GESTREMD de Oppervruchten, Leeraar(es) AFBRAAK, mm KERKNIEUWS. Onderwijs. SPORT. Ingebonden Stukken. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. ADVERTENTIEN HAVEN VAN GOES. op DONDERDAG 10 September 1014 van des morgens zes uur tot <les namiddags zes uur. MACHINESCHRIJVEN. Prijzen der verpakte v. d. Bergh's koffie. is Dinsdag 8 September a.s. van 231/2 uur te Goes te oonsulteeren. E. VERBEEM, Goes. Openbare Verkooping. Dinsdag 8 September 1914 verkoopen: Bij Inschrijving te koop Woensdag 10 September 1914, om eoutaut geld verkoopen ST00MB00TDIENST Admiraal de Ruyter en Stad Goes. een flinke Dienstbode. het consulaat van Engeland t© Rotter- tej'datn uitgegeven circulaires, de eerste bevattende een groot uittreksel uit de reede van Engeland's eerste minister en de 'tweede een verklaring van minister (irey, dat het onwaar is dat door de F.ngelsche en Fransche soldaten dum- dumkogels worden gebruikt. Logies op de mailboot. Men meldt ons Onder de Belgische vluchtelingen, die hier passeeren, op hun doortocht naar Engeland, bevonden zich ook een paar personen, die nog wat geld hadden kun nen redden en daarmede naar Engeland wilden oversteken, maar inmiddels tever geefs alhier naar een nachtverblijf om zagen alles was vol. Eindelijk hoorden zij dat zij aan de mailboot den nacht konden doorbrengen, mits zij voor dat logiesf 10 betaalden. Wij weten niet of onze zegsman goed heeft gehoord, maar als het verhaal juist is, blijkt eruit, dat men aan de mailboot nog niet tot het heldere bewustzijn is gekomen, wat het verschil is tussclien „vluchteling" en „pleizierreiziger". Ook schijnt in het woordenboek, dat men daar gebruikt, het woord „mensclienliefde" geschrapt te zijn. In de week van 29 Augustus tot 4 September werden hier 616 zee baden genomen, waarvan 229 door dames en 417 door heeren. De temperatuur van het water varieerde van 62 tot 66 graden. Het weer was gedurende deze week prachtig. (VI. Crt). Op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" zal een nieuwe, thans de vijfde, torendraaikraan geplaatst worden. Een jongen heeft getracht de lade te lichten in een café te dezer stede. Do jongen werd door de politie ge arresteerd. Hoedekenskerke. Zondagmiddag ongeveer 5 uur is zéér hoog een vliegmachine ge passeerd, zich begevende naar het Zuid- Oosten (België). Men kon met behulp van een verre kijker constateeren, dat het een tweedek ker was, evenwel bleef de nationaliteit onbekend. Ossenisse. (listermiddag om 5 uur 25 minuten kwam er oen vliegmachine over deze gemeente. Zij verwijderde zich eerst in Z. richting, doch na verloop van 4 a 5 "minuten wendde zij zich naar het W. waar zij aan den gezichtseinder verdween. De vlucht was betrekkelijk langzaam. Besmettelijke ziekten. In de week van 26 Aug. tot en met 1 Sept. kwamen ter kennis yan den centxalen gezondheidsraad uit Zeeland 1 geval van typhus of febris typhoïdea te JKruinin- gen, 1 geval van roodvonk te Honte- nisse en te Sqhenpenisse en 1 geval van diphteritis te Middelburg en te Zierik- Soldaten Varia uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. a. Een drietal soldaten, van verlof naar hunne inkwartiering aan de grens terug- koerende, voelen onderweg de maag kriemelen, en vragen in een herberg of ze wat te eten kunnen krijgen. „Kan je begrijpen, is 't lage antwoord „ik zal voor soldaten nog brood gaan snijden ookje kunt een pint krijgen en anders niets." Onze mannen maken zich eens vroolijk over het lompe wijf en gaan eenige deuren verder met hetzelfde verzoek. „Wel zeker" is hier het vriendelijk bescheid der vrouw, „ik zal u het beste geven wat ik heb, al zou ik het uit mijn eigen mond moeten sparen". Men eet smakelijk, en bij het vertrek legt een hunner een rijksdaalder op tafel, met de woorden: „Voorde lekkere boterhammen en voor uw vriendelijkheid. De vrouw schuift het geld terug, maar de soldaat, die gezien heeft, dat ze het goed kan gebruiken, laat het karrad liggen en vertrekt dankend met zijn makkers. b. Twee soldaten keeren eveneens van verlof terugze zijn dorstig en vragen aan eene boerenhofstede om te drinken. „Zeker" zegt de vriendelijke bazin, kom maar binnenmaar ik geloof, dat ge al een lieel eind geloopen hebt, en daarom zal een „stik" er wei bij smaken. Ze doet de meid dadelijk koftie zetten, snijdt een stapel solide boterhammen, plaatst er een groote schaal ham naast, haalt daarbij haar lijn krentenbrood met kaas en koek voor den dag, noodigt maar steeds om toe te tasten en te doen of men thuis is, en stopt bij het vertrek barer dankbare gasten hun zakken vol beste appels en peren. Een paar minuten later zegt ze tot de meid: „Onze Jan ligt te Sprundel in Noord- Brabant, en schrijft, dat hij het toch zoo goed met zijne inkwartiering heeft getroffenzou ik me nu zeker niet de oogen uit mijn hoofd moeten schamen, als ik voor die jongens niet zoo goed was geweest, als ik kon? Er mogen er hier nog meer komen drinken, maar ze gaan met van het hof of ze zullen gegeten hebben ook. c Twee man staan op post bij den overweg aan het spoor. Daar nadert een eenvoudig bejaard mannetje met een zak op den arm eii een riek op den schouder. Schuchter blijft hij bij een hunner staan, licht zijn petje op, steekt als een schooljongen bedeesd den vinger omhoog, en vraagt met verlegen stemmetje „Mijnheer de soldaat mag ik asjeblieft wat aardappels gaan steken „En leuk intermezzo in ops eentonig werk," denken de mannen. „Waar klinkt het kortaf. „Daar ginder op dien akker," is het antwoord. Onze soldaat kijkt hoog ernstig naar zijn collega, die eveneens een gelegen heidsgezicht heeft gezet, het mannetje van het hoofd tot de voeten gewichtig opneemt, en eindelijk toestemmend knikt „We willigen je beleefd verzoek goed gunstig in, je kunt doorgaan," klinkt het voornaam. „Dank je wel, mijnheer de soldaat," zegt het manneke, licht voor den twee den keer het petje, en spoedt zich naar zijne aardappeltjes. De Kroning van Benedictus XV heeft gisteren plaats gehad in de Sixtijn- sche kapel. Aanwezig waren alle kardi nalen te Rome en talrijke bisschoppen, het Pauselijk liof, het diplomatieke corps bij den H. Stoel, liet Komeinsche patri ciaat en de ridders van Malta. De Paus is tevens bisschop van Rome, en daar Paus Benedictus XV vóór zijn verkiezing reeds bisschop was, behoefde hem geen wijding te worden toegediend maar alleen de tiaar (pauselijke driekroon) te worden opgezet met de daaraanverbonden ceremoniën. Een dier ceremoniën is deze Wanneer de stoet het middelschip der kerk binnengaat treedt een ceremoniemeester voor den Paus uit, met in zijn hand een weinig uitgeplozen vlas, dat hij in brand steekt onder liet zingen der woorden„Pater sancte, sic transit gloria mundi. Heilige Vader, aldus vergaat de glorie der we reld." Deze ceremonie .verricht hij drie maal, voordat de pauselijke draagstoel aan het hoogaltaar gekomen is. Toen de eerste kardinaal-diaken den Paus de tiaar opzette, sprak ,hij deze woorden: Ontvang de tiaar, met drie kronen gesierd, en weet, dat gij zijt de vader van vorsten en koningen, en be stuurder der wereld, en de plaatsbekle der van onzen Zaligmaker Jesus Christus op aarde, Wien eer en glorie is tot in de eeuwen der eeuwen. Amen. De tiaar is het bijzondere teeken der Pauselijke waardigheid, welke Z. H. alleen draagt op zijn weg naar en van de kerk en bij geiegengeici van bijzondere plech tige handelingen als b.v. de heiligver klaringen. Bij liturgische plechtigheden draagt de Paus den mijter. Benedictus XV. Het Centrum schrijft: „De Nieuwe Paus wordt van geachte zijde ons geschetst als niet groot en vrij tenger van gestalte. Z. H. heeft 'u zeer innemend voorkomen en er gaat een groote minzaamheid van hem uit. Een onzer bekenden, die het voorrecht had, den nieuwen Paus als aartsbisschop van Bologna te ontmoeten en te spreken, beschrijft hem ons als een man van liooge geestesgaven, fijnen tact, groote goed hartigheid en bijzondere godsvrucht. Een diepen indruk maakt ook de voorname eenvoud zijner manieren en gansche per soonlijkheid." Een broeder des Pausen is gepensio neerd schout-bij-nacht bij de Italiaansche marine. Over de Pauskeuze deelen Romeinsche bladen mede, dat, nadat de Kardinalen Malfi en Ferrata niet het voldoende aan tal stemmen op zich hadden kunnen ver eenigen, zij zeiven krachtig de verkiezing bevorderden van Kardinaal Delia Cliiesa, voor wien ook Kardinaal Ferrari, de beide Kardinalen Vannutelli, de Kardinalen Agliardi, Cagiano en Mercier ijverden, zoodat de Aartsbisschop van Bologna in de beslissende zitting 55 stemmen op zich verecnigde, dus bijna eenparig gekozen werd. Bij de eerste twee stemmingen had den kardinaal Mafli en Ferrata respec tievelijk 30 en 18 stemmen. Nu is 30 wel de volstrekte meerderheid van 57, maar voor een wettige Pauskeuze wordt der stemmen gevraagd. Kardinaal Ferrata. „De Tijd" eindigt zijn beschouwing over den nieuwen pauselijken staatssecra- taris aldus „Zoo staan thans, in deze tijden van angstige, bloedige wereldverwikkelingen twee mannen aan het bestuur der Kerk Gods, van ongemeene wijsheid, scherp zinnigheid en geleeidheid, tweemannen, die hun leven grootendeeis doorgebracht hebben in de diplomatie, deels ook bui ten Italië, en die beter dan wie ook het wreede spel der wereldlijke machten kennen en alle middelen zuilen aanwen den om zooveel als in hun vermogen is, de gruwelen van den oorlog te beperken". De twee mannen, van wie „De Tijd" spreekt, zijn natuurlijk Paus Benedictus XV en kardinaal Ferrata. Rijks Hoogere Burgerschool te Goes. Na gehouden her-examen zijn. toegela ten tot de tweede klasse: H. J. Andreae, H. va» Gorsel en W. Neervoort; tot de vijfde klasse: M. Barte'.se en Wa. Wam- sinck. Nog zijn toegelaten tot de eerste klasse B. Mudde van Amsterdam, M, Vlaming van Iersekc, Petrus van Loon en Coraa. van Loon, van Hansweerd; tot de tweede klasse: 1. van Sandick v,au Goes. Dezer dagen is te Amsterdam d e eerste R. Kath. Hoogere burger school voor meisjes plechtig door deken Mgr. Janssen ingewijd. De school wordt gedreven door de Eerw. Zusters van Heithuijsen en begint met een dertig tal leerlingen. Voetbal. Tusscheu een Middelbuygscli en een Vlissingsch elftal werd zondag te Middel burg een voetbalwedstrijd gespeeld, waar van de netto opbrengst ongeveer f 40 voor het plaatselijke steuncomité bestemd is. Ongeveer 400 personen woonden den wedstrijd bij, welke bij de rust aan Mid delburg een stand 32 ijl haar voordeel bezorgde en bij het einde heizelfde resultaat had, Volgende week zal te Vlissingen een wedstrijd tnsschen de zelfde elftallen gespeeld worden, de op brengst is dan voor het Vlissingsch comité. Ossenisse. Gisteren speelde de voetbal club 0. F. C. alhier, op haar eigen tor- rein, (tegen de club uit Hulst. JJe wedstrijd eindigde met 11. Buiten verantwoordelijkheid der Bed^ctie.) Oproep. Een groot gedeelte van de bevolking van het ongelukkige Leuven heeft naar ons land de wijk genomen en de Leu- vensche vluchtelingen zijn her- en der waarts verspreid. Familieleden zijn ge scheiden en met elkanders lot totaal on bekend. Van groot nut voor do toekomst zou het kunnen zijn als er tusschen deze verspreide vluchtelingen eenige voeling werd gebracht. Er zou (kunnen worden overlegd wat dezen lotgenooten ,to doen staat. Daarvoor is echter noodig, dat hun, adressen be kend zijn. Allen Leuvenschen vluchtelingen wordt daarom verzocht hun adres op te geven aan het volgende adres„Leuvensche vluchtelingen Redactie „Bredasche Cou rant", Breda". De namen zullen niet worden gepubli ceerd. Deze oproep wordt gedaan op verzoek van enkele Leuvenaars, die te Breda een liefderijk onderkomen vonden. J. K. BREDERODE, Hoofdredacteur „Bredasche Courant". Andere bladen worden beleefd verzocht bovenstaande oproep over te nemen. Van 57 Sept. GOES. Overleden: 6, Maria Jacoba Vis ser, 27 j., ongehuwd. MIDDELBURG. Bevallen W. C. Adriaan- sen, geb. Abrahajnse, z.; F. J. Leijnse, geb. Dijkstra, d. Overleden: P. J. Timmerman, 46 j., man van C. Franse; C. Poot, 9 mnd. tl. Over de maand Aug. 1914. 's-HEER ARENDSKERKE. G e li u w tl 27, Jacob Priester, 32 j., Wedn. enKla- zina van der Maaie, 33 j., jd. Geboren: 1, Nicolaas Jan, z. v. Jan Schoolmeester en Maatje van de iJiasse 2, Janna, d. v. Pietur de Keijzer en Soplua Flipse 4, Jozina, d. v. Dirk Gastel en Hendrika Moerdijk;7, Pieter, z. v. Gerard Murre en Johanna Suzanna Maria Geuze15, Hubrecht, z. v. Leen- dert Nieuwenhuijse en Catharina Ver- metris; 18, Leendert, z. v. Jacobus Goe- degebure en Tannetje Polderdijk18, Maatje, d. v. Marinus Hartlioorn en Gatharuia van de Piasse25, Pieternel- la Cornelia, d. v. Marinus Korstanje en Pieternella Schipper; 31, Leendert Burcht, z. v. Pieter Korstanje en Jacomina Adriana van 't Veer. Overleden: 9, Nicolaas Jan, 8 d. z. v. Jan Schoolmeester en Maatje van de Piasse 11, Adriaan 3 j., z. v. Nicolaas Remijn en Pieternella Kemijn 24, Hen drika Moerdijk, 29 j., vrouw v. Drik Gastel. Vlissingen De Rotterdamsche Lloyd heeft aan de werf der Kon. Maatschappij ,„De Schelde" alhier den bouw opgedra gen van een nieuw mailstoomschip, typ© insulinde. i Vlissingen Met de mailbooten der Maatschappij „Zeeland" werden in de maand Augustus 17665 passagiers ver voerd tegen 22378 in Augustus 1913. Rotterdam. Blijkens een telegram is bet stoomschip Tambora, van Java naar Rotterdam varende, .Woensdag 2 dezer door Franschen te Brest binnengebracht, waar het rijst, koffie en thee moest los sen. De Rott. Lloyd ontving het bericht, dat het schip te Brest is en aan boord zich alles wel bevindt. Den Helder. (N. R. Crt.) Gisterenavond is de stoomtram Den Helder—Huisdui nen op den zeedijk ontspoord; de loco motief sloeg om en trok verschillende wagens uit het spoor. Acht personen zijn min of meer ernstig gewond. De ernstig gewonden werden naar het Ma rinehospitaal overgebracht. Den Haag. De officier van justitie mr. Del Campo eischte tegen den opperman J. Sch., die 15 Juli j.l. zijn vrouw A. C T. met revolverschoten doodde, 10 jaar gevangenisstraf. Leiden. De heer dr. K. H. Th. Busse- maker, hoogleeraar in de Algemeene Ge schiedenis en de Politieke Aardrijkskunde aan de Leidsche Universiteit is overleden. Van het Oorlogsveld. 7 Sept. 5 uur 's namiddags. Londen. Do Engelsch© kruiser „Path finder" is bij! de monding' van de Tyno cjp' een mijn geloopen en gezonken. Warschau. Omtrent de gevechten hij Halioz ten Z. Oosten van Lembeig wordt gemeld, dat de Oostenrijkers daar met. wanhopige weed© strijden om het behoud der 30 forten, die daar zijn opgesteld. Het gevecht bjj 'ilalicz, waar generaal Brussfioff 'de Russische troepen aanvoerde overtrof dn hevigheid dat bij Lemberg. Do Russen vochten ac.ht dagen lang en bedekten 'in 17 dagen een aanvalsbasis van 146 K.M- lengte. Generaal 'Bxussi- loff 'is voorgedragen voor de 4e klasse der St. Jorjs-orde, Gent. Burgemeester Max van Brussel is benoemd tot gezantschapssecretaris van den Amerikaanschen gezant. Dit is gedaan, omdat in de laatste da gen de Duitse tiers den burgemeester ..zoch ten met het kennelijk doel hem als gij zelaar gevangen te zetten. Als lid der Amerikaansehe legatie is de heer Max onschendbaar en onaantastbaar. Berlijn. Volgens een telegram uit Athe ne is de Engeische kruiser „Warior" in de Adri&tisch© zee gp een Oostenrijksche mijn 'gestooten en gezonken. Heden overleed ten mijnen huize, na een langdurig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten der sterven den, de heer JAN RAVEN, oud-gezworen van het Waterschap Hoedekenskerke, oud-lid van den Gemeenteraad, in den ouderdom van ruim 82 jaar. W. DE BAAR. Kwadendamme, 6 September 1914. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat te n behoeve van bet leggen van zinkers voor gas en waterleiding, de scheepvaart in de haven van Goes zal zijn Goes, 5 September 1914. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. B. DE BEAUFORT. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Aan de Handelsavondschool te Goes wordt gevraagd een in het macliineschrijven. Aanmelding vóór 15 Sept. a. s., liefst in persoon, bij den Secretaris der „Ver- eeniging voor Handelsonderwijs", den Heer P. OOSTERBAAN. De Directeur, L. VAN BRUGGEN. Hotel 37'/jj cent Roode verpakking 35 a Blauwe 33 Gele 32 <L Paarse 31 01 Groene 30 Witte 29 I o, V. D BERGH's THEE. Gebroken halfom Thee 16, 18, 20 en 22 cents per ons. Grove halfom Thee zelfde prijzen. Aanbevelend, De ONTVANGER GRIFFIER van liet Waterschap Hoedekenskerke zal tot ont vangst van dijkgeschot enz. over 1914/15 zitting houden op Woensdag 9 September 1914, des voormiddags van 9*/3 tot 11 uur te Kwadendamme bij F. van Tichelen en des namiddags van 421/2 tot 2 uur te Hoedekenskerke in het Gemeentehuis. Voldoening van minstens 1/3 van den aanslag wordt dringend verzocht. De Ontv.-Griifier voornoemd, J. v. d. DRIES. De deurwaarders HOLLMANN VER HOEK te Goes, zullen des namiddags om 3 uur in het Café „Boudeling" te Goes (Groote Markt) voor den heer A. v. d. VELDE te Biezelinge q.q. tegen contante betaling groeiende in den Biezelingschen polder in 3 perceelen zooals op het terrein af gebakend. wassende in een boomgaard van dhr, B. BOONMAN, landbouwer te 's-Heer Arendskerke. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 16 September uiterlijk 1 uur 's na middags in café Boudeling, Goes. De Deurwaarders HOLLMANN VER HOEK te Goes zullen des namiddags om 1 uur, aan het sta tion te 's-Heer Arendskerke, eene belangrijke partij afkomstig van een nieuw huis van 't fort „De Ruijter" te Vlissingen, w. o. 55000 Waal- en Straatsteen, Balken, Platen, Planken, Deuren, Ramen, enz. enz. GoesDordt.Rotterdam en Amsterdam, met de Steombooten Vertrek van GOES m ROTTERDAM: Woensdag 9 Sept. 's morgens 2 u Vrijdag 11 Sept. 's morgens 3 u. Zondag 13 Sept. 's morgens 5 u Naar AMSTERDAM: Woensdagmiddag, Vertrek van ROTTERDAM n. GOES: Dinsdag 8 Sept. 's avonds. Donderdag 10 Sept. 's avonds. Zaterdag 12 Sept. 's avonds. Van AMSTERDAM naar GOESi Vrijdagmiddag 2 uur. LigplaatsRotterdam, Haring vliet, Zuidzjjde, LNFÜRMATTËN. te bekomen te Goes bij den heer J. C. M0NHEM1US, te Dordt bij de heeren B O UMAX Zn.., te Amsterdam bij de heeren J. ft VERSCHURE en W. DEFAIS en te Rot ter dam bjj de Stoomboot-Reederg y/h J. A. VAN DER SCHUIJT. PASSAGIERSVRACHT Goes-Dordf- Rotlerdamenkele rela, (1, retour f 1,50 Gevraagd: AdresJ. J. HÖRSTMANN, Vlissing' sche Melkinrichting, Vlissingen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2