EXTRA EDITIE Y AIV 6 I IR. 3z., Goes. De Groote Oorlog. No. 118 a. Donderdag 24 September 1914. Tiende Jaargang. ie Roodkaf laardtarwe, iser Rogge, lerst. terplafen, ikleien, BUI T EN LA N D. end, >hts enkele maan* letter H, Agent (apoenstraat B 32 r®j {Ie WOUW. op voor Noord-Brabant Ivan ETERNIT IVRIJE-ASBEST en plafondbekleediog, k, enz. enz. ETERNIT Itingen en kleuren. Le- li scherp concurreeren- ■nder de strengste keur. ijs en inlichtingen. lering, gebrek' aan eetlust, lEtIA WORTEL BOER van |n diegenen die reeds ,van flburg bi] Joh. de Roos, „Bazar", Gortstraatte Itr., Firma Van Meerbeek, lsrhoutte Terneuzen bij Tv. d. Broeke; te Seroos- se en Vogelte Nieuw- te Aagtekerke bij Mal' De Looit'te Wissekerke Idlioekte 's Heerenhoek bn Weststrate; te Hans- Imuste Schoondijke bij ;o Zaam.slag bij Wisse en I. d Peijl en Cramer; te De toestand. De beschieting van de kathedraal van Reims blijft over heel de wereld ont zetting wekken. De Duitschers trachten de schuld van zicli te wentelen. De be velhebber hunner troepen rondom Reims is een Katholiek, de militaire overheid luid orders gegeven de kathedraal te sparen, de Franschen hebben zelf de beschieting door hun militaire operaties uitgelokt. V/at wilt ge nog meer? 'tls echter niet onmogelijk dat, waar de op een hoogte gelegen kathedraal den Franschen een prachtige observatiepost aanbood, een Pruisisch kanonier, die voor de kunstwaarde der kathedraal bitter weinig voelt, het „hinderlijke ding" onder vuur heeft genomen om het terrein voor de Duitschers vrij te maken. 't Is te liopen, dat het qui s'excuse, s'accuse liier niet op de Duitschers van toepassing behoeft te worden verklaard, maar, zooals gezegd, de ontzetting in de wereld over de beschieting der kathe draal, is groot. De Paus kun, toen men hem de ver woesting van de kathedaaal van Reims mededeelde, dit bericht ternauwernood gelooven en men zegt dat hij heeft uit geroepen „Het is onmogelijk, dat wij in zulk een beschaafden tijd als de 20e eeuw is, weer teruggeworpen zouden worden naar de tijden van Attila, „den geesel Gods". De Paus heeft KaïdinaalFerrata opge dragen telegrafisch nadere bijzonderheden te vragen aan Kardinaal Amette, aarts bisschop van Parijs. De aartsbisschop van Reims, kardinaal Lu^on moet gezegd hebben volgens de „Echo de Paris". „Ik wist reeds, dat de kerk van Saint Rèmi zwaar te lijden liad gehad, maar ik had gehoopt, dat mij in mijn ouderdom de verwoesting zou be spaard blijven van de kathedraal, de wieg van het Katholiek Frankrijk, aan land en volk door zoovele schoone herinneringen verbonden. Met welk een ontzettende straf moet God het Duitsche volk, (l'at zoovele heiligscliennende daden doet, treffen 1" Hoe groot de aangerichte verwoes ting is De correspondent van de „Daily Mail" die direct na de beschieting de stad be zocht geeft zijn indruk als volgt weer: „En als gij dan bet Kathedraalplein opgekomen zijt, ziet ge de grootste on gerechtigheid, die ooit bedreven is. Men ziet van daar uit wel niet zooveel als men verwachten zou aan den buitenkant, want de torens en de muren staan nog overeind en de beschadigingen op de prachtige gothische decoraties, die ver oorzaakt ziju door de Duitsche bommen kan men zoo gemakkelijk niet onder scheiden van die welke de weersgesteld heid gedurende 600 jaren heeft aange richt. Maar de groote deuren staan gapend open, want de oude eikenhouten portalen zijn geheel en al verwoest. Vlak voor de Kathedraal ligt een hoop haliverbrand stroo, dat uit de Kathedraal is gesleept, toen het vuur begon te woe den en eenige dozijnen hinkende en zwart-gerookte draagbaren staan er ver laten. Ik kon de Kathedraal niet in, want het eenzaam-geworden plein was bezet door drie Fransche soldaten, die 't bevel ge kregen hadden, niemand tot het inwen dige van 't gebouw toe te laten. Maar toch kon ik door de open deuren een chaos zien van gevallen balken, omge vallen biechtstoelen en verkoold hout werk. Men zeide mij, dat een der torens beschadigd was, maar zoover iemand zoo op 't oog zien kon, zal de Kathedraal voor een groot gedeelte nug wel na veel tijd en met ontzaglijke onkosten te her stellen zijn. Maar een groot gedeelte ook is onherstelbaar verloren. Daar is bij voorbeeld het groote roos-venster aan den Westkant, dat gevuld was met wonder baarlijk schoon amber-kleurig glas. Dit is wel niet geheel en al verwoest, maar er zijn gaten in, die men niet dan met tranen in de oogen zien kan. Een der moeilijkste psychologische raadselen is wel, dat de verschrikkingen van den krijg sommiger vernuft schijnt te spitsen bij het vinden van nog gruwe lijke vernietigingsmiddelen. Eu zoo gaat dezer dagen het gerucht van het aller nieuwste op dit gebied, het z.g. „Tur- piuiet", waarvan „de Maasbode" ons een beschrijving geeft, ontleend aan de „Daily Telegraph". Een correspondent van de „Daily Te'e- graph geeft een verhaal vau een lid van het Amerikaansche Roode Kruis, die de uitwerking der ontplofbare stof met eigen oogen zou gezien hebben „De Duitsche loopgraven, zoo verhaalt hij, waren, nadat de Fransche kanonnen gevuurd hadden, vol dooden, maar doodeu in zulk een houding, als de wereld ze niet meer gezien heelt, sedert de doods- 1 engel gedurende den nacht van wraak door het kamp der Pliilislijnen trok, ge- lijk de Schriftuur verhaalt. Zij stonden op een rij, het geweer aan den schouder, als een zwijgend legioen van spoken". En de correspendent voegt er aan toe „Zoo luidde liet verhaal van mijn vriend. Ik geef 't zonder commentaren." Een bekend Engelsch chemist, A. A. Roberts, schrijft nu in de „Pail-Mall Ga- zette", dat 'tniet meer noodig is, een geheim te bewaren, dat trouwens geen geheim meer is. Daarbij is liet onmo gelijk, dat tijdens deze ontzettende wor steling de vijand er in zou kunnen sla gen, het „Turpiniet" na te maken. Dit nieuwe ontplol'ttingsmiddel, zoo zet Roberts dan verder uiteeu, kan niet worden gebruikt door de gewone veld kanonnen om het te kunnen aanwenden, zijn kanonnen noodig, die zeer moeilijk te vervaardigen zijn. Het gebruik van deze kanonnen is thans nog toevertrouwd aan specialisten. Indien de welgeslaagde proefnemingen te Chalons-sur-Marue eerder waren on dernomen, zouden de resultaten van den huidigen oorlog, althans in de eerste phasen, gewijzigd kunnen geworden ziju. Het „Turpiniet", dat ziju naam dankt aan den beroemden uitvinder van het meliniet, Turpin, brengt een volkomen verlamming van enkele organen te weeg; een oogenblikkelijke en pijnlooze dood volgt voor ieder levend wezen onder het bereik van de stof. Dat de aldus teweeggebrachte dood zonder pijn of doodstrijd is, wordt be wezen door uitgestrekte onderzoekingen. Daaruit volgt, dat van allo verschrik kingswerktuigen uit den modernen oorlog deze laatste uitvinding de meest men- schelijke is. De uitwerking van lic-t turpiniet is absoluut verschillend van die van het lydiet en bezit op militair gebied nog meer eigenschappen. Misschien zal later ook de geneeskundige waarde van deze stof gevonden kunnen worden en een tegengif voor zijne werking. Het is natuurlijk een andere kwestie, of dit tegengif ook in het leger zou kunnen worden gebruikt. Met de verdelgiugsmiddelen ter zee heeft dezer dagen Engeland tot zijn schade kennis gemaakt. Ja, die onderzeeërs is gevaarlijk goedje, gevaarlijker nog dan vliegmachines. Want die kun je tenminste zien, maar de onder zeeër vaart ongezien onder water,alleen de peiiskoop (uitziehtinstrument) komt even boven den zeespiegel uit. Zoodra vijande lijke schepen in zicht zijn, wordt op een gunstig oogenblik een torpedo afgescho ten, die de schepen onder de waterlijn raakt en er binnen weinige minuten een reddeloos wrak van maakt. Zoo gingen Dinsdagmorgen in de Noordzee drie En- gelsche oorlogsbodems, ieder ongeveer tweemaal zoo groot als onze grootste oorlogsschepen, ieder bemand met circa 900 manschappen, binnen korten tijd naar den kelder. Uit Duitsche berichten blijkt dat slechts één duikboot, de U 9 bemand met 20 koppen dit stoute stuk heeft volbracht. De vraag is hier gewettigd, of bij liet bestaan van zulke krachtige vernielings werktuigen als de betrekkelijk kleine duikbooten blijken te zijn, het op stapel zetten van reusachtige, peperdure „dread noughts" ter verdediging vau de vader- landsche en koloniale kust niet een nutte- looze geldverspilling is en de aanbouw van een flottilje duikbooten niet veel beter aan dat doel beantwoordt Betreffende den oorlog in Frankrijk moet nog steeds gemeld worden: geen beslissing. Het schijnt dat beide partijen zich in hun posities meer en meer in werken en dat met name Duitsehland zich tot een verdedigende houding in Frankrijk bepaalt, teneinde Oostenrijk in Gallicië bij te springen en het Russisch leger verwijderd te houden. Van een beleg van Parijs zal dus wel niets komen. Volgens berichten uit het Duitsche hoofdkwartier is de toestand aan liet Russische front en in België onveranderd. Behalve dan toch dat in de laatste dagen verschillende Belgische dorpen zijn ge teisterd, Bersel, Kchriek en Berlaer, zoo schrijft de oorlogscorrespondent van „De Tijd", werden Woensdag als ontvolkt toen er 400 Duitschers iu aantocht wa ren. De inwoners vluchtten naar hier en Kouings-Hoyckt. De bewoners, die niet gevlucht waren, werden door den vijand ais gevangenen meegevoerd. In Konings- Iloyckt hokken nu een honderdtal arme vluchtelingen bijna in een verlaten esta- miuet. Werchter, Weremael, Rotselaer bieden eenzelfde akelig schouwspel van verlatenheid aan. Eu dan die arme, arme gewonden. Een gruwzaam iets moet het dooden- zoeken geweest ziju. De statie van Heyst- op-den-Berg is verwoest, te Betecom werd een groote molen in brand gestokende zoon van schepen Mees, wiens vader eigenaar van den molen is, werd gedwon gen het eigendom zijns vaders een prooi der vlammen te doen worden. Tremeloo ligt in asch. Donderdag is heel de ge meente iu vlammen gezet; 220 huizen stonden in brand. Zoo'n schrik zit er bij de bevolking voor de Duitschers, dat een bejaarde in Ronse, een zekere me vrouw Hanse op slag dood bleef van schrik, bij de tnding dat de Duitschers kwamen. België wordt wél bezocht. LOSSE BERICHTEN. Een Fransch priester gefusilleerd. Abbé Délébecque, voorheen professor aan het O. L. Vrouwe-college te Duin kerken, is ten onrechte door de Duit schers van spionnage beschuldigd gewor den en verleden Vrijdag te Valenciennes gefusilleerd. Hij was Donderdagavond op zijn terug reis naar zijn parochie te Manig, na een lijkdienst vuor de zielerust van zijn vader te hebben bijgewoond, toen bij een pa trouille uhlanen ontmoette en gearre steerd werd. Hij had geen compromit- teerende ducumenten bij zich, maar bracht slechts eenige brieven van Fransche sol daten aan hunne familie te Duinkerken over. Hij-werd voor den krijgsraad gebracht en iu een ommezien veroordeeld om als spion te worden doodgeschoten. Hij bracht iu vrome berusting den nacht in gebed door in een der wacht kamers van het station, ontving van een Duitschen veldkapelaan de laatste H.H. Sacramenten en werd om 5 uur des morgens door een auto naar de plaats der terechtstelling gereden, aan den voet van het Dampierre-monument. De priester, die een onverschrokken moed toonde, gaf zijn beulen een brief aan zijne moeder, maakte een groot kruisteeken en knielde neer in gebed. Eenige oogenblikken daarna zeeg hij neer, getroffen door de kogels van het nimmer falend peleton-vuur. 1 Bezoek aan het hospitaal der gewonden te Lourdes. Het hospitaal te Lourdes ingericht voor gewonde militairen is onlangs be zocht door den oud-minister Barthou. Een sergeant, die hem niet kent, zegt hem ronduit: Ja, wij hebben goed ge werkt: in het begin was er niets goeds te doen met dien nul X(en hij noemt een dier miliiaire grootheden, die niet door bekwaamheid, doch door de politiek omhoog zijn geklommen) doch nu hebben we generaal M(een bekende liguur uit de koloniën) en we trekken er met plezier op los". En de oud-minister antwoordt hem voorzichtig: Mijn vriend, uw vroegeren chef heb ik niet gekend, doch den nieuwen ken ik wel en gij hebt gelijk, met in hem vertrouwen stellen. Een stevige boer ligt er ook, nog ge kweld door koorts. Wauneer is u gewond. Om acht uur, mijnheer de minister. En hoe iaat heeft men u opgenomen? Om vijf uur 's avonds, mijnheer de minister. En wat hebt u gedurende dien tijd op hot slagveld gedaan. Ik heb gebeden, mijnheer de mi nister. De minister buigt even liet lioofd en eu antwoordt ernstig: Dat is zeer goed, mijn vriend. Toewijding van een Fransch seminarist. Een kapitein van 9üste regiment infan terie, met een koel en krijgshaftig uiter lijk, wordt ontroerd, wanneer hij aan het slagveld denkt: ,,'tGing er heet toe en ouüanks mijne verwonding, hield ik stand aan het lioofd uujuer compahme docü de pijn was te hevig, ik viel. Een gewonde zag mij en sleepte zich naar ïuij toe en, onder hetmitrailie-vuur strekte hij de armen uit en bedekte mij met ziju lichaam om mij te beschermen, ik wilde hem verwijderen Neen, kapitein, ik bid u, u moet beschermd woiden. Er was niets aan te doen, hij bleef daar, onder de hagelbui van ijzer en lood. Ik voelde iets louw-vochtigs in den nek, ik tastte met de hand, die ik voi bloed terugtrok. Beu ik daar gewond vroeg ik? Neen, kapitein, zeide de soldaat, ik heb den schouder doorboord. Verroert u met, het is mets. Hij beschermde mij tot liet einde toe. Eu toen de vijand vertrokken was, gin gen wij naast elkander zitten, de eén den ander verbindende. Ik vroeg liem zijn naam. Het was een seminarist De kapitein zwijgt en niemand verwon dert zich over de daad au een onbeken de, die lieden reeds een schitterend voor beeld is voor de luisterende soldaten, om morgen een vreugde te zijn voor den een of anderen grijzen bisschop, die trotsch is, op zijn geestelijken zoon. (Maasbode.) De Dditschers in België. Te Brussel geven de Duitschers thans een Fransch blad uit „Le Quotidian" ge naamd.. Burgemeester M.ax' is door gou verneur v. d. Goitz ter verantwoording) geroepen, om ©en uitlegging te geven van Het bericht, dat Jiet mnemien van d|e| vlaggen beval. in Brabant hebben d© D;uitschers 20.000 paarden opgeëischt om hun zieke beesten te vervangen, doch burgemeester Max gaf een contra-order omdat de op- eisching piet door de gouverneur v. cl. Goltz was geteekend. De Duitschers kre gen zoodoende slechts 800 paarden. Te ïernath hebben de 'Duitschers 10.000 hoornen neergehakt bij het kasteel Lich- tervelde om Hiervan barricades te maken. I'usscheii de hoornen werd aarde ge worpen en achter deze boompn worden kanonnen opgesteld, gericht op Mer-chem, dit pin te beletten dat het Antwierpsche garnizoen op de Duitsche troepen mocht uitvallen, indien deze uit Frankrijk ver slagen in België moesten terugtrekken. Het geheele garnizoen van Brussel en, omstreken, bestaande uit cavalerie en artillerie is naar Ath, Ternath en omstre ken vertrokken. j v Des morgens zijn 1500 Duitschers in wanorde te Atli aangekomen. Zij! kwa men. uit Frankrijk. De omstreken van Brussel zijln geheel versterkt en pnderaardsche mijnen wer den aangebracht. Van Duitsche zijde wordt het bericht uit de „Times" waarin wordt medege deeld, dat de Duitsche soldaten een ma nifest hebben verspreid tegen den .oor log, waarin sprake zou, zijn van een op stand in Duitsehland, tegengesproken. BRUSSEL, 23 Sept. (Wolff.) Uit de brandende kerk te Eppeghem biji Meche- len (heeft ©en Duitsch officier twee groote altaarschilderijen van oucl-Vlaamsche meesters gered, die hij' aan den afdee- lingschef bij het gouvernement-generaal, heeft overgedragen. Deze heeft zo ter be schikking van het bestuur van de Belgi sche musea gesteld. BERLIJN, 23 Sept. (Wolff.) De Vossi- sche Ztg. verneemt uit Brussel, dat het Duitsche burgerlijke bestuur van België aan de stad Charleroi, die zich overge geven. heeft, graan heeft verschaft, opdat de arbeidersbevolking gevoed kan worden. Het plan bestaat om dergelijke maatre gelen voor andere naburig© plaatsen als Bergen, Hal pjnz, t© nemen. Generaal Joffre aan den dood ontsnapt. Be „Daily Mail" verneemt dt. 18 Sept. uit Parijs: Van een Franschman, die leen der auto mobielen van den staf bestuurt, verneem ik dat generaal Joffre voor een paait dagen nauwelijks aan den dood ontsnapt is. De 'bekende Fransche automobilist Boil- lot zat aan het stuur van de auto- van generaal Joffre. De Duitschers wanen te weten gekomen langs welken weg de ge- noraal moest passeeren en hadden in de nabijheid artillerie opgesteld. Toen de auto verscheen werd hiji met houwitsers ontvangen. Een stuk van leen 10-ta.l centimeters dikte, kwam op de kap van den automobiel terecht, doch geluk kig werden noch de generaal noch do chauffeur gekwetst. Boillot verdween dan bliksemsnel uit de gevaarlijke streek en de generaal was gered. i 1 Kolonel v. Reuter. Kolonel v. Reuter, bekend uit Zabern- kwestie, die als gesneuveld gerapporteerd was, leeft. Zijn zuster te Koburg heeft bericht van hem ontvangen. Het gerucht van zijn dood is vermoedelijk in de we reld gekomen, doordat gewonde officie ren gezien hadden, dat hem het paard onder het lijf weggeschoten werd. De Duitsche troepen in België De Duitsche troepen in. België bevinden zich, volgens de „Nieuwe Gazet", voor het meerendeel in den omtrek van Brus sel en hun hoofdmacht is samengetrokken in het Noord-Oosten der stad. In hetzelfde blad vinden wij vermeld dat er 30 a 40.000 Oostenrijkers te Brus sel aangekomen zijn mlet 7 zware kanon nen, om er de Pruisen te vervangen. mcLttit:. Men seint uit Antwerpen aan „De Maasbode" De leider der Duitsche sociaal-demo cratische partij, Carl Liebknecht, heeft een bezoek gebracht aan Brussel en ge sproken met verscheidene voormannen der Belgische sociaal-democratie. De Duitsche leider verklaarde, hoe de oorlogscredieten in Duitsehland door de Duitsche socialisten waren goedgekeurd. Verder verklaarde hij, dat men in Duitseh land zeer opgewonden was over de wreed heden, die door de Belgen zouden zijn gepleegd. Op dit punt kon men hem beter inlichten, en na gezien te hebben hoe de Duitschers zich in België hadden ge dragen, en de plunderingen en verwoes tingen te hebben aanschouwd, was Lieb knecht van oordeel, dat de handelwijze zijner landgenooten niet was te recht vaardigen, en hij sprak de hoop uit, dat het Duitsche volk weldra met de waarheid zou bekend worden. Bij het verlaten van Brussel drukte Liebknecht zijn leedwezen uit, Leuven en Tirlemont niet te kunnen bezoeken, daar juist langs dezen kant gevechten aan den gang waren, en hij gaf zijn voornemen te kennen, indien het hem nog werd toegestaan, naar België terug te keeren. i>i rr.M'ii liWii Een gift van keizer Wilhelm. Uit Trier wordt aan de „Köln. Volksztg." gemeld, dat keizer Wilhelm een gift schonk van 12.000 Mark voor de werk- looze arbeiders in de stad Luxemburg. De Köinisclie Volkszeitung meldt, dat de Duitsche Keizer onlangs aan pater Ildel'ons Herwegen, den abt van Maria Laach, in het groote hoofdkwartier ge hoor heeft verleend en toen de gelegen heid heeft aangegrepen, om zich over de houding van sommige leden van de vreemde geestelijkheid gedurende dezen oorlog te beklagen. De abt verzekerde den Keizer, dat dergelijke handelingen van geestelijken door niemand scherper veroordeeld en meer betreurd worden dan door den Duitschen katholieken cle rus. Deze laatste was den Keizer en de heilige zaak van het vaderland van heeler harte toegedaan. De keizer zeide daarop levendig„Heer abt, daar ben ik rots vast van overtuigd."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1