dit te vermelden dat in Frankrijk niet afwisselend succes wordt gestreden, iu Oost-Pruisen de Duitschers gevoeligen tegenslag hebben en bij de Karpathen de Oostenrijkers aan de winnende hand zijn. Het is iu do buurt vau den Weichsel, dat voor Oostenrijk het pleit staat beslist te worden, en voor een belangrijk deel ook voor Duitschland. Brlialen de Russen hier nog een be- shssei.de overwinning, ditmaal op de vereenigde Oostenrijkers en Duitschers, dan loopt Krakau, dat de sleutel van Weenen en ook van Breslau is, ernstig gevaar. Maar zoover is het nog niet. Wat dit alles aau Duitschlaud kosten zal In een telegram uit St. Petersburg aan de Parijsche Matin worden de verliezen der Duitschers bij de gevechten in Soe- walki op 00,000 man aan dooden, ge- wouden en gevangenen geschat. De Duitschers zouden alleen bij mis lukte pogingen om over de Njemen en de Bobr te komen, 20,000 man hebben verloren, 't Is verschrikkelijk I Eigen telefonische berichten van 6 Oct. 4 uur 's namiddags. Weenen. Ambtelijk wordt 5 Oct. ge meld De krijgsoperaties in Russisch Polen en Galicië hebben een gunstig verloop. Do Duitsche-Ostenrijlksche troepen hebben den vijand langs dien Weichsel terugge worpen. in de Karpathen werden de Rus sen geheel verslagen. Terneiuen. Hier aangekomen vluchte lingen berichten, dat de Duitsche leger macht, die door de fortenbres op Ant werpen aanrukte, bij Contich door de Engelsche-Belgische troepenmacht 10 K.M. is achteruitgeslagen en groote verliezen had. Ook de Bien-Public (een te Gent ver schijnend dagblad) meldt, dat de Duit schers 2 K.M. in de richting Heyst-op-den- Berg zijn teruggeworpen. Parijs. (Communiqué van gisteren avond 11 uur). De algemeene toestand is onveranderd. Op den Eranschen linkervleugel duurt de strijd voort. In Argonn© en op de hoogten van de Maas zijn de aanvallen der Duitschers die zoowel overdag als des nachts werden ondernomen, afgesla gen. i Grootvorst Nicolaas meldde telegra fisch aan generaal Joffre de overwinning der Russen bijj Augustow. De Fransche opperbevelhebber heieft daarop den groot vorst gelukgewenscht. Petersburg. (Officieel). De Russische generale stat meldt, dat de terugtocht der Duitschers naar de Oost-Pruisische giiens voortduurt. De Duitschers poogden de ver sterkingen langs den weg van Wirhallen- Ledjck in handen te houden. D© Russen namen den 3den October 1000 krijgsge vangenen en tal v,an kanonnen. Londen. De Daily Telegraph ontvangt uit New York bericht, dat uit aldaar aan gekomen Duitsche brieven blijkt, dat op het Westelijk oorlogstooueel de Duitschers een half millioen doodqn en gewonden te betreuren hebben. Oorlogstelegrammen van 6 October. Men meldt ons uit Sas van Gent: Zon dagnamiddag heeft een Duitsche pa trouille de brug bij Nederzwalm willen overtrekken. Door Belgische troepen werd deze patrouille ©venwel teruggeslagen. Van de Belgen werden drie man gewond en een onderofficier gedood. Men seint ons uit Sas van Gent: Een Duitsche patrouille heeft Zondagmiddag te Rooborst op oen passagierstrein ge schoten, welke van Kortrijk naar Sot- teghein reed. De portieren der spoorweg wagens waren van kogels doorzeefd. Ge lukkig werd slechts een vrouwelijke pas sagier door glasscherven licht gewond. BERLIJN (van Duitsche zijde). De Bel gische artillerie heeft, om het voortruk ken van het Duitsche leger te verhinde ren, de kerk die Notre Dame in D©nde;r- monde beschoten en evenzoo het vuur tegen de kathedraal van Mechelên ge opend. Belgische granaten en kartetsen troffen de kathedraal op verscheiden© punten. Zij beschadigden hfet nevenschip en het koor. LONDEN. Het Engelsche stoomschip „Ardmount" is gisteren op een mijn ge- stooten en gezonken. De bemanning, be staande uit 35 personen, werd gered. Het schip was gisterochtend met een i Verwachting tot den avond van 8 Oct.: Zwakke tot matige winden meest uit Weste. lijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig o geen regen, in den ochtend iets zachter. lading graan van Dover naar Zeehrugga vertrokken. i TOKIO (Officieel). Te Tsingtau deden do Duitschers gedurende den nacht ©en tegenaanval. Zij werden teruggeslagen en verloren 47 dooden. Rie Japanners verloren 5 dooden en 8 gewonden. ANTWERPEN (Officieel). Over da ge- hoele linie heeft een hevig artilleriedual plaats gehad. De toestand blijft dezelfde. DEN HAAG. Mededeeling van de Belgi sche Legatie: Da Belgische regeering ver klaart, üat geen enkele kerk of openbaar monument te Antwerpen wordt aange wend voor een of ander militair doel, zooals observatie-, schiet- of draadloos telegrafiepost. ANTWERPEN. De Duitschers hebben krachtige pogingen aangewend om ten Noorden van Dendermond© door te bre ken om de verbinding tusschen Antwer pen en Ostende af te snijden. Zij werden echter door het vuur der Belgische forten hierin verhinderd. Een Taube heeft bom men geworpen op Mortsel. BERLIJN (Officieel). De generale staf meldt uit het groote hoofdkwartier 5 Oct. 's avonds Voor Antwerpen zijn de forten Kessel en Broechem tot zwijgen gebracht. De stad Lier en het spoorwegfort aan de lijn MecheienAntwerpen zijn genomen. Op den rechterv.:ougei in Frankrijk werd de strijd met sucoes voortgezet. In Polen zijn de troepen, die naar de Weichsel oprukken, in contact gekomen met het Russische leger. GENT. Sedert de gevechten bijl de Dender en voornamelijk bij Aalst, heett in de onmiddellijke omgeving van Gent geen enkele belangrijke gebeurtenis plaats gehad. Voortdurend trekken troepen voor bij' in de richting van Antwerpen. Wij zagen te Gent behalve Belgische solda ten ook talrijke Fransche troepen met mitrailleuses voorbijtrekken. Senegaleezen, die door de bevolking met buitengewoon enthousiasme werden begroet. Men rekent ©r op, dat Fransche en En gelsche troepen Antwerpen, te hulp zul len komen. Velen bewenen Russische sol daten te hebben gezien. LOSSE BERICHTEN. Rondom Antwerpen. ROOSENDAAL, 5 Oct. Onze correspon dent gchrijft: De Belgische telegrammen mogen ,steriotyp; melden „de toestand van de versterkte positie van Antwerpen is dezelfde". Dit is allesbehalve juist. De bres is geschoten in de stelling, nie mand twijfelt daaraan. Evenmin is, het een geheim, dat de binnenste fortenlinie van Wynechem, zuidwaarts rondom Ant werpen .tot fort no. ,8 aan de Schelde, tot .de sterkste behooren. Waar nu bij de forten W.aelhem, Duffel, Willebroek en Diere een of meer van die groote of kleine bressen reeds zijn, daar kan een kind begrijpen, dat nu de binnenste rij aan de beurt is, en daarin liggen de forten 1 tot 8 enz. Wanneer de aanval ler zoover is, wat dan? Er zijn nog Noorderforten genoeg, vanaf fort Schouten tot aan fort Blauwgaren bij de Schelde. In die reeks liggen ook het fort Stabroeck, de redoute Dryhoek, het fort Bertrand, het fort Brasscihaet. Allen dicht bij de grens, ja zelfs is Stabroeck en Bertrand van de grens goed zicht baar. k Wordt dus Antwerpen wat men noemt „genomen" (en zooals alle Belgen die ik sprak zeiden „slechts een mira kel kan dat verhinderenI") dan is aan die Noordzijde een geweldige druk king te wachten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1