De vijand van U zeiven, Laatste Berichten Gemengd Nieuws. Uit de pers. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. KERKNIEUWS. Ingezonden Mededeelingen Marktberichten. door de tent verspreid, teirviji de deur geforceerd bleek te zijn. Woensdag bemerkte de gemeente-veld wachter le Koudekerk© in de nabijheid dier tent een verdacht uitziend persoon, die bij ondervraging bekende de vernie ling te hebben gepleegd. Hel bleek te zijn zekere M? 25 jaar, voorslager, wonende 'te Vlissingen, dro f zeide reeds geruimen 'lijid werkeloos te - zijn en de Vernieling jjit radeloosheid, te hebben gepleegd ten einde aldus in de gevangenis ie konten. M. is Woensdag naar het Huis van Be waring te Middelburg overgebracht. „VI. Ct." Besmettelijke ziekten. In de week van IC tot en met 22 Sept. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad, van roodvonk 1 geval te Breskens en 1 te Groedc, van diphteritis 2 gevallen te 's Heerenhoek en 1 te Hulst. (M. C.) Koewacht, 'tis in do laatste dagen opvallend stil hier aan de grenzen. Vele vluchtelingen vooral die uit Lokeren, zijn naar hunne, haarsteden teruggekeerd. De geheele grens is met pindraad afgemaakt. Des nachts is alles afgesloten. Er gaat bijna geen dag voorbij of tegen den avond vértoonen zich hier één of meer vlieg machines, die echter zoo hoog vliegen, dat de nationaliteit niet vast te stellen is. Dinsdag waren er zelfs drie, kort na eikander. Men vermoedt, dat het Engel- sche vliegers zijn, die berichten van Ostende naar Antwerpen overbrengt. Deze week is hier opgericht een afdceling van het Roo Ic Kruis. Het comité voor hulpverleening aan Belgische vluchtelingen heeft do nnodige maatrege len genomen, om alle vluchtelingen, die nog mochten komen, behoorlijk onder dak te brengen en te voeden. Er is een commissie benoemd, die de vreemdelingen aan de grens zal ontvan gen, en de noodige inlichting) n en hulp zal verschaffen. Den Haag. De Britsche gezant, heelt aan onze regeering medegedeeld, dat. den 22en dezer een Engelsch vliegtuig op verkenningstocht zijnde, een boni heeft verloren. Gedurende ld/a uur vloog de vliegenier in den mist, waardoor hij zich niet kon oriënteeren en dus niet. kon zien, of hij hoven Nederlandseh grond gebied vloog. In verband met het feit., da.t. de scherven van de te Maastricht uit een vliegtuig gevallen bom van Engelsch maaksel blijken te zijn, wat er dus op zou wijzen, dat men hier met de ver miste hom te doen heeft, brengt de Brit sche gezant, in die veronderstelling, na mens zijne regeering aan onze regeering de betuiging van oprecht leedwezen over het te Maastricht aangerichte ongeluk, zich er over verblijdende dat geen men- schenlevens zijn te betreuren en beloven de dat. alle aangerichte schade zal wor den vergoed. Rio de Janeiro. Het Duitsche stoora- schip „Preussen" heeft te Santos de ka pitein en 15 man der equipage ontscheept van het. stoomschip „Indian Prince", dat. door het Duitsche oorlogsschip „Kron- priuz Wilhelm" was in den grond ge boord. De rest der equipage was door de „Ebernburg" overgenomen. De bestem- Hting van het in den brand geschoten stoomschip was Trinidad en New-York. Van het Oorlogsveld. 25 Sept. 5 uur 's nam it Antwerpen. Wederom heeft Duitse,li- land aan België voorstellen gedaan om de vrije hand te hebben en al zijn troe pen, in België verblijvend, naar Frank rijk te kunnen sturen. België beeft die voorstellen met veront- waardiging afgewezen Rome. Men meldt aan de Corrière d'Ttalia, dat Turkije begint met zijn troe pen naar huis te sturen, gedeeltelijk althans. Ostende. Gisterenavond te 11 uur wierp een Zeppelin 3 bommen op de stad. Zij' richtten weinig schade en geen persoon lijke ongelukken aan. Een bom viel in een bosch, een in de haven en de derde op de Vischmarkt. Southshields. Het stoomschip „Hes- vik" is Woensdag in de Noordzee- op een mijn geloopen en gezonken. Londen. Het Koninklijk Hongaarsch 'mi nisterie erkent officieel, dat 11 gevallet), van Aziatische cholera zijn voorgekomen bij de teruggekeerde gewonde soldaten. Washington. De Turksche gezant ftustem-Béiji heeft den President mede gedeeld dat bijl binnen 2 weken de Ver- e-enigde Staten gaat verlaten. Iïij liet zich afkeurend uit. over de houding der Vereenigde Staten, die geprotesteerd heb ben tegen de .afschaffing der capitulaties in Turkije. Pretoria. De bezetting der Duitsche post to Schurnannsburg heeft zich zon de» verzet, den 22 Sept. j.l. overgegeven aan een detachemtent politiesoldaten uit Rhodesia. De Duitsche resident is gevan gen genomen, Schurnannsburg ligt bij de Sambezie. Amsterdam. De Maatschappij' „Neder land" (deelde aan -onzen -verslaggever mede dat van de Gravesend liggende stoom schep-en „Celebes", „Miauw" en „Nias" de voor Nederland bestemde huiden mais en (rubber g-elost worden, ben-evens een deel van de rijst -en de koffie. Gent. Een patrouille Belgen zou gr durende den nacht de omtrek van Senipst verkennen. De Duitschers staken oen kerkje- van Sempst in brand. In den vroe gen 'morgen vielen die Duitschers de B-el- gen aan met ^ucoes. W aar d e school al niet g oed voor is. Wij lezen in hel Kflth. 'School blad De vorige week ontving eon onzer collega's het volgende briefje (spelling „Klcssens") „Mijnheer wees zoo goef. en maak dit ahrijfven op school bekent. Zaterdag-mor gén zal hij Küessens achter de sigaaren- labriek een va.nk worden uügepont, spek 25 et., ICarme-naden 35 ct„ lap-en 37l/i ct. per pont." 01 tl-- meester een worst voor dis mc-o-ite kreeg wordt niet gemeld. Een lastige kwetsuur. In de „Petit Parisian" komt het volgende ver haal voor: Een 'zending gekwetsten is zoo juist aan het station aangekomen. Van alle kanten komt men toeloop-en, men maakt zic-h druk en juicht dei soldaten van twin tig jaar |l!oe, d.i-e er "bestoven, gehavend, bruinverbrand en met hun ongeschoren gezichten wel als oude snorrebaarden uit zien. Vrouwen geven hun sandwiches, koekjes, tabak, wijn, cider, koffie en bloe men. .De jongens nemen dat alles vroo- lijk lachend aan, want ze schijnen trek te hebben en heel opgewekt te zijn. Ze worden druk ondervraagd. Alterlei stemmen klinken tegelijk, vragen en ant woorden kruisen elkaar. (Bent u gekwetst? Waar bent. u ge kwetste? Aan mijn arm. Hebt h pijn? 'tBelteekent niets. En n? Aan mijn heen. Erg? Heeleanaai niet. Een piepjong meisje, misschien zestien jaar, die l.ot, dusver niets gezegd heeft, waagt het ten laatste een infanterist, die er buitengewoon welvarend uitziet, iets te ..vragen. Bent u gekwetst, meneer? •T-a, mademoiselle. W-aar b-e-nt u gekwetst? Dat kan1 ik niet zeggen. Waarom niet? Ik durf niet. Durft u niet? IJ zult me zoo belachelijk vinden. 11c u Maar meneer. Welnu dan: Mijn ketpi, was door een granaatscherf van mijn hoofd gerukt en achter mij gevallen. Ik keerde mij om om hem op te rapten en toen ik mij bukte flangf!Begrijpt, u? Nee. Niet? Een oogenblik stilte. Nou dan juffrouw, u moet dan weten, dat ik nn alleen maar- op) de helft van een stoel kan zitten Begrijpt u liet nu Hef jonge meisje bloosde en had 't be grepen. De Duitsche Keizer te velde. De Duitsche [Keizer verblijft te velde pnigeven door alle modern gerief. ïwed heel eenvoudig-e legertenten zijn ingericht ten dienste van den, sonverein. D-i-e- ten'teiï zijn getimmerd Vain h-oujt en ^j'zer eu kunnen geheel snel in p-n uit 'elkaar wor den genomen. De meubelen zijn Van. riet. Een der tenten dient voor verblijf, de andere voor slaapkamer. De maal tijden woifilen g-eijeed -ge-maakt iin (een, automobiel met, een fornuis en een koel apparaat. „D-e Tijd." De g e o s t e 1 ij k e n en de oorlog. E-on oorlogscorrespondent van de ,,'N. II. Ct." deelt een -en ander mede over de geestelijkheid en -den oorlog. Opmerking verdient, zegt bij, dat in Leuven -de pastoors <le Mis konden op dragen zonder gewapend escorte. Geeste lijken van omliggende dorp-en vertelden ons, dat zij 'zich in de sacristie slechts hadden kunnen verkleeden en do Mis slechts hadden mogen 1-ezen, vergezeld d.oor drie soldaten, de bajonet op het, geweer. In li-et. gebouw van het Roode Kruis troffen wij een groot aantal geestelijken aan, allen werkzaam aan de Verpleging der gewonden. Ik zag er den beroemden Neo-Scholasticus, prof. Nys, Pater Jans- sens en een studiegenoot prof. Noyons, evenals van o-uds in klaarblijkelijken wie-I stand. Binnen het Roode Kruis overaij de Duitsche troepen verspreid. Wij voii: den -er, bijkans genezen, eiejn ouden man en een knaapje van, ik meen, 12 jaar, op wie geschoten was, ergens Ver Weig, in een der dorp-en. Pater J. was onop houdelijk door officieren fntet revolvers gedreigd. Men scheen niet te verwachten op and-ere wijze i-ets van d-e g-eestelijte heeren gedaan te kunnen krijgen. Geeste lijke heeren van hoog-en leeftijd waren, in het. bijzonder voor lichamelijfeen aiv bekt gebezigd. Meermalen is het bijvoor beeld voorgekomen, dat de soldalen ieen bejaarden geestelijke (in tee-n geval, naaf voor ik insta, 'was hij ongeveer 65 jaa.il oud) nadat gebleken was, dat in zijn' kelders geen geweren en in den kerk toren geen mitrailleuses v-erbo'rgen waren, eenige -uren onophoudelijk de pomp lie ten zwengelen, om hun bij het wasschen behulpzaam- te zijn. Uit deze enkel-é bij zonderheden moge d-e-n fez'er blijken, wlelfa oen wantrouwen den Duitschein officier te velde tegen d-e-n Waalscbiejn geestelijk-a moet hebben bezield. Algientee-n werd verteld, dat geestelijken van d-en kans-ej af liet volk tegen den vijand hadden opgehitst en als voorbeeld werd telkens door officieren aangehaald, dat Kardinaal M-ercier in zijn pastorale brieven, daaiy toe zou- hebben opgewekt. Ik heb 'echt-er al deze stukken van d-en edelen en ver fijnden geleerde en jVIechelschen Aarts bisschop gelezen en kan getuigen, dat bet herderlijke omzendbrieven zijn van. een !hoog en (edel gehalte-, zonder liet kleinste spoor van ophitsing. Er zijn priesters gefusilleerd, wïj'l noen boven im een kerktoren -een ipiitrailleuse gevonden had. Het schijnt echter, dat -de Belgische troepen overhaast wijkend© voor de over macht, het .machinegeweer jn dien kerk toren hadden achtergelaten. Niettemin werd dan de deken en bijl gebreke van dien -een willekeurige priester (gelijk in! Ae-rschot, waar de d-ek-en ontkomen was), hoofdelijk verantwoordelijk gesteld voor de aanwezigheid van vuurwapens in ge bouwen, die, na afkondiging Van de krijgswet ter volmaakte beschikking ston den, uitsluitend van de militaire oveïh beid. Ik wil hier nog aan loevo-eg-an, dat in de zenuiwgéprikkeldè Verbeelding van, het leger ©lk voorval, dat zioh in ©le'ni dorp kon hebben" voorgedaan, onmiddel lijk zich over tal van dorpen vermenigV vuldigt. Men kon geen soldaat spreken,, of hij- noemde terstond eenige dorpten op, waar „d-e pastoor in den kerktoren ©en machinegeweer had geplaatst, om op dei troepen te schieten enz, 'enz." Gelijk oversteken Wij lezen in de „N. Haarl. Ct. Daar is in do liberale pers in deze dagen een wel ietwat begrijpelijke, maar toch ook niet weinig opgeschroefde ten- denz merkbaar, om het ministerie Cort van der Linden op te hemelen. Het heet, dat wij toch maargelukkig zijn, in dezen ernstigen tijd zulk een allervoortreffelijkst stel ministers te heb ben met 'den heer Bertling incluis zijn onze departementshoofden ineens tot genieën gepromoveerd de uitnemende gang der mobilisatie, liet voortreffelijke van onze weermacht dat in onze dagen aan den dag komt, wordt zonder meer op 't credit van dit Ministerie gesteld, en dan wordt tot slot de fanfare nog eens herhaaldwat 'n zegen voor het land dat nu zoo'n uiterst-bekwaam liberaal ministerie de zaken leidt. Nu wenschen wij voor niemand onder te doen in eerbied voor de werkkracht, die onze ministers in deze dagen ont wikkelen. Maar is het niet een beetje overdre ven, om deze ministère, die het fortuintje hebben een uiterst moeilijke politieke taak vervangen te zien door een admi nistratieve taak en deze administratieve taak naar behooren vervullen, in eens tot geniale bewindslinden te promovee- ren Wij kunnen ons volkomen met de strek king van dit artikel vereenigen. Wij katholieken zijn volkomen bereid om terwilie van dc zware omstandigheden den feilen partijstrijd op den achtergrond te schuiven, en zonder bijbedoelingen niet alle partijen samen te werken. Anderzijds vragen wij zeer instantelijk van onze politieke tegenstanders dat ook zij den partijstrijd vergeten en niet uit de successen van deze liberale ministers munt trachten le slaan voor de liberale propaganda. Gelijk oversteken 1 Oorlogsgruwelen. Zoowel van Belgische, als van Duit sche zijde wor-cten meer dan eens ge lieele lijsten gruwelen gepubliceerd, die door Duitsche soldaten op Belgen, of wel door Belgen op Duitsche soldaten zouden gepleegd zijn, Naar hetgeen wij ook van ooggetuigen vernamen, staat het vast, dat er van beide zijd-en ongelooflijke gevallen van wreedheid te vermelden zijn. D-e oorlog, op zich z-e-lf reeds zoo tragisch, is daardoor nog treuriger geworden. Maar wijl geloov'en, dat het geen nut heeft, deze lange lijsten in onze kolom men op te nemen. Want noch Belgische, noch Duitsche Re-geering of Legerbestuur keuren deze gruwelen goed ol" bevorderen ze. Integendeel; herhaaldelijk vindt men vermeld, dat Duitsche soldaten ook met den dood gestraft zijn voor daden van geweld; en de Belgische 'regeering heeft overal laten bekend maken, dat zij' het schieten van burgers op soldaten veroor deelt en verbiedt. Daarom mag men noch de Belgen, noch de 'Duitschers in 't algemeen aansprake lijk stellen voor de gepleegde gruwelda den. Ieder leger en ieder land heeft sinis tere individuen, die voor geen schanddaad en geen geweldpleging terugdeinzen; dit is hij lederen opstand en bij eiken oor log ondervonden. Dit houde men toch wel in 't oog, al-s men soms van feiten leest of hoort, die de haren ten -berge do-en rijzen. (Nieuwe- Koerier.) Dc rechtbank te Middelburg heeft lieden veroordeeld wegens: Loterijwetovertreding: D. Th. 37 ,j. aannemer te Terneuzen met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot f50 b. s. 10 d. liNiet voldoen aan een ambtelijk bevelP. P. G. 47 j. visscber te Terneuzen 14 d. gev. Eenvoudige beleediging: P. C. B. 35 j. commies der posterijen te Terneuzen f 15 b. s. 5 d. h. ;H V. 39 j sleepbootkapitein te Dordrecht f 15 b s. 15 d. h. Mishan deling: J. B. werkman 23 j. te Wissen- kerke f 10 b. s. 10 d. li.StrooperijL. Z de II. 22 j. schilder en L. C. 20 j. timmerman beiden 's Heerenhoek, ieder f3 b. s. 3 d. lt. Rechtbank te Middelburg. De eenige zaak welke hedenmorgen voor de rechtbank te'Middelburg werd be handeld was die tegen den 22-jarigen .1. M., vroeger te Kloetinge, die in 1911 wegens mishandeling tot een maand ge vangenisstraf werd veroordeeld, zulks bij verstek, -doch die door vertrek naar Ame rika. zich aan die straf en aan den mi litairen dienst had onttrokken. Met de mobilisatie was hij teruggekeerd en thans ingedeeld bij- het depot te 's Gravenhage. Uit de verklaringen van den onderwij zer J. Eversdijk en de dienstbode N. Dekker bleek, dat bekl. op 17 September 1911 den eersten getuige in ee-n sloot heeft geduwd en zijn hoofd onder water heeft gehouden, omdat deze tegen hem riep „Zoo brave jongen". Bekl. bekende, maar zeide dat Eversdijk hem liet eerste aan pakte. H. 0. M. rekening houdende met de omstandigheden, waaronder bekl. terug keerde, vroeg oplegging van een lichtere straf, namelijjk f 20 boete siibs. 20 dagen hechtenis. De president zeide, dat ook de recht bank wel met. de omstandigheden reke ning zal ho-uden, maar vermaande toch bekl. in het vervolg minder driftig te zijn, het gepleegde feit is ee-n ernstig feit. Uitspraak 2 October. Raad van Beroep. In de gisteren te Middelburg gehouden terechtzitting van den raad van beroep voor de ongevallenverzekering had de uit spraak plaats inzake N. O., weduwe A. de .1. te Terneuzen, A. S. .1. wed. H. van Iï„ Sint Kruis; J. E. v. d. B. wed. C. L. de S„ Terneuzen, R. S. wed. M. de V., Terneuzen, M. v. d. R. wed. D. C. G. S., Sint Philipsland, W. S„ Vlissingen, P. C. wed. v. G„ Terneuzen, waarbij: de beslis singen van het bestuur der Rijksverzeke ringsbank werden bevestigd en aan kla gers hun vorderingen ontzegd. Een oneerlijk brievengaarder. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg i,s rechtsingang verleend met last tot instructie der zaak in de zaak tegen P. de P„ brievengaarder te Sint Janstéen, verdacht van verduistering van ongeveer f 300 ten nadeele van een in legger in de Rijkspostspaarbank. Ernstige mishandeling. De rechtbank: te Middelburg heeft naai de openbare terechtzitting verwezen de zaak teigen den 39-jarigen schoenmaker P. .1. B. uit Vlissingen, thans gedeti neerd te Middelburg, beklaagd van zware mishandeling van zijn zwager in den nacht van 25 op 26 Juli. Langen tijd is voor liet leven van den zwager ge vreesd Voor het tijdvak 1 October 191430 Sept. 1915 is bij den dienst van het Rijks- landbouwproefstation te Maastricht be stendigd de heer F. E. v. Marcke, vroeger te Goes, als analist en bij den dienst van het Rijkslandbouwproefstation te Goes mej. J. A.Tollenaar, eveneens als analiste. De toestand van den landbouw. Nu er, 'zoo worclt ons van bevoegd© zijde medegedeeld, van regeteringsWielgiö lijnkoeken voor veevoeder worden ver krijgbaar ges-beid, is een groot b©z;waar, dat de veeteelt tengevolge van den krijg ondervindt, ondervangen. Binnenkort zal pen dergelijke maatregel ook voor mais; als varkensvoeder getroffen worden. Dp re geering heeft n.l. ook gezorgd voor dep aanvoer van mais, dat. op- dezelfde wijze als lijnkoeken zal worden verkrijgbaar ge steld. Het zuivelwezen en de mesterij zijn dan van een groot© moeilijkheid bevrijd. In normale -tijden geschiedde de invoer van veevoeder grootendeels uit Argenti nië, maar Eng-eland wild© thans d-e la dingen niet -door laten, omdat het geen waarborg! bezat, dait ze niet. door ons land naar Duits-cliland verder zouden wor den vervoerd. Voortaan zijn de boeren niet meer gedwongen de dura rogge tol voeder te geven. De uitvoer van landbouw- artikefen naar Duitsehtand zoowel a's naar Engeland heeft nu geheel ongestoord plaats. De stremming ervan aanvankelijk werd veroorzaakt -door troepenvervoer, maai- sedert d-e troepen zijn waar ze wezen moeten, gaat aH-es ongestoord zijn gang én de 'vraag aan beide zijden D-uitschland en Engeland is van dien aard, dat onze landbouwers met niets beho-evten \-e blijven zitten. De uitvoer naar België staat stil. Dit land heeft wel d-e quaran- tainemaalreg'elen voor d-e-n vee-invoer uil. ons land opgeheven, maar de militaire omstandigheden zijn gelijk men kan na gaan van die naa.rd, dat. ge-en invoer kan plaats vinden. Het schijnt, dat België nu door Duitschland zelf van vl-eesch wordt voorzien. D© moeilijkheden, die dp &ui- ke-rbiebenbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen, dreigde te ondervinden, zijn voor het. groot ste gedeelte reeds opgelost, nu vast staat dat twee der grootste Belgische sui kerfabrieken, Waaraan onze .verbouwers hun 'bieten gewoonlijk leveren, zulten wer ken. Niet onmogelijk is, dat de-ze beide fabrieken ook de bieten zullen verwer ken, die anders geleverd werden aan an dere .Belgische fabrieken, diie thans ge dwongen kunnen worden stopgezet 1e -blijven. 1 Kalender der Week. Van 27 Sept. tot. 4 Oct. 1914. Zondag 27 Sept. Zeventiende Zondag na Pinksteren (bi. 922); gedachtenis v. d. H.H. Cosmas -enz. (bi. 1382); 3de gebed ,,A cunctis" (bi. 103). De gebeden na de stille H. Mis op hl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (hl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (lil. 122). Vespers op hl. 924 en 123. Maandag 28 Sep-t. H. Wenceslau-s (bi. 1383 en 178); 2de gebed „A cunctis" (bl. 103); 3de gebed naar keuze. Dinsdag 29 Sept. Wijding der Basiliek v. d. H. Aartsengel JMichaël (bl. 1384). Woensdag 30 Sept. H. Hieronymus (bl. 1388 -en 222). Donderdag 1 Oct. II. Bavo (bl. 139*). Vrijdag 2 Oct. Mis als gister (bl. 139*); 2d-e gebed „Concede" (bl. 105); 3de ge bed voor Kerk of Paus (bl. 101 of 102). Zaterdag 3 Oct. Mis als Donderdag (bl. 139*); gedachtenis v. d. H.H. Broe ders Ewald (bl. 141*); 3de gebed „Con cede" (bl. 105); 4de -gebed voor deij Paus (bl. 102). Da gewone orde der H. Mis, die iede- re-n dag terugkeert, begint op blz. 71. Zondag 27 Sept. Zeventiend© Zondag na Pinksteren Epistel Eph. IV 16. Evangelie: Matth. XXII 35-46. zijt gij, indien gij niet onmiddellijk Uw hoest geneest. Gij fluimt, gij kucht, gij niest dikwijls, Uw neus loopt en gij denkt„O, dat is niets, dat gaat vanzelf wel over." Mis, ditmaal gelukt dat i iet en voordat gij het weet, hebt gij een chronische bronchitis, misschien wel een begin van tering op 't lijf en moogt gij van geluk spreken, indien gij het leven er van afbrengt. Waarom zijt gij de vijand van U zeiven, waarom dobbelt 'gij aldus met Uw leven Gij zijt het U zeiven en de Uwen ver plicht) zonder dralen Uw reddend ge neesmiddel te nemen, de wondervolle Abdijsiroop. Daarmede zult gij onmid dellijk Uw hoest, of beginnende borst kwaal genezen, voordat deze ernstige gevolgen heeft kunnen veroorzaken. Hoe- velen vóór U, heeft de Abdijsiroop niet van beklagenswaardige borst- en asthma- lijders, tot levenslustige menschen ge maakt, die weer van het leven kunnen genieten als elkeen. De Abdijsiroop zal als 't ware Uw longen vernieuwen en van alle ziektekiemen zuiveren en Uw borst versterken. Asthma, bronchitis, slijm- en kinkhoest en vele borst- keel- en longaandoeningen werden door de Abdijsiroop grondig en blijvend genezen. De Abdijsiroop is onschadelijk, zelfs voor het kleinste kind en kost per flacon f 1.—, f2en f 3.50.Eischtonzeliandteekening L. I. Akker, Rotterdam. Alom verkrijg baar. ZIERIKZEE, 24 Sept. Ter graanmarkt van lieden bestond de aanvoer hoofdzakelijk uit tarwe en bruine boonen. Tarwe f 10.50 a f 11.50, Chevaliergerst f 6 75 a f 7.50, Zomergerst f 0.a 0. Rogge f6.75 a f7.Haver f4,a f4.75. Schokkers f10.af 11.Bruine boonen f 13.a f 13.75, Uien fl.50 a f 1.60, Aardappelen f 1.30 a f 1 50, Bonte Aard appelen f2.—, Hooi f30 a f35. (M. C.) AMSTERDAM, 24 Sept. Aardappelen. De aardappelenprflzen waren heden: Friesclie borgers per mud f 1.50 a 1.60 Friesche blauwe 2.10 2.30 Friesclie bonte 2.10 2.30 Zeeuwsche bonte 2.10 2.25 blauwe,, 2.35 2.40 eigenh. 1.50 1.70 Eigenheimer poters 1.40 1.60 Aanvoer 8 ladingen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3