IUU DU De Groote Oorlog. N0 H4 Vrijdag 25 September 1914. Tiende Jaargang. Verschijn! eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. EEN DOORNENKROON. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. ii contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de t P* gulden bij verlies van beide I fjpE gulden bij A 4^ gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de 3 tf P ^an<^en> voet:en °f oogen. ra ylk Sj R verlies van een 1 II I verlies daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, S ZjB I j| Voorts bij ongeneeselijke gj Z 9 B hand, voet I 8 fl van een GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: V verstandsverbijstering; 1 V W of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I 4% gulden bij gulden bij A P" 1 8 1 3 I verlies 1^ B E verlies van U gk| gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Recht boven macht. De om zijn geleerdheid, adel van ka rakter en vromen zin bij Roomsch en Onroomsch hoog vereerde Kardinaal Mercier, Aartsbisschop va.n Mechelien, heeft op zijln terugreis van het Conclaaf in de Fransche havenstad Havre de dog- vruchtige menigte toegesproken in de 0. L. Vrouwekerk dier stad en daar o.a. het volgende gezegd. „Wij1, Belgen, hebben gedurende 84 jaren geleefd in vrede en voorspoed len dachten dat dit wel zoo moest blijven. Maar, op zekeren dag gewerd het bru taal ultimatum ons uit Duitschland, dat dezen schoonen droom deed ineen stor ten; en dien dag is de natie opgestaan als één man; al de klassen der maat schappij1, aristocratie, burgerij1, volk heb ben, fier staande rondom vorst en regee ring, deze toegejuicht. „Alsdan hebben wij tot Duitschland gezegd: l Wij; rijn slechts eene kleine natie, zeer zwak; gij! zijt een militaire kolos, maar gij! hebt ons beleedigd, gij hebt ons recht overschreden en wij; denken, wij; dat het recht hooger staat dan het gewield." „Dien dag hebben wij; gevoleld, wat de vaderlandsche eenheid beteekent: wij hebben verstaan, dat ondanks zoovele; oogenschijnlijke tegenstrijdigheden, wij slechts één van hart en één van ziel zijn En het is cns plotseling duidelijk geworden, zoo als het ,u op hetzelfde, moment duidelijk werd, idat er in de maatschappij iets hooger is dan de men- schelijke levensin.l. hjet Recht, de Rechtvaardigheid. „In deze oogenblikken nu, waarin leen volk zich bewust wordt van deze groote waarheid, dat de pienschelïjke aangele genheden en bet leven zelfs niets zijn in vergelijking met zekere fundamenteele be ginselen, in deze oogenblikken beseft gij allen, dat zoo een volk daardoor getui genis tevens aflegt, hoe er oen Souve- reine Almacht bestaat, die oVer .alles re geert: het belijdt het bestaan van God." „Het volk belijdt dit, door zich aan dit groote zoo dikwijls onbegrepen voor schrift van Christus te onderwerpen„In dien iemand zijn vader of zijne moeder of zijde zonen meer bemint dan Mij, is hij1 Mijner niet waardig." „Er is niet een onder u, Beminde Broeders, die, indien hij zijn kind fert zijn echtgenoot bemint, niet moer nog het Vaderland en de Rechtvaardigheid' lief heeft. „Uw aartspriester had, enkele dagen geleden, den moed u te zeggen: „Ondanks al de smarten en al de gruwelen van 46) De locomotief fluit. „Station Rhein- wieih", roept de conducteur en opent het portier. In het naaste oogenblik was Von Arnum ook reeds uit den wagen gespron gen, en ijlde met rassch© schreden naar Bertha's woning. Alle vensters zijln donker. „Zouide zijl reeds te bed zijn?" sprak hij jn zich zelf, en drukte aan de klink der deur; deze was open. „Zij zit zeker in 't donker te weenen, zuchtte hij bang, terwijl hij de trap op steeg. Hij klopte aan de deur van de woonkamer. Geen antwoord. Hij' druk te aan de kruk der deur; ook hier was alles ongesloten. Hij trad binnen. Niets verroerde zich. „Bertha, Bertha," riep hij; „sta toch op; ik ben het." Wederom geen antwoord. „Mijn God, zoude er een ongeluk ge beurd zijn? Verschrikkelijk." Snel maak te hjj een licht en stak de op tafel staande; kaars aan. Zijn eerste blik viel op den brief. „Aan mijn goeden oom in Frank fort," leest hij. Een vreeselijk vermoeden maakt zich van hem meester. Bevend scheurt hij! het couvert open, ontvouwt den oorlog, heeft thans niemand bet recht hem te betreuren." Zoodanig is het waar, dat de rechtvaardigheid staat boven 'het onrecht, de liefdadigheid boven de zelfzucht, en God, alle rechtvaardig heid eu alle liefdadigheid, boven z'ijine schepselen." Deze woorden, welkie de Belgische oor logscorrespondent van „De Tijd" aan zijn blad overbracht, imponeeren zoowel door hun waardigheid als door hrrn waarheid. Geen hartstocht, veel minder haat spreekt er uit, maar bet groot vertrou wen eener sterke ziel op de zegepraal van het recht, hoe duur ook gekocht, met hoe zware en Verschrikkelijke offers ook betaald. 1 De toestand. Langs geheel liet reusachtige front van Amiens tot Belfort is geen enkele gebeur tenis van belang te boeken,melde het Duit- sche hoofdkwartier. Wel zijn gedeeltelijke successen over en weer behaald. Het opblazen van de spoorbrug bij Merau- mont, tusschen Amiens en Arras schijnt wel te wijzen op een poging van de Duitschers een omsingeling op hun rech- lervleugel te voorkomen. Die toch heeft het, daar pas versche troepen uit het Westen op den Franschen linkervleugel zijn aangekomen, zwaar te verduren. De Franschen behaalden een voordeel door Péronne te hernemen, zij het ook na een verbitterend gevecht. Over de manier van strijden in dezen dagenlangen slag aan de Aisne geven de oorlogcorrespon denten van de „Daily News" interessante bijzonderheden. Zij toch verklaren in hun brieven,dat de Duitschers met wanhopigen moed vechten, maar ze achten het nog twijfel achtig, of nog een deel van hun leger terug zal kunnen door België, langs den weg, waardoor de hoofdmacht in Frankrijk kwam De beweging tegen hun rechter flank schijnt te zullen slagen. De meest wanhopige gevechten van dezen oorlog hebben gedurende de laat ste dagen plaats gehad. In dag en nacht aanvallen is de Duitsche infanterie voort durend in breede golven tegen de Fran- sch-Engelsche stellingen opgestormd, trachtende de haar omvattende linie van vuur en staal te verbreken. De verbondenen begroeten de directe aanvallen met blijdschap, want zij weten hoe ze er mee doen moeten. De aanvallen slaagden nimmer; zij zijn integendeel een soort opluchting na de zenuwschokkende den brief en leest de ieerste woorden, Het wordt hom d.onker voor de oogen; krampachtig houdt hiji zich aan den tafel vast, om niet te vallen. Alles draait en waggelt om hem; half onmachtig valt hij op een stoel neder. Doch spoedig vat hij weder moed, raapt met geweld zijnie krachten te zamen en begint den brief verder te lezen. Ieder woord is als een dolk in zij'n hart. Daar komt hij op de plaats, waar Bertha van de hem welbe kende „Witte Klip" spreekt. Een straal van hoop gaat in1 hem op. Het is duidelijk te zien, dat het schrift nog versch is; zij' kon zich das nog niet lang van hier verwijderd hebben. Wanneer hij spoed maakt, komt hij misschien nog bij' tijds, om de vreeselijke daad te verhinderen. Hij; neemt zijn hoed, en stormt in waan zinnigen haast door cle ledige straten der stad naar de rivier. Spoedig ziet hij' de „Witte Klip" duide lijk iu den stroom. Doch zij is ledig. Ron dom geen menschelijk wezen. Het bloed stolt hem in de aderen. „Te laat," zucht hij; „te laat. Het is geschied; het is voorbij;." j Vol vertwijfeling schouwt hij over het water; maar .ook daar is niets te zien. Alles is stil en rustig. Geen spoor ven Bertha. Revend, nauwelijks goed meer bjj' zin nen, wankelt hij' naar de noodlottige plaats. tornado's van bommen en granaten uit de heuvels, op welke niets van den vij and gezien kon worden dan de rook zijner kanonnen. Deze aanvallen bewijzen aan de geallieerden, dat ze slechts met men- sclien te doen hebben. De Duitsche kanonnen en hun bommen schijnen beter te worden. Zij treffen met groote zekerheid en gisteren kwam zelfs een bom in het Britsche hoofdkwartier terecht. Er ontstond een groote verwoesting, maar de stat ontsnapte aan het gevaar. „Het was geen gelukschot,' verzekerde een sergeant, die het geval bijwoonde, „want twintig minuten achtereen er werden 50 kartetsen geteld konden wij niets doen dan plat op onzen buik liggen en het beste er van hopen. Mijn kameraad stierf naast mij en van het ge weer, dat ik in mijn hand hield werd de kolf afgeslagen." De verbondenen moeten vooruit over laag land, maar de Duitschers kunnen dit van hun liooge stellingen bestrijken en daarom vereischt het optreden der Verbondenen de grootste bedachtzaam heid, moed en volharding. Het is dan ook begrijpelijk, dat de toegang tot de vuur linie aan ieder streng verboden is. In de buurt wordt de slag grootendeels door de kanonnen getreden. De tegenover elkaar gelegen heuvels, met Duitschers en Verbondenen bezet, lijken op de vuur spuwende bergen en zij trillen onder het kanongedonder. De Duitschers zetten er alles op en zij hebben al hun zwaar geschut op de heuvels gesjouwd. Zij wil len hier stand houden tot hun leger daar achter is uitgerust. Dan zullen zij, zonder twijfel, nog eens een algemeen offensief beproeven. Maar de Verbondenen zijn even vast besloten, tot eiken prijs, het stand houden der Duitschers te beletten. In drie dagen wonnen zij 5 mijlen en hebben drie van de zwaarste kanonnen der Duitschers vernageld. Dit geschiedde na eenige wanhopige bajonetaanvallen, uitgevoerd over een terrein, dat met vuur overstelpt werd. Vooral de zouaven wekten de bewondering op door een charge over 50 yards; de zouaven vertraagden niet en zij holden recht op de schansen aan. Wij konden zien, hoe zij de Duitschers op hun bajonet uit de loopgraven wierpen. De meesten kwamen dan ook met ge broken bajonet terug. De lucht is haast niet in te ademen, zoo verpest is zij met de giftige gassen van de ontploffende projectielen. Er is nog nooit zoo'n gevecht geleverd op de wereld. De Verbondenen brengen nu ook hoe Doch ziet, daar beweegt zich iets op de rots; eene donkere gestalte heft zich langzaam van den grond op. „Rertha, Bertha," roept hij, weder op levend, en ijlt met vernieuwde krach| voorwaarts. Op dit oogenblik draait zij; zich om, en snelt van de klip af, hem te gemoet. „Zij is het;" jubelt hij; en houdt in het naaste oogenblik de ongelukkige vast om sloten in zijne armen. De torenklok sloeg middernacht, toen hij met haar thuis kwam. Niemand had bemerkt. Beiden schepten weer vrijer adem, toen zich d© huisdeur achter hen gesloten had. Het was hem een onuitspre kelijke troost, dat dit nachtelijke voorval ongemerkt was afgeloopen. Als in storm vloog Bertha haar oom vooruit, de trap op naar de wieg van haar nog steeds sluimerend kind, boog zich onder ©enen vloed van tranen tot hetzelve neder, en bedekte het met herhaaldiei kussen, zoodat het bijl dit geweldig los breken harer gevoelens ontwaakte. Doch inplaats van te weenen, strekte het veel eer de handjes lachend naar haar uit, omvatte haar hals, en drukte zij'n gezichje tegen hare wangen Bevend van vreugde nam zij nu de kleine op haren schoot, om in zaligen lust met haar te spreken, tot bet insliep en door hare hand neder- gelegd, wederom zacht in de wieg rustte. langer hoe meer zware artillerie naar deze heuvels, en onze mannen volgen de Duit sche infanterie bij hun terugtrekken tot aan de Duitsche linie. Zij die zoo ver doordrongen, vertellen dat de loopgraven letterlijk vol van dooden zijn. Het ver jagen van de Duitschers uit hun sterke stellingen moge een heel zware karwei zijn, gelukken zal het, altijd volgens de „Daily News"-correspondenten. De zware artillerie der Duitschers doet ook aan hun linkervleugel zijn werk tegen de sperforten rondom Verdun, maar tot heden houden die fortificaties het nog. Op het Duitsch-Russische front is de toestand ongewijzigd, terwijl op het Oostenrijksch-Russische front de stelling Przemysl door de Russen is ingesloten, die tegen Krakau oprukken, waartegen het Oostenrijksche leger geleuud staat. Dat is hun doel, het sterke Przemysl met zijn enorme fortificaties en 80.000 man garnizoen laten zij voorloopig on gemoeid. Men acht het waarschijnlijk, dat de Duitschers de meeste troepen aan hun Oostelijk front bij Breslau zullen samen trekken, aangezien die stelling de sleutel is van alle binnenlandsche verbindings lijnen van Pruisen. Zoolang de Duitschers zich daar h mdhaven, kunnen zij naar verkiezing naar het Noordoosten óf naar het Zuidoosten slag leveren, waarbij zij aan de eene zijde Weenen of Bohemen en aan de andere zijde Oost-Pruisen met hun flank dekken. Duitschland is niet weinig in zijn schik met het stoute stuk van de duikboot „U 9" in de Noordzee en publiceert de namen van de ondernemende bemaning, die in haar geheel het IJzeren Kruis heeft ontvangen. Wij willen volstaan met dien van den gezagvoeder te vermelden Otto Wenniger. Ongeveer te zelfder tijd opereerde de Fransche vloot bij de kust van Dalmatië en beschoot er eenige vuurtorens. Voor een zeemacht van 4ü oorlogsbudems kan men nu juist niet zeggen, dat dit een schitterend wapenfeit is en niet zonder sarcasme maakt men dan ook te Weenen de opmerkingOp denzelfden dag, dat de succesvolle heldendaad van den Duit- schen onderzeeër „U 9", tegen drie sterke Engelsche schepen bekend werd, vernam men hier, dat de Fransche vloot bij Palagosa het drinkwater der arme vuurtorenwachters verontreinigde, en hun geringe hoeveelheid proviand en eenige stukken ondergoed meenam. België blijft den drukkenden oorlogs last terdege voelen. Ook in die plaatsen, waar niet gevochten wordt, is de toestand treurig. Daarop keerde zij naar von Arnum terug, wiens teergevoeligheid haar niet had wil len storen. Doch nu brak ook geheel het gewicht der schaamte wegens haai- misdadig voor nemen over haar uit'. Rood van schaamte, viel zij voor den grijzen heer op de knieën, terwijl zij met eene door tranen onderbrokene stem de woorden stamelde: „Vergeving, dierbare oom, vergeving. Ik wist niet wat ik deed." Vol goedheid hier haar von Arnum op, en sloot haar opnieuw, 'met een hart Wijk en kus op het voorhoofd, in zijne armen: „Spreek niet aldus, Bertha," antwoord- d® bij'; ben bovenmate gelukkig, u levend en gezond voor mij! Je zien. God heeft u gered; danken wij! hem daarom te zamen geheel ons leven lang." Daarop zette ,hij zich op den canapé neder, en trok haar zacht naast zich. Onder ©enen vloed van tranen verhaal de zij hem nu de geheel© droevige ge schiedenis haars ongeluks. Het was een openhartige, rouwmoedige bekentenis van hare schuld. De diepbewogen grijsaard deed haar geene verwijten; geen lakend woord kwam over zijne lippen. Hij voel de te zeer, flat God en Zijne reinste moeder zelf de bekeering van deze hem zoo dierbare ziel 'bewerkt, en in haar ©en berouw hadden opgewekt, dat haar met onweerstaanbaar geweld tot het hart van haar Verlosser trok. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 26 Sept. Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Lichtbewolkte lucht. Droog weer. Mogelijk nachtvorst. Weinig verande ring van temperatuur overdag. Zoo b.v. te Brussel, de luxe stad waar nu zeker 40a 5U.00Ó menschen abso luut gebrek lijden en van de openbare liefdadigheid afhangen, die, God zij dank, haar werk uitstekend verricht, evenals Burgemeester Max, die in waar heid een „burgervader,, is in den volsten zin des woords. Nu heeft hij weer bewerkt, dat de duiven Beigen zijn eerste duiven- liefhebbers niet behoeven te worden doodgeschoten, zooals de Duitschers wil den, maar opgesloten en gevoed zullen worden tot na den oorlog. LOSSE BERICHTEN. Gevangen Fransche Priesters te Münster. MUNSTER i. Wi. (Van den bijizondenen correspondent van „De Tijd") Dertig Fran sche priesters, die als gewone soldaten, bijl het Fransche leger gediend hadden pin krijgsgevangen werden gemaakt, zlijin in het Senne-lager bij' Padarborn eerst Van de anderen afgezonderd, en vervolgfaas naar het bisschoppelijk seminarie alhier gezonden. Zij erkennen, dat zij met ridder lijkheid werden bahande'Jd door de 'Duit schers. Het kan verkeeren. Michael Scliwarz uit Ober-Frankcn, op 't ■oogenblik landweerman, is op den 9 Sept. blik landweerman, is op den 9en Sept. met het IJ-zeren Kruis begiftigd, wegens buitengewone dapperheid met volharding (mit Ausdauer). Merkwaardig, is, dat Schwarz vóór zijn intreden in den krijgs dienst een voornaam leider der sociaal democratische jeugd organisatie in Beie ren was. De in het Badensche regiment dienend© vrijwilliger Breitenach, -die ten gevolg© der uitgevaardigde amnestie uit het vreemden legioen terugkeerde, heeft 'zich gedurende den laatsten veldslag zóódanig onder scheiden, dat hij' bevorderd is tot onder officier en het IJzeren Kruis kreeg. (D© Tijd.) Franschen in België? SAS VAN GENT, 24 Sept. (Particulier). Hier, ,u,it de omgeving van Gent aange komen (personen dejelen mede dat Fransche Achtste hoofdstuk. Von Arnum's eerste zorg bestond den volgenden morgen daarin, alles voor te bereiden, om Biertha zoo spoedig moge lijk uit Rheinweih te verwijderen, wijl het langere verblijf in deze plaats haar natuurlijk uiterst pijnlijk zijn moest. Na dat hij1 den pastoor een vluchtig bezoek had gebracht, begaf hij' zich naar het gerecht, om daar te vernemen of ook van dien kant aan het vertrek zijlner nicht hinderpalen in den weg zonden gelegd worden. Het was voor den ouden heer een bovenmate onaangename gang, daar hij; nog nooit in zijn leven op deze wijze met do justitie in aanraking was geweest. Maar de toestand van zaken was een maal zoo, en hijl bezat energie en wils kracht genoeg, om zijn gevoel in dat punt te overwinnen. De ambtenaar ontving hem vriendelijk, en stond Bertha's afreis be reidwillig toe, te meer daar hij, reeds bij het den vorigen dag plaatsgevonden ver hoor, de vaste overtuiging gekregen had, dat de jonge vrouw aau alles onschuldig en op de smadelijkste wijze door haar man bedrogen was. Bovendien beloofde von, Arnum hem op zijn eerewoord, dat hij, wanneer een verder verhoor zijner nicht 'mocht noodig geoordeeld worden, er voor zonde zorgen, dat zij zich voor 't gerecht presenteerde. (W,ordt vervólgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1