EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. De Groote Oorlog. No* 107a. Donderdag 10 September 1914 Tiende Jaargang. BUITENLAND BINNENLAND De toestand. In de mobilisatiedagon las men op schier alle treinen in Duitschland „Nach Paris", naar Parijs, een opschrift door overmoedige soldaten met krijt aange bracht. Tenzij de Germaan zich te juister tijd herstelle, bestaat er kans, dat Rusland door dat opschrift een streep haalt en den Duitsehen soldaat een angstig, vlug terug naar Berlijn in de ooren klinkt. Want nu de Oostenrijksche veldtocht in Gallicië meer en meer één enorme teleurstelling dreigt te worden heeft dit vanzelf een nadeeligen terugslag op de Duitsche operaties in Frankrijk en wordt ook door de plannen van den Duitsehen generalen staf een streep gehaald. Zeker, nog is alles in Gallicië niet ver loren. Er wordt nog met liardnekkigen moed door de Oostenrijkers gestreden tusschen Weichsel en Bug. Gelukt het hun daar den vijand tot staan te brengen, dan kan de kans nog keeren. Maar er zijn reeds berichten, die spreken van een terugtocht der Oostenrijkers tusschen Weichsel en Bug, die hem op reu s- achtige offers te staan komt. Nu is dit wel een bericht uit Russische bron, maar 't geeft toch in allen gevalle te kennen dat liet er voor de Oostenrijkers niet rooskleurig uitziet. Dat de Russen zich meester van het terrein achten blijkt ook uit de benoe ming van graaf Bobrinski tot gouverneur- generaal van het veroverde Gallicië. Wan neer men weet, dat deze man meermalen in hoogverraad processen was gewikkeld, die Oostenrijk jegens hem om wille zijner Groot-Russische propaganda moest in spannen, dan is die benoeming niet zonder beteekenis. Dit is zeker, dat, bij aldien de Russen tusschen Weichsel en Bug zegevieren gelijk bij Lemberg en Kalicz, de weg naar Berlijn voor hen open ligt. En dan heb ben ze nog manschappen genoeg om hun bondgenooten in Frankrijk te helpen. Zelfs zouden reeds expeditietroepen in het noorden van Engeland zijn geland, die dan dwars door Engeland naar Frank rijk worden vervoerd. En als dan nog Indië en Canada het Britsche rijk met expeditietroepen ter hulp snellen, dan moet het den Duitschers toch wel warm worden. Maar Duitsch land geeft niet gauw den moed op, terwijl zijn enorme weermiddelen, zijn schier voorbeeldeloos geoefend leger factoren zijn, die voor de eindbeslissing een groot gewicht in de schaal leggen. Van het gevechtsterrein in Frankrijk is op het oogenblik alleen bekend dat volgens Fiansche berichten de ge allieerden op den linkervleugel en in het centrum langzaam vooruit dringen terwijl in den Elzas alles hetzelfde is gebleven. Parijs blijft op alles voorbereid. „Aan gevallen of niét, zegt de „Petit Pansien" zal de stad haar rol met eene onverzet telijkheid vervullen, welke hare geschie denis waardig is. Do tegenstand der for ten zal nog kostbaren tijd doen winnen. „Time is money", zeggen de Engelsclien, doch voor ons is zij uog meer, zij is de redding. Al „bezetten" de Duitschers Gent niet, toch zenden zij door geheel Vlaan deren hun patrouilles, tot vlak aan onze Zeeuwsch-Vlaamsche grenzen hadden schermutselingen plaats, alles met het doel Antwerpen, „het hart van het land", te isoleeren. Men is daar gelukkig, goedsmoeds en bereid, desnoods, een hard beleg te door staan, veilig als ze zich weten binnen hun sterke stelling, met, als 't noodig is, de overstroomde polders, waarin het Duitsch geschut zal wegzakken. Er is bij die forten echter één netelige omstandgheid. Zij zouden gewapend zijn geworden met de groote kanonnen van Krupp, maar dit heerschap, juist zooals het ge val was met Namen, stelde maar telkens en telkens de levering uit, totdat het te laat was, hetgeen natuurlijk een nieuwe aanwijzing is, welke bedoelingen Duitsch land ten opzichte van België had in geval van oorlog. Zoo zijn eenige der Antwerp - sche forten, meer in het bijzonder die in het Zuiden en het Westen, nog onvol tooid en de vijand weet dit. Nochtans, „zoolang de Leeuw kan klau wen, zoolang hij tanden heeft", blijft Antwerpen Belgisch en België België. Terwijl wij dit schreven kwam ons een telegram uit Londen van particuliere zijde aan de N. Rott. Crt. verzonden onder het oog, dat slecht nieuws voor Oosten rijk bevat. Het luidt aldus Naar Central News uit Rome verneemt heeft de Messagero uit St. Petersburg bericht ontvangen, dat de groote slag bij Rawa Ruska tin Noord Oostelijk Gali- cië) die vier dagen heeft geduurd, is geëindigd met een volkomen overwin ning der Russen. Onder de krijgsgevangenen is een groot aantal Duitschers. De Oostenrijkers hebben Russisch Po len ontruimd. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) 9 Sept. 8 uur 's avonds. Weenen. (Officieel). Reuter verspreidde het bericht van den dood van keizer Frans Jozef. De onjuistheid Van dit bericht is bewezen. De vertegenwoordiger* des neutrale staten kunnen zich telkens van de uitstekende gezondheid ^es keizers overtuigen. Z. Majesteit behartigt met lust de regeieringszafaen en verleent audiënties. Gisteren inog ontving hij een uur lang graaf Berehtold in .gehoor. Maastricht. Hedenmiddag zijn hier acht. Franscbe militaire genoeslweren per auto aangekomen. Zij waren te Namen, toen zij1 een convooi gewonden begeleidden, gevangen genomen ion te Luik gedwongen in de ambulance dienst te doen. Nu ver zochten zij via NederlandEngeland naar hun land te mogen terugkeeran. Dit ver zoek is telegrafisch aan de Nederland- sche regeering overgebracht. In afwach ting van het antwoord zijn zij bij de Roode Kruis afdeeling, in de voormalige Augustijnenkerk geïnternieerd. (Inmiddels is door onze regeering toe stemmend op hun verzoek geantwoord en zijn de heieren naar Den Haag ver trokken om via Rotterdam naar Enge land over to steken. Red..) LOSSE BERICHTEN. De Duitschers te Reims. Over het binnenrukken der Duitsche huzaren te Reims melden de oorlogscor respondenten uit het groote Duitsche hoofdkwartier liet volgende Daar het nog niet bekend was, of de mededeelingen der inwoners, dat de be zetting Reims verlaten had, waarheid bevatten, besloot ritmeester Von Hu- brecht met een patrouille vast te stellen of het fort Vihyles bij Reims werkelijk vrij van vijanden was. Óp zijn oproep om vrijwillig mede te rijden, meldden zich velen aan; de rit meester koos hieruit 3 ofiicieren, 2 onder officieren en 7 manschappen. Langs een 7 K.M. langen boschweg galoppeerde de patrouille naar het foit en stelde vast, dat het werkelijk dooi den vijand verlaten was Verder rijdend bereikte de patrouille om 9 uurdesavonds de stadsgrenzen van Reims. Door de niet nieuwsgierigen gevulde straten trok de patrouille naar het stad huis, waar zij den burgemeester verklaar de, dat Reims van nu af in Duitsch bezit was en dat zij den burgemeester als gij zelaar voor de veiligheid der Duitsche troepen gevangen nam. Een luitenant werd met het bericht van hetgeen bereikt was naar de divisie te ruggezonden, de overigen bleven tot 5 uur in den morgen te Reims. Des na middags keerden zij aan de spits der bri gade Von Suckow terug, die met volle muziek de stad binnenrukte. Reims is niet verwoest. (Moet dit laatste er nog expresselijk bij worden vermeld? Wij dachten dat legers van beschaafde natiën open en onversterkte steden nooit verwoestten. Red.) De Duitschers in België. De getuigenissen door de commissie van onderzoek inzake de schending van het volkenrecht bijeengebracht, zijn thans toegezonden aan den Belgischen minister van Justitie. Wreedheden werden volgens die verklaringen gepleegd te Visé, Orsmael, Aerschot, Leuven en in de omstreken van Meclielen. De Duitsohers schieten op de wegen onschadelijke voorbijgangers, wielrijders en boeren, die bezig zijn hun oogst binnen te halen, dood. Zij ledigen de openbare kas, eischen levensmiddelen en dranken op en gebruiken die tot zij dronken zijn. Zij vuren in de straten en in de huizen, en verklaren vervolgens dat liet de inwoners zijn, die hebben ge schoten. Dan beginnen de moorden, branden, plunderingen en wreedheden. Zij sluiten menschen op in kerken, plegen geweld tegen vrouwen, brengen mannen over naar Duitschland om den grond te bebouwen. Ja, men verzekert zelfs, dat de Duitschers mannen dwingen tegen de Russen te dienen. Zij nemen gijzelaars, laten mannen, vrouwen en kin deren voor hun troepen uitgaan, hijschen de witte vlag, om de troepen te doen naderen, en fusilleeren tientallen van geestelijken (Met „de Duitschers" wordt niet be doeld de Duitsche natie ook niet het Duitsche legpr, maar eenige minder tuchtvolle afdeelingen van dat leger, 't is toch al erg genoeg. Laat men dus niet overdrijven. Red.) Wij lezen in de ochtendbladen van heden OOSTBURG, 9 Sept. (Part. D. V.) Vol gens mededeelingen van een ingezeten^ der grensgemeente St. Laureins zijn 200 uhlanen op wég van Gent naar Brugge. BERGEN OP ZOOM, 9 Sept. (Van onzen correspondent.) Heden was de ter mijn verstreken, dat de bewoners van een 80-tal wumngen in het Belgische Putte hunne woningen moesten ontruimd hebben. Het bevel tot ontruiming ge schiedde alleen door een schriftelijke mededeeling, dat de menschen binnen 2 maal 24 uur hun woning moeten ver iaten hebben. De ontruimde woningen, waaronder de gendarmerie en kazerne, laat men door middel van dynamiet in de lucht vliegen. Van schadeloosstelling wordt niet gesproken. (Maasbode.) ANTWERPEN, 9 Sept. De Duitschers, die zich in den afgeloopen nacht in den omtrek van Gent ophielden, begaven zich heden naar het Zuiden met medeneming van hun buit. Op bun weg plunderden zij eenige magazijnen in den omtrek van Melle. Andere Duitsche troepen, welke uit den omtrek van Sottegliem kwamen, begaven zich naar de omstreken van Renaix. Zij schijnen zich naar Frankrijk te willen begeven. Onze troepen bleven niet werkeloos. In de omgeving van Antwerpen heb ben zij hun slag geslagen en hebben de Belgen 300 gevangenen gemaakt. (Maasbode.) H Brussel heeft 15000 man matrozen als bezettingstroepen ontvangen. i ANTWERPEN, 9 Sept. (Van onzen bij1- zonderen correspondent.) Er Zijh groot-e| veranderingen in het legercommando aan gebracht. I Luitenant-generaal Deguise, een bekend ingenieur-vestingbouwer, is benoemd tot commandant der vesting Antwerpen. Ko lonel Wielemans, kabinets-ovigrste van ^minister De Broqueville, is benoemd tot ondercommandaht, terwijl generaal Jung- bluth tot commandant van het veldleger is benoemd. Deze veranderingen hebben ten doel| meer eenheid en samenwerking aan ves ting- en veldleger te geven. Deze veranderingen worden in militaire kringen met veel instemming begroet. „Maasbode." Een telegram aan President Wilson. De Duitsche Keizer heeft aan Presi dent Wilson volgens de „Nord Deutsche Algemeine Zeiting", het volgende tele gram gezonden: „Ik voel het een plicht mij tot u mijn heer de President, als de meest op den voorgrond tredende vertegenwoordiger van de grondslagen der menschelijkheid mede te deelen, dat bij de inname van de Fransc.he vesting Longwy mijn troe pen daar duizenden dum-dumkogels heb ben ontdekt, welke in een bijzondere regeerings-werkplaats waren vervaardigd. Zulke kogels weiden ook gevonden bij gedoodengewonden eu gevangenenhok bij de Engelsche troepen Gij weet welke vreeselijke wonden en pijn deze kogels veroorzaken en dat het gebruik daarvan in strijd is met het internationale recht. Ik aciit mij daarom genoodzaakt tot U een protest te richten tegen deze wijze van oorlogvoeren, welke door de methode van onzen vijand een der barbaarsche is welke men .in de geschiedenis kent. De Belgische regeering heeft het deel nemen van de civiele bevolking aan de gevechten openbaar aangemoedigd en sedert lang voorbereid Zelfs door vrou wen en geestelijken zijn in deze guerilla- oorlog aan gewonden, soldaten, doktoren en verpleegsters gruwelijkheden begaan. (Verscheidene doktoren werden gedood, hospitaalsoldaten beschoten.) Door deze gruweldaden zijn wij gedwongen de scherpste middelen ter hand te nemen om de schuldigen te straffen en de bloed dorstige bevolking af te schrikken van het voortzetten van hun moorden en schanddaden. Dorpen en zelfs de oude stad Leuven moest behoudens 't schoone stadhuis, tot zelfverdediging en bescher ming van mijn troepen worden verwoest. Mijn hart bloedt als ik denk aan zulke maatregelen die onvermijdelijk geworden zijn en dat tallooze onschuldigen huis en eigendom hebben verloren door hetbar- baarsch optreden van deze misdadigers. Prins Eitel Friedrich als tamboer. Gewonde soldaten, die dezer dagen te Solingen aankwamen, vertelden aan den correspondent van de „Rhein. Westf. Ztg" enkele bijzonderheden over den slag bij St. Quentin. Drie dagen, zoo vertelden zij, vochten wij bijna zonder ophouden, 28, 29 en 30 Augustus. Ten slotte werd echter de vijand toch geslagen en teruggedrongen. Ge hadt in het midden van den slag onzen prins Eitel Friedrich eens moeten zien. Bij den laatsten beslissenden storm aanval greep de prins de trommel van een gevallen tamboer, sloeg zelf een marsen en riep ons toeVooruit, mak kers vooruit. Dat gaf nieuwen moed en als een lawine vielen wij op den vijand. De slag was gewonnen. Weer een Zeppelin. Dinsdagavond verscheen ten Zuiden van Antwerpen een Zeppelin-luchtschip, dat echter door de forten tijdig werd ontdekt en genoopt was terug te keeren. Generaal Samsonof is, volgens een nader bericht uit St. Petersburg (Petro- grad), als een held gesneuveld. Hij bevond zich op een gevaarlijke plaats in den slag in Oost-Pruisen en werd gewaarschuwd, om zich in veiligheid te brengen. De ge neraal antwoordde: „Mijn plaats is bij mijn manschappen." Kort daarna ontplofte een granaatkartets die hem en de meeste officieren van zijn staf doodde. Engelsche verliezen. De derde verlieslijst, Maandag in de En gelsche bladen gepubliceerd, geeft aan, dat tot 1 September 85 officieren en 4711 minderen werden gedood, gewond of ver mist. Het totaal der verliezen van de drie lijsten samen beloopt: gedood, gewond of vermist 455 officieren en 14.686 min deren. Het aantal vermisten is zeer groot. Het bedraagt bij de totaal cijfers 230 officieren en 13.413 minderen. (Msbode.) Duitsche overheersching. De correspondent van de „Times" te Boulogne weet te melden dat de prefect van het departement du Nord inRijssel gevangen gehouden wordt. De Duitschers zouden een som van zeven millioen scha devergoeding geëischt hebben. Te Amen- tiéres waren zij met een 500.000 francs tevreden, maar te Amiens eischten ze een millioen francs en, volgens den man van de „Times" 100.000 sigaren. Lens moest 700.000francs opbrengen. (Msbode.) I Namen. Iemand die Namen heeft bezocht, schrijft, dat die stad hem, ondanks den korten strijd, toeschijnt erger van de beschieting te hebben geleden dan Luik. Er zijn over de honderd huizen verwoest, waaronder het stadhuis, een gedeelte van de citadel en de Place Leopold. De bruggen over Maas zijn alle opgeblazen, maar reeds door andere vervangen. Nu is de toestand weer bijzonder rustig, gelijk trouwens ook te Luik. Kerksieraden gered. De „Limburger Koerier" meldt het volgende Met speciale machtiging van Freiherr von der Goltz, Duitsch gouverneur-gene raal van bezet-België, was het twee leden van het Oudheid-kundig genootschap in Limburg, den weleerw. heer M. Rutten, en den heer V. Schols, beiden te Maas tricht, toegestaan om te Visé de aan de kerk toebehoorende „der Plünderung preisgebenen wertvollen Kirchengeriite" in bewaring te nemen en voorloopig naar Holland te brengen, om na wederintreden van geordende toestanden deze aan de kerk te kunnen teruggeven. De heeren mochten er in slagen een groot aantal kerkgewaden, papieren, bescheiden akten, een pateen, relieken, eenig koperwerk enz. in veiligheid te brengen. AhBiliyiE. Rome. Onze gezant te Rome hooft aan den Minister van Buitenlandschei Zaken te 's Gravenhage bericht, dat de Rumeensche gezant te Durazzo hem heeft medegedeield de noodige orders te hebban gegeven, om de twee gevangen Nederland- 'sche officieren, Reimers en Verhulst, on verwijld in vrijheid te lekten stellen. Nederland en de oorlog. P r ij z e n van tarwe en rogge. In een onderhoud, dat een redacteur van het Haagsche correspondentiebureau Woensdag met minister Treub gehad heeft, deelde deze in antwoordt op des- betreflénde vragen mede, dat de tarwe- en roggeprijzen, al heeft hij deze lager gesteld dan die voor het buitenlandsche graan, voldoende winst aan handelaren en boeren verzekeren. Mocht de circu laire aan de burgemeesters ter voorko ming van prijsopdrijving van broodkoren onvoldoende blijken, dan zou de regeering dieper ingrijpende maatregelen moeten nemen. Overwogen wordt door invoer van buiten in de behoefte aan veevoeder, vooral tegen den winter, te voorzien. Den vierden dezer is de eerste lading van de in Amerika aangekochte tarwe verzonden. N. R. C. Uitgezet. Naar aanleiding van een te Helmond gehouden anti-militairistische rede is de christen-socialist, ds. A. R. De Jong (hij stond o. a. te 's Heerenhoek) door gene- raal-majoor Van Terwisga het verblijf buiten het door de lilde divisie bezette gebied verbannen. Het stoomschip „Nieuw-Amslerdam varende van New-York naar Rotterdam kwam dezer dagen te Rotterdam aan merkelijk lichter aan passagiers en goe deren, dan het te New-York was ver trokken. Een Fransch oorlogsschip had het gedwongen in een Fransche haven alle Duitsche en Oostenrijksche passagiers te ontschepen benevens bier, maïzena en baren zilver. De kapitein protesteerde tegen een en ander en nu heeft de Ne- dorlandsche regeering stappen gedaan bij liet gouvernement der republiek. Men twijfelt er niet aan of van het in beslag genomene zal in ieder geval het zilver teruggegeven worden, daar dat voor de Ned. Bank bestemd was. Vandaag gaat vanwege de H. IJ. S. M. een extra trein naar Zwitserland, tot het afhalen van Nederlanders, die zich nog in Zwitserland bevinden. Deze trein gaat over Kestercn-Nijmcgen, vermoedelijk tot Bazel. De opening van de Staten-Generaal zal Dinsdag 15 Sept. a. s. door II. M. de Koningin in de Grafelijke Zaal op het Binnenhof geschieden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1