De Groote Oorlog. E NT I EH Vrijdag 4 September 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVQNO. fEUILL ETON? EEN DOORNENKROON. Stand. .ig te koop No. 105. a |a> B fl verlies van een I II I verlies B verlies van hu 1 I I [hand, voet I I B I I van een B B een M Welk weder zullen wij hebben [Fransche schijven la 2 ct., clapp |eurre d'Amanli 4 4 .a 8 ct., jatten I speren 5 a 6 ct., I 'anche 5 a 9 ct„ I en 1 a 6 ct. per I per K.G.; boonen |ntjes 12 a 20 ct. 1 a 3 ct. per stuk. '2 September 1914. waren heden fO.— a fO.- •0.— ■0.— 2.80 -2.20 1.20 2.— -0 2.— 2.30 - 1.50 •3 1.25 -2.50 -0.— - 1.40 - 0.— 2.50 - 0 •0.— -0.^ -3.— -2.40 - 1.70 - 2.20 •0— - 2.20 -2.50 1.80 3.20 1.40 •3.— 0.— - 1.50 -0.— -3.— -0.~ Sept. SillenE. C. van de Reij1, geb. Kuy- 12n, vrouw van J. I :rman, man van P. |md Aug. 4, Philippus Jo- |s van 't Leven en |.e Wolfaartsdijk; 9, fillem Jakobus Ro- beiden te Driewe- llrus, z. v. Gerardus |cn Agatha Dobbe- v. Leendert van |23, Cornells Bastia- I: en Johanna Boon- lucia, d. v. Andrias 1 Koens31, Eliza- phannes Priem en en: 4, Kornelis, z. Jannetje Moerdijk. Lauras, z. v. Jan lilhelmina Paauwe. t. Geboren: 2, Lena Karinus Drijgers en pvallen3, A. M. |G, C. v. d. Velde— okxRijk, z.; 25, bde (levenloos), d. |le Vrieze, d. Verhaegen, 80 j., Jne en Anta. Rent- kugustus. Jeboren 19, Jacob iilipse en Maria van ana Cornelia, d. v. Maria Janna Tram- irinus, z. v. Louis i Staal: 27, Pieter- Gommert Johannis Hendrika Meloen z. v. Jeroen Koe- in Houte. Jetrouwd5, Cor- 25 j. jm. en Fina j. jd. lerard, z. "v. Arie Tiella Jacomina Ma- 8, Pietemella Su- s Johannes Pieters de Jonge; 27, Cor- Bernardus van de ia Bordui; 28, Jo- y. Piefer Pieters Hazen. >toel, 75 j., wednr. en, eerder van Eli- (Z.) idissements-Kecht- d. 2 September 1.1. Caféhouder, wo- aard in staat van >enoeming van den Jhr. Mr. W. H. ter-commissaris en tot curator. M. STIEGER, caat en Procureur. 1914. rstadboomgaard te n in te leveren September I9l4 bij loetinge. HIEIM MUHSCHE COtlRflUT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór eeu uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratisGanzepoortstraat C 209, GOES Reciameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de fi fik gulden bij verlies van beide I P1 gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I II I handen, voeten of oogen. 9 |a B B verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I ZJ| I I [hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: W0 verstandsverbijstering; I V W of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I p1 gulden bij J fik gulden bij Jj% gulden bij g* IVU of oog; I W duim; wijsvinger. Wm gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Het Oostelijk gevechtsterrein vraagt eerst onze aandacht. De Oostenrijksche nederlaag in Oost-Gallicië is een feitbe richten uit Oostenrijksche bron geven het toehiermede is het lot van de hoofd stad van Gallicië, Lemberg (160.000 inw. centrum van Poolsche wetenschap) vrij wel beslist, tenzij een victorie, die de Oostenrijkers te Zamose behaalden, noordoestelijk van Lemberg, den Russen de vrucht hunner overwinning ontneemt. De enorme nederlaag, die de Russen in het zuiden van Oost-Pruisen van de Duitschers, ontvingen en hun hun be kwamen generaal Zassonof kostte, wordt maar schaars opgewogen door het wa pensucces der Russen in het Noorden van Oost-Pruisen waar zij Koningsbergen heeten te hebben ingesloten met het doel de militaire bezetting der stad af te snijden van de andere Duitsche troepen. In Frankrijk is het 't oude liedje, de Duitschers schuiven langzaam maar zeker voorwaarts vooral aan hun rechtervleu gel. Wel blijkt vooral het Engelsche leger dat een koelbloedige vastberadenheid aan den dag legt, nu en dan een voordeel te behalen vooral voor de Engelsche cavallerie schijnende de Duitschers schrik te hebben maar van te weinig ge wicht om den invallende vijand terug te dringen. Duitsche cavallerie is reeds ge zien te Compiègne, in het dal van de Oise en Amiens is bezet. Dit wijst er op dat ook de tweede groote verdediginslinie La Fére-Laon-Reims voor de Fransch- Engelsche legermacht onhoudbaar is ge worden. In dezen toestand is het begrijpelijk dat de Fransche regeering naar Bordeaux vertrekt, gelijk haar voorgangster in 1870. In een manifest aan het volk tracht de president der republiek den moed en het vertrouwen in de nationale defensie levendig te houden. Toch zal het menigen Franschman droef te moede wordenwat een verschil tusschen den huidigen toe stand en de eerste oorlogsberichten, die de verovering van Mühlhausen in het land des vijands, uitjubeldenZou pre sident Viviani, die van oordeel was dat de lichten des hemels gedoofd moesten worden, nu niet gaarne wenschen, dat een sterretje van hoop kwam flikkeren aan Frankrijk's zwarten nationalen hemel „De kneuzende oorlogsvracht beploegde Vlaanderen's beemden". Hoe wordt dit dichtwoord van Tollens schrikkelijk bewaarheid aan hetschoone nijvere België. Dagelijks komen nieuwe berichten in van geweld- en gruweldaden 43) Zij zag in hare verbeelding, hoe zij in sneeuwwitte kleeding met hare gezellin nen opwaaits toog ter kerk, en daar voor het altaar nierknielde. „O, neen", riep zij, hevig het hoofd schuddend, „weg met dit beeld. Het was eene dwaasheid, waar aan ik mij overgaf, ijtlele ceremoniën, zin- nolooze droomen. Zinnelooze droomen?" Was haar dat ernst? „ffje heeft u dit ge leerd?" vrceg eene zachte en schuchtere stem in haar binnenste. „Uit welken mond kwam deze leer?" „Kan een mond, zoo giftig', zoo onrein, zoo yol be drog, wel de waarheid spreken? Zonde hij, die met list en bedrog u misleid heeft, wel de waarheid gesproken hebben, toen hij u de nietswaardigheid van het geloof predikte?" „Des te erger," begon weer de eerste stem in hare ziel, „als er een God be staat, zij't gij reddeloosi aan zijn toorn, zijn haat, en zijn eeuwigen vloek overgegeven. Gij hebt hem gehoond, gelasterd en be spot. Zijn heilig© naam was n eene dwaas heid. Gij hebt zonden op zonden gesta- der Duitsche soldaten. En al moge het dan waar zijn, dat het heele Duitsche le ger door de wandaden van enkelen niet geoordeeld is, toch kan men het slechts betreuren, dat brandstichting, fusillades van weerlooze burgers bij voorkeur priesters plundering en vernieling van steden en dorpen in hoofdzaak den Duit- sclien veldtocht in Belgie karakteriseeren. Ook hier wordt liet oude klassieke woord bewaarheid „homo homini lupus", „de mensch is voor zijn medemensch een wolf", d. w. z. laat den meusch over aan zijn bloot dierlijke hartstochten en instinc ten, vrij van den breidel, dien godsdienst en geweten hem aanleggen en hij is wreeder dan het roofdier, gevaarlijker dan tijger of wolf. En daarom is de oorlog zoo verschrik kelijk, wijl die den mensch zoo gemak kelijk doet ontaarden. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 3 September 8 uur 's avonds. Baarle-Nassau. Een onzer grenscorres- pondentien meldt van hier: Hedennacht heeft wederom een |Zeppélin boven Antwerpen gemanoeuvreerd doch zonder geweldadigheden te bedrijven. Vele Belgische militairen zijn bij Turnhout gezien. Generaal Duf our, commandant ,der stelling Antwerpen, heeft aft® tijdelijke) verloven voor het verblijf binnen de stad tegen 5 September opgeheven. Alle Engelsche journalisten zijn naar- Hol land uitgeweken, uien verwacht de een of' andere gebeurtenis in of bij1 Antwerpen. 4 Sept. I 'J2 uur 's namiddags. Petersburg. (Officieel). Lemberg is door de Russen ingenomen. Uit do morgenbladen van heden: Amiens gevallen. Een telegram yan den bijzondeien cor respondent van de „Times" ineidt vol gens de N. R. Ct.j Amiens is jn handen van de Duitschers. Het diiedaagsche gevecht van. de afge- loopen. week beteiKite zijn hoogtepunt in een bloedig treffen bij1 Moreuil (25 K..M. ten Z.O. van Amiens), waarbij! het voor deel aan den kant van den vijand was. De bondgienooten zijn in goede orde terug,- gptrokken, dcoh de Duitschers dringen ypoiuit naar hun doel: Parijs, en toen ik hedenochtend om vijlt uur de buitenwacht van Amiens verliet, moet de Duitsche voorhoede zich pi tusschen Le Partigny en Montdilier (25 K.M. ten Z.O. van Mo reuil) hebben beyonden. ;Een bericht aan de Daily Chronicle pieldt dat de piujtschers gisteren tot Griel, op dertig mijlen ten N.W. van Parij's, zijn gienadex'd. Ze zijn zelfs nog dichterbij' geweest, tot Penlis, zoodat het kanonvuur in da hoofdstad kan z,ijn ge peld, zonder maat en getal, gijl hebt zijne liefde met haat en ondank vergolden, zijne kerk gevlucht, zijn woord versmaad, zijne sacramenten vermeden, zijU kruis met voeten getreden. Het bloed van Christus was ook voor u op Golgotha vergoten; gij hadt u niet zijne hulp kunnen redden, en voor eeuwig zalig makendoch gij heblt het niet gewild; nu is het te laat. Ziet gij niet hoe die vergramde God reeds zijne straffende hand tegpn u heeft ver heven; hoe Hij u reeds begint te tuch tigen en met zijin toom te vervolgen? .Weg met u in de diepte; voor u is er gaene verzoening meer!" i Het was de vreeselijke stem der wan- uoop, die satan in haar binnengte deed weerklinken. Al de boosheid harer zonden, geheel den bitteren tijd van haar god vergeten leven, voert hij haar voor den geest. Het is alsof plotseling tallooze hel- sche geesten uit hun afgrond komen op doemen en in een wilden dans haar om geven. Haar angst, haar opgewondenheid, haar vertwijfeling neemt met iedere se conde toe; nu gelooft zij aan God, nu er kent zij Hem weder; maar hét is ©en duivelsch geloof, dat haar heeft aangegre pen, en haar gelijk een hevige koorts doet rillen; het geloof, dat beangstigt en in vertwijfeling zijnen God vloekt. Haar hooïd ,doch zie werden Van dat punt te ruggedreven en in bedwang gehouden door de forten rondom de stad. LOSSE BERICHTEN. Koning Albert. Het „II. v. A." meldt liet volgende „Bij ae gevechten rond Mechelen is de koning heel den dag in het front van het leger gebleven. Steeds was hij op de gevaarlijkste pun ten, om onze soldaten door zijne aanwezig heid aan te moedigen. De persoon die dit meldde, verzekert dat de koning er verbleef van het begin tot het einde van den strijd en mee in de loopgraven stond, zooals de eenvoudig ste soldaat. Een telegram uit Toronto aan de Times houdt in, dat de Canadeesche regeering besloten heeft het aanwerven van troe pen voort te zeten totdat een leger van 100,000 man is uitgerust. Belgrado is bijna geheel verwoest zegt een Reuter-telegram uit Nisj. Bijna geen huis is onbeschadigd gebleven; het koninklijk paleis is ten deele door brand vernield. De Oostenrijkers bezigen de laatste dagen voor het bombardement uitsluitend granaten van groot kaliber, die zeer groote schade aanricliten. Brussel. De Tel. vernam van iemand, wien het door allerlei listen gelukt was uit Brussel te ontsnappen, dat zich daar nog zeker 10.000 Duitschers bevinden. Een massa hebben zicli echter burgerkleederen we ten te verschaffen. Alle kolfiehuizen en winkels moeten gesloten zijn om negen uur 's avonds. De soldaten gedragen zich vrij behoorlijk, maar de oificiereu stellen zich wezenlijk uittartend aan. Al hun bestellingen betalen ze met cheques op de Bank van Frankrijk betaalbaar te Parijs. Het koninklijk paleis en het ge rechtshof zijn ambulances. Vele Duitsche en ook enkele Belgische gewonden wor den er verpleegd. Op verschillende plaat sen staan mitrailleuses Donderdag vergaderde de gemeenteraad om middelen te zoeken, teneinde hulp te verschaffen aan duizenden gezinnen, die letterlijk honger lijden. De Raad bracht een roerende ovatie aan burge meester Max, die zijn tranen niet kon bedwingen. Zaterdagmiddag om half zes verscheen een tweedek-vliegmachine boven de stad. Er werd hevig op gevuurd met geweren en mitrailleuses. Het was een Fransch man. Tweemaal vloog hij de gansche stad rond en deed midden in kogels een hoofd gloeit, haar borst hijgt onder de vreeselijke kwelling, die haar benauwt. Waanzinnig springt zij op. Reeds slaat zij op den uitersten rand van de rots. Nu reidt zij de armen uit hare oogen sluiten zich ver buigt zij zich voorover boven de gapende diepte nog een oogenblik en zij stort naar beneden barmhartige God Maar hoor, wat is dat? Plotseling klinkt een zoete melodie over het wa ter. Zij schrikt hevig. Getroffen laat zij de armen zakken, stapt een schrede te rug en luistert. Het was een heidei», klare vrouwenstem, welke een lied van kinderlijk vertrouwen tot de li. Maagd zong; het was zoo zoet, zoo roerend schoon, dat het door de razernij der wan hoop heen tot in het diepste haars har ten doordrong. Als vastgenageld aan den grond staat zij daar bewe©gloos, ademloos op de dorre klip en luistert naar do stem, die nu eenige seconden ophoudt. Terzelfder tijd echter bereikt ook de klank van den slag der roeiriemen haar oor; een bootje komt langzaam stroomafwaarts op haar tce. Verward en beschaamd bukt zij zich ijlings neer, om zich voor de daarin zittende menschen te verbergen. Wat moesten zij wel denken, als zij' baar dam1 zoo eenzaam op die rots zagen dubbelen „looping the loop". Dan wierp hij een wolk witte papiertjes naar bene den waarop te lezen stondhoudt moed spoedig komt er verlossing. Parijs als vesting. Parijs is, aldus merkt een Duitsch blad op, met langer een vesting, maar een versterkte provincie. Reeds in 187U was Parijs een vesting van enorme afmetin gen, welker forten destijds reeds een lengte van 55 K.M. hadden. In het jaar 187U waren de forten 3 kilometer van de eigenlijke stadsomwalling verwijderd. Deze oude forten uit het jaar 1870 zijn ook thans behouden. Er zijn moderne vestingwerken om heen gelegd en deze hebben een geheel moderne bewapening gekregen. De vestingwerken, die in het jaar 1870 de geheele vesting van Parijs uitmaakten, zijn thans nog slechts de z.g. binnenste verdedigingslinie. Aan deze linie zijn 32 nieuwe forten op een afstand van 15 kilometer toegevoegd. Was de omtrek der forten in 1870 55 kilometer, thans is deze ruim driemaal zoo groot. Het front der belegeringstroepen be droeg in 1870 12 mijlen, thans zon dit, wil men Parijs geheel uitsluiten, 36 a -10 mijlen beslaan. Voortdurend nog wordt er aan de fortificatie rondom Parijs ge arbeid, daar de Frauschen Parijs tot een totaal onneembare stad willen maken. Het aantal kanonnen, dat deze uitge strekte fortenlinie bergt, bedraagt zeker 3000, zoo niet meer. 0e Duitsche troepen in België. Men heeft in een vorig bulletin kunnen lezen dat het troepentransport in België geen ander doel had dan de vermoeide Duitsche troepen door versche te ver vangen. Thans vonden wij in de Köln. Volksztg. uitdrukkelijk gezegd, dat de Belgen zich vergissen, door te meenen dat die 160 treinen met soldaten tegen de Russen zouden gebruikt worden. Binnen enkele dagen luidde liet verder zou men bemerken dat een ac.tie wordt voorbe reid, waarvan het blad lioopt, dat zij den Belgen leeren zal, nu toch eens beter te begrijpen, wat er gebeurt. Geen genade. Onder dit opschrift wekt het „Handels blad van Antwerpen" het Belgische volk op om mee te doen aan den economi- schen oorlog en het Engelsche voorbeeld te volgen. Er mogen geen zaken meer worden gedaan met Duitsche handels huizen en de Duitsche filialen te Ant werpen mogen niet meer door Belgische zetbazen in stand worden gehouden. Na staan. De geheimnisvolle zangeres voer met haar lied voort; het waren woorden, waarin zij. Maria om haar voorspa-aak smeekte. .Weemoedig schudde Bertha, ter aarde knielende, haar bleek, geheel ver ward hoofd. „Ik ben immers haar kind niet; ik was het, maar ik ben het niet meer; haar scapulier heeft hij mij ont nomen; ik liet het toe en ik nam geen. ander; neen, zij bemint mij! niet meer; zij kan mij niet meer liefhebben; ik ben immers al te diep gezonken." Doch op haar twijfel gaf weder het lied een zoet en troostvol antwoord, want in zoete me lodie verkondigde het do onuitputtelijke liefde van Maria's moederhart, voor hen, die met zonden beladen zijn. „Zoude het mogelijk zijn?" vrceg zij zich af; „zoude Maria mij niettegenstaande mijne schuld nog kunnen beminnen? Kan, mag ik nog hopen?" Eene koude rilling loopt over geheel haar lichaam. Het aangezicht jn hare koud© handen verbergende, buigt zij het diep op de harde rots neder en nu verdwijnt onder een zware zucht, de vreeselijke starheid, die tot nog toe hare borst beknelde; een zware steen valt haar van 'L hart, en in de oogen nog zoo oven droog en gloeiend, parelt een dikke traan, toldat zij zich ten. laatste in een vollen heeten stroom uitgieten, zoodat de arme Verwachting tot den avond van5 Sept.: Zwakke tot matigen wind uit noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, eenige kans op regen of onweer. Weinig verande ring van temperatuur. den oorlog, schrijft het blad, zullen wij onze eigen belangen behartigen en als er voordeeien te behalen zijn in de toe komst, zullen geen Duitschers daarmede gaan strijken. De priester op het slagveld. Eion priester uit het land van Charleroi heeft over t}en bloedigen slag in en om die stad het navolgende: Toen ik het laatst Charleroi uit de verte zag, waren de Duitschers er mee ster. En ik geloof, dat ze er meester zul len blijven, want de Franschen trokken terug. Overal lagen lijken en gewonden. In die krankzinnige worsteling kan nie mand zich om hen bekreunen. Soms zag ik de lijken, ©enigszins ineengezakt, maar toch nog rechtop staande in een hoek, tegen een jnuur, in ©en portiek, waai de vijlandelijke kogel den dood gebracht had Ge begrijpt, dat ik in den eigenlijken] strijd niets hebben kunnen [uitrichten. Toen voor don eersten keer de Franschen weer meester waren van het terrein en ©enige rust was ingetreden, heb ik gepoogd ge wonden te helpen. Maar wat kon ik doen Men dacht slechts aan den strijd. Ik kon slechts liet Jijden van sommigen ©enigs zins verlichten, het sterven vergemakke lijken, de smachtende lippen ietwat be vochtigen met water. En dan te moeten ervaren, dat uw hulp niet wordt aan vaard, de priesterlijke hulp dan tei moeten zien, dat daar een jong loven stuiptrekkend eindigt, t© bedenken, dat daar straks 'een ziel zal staan voor God en dan fte moeten, ervaren, dat de haat tegen den priester zóó diep door gewier tenlO'O'Z© leiders jn 't jonge volk is geprent, dat in dezen stervensnood zelfs do ziel zich niet opricht tot God. Maar Goddank, die gevallen waren niet talrijk. De meesten kusten de scapu- lier-miedaille, die ik ten voorhield mijn crucifix was verloren geraakt. God moge huin allen genadig zijn. Velen heb ben geleefd zondier .God vonden ster vend dan hun God terug. Eu ik dacht aan het woord van Augustinus, dat God de wereld nog meer zal verbazen door zijln barmhartigheid dan door zijhe gerechtig heid. L Op mijn vlucht uit Charleroi lag een Dnitscber in bet veld te zieltogen. Hij Bertha weent, zooals zij! nog nimmer in haar leven deed. Smart en hoop, berouw en liefde, vrees en troost streden om den voorrang in haar binnenste. „O, vergeving, genade, lieve Moeder, zie mij, ongelukkige, liefderijk aan," sprak zij' met de zangeres, wier scheepje nu rustig de „Witte Klip" voor bijl veer, en die zeker niet vermoedde, dat dat haar avondlied, onder de hulp der Moeder Gods, de ongelukkige Bertha voor den val in de diepte bewaard, en het le ven, zoowel van haar lichaam als ziel, gered had. Neen, nu veelde zij zich niet meer zoo eenzaam en verlaten; zij had ©enen vader en eene moeder teruggevonden, eene moeder, die haar beschermend aan het hart drukte; eenen vader, die haar1 sta melend gebed om vergeving met een blik van veigevingsgezindè liefde beantwoord de. Langzaam verhief zijl haar roodbe- schreid aangezicht naar den met sterren bezaaiden hemel, maar om aanstonds sid derend in den afgrond neer te blikken, dien do raischende golven onder haar. bedekken. (\Vordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1