EXTRA EDITIE TAX 6 UUR. De Groote Oorlog. Benedictus XV. No. 104a. Donderdag 3 September 1914. Tiende Jaargang BINNENLAND. UIT ZEELAND. Wanneer in het oude Frankrijk een koning het tijdelijke met het eeuwige ver, wisselde, bracht de ceremoniemeester de lijding aan het hof met de woorden: le roi est mort, vive le roil „De koning is dood, leve de koning 1" Als wilde hij zeggen: de jndividueele koning kan ster ven, maar het koningschap blijft. Met oneindig veel meer recht mag bij iedere (stervenssponde van een Paus ge zegd worden „de Paus is dood, leve de Paus!" Want het Pausschap is onver gankelijk, terecht mocht de dichter er van zingen: Waar alles valt, waar volkeren verzinken, Daar blijft uw naam in vollen luister (blinken. Wijl gij alleen, alleen onsterflijk zijt." Het Fransche koningschap is verdwe nen, het Roomsch-Duitsche keizerrijk van Charlemague ging ten onder, tal van vor stenhuizen stierven uit, de trotsche re publiek Venetië viel na een bestaan van elf eeuwen, alleen het pausschap blijft, altijd jong, altijd vol van frissche levens kracht, gelijk de protestant Macaulay ge tuigt. Iu dat vertrouwen op de eeuwige jeugd van het pausschap, stonden wij bij de doodsbaar van den onvergetelijken vader deï Christenheid, Pius X, en dat temperde onze smart, wijl wjjl wisten, dat God Zijii Kerk niet verweesd zou achterlaten. En ziet: hab'emus piontificiem, wij hebben een paus! Een Benedictus, een „geze gende", die tot ons komt in den naam des Heeren. De H. Geest wees ons hem aan als den nieuwen Stedehouder Gods als dengene, op wiens schouders het juk der allerhoogste waardigheid met den last der allergeweldigste verantwoording wordt gelegd. Treden wij dien nieuwen Vader dei geloovigen tegen met groote vreugde, met groote liefde en met het vaste voornemen, door onze kinderlijke onderwerping en onze liefdevolle bereidwilligheid zijn juk zoet, zijn last licht to maken. Met aandrang bevelen wij den nieuwen Opperpriester den Heer aan, waartoe wij dat schoono gebed der Kerk op onze lippen nemen. „Wij bidden U, Heer, voor Uwen Dienaar, onzen Heiligen Vader Benedictus XV, opdat gij Hem moogt béwaren, groot en gelukkig maken op aarde en Hem niet moogt overleveren in de lmnden Zijner vijanden." De toestand. Gisteren, 2 September, Sedandag, ge dachtenis van het feit, dat op 2 Septem ber 1870 de vesting Sedan met generaals officieren, 80.000 soldaten, ammunitie, voorraden, vaandels enz. zich aan de Duitschers moest overgeven en keizer Napoleon III gevankelijk naar Wilhelms- luihe werd weggevoerd. Een groote jubel dag voor Duitscliland, die te Berlijn is »evierd met een défilé van het veroverde Fransche en Russische geschut voor ,liet paleis van den keizer. Maar wat de Duitschers zich hadden voorgenomenop den Sedandag vóór Parijs te staan, is hun niet gelukt, al is het niet onwaar schijnlijk, dat zij een buitengewone krachtsontwikkeling tegen den vijand in Noord-Frankrijk op dien dag zullen heb ben beproefd. Trouwens de telegrammen die spreken van een terugdringen der Fransche troepen tusschen Reims en Verdun bevestigen dit, al laat de bron dier draadberichten het Wolffbureau te Berlijn ruimte tot twijfel. Zeker is het in ieder geval dat de positie der Duitschers in Frankrijk er niet slechter op is geworden. Langzaam maar zeker naderen zij Parijs. Hun twee meest westelijke legers zijn bezig de vestigen La FèreLaon om te trekken en de vijandelijke legers van Parijs af te dringen. Het Engelsche leger heeft volgens Engqjsche berichtgevers door zijn kloeken tegenstand, ofschoon die vele offers vroeg, den Fransclien rechtervleu gel van den ondergang gered. Het leger zal er voor zorgen zich niet binnen Parijs te laten opsluiten, maar een verbinding met de zeekust voor een mogelijke terug tocht onderhouden. Van Fransche zijde wordt ontkend dat Parijs in staat van verdediging wordt gebracht. Nu zoo dat dan niet het geval is, mag men er toch niet te lang mee wachten. De correspondent toch van de „Times" te Amiens o, die Engelsche journalisten, die de waarheid durven zeggen, wat worden ze door de Fransche legerautoriteiten met den nek aangezien seint, dat men van Amiens uit Dieppe niet meer ban bereiken niet per trein en ook niet per auto. Ook de spoorweg verbinding Amiens Parijs is verboken. Het is duidelijk, zegt deze correspondent, dat de bondgenooten, al thans op den linkervleugel verder terug trekken. Trouwens het overbrengen van den regeeringszetel van Parijs naar Bordeaux zal de Paiijzenaars deoogenwel openen. Wat de verdere toestand der legers betreft, de legers van den hertog van Wurtemberg en den Duitschen Kroon prins zijn niet of heel weinig gevorderd. Het leger van Hausen is Zuidwaarts getrokken, richting Retheldoor deze beweging is er een ruime opening onstaan tusschen von Bülow en von Hausen. In de lijn Nancy-Epinal is geen voort gang in den Duitschen aanval te bespeuren. De Oostenrijkers hebben in het Rus sische gouvernement Lublin 20 K.M. ten noorden van Gallicië, onder generaal Auffenberg, een belangrijke overwinning behaald, terwijl ook generaal DankI, die Lublin aanvalt met succes strijdt. Maar in oostelijk Gallicië is blijkens de ons gisterenavond gezonden telegrammen de zege voor de Oostenrijkers verre ge bleven, zoodat hun plan de Russische strijdmacht door te snijden en zoodoende de Russen in Oost-Pruisen te isoleeren, gevaar loopt niet verwezenlijkt te worden. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) 2 September 8'ij uur 's avonds. Petersburg. (Off.) De Russische troe pen in Galicië zette hun opmarsch naar Lemberg voort, de Oostenrijkers trekken gelijdelijk terug, de achtervolging duurt voort. De vijand deed een aanval op onze flanken bij Lidliezna een verwoed ge vecht werd hij teruggedrongen en had zware verliezen. Wij (de Russen) begroe ven 4800 lijken, veroverden eenige vaan dels, 32 kanonnen en maakten veel krijgs gevangenen. Ook op het zuidelijk front nabij Warschau werden alle aanvallen der Oostenrijkers afgeslagen, terwijl ver schillende kanonnen en mitrailleuses en 1000 krijgsgevangen ons in handen vielen. De verliezen der Oostenrijkers zijn groot, onder de gevangenen bij Lidliez is een generaal. Antwerpen (Off.) Dinsdagavond half elf verscheen een Zeppelin boven de for ten ten zuiden van Antwerpen. Het luchtschip werd op de vlucht gejaagd en ging over Aalst en Dendermonde naar Gent, daarna keerde het terug en trachtte herhaaldelijk boven Antwerpen te komen maar werd steeds ontdekt. Van morgen vroeg om half 4 wist het eerst zes en toen nog zeven bommen op de stad te werpen. Zij kwamen terecht bij de huizen van Kreijlingen en Lejeune, die als am bulances van het Roode Kruis waren in gericht. De bommen waren gevuld met kogeltjes, die stukjes ijzer bevatten zoo als de bommen van Bonnot' De Ameri- kaansche consul te Antwerpen fotogra feerde de gebombardeerde ambulances. Berlijn. (Off.) Medegedeeld wordt door het hoofdkwartier, dat de vesting Givet reeds op 31 Augustus zich onvoorwaar delijk aan de Duitschers heeft overgege ven, waarbij hun enorme voorraden oorlogsmaterieel in handen vielen. Givet is een naar België vooruitgeschoven Fransche vesting. Mechelen. Onze correspondent ver neemt aangaande het bombardement van Mechelen, dat de Duitschers granaten gebruiken, gevuld met pikrine, die gaten maken van 50 centimeter in steenen muren en meters diepe gaten in den grond. Tevens veroorzaken die granaten brand. De schilderij van Rubens, voorstellende de drie wijzen uit het Oosten, die in 1814 uit Parijs werd teruggebracht, nadat zij 1789 door een familie daarheen was vervoerd, is thans in veiligheid bij den heer conservator van het Museum te Antwerpen. 3 Sept. 12 uur 's namiddags. Parijs. Er is eene proclamatie uitge vaardigd, waarin wordt aangekondigd, dat de Fransche regeering haar zetel tijdelijk naar Bordeaux overplaatst. (Deze maatregel is een voorzichtig heidsmaatregel, maar die toch ook aan duidt, dat de Fransche regeering een insluiting van Parijs niet onder de onmo gelijkheid rangschikt. Red.) 3 Sept. 3 uur 's namiddags. Berlijn, De „Novoje Wremja" erkent dat de Russische troepen een grooten nederlaag in Oost-Pruisen hebben geleden. Berlijn. De „Londen Star" zegt, dat de Parijsehe banken gesloten zijn. Berlijn. De Fransche staatskassen en archieven zijn overgebracht naar Bor deaux. De Parijsehe bevolking veront rust zich over de vernieling rond Parijs, doch dit is noodzakelijk ter vrijmaking der forten. Antwerpen. De Duitschers hebben boer derijen teMerchtem en Assche verbrand. Petersburg. De Russische cavallerie heeft in Oost-Pruisen 3 spoorwegstations verwoest en eenige spoorlijnen vernield. Roosendaal. Sedert hedenmorgen 8 uur heeft men kanongebulder gehoord blijkbaar uit zwaar veldgeschut uit de rienting Mechelen. 50 a 60 schoten wer den achter elkander gehoord, waarop na korte tusschenpoozen het schieten op nieuw een aanvang nam. Parijs. President Poincaré is met de regeering hedennacht naar Bordeaux af gereisd. LOSSE BERICHTEN. Naar Londen. Twintig duizend gevluchte bewoners van Mechelen zullen onder geleide hun ner parochiegeestelijken, misschien gaat hun burgemeester Dessains ook mee, naar Londen gaan, waar buiten de stad dooi de Engelsche regeering tweegroote vlucht- kampen voor hen worden bereid. De berichten in de bladen over het bombardement van Mechelen bevatten alle de treurige bijzonderheid dat de Duitschers bij voorkeur mikken op den monumentalen, prachtigen St. Rombouts- toren, 97 M. hoog. Moeten al de monumenten van gods dienst, wetenschap en kunst er aan ge- looven? Dan vreezen wij ook voor het Groot-seminarie met zijn zeer rijke bibli otheek. N. B. De Duitschers beweren, dat de toren een geschikt militair observatie punt voor de Belgen is en daarom moet verdwijnen. Leuven, Het schijnt, dat de verwoesting der kunstschatten, hoe erg ook, niet zóó vreeselijk is als de eerste berichten doen gelooven. Een persoon uit Vaals, die Za terdag te Leuven was gaan kijken, schrijft aan de N. R. Ct. dat de St. Pieterskerk gedeeltelijk is verwoest, maar zoo, dat zij te repareeren is. De kunstschatten zijn behouden gebleven. Het Laatste Avondmaal van Dierick Bouts was gaaf zoowel als alle schilderijen. Ook deze persoon vond het stadhuis onbeschadigd. De Belgische oorlogscorrespondent van „De Tijd" te Antwerpen vernam dat onder de gebouwen, die door de Duit schers te Leuven zijn in brand gestoken, ook behoort het nieuwe huis van den Nederlandschen hoogleeraar dr. Noyons uit Utrecht. Van andere zijde werd echter ver nomen dat dit huis is gespaard geworden. BAARLE—NASSAU, 2 Sept. (Van onzen correspondent). Opnieuw is dezen nacht Antwerpen door een Zeppelin be zocht, die onder de bevolking een paniek heeft verwekt. Thans acht men zich on danks den sterken 'fortengordel niet meer veilig, nu aanhoudend het gevaar uit de lucht blijft dreigen. Duizenden hebben dezen morgen in allerijl de stad verlaten, hun have en goed achterlatend, alleen bedacht om zich het leven te redden. (De Maasbode.) Nederland en de oorlog. Spoorwegdienstregeling. Vanwege de militaire autoriteit wordt medegedeeld, dat de beperkte spoor wegdienstregeling het gevolg is, in de eerste plaats van den beperkten steen- kolenvoorraad, die na 1 Augustus nage noeg niet is aangevuld en in de tweede plaats van het feit, dat een aantal militaire treinen op verschillende stations worden gereed gehouden om eventuele onze troepenmacht naar een bedreigd front te kunnen samentrekken. Zooveel doenlijk wordt naar uitbreiding van den spoorwegdienst gestreefd, maar zoolang het gevaar voor inmenging van Nederland in den oorlog niet is uitge sloten, laat de verantwoordelijkheid van het militair gezag niet toe, zich te ont- blooten van een hulpmiddel, dat onmis baar is, om het doeltreffende strategische gebruik der strijdkrachten mogelijk te maken. Engeland en onze onzijdigheid. Het Engelsche consulaat te Rotterdam verzoekt ons het volgende bekend te maken. In verband met de hier ter stede loo- pende geruchten, volgens welke de En gelsche regeering voornemens zou zijn via de Schelde troepen te landen te Ant werpen, wenschthet Engelsche consulaat alhier, er met nadruk op te wijzen, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn. De Consul is officieel dooi de Engelsche regeering ge machtigd te verklaren, dat zij de neutraliteitvanN ederland in elk opzicht en onder alle denkbareomstandighedenzal eerbiedigen. (Maasbode.) Nederland en België. Onder hot op&ohrjft „Onze betrekkin gen tot Nederland'' publiceert bet Bel gisch ministerie van buitenlandsche za ken het volgende „Wij achten het onzen plicht, onze me deburgers te waarschuwen tegen zekere geruchten, die van Duitsche zijde wor den verspreid en die ten doel hebben,, de goede betrekkingen tusscjhen België en. Nederland te verstoren. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat onze bu ren van heit Noorden niet opgehouden hebben tegenover ons de meest nauw gezette neutraliteit in acht te nemen. Ten opzichte van onze uitgeweken landgonoo- tem nemen zij een edelmoedige gastvrij heid in acht, en zij beijveren zich ons alle .mogelijke diensten te verleenen, die met hun situatie .als neutrale mogend heid vereenigbaar zijn". Drankbestrijding. Naar laanleiding van een adres, door het Hoofdbestuur der Nederlandsc.he Ver- eeniging tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken ingediend, is bij Koninklijk Besluit van 22 Augustus 1.1. No. 66 in getrokken !de bepaling, dat in bijzondere gevallen op bijzonderen last van de be trokken commandeerende officieren aan onderofficieren en soldaten jenever zal worden verstrekt. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van4 Sept.: Veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer. Weinig ver andering van temperatuur. Staatsloterij. Omtrent de trekking der Staatsloterij vernemen wij, dat deze naar alle waar schijnlijkheid weer spoedig tc verwach ten. Er worden nog eenige besprekingen gevoerd, waarvan men hoopt, dat een nieuw plan der trekkringen voor de overi ge klassen binnenkort zal kunnen wor den vastgesteld. Naar wij voorts vernemen, wordt door den Minister van Financiën de indiening van een noodwetje overwogen om den termijn van het inwisselen van klassicale lijsten van een week te verlengen om dengenen, die tengevolge van de mobili satie de loten niet tijdig kunnen inwis selen, daartoe gelegenheid te geven. („De Tijd".) J Een dankbetuiging. Aan H.M. de Koningin is het volgende telegram gezonden: Tweehonderd vier en dertig Belgische vluchtelingen, ten diepste ontroerd over de gevoelens van deelneming hun bewc zen gedurende hun reis van Eysden tot Oldebroek en hun ontvangst en goede huisvesting aldaar, nemen de eerbiedige vrijheid om Hare Majesteit hunne gevoe lens van algemeene dankbaarheid uit te drukken. J. DREES. Belgisch Pastoor uit Mouland, thans te Oldebroek in het vluchtoord onder doctor Hen drik Mulder. Vrijstelling van port. Omtrent de portvrije verzending van brieven, briefkaarten en drukwerken door en aan militairen, schijnt hier en daar nog misverstand te heerschen. We herinneren er 'daarom aan, dat ook de brieven, enz., van burgers aan militairen niet gefran keerd behoeven te worden. (Z.) Gelukwenschen uit den vreemde. Talrijke in de Rijnprovincie en West- falen wonende Nederlanders hebben aan H. M. ter gelegenheid van Hare verjaar dag, een telegram van gelukwensch ge zonden. Daarin wordt aan H.M. de innigste dank gebracht, voor de energieke maat regelen door de regeering ter verdediging van onze neutraliteit genomen. Zij zijn er vast van overtuigd, dat de Duitsclie Keizer en zijne regeering den oorlog niet wenscliten en dat Nederland geen schending zijner neutraliteit door Duitscliland behoeft te vreezen. Goes. Bevolking. In do tweedq lwilft der maand Augustus zijn in deze gemeente Ingekomen: J. van Zantwijk, barbiersbediende, uit Wylré, Opr. 's If. II. k. str. Di 33; D. Geensen, koopman, Hoboken (België), Wijngaardstr. 81; C. Braam, monteur, 'sfieer Abtskerke, Voorstad 113; A. J. Van Ileel, kantoorbediende, Haarlem, Klokstraat 159; A. J. do Lange, c,hef- waschmeestcr, Leeuwarden, Boesten- markt 117; J. Faber, off. L. d. Heils, Almelo, Westwal 220; J. M. van Anrooij, kappersbediende, Parij's, St. Adriaanstr.j 60; C. Melio, kantoorbediende, Bern, Trompstraat 55; K. Verhangen, werkman, Rotterdam, Wijngaardstr. 87; Ba. de Jong, Wed. P. J. van Aartsen, Middelburg, Beestenmarkt 119a; F. P. Aarts, koop- Brussel, St. Jacobslraat 108. V e r tr okk en: D. Musse, werkman, naar Ileinkens- zand; Chr. Wisse, slagersknecht, Katten- clijke; II. Ruitenbeek, rijwielbesteller, MiddelburgAa. M. de Nijs, winkeljuf frouw, Haarlem; Chr. II. van Dijk, onder wijzeres, Zeist; J. M. van de Rep©, on derwijzer, .Veter©; J. Weststrate, politici agent, Nisse. „M. Ct." Middelburg. Een onzer bekenden maakte verleden weelc per schip een reis naar Antwerpen om aldaar een lading hooi af te leveren en keerde over land terug. Naar hij ons mededeelde ondervond hij slechts weinig moeite daar zijn papieren in orde waren. Te Antwerpen bezocht hij o.a. de Twaalf maandenstraat, waar een der huizen half was weg geslagen en het Plein van de Stadswaag waar niet minder dan 33 huizen meer of minder beschadigd zijn. Te Antwerpen wappert alom de driekleur en bijna ieder is met de natio-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1