GE DELFT. s hebben wij De Groote Oorlog. stigers, beleeirf j^0. 109. Maandag 14 September 1914. Tiende Jaargang. trandeeren. g B 9 hand, voet 9 H 9 g van een jTB E I een M Ij Nicolaas Beets. Verschijnt ellten MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. behulp Van den. dienstdoenden hu nt de namen van een zestiental der ie makers opgenomen, iddelburg. Aanstaanden Donderdag- ïd 17 Sept. zal hij! gunstig weder in tuin en bij slecht, weder in de zaal het Schuttershof, daartce gratis afge- n, een concert gegeven worden door Jhiistelijke Harmonie, tegen een mini- n entree van 10 cent. netto opbrengst zal worden ge- .ort in de kas van het steuncomité, concert wordt natuurlijk beiangeloosj iven door de leden van het gekel- ip en het zal de eerste openbare oering van de Harmonie zijn. Van het Oorlogsveld. 12 September 5 uur 's namiddags, stende Een groote Belgische troep'ep- :ht trekt vanuit Antwerpen naar naam is .in hot telegram verminkt), (it beslist betrouwbare bron kan wor- medegedeeld, dat zij, zich zullen voe- bij de Russische troepen, die reeds Noord-Frankrijk zijn aangekomen. Het ,al aantal manschappen zal 400.000 ragen. Aan hun hoofd zal optrekken ling Albert van België, die het offen- zai ledden en naar Brpssel optrek- I I s' Intvterpen. Men deelt ons. mede, dat generale staf van hier naar Gent is plaatst. i Roosendaal. Het gevecht nabij Diest gisteren plaats had, had tot resultaat, de Duitschers moesten aftrekken. Ge- 1 de streek tusschen Diest—Heren- IsAntwerpen en de Hoilandsche grens vrij: van Duitsche soldaten. De ver zen der Duitschers waren aanzienlijk, der Belgen betrekkelijk gering. Overal trekken kleine troepjes Belgische [daten verkennend rond. Londen. De bladen hier melden, dat troepen der Verbondenen 60 mijlen noordoosten van Parijs een over achtigen vijand hebben afge- leden en verslagen. Er werden 00 gevangenen gemaakt en 15 kanon- n Veroverd. Hoewel de verliezen der rbondenen ernstig zijn, kunnen zij toch in vergelijking komen met die der ïitschers. Londen. (Handelsbl.) Men seint aan „Daily Telegraph": Volgens mededee- van gewonde Fransche officieren, )est de Duitsche rechtervleugel zóó ver "ugtrekken, dat ook het centrum genood- akt was te wijken, omdat anders de rbindingen zouden zijn verbroken. Generaal Pau, commandant van den anschen linkervleugel, veroverde een imunitiekolonne van 7 K.M., zoodat o litsche troepen gebrek zullen krijgen n ammunitie. Berlijn. De Duitsche consul in Egypte ïldt ambtelijk dato 11 September. Morgen moeten de Duitsche en Dos e ksche consuls Egypte verlaten. De o ;e Duitschers en Oostenrijkers der gestreng politietoezicht. De 40 a 50.000 man Indische troepei, 3 sedert 25 Augustus iu Egypte w°r rwacht (om van daaruit naaf\ Eu r igaan, teneinde tegen Duitschlan ostenrijk te vechten) zijn nog niet ïkomen. je Dit telegram wordt aangevuld uo ulgende mededeeling van de Dut igatie te Peking: ffeB. Japan heeft aan de Chineesche ng ambtelijk het uitbrekon "olutie in Engelsch-lndie g lo. vrije toegang (ritsche bezittingen in ee; 2o. een leening van ïeld. Japan is door Engeland m ondersteuningstroepen O0* zeu- n:g van den opstand) naar Indie en. Japan heeft dit toegpstaa volgende bezwarende oondih j0 ee; zo. een mening van ollar; 3o-, de vrije hand ui n Engeland heeft in die voorw estemd. - Burgerlijke SIM* Westeinde. cö .- wedn- Overleden: Jan Blok Ez., J'> an Janna van, de Velde. NI W ZEEUWSCHE COWtAHl Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganiepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde, advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 9 P® A gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de js jfifs, Ij |l 9 K handen, voeten of oogen, daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, Zjfi 1 Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voorverstandsverbijstering De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de I gulden bij gulden bij gulden bij (fl 9 9 verlies van een ■9999 verlies 9_ 9 9 verlies van M |n of oog; I duim; VU wijsvinger. MV gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Hoilandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1814 13 September 1914. Het is een genot te middeD van de oorlogsberoeringen den blik te wenden naar den man, wiens leven een voort durende arbeid des vredes was, èn in het predikambt, dat hij tot in hoogen ouderdom met ernst en waardigheid vervulde, èn in de beoefening van de schoone letteren, waaraan hij zijn be roemden naam dankt van verdienstelijk dichter maar vooral van Net-Hand's besten prozaschrijver. Of zou er wel één Nederlander gevonden worden, die den schrijver van de „Camera obscura" niet kent? Dat heerlijke, frissche, van ge zonden ernst en echten natuurlijken humor tintelende boek, zoo door en door Hollandscb, zoo echt een stuk van ons Nederlandsch denken en voelen, is alleen meer dan voldoende geweest den naam van Nicolaas Beets, van „Hildebrand" te populariseeren en de 27e druk, die het thans beleeft, bewijst dat de belang stelling voor dat werk nog even groot is, als toen het voor het eerst onder de verraste oogen van Hildebrands tijdge- nooten kwam. Gaarne wijden wij aan de nagedachte nis van den sympathieksten onzer lite ratoren op het eeuwfeest zijner geboorte woorden van hulde en lof, zwakke uitingen van onze bewondering en eerbied voor zijn machtig talent. Wij zijn overtuigd, dat al onze lezers daar gaarne mede instemmen. Want Beets staat bij ons, Katholieken, goed aangeschreven. Verschillende onzer litteraire voormannen, Alberdingh Thijro, Van Meurs, waren zijn vrienden en nog in zijn laatste levensjaren (God schonk hem er 881) leerde dr. Gerard Brom hem Guido Gezelle smaken en waar- deeren. Doch ook als menscli verdient Beets onze volle waardeering om zijn verdraag- zamen geest en zijn edelen dunk over ons, Katholieken. „Ons Katholiek volk" schreef hij „is geen kwaad volker is een zegen, er is een goed deeg in. De zaak is, dat de priesters bij hunne leeken beter hun Roomschen plicht hebben gedaan, dan onze leeraars bij hun leden hun Protestantschen. Onverdragelijk is mij het schelden op die Kerk, het bena- deelen en achterafzetten van het katholiek volk door protestanten, die als zoodanig geen knip voor hun neus waard zijn." Zulke regels eeren den man, die ze schreef. In rustiger dagen zal, naar wij hopen, een grootsch monument in Haarlem, zijn geboortestad opgericht, den roem en de verdiensten van Nicolaas Beets aan het nageslacht verkondigen. Geen minnaar onzer letteren intus- schen, geen Nederlander van den waren stempel, in wiens hart het beeld van Beets niet staat opgericht in een dank bare nagedachtenis, welke, om met Cicero te spreken, door geen vergetelheid kan worden uitgewischt, „cujus memo riaal nulla unquam delebit oblivio". Onjuist bericht. In ons nummer van Vrijdag jl. namen wij een bericht over uit „De Maasbode" omtrent het terechtstellen van 7000 Russische krijgsgevangenen te Berlijn die zouden hebben moeten boeten voor den misslag van een hunner. De bijvoeging „eigen dienst" verleende aan het bericht een cachet van geloof waardigheid, dat ons niet toeliet aan den ernst ervan te twijfelen. Men meldt ons echter van even geachte als competente zijde, dat dit bericht onwaar is, althans schromelijk over dreven. Wij verheugen er ons van harte over, dat er weer een gruwel minder in dezen aan wreedheden zoo vruchtbaren krijg te constateeren valt. ,De Maasbode" zal het echter met ons eens zijn, dat het aanbeveling ver dient den man van den „eigen dienst" te Berlijn te verzoeken, zijn fantazie wat meer aan banden te leggenimmers met zulke verzinsels als bovenstaande bewijst men noch zijn blad, noch het publiek een dienst. Waarheid, in soberen vorm voorgelegd, ziedaar wat in deze tijden waarde heeft en vertrouwen vindt. V Be plank misgeslagen. Het „Volksblad" dat de kleine luijden moet voorlichten, noemt in een zijner artikelen Leuven, dat ten prooi viel aan een barbaarsche soldateska „het mid delpunt van het meest orthodox e katholicisme, dat men zich den ken dan." Het „Volksblad" slaat de plank mis. Leuven bezat een v r ij e, niet een stedelijke, katholieke universiteit en een collegiale kerk van St. Pieter, waar de doctoren der theologie hun eed kwamen doen voor het altaar van Maria, Zetel der Wijsheid. Maar de gemeente Leuven was zeer geprononceerd liberaal, zooals zich dit in haar bestuurcolleges, de raad aan het hoofd, ondubbelzinnig afteekende. De universiteit (d. w. z. professoren en studenten,) ondervond van de stede- delijke autoriteiten eer tegen- dan mede werking. En daarom is dit in de verwoesting van Leuven zoo eigenaardig, dat juist de universiteit en de St. Pieterskerk werden in de ascli gelegd en de geeste lijken, zoowel die als hoogleeraar aan de universiteit verbonden waren, als de parochiepriesters, op opvallend hondsche wijze door de Duitschers werden behan deld, terwijl het stadhuis, zetel van den gemeenteraad, gespaard bleef Als het Volksblad soms weten wil welk symbool wij daarin zien, dan willen wij hez wel zeggeneen symbool van anti papisme. In dit verband is interessant wat men uit Maastricht aan „De Tijd" schreef: „Ik heb verschillende geestelijken gesproken, wier namen ik u noemen kan zij hebben mij allen verteld, hoe zij en hun collega's hun uiterste best deden, om de Duitsche officieren en soldaten goed te ontvangen, hoe zij in't begin ook nog al beleefd en voorkomend behandeld werden, vooral door de offieieren, maar hoe alles veranderde toen de Duitsche landweer, vooral een 12e regiment uit Oost- of Noord-Pruisen kwam. De meeste werden op de gemeenste wijze behandeld en gebrutaliseerd. Eén zelfs werd in 't gelaat gespuwd door officieren en soldaten onder de uitroepingDu Schweinhuud enz." De toestand. De Duitsche hooge legerautoriteiten hebben goed gezien, toen zij generaal von Hindenburg van het westelijk oor logsveld, waarheen hij gezonden was terugriepen en hem de directie der krijgs verrichtingen in Oost-Pruisen toever trouwden. In 20 uur tijds reed hij met een trein, bestaande uit een locomotief en een salon wagen van het Westen naar het Oosten. Voortdurend ontving hij tele grafische mededeelingen over den toestand in het Oosten. Hij stelde het krijgsplan op gedurende de reis en gaf op ieder station waar de locomotieven wisselden bevelen aan zijn leger. Thans mag hij Cesar nazeggen: ik kwam, zag en overwon, want Oost-Prui sen dat reeds zoo deerlijk door de Russen werd bestookt, is thans vrij van vijanden, terwijl door zijn toedoen tal van gevan genen en krijgstropheën werden buitge maakt. Hij kan nu den Oostenrijker gaan helpen, die in Gallicië, ofschoon met niet minder dan één millioen man strijdende, voor de Russische overmacht moest wijken en Lemberg prijsgeven, al behaalde hij dan ook hier en daar een voordeel van onderschikt belang. Het Duitsche leger in Frankrijk trok terug uit verscheidene plaatsen, die het reeds in zijn bezit had. Of dit enkel het gevolg is van den krachtigen aanval dei- verbonden legers dan wel van een nieuwe krijgstaktiek zal de toekomst leeren. Het Belgische leger blijft den Duitscher verontrusten afbreuk doen. Het slaagde er gisteren in Cortenberg op de lijn BrusselLeuven te heroveren en het Duitsche leger van de hoofdmacht af te snijden. De Belgen beschikken met de hulptroepen der bondgenooten over 400.000 man, goed bewapend en toegerust en vol moed. Hun krachtig offensief kan den Duitschers nog menige onprettige verrassing bezorgen. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 12 September, 8 uur 's avonds. Antwerpen. Een hardnekkige strijd is aan den gang tusschen Leuven en Vil voorden. De Belgen hebben reeds op verschillende punten voordeelen behaald. Te Mechelen hebben de Belgen een Taube vliegtuig neergeschoten de inzit tende officier was gedood. Nog wordt omtrent den grooten veld slag gemelddat de positie der Belgen allergunstigst is en van den slag ontzag gelijk veel zal afhangen. Ook gisteren hadden talrijke schermutselingen plaats. Honderden werklieden zijn bezig aan het herstel van den spoorweg bij Dender- monde de communicatie tusschen Ant werpen, Dendermonde en Gent is her steld. De koning is steeds aan het front der troepen en trotseert koelbloedig het vuurhij wordt door zijne soldaten let terlijk verafgood op zijn beleid bouwt de natie al hare verwachtingen. De konin gin heeft verscheidene gasthuizen bezocht en alle gewonden opgebeurd door haar belangstellend en liefdevol woord. Onder de Duitsche gevangenen, te Aei-schot gemaakt, bevindt zich een graaf Von Bulow, neef van den ex-kanselier. Parijs. (Nieuws v. d. Pag). Aan de „New York Herald" wordt geseind, dat in het gevecht bij Kumbinnen de groot vorstin Johan en Öleg Konstantinowitsch gevallen zijn. Rome. De correspondent van de „Mes- sagero" seint, dat de tweede veldslag in Gallicië nog succesvoller voor de Russen verliep dan de eerste. De Oostenrijksche verliezen worden geschat op 130.000 man, waaronder 90 000 gevangenen. Londen, (off.) De Britsche troepen trok ken in Frankrijk de Ourcq over, zij ach tervolgen den vijand met snelle marschen 200 Duitschers zijn gevangen genomen. Vooral tuscchen Soissons en Fismes be haalden de geallieerden belangrijke voor deelen. De vijand trok terug ten noorden van Vitrey. Het eerste Fransche leger corps bemachtigde een geheele afdoeling Duitsche artillerie. Onze (Engelsche) vliegers rapporteeren, dat de vijand steeds terugtrekt. Londen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Engelschen Herberthöhe in Nieuw-Pommeren (Bismarck-arehipel) hebben bezet. 13 September, half 2 uur 's namiddags. Petrojrad. (Petersburg). De Duitsche en Oostenrijksche troepen zijn bij Krasnik en Tomaszow teruggeslagen. De Russen behaalden belangrijke successen ten noordwesten en westen van Lemberg. Zij maakten 200 officieren 30000 man schappen krijgsgevangen en veroverden een groot aantal kanonnen. Berlijn. De kroonprins had na de ver overing van Longwy den Franschen com mandant zijn degen laten behouden, om dat deze de stelling zoo dapper had verdedigd. Thans is den commandant zijn degen afgenomen, omdat gebleken is, dat bij de verdediging dum dumkogels zijn gebruikt De commandant zegt niets af te weten van het gebruik van dum dumkogels. Parijs. (Off.) De terugtocht 'der Duit schers aan onzen linkervleugel duurt- voort, zij bereikten den benedenloop der Aisne. In het centrum worden de Duitschers door ons achtervolgd. Zij trokken terug tot aan Francbimes tusschen Epernay en Vitry le-Franqois. Ook aan onzen rechtervleugel begin nen de Duitschers terug te trekken. Zij verlieten het gebied rondom Nancy. De Franschen hernamen Lunéville. De algemeene terugtocht van den vij and gaat veel vluggei in zijn werk, dan zijn opmarsch vóór eenigen tijd in die omstreken geschiedde. LOSSE BERICHTEN. Het Belgische leger in actie. De Belgische legatie te 's Gravenhage deelt het volgende mede: Het Belgische leger, dat den lOen dezer maand uit Antwerpen vertrok, heeft over een breed front overal de Duitsche troe pen teruggeworpen. De steden Mechelen en Aerschot werden hernomen. De troepen hebben den spoorweg tus schen Leuven en Thienen opgeblazen. Het offensief wordt op een bevredi gende wijze voortgezet. In dan grond geboord. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Stock holm, dat de kruiser „Karlsrulie" bij de Barbados de Engelsche stoomboot „Bo- wes-Castle" in den grond heeft geboord. Keizer Wilhelm en President Wilson. BERLIJN, 12 Sept. (E. B.) Uit Was hington wordt geseind, dat in het Witte Huis en op het ministerie van Buiten- landsche Zaken aldaar niets bekend is omtrent het telegram van Keizer Wil helm san President Wilson. Men moet dus aannemen, dat Engeland het tele gram achtergehouden heeft. (Msbode). PARIJS, 12 September. (Part). Gene raal Cherfils geeft in de Echo de Paris een uitstekende samenvatiing van den indruk, in Frankrijk teweeggebracht dooi de ambtelijke communiqué's van gisteren. Hij constateert, dat de troepen van de bondgenooten in den geweldigen veld slag, die al vijf dagen geduurd heeft, de hoofdmacht van de Duitschers, die op Parijs aanrukte, hebben doen terugwijken en daardoor den algemeenen militairen toestand volkomen hebben veranderd. Die communqué's, verklaart de gene raal, zijn zeer hoopgevend. De afschaffing der capitulaties in Turkije. LONDEN. 12 September. (Reuter.) Reuter's Agentschap verneemt dat het te Berlijn gepubliceerde bericht, als zou de Drievoudige Entente aan de Porte hebben beloofd, er in toe te stemmen, dat de capitulaties worden afgeschaft indien Turkije gedurende den oorlog een neutrale houding blijft bewaren geheel uit de lucht gegrepen is. Duitsche prinsen worden in dezen oorlog niet gespaard. Volgens een bericht van Belgische zijde zouden in de Brusselsche hospitalen overleden zijn prins Adalbert van Pruisen derde zoon des keizers, prins Friedrich Wilhelm van Pruisen, kleinzoon van Prinses Marianne der Nederlanden en piius Karl van Wurtemberg, oud 18 jaar. hoogleeraar Professor Noël, 0te Leuven, verdedigt in „Het Centrum" de beweringen van keizer Wilhelm in diens telegram aan president Wilson aangaande de Belgische wreed heden,speciaal die welke door geestelijken zouden zijn bedreven. Prof. Noël neemt aan, dat de keizer op leugenachtige rapporten is afgegaan en schroomelijk is misleid. Parijs loopt leeg. „Men heeft mij medegedeeld," schrijft een Parijsche correspondent van „Daily News," dat gedurende de laatste drie Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 15 Sept. Krachtige tot stormachtigen, later tijdelijk afnemende zuidelijke tot westelijken wind. Betrokken met regenbuien, later wellicht op klarend. Dezelfde temperatuur. weken niet minder dan 1.750 000 men- schen Parijs hebben verlaten sommigen omdat zij bevreesd warenanderen om dat zij onder de wapenen moesten gaan weer anderen omdat de kustplaatsen bun veiliger schenen, of ook wei omdat zij meenden dat zij het voorbeeld der Fransche Regeering hadden te volgen." De Belgische missie, die naar de Ver.Statenis gezonden om te protesteeren tegen 't optreden der Duitschers in België, is Vrijdag te New York aangekomen en dadelijk naar Washington doorgereisd. Prinses Frederik van Saksen- Me in in gen, die in enkele weken haar schoonvader, echtgenoot, zoon, neef en achterneef heelt verloren, is tengevolge van de aandoening over deze slagen zwaar ziek geworden. (N. R. Crt.) Da sluiting der Staten-Generaal. Met het gebruikelijke ceremonieel heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. Cort van der Linden, zich Zaterdag naar het gebouw der Tweede Kamer be geven, om namens H. M. de Koningin de zitting der Statcn-Generaal voor ge sloten te verklaren. Voor het paleis aan het Noordeinde bevond zich een menschenmenigte, die, evenals op het Binnenhof, opvallend grooter was dan vorige jaren. Nadat de Minister omstreeks kwart voor drieën per auto vóór het paleis was aangekomen, verliet hij dit enkele oogen- blikken later om per galarijtuig naar het Kamergebouw te gaan. Het op het paleis plein opgestelde piket huzaren presen teerde de sabel, zes man, met een wacht meester voorop, gingen daarop vóór de wegrijdende galakoets, waarna vijf huza ren met een korperaal den kleinen stoet sloten. Velen groetten onderweg eerbiedig den grijzen Staatsman. Aan weerszijden van den ingang was een detachement jagers opgesteld, die bij de komst en het vertrek van den Minis ter de geweren presenteerden. Bij het terugkeeren naar het paleis hieven velen der op het Binnenhof ge- schaarden een hoera aan. Ook nu weder brachtten velen den Minister, de heeren door het ontblooten van het hoofd en dames door vriendelijk te wuiven, hun groet. In de vergadering der Staten Generaal (le en 2e kamer) gepresideerd door gene raal Van Voorst tot Voorst, sprak minis ter Cort van der Linden de navolgende rede uit. Mijne heeren, Het heeft H. M. de Koningin behaagd, mij op te dragen, de zitting van dc Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Verschillende wetten zijn met medewer king van de Staten-Generaal tot stand gebracht, anderen waren in voorbereiding, toen de oorlog, die aan onze grenzen woedt, aan allen regelmatigen wetgeveu- den arbeid een einde heeft gemaakt. Zeer belangrijke noodmaatregelen, waarbij de regeenng een groot vertrouwen van de Staten-Generaal moest vragen, zijn vervolgens aangenomen. De Koningin heeft mij opgedragen, aan u, mijne hee ren, Haren dank te betuigen voor uwen toewijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1