De Groote Oorlog. No. 102. Vrijdag 28 Augustus 1914:. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. V Paus en Parlement. De dood des Pausen. Welk weder zullen wij hebben kim mm coupT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Gatuepoorfsfraat C 209, GOES Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de j| gulden bij verlies van beide I IP* gulden bij I gulden bij M gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de Él a S B S handen, voeten of oogen. IB 8 verlies van een 8 8 BB verlies I fl verlies van m daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, M ITB H Voorts bij ongeneeselijke |_1H I hand, voet fl fl B fl fl van een fl I een M I GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: S verstandsverbijstering; fl lip* of oog; I duim; W wijsvinger. Ml%p De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wie gelooft in de waarheid van het gezegde dat uit liet kwade vaak het goede wordt geboren en :nn liet bittere hout van druk en lijden niet zelden de zoete vrucht rijpt van eendracht en vrede, zal zich in zijn geloof versterkt hebben ge voeld, toen hij het relaas vernam van de Kamerzitting van 26 Aug. j.l. Daar stonden, eerbiedig luisterend, de vertegenwoordigers van het. Nederland- sche volk met de regeering rondom den voorzitter der Tweede Kamer, die het overlijden van Paus Pius X memoree- rende, hulde bracht aan de nagedachtenis van den ontslapen kerkvorst, met welke hulde de regeering daarop, bij monde van den minister president, ten volle instemde. Wanneer men bedenkt, dat van deze hooge vergadering slechts een vierde ge deelte, van de ministers geen enkele be hoort tot de Katholieke Kerk, dan moet des te meer het nobele en eendrachtige dezer huldebetooging worden gewaar deerd. En dat in deze hulde de erkenning uitstraalt van de vredelievende beteeke- nis van liet Pausschap, kan ons, Katho lieken, niet anders dan verheugen. Het „Kort Verslag der vergaderingen" brengt ons den tekst van het dóór Ka merpresident en minister gesprokene. Het zal zeker meer dan een onzer lezers aangenaam zijn van dien tekst kennis te nemen. Toespraak van den heer Goeman Bor- gesius „Mijne heerenWij vergaderen op het oogenblik, dat velen onzer zijn terugge keerd van den plechtigen lijkdienst ter huldiging van den lioogvereerenden kerk vorst Paus Pius X. De Paus heeft ge beden en geijverd voor het behoud van den vrede en heeft zijn invloed daarvoor in de schaal gelegd. Doch helaas heeft hij nog moeten beleven, dat in Europa de oorlogsbrand is uitgebroken. Men zegt, dat bezorgdheid, bedroefdheid daarover zijn dood hebben verhaast. Of dat waar is, weten we niet, maar wel weten we, dat de Paus, voor den vrede ijverende, niet alleen de harten getrokken heeft van zijn geloofsgenooten, maar van hon derdduizenden en nog eens honderddui zenden daarnevens. Treurig, diep treurig is het, dat in dezen tijd, waarin de oor log woedt, zoovele vredesapostelen aan de menschheid ontvallen. In de geschiedenis zal Paus Pius X niet alleen als bemind en machtig kerk vorst, maar ook als bevorderaar van den vrede bekend blijven. Zijn nagedachtenis zal in Nederland in gezegend aandenken blijven." Toespraak van Z, Excell. minister Gort van der landen, die beginnende te zeggen, dat de Regeering openlijk blijk wenscht te geven van de warme deelneming in den rouw, die een aanzienlijk deel van ons volk vervult, aldus voortging „Het vreedzaam verscheiden van den grijzen kerkvorst kan niet nalaten diepen indruk te maken in een tijdsgewricht, waarin Christenvolken elkander op het slagveld tegemoet treden. Ook zij, die den ontslapen Paus niet vereeren als hoofd hunner kerk, kunnen gelijk door den Voorzitter terecht is gezegd zich vereenigen in liet geloof dat het ideaal door dezen vredesapostel hooggehouden, het ideaal „Vrede op Aarde", door de menschheid eens zal worden verwezenlijkt." Beide toespraken werden beantwoord door den voorzitter der Katholieke Ka merfractie, Mgr. Prof. Dr. Nolens, die zeide dat het op dit oogenblik, nu wij pas teruggekeerd zijn van de droeve plechtigheid, welke wij pas hebben bij gewoond, weinig passend zou zijn iets toe te voegen aan de welsprekende woorden van den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad en van den Voor zitter dezer Kamer. Maar wel is het spre kers plicht, voor die woorden den dank uit te spreken, niet alleen van hemzelf en van zijn partijgenooten, niet alleen van liet Katholieke volk in ons land, dat zich thans zoozeer één gevoelt met andere groepen, maar ook uit naam der geheele Katholieke kerk. Het korte huidewoord vau don Voor zitter der le Kamer vermeldden wij reeds gisteren. Terecht mocht „De Tijd" opmerken „Gisteren heeft de geschiedenis de fout gewroken, welke door de uitsluiting van den H. Sloel op de Vredesconferentiën werd begaan. En dat het kleine Neder land in dezen voor Europa getuigde, strekt onze natie tot even groote eer als liet schrijven bij de opening der Eerste Vre desconferentie door H. M. de Koningin gericht aan wijlen Z. H. Paus Leo XIII Vóór Pius' pauskeuze. De „Tijd" brengt het volgende in herinnering Wat door de Venetianen zelve over de verhouding tusschen hen en hun patri arch en over diens werkzaamheid in hun midden geschreven is, klinkt schier als een dithyrambe van dankbaarheid en geestdriftige vereering, en het was, of de bewoners der oude Dogen-stad gevoel den, dat hen een smartelijk verlies dreig de. toen kardinaal Sarto in Juli van het jaar 1903 ter bijwoning van het Concla- naai' Rome vertrok. Alle katholieke vereenigingen en werk liedenorganisaties stonden aan liet stati on geschaard, en met ontroering in de stem sprak de algemeene voorzitter tot den vertrekkendeu kardinaal„Wij zul len uwe Eminentie wel niet terugzien, want God heeft voor u een hooger ambt weggelegd." Wel antwoordde Mgr. Sar to, dat hij er geen oogenblik aan dacht Paus te kunnen worden, zoodat hij zich dan ook maar voorzien had van een retourbiljet, doch de Venelianen hadden gelijk de uitslag van de laatste stem ming van Maandag 3 Augustus was, dat kardinaal Sarto met 50 stemmen (tegen over 10, uitgebracht op kardinaal Ram- polla en 2 op kardinaal Gotti) gekozen werd tot opvolger van Leo XIII op den Stoel van Sint-Pieter. „Zoudt ge wel willen gelooven", zeide, kort na de Pauskeuze, kardinaal Gibbons tot een zijner vrienden, „dat juist de groote bescheidenheid, maar tevens de groote wijsheid, die uit zijn woorden spraken, hem meer en meer de aandacht deden trekken van het conclave? Uit zijn woorden leerden wij hem nog beter waardeeren dan uit hetgeen wij van die genen, welke hem kenden, vernamen om trent zijn arbeid. Toen ik den avond voor zijn verkiezing hem ging opzoeken, ten einde te trachten zijn bezwaren te overwinnen, kreeg ik ten slotte hoop, dat hij wel het hoofd zou buigen." Het conclave. Men seins uit Rome aan ,,De Tijd". Z. E. Kardinaal Mercier, Aartsbisschop van Mechelen, is Maandag alhier aange komen. De Kardinaal zag er zeer ernstig uit en vernam met smart de laatste be richten van het oorlpgstooneel, den terug tocht van liet Belgisch leger naar Ant werpen enz. Z. E. Kardinaal dr. von Hartmaan, Aartsbisschop van Keulen, is onderweg. Evenals andere kerkvorsten lieel't ook hij een herderlijk schrijven gericht aan zijn diocesanen, waarin hij zegt,„Een heilige eed verplicht mij, aan het Con clave deel te nemen en zoo zal ik naar Rome gaan, hoe smartelijk liet mij ook valt in dezen ernstigen ooriogstijd mijn trouwe kudde te verlaten. Tot nu toe zijn 43 kardinalen te Rome waaronder 16 niet-ltalianen. Men ver wacht dat circa 60 kardinalen aan de pauskeuze deel zullen nemen. Pius X en zijn moeder. Pius X was de zoon van eenvoudige lieden die met hard werken den kost moesten verdienen. Nooit vergat Pius X wat zijn moeder zijn vader stierf reeds vroeg voor hem had gedaan. Bij Zijne terugkeer uit Rome, waar hij Zijné aanstaande benoeming tot pa triarch van Venetië had vernomen, be zocht Hij Zijne oude moeder in de nederige woning te Riese. In liet ouderlijke huis aangekomen deelde Hij Zijne verheffing mede aan Zijne moeder, die allengs tot de overtuiging gekomen was, dat het Gods wil was, dat liaar zoon tot een hooge waardigheid was geroepen en dat men er eenvoudig zich aan moest onder werpen. Op weg naar de woning Zijner moeder had Hij het plan gevormd haar mede te nemen naar Rome en haar aan Leo XIII voor te stellen. De goede, eenvoudige, bijna 80-jarige vrouw, die nog nooit liaar geboortedorpje Riese had verlaten, wilde van een reis naar Rome niets weten. Wat zag zij, die, eenvoudige vrouw, er tegen op om zich aan het schitterende Pauselijk Hof te moeten gaan vertoonen moeder Sarto, die slechts de taal der landlieden uit Riese sprak, schrikte terug voor het denkbeeld, dat zij aan den Paus zou worden voorgesteld. De zoon hield bij Zijne moeder aan. Paus Leo XIII moest zoo wilde hij Zijne moeder leeren kennen. Zijne moe der, die Hij zoo innig lief liad, die zich zoovele opofferingen voor Hem had ge troost. Do zoon wilde dat Zijne moeder, alvorens te sterven, den Paus zou zien dat zij deelen zou in de eer, welke haar zoon gebracht werd. Moeder en zoon vertrokken naar Rome. De goede, oude vrouw werd door Leo XIII ontvangen op den eigen dag, dat haar zoon tot kardinaal werd verheven. De samenkomst van Leo XIII met de moeder van den Paus was treffend. Met Zijn zoeten glimlach ontving de H. Va der de eenvoudige vrouw, die Hij geluk wenschte een zoon te hebben als haar Josef. Leo XIII schonk zijQ Apostoli- schen zegen aan de oude vrouw en voegde er den wensch bij, dat zij zich nog lang in het geluk van haar zoon mocht ver heugen. Aan al de plechtigheden en feesten, verbonden aan de verheffing tot kardi naal, moest moeder Sarto, op uitdruk kelijk verlangen van haar zoon deelnemen. De goede vrouw werd er door verblind, zij wist er zich later alleen van te her inneren, dat zij haar zoon zag geheel in het rood der kardinalen gekleed, omringd van een schitterenden stoet van prelaten. Door de vele beslommeringen, verbon den aan zijn benoeming tot patriarch vau Venetië, kon kardinaal Sarto niet met zijn moeder huiswaarts koeren. De oude vrouw vertrok alleen, den wensch te kennen ge vend, dat zij toch nog eenmaal, alvorens te sterven, het geluk mocht hebben haar zoon te zien. Eerst eenige maanden later kon kar dinaal Sarto den wensch van Zijne moe der vervullen. Op een Octobermorgen stapte hij in een naburig station uit den trein en reed in een gewoon rijtuig, slechts als een voudig pastoor gekleed naar Riese, naar Zijne moeder. Kardinaal Sarto had de eenvoudige klee ding van pastoor aangedaan om elke luis terrijke ontvangst te vermijden. Om Zijne moeder te verrassen had Hij in een reis koffer het schitterend gewaad van kar dinaal der II. Roomsche Kerk medege bracht. Dit gewaad wilde kardinaal Sarto, die weldra liet paleis ging bewonen van de patriarchen van Venetië, ook dragen in het nederige huisje, waar Hij het eerste levenslicht aanschouwde. Moeder Sarto was al sedert eenige maanden bedlegerig, doch toen haar de tijding gewerd, dat haar zoon gekomen was, richtte zij zich in haar bed op en weldra lag kardinaal Sarto in de armen zijner moeder. Dit was de laatrie maal, dat moeder en zoon elkander zagen. Enkele maanden later, den 2 Febr., overleed zij. Nouit heeft Pius X vergeten, wat Hij aan Zijne moeder verschuldigd was. Hiervan getuigt het opschrift, dat Hij op haar grafstede deed beitelen en het is ook wellicht aan de devotie der moeder voor den H. Franciscus van Assisië te danken, dat Pius X de gunst van den Portiuncula-aflaat heeft uitgebreid. (Zei.) De toestand. Uit het telegram dat wij gisterenavond ontvingen en dat spreekt van het over brengen van Duitsche troepen in 170 treinen naar de Oostergrenzen blijkt dat Duitschland het Russische gevaar niet onderschat. De generale staf verzekert, dat nog voor het einde der maand be slissende dingen op het oostelijk oorlogs terrein zullen gebeuren. De val van Longwy, de Fransche vesting aan de Luxemburgsche grens wordt door de Franschen erkend. Een officieel communiqué zegt: Longwy, dat sedert 3 Augustus werd gebombar deerd, heeft heden, na 24 dagen tegen stand, gecapituleerd. Meer dan de helft van het garnizoen was gedood of gewond. De gouverneur is tot ridder in het Legioen van Eer benoemd. De groote strijd bij de Zuid-Belgisch- Fransche grens duurt nog voort en moet zeer heftig en bloedig zijn. Duitschland zet er alles op om zich hier vrije baan te maken teneinde met Frankrijk af te rekenen, vóórdat Rusland te ver is door gedrongen. Sommigen achten het voort trekken der Duitschers te roekeloos; ze zouden op geen linies letten en een slechte communicatie pnderhouden. De schrik zit er in Noord-Frankrijk al in want aan non-combattanten is bevolen Duinkerken te verlaten, terwijl uit de namiddagtelegrammen van lieden blijkt, dat Rijssel zich op 't lot van Brussel voor bereidt. Ook op den Duitschen linker vleugel is het succes blijvend. Duitschland's bondgenoot en wapen broeder heeft bij Krasnik als de be richten waarheid spreken een over winning op de Russen behaald die de Duitsche overwinning bij Metz evenaart. De strijdende legers vochten overeen breedte van 70 K.M. De aanvallen der Oostenrijkers moeten in onstuimigheid die der Japanners nog overtreffen zooals Russische gevangen genomen officieren die indertijd den Russisch-Japanschen krijg medeniaakten, verhalen. De strategische beteekenis van de overwinning is deze, dat de aanvallende beweging in de richting van Galicië tot stilstand is gebracht en dat de vijand onder zware verliezen tot den terugtocht is gedwongen. In Weenen is natuurlijk groote vreugde. Keizer Frans Jozef heelt zijn vriend Keizer Wilhelm een warmen gelukwensch gezonden naar aanleiding der Duitsche overwinningen en hem het grootkruis die Maria Theresiaorde geschonken. Den infanterie-generaal Von Moltke schonk hij het commandeurskruis derzelfde orde Op zee heeft Duitschland behalve het verlies van den kruiser „Magdeburg" ook dat van den huipkruiser „Wilhelm der Grosse" te betreuren. Een Engelsch pantserdekschip boorde hem in den grond. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) 27 Aug. 8Vs uur 's avonds. Keulen. De „Koln. Zeitung" merkt op naar aanleiding van. de samenstelling van het nieuwe Fransche ministerie: In 1870 teekende de nieuwe regeering voor de nationale verdediging na den tocht naar Sedan, het begin van het einde. Weenen. Over de overwinning der Oos tenrijkers bij Krasnik wordt nog gemeld, dat niet alleen het leger, maar ook de reserve-cavallerie met groote dapperheid streed, verschillende escadrons kwamen tot in de loopgraven, welke zij bezetten. Berlijn. De „Berliner Tageszeitung" meldt, dat Generaal Leman naar de ves ting Maagdenburg is overgebracht. Amsterdam. Naar gemeld wordt zijn gisteren 170 treinen met Duitsche militai- Verwachting tot den avond van 29 Aug: Zwakke tot matigen, Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijken wind. Meest lieht- tot halfbewolkte lucht. Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. ren Van het Westen van Duitschland naar de Russische grenzen overgebracht. Mechelen. Naar men ons seint zouden zich te Mechelen geen Belgen meer be vinden. 60000 vluchtelingen hebben de stad verlaten. Volgens bewering van som mige vluchtelingen zouden de Duitschers verklaard hebben, dat nu het Belgische le ger hen wederom hebben aangevallen, zij uit wraak de stad Antwerpen zouden plat. schieten. Gent. Volgens de „Flandre Liberale" heeft het Engelsche eskader, dat voor Ostende kruist, troepen en mitrailleuses ontscheept. Gent. Emile Vandervelde, socialistisch piinisier van Staat, heeft deelgenomen aan de gevechten tusschen Mechelen en Vil voorde en de troepen aangemoedigd te strijden voor de rechtvaardigste zaak ter wereld. Straatsburg. Uit Dalheim in Lotharin gen wordt gemeld: Nadat op 20 Augus tus op Duitsche troepen geschoten was gaf de militaire commandant bevel het dorp te beschieten. Dalheim, een dorp met 286 inwoners, werd daarna bescho ten en met den grond gelijk gemaakt. LOSSE BERICHTEN. De oorlogsschatting In België. Naar de j,Indéptendance Beige" meldt, heeft men geheel onjuiste cijfers opge» geven Voor de oorlogsschatting, door de Duitschers aan Brussel en de provincie Brabant opgelegd. De stad Brussel moest binnen drie dagen 50 millioen francs op brengen, teTwijl van de pyovinoie Bra bant vóór den lsten September 450 mil lioen francs geëischt werden. Schrijven van den bisschop van Luik. Zondag is in alle kerken van het bis dom Luik een schrijven van den 73-ja- rigen bisschop;, mgr. Rutten, voorgelezen, waarin deze, na een korte mededeeling over den dood van Pius X z.g., de be volking toet de volgende woorden tot. kalmte aanmaant: „Wij smeeken u dringend, u van elke vijandelijkheid en zelfs van elke onvrien delijkheid jegens het Duitsche leger te onthouden. In den toestand, waarin wij; ons bevinden, moet elke handeling van dien aard als een misdaad beschouwd worden, welke de Duitschers1 tot repjre- saille-maatregelen zou dwingen, waardoor vaak do 'pnschuldigen het eerst getroffen worden. De Duitsche autoriteiten hebben mij uitdrukkelijk verzekerd, dat geen strenge maatregelen zullen getroffen worden, als de bevolking haar rust én kalmte weet te behouden. Wij vertrouwen vast op] u allen, dat gij onvoorwaardelijk aan onze dringende bede zult gehoor geven, en dat gij er vol gens uw krachten toe zult bijdragen, dat dit verzoek door allen nagekomen wordt, opdat de verschrikkingen van den oor log nog niet geweldiger over ons neer komen". J Japan's politiek. In Tokio heeft de regeering een lange verklaring doen piubliceeren over de po litiek van Japan. Volgens die verklaring bestaat die politiek hierin, dat in de toekomst zal worden gehandeld nret strikte inachtneming van de bepalinge» der alliantie met Engeland en inet die der overeenkomsten met 'de Vereenigde Staten en China. Japan zal Kiao-tsjou aan China terug geven, en voor de territoriale integriteit' van China opkomen. Het zal al het mo gelijke doen om den argwaan omtrent

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1