De Groote Oorlog. No. 107. Woensdag 9 September 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. lUU of oog; IVW duim; WW wijsvinger, W „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. BINNENLAND UIT ZEELAND. NIEUWE ZEEÜWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I P* gulden bij gulden bij ft 40% gulden bij Pi m I I verlies van een jl I 11 I verlies I I verlies van M 1 11 I hand, voet 11 11 I van een I I een M I Be uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Den inwoners van Luik is 3 dagen huisarrest opgelegd zij mogen niet weten hoeveel troepen door hun stad naar Duitschland trekken, om, naar men zegt, in Oost-Pruisen of Gallicië hulp te gaan bieden. Het getal is nochtans groot. Reeds Zondag j. 1. trokken over de door de Duitschers te Lixhe gelegde Maas brug den ganschen nacht soldaten in de richting Aken. 't Schijnt dus in hetOos ten minder fortuinlijk te gaan dan men hoopte, althans voor de Oostenrijkers. Onder de buitgemaakte krijgspapieren te Lemberg moeten de Russen brieven hebben gevonden van Oostenrijksche generaals, waarin dringend om Duitsche hulptroepen wordt gevraagd, 'tls dan ook geen kleinigheid geweest voor deze generaals te moeten vechten tegen 700.000 Russen, die tusschen Lublin en Lemberg staan. Een Oostenrijksch oorlogscorres pondent bij het Oostenrijksche hoofd kwartier dus een onverdacht getuige schreef in een der Berlijuschebladen: „Bedrieg ik mij niet, dan zal de over winning over het Russische millioenen- leger moeilijk te bevechten zijn. Maakt men een uitzondering voor het gevecht bij Tannenberg (waar maarschalk von Hindenburg twee Russische legercorpsen verpletterde) dan hebben de Russen tot nu toe groote nederlagen weten te ver mijden. Be terugtocht van het Russische leger heeft systematisch plaats, en bij liun terugtrekkende beweging maakt het voortdurend gebruik van stellingen, die van te voren m gereedheid gebracht zijn om de retireerende troepen te ontvangen. Het zal dus de vraag zijn, of de Duitschers, die overigens zelf de handen vol hebben in Oost-Pruisen, liun bond- genooten tijdig genoeg kunnen helpen om de vernietiging van het Oostenrijk sche leger te voorkomen. In Frankrijk is thans door den opper bevelhebber gelast de defensieve en terugtrekkende houding in een aanval lende te veranderen. Hij zal begrepen hebben, dat de Duitsche rechtervleugel, die Zuid-Oostelijk van Parijs voorttrek kende reeds gekomen was tot Coulom- nriers vanwaar hij inmiddels weer is teruggedreven het er op aanlegde om in verband met Centrum en linkervleugel eensdeels de Engelsch-Frausche troepen rondom Parijs naar het Oosten te dringen en daardoor de verbindingslijn van de Engelschen met de kust (Havre, Cher bourg) af te snijden, anderdeels de Fransche legermacht bij de Lotliaringsche vestingen tot onder dë muren van Bel fort te drijven en een tweede Sedan in het leven te roepen. Voor generaal Joffre is liet nu inder daad en „tobe or noth to be" geworden in het „overwinnen of sterven zal hij zijn heil moeten zoeken, om aan den greep van den Germaansclien kolossus to ontkomen. Indien het telegram aan de „Evening News" waarheid bevat, zou de nieuwe taktiok van generaal Joffre reeds met een aanvankelijk succes zijn bekroond door een groote overwinning der bond- genooten welke onder de generaals French en d'Amade aan de Oise, 25 mijlen ten Noorden van Parijs zou zijn behaald. Met name zou de Duitsche keizerlijke garde door de Engelschen zijn vernietigd. Nog eens als het waar is. Feit schijnt echter te zijn dat onder den aandrang van den Franscli-Engelschen linkervleugel liet eerste Duitsche leger naar het Noord oosten moest terugtrekken. Wat hebben de Duitschers met Gent voor? Tot op gisteren zou men geloofd hebben aan een bezetting der stad door de Duitschers. Volgens de berichten in de morgenbladen van heden schijnt dit echter niet het geval te zijn. De Duitsche generaal heeft met burgemeester Braun van Gent een overeenkomst gesloten, waarbij de Duitschers beloven niet naar Gent te trekken doch hun tocht naar Frankrijk voort te zetten, mits de stad Gent verschillende benoodigdheden als 1 benzine, haver, rijwielen, verbandmate- riaal, sigaren enz. voor het leger levert en haar burgerwacht ontwapent. Oorlogsschatting zal niet behoeven be taald te worden. Üe leveranties worden betaald met oorlogsbons. Deze in de gegeven omstandigheden zeer gunstige uitkomst voor de stad Gent wekte bij de bevolking groote voldoening en wordt aan het flinke optreden van den burgemeester toegeschreven. Men gelooft nu, dat het Duitsche leger voor zijn opmarsch naar Frankrijk de de beide Viaanderens zal gebruiken als bevoorradingsgebied voor tioepen. Als zich nu maar geen incidenten voor doen, die een herhaling van het Leuven- sclie drama te voorschijn roepen. Het geringste is daartoe voldoende, zooals b.v. liet incident, dat gisteren volgens een telegram uit Terneuzen te Gent plaats had. Hedennamiddag kwamen te Duitsche officieren in Gent. Zij werden in de Ba- gattenstraat gezien, waarop een aan het stadhuis op een automobiel gemonteerde mitrailleuze derwaarts kwam en op deze officieren het vuur opende. Een der of ficieren werd gedood, de andere gewond. Dit voorval is zeker aan een of ander misverstand toe te schrijven het schijnt dat de officieren zich daar ook niet moch ten bevinden. De burgemeester is onmid dellijk weer naar den Duitschen generaal vertrokken, om over dit incident, dat tot erge verwikkelingen zou kunnen leiden, te spreken. Moge Gent van verderen oorlogsjam- mer gespaard blijven. (Zie ook onder laatste berichten). Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 8 September 8 uur 's avonds. Berlijn. Uit het groote hoofdkwartier wordt nog gemeld over de capitulatie van Maubeuge, dat men in Frankrijk en in do Fransche bladen het gewicht van het bezit van Maubeuge zeer hoog stelde, daar het een kruispunt is van de ver bindingen met velschillende landen en vooral daar het de verbinding met België beheerscht. Thans worden in Maubeuge tal van Fransche gevangenen en gewonden ver pleegd. De Duitsche belegeringstroepen, welke voor Maubeuge hebben gelegen, worden thans reeds voor andere doel einden gebruikt. Weenen. Onder groote belangstelling van autoriteiten en publiek is de eerste com pagnie Poolsche vrijwilligers naar Krakau vertrokken. De kapitein van het Poolsche comité Zgorski hield een toesplraak, welke besloot met een driewerf Roch op. den keizer. Aan den keizer werd een telegram gezonden. De vrijwilligers waren zeer en thousiast. Antwerpen. De verwoesting: te Dender- mondo is al even erg als te Leuven, gaspaard zijn alleen het stadhuis, de gToote kerk, museum en het gerechtshof. [Ver nield zijn verschillende kloosters, de fa briek en het bankgebouw La Dendre, het hospitaal, dat aan vier hoeken in brand werd gestoken. Zieken, die niet loopen konden, werden in de wei gelegd. Ook het gebouw der katholieke werk manskring cn liet bisschoppelijk college gingen in de vlammen op. üe ergste bal dadigheden zijn gepleegd. De ouden van dagen, vrouwen en kinderen werden mis handeld en gedwongen geld en juweelen tif te geven. Toen zij te Lokeren binnen vluchtten ontstond in die stad een paniek, die heel de bevolking de wijk deed ne men naar elders. Parijs. In een dagorder aan het le ger heeft de Fransche opperbevelhebber verklaardHet oogienblik is voor de on geduldige troepen aangebroken om niet meer achterwaarts te zien maar den vijand aan te vallen, terug te drijven en bet veroverde terrein te behouden. Nog wordt in een officieel communiqué gemeld, dat de linkervleugel van het eerste Duitsche leger naar het Noord-Oosten is terug getrokken. Het werd zoowel aan liet front als aan de flanken krachtig vervolgd; Aan de Fransche rechtervleugel heeft een heftig contact met den vijand plaats. LOSSE BERICHTEN. WEENEN, 7 Sept. Uit het oorlogspers- bureau wordt officieel bericht dat 5000 Serviërs bij een poging ten oosten van Hitrowitza in Oostenrijksch gebied te vallen, krijgegevangen gemaakt. Ook is Servisch oorlogsmateriaal buitgemaakt. (Alg. Handelsblad.) PETROGRAD. De gevechten in het noorden van Galicië duren nog voort. De Oostenrijksche legermacht die in de rich ting van Cholm opereerden werd door de Russen teruggeworpen waarbij een aantal Oostenrijkers gevangen werd ge nomen terwijl tevens kanonnen door de Russen werden veroverd. Ouder de Oostenrijkers moeten soldaten zijn die aan dysenterie lijden. Italië blijft neutraal. De „Köln. Ztg." verneemt, dat de Itali- aansche minister van buitenlandsche za ken, markies di San Guiliano, verleden Zaterdag in den ministerraad verschil lende gewichtige verklaringen heeft af gelegd. De ministerraad besloot nog eens in geen geval de neutraliteit van Italië te verbreken. Te Sotteghem moest een Duitsche tweedekker als gevolg van een defect dalen. (Men seinde ons abusievelijk, dat het vliegtuig werd neergeschoten.Red.) Een Belgische patrouille verrastte de beide inzittenden, een luitenant en een onderofficier die gevangen werden ge- nemen. Te Londerseel werden 58 Duitsche militaire wielrijders door een patrouille verrast; bij het gevecht dat volgde wer den allen gedood. Te Zammel werden 17 Duitschers door een. patrouille verrast en eveneens gedood. De Koningin van België is te Antwer pen teruggekeerd. Te Luik is een formeel verbod aan de inwoners uitgevaardigd om gedurende drie dagen hun huis te verlaten. Dit verbod is uitgevaardigd opdat de bewo ners niet zullen zien het doortrekken van talrijke troepen die naar Duitschland terugkeeren. Eergisternacht zijn Duitsche troepen over de brug van Lixhe getrok ken. De spoorwegen in België worden bewaakt door detachementen Duitsche marine-matrozen die in België zonder wapens zijn aangekomen. Dit wijst erop dat de Duitsche reserves beginnen uit geput te geraken. Te Dendermonde en Aalst zijn Duitschers voorbijgekomen op den weg naar Gent waar slechts eenige brigades Belgische vrijwilligers stonden, die geen gevecht konden aangaan met een Duitsche overmacht, voorzien van kanonnen en mitrailleurs. Men. seint ons uit Terneuzen: Maandag middag kwam een Duitsche troepenafdeëj- ling pit de richting van Aalst bij Melle, een plaatsje van ongeveer 4500 inwoners, eenige kilometers ten Zuiden van Gent in botsing niet Garde civique en Belgische legertroepen, die aldaar waren verschanst. De Duitschers openden een hi©vig kanon vuur dat met batterijgeschut door de Bel gen werd beantwoord. Weldra waren ver schillende fabrieken en woningen van het dorp in brand geraakt; ook het groote pensionaat, dat paar het schijnt door den vijand voor een kazerne werd aangezien, had veal van het daarop ge richte kanonvuur te lijden. Na dapper te hebben ;stand gehouden, moesten de Belgen ien slotte relireeren, wat in goe de orde en niet medeneming van het geschut plaats bad. Te Gent werden een aantal gewonden in de hospitalen gebracht. Na de 'beëindiging van het bombardement wilden velen het gedeeltelijk in brand; staande dorp verlaten, doch werden door het bestuur verzocht in hunne kelders te gaan, omdat inaar men zeide de Duitschers bezig waren hup geschut zoodanig op te stellen, dat zij den weg naar Gent kon den bestrijken. Dit bleek evlelnwel later onjuist te zijn. Vel© zochten daarom spoedig een goed heenkomen. Onder hen bevonden, zich ook twee te Meilei ver toevende Nederlandsche damies met kleine kinderen, die verheugd waren hier in| fle veilige haven aangekomen te zijn. Zij waren zoo gelukkig geweest te Gent een landgenoot aan te treffen, die deze dames ter zijde stond. Onder de Belgen die naar Nederland [uitweken zijln velen die behooren tot de ontwapende burgerwacht. Zij deelen mede dat de Duitschers in de door hen bezette streken op de hoogte trachtte te komen van de naman der genen die tot de Garde civique behooren. Zijl worden dan als krijgsgevangenen weg gevoerd. Daarom gaan zij naar Nederland om aan krijgsgevangenschap te ontkomen. Belgische vluchtelingen, die zich op houden binnen den versterkten kring om Antwerpen, hebben last gekregen onmid dellijk te vertrekken. Er is een comité opgericht dat hulpbehoevenden on der hen zal voorthelpen naar Engeland. De Maastrichtsche correspondent van „De Tijd" seint: De Z.Benv. heer Lem mers, pastoor-deken van Visé, die sinds hel begin van |den oorlog in een stal te Nav.ogne gevangen genomen was, is Zon dag weer in vrijheid gesteld. Hij mag echter Visé niet verlaten, en verblijft in het College iSint Hadolin. Verbinding tusschen Neord-Brabant en Zee land. Reeds jaren wordt er met groot ver langen uitgezien naar een verbindings weg over den dam door de Oosterschelüe, welke weg Zeeland met Noord-Brabant zal verbinden. Thans is de voorbereiding zoover gevorderd, dat de Minister van Waterstaat de plannen heeft goedgekeurd en zich bereid heeft verklaard het daar heen tc sturen, dat de kosten voor de helft door het Rijk worden betaald. Ook heeft de Minister den wensch nitgesproken, dat met het oog op de werkloosheid spoedig met den aanleg zal worden begonnen en zijn in die rich ting reeds de eerste maatregelen geno men. Inzonderheid voar liet aatomobiel- verkeer zal deze weg een groote verbe tering zijn. Staat van beleg. Men seinde ons gisfornamiddag, evten na het afdrukken van ons blad uit .Ben Haag: De Staatscourant van hedenavond pjal een besluit bevatten, waarbij verschillende steden aan do ze© of rivieren gelegen in staat van [beleg1 zullen worden verklaard. k Deze maatregel heeft voornamelijk ten doel den uitvoer te beletten van sche pen, door of vanwege oorlogvoerende mo gendheden aangekocht, met bedoeling Zie voor militaire doeleinden te gebruiken. Een toelating van zoodanigon [uitvoer zou in strijd zijn met onze neutralitedts- verklaring. Tot het hiervoor treffen der noodige maatregelen en het uitoefenen v!an een behoorlijke controle was 'het noodig den staat van beleg voor di© plaatsen af te kondigen. Er Izal worden zorg gedragen, de scheep vaart zoo min mogelijk overlast aan te doen. i ln Zeeland zijln in slaat van hte'.ee ver klaard Cadzand, Retranchement, Sluis, A arden- burg, Eedia, St. Kruis, Zuidzandie, Nieuw;- vliet, Groede, Breskéns, Hoofdplaat Schoondijke, Oostburg, Waterlandkerkje, JJzendijke, Biervliet, Philippine, Hoek. Neuzen, Zaatnslag, Boschkapetle, Osse- nisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Honfenisse, Bruinisse, Veer©, Kruiningen, Viissingen. Van de .overig© plaatsen in ons land zijn de voornaamste, in Noord-Brabant: Breda, Teteringen, Ginneken, Bavel, B.aar- Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 10 Sept.: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele regen- of on weersbuien. Eenige daling van temperatuur. le-Nassau, Gilzé-Rijen, Tibiirg, Boxfeil, St. Oedenrode, Best, Aalst, Eindhoven, Helmond; in Limburg: Thorn, Sittard, Roeirmond, Venlo, ICessel, Venray. in Gelderland :"Millingen, Pannerden, on derdeel Hoornenburg, Herwen en Aerdt; in GroningenDelfzijl, Ulrum1, en Olden- hove. in Friesland: Ameland, en Harlingem; in Noord-HollandTexel, Vlieland, Ter schelling, Den Helder, en Velsan; in Zuid-Hollandonderdeel Hoek van Holland (gemi. Rotterdam), Brielto, Hplle- voefeluis, Stellendam, en Scbeveningen. Goes. In een Dinsdagavond gehouden buitengewone vergadering der wierklieden- vereemging „Eigen Hulp", werd het be stuur gemachtigd de som van 250 uit te trekken uit de reservekas der vereeni- ging. Zulks voor |een eventueel steunco mité voor werkloozen waarvoor liet initia tief genomen is door den Burgemeester dezer gemeente. De vergadering was door ruim 100 leden bezocht. Middelburg. In de Maandagavond ge houden vergadering van de vereeniging tot verzorging van Zeeuwsche blinden werd door den voorzitter den heer L. A. van der Harst, het jaarverslag over het afgeloopen boekjaar uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Door mejuffrouw A. C, Dockheer werd aan de vereeniging f 1000 gelegateerd welke som dankbaar werd aanvaard. De jaarlijksche verloting beantwoordde, dank zij het stijgend lotendebiet, weder aan de verwachting, en het gevolg hier van was verhooging der loonen en het toekennen van gratificaties. Als nieuw, bedrijf werd de vervaardiging van borstel werk ter hand genomen, Op voorstel van het bestuur werd besloten tot verbou wing van de inrichting aan de zijde der Geere en het plaatsen aldaar van een winkelkast om de vervaardigde voorwer pen te etaleeren. In den loop van het jaar overleed de trouwe huisbewaarster mejuffrouw van Kameren, die gedurende een reeks van jaren haar beste krachten wijdde aan de inrichting en hare blinden. De aanvragen tot plaatsing van blinden in de werkinricliiing moesten wegens voldoend aantal werkkrachten alle van de hand worden gewezen. Viissingen. Maatschappij Zeeland. Op de booten, die tot nader order alleen den dagdienst onderhouden, kunnen geen gratis bedden vooruit worden besproken. Haar passagiers die te Viissingen geen onderdak kunnen bekomen wordt toege staan de nacht op de booten door te brengen. Wemeldinge. Hedenmiddag te 1 uur had hier een treurig ongeluk plaats. Een elfjarig meisje, dochter van de Belgi sche familie Den Hollander, die hier bij bloedverwanten logeert, viel in hel water kort hij de tweede sluis van het ka naal. 'Terwijl zij reeds zinkende was, kwam de schippersknecht van het schip, „St. Helena", Sliedreoht, ijlings in zijn roeibootje toegeschoten en smaakte het geluk de drenkelinge te redden. Daarop haastte men zich geneeskundige hulp te halen, teneinde de bewustelooze bij te brengen. Oostburg. Men meldt aan de „N. R. Crt." In vierhand met het groote aantal ge vluchte Belgische families is op de stoom-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1