Voor Oude Hij wielen IIIMillI, EX de Oppervruchten. eene groote partij LANTAARNS SCHOUWING IEMSMC 23 SEPTEMBER 1914. J. S. Middelburg. Markt 13. Benedictus X De Groote Oorlo flDVERTENTïEN Prijzen der verpakte v. d. Bertjlrs lol. isoleerplaten, Dakleien, wordt cl© HOOGSTE PRIJS g©geven. No. 104a. faillissementen Laatste Berichten. KERKNIEUWS. Onderwijs. Correspondentie- Marktberichten. Burgerlijke Stand. Bij Snschrijvmg te koop E. VERBEEK Poes. Noordbraband. Gevestigd te WAALWIJK. Openbare Verkooping. Dinsdag 8 September 1914 verkoopen: zal verkocht worden tegen bespottelijke lage prijzen zooais: Rijwiel', EViotor-, Auto-, Rijtuig-, Storm en Wagenlantaarns. Banden, Gereedschappen en ijzerwaren, Electrische Artikelen en nog een groote partij EViond9iaririonïca9s, Gloeikousjes en Glazen, Rijwielen, gemonteerd niet i¥siche!in Banden, met twee jaar garantie, voor den spotprijs van f 31,40. S^iodei SÖLAR-LAItöP voor f 3,78. Adriaansens, G. L. Hermans en Jac. Serrarens. Na opening worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Schrijven Gedeputeerde Staten over de bijdrage voor liet Lager Onderwijs. Deze bedragen voor deze gemeente f 1950. Begrooting der ontvangsten en uitga ven der gezondheidscommissie over 1915. Deze bedragen 11750.75. Schrijven van Gedeputeerde Staten omtrent opmaken der voordracht voor zetters. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger. De kas werd in orde bevonden met f238.965 inhoud. Verzoekschrift van de afdeeling Hulst en Omstreken aan het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, om hun pen sioensbijdrage gelijk te stellen met de overige gemeenteambtenaren. Adhaesiebetuiging van het bestuur van bovengenoemd genootschap aan boven genoemd verzoekschrift. Beide worden voor kennisgeving aan genomen en besloten er niet op in te gaan. De kosten voor het onderwijs zijn reeds groot genoeg. Verzoekschrift van den gemeenteveld wachter om f25 gratificatie. De burge meester stelt voor bij behandeling der begrooting nader in te zien. Daarna worden behandeld de begroo tingen van het Burgerlijk Armbestuur en de gemeentebegrooting. De lieer Rijk maakt aanmerking dat de uitgaven voor de verkiezingen, zijnde f75, te groot zijn. Ook wordt aanmerking gemaakt dat de veldwachter f2.50 krijgt voor het aankoopen van stijfsel. De burgemeester stelt voor het inko men van den veldwachter te verhoogen met f 50. Wordt goedgekeurd en dus gebracht van f450 op f500 en f50 ver goeding voor kleeding en uitrusting. Besloten wordt voor onderhoud van wegen f50 af te trekken en te brengen op f750. Verkiezing van een wethouder wegens periodieke aftreding van den heer N. J. Rijk. De heer Rijk wordt met algemeene stemmen herkozen. Opmaking van de voordracht voor de benoeming van 2 zetters wegens perio dieke aftreding van de heeren J. Seij en P. J. Adriaansens. De eerste is te oud om voor herkiezing in aanmerking te komen en stelt zich ook niet meer be schikbaar. Worden op de voordracht gesteld de heeren P. J. Adriaansens, G. de Waal-Stallaart, Jan de Waal en Jac. Serrarens. Bij de rondvraag verzoekt de burge meester dat hem een blanco crediet wordt toegestaan, om de nagelaten betrekkin gen der opgeroepen dienstplichtigen te ondersteunen. Wordt goedgevonden. De Staatscourant (no. 205) bevat de Statuten van de vereeniging Afdeeling, Lamswaarde, y&n den Roomsch-Katho- lickon Boerenbond, te Lamswaarde. 2 Sept. 1914. Jacobus Wisse, caféhou der, wonende te lerseke. Rechtercom missaris mr. G. F. baron tlioe Schwart- zenberg en Hohenlansberg. Curator mr. J. H. M. Stieger, adv. en proc. te Goee. Folkert Hazelhoff, rijwielhandelaar en koopman, wonende te lerseke. Rechter commissaris jhr. mr W. H. Hoeulft, curator mej. J. Bolle, adv. en proc. te Middelburg. Middelburg. Door de politie, die zich daartoe verdekt in den stal van den heer Cohen op den Penmnghoeksingel had op gesteld, is heden morgen op heeterdaad betrapt op het openen van den muntgas meter, de 14-jarige I. de W., die bekend© zich reeds vijfmaal aan diefstal van geld uit dezen meter te hebben schuldig ge maakt. In den meier waren eerst een paar gemerkte geldstukken gedaan. Middelburg. De politie heeft drie vuur wapens in beslag genomen, die burgers verzuimd hadden in te leveren, namelijk een buks en twee revolvers, waaronder een Browning. 'S-Heerenhoek. Gemeenteraad van 1 Sept. Pneeent' ,C leden. Afwezig het lid Van der Meulen. Tot wethouder werd herbenoemd C. P. Serrarens Sr. met 5 stemmen, 1 Manco. Voor den aankoop s'choolg'rond, riofeering' wo'rdt eene lee ning aangegaan ad f 1625. Suppletoir ko hier Hoofdelijken Omslag' werd vastgesteld ad f22.38V2, en dat dei' hondenbelasting ad 17.50. Wijziging begroeting 1914 wierd mede goedgekeurd, jn de vergadering werd van Dhr. Serrarens. het 25-jaiig lid maatschap van den Raad door den voor zitter herdacht en hem daarmede geluk gewenscht, waarop dhr. Serrarens den voorzitter bedankte, voor de welgemeende woorden hem toegesproken. Bergen op Zoom. Alhier is in den ouderdom Van 47 jaar overleden de heek J. J. Rietvorst ,lid van den gemeente raad. Maasfrichf, Volgens den correspondent van „De Tijd" is de Nederlandsche ge zant te Brussel met zijn familie alhier aangekomen. De Hollandsche families ,te Brussel beginnen te vluchten. Het minde re volk wordt rumoerig', daar er gebrek aan levensmiddelen is. Mitrailleuses zijn in a,lle buurten ap- gesteld, daar de Diuitscibers vast van plan zijn bij het minste verzet de stad te vernielen. Van het Oorlogsveld. 2 Sept. 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Off.) De Fransche vesting Givet (ten Zuiden van Dinant) is geval len. L v Constantinopel. De mobilisatie van leger en vloot is door de Turksche regeie- ring bevolen. Londen. De „Daily Mail" meldt: de Duitsche Keizer kwam Zaterdag te Char leroi, bezocht het slagveld, reed daarna in.feen auto naar Mors (Mons?) en bracht den nacht door te Brussel in het hotel Bollevue. Het koninklijk paleis aldaar dient thans voor verblijf voor den genieraten staf. Dieppe. De „Times" vernoemt uit de ze stad, dat er geen Duitschers zijn te Abbeville. De „Times" correspondent te Ostende verneemt van een Amerikaan, die door de Duitsche linies mocht gaan, dat de Duitschers het stadhuis te Namen in de lucht hebben laten vliegen; de reden hiervoor wist hij niet. Tokio. De Japanners hebben 7 eilan den rondom Kiautsjau bezet en 10Ü0 mijnen uit do wateren aldaar opgovischt. Parijs. D© Amerikaansohe gezant hoeft in een rapport aan zijne regeeiing gepro testeerd tegen het werpen van bommen op Parijs. Hij noemt het niet alleen oen onmenschelijke daad, maar ook oen schen nis van do Haagsche Conventie. Roosendaal. Een Antwerpsoh timmer man nit die s-tad hier hedenmorgen aan gekomen, deelde aan onzen correspon dent mede dat de Zeppelin zich tegen half vier vanmorgen boven Antwerpen vertoonde en 3 bommen wierp. Deze kwamen terecht op de stecnen brug hij Burgerhout en verwoestten oen diamant slijperij. Het was hem niet bekend dat de Zeppelin was neergeschoten. Parijs. Vluchtelingen zijn uit de klei ne stad Troys aangekomen, meldende, dat do Duitschers de stad beschoten van 11 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds en den volgenuen morgen ophieuw begonnen. Ook Etain werd door hen beschoten. (Bovengenoemd Troys moet met ver ward worden met Troycs, hoofdstad van het departement Aube en 47.000 inwoners tellende. Red.) i Petersburg. Berichten uit Berlijn mel den, dat deze stad door 3 legercorpsen wordt bewaakt. Siberische legerkorpsen, samen onge veer 250.000 man, rukken op uit Mant- soerije naar Polen. Het Conclaaf. Men seint uit Rome aan „De Maasbode" Blijkens den rook, die uit den zinken schoorsteen op de Sixtijnsche kapel om half 12 en om 12.15 gisteren opsteeg, hebben de stemmingen Dinsdagvoormid dag geen resultaat opgeleverd. Op het St. Pietersplein is het zeer druk. BREDA, 1 Sept. Examen hoofdacte. Ge slaagd de heer J. Waverijn, Rilland-B,ath. Tot leeraar in do Engelsche taal en letterkunde aan de H. li. S. te TerneuS zen is benoemd de heer T. J. Hofman te Leiderdorp. MejJ. W. Rampart, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hoofdplaat (Zeeland) is met. ingang van 1 Januari 1915 als zoodanig benoemd aan een bij zondere school (Roömsch-Katholieke Zus terschool) te Roosendaal (N.-B.), welke betrokking door ,haar is aangenomen. „Msbode." De verkiezing van wethouders in de plattelandsgemeenten zonder meer ver zoeken wij onzen correspondenten alleen dan te melden als de gekozene een nieuw persoon is. Red. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 1 Sept. 1914. Groote Veiling. Codlin Keswick f 4,20, Beurre Ilardy f 8.20, Constatijn de Groot f 5, Gulderling f4.90, Calleboutspeer f3.60, alles per 100 K.G. Kleine Veiling. Clapps favorite 5 a 8 ct., Jutten 7 a 11 et, Beurre d' Amanli 4 a 8 ct., Beurre Hardij 6 a 8 ct., Calleboutspeer 2 ii 4 ct., Bergammotten 2 a 4 ct., Goudbal 2 a 3 ct., Duifjespeer 3 a 4 ct., Constanten 4 a 5 ct., Beurre de Merode 4 a 5 ct., Groen- jespeer '2 a 3 ct., Scharlakenpeer 3 a 4 ct., Wiliams Duchesse 5 a 6 ct., Ronne Christian 'Wiliam 4 a 6 ct., Ronne Louisse d' Avranohte 8 a 10 ct., Maatschappijpeer 3 A 4 ct., Dubble Bergamot 4 a. 5 ct., Codlin Keswick 2 a 4 ct., Lord Suffield 3 a 6 ct., Keizer Alexander 3 a 6 ct., C'el- line 4 a 5 ct., Cox Pomona 4 a 6 ct., Gulderling 4 a 5 ct., Fransche Schijven 2 a 4 ct., Constantijn de Groot 4 i't 5 ct., Koolappel 2 h 3 ct., alles per K.G. Roode pruimen 2 a 3 ct., Abrikoospruim 6 a 12 ct.. Witte pruimen 10 a 12 ct., Perziken 1 a 3 ct., alles per stuk. Roode kool 4 a 5 ct. per stuk; Augurken 5 a 15 ct. per zak; Snijboonen 60 a 120 ct., Roontjes 20 ii 60 ct., beide per mand. Hulst, 31 Aug. 1914. Per 100 KG. Tarwe f 9.50 a f 10.rogge f 8.— a f 0.—, wintergerst f 7.50 a f 8. zomergerst f 0.afO.haver f9.— a f0.— erwten f 10.af 11.50, paardenboonen f 0.— a f 0. duivenboonen f 0.a f 0. witteboonen f 0.— a f 0.bruineboonen f 0.a f 0.Lijnzaad f 0.a f 0. aardappels f3.a f0. Koolzaad per zak van 106 liters f 10.— a f o.—. Rundvee 0, verkocht 0. Varkens 18, ver kocht 10. Boter per kilo f 1.20 a f 0. Eieren per 26 stuks f 1.20. Op de veiling van de V. P. N. waren geen eieren aangevoerd, dus ook geen noteering. (Zei.) Oostburg, 2 Sept.. 1914. Aanvoer nog gering. Handel goed met flinke prijzen. Omzet goed. Tarwe, gerst, zomergerst, haver en rogge genoteerd per 100 KG., kookerwten, paarde- boonen en bruineboonen per HL. Oude Tarwe f 11.50 a f 12.Nieuw-e Win tergerst f9.50 a f 9.75, Zomergerst f0.a f 0.Haver f7.80 a f8.Rogge f6.90 a f7.kookerwten fa f Voererwten f0.— a fPaardeboonen f8.50 a f8.75, Koolzaad f a f Oostburg, 2 Sopt, 1914. Eierveiling van de V. P. N. in Westelijk- Zeeuvsch-Ylaanderen. Offieieele opgave van den marktzetter. Aangevoerd17720 kipeieren a f 4.80 tot f 5.025 371 eendeneieren a f 4.25; 28 kalkoen eieren a f 5.alles per 100 stuks. Aangevoerd 6'/o K.G. ongezouten boter, van f 1.10 tot f0. Rotterdam, 1 Sept. 1914. Veemarkt. Aangevoerd 88 paarden, 2 ezels, 741 magere runderen, 567 vette runderen, 879 vette en graskalveren, 230 nuchtere kalveren, 1 schapen of lam., 2 varkens, 151 biggen, bokken of' geiten, veulen. De prijzen waren: vette koeien le kw. 80 a 82 ct., 2 kw. 78 a ct., 3e kw. 74 ct., ossen le kw. 80 a ct.,2ekw. 76 act.,3ekw. 72 ct., stieren le kw. 72 a 74 ct., 2e kw. 68 ct., 3e kw. 64 ct„ kalveren le kw. f0.80af0.— 2e kw. f 0.75, 3e kw. f0.72, alles per kilo. Handel in koeien, ossen, stieren en kal veren matig. Prijzen van mager vee waren Melkkoeien f155 a f270, kalf koeien f160 a f 285, stieren f 110 a f 320, pinken f90 a f 110, vaarten f100 a f150, werkpaarden f 95 a f 190, slacht- paarden f 65 a f 125, hitten f af nuchtere kalveren f8 a f 14, fokkalveren f 18 a 122, biggen f 4 a 10, graskalveren f 25 a f 60. GOES. Geboren: 31, Picter, z. v. Adri- aan Marinus van Paassen on Cornelia Jobse; 2 Sept., Huibrecht Jacob, z. v. Jacobus Jacob de Jongh en Jannetje Cor nelia Labeur. De Besturen van de West-, Noord-, Zuid- en Nieuwe West-Kraaiertpol- ders maken bekend, dat zal worden gehouden op alle Watergan gen en Springwatergangcn, Heulen en Dammen, alsmede op de Bermen der Dijken en do Wegen, in genoemde pol ders gelegen, op wassende in een boomgaard van dhr. B. BOONMAN, landbouwer te 's-Heer Arendskerke. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 16 September uiterlijk 1 uur 's na middags in café Boudeling, Goes. Hotel 37 V2 cent Roode verpakking 35 j o Blauwe 33 Gele 32 Paarse 31 Groene 30 Witte 29 V. D BERGH's THEE. Gebroken halfom Thee 16, 18, 20 cn22 cents per ons. Grove halfom Thee zelfde prijzen. Aanbevelend, Maatschappij van Verzekering op 't leven. Oorspronkelijk opgericht 8 Maart 1843 Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 Juli 18&5, No. 41. Volt eekend maatschappelijk kapitaal f 300.000. Reserve 28 October 1911: 2.077.596.325 Agenten gevraagd. Do deurwaarders IIOLLMANN VER HOEK te Goes, zullen des namiddags om 3 uur in het Café „Boudeling" te Goes (Groote Markt) voor den heer A. v. d. VELDE te Biezelinge q.q. tegen contante betaling I groeiende in den Biezelingschen polder in 3 perceelen zooals op het terrein af gebakend. De ONTVANGER-GRIFFIER van het Waterschap Hoedekenskerke zal tot ont vangst van dijkgeschot enz. over 1914/15 zitting houden op Woensdag 9 September 1914, des voormiddags van 9'/3 tot 11 uur te Kwadendamme bij F. van Tichelen en des namiddags van 12'/2 tot 2 uur te Hoedekenskerke in het Gemeentehuis. Voldoening van minstens Vs van den aanslag wordt dringend verzocht. De Ontv.-Grilfier voornoemd, J. v. d DRIES. te WOUW. Alleenverkoop voor Noord-Brabant en Zeeland van ETERNIT BRANDVRIJE-ASBEST voer wand- en plafondbekleeding, deurpaneelen, enz. enz. ETERNIT in alle afmetingen en kleuren. Le vering tegen scherp concurreeren- de prijzen, onder de strengste keur. Vraagt prijs en inlichtingen. Ons „Haagje" is thans alom bekend, Vermaard tot aan de wijdste [stranden, Men spreekt van niets dan van cssf [Den Haag, Zelfs [in, de verste vreemde landen. Gij meent misschien, 't is om 't Paleis Dat Carnegie deez' stad wou [schenken Geen kwestie van, ge liebt abuis En moet aan heel iets anders denken. 't Geheim, dat hiervan de oorzaak is, Schuilt in de HOPJES, daar te [krijgen, Wie eens zoo'n Hopje heeft geproefd, Die kan er bijna niet van zwijgen. De „Haagsche Hopjes" zijn de roem, De glorie van de Residentie. (Daarbij zinkt alles in het niet) De lekkernij bij excellentie Verkrijgbaar Het fijnste nu op dat gebied, Laat de Erve van den Bergh U [smaken, Haar koffie geurig, krachtig, vol, Wil zij daaraan thans dienstbaar [maken. Haar Hopjes, kundig toebereid Met koffie fijner niet te krijgen, Zijn ongetwijfeld voorbestemd, Der Hopjes room nog te doen [stijgen. bij E. VERBEEM, Kreuk Wie nu een half pond koffie koopt In van den Bergh's bekende zaken, Biedt zij als proef een Hopje aan, Om hier eens kennis mee te maken En neemt ge ook maar één ons theo Van van den Bergh's beroemde [merken Dan krijgt ge ook zoo'n Hopje mee, Als zij alleen ze kan bewerken. elmarkt, Goes. Wie dus van Haagsche Hopjes houdt, Verzuimc niet eens aan te loopen, Waar hij de koffis en de thee Van de Erve van den Bergh kan [koopen, Of vrage bij zijn winkelier, Naar van den Bergh's bekende [pakjes Men vindt dan zeker, zonder fout Een geurig Hopje in elk der zakjes. Wanneer in bet oude Frankrijk koning bet tijdelijke met het eeuwige wisselde, bracht de ceremoniemeesh tijding aan het hof met de woorde roi est mort, vive le roi! „De k< is dood, leve de koning 1" Als wild zeggen'de individueele koning kan ven, maar het koningschap blijft. Met oneindig veel meer recht ma iedere (stervenssponde van een Pan zegd worden „de Paus is dood, lev Paus!" Want het Pausschap is o gankelijk, terecht mocht de dichte van zingen: „Waar allee valt, waar volkeren verzin Daar blijft uw naam in vollen luis (blii Wijl gij alleen, alleen onsterflijk zij Het Fransche koningschap is ver nen, het Roomseh-Duitsche keizerrijk Charlemague ging ten onder, tal van stenhuizen stierven uit, de trotsche publiek Venetië viel na een bestaan elf eeuwen, alleen het pausschap 1 altijd jong, altijd vol van frissche le\ kracht, gelijk de protestant Macaulau tuigt. In dat vertrouwen op de eeuwige j van het pausschap, stonden wij bi doodsbaar van den onvergetelijken v der Christenheid, Pius X, en dat temp onze smart, wijl wjj wisten, dat God Kerk niet verweesd zou achterlaten. En ziet: habemus pontificem, wij he" een paus! Een Benedictus, een „u gende", die tot ons komt in den n des Heeren. De H. Geest wees ons aan als den nieuwen Stedehouder als dengene, op wiens schouders het der allerhoogste waardigheid met den der allergeweldigste verantwoording w gelegd. Treden wij dien nieuwen Vader geloovigen tegen met groote vreugde, groote liefde en met het vaste voorner door onze kinderlijke onderwerping onze liefdevolle bereidwilligheid zijn zoet, zijn last licht te maken. Met aandrang hevelen wij den nieu Opperpriester den Heer aan, waartoe dat schoono gebod der Kerk op t lippen nemen. „Wij bidden U, Heer, voor U' Dienaar, onzen Heiligen Vader Benedii XV, opdat gij Hem moogt bewaren, g en gelukkig maken op aarde en 'Hem moogt overleveren in de banden Zi vijanden." De toestand. Gisteren, 2 September, Sedandag, dachtenis van het feit, dat op2Sept| ber 1870 de vesting Sedan met gener. officieren, 80.000 soldaten, ammuni voorraden, vaandels enz. zich aan Duitschers moest overgeven en ke Napoleon III gevankelijk naar Wilhel hühe werd weggevoerd. Een groote ju dag voor Duitschland, die te Berliji gevierd met een défilé van het verove| Fransche en Russische geschut voor paleis van den keizer. Maar wat Duitschers zich hadden voorgenomen den Sedandag vóór Parijs te staan hun niet gelukt, al is het niet onw:| schijnlijk, dat zij een buitengew krachtsontwikkeling tegen den vijaw Noord-Frankrijk op dien dag zullen 1 ben beproefd. Trouwens de telegrami die spreken van een terugdringen Fransche troepen tusschen Reims Verdun bevestigen dit, al laat de l dier draadberichten het Wolflbui| te Berlijn ruimte tot twijfel.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2