EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. De Groote Oorlog. EEM, 'EN fabriek. 3EEM, BEEM, No. 105a. Zaterdag 5 September 1914:. Tiende Jaargang. BRUINE ITTEN, ■reerend. S.V. P. SPRUIJT, »EEfl, fieboonen iptember 1914, BINNENLAND. UIT ZEELAND. GOES. F maakt bekend dat laken op. 25 cent 25 PRIJSCOURANT. |anbe velend, l'dstraat, Goes, 'itmi 18 ct. per doos. 24 I' 24 24 I. 9 stuk. 9 pond. 9 stuk. 1. 10 pond. oorten worden verkocht. Goes. zijn I.L. 50 ets. 57 Irzegelde zakken 5 15100 H.L. 2'/j en meer 5 cents :s en half anthra- (stof voor Uw vul- s voor cokesbestel- an het Politiebu- .m. 8.30, n.m. 12.50. Peekoffie ct. - GOES. JRIFFIER van het <erke zal tot ont- ot enz. over 1914/15 9'/a tot 11 uur te F. van Tichelen van 12'/a tot 2 uur in het Gemeentehuis. linstens 1/3 van den md verzocht. Grilfier voornoemd, v. d. DRIES. - 2'/a ct 6'/a ct. per pak. sch 6 n n li 3 4 ii ii ii ii 20 GoeSj Hopjes houdt, tan ,te loopen, le thee Bergh kan [koopen, lier, bekende [pakjes onder fout ;lk der zakjes. NIEUWE ZEEUWS» COUP De toestand. De Duitsche Generale staf deelde 3 September aan liet hoofdkwartier het volgende mede Bij de verovering van het hoog in de rotsen gelegen sperfort Givet zijn evenals bij Namen, de uit Oostenrijk toegezonden zware motorbatterijen door haar gemak kelijke verplaatsbaarheid en haar zeker heid van schot voortreffelijk gebleken. Deze batterijen hebben ons uitstekende diensten bewezen. De sper forten en versterkin gen Hirson, Ayvelles, Condé, ha Fère en Laon zijn zonder strijd genomen. Alle sperforten in Noord-Frankrijk, b e- halve de vesting Maubeuge, zijn in onze handen. De aanval op Reims is Be- gonnen. De cavalerie van generaal-naajoor Kluck is tot in de nabijheid van Parijs doorge drongen. Het Westelijk leger overschreed de Aisne-linie en rukt naar de Marne op. Enkele afdeelingen der voorhoede hebben de Marne reeds bereikt. De v ij and trekt terug voor de leger van Gene ra al-Majoor Von Kluck, Von Bülow, Von Hausen den Hertog van Würtemberg op en achter de Marne. Steunend op de vesting Verdun bood het Fransche leger weerstand aan het leger van den Duitschen kroonprins. Het werd echter naar het Zuiden terugge slagen. De legers van den Kroonprins van Beieren en Generaal Von Heeringen staan nog steeds voor een sterken v ij and, die op de vestingen in Franseh Lotharingen steunt. In den Boven-Elzas opereeren Fransche en Duitsche afdeelingen. Herhaaldelijk hebben gevechten plaats. (w.g.) Generaalkwartiernieester Frhr. VON STEIN. In de door ons gespatieerde passages van deze mededeelingen, die door de Franschen niet worden ontkend, ligt de beteekenis der Duitsche wapensuccessen. Immers blijkt hieruit, dat ae forten aan de Fransch-Belgische grens grootendeels in Duitsche handen zijn en de tweede verdedigingslinie La Fère-LaonReims door de Franschen is prijsgegeven, hetzij door die sterkten te ontruimen, hetzij door ze na een vergeefschen strijd in handen te hebben gelaten van den vijand. Ook Reims, dat in bovenstaand bericht nog werd aangevallen, is blijkens een vanmorgen door ons ontvangen telegram zonder strijd gevallen. De legers der verbondenen zetten zich nu vast in de positie van de Marne, daarbij steunend op de Parijsche stellin gen. Maar door het achteruitslaan van het Fransche leger bij Verdun, heeft de Duitsche kroonprins gelegenheid een om trekkende beweging te maken en zoo doende de Fransche positie aan de Marne te bestoken. Rooskleurig ziet het er voor de Fran schen niet uit en het moet hun diep grieven, dat de Duitsche Keizer na zijn kwartier te Koblenz te hebben opge broken, thans in zijn leger verwijlt op Franschen gr o n d, na het op Fran schen grond, zooals wij gisteren meldden, tot nieuwe krijgsdaden te heb ben aangespoord. Alleen in de omstandigheid, dat de Fransch-Engelsche troepenmacht een beslissend ireiïen ontwijkt en systema tisch terugtrekt, ligt een grond om te vermoeden dat het de taktiek der verbondenen zou kunnen zijn, de Duit- schers diep in Frankrijk te lokken, om dan plotseling met groote kracht uit te breken en de Duitschers aan te vallen' waarbij dan het nog altijd flinke en frissche Belgische leger, dat zoo pas met 14000 soldaten uit de Namensche stellingen is versterkt, den vijand in den rug zou kunnen bestoken. Zijn wellicht de 100000 man diegene- raai French naar het gevechtsterrein af zendt, aangewezen om die taktiek mede te helpen uitvoeren Het woord is aan de toekomst. Doch zooals thans de zaken staan, hebben de Franschen tegenslag op tegen slag alleen in Franscli-Lotharingen hou den zij de Duitschers in bedwang. Voor Oostenrijk luiden de berichten al even weinig gunstig als voor de Fran schen. Lemberg, de hoofdstad van Galicië is gevallen. En een ander corps aan den uitersten linkervleugel der Russische troepen heeft zich meester gemaakt van Halicz, ten Zuid-Oosten van Lemberg, niet ver meer van den voet der Kar- pathen. Generaal Roeski, die Lemberg ver overde, staat bekend als een eerste vechtersbaas uit den Russisch-Japan- schen oorlog. Ook de bezetting van Koningsbergen is voor de Duitschers een tegenslag, waarover zij in hun berichten weinig spreken, maar dat toch ontegenzeggelijk bewijst, dat de aanval der Russen alles behalve gering is te schatten. Eerlijkheidshalve dient hier echter aan toegevoegd, dat aan Duitsche zijde de generaal Von Hindenburg, aan Oosten- rijksche zijde de generaals Auffenberg en Dankl de Russen geducht afbreuk doen. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 4 September 8'/a uur 's avonds. Londen. Volgens een officieele en be trouwbare mededeeling hier ontvangen, zijn 7 Duitsche torpedobooten en torpedo jagers in beschadigden toestand naar Kiel teruggebracht. Het is waarschijnlijk, dat andere in het Kielerkanaal zijn gezonken. Gent. Uit Londen wordt aan de „Ga- zette van Gent" gemeld, dat het Russi sche leger uit Archangel is vertrokken, gebruik «nakende van. de dag- eri nachteve ning op de Witte Zee, waarbij deze be vaarbaar is. Glocester. Talrijke troepen trokken hier door om do troepen aan het front te gaan versterken. Gent. Het gerucht loopt, dat Dendcr- monde (Termonde) half verwoest is, do spoorwegverbinding is opgebroken, men venmoedl dat daar in de buurt wordt gevochten. Hierojmtrent |Seint Reuter nader uit Ant werpen Termonde werd bij hot krieken van den morgen door zeer belangrijke Duitsche troepenmachten van alle wapens aange vallen. Het gevecht duurde den ganschen morgen voort. Voor de verpletterende overmacht van den vijand moest het garnizoen de stad verlaten en zich ten Noorden van de Schelde terugtrekken, zonder iets aan den vijand in handen te laten vallen. liet doel van deze operatie schijnt te zijn door de bezetting van Termonde do linkerzijde te beschermen van de obser vatiepositie, ten Noorden van Brussel op gericht. Londen. Hedenmiddag heeft in Guild hall een meeting plaats gehad, waarin minister Asquith en Bonar Law als spre kers optraden. De minister wees op het schaamtelooze in de houding van Duitsch- land om te onderhandelen over de schen ding der neutraliteit van België. Groot- Brittanië zal niet toelaten, dat Nederland er verder het slachtoffer van wordt. Voorts Wees hij op de gruwelen door de Duit schers in België bedreven en op de on eervolle werkeloosheid van de Duitsche vloot. Tenslotte, een beroep doende op de rekruten om voor het vaderland te strijden, verklaarde de minister dat En geland vast besloten is om het zwaard niet in de schede te steken al moest de oorlog ook 20 jaar duren. 5 Sept. 8V2 uur 'a morgens. Berlijn. (Off.) De vesting Reims is zonder strijd gevallen. De buit is groot. (Reims is een aanzienlijke stad van ruim 400000 inwoners, hoofdstad yan het Marniediepartement, oude K.roningstad der Fransche Koningen. Sint Itemigius doopte er koning Clovis. Ze bezit een prachtige kathedraal en is, békend om haar fabri- cage van champagne, circa 5 millioeu flesschen per jaar. I11 1870 hadden de Duitschers er hun hoofdkwartier van —14 Sept. Red.) LOSSE BERICHTEN. Stichtend tooneeltje. Men heeft veel leelijks verteld van don Duilfsc,he«i soldaat. Ifet volgende, aan de „Tijd" ontleend, vormt er een scherp1 Con trast mee. In Thienen ging ik even de kerk binnen (die niet verbrand is zooals men verkeer delijk bericht heeft), in welke kerk juist het Lof werd gehouden. Mij trof in het bijzonder de houding van eenige Duitsche soldaten, die met 't geweer naast zich eerbiedig bij de deur lagen neergeknield. Binnen zag ik er nog verscheidene zoo. Het zijn mannen uit Beieren die sinds enkele dagen hier wachtposten hebben betrokken. Van Thienen af tot Leuven kom (k in onafgebroken rijen groote scharen vluch telingen tegen, die niets of slechts eenige hoogst noodige kleeren meedroegen. De mensohen zagen er dood-vermoeid uit, doch niet minderde Duitsche soldaat, die het geweer op den rug dragend, in iedere hand nog een groot en zwaar pak sjouwde van een der allerarmste families. Hulde aan deze menschlievendheid Frankrijk en België Burgemeester Max liet te Brussel aan plakken, dat de Franschen nooit gezegd hebben, dat zo niet te hulp' kondén ko men, en dat de desbetreffende bekend making .van den Duitschen commandant van Luik „gelogen was. Daarop volgde een verbod van den Duitschen gouverneur van Brussel, om voortaan aanplakbiljetten zonder zijn verlof aan te slaan. Naar „de Times" meedeelt zijn talrijke groothandelaars in Engeland bereid groote voorraden levensmiddelen naar Antwer pen te zenden. „De Times" keurt dit zenden van mond voorraad naar Antwerpen goed en doet een .beroep ,op vrijwillige giften, met name van zout en meel voor behoeftigen. De jongste bomaanslag te Antwerpen. ANTWERPEN, 2 Sept. (V,a,n onzen Bel gischen oorlogscorrespondent). Met enke le woorden aan 'tsilot van miju laatste jnélding, dia ik afsluiten moest, anders wa'rö ze 'te laat gekomen, heb ik kunnen berichten over den tweeden aanslag uit de lucht, die Antwerpen hedennacht je doorstaan had. Gelukkig is deze lang' zoo ernstig niet géwéest als de eerste. Te 'circa half vwar in den nacht ontdekte do artillerieafdeeling der burgerwacht aan de Tu.i'nhoutisoho poort ©en Zeppelin in de lucht. Onmiddellijk wend er op gescho ten en aklus, ieder,eeu gewaarschuwd. Het luchtschip dreef van Oostelijk© in Zuid westelijke lichting en werd later tegen G uur in den ochtend boven Gent gesigna leerd. Ditmaal werden er geen eigenlijke bommen geworpen doch een 10-tal hand granaten. Zes vielen in een weide, en vernielden een leegstaande diamantslijper ril aan do Steen,enbrug. Do gelukkig juist onbewoonde woning yan den heer yan (Geel, eigenaar Van de fabriek, werd door een ^ndere granaat Vernield. De bewo ners van de tweede verdieping waren, bij 't lawaai der eerste ontplolfingen, naaf beneden gevlucht en ontkwamen aldus den dood. Een keuken van een huis in gezalfde straat weid mede Vernield. Een granaat viel in het water van het Half-Maantje. Niemand is gelukkig gekwetst, enkelle personen, een 10-tal, bekwamen lichte verwondingen en schrammen, di© verbon den werden. Het luchtschip werd des avonds 11 uur reeds gesignaleerd op de zuidelijke forten. Het dreef teen naar Aalst, Dender- monde, Gent en keerde vervolgens, naar Antwerpen terug. Het heeft zich in de richting van Machelen weer verwijderd. In Mechelen is) de verwoesting door het nieuwe bombardement neg yerineer;- derd. Gansche huizenrijen zijn velrnield en hoornen versplinterd. Het oude Sche penhuis, het oude Stadhuis (posthotel) op de Groote /Markt en tal van mooie stadsgedeelten Zijn vernield of ernstig be schadigd. Het eijgste is ©r de oude St. Rombcmtskerk er aan toe. Binnen is het één puinhoop/. (Die Tijd.) Erratum. Een Reuiertelegram maakte melding van het fusilleeren van twee paters Jezuïeten, professoren der Leuvensche Hoogescliool. Er zijn echter geen paters Jezuïeten professor te Leuven. Onze eigen oorlogscorrespondenten hebben trouwens niets van dit feit gemeld, wel van den dood van een Belgisch pate Jezuïet Eugéne Dupiereux. (De Tijd.) Vliegmachines boven Parijs. Boven Parijs vertoonen zich steeds meer Duitsche vliegmachines, met verderf drei gende monsters. Gistermiddag om één uur vielen er in dichtbevolkte wijken van het Oosten van Parijs eenige bommen uit de lucht, die intusschen slechts weinig schade aanrichtten. De bestuurder van het moordend vlieg toestel, waaruit ze kwamen, wierp ook een brief naar beneden, gewikkeld in een Duitsche vlag, die bezwaard was met een zak zand, waarin werd gezegd, „Het Duitsche leger staat voor de poorten van Parijs. Er rest u niets anders dan u over te geven." Oorlogsgruwelen. Men schrijft van de Hollandscli-Duit- sclie grens aan „De Tijd": Wij vernamen, dat idoor Duitschland een transport is vervoerd van gevangen genomen Belgische burgers, inwoners van Leuven, beschuldigd van op de Duitsche soldaten te hebben geschoten. Hun aantal bedroeg bijna duizend. Onder streng geleide werden de ongelukkigen, die van hun vrouwen en kinderen waren weggerukt, in gesloten spoorwegwagens naar het binnenland overgebracht. Ge durende de reis ontstond in een der wagens een kleine opstand. Een der wanhopigen vloog plotseling een soldaat naar de keel. Met eenige bajonetsteken in den buik werd hij door de andere soldaten afgemaakt. Tevens werden eenige andere gevangenen door geweer schoten verwond; daarna was de orde weer hersteld. Het is te begrijpen, dat na dit voorval de bewaking van de zoogenaamde franc-tireurs nog gestrenger is geworden. Zij worden niet meer als gewone krijgsgevangenen behandeld en krijgen slechts het noodige voor hem levensonderhoud. Mijnen. Donderdagochtend is op 30 mijlen van de Britsche kust de Engelsehe kustvaar der Linsdell op een mijn gestooten en gezonken. Een kwartier later is de oude torpedo-kanonneerboot Speedy, welke een deel van de bemanning van de Linsdell had opgepikt, eveneens op een mijn ge stooten en gezonken. Laatstgenoemde boot diende ter bescherming van de En gelsehe visschersvloot. Emile Hullebroeck en de oorlog. Een verslaggever van de N. Rott. Crt. heeft te Gent Emile Hullebroeck ge sproken „Met uitgestrekte handen kwam hij op me toeloopen en hij vroeg me met van aandoening trillende stem „Ach, mijn vriend, wat zegt ge wel van ons arm, klein landje Emile Hullebroeck haalde de schouders op voor het dwaze wantrouwen der Bel gen (jegens ons). Hij kent ons land en ons volk door zijn vele zangavonden in Nederland voldoende. Het verschil tusschen Waal en Vlaming is verdwenen, maar toch vertelde hij met voldoening, hoe op den dag van de oor logsverklaring het volk de stad doortrok en zong: „U mijn Vlaanderen heb ik lief." En hoe de Vlaamsche soldaten het vuur in gingen, onder het „Ze zullen hem niet temmen, den fieren Vlaamschen Leeuw". Van dit lied, dat geestdriftiger is dan de Brabangonne, is de tekst vertaald in het Fransch en thans heffen ook de Walen het aan, als zij voor liet land in het vuur gaan. De stemming in België. De stemming in België is verdeeld. Het volk, dat alleen waarneemt en alleen belangstelt in hetgeen voorvalt in de nabijheid, is moedeloos en spreekt er van, verraden te zijn door Frankrijk en Engeland. De intellectueelen echter bjijven hoop koesteren op een goeden uitslag van den strjjd. Maar algemeen is de onuitsprekelijke verbittering tegen Duitschland. Duitsche verliezen. In een der Brusselsche hospitalen heeft een gewond Duitsch officier aan zijn ver plegers verklaard, dat de oorlog tot heden den Duitschers te staan komt op 80.000 man aan dooden en vermisten. In Duitschland mogende couranten de verlieslijsten niet meer publiceeren. EERSTE KAMER. In de vergadering Donderdagavond door de Eerste Kamer gehouden heeft de voorzitter mededeeling doende van de aanbieding van een gelukwensch aan H.M. de Koningin op 31 Augustus, en hetgeen H.M. daarop antwoordde in krachtige, welgekozen woorden getuigd van de eenheid van Volk en Vorstin; daar na eindigend met een wenseh voor Konin gin en Vaderland. Voorts werd in deze vergadering dooi den voorzitter herdacht wijlen de heer Bloembergen, Eerste-Kamerlid voor Fries land. Vrijdagochtend werden in de afdeelin gen onderzocht de Beurswet 1914, het wetsontwerp ter voorkoming van dadelijke uitwinning en dat betreffende de amnestie voor koloniale deserteurs. Dank der Belgen. De Belgische Minister van Buitenland- sche Zaken heeft in verband met een rapport van den Belgischen gezantschaps- raad te 's Gravenliage, Prince de Ligne, omtrent diens bezoek aan de in Limburg verpleegde uitgeweken Belgische gezin nen, den Belgischen gezant te 's Graven- hage opgedragen aan onze Regeering de gevoelens van groote dankbaarheid der Belgische Regeering over te brengen voor de hulp en sympathie die de Belgische onderdanen in zoo ruime mate op Neder- landsch grondgebied ondervinden. Het graanvraagstuk. Als liet buitenlandscli graan zoo duin- blijft als tot lieden zal men hier te lande althans in de eerste weken op een gedeeltelijke vervanging van het tarwe meel door een andere meelsoort bedacht moeten zijn. In den jongsten tijd zijn bij de brood bereiding, met goeden uitslag, reeds en kele proeven genomen met een zeker percentage rijstemeel of aardappelmeel in de verhouding van 3/i tarwemeel tegen '/i van het andere meel. Eerste-Kamerverkiezing. Bij Kon. Besl. van 3 Sept. is aan den Commissaris der Koningin in Friesland machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buiten gewone zitting op Vrijdag 18 Sept., ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer R. Bloember gen Ezn. Middelburg. Wij hebben al lieel wat muziekuitvoeringen op het Molenwater lOff- gowoond en hopen dit nog heel wat meer toeren te kunnen doen, maar zulk een 111 alle opzichten g/ced geslaagde als gis terenavond kunnen wijl ons er geen herin neren. Naast het yootr dezie ernstige tijden zeer passende programma hebben zeker bet mooi» weder en de rustige stemming onder het publiek 'tot dit welslagen mede- gewekt. Rij ieder stuk, dat ten gehoore wérd gebracht, was er van de zijde der duizenden, die een gang naar het Molen water^ hadden gemaakt, groote aandacht en bijna niemand liep heen en weder, waardoor veel meer van de muziek geno ten werd. Applaus werd na ieder nununer gehoord, bewijs hoe goed ons muziekkorps staat aangeschreven en hoe dankbaar men was voor de wijze waarop do heer Jan itforks: en zijne mannen zich ook in deze tijden op gepaste wijze van hun taak wisten te kwijten. Of was het niet stemmig die „Bede voor het Vaderland" van Va lerius, of doen stukken als „Mijn Neder land", van Hol, Het Beleg van Bergen op Zoom, D© Nederlandscho Vlag, [Wijf leven vrij, het Vlaggehed, en de heide volkgiiedéiten niet' bij ieder het hart .van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1