EXTRA EDITIE VAX 0 UUR. De Groote Oorlog. No. 101a. Donderdag 27 Augustus 1914. Tiende Jaargang. De dood des Pausen. Rome, '26 Aug. (R. 0.) De Braziliaan- sche kardinaal, Joachim Arcoverde de Albuguerque Cavalcanti, aartsbisschop Rio de Janeiro, vertrok dadelijk, bij het vernemen van den dood des Pausen naar Rome, waar hij heden aankwam. Voortdurend is men in het Vaticaan ijverig aan het werk en worden vertrek ken in gereedheid gebracht voor het con claaf. De telefoon centrale van het Vaticaan is geïsoleerd om elke verbinding van het conclaaf met de buitenwereld af te snijden. (Msbode.) De toestand. De „Echo de Paris" zegt dat de gege ven cijfers van den slag in Zuid-België (450.000 verbondenen tegen 800.000 Duit- schers) niet juist zijn. Dat zal dan wel beteekenen, dat het getal der Duitsche troepen te hoog is aangegeven, met de bedoeling wellicht te doen zien dat alleen de overmacht, niet de dapper heid der Duitschers de Franschen tot terugtrekken dwong. Typisch vaag zijn ook sommige z.g. officieele Fransche oorlogsberichten b.v. dit over den strijd in Fransch Lotharingen: „Na 3 dagen van vechten en ontzagge lijke verliezen is het moreel van de troe pen uitstekend en zijn de manschappen nog verlangend om te vechten." Hieruit blijkt niet of de troepen nog verlangen te vechten teneinde een ge leden nederlaag te herstellen dan wel om een nieuwe overwinning te, behalen. Toch wordt in een officieel bericht van Dinsdagmiddag medegedeeld dat de Duit schers op de Fransch-Belgische grensde aanvallende beweging hebben hervat zij zijn dus op hun verhaal gekomen van den vreeselijken strijd in Zuid-België, die vooral in Charleroi dat geheel ver woest is allerbloedigst moet zijn ge weest. Reeds zijn hun verkenners en voorloopers de cavallerie gezien te Douai, 25 K.M. landwaarts in en kan men er zeker van zijn dat zij den op- marsch naar Parijs zullen forceeren, \vat het ook moge kosten. Want dat het offers kost, blijkt uit een bericht volgens hetwelk een Duitsche cavallerie-coloune bij Boucbain door de Fransche artillerie werd vernietigd. En de val, die in België voor de Duit schers zou openstaan, blijkt óf niet gezet te zijn öf een klem te zijn geworden voor hem die den val zette. Men schijnt in Frankrijk dan ook het gewicht van den toestand te begrijpen. De opperbevelhebber van het Fransche leger heeft, daar de krijgsverrichting tusschen Maubeuge en den Donon over het lot van Frankrijk en den Elzas moet beslissen, al de krachten der natie op geroepen, inbegrepen die welke zich in de Rijn-vallei bevinden. Een donker punt blijft voor de Duit schers het oosten van hun rijk, waar de Rus groote vorderingen maakt, zoodat de generale staf de strategische basis heeft moeten verleggen en de grens districten tijdelijk moet prijsgeven. Arme grensdistricten, wat zullen zij het oorlogswee moeten voelen. Het Belgische leger blijft teekenen van leven geven en door 'goedgemikte uitvallen de Duitschers verontrusten, die Mechelen en verschillende dorpen met groote verliezen moesten ontruimen. Dat de Duitschers een open, onbe schermde stad als Mechelen beschieten en daarbij hun geschut op den monumen talen Sint Romboutstoren richten, doet verre van sympathiek aan en het is te begrijpen dat de Amerikaansche gezant te Berlijn tegen een even onedele oor logsdaad het werpen met bommen uit den Zeppelin op Antwerpen heeft geprotesteerd. Oostenrijk heeft tegenslag in Servië, zooals uit de telegrammen blijkttegen de Russen schijnt het zegevierend op te treden. De spoedige val der Namensche forten wordt door het Engelsche dagblad de „Times" opzienbarend genoemd. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) 26 Aug. 8 uur 's avonds. Nlsj. •In het gevecht bij het Tzerge- bergte aan de Druna streden 300.000 Oostenrijkers, zij zijn door de Serviers verslagen, er werden 15000 Oostenrijkers gedood, 30.000 gewond en 15000 krijgs gevangen gemaakt. De Serviers maakten 75 kanonnen buit. Berlijn. Alle forten bij Namen zijn gevallen, Longwey is na korten tegen stand genomen, de boven Elzas is tut op onbeduidende deeleu westelijk van Col- mar door de Franschen ontruimd. Milnchen, De Koning van Beieren is naar het oorlogsterrein vertrokken, de Koning van Wurtemberg kwam in het hoofdkwartier aan; de Keizer bezoekt eiken dag van 111 uur de gewonden. Frankfort, Alhier zijn 50 gewonden van het 81e regiment aangekomen, Prins Friedrich Karl von Hessen verhaalt, dat toen zijn vaandrig werd doodgeschoten, hij zelf het vaandel had gegrepen en zijn regiment ter overwinning geleid. Antwerpen. In den afgeloopen nacht trachtte een Zeppelin boven de stad te komen, doch was door de genomen voor zorgsmaatregelen genoodzaakt terug te keer en Mechelen. Gisteren en van nacht heb ben gevechten plaats gehad waarbij de Duitschers met groote verliezen werden teruggeslagenmen beschoot hen uit de forten Wolhein en Wiilebroeck; de Belgen veroverden een kanon. Ostende. Een Duitsch eskadron is door 90 gendarmen verslagen, een officier werd krijgsgevangen. Te Kousen zijn de Duit schers door de Franschen teruggeslagen. Brussel. Alles is hier kalm. Ostende. De Engelsehen zullen binnen kort manschappen ontschepen. In Oost en West-Vlaanderen maken de Belgische gendarmen jacht op de Ulanen, aan de Zuidergrens is een gevecht geleverd tus schen Franschen en Duitschers. LOSSE BERICHTEN. Van de Brabantsche grens. In Budel meldt de Meyerijsche Crt. komen van uur tot uur vluchtelingen uit België hun intrek nemen. Gansche families komen ijlings over de grens en huren woningen en kamertjes, hokjes zelfs tot eiken prijs. Deze lieden zijn razend van schrik en weten de on zinnigste vertelsels op te disschen over Duitsche weerdheden. En wij vreezen, dat nog velen naar hier zullen vluchten, daar het totnogtoe meest al de notobelen der gemeenten zijn, die het voorbeeld tot uitwijken geven. Uit Rusland. LONDEN. 26. Augustus. (Part.) Een Exchangetelegram uit St. Petersburg be helst, dat, naar men gelooft, de hoofd macht van het Russische leger heden den opmarsch naar Posen zal aanvangen. Uit Engeland. FALMOUTH, 26 Augustus. (Reuter.) Hier is het Nederlaudsche stoomschip Postdam aangekomen uit New-York. Het schip had 4UU Duitsche en eenige Oosten- rijksche reservisten aau boord. Dezen bijna allen, zijn krijgsgevangenen gemaakt. Gevechten bij Antwerpen? ROOSENDAAL, 26 Aug. (Partt.) Naar wij van personen hooren, die vanmorgen van over de grenzen hier aankwamen, werden den geheelen nacht en ook he denmorgen gevechten geleverd in den om trek 'van Caimpthoujt. (Msb.) Een Oostenrijksche overwinning in Polen. WEENEN, 26 Aug. (C'orr. Bur.) He,t hoofdkwartier meldt De (hiedaagsehe slag hij Krasnik (ton 0. v. d. AVeichsel) is gisteren met oen volledige overwinning van onze troepen geëindigd. De Russen weiden uit hun gèheele, ongeveer 70 K.M. breede front geworpen en sloegen op de vlucht in de rich ting van Lublin. De positie van Frankrijk. WEENEN, 26 Aug. (W.B.) De Spaan- scho gezant alhier verklaarde in een in terview. aan een man van het „None Weiner Abendbl.", dat hem ov,er het uit breken 'van een revolutie in Parijs niets hekend was. De toestand was .echter, voor Frankrijk buitengewoon ernstig; blijkens boven al len 'twijfel verheven berichten van den Duitschen generalen staf was het Fransche leger in het centrum teruggeworpen. Bin nen zeer korten 'tijd zou het Duitsche leger Recht op Parijs aanrukken. Do gezant verklaarde verder: Het zege vierende Duitsche volk was steeds met het vurigste verlangen naar den vrede bezield. 'De traditioneele geest der Duit sche 'politiek is een geest van edele grootmoedigheid. Indien Duitschland nu definitief met Frankrijk afrekent, verze kert het zich niet een vrede, maar den vrede. (Msh.) Het gevolg van schieten door niet- combattanten. Uit de mededeeiiugen van een reiziger die van Spa dwars door België naar Nederland ging: Nadat wij allerlei binnenwegen ge volgd hadden en allerlei hinderpalen, zooals omgekapte hoornen, vermeide brug gen en met prikkeldraad afgezette wegen gepasseerd waren, kwamen wij doorliet dorp Louvigné. Een vreeselijk treurigen aanblik hadden wij bier. Het geheeie dorp (ongeveer 80U zielen) was afgebrand en de IijKen van tai van mensclien van de ongelukkige bevolking lagen schots en sclieef over den weg, allemaal door schoten, sommige met de ingewanden uit het lichaam puilende. Vrouwen en kinderen had men ver jaagd en dezen is dan ook geen leed geschied, uitgezonderd degenen die niet. wilden vertrekken. Van dezen heb ik er eenige gezien, waaronder twee zeer oude vrouwtjes, die met iugeslageu schedel over de lijken van de mannen op den grond lagen. De reuen van deze barbaarsche moord partij was, naar een Duitsch ofheier mij verzekerde, dat, terwijl de soldaten dien nacht in dat plaatsje ingekwartierd waren eenige van tien verraderlik waren dood geschoten onder hen was een liooge officier, die, ua een ontbijt gebruikt te hebben, betaalde met een 20 markstuk, en terwijl bij geld terug ontving, a bout portant uoor den zoon van den waard zeiveu doodgeschoten werd. Eu alleen om den schrik er in te bren gen, was men toen overgegaan tot dezen barbaarsclien maatregel I (N. R. C.) Tsingtau. Blijkens nadere berichten is deze haven plaats niet gebombardeerd doch alleen geblokkeerd dour de Japanners. Of het echter daarbij blijven zal, is een andere vraag. Vrijdagavond werd een cijfer-tele- gram van den Duitschen keizer, het gar nizoen bevelende de positie tot het uiter ste te verdedigen, op het appèl voorge lezen en door de Duitschers met Stoïcijn- sche koelbioedigiieid ontvangen. Zij bliezen met dynamiet alle hooge gebouwen op, die bij den aanval van de vloot als uitkijk konden dienen. Evenzoo werd gedaan met de spoorburg op de grens van het gepachte gebied. De Ciiiueesche dorpen binnen dit ge bied werden met den grond gelijk ge maakt de inwoners ontvingen gedeelte lijk eeue vergoeding. Zeer wordt door de Duitschers ge waardeerd, dat keizer Frans Jozef aan het Uostemijksehe oorlogsschip „Keizerin Elizabeth", dat in de DuitschUhineesche wateren ligt, gelast heelt dapper mee te vechten. Van iemand die te Canne was en het huis bezocht van den burgemeester, waar de dubbele moord bedreven werd door Dunsche soldaten verneemt een corre spondent van „De Maasbode". Voor bet dorp lag het .lijk van een man, onder een bundel stroo. We zagen het gezicht gewond en bebloed en een zwernr van vliegen woelde er over heen. VV at vei der lagen twee vrouwen-lijken. We durfden er niet naar omzien, zoo had het eerste gezicht ons ontroerd en vervuld met afgrijzen. In de kamer waar de misdaad plaats greep, waren spatten bloed te zien tegen de zoldering. Alle meubelstukken waren er kort en Klein geslagen. Er was geen stuk meer heel. De wacht bij de grens vertelde, dat tien Pruisen, die schuldig gehouden werden aan het misdrijf, door de Duitsche overheid werden gefusilleerd. Het is interessant, dat de Duitschers op den dag der bezetting van Brussel de Belgische vlag niet van het stadhuis heb ben verwijderd. Een correspondent schrijft daarover: Van het stadhuis wapperden drie vlaggen: in het midden (en het hoogst) de Belgi sche vlag, rechts de Fransche en links de Engelsche. Toen de Duitschers het gebouw hadden in bezit genomen kwam de vlag van Brussel in top en daarnaast maar lager de Belgische vlag en de Duitsche vlag. (N. R. Ct.) De verliezen der Engelsche troepen in den slag in Zuid-België bedragen vol gens mededeeling van generaal French ongeveer 2000 dooden en gewonden. De toestand in Elzas-Lotharingen. PARIJS, 26 -Aug. (R.O.) Een officieel communiqué deelt mede, dat de rechter vleugel der Fransche troepen gisteren na tegenaanvallen gedaan te hebben in Lotharingen terugtrok. In den Elzas sloe gen de Fransche troepen over het alge meen de Duitsche tegenaanvallen af. Het communiqué voegt er aan toe, dat de operaties in den Elzas in ieder geval slechts van secundair belang zijn. Belgische waardeering. MAASTRICHT, 26 Aug. (Particulier). Gisterenmiddag stapte hier aan het grand hotel Du iévrier et de l'aigle noir af prins Albert de Ligne, gezautschapsraad van Z. M. koning Albert van België met zijn gemalin. Na een bezuek te hebben gebracht aan Z.Exc. den commissaris der Koningin in Limburg en den burgemeester van Maas tricht, om namens den koning van België dauk te brengen vuor de verleende gast vrijheid en de goede zorgen besteed aan de Belgische vluchtelingen te Maastricht, bezocht de prins de verschillende zieken- iiirichtingen van het Roode Kruis. Hedenmorgen bezochten de prins en de prinses de Belgische vluchtelingen, waarbij de burgemeester de hooge gasten vergezelde. (Msbode.) Diezelfde Prins de Ligne is zwaar ge troffen door den dood van zijn broeder, die in België sneuvelde. De gezant zelf heeft tot zijn droefheid voor eenige dagen vernomen van den dood van zijn neef, graaf Van der Burch, luitenant bij het regiment Belgische lanciers, gedood bij Dieat in een voorpostengevecht, (N. R. Ct.) Franctireurs. Uit een brief van een beambte van een reisbureau, die vorige week te Luik vertoefde Terwijl nu onze reizigers bij de Kom- mandaniur stond te wachten, werden er- een zestig franctireurs binnengebracht. Hen allen wachtte de kogel. Den volgenden morgen werden er des morgens 40 gefusilleerd en nauwelijks was dit droevig tooneel ten einde, of op een kar werd weer een tweetal francti reurs binnengebracht. Een boer en zijn vrouw, de laatste doodsbleek, haar arm om den hals van haar man geslagen. Beiden zagen er vreeselijk ellendig uit. De aanblik van dit tweetal zou onzen zegsman altijd bijblijven, naar hij ons verzekerde. Alle omstandeis waren zeer ontroerd. Twee uur later behoorden man en vrouw niet meer tot de levenden. Uit een brief van een Duitsch officier opgenomen in het „Düsseldorfer Tage- biatt" „Wij moeten wel alle dorpen platschie ten, zooals gisterenwant de burgers, vooral de vrouwen schieten op de oprukkende troepen. Gisteren schoten burgers van den Kerktoren bij X op in fanterie en vernietigden een halve com pagnie brave soldaten. De kerels werden naar beneden gehaald en gefusileerd en de plaats in brand geschoten. Een vrouw hakte een gewonden ulaan het hool'j aj- Zij werd gepakt en moest het hoofd iii haar boezelaar naar Y dragen en werd daar gedood. Ondanks dit alles trekken wij voort. Mijn fameuze kerels zijn moe. dig. Zij snakken naar wraak. Zij bescjler. men hun officieren en als wij franctjreurt. enz. betrappen, worden zij aan de boomen langs den weg opgehangen". De ellende van den Oorlog. „Wat ik zag, was een honderdste deel van wat er gebeurt in België, en er is geen zee zoo groot, die in tientallen jaren uitwischt de ellende en de schande van dezen oorlog, en nog langzamer dan het bloeiende land zich herstelt van oogstvernieling en dorpenbrand, zal het hart van den Belg weer mild en zacht worden, wijl er vrouwen ronddwalen nu zonder dak en kinderen zonder ouders." Zoo schrijft Joh. Luger in „de Tel." en vervolgt dan: Er zijn nog menschen die je gaan verdenken van jagerlatijn en zeggen „zou dat nou wel allemaal waar wezen", alsof men lust zou hebben de ellende te vermenigvuldigen die het moderne oorlogsbedrijf stelt. Als de verschrikkelijke slachting voorbij is, dan kan België, het bloeiende land, welks grenzen zoo ongemerkt ineenvloeien, met de onze, een bedevaartsoord worden voor met nationale eer spottende vader landers, en voor de kleine volken, die niet genoeg waarde hechten aan hun eigen verdediging, „omdat ze er toch niet tegen op kunnen." Van de Duitsche grens tot Luik wat kilometers die een auto in een paar kwartiertjes even afkrabbelt dat meende de Duitsche armee in een vier- en-twintig uur klaar te spelen. Dat had den ze dan ook klaar gekregen, wanneer er in de forten geen Belgische jongens hadden gezeten, die wisten hoe je met een kanon moet doen en die dan ook hun tanden op elkaar klemden, wijl ze misschien van Luik tot de grens ergens een huisje hadden staan, waar een oude vader of een jong meisje woonde en er bij een wereldoorlog op oude vaders en jonge meisjes minder gelet wordt. Het is dus zeker, dat iedere Belg precies weet waar het om gaat, wanneer liij met een stevigen ruk de grendel van zijn geweer openschuift en er een nieuwen patroonhouder induwt. De stelling Antwerpen. Uit gezaghebbende bron werd aan het „Handelsblad van Antwerpen" gemeld „De werken van het in staat van ver dediging stellen der versterkte stelling Antwerpen zijn met de grootste bedrij vigheid voortgezet. „De inrichting der verdediging heeft breede vrijmaking van schietvelden noo- dig gemaakt, wat voor gevolg had huizen tot op den grond te doen verdwijnen, booinen en struikgewas neer te halen, enz. Wij zijn gelukkig vast te stellen, dat niettegenstaande de uitgebreidheid der opofferingen, welke men heeft moeten opleggen aan talrijke inwoners van den Antwerpschen omtrek, allen, zonder uit zondering, eene rechtzinnige vaderlands liefde hebben aan den dag gelegd en zonder de minste klacht in die opoffe ringen hebben toegestemd. „Wij zijn fier en gelukkig hulde te brengen aan de vaderlandsliefde van de Antwerpsche bevolking en wij zijn over tuigd, dat heel België haar diep erken telijk zal zijn voor die edele houding. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat dank aan de aan den dag gelegde werk zaamheid en dank aan de zelfopoffering van onze bewonderenswaardige troepen, meestendeels bestaande uit soldaten van de oudere, binnengeroepen klassen, Ant werpen, moest het aangevallen worden, onmneembaar zou zijn. „Wat er van zij, het Antwerpen van 1914 zal in staat zijn eene belegering uit te houden, die ia de geschiedenis onder de beroemdste belegeringen zal mogen gerangschikt worden. „Moeten wij herinneren, dat met be perkte verdedigingsmiddelen Antwerpen in de XVIe eeuw gedurende dertien maanden heeft weerstand geboden (1584- 1585) aan de geweldige troepenmacht, die Alexander Faruèse, hertog van Par ma, een der grootste veldheeren van zijnen tijd, tegen Antwerpen had afge zonden Op eerewoord vrij. De burgemeester van Bree, een dorpje bij Hamont, niet ver van onze Brabant sche grens, was door de Duitschers met den pastoor als gijzelaar gevangen ge nomen, omdat door burgers op de Duit schers zou zijn geschoten. De burgemees ter houdt vol dat het schot is gelost door

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1