De Groote Oorlog. No. 104. Woensdag 2 September 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. IUU of oog; IUU duim; UU wijsvinger. BUITENLAND BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Aizonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor <1. Administratis; Ganiepoortstraat C 209. GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gS® ÉiStk gulden bij verlies van beide P* gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de fi jW 9181 handen, voeten of oogen. Bw. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Z| H Rl H Voorts bij ongeneeselijke I 11 [hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; ^0 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I P- gulden bij gulden bij gulden bij 3» H li. I I verlies van een fl H 11 I verlies 9 verlies van M I 1 [hand, voet I R9 van een 9 f' een M Z 1 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Leuven als zetel van Katholieke wetenschap. Hartverscheurend zijn de beschrijvin gen van den droeven uittocht van vrou wen en kinderen uit het brandende Leuven, terwijl de mannen door hard vochtige soldaten werden achtergehouden voor zooverre zij reeds niet gefusilleerd waren. Treurig is ook het lot der enkeleD, die als vluchteling in ons gastvrij land aan gekomen, niets anders dan het veege lijf konden redden. Hoe menig welgesteld burger der oude hoofstad van Brabant werd in den onheilvollen nacht van 25 op 26 Augustus straatarm „Maar wat beteekent persoonlijk onge luk tegenover de ramp, welke de weten schap en vooral de Katholieke wetenschap heeft getroffen". Zoo klaagde een ge vlucht Leuvensch hoogleeraar bij den oorlogscorrespondent van „DeMaasbode". En dre klacht wordt begrijpelijk uit het geen hij er ter verklaring bijvoegde. Het onderwijs aan de Leuvensche unrversiteit putte zeer veel uit de Duit- sche wetenschap. Tal van professoren hadden hunne studies in Duitschland gedaan en stonden in de beste relaties met de universitaire kringen van Duitsch land. Zeker! er bestond in België in zekere socialistische en liberale kringen anti pathie tegen Duitsclüand, maar ik ver zeker u, aldus de hoogleeraar dat deze antipathie niet in de Katholieke partij bestond en allerminst aan de Katholieke universiteit van Leuven. De Leuvensche universiteit beleefde in den laatste jaren een schitterenden tijd. Er waren bijna 3000 studenten. Het onderwijs ontwikkelde zich in alle rich tingen op buitengewone wijze. En zie, nu komt het Durtsche leger, door eene onbegrijpelijke verdwazing, een onher stelbaar oulieü over haar brengen Van de Hoogeschool-gebouwen met hun prachtige, beroemde boekerij zijn alleen de naakte muren blijven staan. Die bibliotheek aldus de hoogleer- aar bevatte een groute hoeveelheid werken uit de 16de en 17de eeuw, waar van men elders geen exemplaar vindt. Men was jurst bezig den inventaris op nieuw op te maken en een lijst op te stellen van werken voor de geschiedenis van de Hervorming en het Jansenisme in de Nederlanden. Wat zegt de Duitsche wetenschap daarvan? Hoe zal de Prui sische generale staf zulk een wandaad kunnen vergoelijken? Niets is er over, ook niet van de particuliere bibliotheken, collecties ea studies der professoren. Eu wat is er van de meesteu van hen zelf geworden I Alle Katholieken van de wereld zijn door die ramp getroffen. De toestand. De hoop der FranschenenEngelschen dat de Russen door hun actie in Oost- Pruissun de Duilschers zullen beletten zich tijdig van Parijs meester te maken verflauwt door de nedtr.agen, die de Duit- schers hun Moscovitische tegenstanders iu den vierdaagschen slag bij 'bannenberg hebben toegebracht. De bevordering tot veldmaarschalk en de decoratie met lret IJzeren Kruis, die de Duitsche bevel hebber in dien slag, generaal von Hinden burg, van den Keizer ontving, bewijst hoezeer men in het hoofdkwartier met deze overwinning is ingenomen en welk een gewicht men er aan hecht voor het verder verloop der krijgsbedrijven in Oost- Pruissen. De zesdaagsche slag in Gallicië tus- schep Oostenrijkers en Russen duurt voort; de berichten uit Oostenrijksche bron zijn vrij vaag, een beslissend resul taat is nog niet verkregen. De opmarsch der Russen naar Lem- berg wordt vertraagd door den tegenstand der sterke vesting Brzuchowma. In het westen is de toestand niet veel veranderdhet officieele Eransche com muniqué vermelde gisteren, dat de alge meene toestand slechts gewijzigd werd, wat de uiterste vleugels betreft. Op den linkervleugel wonnen de Duit- schers eenig terrein. In het centrum kwam geen noemenswaardige verandering tot stand. In Lotharingen behaalden de Eranschen nieuwe voordeelen. Dit laatste schijnt van Duitsche zijde te worden toegegeven, want uit Duitsche bron verluidt van gevechten aan den Eranschen rechtervleugel, die weer aan vallend te werk gaat, niets. De voornaamste overwinningen, door het Duitsche bericht genoemd, betreffen de inneming van de forten Montmedy, dat, Westelijk van het reeds genomen Longwy gelegen, bij een uitval der Eransche bezetting gevallen is, en Les Ayvelles, een fort ten Zuiden van Givet gelegen, dat den overgang van de Maas beheerscht. Hiertegenover staan de volgende na- deelen Te Inchy in Artois (15 K.M. ten W. van Kamerijk) moet een Duitsch mfan- terie-regiment ziju afgesneden en bijna geheel vernietigd door de troepen der bondgenooten. öetfert Vrijdagavond moet ook een groot aantal Duitsche troepen zijn omsingeld in 't groote bosch van Havrincourt (15 K.M. ten Z.W. van Inchy), dat van alle kanten hevig onder- vuur is genomen door de troepen der bondgenooten. De theorie van Bismarck of, zooals anderen weenen, van Sheridan; men moet een volk, dat men beoorloogt niets laten dan oogen om te weenen, wordt door de Diutsehei's in België wel streng toegepast; het verwoesten van Leuven, tiet hertiaal- deiijk bombardeereu der open stad Mechelen, het terroriseeren der platte landsbevolking en nu liet voornemen, naar men zegt, om Antwerpen te be schieten bewijst dit. Moet er dan rn België niet een steen op den anderen blijven? Het is ver schrikkelijk I Pichon, de Eransche oud-minister van buiteniandsche zaken, heeft een artikel in het Petit Journal geschreven, waarin hij de vraag stelt, waarom niet ook een Japausch ieger zou deelnemen aan den oorlog in Europa. Eu de Petit Parisien wist te vertel len, dat de Japansche gezant te Rome de mogelijkheid heeft doen uitkomen, dat Japan ook in de krijgsverrichtingen in Europa zou ingrijpen door de uitzen ding van een eskader naar de Adriati- sche Zee. De militaire medewerker van de Times wees er dezer dagen op, dat het aandeel van Japau in den oorlog zal bestaan iu de eerste plaats in de de verdrijving van de Duitscners uit Kiau-tsjau, en in de tweede plaats in het schoonvegen der oostelijke zeeën van Duitscüe kapers. „Dat is liet werk van een goed eu be trouwbaar vriend, en we kunnen er zeker van zijn, dat dit werk zal worden gedaan met alle grondigheid en bekwaamheid, die de militaire actie van onzen bondge noot kenmerken". De toekomst zal moe ten leeren, of Japan op die wijze ingrijpt. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon! I Sept. 8'/2 uur 's namiddags. Baarle-Nassau. Een onzer correspon denten seint''héden, namiddag: Mechelen is sedert hedenochtend weer gebombar deerd ofschoon er geen Belgische bezetting is. Aersohot is door de Duitschers verla ten. De spoorwegverbinding in de Kem pen is vrijwel hersteld. Den Haag. Bij Koninklijk besluit is de uitv'oer van vloeibare brandstoffen verbo den. Den Haag. Blijkens mededeaüng van de Japansche negeering is sinds 27 .Augus tus een blokkade gelegd voor de kust van Kiautjsau. Schepen van bevriende en neutrale mogendheden, die bónnen het blokkadcgebied liggen hebben thans nog 24 uur tijd om dat gebied te- verlaten. Milnchen. Een uit Parijlsi aangekomen Zwitser .meldt, dat de Eransche regeeïing den rei koop van Engelsche bladen heeft verboden omdat de correspondenten diep bladen crjtiek nitceitenen op de leiding der Eransche legerbesturen. Berlijn. Onder yoor.duirende gevechten trekken de Russische troepen uit Oost- Rruisen terug, daar zij' ten gevolge van de [Verplettering der, Russische strijdkrach ten in het district Narew; en van de Duit sche. overwinning1 bij' Ortelsburg- gevaap loopen omsingeld te worden en van de hoofdmacht afgesneden. 2 Sept. 2 uur 's namiddags. Antwerpen. Hedenmorgen om half vier wierp een Zeppelin een tiental hommen op do stad, die geen g'rooto schade aanricht ten. D[rie personen werden licht gewond en twee huizen .vernield. Mpt kanonnen en mitrailleuses [werd °P den Zeppelin gevuurd, die ten slotte werd neerge schoten. De bevolking: is zeer kalm. LOSSE BERICHTEN. LONDEN, 1 September jReuter, Part). Du Daily Telegraph verneemt uit Brussel dut daar scliaarscüte aan voedsel begint te heerschen. Slechts weinigen kunnen nog vleesch, eieren en melk krijgen. De voorstad Öt. Gilles moet de Uuitsche militaire overheid dagelijks 4UU flesschen wijn leveren, Curegtiein 40,000 pond vleesch en Brussel V 0,000 pond brood. Wat is te Leuven verwoest? Een oorlogscorrespondent van „De Tijd" die in het verbrande Leuven is gewieest, seint De kathedraal is verbrand, evenals 2 gebouwen der hoogeschool, waaronder de bibliotheek. Het stadhuis is ge heel onbeschadigd en de militaire autoriteiten dragen er zuig voor, dat het neg steeds branuende Vuur dit gebouw, niet aantast. Het aantal dooden uit de bevolking, wordt tusschen 70 en 80 geschat. Fusi.lades. OSTENDE, 1 Sept. (R.O.) De Duit schers hebben te Leuven twee Jezuïeten professoren aan de universiteit, gefusil leerd, wijl bladen op hen bevonden wa ren, waarin Duitsche gruwelen beschre ven stonden. Daarenboven veerden zij 30 Jezuïeten op een wagen naar Brussel; dezen wer den echter, dank zijl de tusschenkomst van een Hollander, vptji gelaten. Uitdrijving van Engelschen. OSTENDiE, 1 Sept. (R.O.) De Duitsche gouverneur heelt bevolen, dat de EngeL schen, die Je Brussel verblijven, binnen 24 uren de stad moeten hebben verlaten. De Engelschen hebben biji den gezant der Vereenigd© Staten geprotesteerd. Het gebeurde te Luik en Leuven. Onze Middelburgsche correspondent had gisteren een onderhoud met een Neder lander, die reeds jaren in BeLgië woon de en die te Leuven de verseürikkelijkja dagen van 25 en 26 Augustus medemaak- fce. Deze heer gaf oen nieuwen kijk op de zaak. Hij wees er namelijk op dat zoo wel |te Luik aJs te Leuven het eersffc ongeregeldheden voorkwamen jn de buur ten, waar de meeste Poolsche en Rus sische studenten, die in groote getale de academies daar bezoeken, wonen. Daar onder deze studenten tal van revolutio naire elementen zijn, meand© de Leuve naar jn die richting d© eerste aanleiding tot het bericht dat er door, Belgen ge schoten zou, zijn, te moeten zoeken. Ook deelde deze vluchteling, mede, dat de Bel gen thans onverschillig zijn voor het geen verder zal gebeuren. Zij verwijten de Franschen en Engelschen hen in de steek te hebben gelaten en velen zouden willen dat men de Duitschers maar stil hun gang jrad laten gaan. vWij kunnen hieraan toevoegen, dat „Die Tijd" Heeds het vermoeden uitsprak, dat de verwoesting van Leuyen misschien te wijten is aan de ongeregeldheden van die Vreemde elementen, welke Leuven, evenals iedere universiteitsstad, her bergde. Leuven verwoest. Officieele berichten uit Belgische bron melden dat de middenstad is verwoest. St. Pieterskerk, universiteit en bibliotheek zijn verbrand. Omtrent het stadhuis, dat gothisch prachtjuweel van Mattheus Leij- ens die er aan bouwde van 14471463 zijn de berichten verdeeld. Volgens som migen is het verwoest, volgens anderen alleen maar beschadigd. Oorlogsschatting van Charleroi. Gent, 31 Aug. (Eigen bericht). In Rijssel is de rust weergekeerd. Te Charleroi zijn duizend burgers gedood. De Duitschers eischen een oorlogsschatting van I '/a mil- lioen francs van Charleroi. (De Tijd.) Te Ostende. Osfende, 31 Aug. (Eigen bericht). Te Ostende zijn Vrijdag verscheidene En gelsche oorlogsschepen verschenen ter ontscheping van troepen. Een Duitsche bestuurbare ballon verscheen aan den gezichtseinder en daalde aan de kust. Tal van auto's, fietsen en vliegmachines wa ren spoedig ter plaatse. (De Tijd.) Een Yankee-vermaning aan Duitschland. New-York, 30 Aug. (Reuter). De Ame- rikaansehe bladen geven hun afkeuring te kennen over de Duitsche wijze van oorlogvoeren en adviseeren Duitschland de handelingen van den Zeppelin-ballon boven Antwerpen te desavoueerenzij vragen een verklaring voor de verwoes ting van Leuven of bestraffing dergenen, die deze daad pleegden. 0e bevelhebber van Namen krijgsgevangen. Keulen, 29 Aug. (Eigen bericht). De Belgische bevelhebber van Namen is als krijgsgevangene naar Brussel gevoerd en vandaar, na eenig oponthoud, in gezel schap van eenige officieren over Aken naar Keulen gebracht, vanwaar hij wel dra verder zal reizen naar een vestingstad. De stad Namen heeft weinig geleden. Alleen de huizen rondom het marktplein zijn licht beschadigd. (De TijdJ. Parijs in staat van verdediging. Londen, 27 Aug. (Eigen bericht.) Parijs is, ook buiten zijn fortengordel, in sterken staat van tegenweer gebracht. Men be reidt zich op een langdurige belegering voor. De door de regeertng genomen energieke maatregelen geschieden zonder de bevolking te alarmeeren. Zij hebben niets verontrustends en dienen alleen tot beveiliging der bevolking voor het geval de Duitscners erin mochten slagen, de Fransche liniën door te breken. (De Tijd). ALBAXIË. De vorst van Albanië is met zijn gezin naar Brindisi vertrokken om dienst te nemen in het regiment, de Uhlanen van Potsdam, waartoe hij behoort- Italië zal verhinderen, dat de Epiroten zicli meester maken van Valona. YALONA, September. (W. B.) Een Stefa- nibericht meldt; Tusschen de Muzelman- sche opstandelingen de bevolking van Valona is een overeenkomst getroffen. De rood zwarte vlag werd geheschen. De opstandelingen trekken morgen als vrienden de stad binnen, nadat de afzet ting van den vorst en der regeering erkend zal zijn. De notabelen van Valona aan vaardden onder groote geestdrift der bevolking de regeering der stad, Verwachting tot den avond van3 Sept.: Meest zwakke, uiteenloopende wind. Licht tot half bewolkt. Weinig of geen regen Zelf de temperatuur met eenige kans op nacht vorst. Hofbericht. De Koninklijke familie betrok heden het paleis in het Bosch bij Den Haag voor een verblijf gedurende de maand Sep tember. Kloetinge. Op Abbekinderen is van morgen omstreeks acht uur brand uit gebroken in een nieuw geschilderde schuur van den landbouwer Gijsel. Ter wijl men ons dit bericht zond, was reeds een gedeelte door de vlammen verteerd. Nader meldt men ons De schuur, pas gevuld mot den binnen- gehaalden oogst, is in een uur tijds tot deu grond toe afgebrand. Het woonhuis kon door de brandweer behouden wor den. Eenig klein vee kon bijtijds worden gered, het beestiaal was in de weide. Het vaste goed behoort aan den heer Trinrpe Burger. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vast goed is verzekerd bij de Zeeuwsche Brandwaarborgmaatschappij te Zierikzee, het los goed bij „De Neder landen" te 's-Gravenhage. Hoedekenskerke. In de Dinsdag gehou den vergadering van dezer gemeente was dlir. W. G. Verbeek afwezig. Tot wet houder werd herbenoemd dhr. W. C. Groenewege met 5 stemmen X biljet was in blanco ingelveverd. De rekening van het burgerlijk armbestuur 1913 werd goedgekeurd iu ontvang ad f9642.43 in uitgaaf ad f7497.16, dus met een goed slot van f 2145.37. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van een stukje grond voor verbreeding van den Steigerweg, tverd tot de volgen de vergadering aangehouden. Daarna werd de gemeente-begrooting 1915 behandeld en vastgesteld in ont vang en uitgaaf tot een bedrag van f15450. met posten van onvoorziene uit gaven samen groot f209.89. De hoofdelijken omslag is daarbij uit getrokken of 3850 tegen f4000 voor 19J5- De timmermansknecht W. M. alhier had Dinsdagavond het ongeluk, doordat een sport van de ladder brak, van het dak van het in aanbouw zijnde wacht lokaal voor de nieuw te openen Prov. stoombootdienat te vallen. Hij kneusde zich daarbij inwendig in die mate, dat geneeskundige hulp moest wijrden inheroepen, die werd verleend door dr. H. v. Ingen Schouten alhier. 's Gravenpolder. In de gisteren gehou den raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na opening der vergade ring deelt de voorzitter eenige minder belangrijke ingekomen stukken mede. De rekening over het dienstjaar 1913 werd goedgekeurd. Deze bedraagt in ontvang f 137U1.485 en in uitgaaf f 13749.99, alzoo sluitende met een nadeelig saldo' van f 48.50"'. De begrooting voor 1915 werd den Raad aangeboden. Deze bedraagt in ontvang en uitgaaf 11376.92" met een post voor onvoorzien van f318.065. Be sloten werd tot uitbreiding der algemeene begraafplaats. P. M. de Looff te Goes werd met algemeene stemmen ontslagen als secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur. Eene wijziging in de begrooting voor 1914 tot een bedrag van f50 werd goed gekeurd. i Ossenisse. Dinsdagvoormiddag had al hier een vergadering van den gemeente raad plaats. Afwezig de heeren P. J.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1