E. EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. De Groote Oorlog. lag 17 September 1914, ©leerplaten, Dakleien, ange Delft H 2 No. 110a. Donderdag 17 September 1914:. Tiende Jaargang. PELAFVAL bare Verkooping erkoopen: jordbraband. T. - KROET. J. F. JANSEN. )oie kachel wil erk „de Verf- voldoende. jen contante betaling. :aris PILAAR te Goes, zal op ens te 10 uur, te Kamperland, stede „Vredenhoef" in den On- voorde Erfgen. van Mej. Wed. -Rottier, i Ruin oud 4 jaar, bruinen ruin oud 1 jaar, bruinen Ruin ir, bruin Hengstveulen, 3 Kalf- eenige Vaarzen en Ossen van aar, 4 Kalveren, 5 Mestput- Karnhond, 120 Kippen en lenden. Voorts: wagens, Driewielslamoenkar, Schuifelploeg, Waleploeg, Wielploegen, Cock's Ploeg, 2 Veldsleden, l Sleeper, ie, 3 Rolblokken, Molbord ing, Snijmolen, Peeënmolen, en, 2 Geeselsteenen en Paar- ;ule en Gewichten, Zaaddorsch- enkleeden, Waterbak, Maten, Schoppen, Rijven, Griepen, okken, Trap, Ladders, Zwin 'igraven, Mutserd, Vaamhout- 'alen, Hooi, Stroo enz. ppij van Verzekering op 't leven. elijk opgericht 8 Maart 1843 ekeurd bi] Koninklijk Besluit m 15 Juli 18S5, No. dl. maatschappelijk kapitaal f300.000. 8 October 1911: f 2.077.596.32s tigd te WAALWIJK. kgenten gevraagd. te WOUW. erkoop voor Noord-Brabant land van ETERNIT RAND VRIJE-AS BEST and- en plafondbekleeding, ïeelen, enz. enz. ETERNIT afmetingen en kleuren. Le- tegen scherp concurreeren- :en, onder de strengste keur. prijs en inlichtingen. ovinciaal Comité tof hulp- ig aan vluchtelingen in verzoekt ieder, die steun wil in den vorm van eene gelde- rage, deze te doen toekomen het plaatselijk Comité in zijne s, hetzij rechtstreeksch aan •geteekende. J. F. VAN DEINSE, Penningmeester van het Provinciaal Comité. urg, Balans D 5. ZUUR en ZOET. snlieid te leveren: 8 Sept. Station Goes. 19 Sept. Station Biezelinge. barst niet, glimt mooi en is PE Co, Lange Delft H 2, HE IEEUWSCHE (HUPT V De Troonrede. Geheel onze Nederlandsehe pers de socialistische niet uitgezonderd prijst de troonrede als een waardig staatsstuk, volmaakt in overeenstemming met de ernstige tijdsomstandigheden, die wij be leven. Zonder snoeverij maar ook zonder bloö- lieid wordt daarin verkondigd wat Neder land gedaan heeft, doet en nog doen zal om te midden der oorlogvoerende na tiën, met ieder van welk ons land op vriendschappelijken voet staat, onze vol strekte neutraliteit te bewaren. Goed zal doen naar buiten de plechtige verklaring, dat ons grondgebied door geen der strijdende part ij en is betreden. Goed zal ook doen de koninklijke op wekking tot onze kooplieden en hande laren om er voor te waken dat onze neu traliteit door hun marchandeeren geen schade Jijde. En zal niet buiten onze landpalen met instemming worden vernomen, dat ons land de onschuldige slachtoffers van den krijg, onverschillig van welke nationali teit, liefderijk opneemt? „Ik gevoel mij gelukkig", zegt de Ko ningin „dat mijn volk in trouwe plichts betrachting met mij vereenigd, liet va derland tracht te dienen". Welnu, dat geluk is wederkeerig, wij zeggen het „De Tijd" volmondig na. Uns volk „wil met de Vorstin en met haar regeering meewer ken. Aan het verstoren van de eendracht, waarop Hare Majesteit een zoo krachtig beroep doet, wordt niet gedacht. Aan alle Staatszucht is het zwijgen opgelegd en zij zwijgt ook langs alle linies. Dit is de vrucht van het gemeenschappelijk gevaar en indien ons volk daarin vol hardt, zal de kracht Gods, waarop de Koningin steunt, ons niet begeven." De toestand. „Geen grootspraak op dit blad". Zoo mag men de Russen toevoegen, die door een hunner persorganen deden verkon digen, dat met Oostenrijk voor goed is afgerekend en men zich alleen maar met Duitschland heeft in te laten. Het Oostenrijksche leger moge voor- loopig verslagen zijn in Gallicië, Oosten- rijk's weermacht is dit nog geenszins en Rusland zelf is er in den dagenlangen strijd rondom Lemberg ook nret zonder kleerscheuren afgekomen. De Oosten- rijksch-Hongaarsche legatie in Den Haag meent dau ook te moeten verklaren „In verband met de strekking der be richten uit St. Petersburg en Londen, om uit den uitslag der jongste veldslagen in Galicië gevolgen te trekken, die geens zins overeenstemmen met de feiten, be paalt de Oostenrijksch-Hongaarsche lega tie zich er toe vast te stellen, dat het aantal kanonnen door het Oostenrijksch- Hongaarsche leger veroverd inbegrepen die, vermeld in het bulletin van generaal Höfer d.d. 13 dezer 327 stukken be draagt." De Serviërs doen ten opzichte van de Oostenrijkers wat de Belgen doen ten opzichte van de Duitscherskinderen, lastig vallen en iu 't nauw brengen, zoo dat de Oostenrijkers de vrije hand missen tegenover Rusland. Pas over de Save terug geslagen drin gen ze over de Drina weer voort. Dat de Serviërs naar Budapest zouden oprukken moet als beminnelijke groot spraak worden opgevat, maar dat ze Oos tenrijk dwingen voortdurend een flinke krijgsmacht aan de Servische grens ge reed te houden, is buiten kijf. En hier mede spelen ze in de kaart van Rusland, hun beschermheer. En zoo staan de Duitsche troepen van Von Kluck's leger weer op de lijn Peronne- La Fère-Laon, waar zij m het laatst van Augustus de verbondenen ontmoetten. Als men nagaat dat nog den 5en Sep tember de Duitsche Uhlanen tot bijna onder den rook van Parijs waren geko men, dan moet men zeggen dat er sinds dien veel is gebeurd, wat nu juist niet als een succes der Duitschers mag wor den geboekt. Doch, de telegrammen van Fransclie zijde beaamden het, ze zijn in staat en gereed een nieuwen strijd te wagen. Ais ze nu maar geregelden aan voer van versche troepen krijgen. Doch het Oostelijk front tapt hen zooveel man nen af, dat hier wel een dreigend vraag- teeken mag worden geplaatst. Doch hier tegenover staat dat Duitschland zijn laat ste troeven nog niet heeft uitgespeeld. 't Duurt nog lang, eer we staan aan „het begin van het einde," Telegrammen uit de morgenbladen van heden. Van Fransche zijde. PARIJS, 16 September (R.O.) Het communiqué van hedenmiddag 3 uur luidt: Eergisteren en gisteren hebben onze achtervolgende troepen de vijandelijke achterhoeden bereikt, welke den strijd moesten beginnen. Versterkt door de hoofdmacht lévert de vijand een defensieven slag over het geheele front, dat op sommige punten zeer versterkt is. Dit front strekt zich uit van Noyou over de plateaux ten Noorden van Vie- sur-Aisne en Soissons en vervolgens over Laon en de hoogten ten Noorden en ten Westen van Reims, om dan ten Noorden van Ville-sur-Tourbe (ten Westen van Argonne) uit te komen. Een nieuw front begint dan van Argonne over de vlakte ten Noorden van Varennes (dat door den vijand ontruimd is) tot Bois-Forges aan de Maas ten Noorden van Verdun. Van Duitsche zijde. BERLIJN, 16 September (W.B.). De groote generale staf meldtDe toestand op het Westelijk oorlogstooneel is sinds gisteren onveranderd gebleven. Op eenige plaatsen van het uitgestrekte front zijn aanvallen van Fransche troepen in deu nacht van den 15den op den löden, en in den loop van den 16den September afgeslagen. Eenige tegenaanvallen der Duitschers hadden succes. w.g. Generaal-kwartiermeester VON STEIN. (Zie onder laatste berichten) LOSSE BERICHTEN. Duitsche troepen in Frankrijk. Vanuit Berlijn wordt de aandacht ge vestigd op een brief in het Fransche dagblad „Le Temps" over de correcte houding van Duitsche troepen in Noord- Frankrijk. Gouber, lid van den Raacl van State, uit Ruuaan, die liet gebied van het Noorden eu van het Nauw van Galais inambtelijke hoedanigheid heeft afgereisd, verklaart, dat de Duitschers de daden, die uit België gemeld zijn, niet herhaald hebben. Er zijn geen gebouwen in brand gestoken en voor alle opvorderingen van vleesch, brood enz. is in contanten be taald. Scherp traden de Duitschers slechts op tegen huizen wier bewoners weg waren, want zij zoeken overal proviand en worden alleen boos, als men die verstopt of die weigert te verstekken. Aangaande het groote gebied van Noord- Frankrijk verklaart Gouber dat hij moet erkennen, dat hij in deze streek, welke hij bereisd heeft, geen klachten van de bevolking over de Duitschers gehoord heeft. Wij begrijpen, dat men in Berlijn met dezen brief m zijn schik is. Of men daar echter ook het relaas zal publiceeren dat de Fransche correspondent van de „Daily News" over de verwoesting der Fransche stad Senlis geeft, is een andere vraag. De houding toch der Duitschers is in die stad tijdens het tiental dagen dat zij er waren althans wel wat minder „correct" geweest. De maire en twee andere personen werden gefusilleerd, zonder dat hun werd toegestaan afscheid van hun gezin te nemen. De soldaten wierpen bossen stroo door de vensters der huizen en staken ze aldus in brand. Op den elfden dag kwamen Fransche zouaven in honderden auto's aan, de Duitschers namen toen de vlucht. Een officier, die van zijn regiment was geraakt, werd gedood. Russische grootspraak. Volgens een telegram uit St. Peters burg aan de Daily News heeft Soechom- linof, de Russische minister van oorlog, verklaard dat de nederlagen, hun door de Russen toegebracht, de Oostenrijkers zou hebben ontredderd, dat Rusland hen verder kan verwaarloozen en al zijn krachten tegen Duitschland richten. Onware verhalen. BERLIJN, 15 September (W. B.). De „Norddeutsche Allg. Ztg." sehrijftUit 's Giavenhage wordt ons gemeld, dat liet Engelsche gezantschap aldaar aan de Nederlandsehe pers mededeelde, dat de Duitsche troepen volkomen gedemo raliseerd en alle Fransche dorpen plun derden, waar zij doortrekken. Overal be - dronken zij zich. De Nederlandsehe dagbladcorrespon denten, die gelegenheid hadden, zich uit eigen aanschouwing een oordeel te vor men over de houding der Duitsche troepen zullen door deze tendentieuze berichten van den Engelsehen diplomaat niet wor den misleid. Wij protesteeren er echter tegen, dat de gezant van een tegen Duitschland strijdende macht zijn diplomatieke on schendbaarheid in de residentiestad van een neutraal land misbruikt om het Duitsche leger te belasteren. Kardinaal Mercier te Londen. Z. Em. Kardinaal Mercier stond, zoo meldt de „Gazet van Antw.", een onder houd toe aan de vertegenwoordigers der pers. Na zijn aankomst te Havre was hij zeer treurig, ter oorzake van den oorlog maar hij zeide „In België gaan wij onmiddellijk het werk der herstelling aanvatten, om aan het volk een gevoel van sterkte in dezen tijd van crisis te geven. Z. Em. heeft niets willen zeggen aan gaande de Duitsche bezetting in België. Hij zou, zeide hij, misschien als bemid delaar voorzijnarm volk kunnen optreden. Hij hield er aan, alle twistpunten te vermijden. Verijdelde vredespogingen. De Chineesche regeering heeft naar wij in de Politische Correspondenz ver meld vinden in Augustus het Japan- sche kabinet voorgesteld, tezamen met de regeering der V ereenigde Staten een poging tot bemiddeling tus- schen de oorlogvoerende partijen te doen. De Japansche regeering heeft dat, met een beroep op liaar verdrag met Enge land, geweigerd. Gent. Volgens het „Laatste Nieuws" is Generaal von Falkenhayn vroeger Minister van Oorlog in Duitschland en nu generaal in het Duitsche leger, destijds vervangen door generaal van Hohenborn. Deze is nu op zijn beurt vervangen door generaal Wendel, gouverneur van Keulen. Rome. Aan de „Corriere d'Italia" wordt geseind dat de Italiaansche militaire attaché te Berlijn Graaf Calderari di Palazzolo Berlijn heeft verlaten met de mededeeling dat hij niet zal terugkeeren. De correspondent die dit bericht seinde verklaarde de reden van dit vertrek niet te weten. Duitsche versterkingen? Uit Aken vernemen wij dat Dinsdag morgen aldaar 10000 man Duitsche troe pen aankwamen, die via Brussel naar Frankrijk vertrokken. Een ander bericht uit die stad luidt: Alhier kwam een trein met 1000 Fransche krijgsgevangenen aan, een deel van de bezetting van Maubeuge. Deze gevangenen zullen naar Keulen overge bracht worden zij zagen er zeer goed uit. Groot troepentransport via Aken Luik naar het Duitsche leger in Frankrijk vindt hier gedurende de laatste dagen voortgang. De hospitalen, scholen en andere openbare gebouwen in Aken liggen vol met zwaar gewonden. Goede vangst. De Belgische korporaal X, die zich eenige dagen geleden met een detache ment te Wetteren bevond, werd in den nacht op verkenning gezonden naar Massemen. Onderweg vernamen zij, dat er veel Duitschers in Ophasselt waren en zij deden eenen omweg om Geeraatdsbergen te bereiken, waar twee hoogere officie ren, een geueraal en een majoor, op een kasteel verbleven. De korporaal gaf bewijs van veel koel bloedigheid. Hij verdeelde zijne mannen op zulke wijze, dat hij veilig een bezoek kon brengen aan het 'kasteel. De moedige korporaal drong nu binnen met de revolver in de hand. Hij stond weldra voor den Duitschen majoor, die rustig in eenen zetel zat. Toen deze den struischen grenadier voor zich zag werd hij bleek, maar maakte geen de minste moeilijkheid, om zich te laten aanhouden. De mannen van den korporaal hielpen een handje en de majoor, die aan den voet gekwetst was, werd in een opge- eischte auto gezet en naar Wetteren gebracht. De i.aam van den majoor moet von Emmerig zijn. De andere grenadiers namen nog vier Duitsche soldaten gevangen. Burgemeester Braun. Aan het N. v. d. D. wordt uit Gent geseind De Belgische militaire overheid keurt de houding van burgemeester Braun af, inzonderheid wat betreft de ontwape ning van de burgerwacht, die bij de burgerij iutusschen algemeene instem ming heeft gevonden en waarschijnlijk de stad voor veel overlast heeft bewaard. De Fransche religieuzen in het leger. Een Fiansch geestelijke, verblijvend© te Freiburg in Zwitserland, schrijft aan de' „Libertè" van Freiburg: Sedert het begin dér Franschie mobilisa- tie heeft de „Ljbterté" gewezen opi hleb geestdriftig vertrek vajn vele studenten dei' universiteit. Er wawen ©r londer hen, die de Franciscaansche pij droegen pnj bekleed met deze glorierijke uniform va|n; het kloosterleven zijjn. deae zonen, der gehoorzaamheid zich in de kazernes ko men aanmelden, .om (dienst te ;niem|ejn. Een hartelijke ontvangst werd hun tejni deel; hunne brieven getuigen van dei warme sympathie, waarmede zij werden, begroet. „Nooit, zoo schrijft pen'van hen, zal1 ik mijd komst komst op de binnenplaats der kazerne vergeten. Dp officieren kwa,- men allen op mij, af, om mij' de hand te drukken. Wat ,de isoldaten betreft, zij hebben mij tot .„pastoor van het regi ment" uitgeroepen. Een luitenant komt op mij af en vraagt piij: „Pater,, kuint u biechthooren, zelfs wanneer n de soldat ten-upifonn hebt aangetrokken." „Zeker", heb ik geantwoord. „Welnu, dan wil |ik biechten." Bij het vertrek naar de vuurlinie, vraagt een officier mij, zijne biecht te hoorep.; daar, in de wachtkamer van, het station. „Er is niets overdreven, zoo sehrijft een ander, bijl het beschrijven dier synq palhie, waarmede men ons omringt. En kele jonge Capiucijlnen zijn in pij en opi sandalen in de kazerne gekomen (en zij| werden geestdriftig toegejuicht." In een fort van het Oosten las een priester na den arbeid zij|n brevier, toen! een soldaat bij hem| kwam en hem vroeg „li is priester? ,Wilt ju mij; dan biecht) hooren?" ■Elders omringen de soldaten een jon gen Franciscaan en vragen hem: „zij(n snor af te scheren, fteneinde hem gemak kelijker te kunnen herkennen, wanneer zij hem zouden moodig hebbben." In deze algemeene sympathie voor den priester en dein religieus, dw londer do wapenen is, vinden wijl, zoo zegt dei „Liberté", de bevestiging yan wat) ons' vau verschillende zijnen wordt gezegd Bij velen in Frankrijk was het godsdieur' stig voelen slechts ingesluimerd. Nu ont waakt 't. Brief van een gevangene. Een Belg, Raoul Lépage genaamd, die in het Augusta-hospitaal te Keulen wordt verpleegd, heelt aan zijn moeder in Ant werpen op ©en briefkaart het volgende geschreven „Lieve Moeder. Ik ben gewond aan de knie (niet gebroken), in Aerschot ge vangen genomen on na ©an dag of tien naar Keulen gebracht, waar wij nu in het Augusta-hospitaal liggen. Wij worden h:er als prinsen behandeld en omringd door de vriendelijke en zelf opofferende Zorgen Van doktoien en pleeg zusters. Alles is hier kraakzindelijk. Het hospitaal ligt in een soort park. 'De dok ters zijn bekwaam en flink in hun vak en tevens vriendelijk. Kortom men ziet hiejg hoe in Duitschland alles grootsojigeps "i .i .li 'ai i iiu: '»i«i l«i»i üii lil en menschlievend is ingericht. Laat den inhoud van deze briefkaart hekend worden, opdat wiji in België, voor- zoover wij dat kunnen, aan de Duitsche gewonde gevangenen het goede vergelden, wat men ons hier, doet, zij hebben slechts hun plicht gedaan, evenals wij! allen. Laat dit aan vader lezen. R. L. De „Kolnische Zeitung", die deze brief kaart publiceert, zegt, dat bijna alle an der© Belgische, Fransche en Engelsche gewonden in denzelfden geest schrijven: er blijkt uit hun brieven ook, dat de blijd schap over de goede behandeling wordt vergroot doo:r den angst, dat zijl slecht zouden worde-n bejegend, welken zij had den voor zij herwaarts kwamen. („De Tijd") De stemming In Duitschland. BERLIJN, 16 Sept. (E..B.) Het Reute'r- telegram uit Genève, meldend, dat de z'.g'. Duitsche nederlaag: in de groote steden van Duitschland hevige ontroering veroor zaakt heeft, is: geheel uit de lucht gegre pen. Evenzoo het Reuterbericht, dat de redactiehureaux van Munchen, uit vrees voor relletjes gesloten waren. In Munchen heerscht volkomen kalmte, ©venals in Ber lijn en in alle andere groote steden. De berichten van den grooten generalen staf genieten in alle kringen van het Duitsche volk, een onvoorwaardelijk .ver trouwen. Werkloosheid tengevolge van den oorlog. LONDEN, 14 Sept. (Reuter.) Terwijl vol gens de „Vorwarts het aantal werkloozen in Duitschland reeds in de miillioenep loopt, heeft de oorlog weinig invloed op do Engelsche industrie. De fabrieken blij ven nagenoeg overal aan den gang als altijd. i In de grensdorpen. MAASTRICHT, 14 Sept. (Van onzen Maastrichtschen correspondent). Ik bert nog eens ©en kijkje gaan pem!©n in def Belgische grens 'gemeenten. In enkele dor pen ontmoette ik Dhitsche soldaten, die. de verbindingslijnen onderhouden. Van een geregeld© bezetting is echter gjeepi sprake. j jMijn weg leidde :o.a. door Mouland. Het was leeg, geheel vjerlaten; troost©) loos viel de r'pgen op dei pujnhoopem. En ik had opnieuw de akelige visie van het lijk met den arm 'hoven jhieit graf. Heit! lag nog steeds op dezelfde plaats. Uit protest had jdeze pf fgene ©en ouden (emmer over de hand geplaatst. In een kelder lag ook nog onbegraven het Jjjjlk van een der gefusille|erden; de stank was ondraaglijk. De Duitschers schijnen zich er tegen te .'vterzetten, het lijk aan den schoot der aarde toe te; vertrouwen. („De Tijd") De Belgische Kroonprins. Het „H. V. A." geeft het volgende aardigiq trekje van den Belgischen kroonprins bij zijn vertrek uit Brussel: Een schoon voorbeeld van vaderlands liefde wordt ons ook gegeven door onzen kleinen kroonprins, den 12-jarigem Leo pold, hertog van Brabant. Toen het volk van Brussel hem, bij' zijn vertrek uit de hoofdstad ©ene ovati© bracht en riep: „Leve de prinsen", ant woordde hij: Roept niet: leve de prin sen, maar bidt liever voor den koning, voor mijnen vader. BERLIJN. Het Russische gouvernement Soewalki dat thans onder Duitsch bestuur staat telt 600.000 inwoners en is 12.000 K.M.2 groot. BERLIJN. De Amerikaansche secretaris van staat Bryan belette de Uitvoering der plannen van Morgan, betreffende het leanen van 100 Imillioen dollars aan Frankrijk, daar Sdit in strijd zou zijn met de neutraliteit van de Verepnigdq Staten. ANTWERPEN, 16 Sept. Te Brussel heb ben Bieiersche soldaten sympathie aan den dag gelegd voor de Koningin van België. Pruisische soldaten ontstaken in woede. In een gevecht dat ontstond werden 12 Beiersche soldalen gedood. Anderen w|er- den in een kazerne te Etterheek opgeslo ten. Te Haecht hebben de Duitschers hun wapenen weggeworpen en de witte vlag getoond. Toen de Belgen naderden werdein zij, de Belgen, met mitrailleuses jbescho- i I r 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1