EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. De Groote Oorlog. No. 112a. Dinsdag 22 September 1914: Tiende Jaargang. Bericht. BUITENLAND. Toen bij het uitbreken van den oorlog een zeer gebrekkig postverkeer groote ver traging bracht in de bezorging van onze courant aan de buitenabonné's, waren wij er aanstonds op bedacht te zorgen, dat hun het oorlogsnieuws door middel van ons blad zoo versch mogelijk bereikte en meenden wij hier in te voorzien door het uitgeven van een dagelijksche, verkleinde editie. Nu echter langzamerhand de postbestellin gen met de oude regelmatigheid geschieden, achten wij het dienstig de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" weer in de normale banen te lei den en zal zij, te beginnen volgende week, weer driemaal 's weeks, des Maandags, Woensdags en Vrijdags verschijnen. De Directie. De toestand. Op de verschillende gevechtsterreinen werd ook gisteren geen beslissend wapen feit voltrokken en met name in Frankrijk behaalden beide partijen wel gedeelte lijke voordeelen maar van een finale over winning is geen sprake, zooals uit onder staande Duitsche en Fransche mededee- lingen blijkt: HERLIJN, 21 Sept. (W.B.) De groote generale staf meldt hedenavond Bij de gevechten in de omgeving van Reims werden de hoogten van Craonelle, die een soort vesting zijn, veroverd, en bij den opmarsch in de richting van het brandende Reims werd de plaats Betheny genomen. Bij den aanval op de sperfortenlinie ten Zuiden van Veroun is ons leger zege vierend getrokken over den Oostrand van de voorwerken van Cöte Lorraine, welke door het 8ste Fransche legerkorps ver dedigd werden. Een uitval uit het Noord-Oostfront van Verdun is teruggeslagen. Ten Noorden van i'oul zijn Fransche troepen, die daar in bivak lagen, door artillerie-vuur verrast. Overigens hebben heden op het Fransche oorlogsterrein geen groote gevechten plaats gehad. In België en in het Oosten is de toe stand onveranderd. PARIJS, 21 September (R.O.) Het communiqué van hedenmiddag 3 uur luidt Op onzen linkervleugel op den rechter oever der Oise, zijn wij vooruitgerukt tot de hoogte van Lassigny, ten Westen van Noyon. Ten Westen der Oise en ten Noorden der Aisne, hebben de Duitschers nieuwe activiteit getoond. In de streek van Craonne zijn hevige gevechten geleverd, waarbij men ook tot bajonet-aanvallen overging. De vijand werd overal met zware verliezen teruggeslagen. Rond Reims heelt de vijand geen enkele infauterie-aanval ondernomen, hij beperkte er zich toe om ons front met zwaar geschut te beschieten. In het centrum, in Champagne, en aan de Westzijde van Argonne, hebben wij behalve Sorain ook Le Mesmi, Les Hurlus en Massignes heroverd. In Woevre houdt de vijand nog steeds stand. In de streek van Triancourt bom bardeerde hij Hassou en Chatel. Op den rechtervleugel, in Lotharingen en de Vogezen is niets bijzonders voor gevallen. De Duitschers versterken zich op Delme en Cliateau-Salins. Tot zoover de officieele communique's- Een zeer treurig en zeer pijnlijk nieuws voor alle weidenkenden is de be schieting van de kathedraal van Reims Reeds Donderdag der vorige week had den eenige Duitsche granaten het dak der kathedraal van Reims getroffen, het waren evenwel verdwaalde projectielen. Nu echter schijnen de Duitschers het hoog gelegen en verre zichtbare bouw werk als mikpunt te hebben genomen. De Engelschman Ward Price, oorlogs correspondent van de „Evening News" seinde over de beschieting der kerk, vol gens een particuliere mededeelmg aan de „N. R. Crt." het volgende Zondagmorgen begon een Duitsche batterij op een heuvel bij Nogent 1' Abesse vier mijlen ten Oosten van Reims, het groote gothische bouwwerk, dat hoog boven de stad uitsteekt, met opzet tot haar doelwit te kiezen. Granaat op gra naat verbrijzelde het oude metselwerk, dat den storm van eeuwen had getrot seerd. Lawine op lawine van steenen en puin kwam met een donderend geraas in de verlaten straat neer. Eindelijk vatte om half vijf de steiger aan de Oostelijke zijde van de kathedraal vuur. Brandende stukken hout stortten op het dak, dat weldra een loeiende haard van vlammen was. Fransche geneesheeren redden met moeite de twintig Duitsche gewonden, die in de kathedraal -lagen. Een twee honderdtal verbitterde burgers, die zich verzameld hadden, namen een dreigende houding tegenover de Duitschers aan, doch de priesters kalmeerden de menigte. „De Maasbode" vertolkt zeer juist de gevoelens welke het bericht dezer ver woesting bij alle vrienden van godsdienst kunst en beschaving wakker roept, als het blad zegt: „De kathedraal van Notre-Dame te Reims in brand dat beteekent, dat aan de toch al zoo arme menscliheid op nieuw een der heerlijkste kleinoodiën uit haar patrimonium is ontnomen, dat be duidt, dat opnieuw eene tastbare herin nering aan de tijden van waarachtige geestelijke schoonheid van de aarde is weggevaagd, dat wil zeggen, dat allen kunstminnenden en zeer bijzonder allen Katholieken een mes in het hart gesto ken is. Moest wellicht de gedachte aan het Fransche koningschap in haar kern ge troffen worden, haar kern, die gezien mag worden in de kathedraal van Reims, waar eeuwen lang „les rois de France" werden gekroond en gezalfd? Welk ge voel zou de Duitschers bestormen, wan neer de Dom van Spiers, waar de herin neringen aan de Duitsche keizers, die daar de kroning ontvingen, nog voortleven onder de weidsche gewelven, ter onrecht- vaardigbare vernieling werd gewijd?" De kathedraal van Reims was helaas, was! een der schoonste gothieke kerken, die de middeleeuwen ons als monument van geniale bouwkunst hebben nagelaten. Het is wederom juist wat De „Maas bode zegt „Tietz-bazars van gewapend beton kun nen we ongelukkigerwijze nog genoeg bouwen, maar een kunstwerk als de kathedraal van Reims kan nimmer meer, in de eeuwen der eeuwen niet, aan het naar schoonheid smachtende menschdom worden teruggeschonken." Het machtige bouwwerk mat in de lengte circa 140 Meter (d.i. nog 30 a 35 M. langer dan onze Bossche St. Jan) in de breedte 30 Meter (van binnen) in de hoogte 38 Meter. Twee torens zonder spits, elk van 81 Meter hoogte, flankeerden een heerlijk schoonen frontgevel, waarin boven het portaal een z.g. roosvenster van 12 M. middellijn in de prachtigste kleuren u tegenilonkerde. Geheel de gevel was met beelden versierd, 530 in getal. Van het begin der 13e tot aan het begin der veertiende eeuw is aan de kerk gewerkt. Haar bouwmeester heette Jean D'Orbais. Een reeks van Fransche koningen werd er gezalfd en gekroond, het laatst koning Karei X in 1825. De aanblik van binnen was overwel digend. De kostbare, oude geschilderde ramen en de vele kunstschatten maakten dit godshuis tot een der eerbiedwaar digste en kostbaarste monumenten van Frankrijk. Thans is dit alles verwoest, althans zwaar beschadigd. Want volgens oog getuigen, die de verwoesting ter plaatse hebben opgenomen, zou de kerk als architectonisch geheel niet verloren zijn, hoewel sommige beschadigingen onher stelbaar zullen blijken te zijn. Anderen zeggen, dat de kerk geheel in de vlammen is opgegaan. In de stad van fcit. Remigius, die er Clovis doopte, is verder door het bom bardement enorme schade aangericht en het spreekt vanzelf, dat dergelijke be schieting van steden met eerbiedwaardige kunstwerken en monumenten aan den Duitschen naam geen goed doet. Ook thans verheffen zich in het buitenland, ook in het met Duitscliland verbonden Italië, stemmen van afkeuring over der gelijke oorlogsdaden, „die eer het uitvloei sel zijn van brutaliteit als van kracht" de uitdrukking is van het „Giornale d' Italia". Ook de tweede beschieting van Den- dermonde is een daad van wandalisme, die de vernietiging beteekent van vele kunstgewrochten. Over de verwoesting van Dendermon- de's stadhuis schrijft het Hand. v. Antw. „Dit schoone, oude gebouw, een parel van middeleeuwschen stijl, zoo echt Vlaamsch, werd beschoten. De toren is afgeschoten tot op de hoogte van de wijzerplaat. Zij teekent 7'/i ure En aan den voet van wat vroeger het stadhuis was, liggen de klokken van denkleinen beiaard, gebroken en verbrokkeld, op welks stukken nog de opschriften lees baar zijn, meldend, dat zij gegoten zijn door Heuiony in 1650. Was het stadhuis een bouwkundige parel, door restauratie in zijn oorspron- kelijken stijl teruggebracht, het inwen dige was niet minder merkwaardig. Het bezat belangiijke verzamelingen schilde rijen, kunstwerken en oudheden, die nu, helaas, voor altijd verloren zijn." LOSSE BERICHTEN. Vredesgeruchten. LONDEN. Een telegram uit New-York meldt, dat het meer en meer blijkt, dat Duitschland toegeeft, dat een mogelijke nederlaag onvermijdelijk is. WASHINGTON. Bethmann Hollweg moet in zijn antwoord aan president Wilson hebben verklaard dat Duitschland bereid zou zijn een eervolle vrede te sluiten. Zelfs zou hij den president heb ben aangeraden met de geallieerden de vredesvoorwaarden vast te stellen. De Duitsche gezant Bernstorff heeft in een interview verklaard, dat Duitsch land zou eischen de integriteit van zijn grondgebied in Europa en een uitbreiding van zijn koloniën of zooals een andere lezing zegt, het behoud van zijn koloniën. Tevens verklaarde hij, dat ïie moeilijk heden, waarin Duitschland zich bevindt, zijn de vernietiging van den handel door de Engelsche vloot en het isolement van Duitschland tengevolge van het doorsnij den der kabels. (Latere berichten spreken het boven staande tegen. Duitschland wil volgens die berichten uitvechten tot het bittere einde. Red.) Generaal Friess. In den grooten slag, die in Frankrijk geleverd is, werd ook een Duitschgeue raai gevangen genomen, Generaal Friess, bevelhebber over de 25e artiileri-brigade. De infanterie, die deze brigade steunde, werd bij Vitry-le-Fruncais omsingeld door Fransche cavalerie en toen generaal Friess die aan een ingewandsaandoening leed, dat hoorde, trachtte hij zelfmoord te ple gen. Fransche soldaten vonden hem in hopeloozen toestand. Hij is naar Troyes vervoerd. Een oorlogstrophee. Een Berlijnsch soldaat schrijft„Aan het einde van het kleine stadje lag het „Maison communale". Daar vonden we tusschen heel- en halfdoode vijanden een vaandel purperrood en linten in de Bel gische kleuren. Luitenant nam in vilde vaart dit zegeteeken, rolde het snel op, want het huis stond op het punt van in storten. Tusschen de neervallende muren en brekende daksparren, laaiende vlam men, terwijl nog verdwaalde kogels ons om de ooren floten, stonden we eindelijk weer op straat. Luisenant O. sleepte, zweetend en kuchend, het zware vaandel mee. Met versnelden pas, soms in galop, renden wij drie kwartier verder naar ons bataljon. Eindelijk wilden wij nu eens zien, aan welk regiment het zware vaan del ontnomen was. Voorzichtig ontplooide luitenant O. de oorlogstrophee. In gou den letters glansden de woorden „So- ciété Harmonie Ethe et Environs" ons tegen. Het vaandel van de dorpszang- vereeniging! („De Tijd".) Bemiddelingspogingen tot den vrede. President Wilson heeft, naar wij' in een Reubertelegram aan Engelsche bladen le zen, zijn bemiddelingspogingen yoorloopjig gestaakt om ze niet te hervatten vóór een der partijen zich met een verzoek tot hem wendt. Hij .acht, het n.l. niet in overeenstemming met de onzijdigheid der Ver. Staten om eenige pressie uit te oefenen op een der partijen. Chevillard gevangen. BERLIJN, 19 Sept. (E. B.) Den 2den September schoot een. D.uitsch soldaat een Fransche vliegmachine neer, waar.n zich een officier van den goneralen staf en een vlieger bevonden. Beiden werden ge vangen genomen. Die soldaat herkende in den vlieger (ien beroemden Chevillard, die aanvankelijk weigerde zijn naam te noemen. Op hem werden gewichtige kaarten en bommen gevonden. Chevillard verklaarde, dat hij tot op een hoogte van 100 meter meende, dat hij zich boven Engelsche troepen be vond. li K li U IK. Dubbele moord tfe Antwerpen. Een gruwelijke misdaad heieft de Schel- destad in opschudding gebracht. Met ge raffineerde schurkerij zijn twee vrouwen van het leven beroofd. In het huis no. 103 der Verbondstraat woont de oude rentenierster Helena De Dapper. Als eenige dienstbode komt er bij baar geregeld een werkvrouw aan huis. Tegen den middag werd ielken dag soep gebracht voor de rentenierster. Giste ren werd echter niet opengedaan op het herhaald kloppen van den kleinen jon gen, die de soep1 bracht. De moeder van den jongen, daarover verwonderd, begaf zich zelf naar het huis en gelukt© erin de deur te openen. Daar wachtte haar een vreeselijk schouwspel. D© oude ren tenierster lag vermoord ten gronde en do 22-jarige werkvrouw Anna Siegers uit de Acnteromstraat was opgehangen aan de deurkruk. Beiden hadden opgehouden, te leven. D© politie in der haast ver wittigd kwam ter plaatse en vond alles opengebroken, wat duidelijk bewijst dat diefstal de drijfveer dor misdaad is ge weest. De rentenierster -moet veel geld in huis gehad hebben. liet parket na een grondig onderzoek kwam tot de volgende besluitselen. De moord moet 's morgens gepleegd zijn, want het bed der oude vrouw was beslapen geweest. Van de mopder der werkvrouw, wier echtgenoot in het le ger is, en die nu bijl haar inwoont in de korte Achteromstraat, werd vernomen, dat het meisje- ten half acht van huis was gegaan, zoodat de ijselijke misdaad in don morgen gepleegd werd. Dit ia dcor de conclusies der wetsdokters be vestigd geworden. Belangrijk© bijzonder heden werden nog van d-e moeder van het slachtoffer vernomen. Geen spoor van den dader is ontdekt. Een Luikenaar, die het benedenhuis sinds eenige dagen moet bewoond hebben is nu verdwenen en wordt ijverig opgezocht. De lijken der slachtoffers zijn naar het St-Ehsabethgasthuis overgebracht. Het spreekt van zelf dat deze dubbele misdaad in de gruwelijke tijden di© we beleven, heel veel ontroering verwekt on der de bevolking. „V. G." Woeste als b e m id d e 1 a ar. Men seint uit Antwerpen aan „De Tijd": Nog voor bepaalde feiten uitlekten, was het hier in parlementaire en officiers- kringen een openbaar geheim, dat kort vóór den jongsten uitval, door het Bel gische leger ondernomen, een eerbied waardige persoonlijkheid onderhande lingen heeft gevoerd over een voorloopigen wapenstilstand met België, en wel met het doel tot een deiinitieven vrede te geraken. De aanbiedingen waren voor België zeer eervol, liet burgerlijk bestuur zou onmiddellijk door Belgen hernomen zijn in alle steden, welke tot het konin krijk behooren. Ook zouden alle ontee- rende bezettingen worden weggenomen, mits de verbinding met het Duitsche leger in Frankrijk ongestoord konde plaats hebben. Zonder veel overwegingen werden ech ter alle onderhandelingen in dezen door de Regeering afgewezen met dezelfde beslistheid die reeds tweemaal de afwij zende houding van België op Duitsche aanbiedingen heeft belieerscht. Het heeft een allerpijnlijksten indruk gemaakt, dat de oude staatsminister Woeste zich te Brussel leende, om met een opdracht van maarschalk Von der Goltz in bedoel den geest naar Antwerpen te reizen. numciiL4KD. Paus Benedictus XV en de Duitsche Katholieken. In het laatste nummer van de „Kirch. Anz." voor het aartsdiocees Keulen, bespreekt kardinaal von Hartman de pauskeuze en schrijft: De Nieuwe Paus heeft een waar lijk vaderlijk hart voor de Katholieken van Duitschland. In het bijzonder voor de Katholieken van het Keulsche aarts diocees heeft Z. H. mij den zegen gege ven. Ook den Duitschen Keizer draagt Z. H. oprechte hoogachting toe en de Paus herinnert zich nog met harteiijke dankbaarheid liethuldebewijs, waarmede de Keizer hem vereerde, toen de II. Vader nog onder staatssecretaris was aan het staatssecretariaat. Hoogverraad. De Krijgsraad te Straatsburg laat bekend maken, dat tegen den advocaat Justizrat Blenieiitlial, gewezen afgevaardigde in den rijksdag en burgemeester van Colmar, die als zoo danig lid van de Eerste Kamer voor het Rijksland was, een vervolging ingesteld wegens hoog- en landverraad. Zijn ver mogen is in beslag genomen. KNOKKAJVI». De Prins van Wales. Officieel wordt medegedeeld dat de prins van Wales den vurigen wensch te kennen heeft gege ven mee te gaan met de garde grenadiers, die eerstdaags naar het front zullen ver trekken. Daar de Prins zijn militaire oefentijd nog niet geheel volbracht heeft, heeft de Koning uitgemaakt, dat het op het oogenblik voor den Prins niet ge- wenscht is om in werkelijken dienst te treden. I It V H It I.l li Openbaar gebed. Het openbaar gebed om Gods zegen over Frankrijk en spoedige bëëindigmg der oorlogsgruwe len at te smeeken, dat den 13 Sept. j.l. in en om de Notre Dame kerk te Parijs werd gehouden en waarbij de kardinaal aartsbisschop na de gezongen vespers zelf voorging, werd bijgewoond door3u.000 mensclien waaronder vele militaire en civiele autoriteiten. Een gelofte Mgr. Fuzet. In de Kathedraal van Rouaan heeft de aarts bisschop, Mgr. Fuzet, na een plechtige godsdienstoefening door den aartspriester Lesergeaut in naam van de Katholieke stad Rouaan de gelofte doen voorlezen, dat alle parochies der stad eenmaal 'sjaars een bedevaart naar Notre Dame de Bonsecour zullen ondernemen gedu rende 20 achtereenvolgende jaren, en dat te Rouaan een monument ter eere van Jeanne d'Arc zal worden opgericht, indien de stad bevrijd blijft van een Duitsche invasie. Frankrijk en het Vaticaan. Het „Journal de Genève" verneemt uit Turijn, dat een hervatting der diplo matieke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan niet uitgesloten is. De rouwplechtigheden voor Pius X z. g. te Parijs werden ook door een vertegen woordiger van president Poincaré bijge woond. Benedictus XV heeft zijn verkiezing tot Paus officieel aan Poincaré doen meedeelen. De opneming van den Katholieken graaf De Mun in het Frausche ministerie zou de hervatting der diplomatieke be trekkingen tusschen Rome en Parijs bespoedigen. We laten bovenstaande mededeelingen geheel voor rekening van het blad, waar aan wij ze onlleenen, zegt „DeMaasbode". I T A li I K. Paus Benedictus XV. Uit Rome wordt gemeld, dat Paus Benedictus Vrij

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1