EXTRA EDITIE TAX O UUR. INS OELFWERK. Aan onze Lezers! De Groote Oorlog. No. 103a. Dinsdag 1 September 1914. Tiende Jaargang. UIT ZEELAND. September a.s. ieente-Ontvanger herinnert aan de der verschenen jelastingen. Jden School A en jiool zoomede de lasting zijn 1 Sep. s. geheel invor- Iterwijl wat den ;n Omslag betreft, tl met betaling der eg en zal worden toor de tegenwoor- somstandigheden betaling verlan- ïven zich daartoe Ire van den Ont- vervoegen. IBOOTDIENST i! de Ruyter en tad Goes. VRINE BIN NEK LAND. It VAN HET WATER* DUTSDIJK zal op café van de Wed. J. Ellewoutsdijk, en betuinen van Waterleidingen in n en Ellewoutsdijk, Lder bij aangeplakte nader omschreven. laandags te voren, aan- alf 2 aan de grens van lelande bij 't Zwint. ur voornoemd, IUISE, Dijkgraaf. :R BENT, Ontv.-Griffier. Irdt.Botterdam en Amsterdam, e Stoombooten GOES n, ROTTERDAM: Sept. 's morgens 7 u. Sept. 's morgens 7 u. Sept. 's morgens 1 u. .RDAM: Woensdagmiddag,- ROTTERDAM n. GOES: Sept. 's avonds. Sept. 's avonds. Sept. 's avonds. STERDAM naar GOES: ujdagmiddag 2 uur. Rotterdam, Haring- zijde. TIËN te bekomen te Goes er J. C. MONHEMIUS, te jde heeren BOUMAN. Zn., rdam bij de heeren J. R |E en W. DEFAIS en te Rot jij de Stoomboot-Reederij v/B K DER SCHUIJT. Iersvracht Goes-Dordi- enlcele rel«, f fretour f 1.M- taan eener vr eener vrijwillige verbui- leeftijd 21 jaar. leeftijd 29 jaar. leeftijd 21 jaar. •leeftijd 28 jaar. leeftijd 19 jaar. -leeftijd 25 jaar, eds zeer voldoende kunnende aximum-leeftijd 29 jaar). len met 20 jaar immer de ge- dienst te treden als licht enden van een briefkaart is n aanneming der Marine te Met het oog op de veranderde toestanden, welke door den huldi gen Europeeschen oorlog onstaan, worden alom in den lande maat regelen getroffen, om een geregelde afdoening van raken te verkrijgen. Ook ons bedrijf deelt in de alge- meene malaise. Als nieuwsbron- gers hebben wij groote verplichtin gen jegens onze abonné's. Datdped ons besluiten tijdelijk dagelijks te verschijnen, zonder echter ook maar iets daarvoor in rekening te brengen. Wanneer men nagaat welke uitgaven alléén aan tele grammen, seinkosten en porto's EXTRA moeten geschieden, zal men moeten toegeven dat wij ons, ter wille onzer lezers, een groote op offering getroosten. Buiten deze uitgaven staan zoo goed als alle inkomsten stil de advertenties blijven aohter. Daarom richten wij het verzoek tot onze abonné's met ons mede te werken en ons te steunen. Die steun kan gemakkelijk gegeven worden, door het ABONNEMENTS GELD OVER HET 3e KWARTAAL WAT VROEGER te betalen. Wij zullen zoo vrij zijn de volgende week te beginnen met het doen ophalen van het abonnementsgeld en vertrouwen wij, dat onze abon né's de kwitantie BIJ EERSTE AANBIEDING zullen voldoen. DE DIRECTIE. De toestand. „De groote algemeene slag (in Noord- Frankrijk) is hervat." Zoo meldt het ofü- cieele communiqué van het Fransche ministerie van oorlog. De toestand wordt dan aldus geschetst: de Fransche rech tervleugel heeft na het lijden van gedeel telijke nederlagen het otfensief liervat. De vijand wijkt in 't centrum terug. De Franschen vechten hier met afwisselende voor- en tegenspoed. Op den linkervleugel hebben de En- gelsche en Fransche troepen terrein moeten prijsgeven tengevolge van een reeks van omstandigheden, welke ten gunste van de Duitschers zijn gekeerd, ondankt verschillende welgelukte tegen aanvallen. Nergens zijn de Fransche le gers werkelijk verslagen, al zijn er enkele onbetwistbare nadeelen geleden. Ook is er nog een mededeeling van het Duitsche hoofdkwartier aldus lui dende „Het leger van veldmaarschalk Kluck heeft een door zwakke Fransche strijd krachten ondernomen poging om in de streek van Combles (15 K.M. ten N. van Péronne) een llankaanval uit te voeren afgeslagen. Het leger van veldmaarschalk Von Bülow heeft een talrijker Fransch leger bij St. Quentin volkomen verslagen, nadat het bij den opmarsch reeds een Engelsch bataljon infanterie gevangen had genomen. Het leger van veldmaarschalk von Hausen heeft den vijand bjj Retliel op de Aisne teruggedrongen. De voorhoede van het leger van den koning van Wurtemberg had bij de voort zetting van den overtocht over de Maas den vijand eerst voor zich uitgedreven, maar zijn leger moest bij het optreden van overmachtige vijandelijke troepen gedeeltelijk over de Maas terugtrekken. Later heeft het leger de Maasovergaugen weer bezet en opereert thans tegen den vjjand, die aan de Aisne staat. Het fort Les Ayvelles is gevallen. Het leger van den kroonprins zet den opmarsch naar en over de Maas voort. De bevelhebber van Montmédy is met de geheele bezetting dezer vesting bjj een uitval genomen. De vesting is ge vallen. De legers van den kroonprins van Beieren en veldmaarschalkVonHeeringen staan na voortgezetten strijd in Fransch Lotharingen." Dan is er nog een gerucht, dat de Fran sche generaal Pau bij Péronne 50 0D0 Duitschers van de hoofdmacht zou hebben afgesneden maar bevestigd is het niet. Van generaals gesproken, de mare gaat, dat generaal Joifre zijn ontslag als opper bevelhebber van het Fransche leger heeft gevraagd uit hoofde van de slechte samen werking onder de Fransche generaals, 't Zal denkelijk wel fantasie zijn, maar lieelemaal in orde schijnt het met die generaals toch niet te wezen. Juft're heeft er veertien dagen geleden reeds twee afgezet, die de Fransche nederlaag bij Mühlhausen op liun geweten hadden. Zooals het nu thans staat, blijft het voortdringen van het Duitsche leger naar Parijs het groote gevaar en wordt daar door zelfs de sterke vestinggordel bij de Vogeezen veel minder in waarde, wijl, wanneer de Franschen hun troepen niet spoedig daaruit verwijderen, zich net dra ma van Metz in 187Ü zou kunnen her halen. De Fransche staf aldus de corres pondent van de „Times" te Amiens lieeft zonder twijfel de Duitsche leger macht in België onderschat, en zij was waarschijnlijk in den Elzas achter den dekmantel der voorposten 1 veel ge ringer dan werd aangenomen. Hun succes van het oogenblik is te danken aan over macht van manschappen, machinegewe ren, cavalerie, verkenmngsdienst door Zeppelins en aeroplanes, en aan buiten gewone bewegelijkheid. Men begint zicli te Parijs zachtjesaan op de mogelijkheid eener bezetting voor te bereiden. 't Teekent den ernst van den toestand, dat de militaire gouverneur van Parijs bevolen heeft, dat binnen vier dagen na afkondiging van dit besluit alle gebou wen gelegen in de rayons van de afzon derlijke torten zoo nieuwe als oude om Parijs, moeten zijn ontruimd en afgebroken. De eenige biiidernisljjnen, welke de Duitsche legers nog te overschrijden heb ben, zijn de rivier de Soiuine in het Westen (van Noordzee tot la Fére) en dan meer Oostwaarts de Noordrand der Falaise de Champagne. Deze falaise of steile rand met hoogten vaii pl. m. 100 M. boven terreinpeil is door de vestingen la Pére en Laon in het Noordelijk ge deelte afgesloten. Met het meer Zuidelijk gelegen Reims vangen de vestingen alle wegen op, die in de strook Maubeuge- Verdun naar Parijs leiden, of wel, ze vormen een flankbedreiging, indien deze plaatsen op korten afstand omgetrokken worden. Het schijnt, dat generaal Von Hinden burg in Oost-Pruisen de Russen een lee- lijken klap heeft toegebracht. Er zouden liefst 3 legerkorpsen zijn vernietigd en 60000 krijgsgevangenen gemaakt. Blijken deze overwinningen al worden zij wat overdreven gesteund te worden door de wapensuccessen der Oostenrijkers, dan zouden de Russen wel eens te vroeg gejuicht kunnen hebben, want dan zou liun strijdmacht tusschen de vijandelijke legers worden samen geknepen. We zullen zien. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) 31 Aug. 8 '/a uur 's namiddags. Amsterdam. Uit Londen wordt officieel gemeld, de verliezen der Engelschen be dragen tot aan, 26 Augustus 5 a 6000 man, de Duitschers hebben veel grooter verliezen. Afgezien van cavalleriegevech- ten bleef het Britsche leger sinds 26 Aug. onaangetast. Gent, De eerste ban van de burger wacht is opgeroepen, spoor- en telegraaf verbinding met Grammont is hersteld. De militaire overheid heeft aan het spoor- wegbestuur verzocht de kaartjesuitgifte naar Antwerpen tot een minimum te be perken. J)ieze maatregel is genomen om een vermindering van den. voorraad levens- tanddelen te verhinderen en spionnen te beletten ^ich met de menigte .on der de troepen tie jnengen, ten eindei zoodoende militaire inlichtingen te ver krijgen. U i Berlijn. (Off.). De hulpkruiser „Kaiser Wilhelm der Grosse", die door liet En- gelsche oorlogsschip „Highflyer" werd in, den grond geboord, lag in neutrale wa teren, in de Spaansche kolonie llio del Oro voor anker. Berlijn. Duitsche kruisers vingen tal van Engolsche handelsschepen op, waar door te Londen de premie voor oorlogs risico 40 pet. zou zijn gestegen. L.OSSE BERICHTEN. ,De Belgische Koningekinderen. ANTWERPEN, 31 A,ug. (Reuter). De koninklijke prinsen- en het prinsesje zijn naar Engeland vertrokken, waar ze de maand September zullen doorbrengen. Ko ningin Efjzabeth vergezelde haar kinderen, maar komt weer terug. Zij- nam de reis via het kanaal van Hansw-eerd, de Zandkreek, het kanaal van Walcheren enz. Verduitsching. In Tienen lagen plakkaten klaar, aldus een oorlogscorrespondent der „N. R. Ct." waarbij de Duiitsche regeering, bekencl maakt, dat zijl het thans in België bezette gebied als ©en Duitsche provincie beschouwt. De toestand in België. Te Brussel is do toestand op dit oogen blik vrij,, kalm. Burgemeester De Max spant al zijln krachten in om de burgers, die met Belgisch© cocardes op de horst loop-en .en Belgische vlaggen hebben uit gestoken, aan te sporen tot kalmte en vooral zich te onthojiden van onberaden. Uitingen van de anti-Duitsche vijtadigj heid, waarvan de gevolgen getuige Leu ven, misschien onberekenbaar zouden zijn. De burgerwacht blijft voortgaan haar dienst te verrichten. l)e regeering liet( gisteren officieel bekend maken, dat in den toestand van het oogenblik niets ver anderd was. Het gedeelte van het grondgebied ten noorden van de Denier is geheel van vijanden gezuiverd. ,Diest is ontruimd, Kempen kalin, geen Duitscher te zien, in deze streek. Gbeel, Moll, Turnhout en de omgeving van Merchtem, Londerzeel zijn door de Duitschers ontruimd. Te Weenen liepen dezer dagen weer geruchten over een bemiddelingspoging der regeering van de Ver. Staten. De Duitsche bladen noemen ze onjuist, al thans Voorbarig. Een dergelijke poging zou thans nog weinig kans op slagen hebben. Wel moet 'president Wilson de hoop heb ben geuit, dat binnenkort een grondslag voor den vrede zal worden gevonden. Beschieting van Mechelen. ANTWERPEN, 31 Aug. (Van onzen- eigen correspondent). Mechelen is heden ochtend opnieuw gebombardeerd onder voorwendsel dat twee uhlanen gedood wa ren. Bij 'Merekter en Assche en rond Den- dormonde hebben voorpostengevechten plaats gehad. (Msbode) De verwoesting van Leuven. ANTWERPEN, 3Ü Aug. (Van den Bel gischen oorlogscorrespondent van „De Tijd".) Binnenkomende berichten houden hardnekkig aan, dat de burgemeester, twee schepenen, de deken, de rector magnificus en de burgerwacht werden gefusilleerd. Men heeft van Duitsche zijde de geestelijkheid de schuld gegeven, maar deze lieeft integendeel steeds van den kansel de burgerij aangemaand kalm te blijven, niets vijandelijks jegens de Duitsche troepen te bedrijven en met zorg de krijgswetten in acht te nemen. Als een bewijs voor de bewering, dat niet de schuld bij de burgerij, doch bij de Duitsche bezetting lag, kan, volgens mijn zegsman, gelden, dat ouder de Duitschers een paniek ontstond en zij vol vrees voor de Britten riependas sind die Engliinder 1" meenende dat de Engelschen huil kwamen overvallen. Bur gers, zoo zei men mjj verder, vechten toch niet met mitrailleuses, maaralleen met revolvers I TERNEUZEN, 31 Aug. Vluchtelingen, die te Sint-Nicolaas zijn aangekomen, doen verschrikkelijke verhalen omtrent de gruwelen, waarmede de verwoesting van Leuven gepaard guig. De gruwelen uit den Balkanoorlog, die werden toege schreven aan de mindere beschaving en het Oostersche temperament, werden hier geëvenaard, zoo niet overtroffen. De verhalen omtrent gruwelijke mishan deling van vrouwen en meisjes zijn af schuwelijk. Deze verhalen werden gedaan door een notabele uit Leuven, die met vele anderen was gevangen genomen. (De Tijd) De Duitschers in België. ANTWERPEN, 31 Aug. De toestand bleef stationair. Het geheele gebied Noor delijk van den Demer is door de Duit schers ontruimd. In de Kempen is het kalm. Er zijn geen Duitschers in de streek Gheel, Moll, Turnhout, Merchtem en Londerzeel. Een zeeslag in de Noordzee? MAASLUIS, 29 Aug. Het Nederlaudsche stoomschip „Inport" hedenmiddag van Goole in den Nieuwen Waterweg aange komen, heeft den geheelen voormiddag in de richting W N. W. kanongebulder gehoord. Een oorlogsschip met vier schoorsteenen heeft de „Import" gedurende een uur gevolgd. (Msb.) Uit Hoek van Holland meldt men d.d. 29 Aug. aan de N. R. Crt. Tusschen lialf vijf en vijf uur heden middag werd weder geschutvuur gehoord nu ecliter veel flauwer en westelijker dan hedenmorgen. Dit vuur heeft geruimen tijd geduurd. Het mag wel worden aangenomen, dat er heden op de Noordzee, veruit onze kust, een gevecht is geleverd, Verder is er echter nog niets bekend. Vrijstelling van port voor militairen. Tot nadere beschikking is in h^t bin- nenlandsch verkeer vrijstelling van po,rt verleend voor de verzending door en aap militairen van: a. brievein (met inbegrip van briefkaar ten) tot een gewicht van 20 gra,m; b. drukwerken en. nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gra.m. De portvrij te verzenden stukken moe ten, voor zoover zij afkomstig zijn va,n militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift „Militair", gewaarmerkt door de hanjdteekening van den afzender. Stukken welke niet beantwoorden a,an de hiervoron genoemde bepalingen wor den met piort betajS't. (St.ct.) Treinenloop. Men meldt aan de „Midd. Ct." Bij de Staatsspoorwegen zijn enkele nieuwe treinen ingelegd, welke vooral ben goede komen aan (het verkeer tusschen Rotterdam, Dordt en Breda. Voor de sta tions der Zeeuwsche lijn geeft een dezer treinen een mooie verbinding met Rot terdam via Breda. Tr. 170, welke van Vlissingen vertrekt ten 8.54 v.m., Mid delburg, 9.09 enz., geeft te Breda aanslui ting op tr. 162, aankomst Rotterdam 2.30. Reizigers, yoorzien van plaatskaarten Voor de richting Rotterdam kunnen zonder bij betaling reizen via BredaZwaluwe. Aan het station te Vlake stoppen nu ook de beide sneltreinen welke op de dagboot naar en van Engeland correspon- deeren, en wel trein no. 85 te 10.15 v.m. naar Goes, Middelburg en Vlissingen, en trein no. 86 ten 7.37 n.m. naar Bergen op Zoom, Roosendaal en verder. (M.Crt.) Nader meldt men ons Wijziging der trein op de Zeeuwsche lijn met ingang van 2 Sept. Sneltrein uic VlissiDgen van 5 41 ver trekt thans 4.40 en is te Goes 5.17 en stopt aan alle stationstrein 1.26 uit Roosendaal vertrekt thans om 2 uur uit Roosendaal en is te Goes om 3.35en worden ingelast de volgende treinen Vertrek uit Vlissingen 1.30, aankomst Goes 2.18; vertrek uit Roosendaal 6.10 v.m., aankomst Goes 7.45. Goes. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 4 Sept. 4914. Voorzitter de heer De Beaulort, bur gemeester. Afwezig met kennisgeving de lieeren Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van2 Sept.: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Noor delijken wind. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Zelfde temperatuur. De Paauw en Kakebeeke. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Overgegaan wordt tot de behandeling der navolgende agenda 1. Verkiezing van een wethouder, we gens periodieke aftreding van den heer Mr. J. de Witt Hamer J.Gz. 2. Ingeko men stukken. 3 Aanvragen om afschrij ving van belasting. 4. Voorloopige vast stelling der gemeenterekeniug over 1913. 5. Rekening van liet Gastliuisbestuur over 1913. 6. Benoeming van twee assi- stent-leeraren, respectievelijk voor lijn- teekenen en liandteekenen, aan de Avond school voor Ambachtslieden, ten behoeve van den cursus 1914-1915. Voorgedragen worden de heeren P. Kakebeeke en P. G. C. Rothuizen. 7. Aanbieding der ge meente-begrooting voor 1915. 1. Gekozen wordt tot wethouder de lieer Mr. J. De Witt-Hamer J. Gzn. met 10 stemmen en 1 blanco. Hij verklaart onder dank voor het hernieuwde ver trouwen de benoeming te aanvaarden waarmede de voorzitter hem daarop ge- lukwenscht. 2. De ingekomen stukken zijn a. Goedkeuring raadsbesluit inzake liet niet doen doorgaan van de kermis in 1914. b. Missive van het bestuur van den Goeschen Polder over verontreiniging van het polderwater door afvalwater van de gemeentereiniging. c. Bericht Ged. Staten verdaging be slissing op raadsbesluit inzake samen voeging van scholen. Punt 3 wordt goedgekeurd. Punt 4. De gemeenterekening in ont vangsten f286254.165 in uitgaven f 277366.215, goed slot f 8890.945 wordt door den raau vastgesteld. Punt 5. Hetzelfde geschiedt met de rekening van het gasthuis iii ontvang en uitgaaf groot f22354.675. De lieeren P. Kakebeeke en F. G. C. Rothuizen worden met algemeene stem men gekozen tot assistent-teekenleeraren. De gemeentebegrooting wordt den raad aangeboden. Als punt 8 wordt door den raad toegevoegd aan de agenda en daarna goedgekeurd het suppletoir kohier van schoolgeld voor school A over 191314 tot een bedrag van f44. Na rondvraag, waarvan niemand ge bruik maakte, sluit de voorzitter op de gewone wijze de vergadering. Goes. De Burgemeester van Goes brengt hiermede ter kennis van de ingezetenen, dat de minimum-prijzen van Peulvruch ten en Tarwe vanaf heden zijn inge trokken. Gemeenteraad van Middelburg. lieden werd te Middelburg cone ver gadering gehouden van den gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemees ter, den lieer jhr. M. van don Brandëlei». 'De burgemeester bracht in zijn ope ningswoord hulde aan wethouder 'Tak, ook namens de gemeente, voor do wijiz» waarop hij v-ooral in de laatste weken zijn taak van waarnemend burgemeesjteq op zich nam; verder ook aan den secretaris en hot secrelariepersoneel en, ook aan den tijdelijfcen wethouder dhr. Van der Harst. Ten slotte bracht hij1 dank aan alle ingezetenen die in doze moeilijke omstandigheden een taak op filch namen. De heer, Gralama als oudsto raadslid wensohte den burgemeester geluk met zijn herstel. Hij bracht ook hulde aan den heei; Tak. i De notulen der vorige vergadering wer den aangehouden. Ingekomen waren de volgende stukken Een adres van C. J. Hondius, die mede deelt, dat hij; vermoedelijk door onacht zaamheid twee obligaties van de con- vcrsielecning rente 5 pet. ten laste der gemeente Middelburg kwijt is, wel heeft hij do couponbladen; hij verzoekt dupli caten te mogen ontvangen en verklaart zich bereid de eventueele kosten te ver goeden. Aan het verzoek van den lieer Hondius wordt voldaan.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1