EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. De Groote Oorlog. No. 106a Dinsdag 8 September 1914. Tiende Jaargang UIT ZEELAND. De Oorlog een Geesel Gods? Bij alle groote rampen, die de mensch- lieid treffen, komt steeds de gewichtige vraag, waaraan niemand zich kan on trekken: „Waarom zou God toch zulke rampen toelaten?" Het geloovig gemoed buigt zich bij zulke gedachten voor de oneindige God heid, Die de wereld beheerseht en be stuurt, en alvorens verder te onderzoe ken, erkent het Gods goedheid en wijs heid, om in vertrouwvolle onderdanig heid het heerlijk gebed van den lijdenden Christus te herhalen „Vader, indien het „mogelijk is, laat dezen kelk des lijdens „voorbijgaan. Doch niet mijn wil, maar „Uw wil geschiede". Gods wil geschiede Wij, menschen, vergeten maar al te gemakkelijk, dat God rekent met de maat der eeuwigheid. Wat zijn alle rampen, zelfs devreese- lijkste, vergeleken met de eeuwigheid, waarin 's menschen ziel zal blijven voort leven En als de mensch zijne eeuwige be stemming vergeet en op aarde leeft alsof hij er eeuwig moet blijvenals de mensch geen God meer boven zich erkent, of handelt, alsof God niets geboden en niets verboden had, dan toont God meer malen zijne barmhartige liefde, door op wereldschokkende wijze te toonen, dat er een God is, Die het heelal bestuurt, en Die de menschen op de aarde kan tuchtigen, als Hij het noodig oordeelt. God laat de vreeselijke rampen toe om twee redenen eerstens om de braven te beproeven of zij Zijnër waardig zijn en dan, om lien, die van God zijn afge weken, terug te brengen tot hun plicht, tot de gehoorzaamheid aan God. Dat is het antwoord van den geloovige op de vraag, waarom God zulke vreese lijke rampen toelaat. Ook de oorlog is een der geesels van God. „God bemint den oorlog niet, omdat de oorlog een straf is, en God straft niet gaarne", zegt zoo treffend juist Louis Veuillot. Wij hebben ons dan ook te buigen onder de slagen van Gods rechtvaardi gen toorn. Want hoever is de wereld niet afge weken van Gods wet 1 Hoevelen, die openlijk Godloochenaars willen zijn Hoevelen, die geen wet Gods meer erkennen? Hoevelen, die, althans in het openbaar leven, geen rekening meer willen houden met Gods geboden Hoevelen, die leefden, alsof er geen zedenwet meer bestond En ieder van ons zal moeten erkennen, dat in dagen van voorspoed God maar al te spoedig vergeten wordt. Zijn wij tot nog toe gespaard gebleven van den gruwel des oorlogs, laten wij het niet toeschrijven aan onze gerech tigheid, maar zeggen wij nederig met den Profeet van het Üude Testament: ,Het is enkel aan Gods Barmhartigheid te danken, dat ook wij niet verteerd zijn". En hooren wij de smeekbede, reeds door den Profeet Isaïas geuit„Keer terug, keer terug, tot den Heer, Uwen God!" (Gr. Crt.) De toestand. In de dagen van Hannibal wist de Romein Fabius, door een beslissenden slag met het leger van den zegevierenden Carthaagschen veldheer te vermijden, hem af te matten en groot nadeel toe te brengen. De bijnaam „cunctator" van „cunctari ophouden, treuzelen, uitstellen werd voortaan Fabius' eerenaam. Men schrijft aan den Franschen opper bevelhebber generaal Joffre eenzelfde rol toe. Een bericht van de „Times" van Zon dagavond doet vermoeden, dat generaal Joffre het oogenblik gekomen achte zijn retireerende manoeuvre op te geven Volgens dit bericht ontving de burge meester van Boulogne een telegram, meldende dat generaal Joffre er in slaagde de Duitsche linies om te trekken en dat de Duitsche troepen in allerijl Rijssel erlieten. Verder is er weinig nieuws van het oorlogsveld in Frankrijk. Het Fransche officieele communiqué noemt den toe* stand onveranderd. Over de plannen der Duitschers hangt thans groote geheim zinnigheid. Wellicht ligt het in hun be doeling den vestinggordel bij Elzas Lo tharingen van de westzijde, die de minst sterke is, te forceeren. Te Parijs blijft publiek zoowel als pers optimistisch gestemd. Men moge, zegt de corresp. van „de Maasbode" dit optimisme nu deelen of niet er is ongetwijfeld iets grootsch in, een volk met zooveel kracht tegen den zeer drukkenden toestand van het oogenblik te zien strijden. En het optimisme der Parijsche pers is niet alleen gebaseerd op de hulp der bondgenooten, die hunne volle kracht nog bij lange na niet hebben ontplooid, doch er is een groote mate van eerbied wekkend zelfvertrouwen in. En dat zelf vertrouwen grondt zich weer op tal van overwegingen, waaraan de reëele bodem niet valt te ontzeggen. Zoo worden de Parijsche bladeu niet moede er op te wijzen, dat den tegenspoed ten spijt, het Fransche leger in zijn geheel intact is gebleven. Verder is de situatie van dit leger gunstig, waar de geleden verliezen betrekkelijk spoedig en gemakkelijk kun nen worden aangevuld, iets, wat den Duit schers lang niet zoo gemakkelijk val len zal. Als dat vertrouwen der Parijzenaars maar niet beschaamd wordt, want men telegrafeert ons zoo juist, dat de sterke vesting Maubeuge, zij het ook na dap peren tegenstand, is gevallen, waarbij met meer of minder dan 40.000 man zijn krijgsgevangen gemaakt. Ziedaar een wapensucces, dat aiom weerklank zal vinden en het vertrouwen der Duitschers op hun eigen kracht niet weinig zal stijven. In het ongelukkige België is de oor logsfakkel nog niet geblusclit. De stroo men van vluchtelingen, die thans ons Zeeuwsch-Vlaanderen binnenrukken spreekt van het krijgsgeweld dat thans woedt in Oost-Viaanderen. Zal Gent dat tot nu toe vrij bleef, bezet gaau worden? Dinant voegt zijn naam bij de steden die door de Duitschers zijn platgebrand, 't Was een lief schilderactitig stadje aan de Maas, met een prachtige oude kerk. Van de heuvels romdom de stad is ge schoten en dat hebben de notabelen met hun bloed moeten betalen, zooals het telegram zegt Arm België! Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 7 September 8 uur 's avonds. Antwerpen. Bij Sottegem is een Duitsch vliegtuig neergeschoten, de twee inzittende officieren zijn gevangen geno men. Berlijn. In strijd met het bericht van de „Times" als zouden de Duitschers de kanonneerboot „Panther" aan Turkije hebben verkocht, deelt de „Local Anzei- ger" mede, dat de „Panther" nooit in do Klein Aziatische wateren is geweest. Ook spreekt [het blad het bericht tegen, dat Engeland Turkije zou hebben bedreigd met het afbreken der diplomatieke be trekkingen. Berlijn. Het officieele Turksohe blad „Tanin" zegt, dat de aankoop van de oorlogschepen „Goeben" en „Breslau" geen schennis vormt der Turksohe neu traliteit. Ook wordt ontkend, dat die aan koop slechts schijnbaar zou zijn geweest, wijl thans Turksohe officieren en matrozen dio schepen bemannen. Nog zegt het blad, dat Turkije ernstig op de handhaving zij ner neutraliteit blijft bedacht; alleen een verandering in de openbare meeriing zou Turkije hiervan kunnen doen afwijken. Oostburj. Vanuit België zijn heden in de richting Vlissingen circa '2000 vluch telingen langs hier met de tram ver voerd. 8 Sept. 2 uur 's namiddags. Antwerpen. De Duitschers verwoest ten Dinant. Honderd notabelen werden gefusilleerd, omdat van de heuvels rond om Dinant werd geschoten. De Duitschers rukken op naar Gent. Berlijn. Maubeuge heeft gecapituleerd; 40.000 man werden krijgsgevangen, waar onder 4 generaals; 400 kanonnen met Veel amuniïie viel in Duitsoh© handen. (Maubeuge ligt aan de Sambre in het departement du Nord, 20.000 inwoners. Red.) M t 1 M 1 - j 1 8 Sept. 3 uur 's namiddags. Parijs. Het officieel communiqué van hedennacht luidt Aan den Franschen linkervleugel wa ren de legers der bondgenooten opgte- rukt, zonder op vijandelijke "troepten te stuiten. In het centrum en in de streek van Verdun is de toestand onveranderd. Troepten, die behooren tot het leger van Parijs hebben aan de Ourcq (zijrivier van do Marnol enkele gevechten gele verd met goeden uitslag. Vlissingen. In verband' met het be richt, dat nabij het Sandetti-vuurschip1 mij nen liggen, heeft de directie der Maat schappij „Zeeland" zich gewend tot de Britsche admiraliteit. Het antwoord was, dat de Britsche admiraliteit niets ge loofde van het praatje, dat tussohen Vlis singenFolkestone en VlissingenQueen- boro mijnen zouden liggen. Zij stelt zïch opi het standpunt, dat wanneer verder iets over al of niet aan wezig zijn van mijnen wordt gerappor teerd, dergelijke berichten woTden .opien- baar gemaakt. Terneuzen. De burgemeester Braun van Gent zal hedeinnamiddag de puit- schers tegemoet gaan om de stad over te geven en te vragen, of de stad zal gespaard blijven. Gisterenvoormiddag werd te Gent de Nationale Bank gesloten en gisterenna- middag .werden aande post geen geld zaken meer verhandeld. Ook de staats- werkplaatsen zijn gesloten waardoor 1500 werklieden werkeloos zijn. Londen. (Part. Handelsblad). De „Daily Chronicle" verneemt uit Gent van zijn correspondent, die in de richting Den- dermonde was gegaan, dat Zondagmiddag de stad in brand stond en 's avonds geen enkel huis meer pver was. Berlijn. De rijksdagafgevaardigde Frank (soc.) is volgens de „Vorwiirts" bij Luné- viüe gesneuveld. Londen. Volgens een telegram uit Pe- trograd (St. Petersburg) aan de „Morning Post" is de vesting Mijolajoff, oen dei- modernste vestingen in Oostenrijk, 20 mij len ten Z. van Lemberg aan den Dnjester door de 'Russen genomen. LOSSE BERICHTEN. De Duitschers in België. ANTWERPEN, 6 September. (Havas.) (OfficieelBij den aanval van de Duit. sellers op Dendermonde hebben zij dui zend dooden verloren. De Duitsche troe pen zijn in wanorde teruggetrokken. Hun onderneming is volslagen mislukt, wat te wijten is aan de groote uitwerking van het Belgische veldgeschut. De verdediging van Londen. De „Times" meldt, dat de verdediging van Londen tegen een aanval van de lucht uit, in 't bizonder aan de marine is opgedragen. Watervliegtuigen patrouil leeren geregeld langs de Oostkust van Engeland, om op vijandelijke luchtsche pen en vliegtuigen te loeren, 's Nachts werken de zoeklichten. Op gouverne mentsgebouwen en op andere plaatsen, die vermoedelijk aan een aanval zouden bloot staan, zijn kanonnen opgesteld, en er worden vliegtuigen in reserve gehou den, om een vijandelijken aanval te De Japanners, die kort voor Japan aan Duitschland een ultimatum stelde, aan de grens zijn aangehouden, op bet oogen blik dat zij erover heen wilden, zijn 600 in getal. Zij worden tot het einde van den oorlog in Duitsche legerkampen als krijgsgevangenen geïnterneerd. Een officieel Duitsch communiqué meldt Het Londensche Reuterbericht, dat 7 Duitsche torpedojagers voor Kiel bescha digd aangetroffen en eenige andere tor pedojagers in de nabijheid van het Noord zeekanaal gezonken waren, waarschijnlijk na een ongelukkig gevecht met Russische oorlogsschepen, is van a tot z verzoi nen. De overgave van Longwy. De vesting heeft zich den 26sten Augus tus na buitengewoon dapperen tegenstand overgegeven. Na een beschieting van 5 dagen was nog maar 1 Fransch kanon bruikbaar. De voordien door de burgerij ontruimde stad Longwy Haut was in let terlijken zin tot puin geschoten. De beschieting van de vestingw.iseen volkomen verrassing voor de bezetting. Het eerste schot heeft 1 officier en 10 man gedood. Sommige granaten sloegen door kazematten van drie verdiepingen heen. Toen de Duitschers in stormpas aan kwamen en de Fransche commandant, overste Darehe, nog slechts het eene bruikbare stuk geschut over had, gaf hij zich met zijn 3700 man, waarvan echter 100 gevallen en 400 gewond waren, over. Kroonprins Wilhelm eerde den helden moed van den overste door hem zijn degen te laten. Niet-officieel wordt uit Weenen ge meld, dat keizer Frans Jozef een gift van honderdduizend kronen schonk voor degenen, die in Oostenrijk tengevolge van de tegenwoordige buitengewone toestanden werkeloos geworden zijn eenzelfde bedrag schonk de keizer voor de noodlijdenden in Hongarije. De Times verneemt uit Boulogne, dat die plaats tot een open stad is verklaard. De prefect van het Nauw van Calais heeft de bevolking vermaand niet uit de stad te vluchten, als de Duitschers komen. In den nacht van Donderdag op Vrij dag zijn ongeveer tweehonderd krijgs gevangenen, meerendeels Engelschen, langs Aken gekomen. De bewering, dat de val van Namen voor een groot deel moet worden toege schreven aan [het feit, dat geen voldoende Fransche versterkingen waren opgedaagd om de Belgen te steunen bij de verdedi ging, wordt op treffende wijze gestaafd door liet volgende. Een Belg, die aan de verdediging te Namen liad deelgenomen, maar gevlucht was, toen de positie daar onhoudbaar was geworden, had vier dagen moeten marcheeren vóór hij bij de Fransche linie was aangekomen. (N. R. C.) De laatste dagen varen tal van sleep- booten met vele personen aan boord de Westerschelde af, vermoedelijk allen met vluchtelingen uit Antwerpen. Uit Gent vertrokken Vrijdag vele ge goeden met het voornemen, zich via Ostende naar Engeland te begeven. Verduitscht België Voor liet gebied van liet keizerlijke Duit- sclic gouverneur-generaalschap België zal op een van de eerstvolgende dagen een post- en telegraafdienst ingericht worden, die zal staan onder de directie van de rijksposterijen te Berlijn. Volgens liet Wiesbadener Tageblatt werd een Engelscli bataljon in een mili tairen trein naar bet front gebracht. Toen het op de plaats van uitlading was aan gekomen, was deze reeds door de opge rukte Duitsche troepen bezet. Met de woorden„Uitstappen, alstublieft", wer den de Engelschen ontvangen. Het ge- heele bataljon geraakte zoodoende in gevangenschap. Verdeeldheid In Oostenrijk? LONDEN, 5 September. De „Daily Telegraph" verneemt van geloofwaardige zijde, dat van twee Tsechische regimen ten in Weenen, die onder de wapens waren geroepen, onlangs een groot deel gefusilleerd is wegens muiterij. (Msbode.) Van Oostenrijksche zijde wordt dit bericht een verzinsel genoemd. Keizer Wilhelm te Brussel. LONDEN, 7 Sept. (Reuter) Een tele gram aan de „Times" uit Ostende meldt „Ik verneem uit goede bron, dat de keizer zich Woensdagavond te Brussel bevond in het hotel „Bellevue". In den loop van den avond benoemde hij gene raal von Lüttewitz tot gouverneur van België. De kroonprins gaf dienzelfden avond een diner in het koninklijk paleis te Laeken." (Is de keizer uit Frankrijk expresselijk naar Biussel gekomen om daar generaal von Liittewitz te benoemen En is generaal von der Goltz als militair gouverneur van België afgezet? Heeft de kroonprins in deze uiterst gewichtige dagen gelegenheid gevonden om zijn leger te verlaten en te Laeken in het koninklijk paleis te gaan dine prei; Dit „Times"-bericht hoe interressant ook op zich zelf, klinkt wel wat ongeloofelijk, zegt .De Tijd". Inderdaad, want nog pas heeft Von der Goltz een proclamatie gericht tot de inwoners van Brussel. Naar Reuter uit Kaapstad verneemt worden in een kamp bij Johannesburg een 800 Duitsche en Oostenrijksche dienst plichtigen gevangen gehouden. Prins Salm-Salm en andere officieren hebben te Bloemfontein bizonder kwartier ge kregen. Goes. De Burgemeester van Goes maakt hekend, dat door hem het navolgende schrijven is ontvangen Middelburg, 2 September 1914. Door mij wordt in overleg met de „Hoofdverplegingscommissie voor Zee land" bepaald, dat. de Zaaigranen niet aan maximumprijzen gebonden zijn. Tevens zij er bier nogmaals (zie o.a. mijn rondschrijven van den 7en Augus tus 1.1.) de aandacht op gevesligd, dat do Binnenlandsche handel geheel vrij is. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz;. (got.) BiROX. Sinds ©enigen tijd bestaat in onze gemeente gedegenheid handelsonderwijs te ontvangen, zoo, broodnoodig in onzen tijd voor alle jongelieden, die in handel Of ■nering Jiun bestaan willen vinden. Daarom vestigen wij1 gaarne en met aan drang de aandacht van alle belangstellen den en belanghebbenden, zloo- wel jonge lieden al® ouders of voogden van jongelie den op deze allernuttigste instelling, die blijkens eene door do verecnigïng voor Handelsonderwijs verzonden circulaire dan lOen Sept. a.s. de lessen hervat. 'Het 'doel van het onderwijs is, jongelie den, zoowel jongens als meisjes, die den 14-jarigen leeftijd hebben bereikt, op te leiden voor den handel o£ tot eenige be trekking, waarvoor meer kennis wordt vereischt, dan het gewoon lager onder wijs geven kan. De cursus duurt 3 jaar en 'loopt ieder jaar v'an 10 September tot eind Mei. Het schoolgeld is, dank £ij verkregen 'steun, zeer laag gesteld. Hot bedraagt voor de verplichte vakken Boekhouden, Handelstekenen, Aardrijks kunde, Nederlandseh en Machine-schrij ven slechts f15 per cursus. Voor iedere vreemde 'taal bovendien f2.50. Een leer ling mag slechts het onderwijs in twee vreemde talen volgen. M i n v: e r m o g e n- de leerlingen betalen de helft., onver m ogende n geen school geld. Hot onderwijs wordt gegeven in de lokalen van de Meisjesschool Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag, telkens van li8J/2 uur. De aanmelding 'voor den nieuwen cur sus moet geschieden vóór 10 September a.s. bij den Directeur, den heer L. van Bruggen. Middelburg. Erratum. In ons num mer van gisteravond zijn de berichten over het binnenbrengen der twee Bel gische soldaten, over de inbraak op de Turfkade, over het verspreiden van anti- militairistische geschriften en over de brochures van het Engelsche consulaat bij vergissing onder Vlissingen gebracht, terwijl ze on der Middelburg thuis be hoorden. De lezer gelieve deze vergis sing te verontschuldigen. Betreffend de verspreiding van anti militaristisch© geschriften te Middelburg meldt men ons nader van daar: Reeds Zaterdagavond werd door toen onbekende personen een anti-militairis- tisch geschrift verspreid onder de alhier in garnizoen zijnde soldaten. Zondagmor gen werden zelfs zulke geschriften op de wacht aan de kazerne en op die bij het bureau van den territorialen commandant gebracht, en wel door zekeren H. D1. M. W., een letterzetter van het vrij socialis tisch -orgaan de Toekomst. Op last v,an den officier van de wacht toog een onder officier er op u,it en hield, met hulp van een agent van politie W., die met zijn

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1