EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. GOES De Groote Oorlog, No. 108a. Zaterdag 12 September 1914. Tiende Jaargang. Breda. 'kvloeren. 1 B UITENLAND. BINNENLAND. atie der hulpverlee. •ept alle comité's en nd, welke reeds op erleening aan vluch< i tot samenwerking unne samenstelling door ken voorgeno. verleening. tenen der provincie zich nog niet heeft in plaatselijke com- ER, Eere-Voorzitter. 1BROOT, Voorzitter. chinale Strij kin rich- erij rst billijk tarief en Zuid-Beveland. inke Dienstbode. )n bezorgd.) IN Gevraagd: J. HÖRSTMANN, Vlissing- irichting, Vfissingen. Haagsche Hopjes houdt, it eens aan (te looperi, ffie en de thee van den Bergh kan [koopen, n winkelier, Bergh's bekende [pakjes zeker, zonder fout lopje in elk der zakjes. HIW ÏEEUWSCHE COUP! De Eerste Encycliek van Paus Bene dictus XV. Paus Benedictus XV heeft zijn eerste woord gericht tot de Katholieke wereld, een woord van liefde, bemoediging en vertrouwen, dat ook door nietkatholie- ken met voldoening en waardeering zal worden vernomen. De „Osservatore Romano", zoo lezen wij in de Maasbode van gisterenavond, publiceerde Donderdagavond de eerste encycliek van Paus Benedictus XV. Iu het begin van het belangrijk ïond- schrijven zegt de Paus, dat hij .zich, wat zijn persoon betreft, niet in staat zou achten de buitengewoon groote taak te vervullen, waartoe hij door zijne verkie zing tot Paus geroepen is. Echter ver klaart Z. H. te vertrouwen op de Godde lijke goedertierenheid, die hem, na den zeer zwaren last van de Pauselijke waar digheid te hebben opgelegd, ook de noodige krachten en den moed zal geven om dien last ten einde toe te dragen. In het verdere erloop van de encycliek geeft Paus Benedictus XV dan uiting aan zijn diepe droefheid en zijn afschuw voor het verschrikkelijk beeld van den oorlog, dat zich voor zijn blikken ontrolt. Een groot gedeelte 'van Europa, zoo schrijft Z. H. onder meer, is in vuur en vlam gezet en is rood gekleurd van het bloed der christenen. Met de gevoelens van een echte vader lijke toegenegenheid, zegt de Paus dan alle kinderen van de Kerk te omhelzen. Z. H. verklaart niets te zullen nalaten en niets te verwaarloozen van datgene wat leiden kan tot een zoo spoedig mo gelijk beëindigen van zulk een geweldige ramp, als over Europa gekomen is. Aan alle kinderen van de Kerk en vooral aan de geestelijken en aan dege nen, die tot de geestelijke orden behooren, beveelt Paus Benedictus XV, in navolging, zooals hij zegt, van hetgeen Paus Pius X reeds gedaan heelt, aan om van God door openbare en particuliere smeekge beden te verkrijgen, dat de oorlog een einde moge nemen. De toestand. De eerste taak van België, toen het, tegen zijn wil, gedwongen werd den strijd op te nemen, was aan het oprukkende Duit- sche leger zooveel mogelijk hindernissen in den weg te leggen. Van die taak kweet zich het Belgische leger met groote dapperheid. Men zegt dat de geforceerde doortoeht der Duitschers hun,alleen rom- dom Luik, 40000 man kostte. Aan de teleurstelling, die het Duitsche leger bij den onverwachten Belgischen tegenstand ondervond, is dan ook voor een groot deel de enorme woestheid te wijten, waarmede Duitschland in België optreedt. Terecht wijst professor Kettle van Gent naar aan de „Daily Naws" wordt geseind, op het verschil tusschen de Duitsche wijze van oorlogvoeren in België en in Frankrijk. De kleine Duitsche strijdmacht in België heeft met opzet het land ver woest en geterroriseerd, Op het gelaat van Europa moest een les worden ge brand, die voor altoos de kleine volken, met name Nederland en Denemarken, het gevaar moest duidelijk maken om hun recht te bepleiten tegen macht. Waar echter de Duitsche macht in Frank rijk optrad, moest de veldtocht met hoffelijkheid en menschlievendheid wor den gevoerd, ten einde Frankrijk van Engeland te vervreemden. De tweede taak van het Belgische leger, dat nu in Antwerpen is geconcen- centreerd, bestaat in het voortdurend verontrusten van den vijand, en ook die taak verstaan de Belgen uitmuntend. Reeds vielen zij met succes de Duitschers bij Aerschot aan, waar tal van burgers, die met de geestelijken in de groote kerk als in een kerker waren opgesloten, bc vrijd werden. Eergisteren bestookten zij deDuitschers te Leuven en ontwikkelden daarbij zoo veel kracht, dat hun vijand genoodzaakt was een deel zijner troepen van de Fransche grens terug te roepen. Men zegt, dat hulptroepen der verbonden mogendheden sommigen spreken van 900U0 Russen over zee aangevoerd hen hielpen. Hoe het ook zij, de actie der Belgen is niet verflauwd. De provincies Antwerpen en Limburg hebben zij, althans voorloopig, van Duitschers ge zuiverd, Dendermonde bezet en bij Oudenaerde de Duitschers tot staan ge bracht. En zij zijn nog niet aan liet einde hunnen plannen. De Duitschers hebben op het oogen- blik zeer weinig troepen in België liggen en de actie, welke van uit Antwerpen thans ontwikkeld wordt, kan voor hen wel eens noodlottig worden. Zij kan eveneens van invloed zijn op de operaties der Duitschers in Frankrijk, wijl de Duitschers troepen hit Frankrijk zullen moeten terugroepen. In militaire kringen verluidt, dat zoo lang de Duitschers hun 42 cM. belege ringsgeschut niet bij Antwerpen hebben gebracht, er van een eenigszius succes volle belegering geen sprake kan zijn. En het beleg van Parijs Meer en meer begint men te vermoeden, dat de Duit schers, zoowel letterlijk als figuurlijk Parijs links laten liggen. Veeleer zouden er teekenen zijn, die er op wijzen, dat zij trachten Versailles te bemeesteren om vanuit deze lioog ge legen plaats Parijs te beschieten. Een minder pleizierig vooruitzicht voor de ville lumière". De Parijsche oorlogscorrespondent van „De Tijd" uitte in een brief van 4 Sept. deze veronderstelling met nog een paar curieuze mededeelingen vervat in deze passage Na ernstige overweging over wat ik zeggen mag, wat niet, geloof ik, dit te mogen mededeelen lo. Duitsche troepen hebben zich ge waagd tot betrekkelijk dicht bij Parijs. Door zeer bijzondere midde- 1 e n (die ik tlians niet nader mag aan duiden) is niet één Duitscher aan den dood ontsnapt. 2o. Verschillende plannen maken het hoogstwaarschijnlijk, dat de Duitsche troepen nooit Parijs zullen kunnen na deren. Of dan althans slechts een klein deel dier troepen. 3o. De berichten, dat de Duitsclieis niet Parijs willen belegeren (wat te veel tijd en mannen zou vragen) doch zich meester willen makeD van Versailles, worden meer en meer bevestigd. Uit het hooggelegen Versailles zouden ze dan Parijs bombardeeren. Een escader vliegmachines staat gereed, Duitsche vliegers te vervolgen. Parijs zal dus waarschijnlijk getuige zijn van een oorlog in de lucht. Tot zoover de man van „De Tijd". Op dit oogenblik s-hijut het wel vast te staan dat de Duitschers in Frankrijk aan hun rechtervleugel en centrum veel tegenslag ondervinden, maar daarvoor ruimschoots worden schadeloos gesteld door het succes van het leger van den Kroonprins rondom Verdun, iets wat te Berlijn zelfs wordt genoemdeen mis lukking van het krijgsplan van generaal Joffre Dit succes komt volgens mededeeling van den grooten Duitschen generalen staf hierop neer. De troepen van den Duitschen Kroon prins hebben Fransche versterkte stel lingen ten zuidwesten van Verdun ge nomen en thans worden de sterke forten aangevallen. Het leger van den Kroon prins moest voor bedoelde operatie eerst de vesting Verdun voorbijtrekken. Ten zuiden daarvan kwam het voor een ver sterkte stelling, die door de kanonnen van de vesting gedekt was. De stelling verhinderde het verder oprukken van de troepen. Nu de stelling genomen is be let niets het leger van den Kroonprins tegen Verdun zelf op te trekken. Ver dun is de spil van de geheele voor waartsche beweging der Duitsche legers. Tusschen Verdun, Toul, Nancy en Epi- nal is het geheele Fransche Oosterleger samengetrokken. Van Verdun naar het zuiden, tot Toul, ligt de sperforten-linie van de Maas. Deze wordt nu door het leger van den Kroon prins met zwaar geschut beschoten. Ver dun zelf is een vesting van den eersten rang. In Oost-Pruisen schijnt generaal Von Hindenberg een geduchte opruiming te hebben gehouden onder de Russen, want van Russische zijde wordt erkend, dat Oost-Pruisen van Russen vrij is. Het 22e Russische legercorps deed nog dezer da gen een poging om over Lyck in Oost. Pruisen weer aan den strijd deel te ne men, doch het legercorps werd verslagen. De vloten van Engeland en Duitschland, waarover tot lieden zoo weinig verluidde, zijn weer in actie. Gisteren publiceerden wij een paar berichten over liet varen van Duitsche oorlogsschepen in de Botnische golf. Uit Londen werd Donderdag nog gemeld Een groot Britsch eskader bewoog zich gisteren en heden over de Noordzee tot aan en in de Helgolandbaaide Duitsche vloot deed geen poging om deze bewe ging te verijdelengeenerlei Duitsch schip van welken aard ook werd op zee gezien. Het schijnt dat Rusland's vloot in de Fiusche golf door de Duitschers gaat be stookt worden. Achtervolgt hen de Eu- gelsclie vloot, dan zou deze in de Oostzee een voor haar zeer ongunstig gevechtster rein vinden en gevaar loopen een leelij- ken knauw van de Duitsche vloot te krijgen, 't Is haast niet te verwachten, dat de Engelschen zich op die manier in de val zullen laten lokken. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) II Sept. 8 uur 's avonds. Berliln. (Off.) De entente mogendhe den, bevreesd voor een vermeend ingrij pen van Turkije ten gunste van Duitsch land, hebben de Porte doen weten, dat zij hun toestemming hechten aan de af schaffing der capitulaties, ingeval Turkije neutraal blijft. De Porte heeft geantwoord, dat Tur- kije's neutraliteit niet te koop is. lntusschen trekt zij uit de toestemming der entente-mogendheden de consequente gevolgen en heeft daarom een keizerlijke iradé (besluit) doen verschijnen tot op heffing der capitulaties. (Onder capitulaties worden verstaan overeenkomsten, waarbij de rechten der Christenen in Moliammedaansthe streken worden gewaarborgd. Antwerpen. (Off.) Waeregliem is gisteren gedurende 30 minuten gebombardeerd; enkele huizen zijn beschadigd, maar geen menschenlevens zijn te betreuren. De Duitschers hebben blijkbaar alleen de plaats gebombardeerd, om de bevolking schrik aan te jagen. (Waereghem ligt aan den weg Kort- wijk-Gent. Red.) Londen. (Off.) Het Persbureau ver spreidt de navolgende mededeeling: De algemeene terugtocht van den vijand in Frankrijk werd gisteren voortgezet. De Britsche troepen maakten 1500 krijgsge vangenen verder vielen kanonnen max ims en een hoeveelheid krijgsmateriaal in hunne handen. De vijand trekt zich weer snel terug ten noorden van Soissons. Zijn terugtocht geschiedde in zekere wanorde. In een later bericht wordt ge meld, dat het aantal krijgsgevangenen grooter is, dan men eerst vermoedde. Onze troepen vonden tal van infanteris ten in de bosschen van verborgen, waar zij waren achtergebleven, wat bewees hoe overhaast de aftocht des vijands was. De infanteristen gaven zich zonder strijd over, wat bewijst, hoezeer de vijand is gedemoraliseerd. De Duitsche troepen maakten zich schuldig aan dronkenschap en het plunderen van de dorpen. Onze troepen achtervolgden den vijand met kracht. LOSSE BERICHTEN. De „Nieuwe Gazet" te Antwerpen verneemt merkwaardige bijzonderheden over de drie Duitsche officieren, die Maandagmiddag met hun vliegmachine naar beneden geschoten werden te Strei- peD, in Oost-Vlaanderen. Alle drie waren ze vertegenwoordigers van het huis Krupp. Twee hunner, zekere A. R. Jacob en von Schenk, hadden zelfs aan de Bel gische regeering 'n massa kanonnen ge leverd en wat nog mooier is, de plaat sing van deze kanonnen in onze nieuwe forten bijgewoond. De derde was niemand anders dan de beruchte Von Metzen wiens naam bij de behandeling van liet jongste Krupp proces herhaaldelijk ge noemd is geworden. Deze drie heeren zitten veilig achter slot en grendel. De twee eerstvermelde heeren hadden hier talrijke relaties aangeknoopt. Hier voor mij zegt de schrijver in de „Nieuwe Gazet" liggen een naamkaartje van Jacob en een almanakblaadje, waarop von Schenk aan een Antwerpsche dame de geboorte bekend maakt van zijn zoon. De inundaties bij Dendermonde. Over de uitweiking der inundaties op de Duitschers, die Zaterdag en Zondag den aanval op Dendermonde uitvoerden, schrijft een correspondent van de „Daily Mail Ondertusschen rukten Duitsche troepen op tusschen Dendermonde en Mechelen en liepen tegen eenige forten aan, wier positie zij verkeerd beoordeeld hadden. Met groote verliezen trokken zij terug en toen speelden de verdedigers een andere winnende kaart uit. Zij zetten de streek onder water door de dijken door te steken en de terugtrekkende Teutonen zaten vast. Hun artillerie waren zij bijna geheel kwijt en de soldaten, die niet zoo gauw uit de overstroomde streek konden komen terwijl het water steeg en steeg, waren verplicht op huizen en in boomen te klimmen, waarvan de Belgen hen later als krijgsgevangenen afhaalden. Zij waren woedend over zulk een onwaardig einde van den strijd. Hoeveel manschappen daarbij verloren zijn gegaan kan niet nauwkeurig worden vastgesteld. Officieel werd medegedeeld, dat er 1000 werden gedood, maar met gewonden en krijgsgevangenen mee moeten hunne ver liezen wel 4000 man bedragen hebben. Natuurlijk was de watervloed de be slissende factor iu dit gevecht, en de Duitschers zullen er opnieuw mee te doen krijgen voor zij Antwerpen binnen trekken. Er zijn drie zónes rond de stad, die onder water gezet kunnen worden. Wanneer het beslissende moment ge komen is gaan gewoonlijk bij het een voudige omzetten van een kruk, de sluizen open en het water, als doodelijk wapen, begint onmiddellijk te stijgen. De Antwerpsche Sinjoren houden nog grinnekend hun buik vast, wanneer zij denken aan de Duitschers in de boom toppen. Twee Duitsche hertogen gesneuveld. De keizer deelde telegrapisch aan den groothertog van Saksen-Meiningen-Eeise- nach mede, dat zijn zoon hertog Ernst voor Namen gevallen is. Friedrich van Saksen-Meiningen, broe der van de groothertogin, is eveneens gesneuveld, en werd 20 Augustus bij Meubeuge met militaire eer begraven. Een trein met Duitschers gevangen genomen. Twee der te Vlissingen aangekomen Antwerpenaars deelden Vrijdag aan onzen correspondent mede, dat de gevangen neming van de 300 Duitschers, waarvan wij reeds melding maakten op zeer eigen aardige wijze geschied is. Er stond aan een station een trein met 300 mannen van de Landstorm, toen de Belgen na derden en de tijdelijk onbezette locomo tief bestegen en den trein wegreden. Zoo liepen de Duitsche landstormmannen in de val. 1 Gevechten in Duitsch-Afrika. LONDEN. Bij het Ministerie van Kolo niën is een telegram uit Nyassa-land van den lOden September ontvangen. Hierin wordt medegedeeld, dat op 8 September de Engelsche hoofdmacht opgerukt was om den vijand over de grenzen te drin gen. Het aantal van de vijandelijke troe pen bedroeg 400 en wisten te ontkomen. Zij deden op den 9en een aanval op Karonga, dat verdedigd werd door 50 man, waaronder Europeanen. Na eenige uren strijd kwam een colonne van de Engelsche hoofdmacht, die den vijand naar Songwe dreef. Zeven officieren aan de zijde van den vijand sneuvelden. Er werden eenige gevangen genomen. De verliezen van manschappen moeten groot zijn. Aan Engelsche zijde werden vier Europeanen gedood en zeven gewond. In Kameroen zijn ook dooden en gewon den gevallen, zoodat blijkbaar daar ook gevechten hebben plaats gehad. ZU1D-AFKIHA. Terug uit de verbanning. KAAP STAD, 10 Sept. Eerste Minister'Botha deelde in den Volksraad mede, dat de regeering, teneinde de eenheid van alle partijen te verzekeren, den negen, naar aanleiding van de jongste spoorwegsta king in Zuid-Afrika verbannen arbeids- lciders verlof zal geven om naar Zuid- Afrika terug te keeren. (Handelsblad). Oud-Minister Colijn. Baron Van Wijnbergen schrijft in „De Maasbode" De Staten van Gelderland hebben het benijdenswaardig voorrecht gehad, in de huidige tijdsomstandigheden den oud- Minister van Oorlog, den heer H. Colijn, te mogen afvaardigen ter Eerste Kamer. Wordt ongetwijfeld de heer Colijn per soonlijk van gansclier harte wederom welkom geheeten op het Binnenhof, voor al het landsbelang is ten zeerste betrok ken bij deze verkiezing, en geruststellend mag het zeker heeten, dat in déze moei lijke dagen ook de heer Colijn wederom heeft betreden het terrein der actieve politiek. En zoo zal hij dan over weinige dagen weer zijn intrede doen in 's Lands ver gaderzaal, nu niet plaats nemend achter de Regeeringstafel, maar als lid der Volks vertegenwoordiging, om, waar noodig, overleg te plegen met de Regeering, die Regeering te steunen in haar moeilijke, tot heden op zoo lofwaardige wijze vol brachte taak, en te controleeren de uit voering van al datgene, wat meer en meer blijkt zoo uitnemend te zijn voor bereid en gereed gemaaktjuist door hem. Waarlijk in dezen terugkeer ligt rijke stof tot overweging èn voor hem zelf èn voor ons allen. 't Is thans echter niet 't moment deze meditaties iu 't openbaar uit te werken. Later zal er ongetwijfeld gelegenheid wezen, eens rustig naast elkaar te be schouwen woorden, door sommigen thans, en woorden, door diezelfden vroeger ge sproken, houdingen, door sommigen thans en houdingen, door diezelfden vroeger aangenomen; zal er gelegenheid zijn eens na te gaan, wie bij sommige gewichtige stemmingen in onze Staten-Generaal voor, wie tegen stemden, om dan daaruit te besluiten, welke personen, welke rich tingen, welke partijen, door de gebeur tenissen, die we thans beleven, in het gelijk zijn gesteld. En dat alles zal moeten geschieden niet uit zucht tot gelijkhebberij, maar in 't al gemeen belang, wijl uit dat alles zal kunnen blijken, bij welke partijen, bij welke richtingen, de handhaving van Neerlands onafhankelijkheid op den duur het best gewaarborgd is. Maar nog eens, voor de uitwerking van dat alles is 't thans het juiste oogenblik niet. Thans wordt aller aandacht in de eerste plaats gevraagd voor het tegen woordige. Maar toch ware het - met het oog op de toekomst bedenkelijk, indien ten gevolge daarvan het verleden ten eenen- male uit 't oog verloren werd. Hier en daar valt dit reeds aan te toonen. 'tls daarom ook zoo goed, dat juist nu de heer -Colijn naar voren treedt, om dat waar in den eersten tijd verschil lende mondelinge en schriftelijke beschou wingen allicht zullen moeten achterwege worden gelaten dan toch de p e r- s o o n van Colijn menige herinnering zal opwekken, tal van zaken in het ge heugen zal terugroepen, die ook in deze critieke tijden niet vergeten mogen worden. Men meldt ons uit IJmuiden Het Ned. s.s. „Hollandia" arriveerde Vrijdag hier van Zuid-Amerika en rap porteert, dat eerst aan de Kaap Verdi- sche eilanden ongeveer 100 en later in Plymouth nog ongeveer 50 Duitsche passagiers aau boord kwamen, die als reservisten naar Duitschland terugkeeren. Deze mogen met toestemming van Enge land het land verlaten. Zij zullen over Amsterdam naar hun land terugkeeren. Vervoer naar België. Goederen en vee kunnen per spoor verzonden worden naar de stations ge legen aan de lijnenWeelde—Heren- thalsHamont—AntwerpenAntwer-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1