II De Groote Oorlog. Jz., Goes, ikpotten. ie Roodkaf taardtarwe, iser Rogge, jerst. [No. 116. Donderdag 1 October 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. sche Prijscourant Zoon, Utrecht. IB00TDIENST ai de Ruyter en tad Goes. 9 I fl hand, voet B fi E fl fl van een fl I een M Zt I ;nd, E R B E E M Goes. nidigheden aangeboden, ele maanden gebruikt, co onder letter H, Agent seuwsche Courant, t B 32, Middelburg. zijn berekend per kilo. zouten vet spek f0.84 mager spek f0.86 holten Reuzel en Rundvet |0, 14, 18 en 28 Kg. f0.72 oworstf 0.60 Irstf 1. |m 3 a 10 p. f 1.30 eesehf 1.90 ;it Blokworst 11.20 f 1.15, bij 25 K.G. f 1.10. Vrijblijvend" „Af Utrecht", waarvoor 1 °/0 korting. ïrdt.Botterdam en Amsterdam, ie Stoombooten GOES n. ROTTERDAM: Sept. 's morgens 6 u. Oct. 's avonds 6 u. Oct. 's morgens 9 u. ERDAM: Woensdagmiddag, ROTTERDAM n. GOES: Sept. 's avonds. Oct. 's avonds. Oct. 's avonds. BTERDAM naar GOESi |dagmiddag 2 uur. Rotterdam, Haring- (ijde, L'IËN ta bekomen te Goes jr J. C. MONHEM1US, te te heeren BOUMAN Zn., d a in bij de heeren J. B. en W. DEFAIS en te Rol de Stoomboot-Reederijj v/h DER SCHUIJT. üRSVRACHT Goe»—Derdl— enkele relt, f 1, retour f 1,80 voorden nam hij hartelijk »f- nu tot Bertha terug, var het station en in de wacht st zo pijnlijke oogenblikken Allen gaapten haar niéuws- do vreemdelingen werden op zaam gemaakt, van alle kan en fluisterde men zijn vrouw; daar, daar, die d op den arm, die is het." rd vuurrood; zaji had wel van den grond mogen zinken, rd nog' erger. Nauwelijks had it bij den ingang der wacht- et of hare vertrouwde vrien- w Burg, trad binnen, in ge; ner vreemde dame, die zij ation begeleidde, een «ogenblikkelijke behoefte, ■iendelijk troostend woord, of om zich aan. de zoo ontzet! e algemeene opmerkzaamheid, n? Hoe het zij, Bertha stond van mevrouw. Burg op; enj brede vooruit om haar aan Doch eer zijl peg een woord ppen kon brengen, spoedde zich ijlings langs haar heen, aar op half onwillige», half on de woorden toevoegde: (W,ordt yerYolgld NIEUWE ZEEUWSCHE C0MI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Gangepoortsiraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1508 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 gulden bij gulden bij gulden bij ij H H verlies van een j| I II I verlies I E verlies van M I 1# of oog; duim; wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens overvloed van oorlogs nieuws heden geen feuilleton. Red. V De „Internationale" ineengestort. iOnder het yele dat de ooltlog'sorkaan, omverhaalde behoort ook de „Internatio nale" (Sociaal-Demokratie). Vóór dezen oorlog geloofden vielen,, ver blind door den valschen schijn der socia listische solidariteit, dat de „Internatio nale" het in haar macht had den oorlog te verhoeden. Zijl had slechts te spre ken en de mobilisatie leed in ieder land schipbreuk. Het „Proletariërs van alle landen veneenigt IJ" was de vertolking van 'tsocialistische ideaal: 'tsamenbren gen van alle socialisten der wereldiii één internationaal broedervérhand. En thans? De keten, ligt verbroken, de broederschaps idee bleek ieen onding, het solidariteitsge voel een fictie, die internationale sociaal democratie een utopie. In de legers der strijdende partijen staan de roode „broeders" als gezwo ren vijanden tegenover elkaar, bereid het tegen elkander uit te vechten, even dapper, eyen hardnekkig, als- de fel ste „kapitalist", de meest anti-socialisti sche „bourgeois". l Ja, couranten maakten needs, gewag Van Duitsche socialisten, gedecoreerd met het militaire IJzeren Kruis. Het socialisme erkent trouwens zelf de ineenstorting van de „Internationale". Neem b.v. met artikel van de „Schwabi- sche Tagwacht" van voor eenige dagen. Dat artiicsl begint aldus: Ofschoon men er reeds sinds het begin van den .oorlog moeilijk aan twijfelen kon, dat de internationale op zijn grondslagen wankelde, hebben de de oproep der Belgische en Fransche socialisten aan het Duitsche volk, en het antwoord, door het Duitsche partijl- bestuur daarop gegeven, toch eiken twij fel buiten gesloten. Die internationale ligt verpletterd. Alen kan niet ontkennen, dat het Duitsche partijbestuur uitgedaagd was om te antwoorden en dat in het ant woord alle jpogingen in het werk wierden gesteld, om de scheuring nog wat die per te maken, als de noodzakelijke te genweer eischte. Dat is tenminste voor iederen Duit- schen socialist een troost, doch een magere troost, als men eerst een ver heven gedachte heeft gehad van de internationale solidariteit v,an het pro letariaat. Het ineenstorten van ©en geweldig gebouw, voor welks inrichting onze grootie voormannen sinds meer dan leen halve eeuw al hun moeiten en zorgen opgeofferd hebben, blijft ieen betreu renswaardig feit, dat men niet weg praat met deze .of genie troostreden, en noch minder met groote woorden en farisaeische gebaren. Of er voor die ineenstorting ook een verklaring is Vooreerst het bekiende spreekwoord: „Natuur gaat boven de leer." De liefde tot den eigen geboortegrond is zóó mach tig in den mensch, dan géén „internatio nale theorieën haar blijvend vermogen te 'onderdrukken; in de, ure des gevaars vlamt zij op en. eischt 's menschen toewijding aan de zaak des Vaderlands. Vervolgens bet bekende Bijbelwoord: „Elk rijk dat in zichzelf verdeeld is zal ten grond© gaan." Het was voor niemand een geheim dat de van buiten zoo imposant zich voor doende „Internationale" inwendig was aangevreten door de tweedracht v,an al lerlei tegenstrijdige stroomingen en par tyschappen. Als over zoo'n huis de oorlogsstorm heengiert, moet het wankelen en ineen storten, want met losse gebinten en een ondergraven fundament is het onvermij delijk ten ondergang gedoemd. De toestand. In den Russisch-Japanschen oorlog duurde de veldslag bij Moekden met inbegrip van den langzamen systematis- chen terugtocht der Russen 22 dagen. Het schijnt dat de slag aan de Aisne dien van Moekden in duur zal overtreffen, want hij is nog steeds onbeslist. Noch van den linkervleugel der Fran- scheu, die al het mogelijke doen om het Duitsche leger om te trekken nocli van den Duitschen linkervleugel bij Verdun komen berichten, die van een overwin ning van een van beide legers gewagen. De vermeestering van het sperfort CampdesRomains wordt van Fran sche zijde verzwegen en door de Duit- schers ais een wapenfeit van grooie be- teekenis aangezien. Van strategisch oogpunt bezien hebben de Duitschers reden te juichen, want met den val der Verdunsteiiing verzekeren zij zich een onafgebroken verdedigings linie aan de Maas, loopende van Luik tot Toul, en zouden daarmede zelfs een eventueele nederlaag bij La FéreReims zien geneutralizeerd. De gordel versterkingen om Verdun heeft een omtrek van 57 kilometer. Het ligt door de terreiusgesteldheid zeer gunstig en wordt door 17 groote forten, meer dan 20 zelfstandige verdedigings werken en ongeveer 50 batterij stellingen verdedigd. Deze torten waren bestemd om de Maas linie tussclien Verdun en Toul te ver sperren, vooral echter de spoorwegen, die van Metz komen en de Maas over schrijden. Aan deze forten en verdere versterkingen heeft Frankrijk in den Joop der jaren geweldige sommen besteeden men begrijpt dus, wat het den Duitschers waard zon zijn, als ze liier meester van de positie worden konden. Dat de slag aan de Aisne niet alleen een langdurige maar ook een boven alle beschrijving bloedige veldslag is, is zeker. Aan de „Times" wordt uit Darijs ge meld, dat over eiken duimbreed grond telkens weder opnieuw wordt gestreden, somtijds wel een dozijn keereu. Eén dorp, waarvan de naam door den censor ge schrapt is, werd zoo dikwijls bestormd door Franschen en Duitschers beiden, dat bet thans niets meer is dan een puinhoop. Vraag dus niet, of liet bloed in dezen vreeselijken slag ook bij stroo men vloeit! Op het Oostelijk front blijven de Rus sen aan de winnende hand. In het vierkant, gevormd door de San en de Wislok waarin een groot ge deelte van het Oostenrijksche leger zich had teruggetrokken, en hetwelk een uit nemend terrein voor de verdediging moest bieden hebben de Russen de voornaamste plaatsen bezet. Kiakau wordt nu het nieuwe steun punt voor de Duitschers en Oostenrijkers. De plaats wordt duchtig versterkt. In België roeren zich de Duitschers weer geducht. Mechelen, dat weer een beetje begon op te leven, is opnieuw verlatenook kardinaal Mercier was, hoezeer ook tegen zijn zin, genoodzaakt in Antwerpen een schuilplaats te zoeken. Maandag hebben de Duitschers het beleg van Antwerpen ingezet met de beschieting van de zuiderforten Waelhem en Wavre. Het officieel Belgisch communiqué hier over luidt aldus „Na de beschieting van Mechelen zijn Duilsclie troepeD, door den nacht begun stigd, binnen de verlaten stad gedrongen, ma&r hebben niet beproefd er uit te komen. Een slecht geregeld zwaar ar tillerievuur is op grooten afstand gericht geworden op de foiten van Sint Cathei yne- Wavre en Walchem. De daardoor bereikte resultaten zijn geenszins in verhouding tot de groote verspilling van munitie. Onze forten heb ben zegevierend geantwoord, daar het bombardement opgehouden heeft in den loop van den namiddag. Tusschen de Dender en de vaart van Willebroeck is een voorwaartsche beweging van den vijand snel tegengehouden. De vesting artillerie heeft aan den vijand zeer ern stige verliezen berokkend, die zijn terug tocht tengevolge hebben gehad" Volgens den correspondent van „De Maasbode" bepaalt zich de schade alleen tot de nevengebouwen, de koepels zijn onverlet gebleven. Men denkt hier onwillekeurig aan Conscience's „Antwerpen in brand" en vraagt zich angstig af of een herhaling dier verwoesting in het verschiet ligt. Dan vreezen wij voor Antwerpen's prach tige kathedraal met haar 123 Meter hoo- gen toren. Of is het alleen het plan van Duitsch- land Antwerpen nauwer in te sluiten, zooals ook het bericht dat de Duitschers zich weer in de buurt van Turnhout vertoonen, kan doen gelooven? In dit ver band moet dan ook gelezen worden wat de Etigelsche oorlogsjournalist Phillip aan de Daily News senrijft: „Aan Belgischen kant worden de voor bereidingen van de verdediging van Ant werpen met een wonderbare doorzet- tendheid voortgezet en eiken dag wordt de sterkte vergroot Blijkbaar rusten beide partijen zich toe tot een winter- veldtocht in België, en ondertuaschen wachtten zij op de beslissing in Frankrijk. Van het succes der Verbondenen daar hangt de heele quaestie af, of België dan wel de Rijn de winter-arena zal zijn." Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 29 Sept. 4.30 uur 's namiddags. Parijs. Het officieel communiqué yan gisteravond 11 uur luidt: Op onzen linkervleugel is de toestand gunsLig. In het centrum hebben wij ver schillende hevige aanvallen van den vij and afgeslagen. Aan dei Maas maakten wij ©anige vorderingen.. In het Woevre-gebied noodzaakte de mist de operaties ta staken. In Lotharingen en de Vogezen 'is de toestand onveranderd. Londen. De „Times" verneemt uit Bordeaux: Tw©a bataljons der Pruisische garde zijn door de, geallieerden vernietigd. Petersburg. De generale staf deelt mede: De Russen zetten hun aanvallend© beweging met groote snelheid voort. In Silezië kreeg de vijand aanzienlijke ver sterkingen en toomt veel activiteit. Het garnizoen ,van Przemysl heeft zonder sua ces ©en uitval gedaan. Een aantal ge vangenen, kanonnen ©n munitie viel in onze handen. (Dp terugtocht der Oosten rijkers duurt voort. Rome. Uit Petersburg wordt gemeld: De vorming wordt voorbereid van een leger yan vijf millioen man, dat naar Wpenen en Berlijn zal oprukken. Berlijn. De „Vorvvarts" en andere socia listische bladen 'zijn van regeeringswege voor onbepaaklen tijd geschorst. Genf. Omtrent de gevangenneming: van burgemeester Max van Brussel verneemt men bier het volgende: Vrijdag ward Max' bij den militairen gouverneur geroepen en keerde niet terug. Kort daarop werden de wethouders bij den gouverneur ontbo den, die him de arrestatie van Max me dedeelde en hun gebood een nieuwen bur gemeester uit hun midden te kiezen. Eerst weigerden de wethouders. Maar toen de gouverneur zeide, dat hiji dan een. Duitsohen burgermeester zou benoemen, de politie door patrouilleerende soldaten zou vervangen en bij bet minste teeken van wederstand d© stad zou platschieten, werd de wethouder Lemonnier aangewe zen om aan het hoofd te staan yan de ordebewaking der stad, daar hij weigerde het eigenlijk© burgemeesterschap te aan vaarden. Het gerucht gaat hier, dat Max naar de vesting Namen is overgebracht. Brussel. Aan alle banken is een JDuitsch commissaris toegevoegd. Vreemde banken kregen aanzegging te liquideeren en alteen de loopende zaken nog at te doen. i Antwerpen. Te Mechelen wordt nog lievig gevochten. Op andere plaatsen zijn de Belgische [voorposten in voortdurend contact met den vijand. Do Duitschers lijden zware-verliezen en trekken op alle punten, behalve Meohefen, terug. Antwerpen. De Duitschers bezetten Baesrode en staken Verschillende hui zen in brand. Te Doornik is door de Duitschers een wijk in brand gteohoten ein van de stad 2 millioen francs schatting geëis'oht. Verschillende notabelen zijin ge arresteerd. Een deel der Duitsche troepen, die in Noord-Frankrijk stonden, trekken terug op Doornik, Beogen en Vlaanderen tot dekking voor het geval, dat het Duitsche leger uit Frankrijk naar Duitschland moet terug trekken. Antwerpen. Gisteren kwamen hieir 143 Duitsche 'gevangenen binnen en twee trei nen met Duitsche gewonden. LOSSE BERICHTEN. Goede tijdingen. FRANKFORT. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Frankfurter Zei- tung" seint, was het te Berlijn in enkele politieke kringen reeds bekend, dat de keizerin een brief met goede tijding van den keizer had ontvangen. Gisteren is dit feit als een officieel bericht door het oi'ficieuse telegraat'agentschap verspreid. De goede tijding zegt de correspondent van de „Frankl'. Zeitung" bestaat ver moedelijk hierin, dat het voor ons goed staat aan het uitgebreide gevechtsfront in Noord-Frankiijk en dat de kalmte ea het vertrouwen van het Duitsche volk, gedurende den moeilijken tijd bewaard, nu binnen afzienbaren tijd door den uit slag van dit beslissende gevecht beloond zal worden. LONDEN. De correspondent van de „Daily Chronicle" verklaart, dat hij ver scheidene bewijzen in handen heeft, waaruit blijkt, dat Duitschland reeds geruimen tijd het plan had om met Frankrijk den oorlog aan te gaan. Hij verklaart, dat in Juli 1911 een stuk grond van 6 K. M. in Maubeuge was aangekocht, zoo men zeide voor de op richting van een locomotievenberplaats. Later is echter gebleken, dat de gronden door lirupp waren aangekocht, welke de gronden van solide onderlagen voor zag, zonder meer. Later is gebieken hoe nutiig deze heuvels waren voor de op stelling der zware Duitsche stukken be legeringsgeschut. De burgemeester van Oostende heeft bij de Amerikaansche gezant een protest ingediend tegen het werpen van bommen uit een Zeppelin op Oostende een open stad. GENT, 28 Sept. (particulier). De „Bien Public" publiceert liet volgende verhaal van een Belgisch soldaat over het ge vecht bij Aei schot In den loop van het gevecht bemerkte men dat de wieken van een molen in de nabijheid met bepaalde tusschenpoozen begon te draaien, blijkbaar om den vijand teekens te geven. De soldaten die zich van den molen wilden meester maken, werden door een regen van kogels ont vangen. Toen de molen na een storm loop was genomen, vond men er een Dintsch officier en een soldaat met een mitrailleuse. De Duitschers werden krijgsgevangen gemaakt. De molenaar, op wien men een som van 5000 mark vond, werd voor den krijgsraad gebracht en gefusilleerd. (Maasbode.) De Engelschen in Duitsch Z.-W. Afrika. LUDERITZBAAI, 28 September (R.O.) Er had een zeer levendig treffen tus schen Engelschen en Duitschers plaats bij Lüderritzbaal in Duitsch Zuid-West- AfrikaDe vijaud werd bij verrassing verslagen en verloor 5 dooden en 2 ge wonden. De Engelschen hadden 3 dooden en 4 gewonden. De Engelschen in Duitsch Kameroen. LONDEN, 28 Sept. (R.O.) Het pers bureau deelt mede, dat Duala, de hoofd stad van Duitsch Kameroen en Bonaberi onvoorwaarderlijk zich hebben overgege ven aan een Engelsch-Fransche troepen macht onder bevel van een Engelschen generaal. Japansch-Duit8che gevechten. TOKIO, 28 Sept. (R.O.) De Japanners vielen Zondag de Duitschers aan vijf mijlen van Tsing-Tau. Drie Duitsche oorlogssche pen beschoten den Japanschen rechter vleugel, totdat vliegtuigen de Duitschers uiteendreven. Kardinaal Lupon naar Reims. Z. Em. kardinaal Lupon, aartsbisschop van Reims, heeft, terugkomende van het Conclave, in Parijs eemgen tijd vertoefd. Hij wachtte daar totdat zijn bisdom zou zijn ontruimd door de troepen en hij de stad zou kunnen bereiken, om zijn ge- loovigen moed in te spreken. Doch de doorluchtige kerkvorst heeft niet langer willen toegeven aan de waarschuwingen van hen, die hem de reis naar Reims ontraaden. Zoodra hij vernam, dat Reims en zijn kathedraal door de Duitschers werden beschoten en in de vlammen stond, vertrok hij toet een ambulance- auto en is thans in zijn paleis gearriveerd, dat zoo goed als m puin ligt; o.a. de beroemde koningszaal, waar 21 Fransche koningen zijn gekleed geworden voor de kroningsplechtigheid, is verwoest. Amerikaansch protest. NEW-YORK, 29 Sept. (R,0.) In een hoofdartikel getiteld: „De Neutrale sta ten bedreigd door de onbeschaafde wijze van oorlogvoeren door Duitschland", schrijft de „New-York Tribune" een com mentaar op liet werpen van bommen op Parijs, welke, zooals het blad zegt, bijna den Amerikaanschen gezant hebben ge dood. Dan vervolgt het blad „Slechts een toeval ontneemt de Vereenigde sta ten de noodzakelijkheid om tegen de militaire gebruiken der Duitschers pro test aan te teekenen als een hoon tegen de menschelijklieid. Ver van het oorlogstooneel weg te rei zen en in de een of andere ver verwij derde stad noncombattanten te dooden, is in strijd met al onze denkbeelden omtrent een beschaafden oorlog. Dit is de meening van heel de neutrale wereld. Wat zou de keizer gezegd hebben, indien de vliegenier verleden Zondag vijf minuten vroeger zijn bom op Parijs ge worpen had en den Amerikaanschen gezant of een legatiesecretaris gewond had?" Onder het hoofdje „uit de Maasvallei' plaatst het Hbd. v. Autw. liet volgende: Zooeven ontvang ik hel officieel bericht dat al de vaarten in verbinding niet Holland zullen drooggelegd worden. De schippers hebben bevel ontvangen dade lijk op Antwerpen te stevenen. Officeele Fransche barichten. De Fransche legatie te 's Gravenhage publiceert de volgende mededeelingen Daar de Duitsche regeering ambtelijk tot verschillende Regeeringen de verkla ring heeft gericht, dat de beschieting van de kathedraal te Reims slechts geschied was omdat op die Baseliek een. waar nemingspost was opgesteld, heeft generaal Jolire tot den Minister van Oorlog het volgende telegram gericht: „Het 5e leger heelt Reims tot den 13en Sept. bezet; het is vervangen geworden door het 9e leger; beiderzijds is op de meest categorische .wijze verklaard dat geen enkele waarnemingspost op de kathe draal geplaatst is geweest. Het stelselma tige bombardement is den J.9en begonnen te 3 uur."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1