EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. LifflDELflM TE Co Middelburg. er - Kurken Bindtouw. De Groote Oorlog. rdag 17 September 1914, IP. A. DE LIGNY, Soes. No. 109a. Dinsdag 15 September 1914. Tiende Jaargang. ibare Verkooping verkoopen: F RUBBERJASSEN. J RUBBERMANTELS. T00MB00TDIENST loes—Dordt.Rotterdam en Amsterdam, [dmiraal de Ruyter en Stad Goes. Iflacon 29 cent, opste. legen contante betaling. (otaris PILAAR te Goes, zal op irgcns te 10 uur, te Kamperland, ofstede „Vredenhoef" in den On- Ier voor de Erfgen. van Mej. Wed. E—Rottier, ien Ruin oud 4 jaar, bruinen rielruin oud 1 jaar, bruinen Ruin [jaar, bruin Hengstveulen, 3 Kalf- i, eenige Vaarzen en Ossen van jaar, 4 Kalveren, 5 Mestput- Karnhond, 120 Kippen en Eenden. Voorts: kenwagens, Driewielslamoenkar, ktor, Schuifelploeg, Waleploeg, Iren Wielploegen, Cock's Ploeg, 1 fcgen, 2 Veldsleden, 1 Sleeper, Tachine, 3 Rolblokken, Molbord Iletting, Snijmolen, Peeënmolen, I molen, 2 Geeselsteenen en Paar- |Bascule en Gewichten, Zaaddorscfi- Ifagenkleeden, Waterbak, Maten, :n, Schoppen, Rijven, Griepen, chblokken, Trap, Ladders, Zwin, Hooigraven, Mutserd, Vaamhout |n, Palen, Hooi, Stroo enz. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT met de Stoombooten irek van GOES n. ROTTERDAM: msdag 16 Sept. 's morgens 7 u' derdag 17 Sept. 's avonds 8 u. dag 20 Sept. 's morgens 11 u, ar AMSTERDAM: Woensdagmiddag: rtrek van ROTTERDAM n. GOES: sdag 15 Sept. 's avonds, iderdag 17 Sept. 's avonds, erdag 19 Sept. 's avonds. Van AMSTERDAM naar GOESi Vrijdagmiddag 2 uur. agplaats: Rotterdam, Haring' iet, Zuidzjjde. NFORMATiËN te bekomen te Goes den heer J. C. MONHKMIU8, 'e rdt bij de heeren BOUMAN Amsterdam bij de heeren 1- RSC11URE en W. DEFA1S en 'e..Roï :dam bij de Stoomboot-Reederij A. VAK DER SCHUIJT. PASSAGIERSVRACHT Goe»-Dordf- fferdam: enkele reis, fl, retour f 1 JURG. V Een noodzakelijk Katholiek liefdewerk. Onder dezen titel schrijft Dr. Emile Verviers in het „Katholiek Sociaal Week blad Katholieke Landgenooten Door den wreeden oorlog zijn onge twijfeld tallooze kinderen ouderloos ge worden, of hebben in de verwarring eener vlucht het verband met hunne familie verloren, en bevinden zich dientengevolge in den meest troosteloozen toestand. De omvang der ellende kan eenigszins worden gepeild uit onderstaand telegram, dat door een inwoner van Leiden ont vangen werd van Dr. Hendrik Muller, regeeringscommissaris over het vluchte lingenkamp te Oldebroek „Wilt U van mij overnemen een ziek meisje van twee jaar en haar broertje van twaalf jaar, ouderlooshet eerste hier naakt en gewikkeld in een deken aangekomen, en het laten halen door iémand met schriftelijk machtiging van U. Dit zal uiterst nuttig zijn." Ongetwijfeld zullen op dit oogenblik vele kinderen zich in denzelfden hulpe- loozen staat bevinden, en er heeft zich daarom ook te Leiden reeds een plaatse lijke commissie gevormd, die een beroep deed op de liefdadige stadgenooten, om dergelijke hulpbehoevende vluchtelingen, hetzij in eigen huis op te nemen of hunne opneming in passende gestichten te helpen bekostigen. Bij zoo'n noodzakelijk liefdeweik mogen vooral de katholieken niet achterblijven. Want het geval wil, dat bijna al der gelijke hulpelooze vluchtelingen uitBeigië komen, en dat het meerendeel der Bel gische bevolking katholiek is. De liefde van het katholieke volk van Nederland moet er daarom ook voor waken, dat zulke katholieke kinderen in eene goede katholieke omgeving terecht komen. Wij waardeeren natuurlijk in de hoogste mate de menschlievende gevoelens onzer andersdenkende landgenooten, moarmen zal onze waakzaamheid in dit opzicht, die katholieke plicht is, wel weten te eer biedigen. Juist in deze benarde omstandigheden en op hunnen ontvankelijken leeftijd zou voor deze kleinen het gevaar groot zijn, van hun geloof en van hunne kerk te vervreemden. Ik hoop daarom, dat door dit schrijven eenige invloedrijke katholieken mogen bewogen worden, om de handen ineen te slaan en dit noodzakelijk liefdewerk eenigszins te centralise eren, om samen met liefdadige andersdenkenden dit heil zaam werk uit te breiden en er voor te zorgen, dat de katholieke Belgische kinderen in eene brave katholieke omge ving aanlanden. Misschien voelen zich ook sommige katholieke gezinnen en gestichten reeds geroepen, om ter eere Gods en uit liefde tot den naaste een of meer vluchtelingen op te nemenzooals hoogstwaarschijnlijk in het Zuiden van ons land reeds veel vuldig gebeurd is. Wie de groote verantwoordelijkheid niet aandurft voor de opvoeding van kinderen, die na den oorlog definitief ouderloos blijken te zijn, kan toch een goed werk doen, door tijdelijk een onderkomen te verschaffen, om later de kinderen aan de lioede van bloedver wanten, van het Belgische gouvernement of van de openbare liefdadigheid in België over te laten. Daarover ware met' den Belgischen gezant te onderhandelen. Ook zullen er nog wel dappere Room- sclie jongens gevonden worden, die een heldhaftig reddingswerk durven verrich ten in de geteisterde streken. En zonder twijfel zal de Roomsche cliaritas, die nooit moede wordt te offe ren, ook voor dit noodzakelijk katholiek liefdewerk de beurs wel weer openen. Doch in de eerste plaats is noodig, dat eenige invloedrijke katholieken de handen in een slaan, om eenige centrale orga nisatie aan het werk te zetten. Dr. EMILE YERVIERS. Leiden, 9 September 1914, Naar wij vernemen, heeft het Centraal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie te Leiden de aandacht van de Diocesane en Plaatselijke Comité's voor de F. S. A. op deze dringende aangelegenheid ge- g vestigd. Waarschijnlijk kunnen deze hier wel de helpende hand bieden. De toestand. „Zij reeknen d' uitslag niet. Maar tellen 't doel alleen". Dit mogen de Belgen den dichter Tol lens nazeggen. De Duitsche generaal- kwartiermeester Von Stein zegt, dat de uitval der Belgische divisies is terug geslagen. Zeker, maar wat was het doel van dien uitval De naar het Frausche oorlogsterrein oprukkende Duitsche troe pen vast te houden in België, opdat de Fransch-Fngelsche legers hun taak des te beter zouden kunnen volbrengen, en geen versche hulpbenden de Duitschers aldaar zouden komen versterken. En dat doel hebben de Belgen bereikt want bun aanval was zoo geweldig, dat de Duitschers met alle macht en man hardnekkig moesten vechten om de over hand te kunnen behouden. Zelfs de marinesoldaten van het bezettingsleger moesten er aan te pas komen. Nu zijn de Belgische troepen weer veilig bmnen de stelling Autwerpen, om straks, als het oogenbliK gunstig is, op nieuw uit te vallen en zoodoende de plannen hunner bondgenooten in Frank rijk op uitstekende wijze te dienen. Want daar mogen de Duitschers ook wel met Bredere zeggen: 'tkan ver- keeren'De Duitsche generale staf zegt geen bijzonderheden over de jongste operaties te kunnen openbaar manen. Nu dan zullen anderen het wel doen Volgens berichten uit Dijon zou het Duitsclie leger bij Nancy, dat opereerde onder leiding van den keizer zeiven, 20ÜUÜ man hebben verloren en dat bij Lunéville ongeveer 10.000. Rekent men daarbij de nederlaag in liet Marnegebied, dan is het niet te verwonderen, dat het publiek in Duitsch- land, dat via Zwitserland al deze Jobs tijdingen vernam in de grootste versla genheid is en men te München de dagblad- bureaux moest sluiten uit vrees voor opstootjes. Ook bij de Duitsche troepen werkt het bewustzijn een eerst veroverd terrein te moeten prijsgeven, ontmoedigend. Vooral die van den rechtervleugel dachten zoo zeker binnenkort Parijs binnen te trekken. En dat de kroonprins met zijn leger is moeten retireeren en hij zijn hoofdkwartier beeft moeten verleggen naar veiliger oorden is ook al niet op beurend voor de Duitschers. Tochmen moet geen hei roepen voor men over den dam is. Want de bondgenooten zijn er nog niet. De versterkte plaatsen Maubeuge, Laon, Reims, La Fére zijn in Duitsche handen. Die moeten heroverd worden teneinde den vijand van een vast steun punt te berooven. En wie zegt ons dat niet vóór dien tijd de Duitschers hun offensief hernemen Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 14 September, 's avonds 8 nar. Parijs. Generaal Joffre heeft het vol gende telegram gezonden, aan den. Minister van Oorlog te Bordeaux. Onze legers hebben een volkomen overwinning hei haald. Over de geheel© linie 'bevindt d© vijand zich ia vollen aftocht, gewonden, en oorlogsmateriaal in den steek latend. Na een grooten veldslag die van 5 tot 12 September heeft geduurd, zijii Fransche legers tot een uitgebreide ver volging overgegaan. Onze linkervleugel is de Aisne beneden Soissons overgetrok ken ina 'den vijand ruim honderd Kilometer te hebben teruggedreven. Ons Centrum staat reeds Noordelijk van Marne. in Lotharingen en de Vogezen hebben wïj de grenzen bereikt. Onze troepen zijn in .uitstekende condities en zullen dq vervolging met kracht voortzetten. De Regeering kan trotsch zijn op het leger. Londen. (Officieel). Een communiqué van gisteren zegt dat de vijand op hard nekkige wijze d® overtocht over de Aisne door de troepen belette, doch ondanks de moeilijkheden, gezien den sterken tegenstand, slaagden bijna alle troepen) erin voor zonsondergang de (rivier ov/ar te steken. Van uit ,het Fransche hoofdkwartier wordt bericht, dat het leger van den kroonprins teruggeslagen Jwqrd en ,dat deze zijn hoofdkwartier van St. Menehould' naar Montfaucon verlegde. EsseJ. De Slavonische.pers heeft een bericht uit Raema van (9 Sept. van dezen inhoudServische troepen, een divisie sterk, staken gisteren de Sawei over en traden Oostenrijk's gebied (bini- nen. Onze troepen waren dadelijk ter plaatse en namen het gevecht op. Weenen. (Officieel). De Russische Ge nerale Staf beeft oen (uitvoerig bericht' over de gevechten in Galicië verspreid, waarin van voortdurende zegepralen over de Oostenrijksch-Hongaarsche en. Duit sche légers melding wordt gemaakt, pia berichten van de Oostenrijk-Hongaarsche Generalsche staf zijn voldoende om deze) tegen te spreken, trouwens in de Rus.: sische berichten worden de overwin ningen van de legers van Auffenberg en Dankl toegegeven, hoewel de Russen zegt gen, dat de gevechten dezer legers slechts als schermutselingen moeten worden be schouwd. Het leit, dat bijl idit gevecht 20.000 man werden gevangen genomen en twee honderd kanonnen buit gemaakt is genoeg om aan te toonen dat het geen schermutselingen doch gevechten zijn ge weest. (Bovenstaande rooskleurige voorstel ling der feiten is niet m overeenstem^ ming met de werkelijkheid. Dat Rusland Oostenrijk in Gallicië heeft verslagen, wordt ook in Buitschland erkend. Red.)' LOSSE BERICHTEN. De val van Maubeuge. BERLIJN, 14 Sept (WolffbureauAan gaande de verovering van Maubeuge wordt door den oorlogsberichtgever van het „Tageblatt" uit liet groote hoofd kwartier geschreven Voor den eersten keer in dezen veldtocht ging het er om, een Fransche vesting te vermeesteren, welke was versterkt met ver vooruitge schoven forten en tusschenwerken en waarop de vijatid groote verwachtingen bouwde. Deze tusschenwerken bestaan uit ver sterkte verschansingen, i alrijke loopgra ven, sterke draadversperringen, vele diep in den grond ingegraven batterijen en vooral in zware verplaatsbare artillerie. Bovendien was aan den noordoostkant een pantsering aangebracht. Zes forten en zeven tusschenwerken moesten wor den genomen. Verdun en Antwerpen zijn op dezelfde wijze versterkt. De val van Maubeuge levert liet bewijs, dat ook de tusschenwerken, waaraan de Franschen zooveel waarde toekenden, aan de vernietigende werking van onze zware artillerie geen blij venden weerstand kunnen bieden. Geestelijke gefusilleerd. Wij vernemen, schrijft het ,„Hbi. v. Antw." dat de zeereeiw. heer Dergent, van Gelrode, door twee kogels in de borst getroffen, dood gevonden is in den Demer bij Betekom en in de weide is begraven. Zijn lijk was alleen bedekt met zijn ka- poot (jas). Zou men zinnens zijn, zijn toog, tioed enz. te gebruiken om te spion- neeren? Indische hulp. Aga Kban, het geestelijk hoofd van de Mohammedanen in Indië, is in Enge land aangekomen en heeft zijn middelen en zichzelf ter beschikking van de regee ring gesteld. Daar hij geen militaire opleiding heeft genoten, wil hij als ge woon soldaat dienen. Genua huldigt België. De burgemeester van Antwerpen heeft Zaterdag vanwege den gemeentel aad van Genua het volgend telegram ontvangen. „In zijn zitting van gisteren drukte de municipale raad van Genua een wensch van bewogen bewondering uit aan 't volk van België, wegens deszelfs grootmoedige veieeniging vau bet recht en van de vrijheid Gelieve heer burgemeester mijn hulde te ontvangen." (w.g.j MASSONE, Sindaco. Daarop antwoordde de burgemeester „Het kollege van Burgemeester en schepenen bedaukt u uit ganscher harte uit naam van 't Belgische volk voor uw aanmoedigende woorden. Wij zullen tot het uiterste strijden voor de verdediging van onze rechten en onze onafhankelijk heid." (w.g.) Burgemeester DE VOS. Maredsous ongedeerd. De in Nederland welbekende Benedik- tijner-abdij te Maredsous, bij Dinant, is gelukkig niet verwoest, al hebben de kloosterlingen bange dagen doorgebracht en zich tijdens de beschieting van Dinant in de ondergrondsche kerk moeten ver schuilen. Het klooster is thans hospitaal, waar 200 gewonden worden verpleegd. Mechelen en Leuven. De Belgen hebben zich het hei bezit van Mechelen ten nutle gemaakt om de kostbare documen'en der stadsarchieven bijeen te zoeken en in veiligheid te brengen. Te Leuven heeft zich een stadsbestuur gevormd om wat orde in den chaos te scheppen. Zeer verdienste lijk als bemiddelaar tusschen Duitschers en burgers maakt zich de Nederlander, prof. Noyons. Pater Claes trekt er dage lijks op uit om onbegraven lijken, die in kelders, sousterrains enz. worden gevon den, een eerzame begrafenis te bezorgen. Gebleken is, dat de laboratoria der universiteit ongeschonden zijn. Maar de eenige boekerij is, helaas, onherstelbaar verloren. Het aantal verbrande huizen bedraagt 900. Een onderhoud met Carton de Wiart en Emile Vandervelde. De Belgische minister Carton de Wiart en de Staatsminister Emile Vand-.-rvelde, leider der Belgische sociaal democraten, die beiden deel uitmaken van de missie, welke naar de Vereenigde Staten ver trokken is, hebben korten tijd voor hun vertrek uit Londen naar Amerika een onderhoudt toegestaan aan een redacteur van de „Morning Post". Minister Carton de Wiart sprak o. a. over het feit, dat hulpelooze Belgische gewonden in het veld liggend, door Duit sche soldaten door miduel van bajonet steken werden gedoodTe Tienen werd een drogist, die weigerde als gids voor de Duitschers te dienen, doodgeschoten en doorstoken. „Ik wensch hieraan toe te voegen", aldus zeide de Minister tot den journalist, „dat wij niet naar Amerika gaan, om alleen mededeeÜDg te doen van de ver schrikkingen van deze campagne van mi litair barbarisme. Deze zijn inderdaad verschrikkelijk en wij wenschen het volk van Amerika de eenige groote mogend heid, welke de Duitschers zoeken te be werken met de waarheid in kennis te stellen. Doch wij zijn geen nederig verzoekende natie. Wij zijn meer dank baar voor Engeland dan wij kunnen uit sproken, Engeland de kampioen der kleine naties, doch wij zijn noch ontmoedigd, noch voor goed onderworpen en zullen dan ook nooit toegeven. Wij weten wat wij mogen verwachten van het tot waan zin opgezweepte Duitsche militaiiisme. De Duitschers voeren een verdedigings oorlog tegen ons opdat België een plaats van uitbreiding voor de Duitsche bevol king zal worden. Doch het einde is nog niet daar en voor dit komt, zijn wij vol vertrouwen dat België haar gewone plaats in de beschaving zal innemen. Wij wach ten eenvoudig ouze gelegenheid af." De heer Emile Vandervelde verklaarde aan den medewerker van de „Morning Post" dat hij zich te Mechelen bevond, toen deze stad werd gebombardeerd. Hij merkte op, dat er geen enkele veront- schuldigiging is voor het gedrag der Duit schers, daar hun geen tegenstand werd geboden. Hun eenig doel kon zijn geweest om schrik te verwekken onder de vreed zame bevolking en hen zoo mogelijk naar Antwerpen te drijven. „Ik was zelf in de vuurlijn", aldus zeide de heer Vandervelde, „in een vroeger stadium van den strijd, en ik zag dat de Duitschers vastberaden onze eigen vrou wen en kinderen voor hunne gelederen plaatsten en hen voor hun voorwaarts rukkende linies opdreven om aldus onze soldaten te verhinderen op den vijand te schieten. Eveneens zag ik dat non-com battanten in koelen bloede werden ver moord. Sommigen hunner werden dicht opeen staand doodgeschoten, terwijl an deren met de bajonet weiden gedood. De Duitschers hebben ons land verwoest en voeren tegen ons een onbarmhartige ver delgingsoorlog, en dit alles omdat dit land het onze is en wij alles hebben gedaan wat wij kouden om liet voor ons zelf te behouden." Een correspondent van d Y.t":i 's heeft Leuven bezochten verkL tl Icg"11- over de vergoelijkende berichten in de Duitsche pers„Leuven is een verwoeste stad". Hij twijfelt of de stad er ooit weer bovenop zal komen en deelt m ededat duizenden inwoners als gevangenen naar Duitschland zijn overgebracht. De „Kölnische Volkszeitung" had kri tiek geoefend op het protest van den keizer aan president Wilson, waarin de geestelijken in België werden beschuldigd van wreedheden op gewonden en op personeel van het Roode Kruis. De militaire censor heeft het blad des wege voor één dag geschorst. Te Aken is het treurig en sombèr schrijft een correspondent van „De Tijd", die er vo rige week was. Er heerscht een akelige stiltealom ontwaart men de verschrikkingen van den oorlog. Vele soldaten, die op het bevelDer Kaiser hat gerufen, oumid- delijk naar de wapenen hadden gegrepen zijn thans in Aken teruggekeerd. Zij strompelen door de stad als invaliede krijgers, als hulpbehoevenden, steun zoe kend op een stokje. Vele soldaten der keurregimenten, die fier door Aken naar Lütticli en Paris trokken, zijn in lange treinen van het Roode Kruis teruggegekeerd. Onder de soldaten van Aken en om geving heelt de dood reeds vreeselijk huisgehouden. Honderden zijn gesneu veld, invaliede voor heel hun leven. Die vele treinen met gewonden, welke Aken voorbijtrekken, of hun droeven last brengen naar de plaatselijke ambu lances, het groote getal gesneuvelden uit Aken werken ciemoraiiseerend op een groot deel der bevolking. Deze ziet dan ook de toekomst pessi mistischer tegemoet dan een week of 5 geleden. Over de stad hangt een gedrukte stemming. En menig Akenaar vreest voor een bezetting zijner aloude stad door de Belgen. Vooral de jongste over winningen der Fransschen, die ondanks de gestrengste censuur druppelsgewijze onder het publiek doorsijpelen, verzwaren zeer de stemming van rouw en teleur stelling. De toestand in Brussel. De Brusselsche correspondent van de „Tijnes" schreef dezer dagen: De heer Max is geen burgemeester meer, daar hij de betrekking van attaché aan do Anierikaansche legatie heeft aan vaard. Aldus is hij gevrijwaard door diplo matiek voorrecht tegen willekeurige in hechtenisneming of gevangen-zetting. De gemeentelijke proclamaties verschijnen nu met de handteelveningen v,au de twee voor naamste schepenen de heeren Maes en Jacqmin. Prins de Liguo van het Belgische vliegcorps meende, na een reis dooi; d® lucht van Antwerpen naar Brussel, een brief op het dale van zijn huis in do Rue Montover te kunnen laten vallen. Hij werd neergeschoten en gedood, of schoon hij juist buiten de sitad was en den terugtocht naar Antweijjen reeds had aan vaard. De verbinding tuisschen Brussel en Ostende loopt nu via Nieuwenhoven, Denderleeuw, Sotteghem, Oudenaarde en Gent, terwijl de reis tot Denderleeuw per tram en verdei" naar de kust per trein -wordt gemaakt. De Duitsche vlaggen, die van de pu blieke gebouwen waren weggenomen, zijn er weer opgeplaatst en haar gezag wordt nu gesteund door kanonnen, die geduren de de laatste twee dagen overal opgesteld werden en alle voornaamste verkeerswe gen in de stad bestrijken. Zij staan vlak voor het Zujderstation, het Noordersta tion, de (Wét-straat, voor het Paleis van Justitie, en op qndere dergelijke strategi sche punten. Het blijkt nu, dat de soldaten hier zoo goed ais alle tot- de reserves jbehooien, en zij bijna .allen Belgische militaire kaar ten bij zich hebben. De officieren hebben ze aan hun koppels vastgemaakt. Het is een curieuze samenloop van omstandighe den, dat verschillende duizendtallen van zulke kaarten in Februari 1913 hier uit 't Instituut cartographique gestolen zijn en het is huiten allen twijfel of deze gestolen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1