E X T It A EDITIE V A 6 UUR. De Groote Oorlog. No. 102a Zaterdag 29 Augustus 1914: Tiende Jaargang. WE ZEEUHSCHE COW Do tragiek, d. w. z. liet tragische, liet diep treurige, het noodlottige in de ge beurtenissen van een klein volk en dan wordt, wie kan er nog aan twijfelen, het dappere maar ongelukkige België bedoeld, dat zijn neutraliteit, waarop het steunde als op een vasten burcht, met verkrachting van volkenrecht en plechtig bezworen tractaten door Duitschland zag geschonden En bleef het alleen nog maar bij een neutrakteitschennis. Maar ziet, terwijl het niets liever verlangt dan in vrede zich te ontwikkelen en in goede nabuur schap met de andere Staten te leven, wordt het tegen wil en dank gedwongen deel te nemen aan den verschrikkelijkcn oorlog tusschen vijf groote mogendheden, wil het niet zijn eigen voortbestaan op het spel zetten. Waarlijk, zoo ooit dan mocht hier ge sproken worden van een strijd ,.pro aris et focis", voor „altaar en haardsteden". Wat deze krijg het schoone Belgenland kost aan goed en bloed zijner landskin deren is met geen pen te beschrijven, veel minder te schetsen, wat de woede eener hardvochtige Duitsche soldateska in steden en dorpen - ook daar waar zij niet door weerstand werd geprikkeld heeft vernield en verwoest, zoodat het op sommige plaatsen er thans uitziet, als liep men in een vergane wereld. En dan te welen, dat het Belgische volk alleen den schok tusschen Duitsch land en Frankrijk moest opvangen en weken lang weerstand bieden aan het machtigste leger van EuropaWie, die dan niet volmondig en bewonderend moet erkennenBelgië vertoont aan de we reld het schouwspel van een heldenmoed, die ons de helden der oudheid in her innering brengt en gelijk Leonidasinde bergengte der Termopylae met zijn sol daten viel voor de vrijheid en onafhan kelijkheid van Griekenland, niet,omdat zij zooals de schrijver zegt, overwonnen wa ren, maar omdat zij uitgeput waren van het overwinnen „non victi sed vincen- do fatigati" zoo mag ook van de Bel gen getuigd worden, dat alleen de over stelpende overmacht des vijands hen deed deinzen, maar hun heldenmoed on aangetast liet. Trouwens de Duitscher heelt dit erkend; dat generaal von Em- micli aan den dapperen generaal Leman, die gevangen tot hem werd gevoerd, zijn heldenzwaard liet behouden, bewijst het. Sloeg eenmaal Thorwaldsen's beitel in de Lucerner rotsen den stoeren leeuw met den klauw in de vlag als symbool van den moed en de trouw der Zwitsers, België verdient, dat een even geniale beeldhouwer in zijn rotsen een monu ment houwt, dat ten eeuwigen dage zal spreken van den heldenmoed der Belgen bij de verdediging hunner nationale on afhankelijkheid. Mogen de offers, in dien strijd gebracht althans die vrucht afwerpen, welke mi nister De Broqueville aanduidde, toen hij zeide„België kan wel overwonnen, maar niet onderworpen worden." Wij Nederlanders, die met de banden van historie en rasverwantschap zoo nauw met België zijn verbonden, zijn overtuigd geenszins de perken te overschrijden die de handhaving onzer neutraliteit ons stelt, wanneer wij met smartelijke belangstel ling de gebeurtenissen volgen, die zich in België afspelen. Wij zijn het eens met professor Struij- ken, waar hij schrijft in „Van Onzen Tijd" „België strijdt thans niet alleen voor zijne zelfstandigheid, het is ook, zonder het te willen, gemengd in den grooten strijd weet iemand waarom, met welk doel hij wordt gevoerd en zal straks weder slagveld worden. Diepe ellende kwam over het kleine volk, maar ook, of het aan het einde van den krijg zal staan aan de winnende of aan de verliezende partij, winst zal het behalen uit het offer, dat het brengt voor zijn levensbeginsel. Als na den oorlog nauwere aaneensluiting zal worden gezocht tusschen de kleinere De rijkskanselier erkende zelf op den rijks dag, dat de schending van België's neutraliteit een vergrijp was tegen het volkenrecht. staten, die voor het behoud hunner zelfstandigheid niet meer op de trak taten en de rivialiteit der grootere kunnen vertrouwen, zal België in hunne rij onder de eersten staan, omdat het voor die zelfstandigheid zijn bloed heeft gegeven. De toestand. Uit de telegrammen die de berichten brachten van het Duitsche hoofdkwartier volgt altijd in de veronderstelling dat het Wolf bureau niet overdrijft dat het Duitsche leger over geheel het Noord Oostelijk front vooruit dringt en de Engelsch Fransche legermacht tot terug trekken noodzaakt. Ook zou nog volgens een nieuwe mededoeling van den gene- ralen staf een sterk Fransch sperfort ten Oosten van Lunéville, en Marainvillers geheeten, door de Duitschers zijn geno men. De strijdkrachten der verbonden legers concentreeren zich nu rondom Maubeuge, een enorm sterke vesting ten zuiden van Bergen aan de Belgisch-Fransche grens. Of de Duitschers die sterkte zullen aanvallen, dan wel er omheentrekken, staat nog niet vast. Inmiddels gaat de cavalerie haar ganguit de telegrammen blijkt, dat zij reeds een heel eind in Frankrijk is doorgedrongen. Om zooveel mogelijk geoefende troepen naar de Fransehe grens in Zuid-België te kunnen brengen, heeft de keizer besloten dat de Duitsche landstorm zal worden gebruikt om de etapes-linies te beschermen en België te bezetten. Nu zal spoedig blijken of het Fransch- Engelsche leger, dat zeer zeker niet in gebreke zal blijven met grooten moed te strijden, den Duitschen opmarsch door een besliste overwinning in een terug tocht kan doen veranderen. Een nieuwe ramp overkomt het Bel gische volk in de algeheele verwoes ting van Leuven met zijn eerbiedwaar dige St. Pieterskerk, zijn wereldberoemd stadhuis, zijn even beroemde universiteit, afgezien nog van de talrijke particuliere gebouwen, 'tls om bij te schreien. Over die verwoesting luiden de berich ten uit Duitsche bron als volgt: Berlijn, 28 Aug. (W.B.) Over de ver woesting van Leuven, die wegens het schieten van de inwoners op de Duitsche troepen plaats had, meldt de oorlogscor respondent van de „Vossisclic Zeitung" Op een gegeven oogenblik overstelpte plotseling de be volking van Leuven die tot nu toe vredelievend geweest was, uit alle vensters, uit kel ders en van de daken de zich in de straten bevindende ar- gelooze Duitsche wachten en doortrekkende troepen met geweer- en pistoolvuur. Er ontwikkelde zich toen een vreeselijk gevecht van man tegen man, waaraan de heele burgerlijke bevolking deelnam. Onzen soldaten gelukte het, in den kort- sten tijd de razende bevolking meester te worden. Helaas is echter ook bij dezen lafhar- tigen overval veel Duitsch bloed gevloeid. Het gebod van zelfbehoud eischte hier, dat de zware schuld, die de stad Leuven op zich geladen had, dadelijk en zonder pardon werd uitgeboet. En zoo zal deze oude, aan kunstsschatten zoo rijke stad er niet meer zijn. Het lijdt geen twijfel, of de overval in Leuven was door de autoriteiten ge organiseerd en zou den uitval uit Ant werpen ondersteunen. Want beide voor vallen hadden tegelijkertijd plaats. Het is wel aan te nemen, dat de Bel gen thans tot bezinning zullen komen en dat deze laatste les hun den lust tot voortzetting van den franc-tireursoorlog, met toestemming van het gouvernement, zal benemen. Het is begrijpelijk, dat het garnizoen van Antwerpen een uitval deed tegen de insluitende troepen, welken uitval met groote verliezen werd teruggeslagen, maar het is onbegrijpelijk, dat de Bel gische burgerlijke bevolking steeds nog Duitsche militairen aanvalt. Dc Engelsche legatië te 's Gravenhage heeft het volgende bericht over de ver woesting van Leuven ontvangen Het volgende telegram van den Bel gischen j minister van buitenlandsche za ken aan den Belgischen gezant in Londen, gedateerd ;28 Augustus 1914, is lieden aan de Britsche regeering medegedeeld Op Dinsdagavond trok een Duitsch legerkorps na een nederlaag geleden te hebben in wanorde terug naar de stad Leuven. Duitschers op wacht aan den ingang van de stad, die den aard van dezen inval verkeerd opvatten, vuurden op hun op de vlucht geslagen landslieden, hen voor Belgen houdende Ondanks alle ontkentenissen van do autoriteiten be weerden de Duitschers, om hun vergis sing te dekken, dat het de inwoners wa ren, die op heil gevuurd hadden, terwijl de inwoners meer dan een week geleden ontwapend waren, met inbegrip van de politie. Zonder onderzoek en zon der naar eenig protest te luis teren, kondigde de Duitsche bevel li ebbe r aan dat de stad onmiddellijk zou worden ver woest. Den inwoners werd bevolen hun woningen te verlaten, een deel der mannen werd gevangen genomen, vrou wen en kinderen werden in treinen gezet, waarvan de bestemming onbekend is. Soldaten, voorzien van bommen, sta ken alle deelen van de stad in brand. De prachtige 8t. Pieterskerk, de uni versiteitsgebouwen, de bibliotheek en wetenschappelijke instellingen werden aan de vlammen overgeleverd. Verschei dene notabelen werden doodgeschoten. Zoo is deze stad van 45,000 inwoners, de intellectueele hoofdplaats van de zuidelij- ke Nederlanden sinds de 15e eeuw, thans niet meer dan een hoop asch. Dit vergrijp aan de rechten der mensch- heid is zonder precedent in de geschiedenis. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) 27 Aug. 8Vs uur 's avonds. Weenen. Uit het Oostemijksche hoofd kwartier Wordt gemeldsedert 26 Augus tus (worden tusscnen Oostenrijkers en Kus sen gevechten geleverd op het gebied tus schen Weichsei en Dnjester. De Oosten lij ksch Hongaarsch© linkervifeugel is offen sief en treKt zegevierend yooruit. Parijs. De socialistische partij heeft een manifest verspreid, waarin wonslt ge- aegd, dat de socialistisch© ministens er op zullen aandringen dat ©en „levé© en mas se" (©en optrekken in massa van alle be schikbare weerbare mannen) wo.idt voor bereid. Riga. In Oost-Pruisen is door de Rus sen een geregelde postdienst ingesteld. Zoo komen oa.. vanuit Insterherg poststuk ken met Russische postzegels. 29 Aug. 2 uur 's namiddags. Bellijn. Duitsche troepen in Pruisen onder aanvoering van generaal Von Hin denburg hebben het uit Narew voorttrek kend© Russische leger Ter sterkte van 5 legercorpsen groot ,25000 man en 3 cavaleriedivisies 'in een driedaagsc|hen slag in de buurt van Gilgenburg ©n Or- telsburg verslagen en vervolgen tien thans over d© grenzen. Dc Russen hebben groote verliezen. LOSSE BERICHTEN. Van de Belgische grens. (Van den eigen oorlogscorrespondent van „D© Maasbod©.) Donderdag zijn te Ostende verschillende compagnies Engelsche infanterie en ,ook arlilieri© geland. Zo zouden te' zanden: •niet de garde civique trachten Wiest-Vlaan- deren van dja 'Duitschers te zuiveren. Gelijk wij reeds vermeldden, was Don derdag een Duitsche troep te Rcnaix Dij Oudenaarde gearriveerd. D© Duitschers wilden de gemeentekas meenemen, maar de burgemeester merk te don officieren .op-, dat d© gemeente zeen arm was, waarop do Duitschers de be zittingen der gemeente knot rust lietenq De Duitsche officieren gingen dineeren in f-Iotel le Jeune, dronken champagne en noodigden verschillende burgers van Re naix jut pin rruest hen een glas t© komen drinken. Alles werd met goud betaald. De Duitsche officieren verklaarden: De Belgen zijn moedige soldaten en goede schutters; zij staan veel hooger dan de Franschen. Wij willen den Belgischen bur gers geen kwaad doen doch waaneer zij iets tegen ons begaan, dan zijn wij ge noodzaakt streng 'tegenover hen op te treden. Dat zijn de instructies, die wij gekregen hebben. Hoeveel Duitsche troepen er gepasseerd zijn, is niet bekend, doch men scliat ze op ongeveer 2 regimenten. Donderdag is er rond Antwerpen niets voorgevallen, alles is kalm en rustig ge bleven, alleen wordt gemeld, dat tusschen Lier en Hereuthals een sterke troep Duit schers gezien is. Ze zouden ook reeds slaags zijn geraakt met een afdeeling Bel gen, die zich teruggetrokken zouden heb ben. m -li i Een telegram. Koning George van Engeland zond eon telegram aan Koning Albert, luidende: ik ben ontsteld door het bericht van het gevaar dat Gij geloopen heeft door hot werpen van hommen. Ik hoop, dat de Koningin en de kin deren geen nadeelige gevolge-n van de ontsteltenis zullen hebben. Met bewondering volg ik de schoone wapenfeiten Van het dappere leger. De „Magdeburg". ST. PETERSBURG, 28 Aug. (R. O.) Het Westnikbureau meldt: In den nacht van den 28sten Augustus is de Duitsche kruiser „Magdeburg" bij dichten nevel nabij de Russische kust aan den grond geloopen. Alle pogingen om het schip af te brengen mislukten, niettegenstaande de hulp der Duitsche torpedobooten. Tegen den morgen trok de mist op. Twee onzer kruisers, uitgezonden om de „Magdeburg" te zoeken, openden het vuur op den Duitschen kruiser, welke dit beantwoordde, doch weldra tot zwijgen gebracht werd. De Russische granaten, welke de schoorsteenen vernield hadden, veroorzaakten een ontploffing, die den kruiser van den voorsteven tot de brug vernielde. De bevelhebber van den kruiser, een kapitein, en een gedeelte van de officieren en der bemanning werden krijgsgevangen gemaakt. „De Maasbode" teekent hierbij aan: (Deze Russische lezing is in strijd met de reeds gegeven Duitsche lezing, vol gens welke de bemanning zelf de „Magde burg" in de lucht liet vliegen, toen weer stand onmogelijk was. De in 't Duitsche bericht als vermisten opgegevenen zijn blijkbaar alle krijgsgevangen gemaakt, zooals uit het Russische bericht valt op te maken. Red. Een Fransch luchtschip boven Luxemburg. In den nacht van zaterdag op Zondag werden de menschen te Luxemburg in de omgeving van het station door een hevigen knal opgeschrikt. Het bleek dat een Fransch lnchtschip over de stad was gevaren en 5 bommen had neergeworpen met het doel het station te vernielen. De eerste bom kwam terecht bij het station, de tweede in het vrije veld, de derde vlak bij een burg. Deze bom be schadigde een tweetal huizen. De vierde bom viel voor het vorstelijk paviljoen op het trottoir en bleef daar liggen zonder te ontploffen. De vijfde bom vernielde de eerste verdieping en de keuken van het hotel „International". Hoe de Duitschers zich te Hasselt gedroegen, vernamen wij van een Vlissingsche fa milie. Een harer bloedverwanten had te Hasselt een grooten winkel van comesti bles. De Duitschers kwamen tijdens hun oponthoud er geregeld koopen doch zon der te betalen. De winkelier den alge- heelen ondergang zijner zaak vreezende, deed zijn beklag bij een Duitscli hoofd officier, die hem verzekerde dat alles zou betaald worden. Verheugd toog onze winkelier huiswaarts, 's Avonds sloot hij vroeg zijn winkel en terwijl het huisge zin den rozenkrans bad voor den vrede, werd de man uit zijn huis gehaald en na twee dagen gevangen te hebben ge zeten, doodgeschoten. De rest van het zwaar beproefde gezin is nu te Vlissingen, In en om Antwerpen. Men schrijft ons uit Koewacht Dinsdag fietste één onzer vrienden een correspondent van een Noord-Bra- bantsch dagblad van hier over Stekene, Kemseke, St. Gillis, Vraene, Beveren en Zwijndrecht naar Antwerpen. Tot 3 uur van' de Nederlandsche grens was geen soldaat te zien. Alles was tot daar rustig, doch te Vraene stonden aan weerszijden van den weg soldaten, de bajonetten op het geweer, en vroegen onzen vriend om „zijn pampieren". Na een vluchtig door- loopen der passen werd hij doorgelaten. In het dorp heerschte een ongewone drukte. Ingekwartierde soldaten voerden drukke gesprekken met de burgers over liet nieuws van den dag „de Zeppelin". Even buiten het dorp was men ijverig bezig met het graven van loopgrachten en het aanleggen van prikkeldraad. Deze versperringen werden in wijden kring rondom de stad van fort tot fort gelegd. De loopgraven waren duchtig gebarrica deerd met dikke boomstammen, die in den omtrek alle waren geveld. Nog wel tien keer moesten de passen vertoond worden, eer onze vriend te St. Anneke aankwam. Op de Schelde voer geen enkel schip van vreemde nationaliteit. Alleen een paar Belgische stoombooten lagen er gemeerd. Zij voerden naast de Belgi sche, de Fransehe en Engelsche vlag. Aan de aanlegplaats van de overzetboot was het zeer druk. Honderden menschen liepen heen en weer, hingen over de ijzeren ballustraden, lazen kranten en voerden met echt Belgische levendigheid drukke gesprekken, 't Waren grooten- deels werkeloozen, die in vredestijd aan de Schelde den kost verdienen. In de stad heerschte een ietwat zenuwachtige drukte. Duizenden en duizenden burgers en militaren loopen doelloos de bouve- lands op en af. De eleclrische trams zitten vol reizigers. Geen tien passen kan men doen of een krantenjongen steekt u een „gazette" onder den neus. Twintig of meer verschillende bladen worden rondgevent. De meeste verschijnen vier maal daags. En de Antwerpenaar leest alles, wat hij maar te pakken kan krij gen en vertelt nog onder den indruk het laatste nieuws aan menschen, die hij nog nooit gezien heeft. Vooral het laatste nieuws „het werpen van bommen op de huizen van vreedzame burgers", wordt druk besproken en gelaakt Deze laatste daad vooral heeft de Antwerpenaar ver bitterd, maar ook ontzet. Hij waande zich zoo veilig achter zijn sterke vestingen. De Duitscher zoo redeneerde hij mocht nemen wat hij kon, maar Ant werpen nooit, nooit. Hij had niet gere kend op een aanval uit de lucht. En nu met de eerste bommen is de twijfel in Antwerpen gevallen. De lielsche machi nes, die aan zes menschen hét leven ontnamen, zij hebben aan duizenden het zelfvertrouwen ontnomen, het vertrouwen in de onverwinlijkheid van hun stad. Maar ze zullen niet meer weerkomen de sluipmoordenaars, want Jan Olieslagers, de „duvel van Antwerpen", ligt op de loer om hooger te stijgen dan welken Zeppelin ook en hem te doen neerploffen op de plaats van zijn misdrijf. De hoop is dus op „Jan" gebouwd, die eenige dagen geleden door zijn eigen stadgenoo- ten zoo leelijk is belasterd, valschelijk beschuldigd van landverraad. En de Ant werpenaar, mensch van het oogenblik, hij slaapt nu weer gerust, omdat Jan waakt over de Scheldestad. Het werpen van bommen heeft voor Antwerpen nog belangrijke gevolgen ge had. Om 8 uur 's avonds worden alle café's en winkels gesloten, de lichten worden uitgedraaid, ook de electrische booglampen in de straten worden uitge doofd en om 9 uur ligt de geheele stad in rust. Dan begint het vervoer der ge wonden met trams en auto's van het Zuiderstation naar dc verschillende hos pitalen. En dit duurt tot laat in den nacht. -Woensdag was de stad vol vluchte lingen. Menschen met pakjes en korfjes het eenige wat zij hebben kunnen redden komen jammerend van alle kanten, vooral van de zijde van Meche- len. Zij worden meest ondergebracht in de gebouwen der stedelijke kindertuinen. Van de meeste huizen wapperen vlag gen. Van enkele naast de Belgische, ook Fransehe en Engelsche.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1