UIT ZEELAND. KERKNIEUWS. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt Burgerlijke Stand. Marktberichten. No. 101. De dood des Pausen Onze zeevaart op Engeland. Londen, 24 Augustus. (R.O.) Het Hol- landsch motorschip „Zeemeeuw" is heden morgen te Grymsbey aangekomen met een lading boter en margarine. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan liet Steuncomité 1914 in Den Haag een brief doen toekomen, waarbij H. M. zich hoeft verbonden voorloopig, gedurende 20 achtereenvolgende weken, een belang rijke wekelijksclie bijdrage ter beschikking van het Steuncomité 1914 te stellen. Ondergoed voor de dienstplichtigen. De minister van oorlog, gebruik wil lende maken van de hem van particuliere zijde toegezonden aanbiedingen om in de behoefte aan ondergoed voor de dienst plichtigen van leger en landweer te helpen voorzien; brengt ter kennis van belangstellenden, dat tot een nader te bepalen datum onder goed vrachtvrij kan worden toegezonden aan den magazijnmeester, hoofd van het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, Sarphati- straat, onder nauwkeurige opgave van woonplaats en adres van den afzender. Indien de gezonden voorwerpen van goede hoedanigheid en van bruikbare af metingen zijn, zal desverlangd door het rijk worden vergoed, voor een paar wol len sokken f 0.40, linnen of katoenen hemd f0.80, bombazijnen onderbroek i'0.50, tricot onderbroek f0.90, wollen borstrok fl.50. Men wordt verzocht voor de toezending gebruik te maken van de tusschenkomst van de plaatselijke of nabijzijnde Steun- comité's aan welke comité's de betaling rechtstreeksch zal geschieden door de zorg van den magazijnmeester voornoemd. (Stot.) Oorlogsgevaar. Onder voorbehoud van onvoorziene ge beurtenissen meent generaal Cool, oud- minister van oorlog zooals hij in een persgesprek dezer dagen mededeelde te mogen zeggen, dat de vrees voor een overval van Duitschlaud langs het Oosten en een landing van vreea.de troepen in het Westen onzes lands thans aanzienlijk verminderd mag heeten. Waakzaamheid blijft echter geboden en daarom zullen onze soldaten vooreerst nog niet naar huis kunnen worden ge stuurd. Ook generaal Cool noemde onze mobi lisatie voortréiïelijk. Generaal Staal, ook oud-minister van Oorlog, heeft in een artikel geschreven dat men niet moet denken dat de Duit- sellers ons gespaard hebben „pour nos beaux yeux", zooals de Franschman zegt. Had de Duitsche generale staf het an ders gewild, b.v. door een grooter leger- l'ront als thans noodig te achten, dan waren wij evengoed als België het kind van de rekening geworden. Toch valt er wel iets voor de meening van generaal Cool te zeggen, die van oordeel is, dat keizer Wil helm's sympa thie voor hét over Nederland regeerend vorstenhuis Oranje bij de eerbiediging van onze neutraliteit als een gewichtige factor moet worden beschouwd. Wat onze Oost betreft in verband met den Japansch-Duitschen oorlog, de posi tie, waarin thans ons koloniaal bezit in de Oost verkeert, beschouwt generaal Cool optimistisch. Japan heeft rekening te houden èn met den storm van ver ontwaardiging, die in Engeland zou op steken als het de hand naar onze be zittingen uitstrekte, èn met de wenschen tier Vereenigde Staten in verband ook met de Filippijnen. 1 ■- l- Rijkspostspaarbank. Men deelt ons mede, dat evenals Lij de bijzondere spaarbanken ,ook aan de Rijkspostspaarbank de toestand gaande weg beter is geworden. Toonden dit de uitkomsten van liet tijdvak 17 Augustus, dus onmiddellijk na de paniekdagen 29, 111), ill Juli en 1 Augustus reeds aan, ,zeer verrassend waren inderdaad die van het tijdvak 8'15 Augustus Van 1 tot en met 7 Augustus werd in totaal uitbetaald ongeveer 2,5 millioen, de inlagen bedroegen toen echter reeds bijna 1,5 millioen, een bedrag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat de tijdsomstandigheden een aanzienlijk deel der inleggers noodzakenhun spaar penningen aan te spreken. Under de in lagen waren zonder twijfel begrepen aan zienlijke sommen, die in de eerste angst van do spaarbank waren afgehaald, doch welke, toen de vrees geweken was, spoe dig weer naar d© veilige bewaarplaats teruggebracht wierden. In het tijdvak 8 -15 Augustus bedroe gen de inlagen bijna f991.000. dus minder dan in eerstgenoemde periode, doch de terugbetalingen waren in nog veel belangrijker mate gedaald (n.l. tot 1' 1,083.000. zoodat slechts een nadee- lig verschil tusschen inlagen en terugbe talingen bestond van f 92.000.- -. Werden van 1 7 Augustus in alle pro vinciën en groole plaatsen de inlagen door de terugbetalingen overtroflen; in het tijdvak 8—15 Augustus overtroffen in Overijssel, Gelderland, Utrecht, Den Haag en, merkwaardig genoeg, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, de inlagen de terug betalingen. Het aantal aanvragen pm terugbetaling. in de laatste dagön van Juli zoo schrik barend groot, dat aan afdoen ervan niet te denken viel, is gedaald, misschien zelfs tot beneden liet gemiddelde en talloos zijn (degenen, die ,hu« in de paniekdagen gedane aanvragen herriepen. Middelburg. In de laatste vergadering van het comité voor de Onafhankelijk heidsfeesten op 5 Mei j.l. werd zoo als destijds gemeld besloten het door den heer Corn. Henning vervaardigde album van dien feestdag aan te bieden aan het gemeentebestuur, teneinde het in de Oudheidskamer een plaats te geven; dit is thans verleden week geschied en het gemeentebestuur heeft aan het comité zijn dank voor het geschenk aangeboden. Vlissingen Het le Vlissingen gevestigde Bureau tot verschaffing van arbeid aan werkoloozen en tot verleening .van hulp aan landbouwers in Zeeland bij het bin nenhalen van den oogst, houdt geregeld zijn zittingen aldaar Woensdag en Zater dag Van 24 uur in de commissiekamer van het stadhuis. Landbouwers en andere werkgevers, die werkkrachten noodig heb ben en werkzoekenden kunnen zich alsdan aanmelden, terwijl ook gaarne alle mo gelijke inlichtingen worden verstrekt. (Z.) Heinkenszand. Met het oog op de tijds omstandigheden is alhier het lokaal der openbare school, hetwelk anders voor ver gaderingen wordt gebruikt, voor eventu- eele gekwetsten of zieken, als ziekenzaal ingericht. Al het verplegingsmateriaal, be boerende .aan het Groene Kruis, is daar toe .welwillend afgestaan. Het is echter te hopen dat hiervan geen gebruik zal behoeven gemaakt te worden. (Z.) Met ingang' van 1 October worden bij de directe belastingen enz. verplaatst M. II. de Roo, kom. 2e kl. van Axel naar Ternenzen (si.)A. van Baaien, kom. 3e kl., van Strijbeek naar Terneuzen (alg.); A. Everhardus, kom. 3e kl., van Rijsber- gen naar Terneuzen (alg.); M. J. Geuze, kom. 3e kl., van Roozcndaal (v.) naar Terneuzen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Werfers- hoef den Weleerw. heer C. J. Karskens tot pastoor te Zierikzee den Weleerw. lieer H. F. Heytveldt, die kapelaan was te Goestot kapelaan te Haarlemmer meer (Hoofddorp) den Weleerw. heer J. F. A. Bots (9 Aug. 1.1. priester gewijd) tot kapelaan te Monster den Weleerw. heer P. J. Brügemann (9 Aug. 1.1. pries ter gewijd)tot kapelaan te Amsterdam (H. Gerardus Majella) den Weleerw. heer A. Hartman, die kapelaan was te Noot dorp tot kapelaan te Amsterdam (H.H. NicoJaas en Barbara) den Weleerw. heer J. G. Verhoeff; tot kapelaan te Kwaden- damme den Weleerw. heer G. P. J. v. d. Burg (9 Aug. 1.1. priester gewijd)tot kapelaan te Rotterdam (H. Laurentius) den Weleerw. heer J. C. W. v. d. Wiel (9 Aug. 1.1. priester gewijd)tot kapelaan te Rotterdam (H. Elisabeth) den Wel eerw. heer W. J. Pompetot kapelaan te Langendijk den Weleerw. heer Th. G- v. Haaster (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hemel vaart) den Weleerw. heer L. B. Derksen, tot kapelaan te VlaardiDgen den Weleerw. heer J. C. C. Groottot kapelaan te Over- schie den Weleerw. heer W. M. P. J. Boin (9 Aug. 1.1. priester gewijd)tot assistent te Hem en Venhulzen den Weleerw. heer J. B. M. Timp (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Bos koop den Weleerw. heer E. Mathot (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Purmerend den Weleerw. heer J. I, J. M. Veithuyse (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Spaarnwoude a.d. Lie den Weleerw. heer H. J. M. Nieuwen- huizen (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Hellevoetsluis den Weleerw. heer J. A. Voorham (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Delft (H. Hippo- lytus) den Weleerw. heer A. Verhagen (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Muiden den Weleerw. heer P. Th. v. Diest (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Den Helder den Weleerw. heer J. C. de Moei (9 Avg. 1.1. priester gewijd); tot assistent te 's-Gravenhage (H. Joseph) den Weleerw. heer P. L. Cd. v. d. Meer (9 Aug. 1.1. priester ge wijd). Examen Schoonschrijven M. 0. Utrecht, 24 Aug. Geslaagd den heer S. Mendels Middelburg. Examen Hoogduitsch L. 0. 'sGravenhage, 24 Aug. Geslaagd de lieer S. Brouwer, Zaamslag. Bij Kon. besluit van 20 dezer is, met ingang van 1 October, aan S. Elzinga, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. school te Zierikzee. Goed voorbeeld. Men meldt ons uit LisseEenige huiseigenaren te Lisse hebben met het oog op de moeilijke om standigheden voor den minderen man de huishuren verlaagd met 25 ets, 40 ets en enkelen met 60 ets per week. Men meldt ons uit Heemskerk Gister morgen is op de spoorbaan te Heiloo het lijk gevonden van een onbekend man. Vermoedelijk is de man den avond te voren door een trein overreden daar het lijk zoo goed als onherkenbaar was. Aan een brief van iemand, die bij het uitbreken van den oorlog van 70 in Zwitserland vertoefde, ontleenen wij het volgende„Als men de reisverhallen hoort, is het nu heel wat erger dan toen Wij hebben in 70 onze reis kalm voort gezet en kwamen in de eerste dagen van Augustus terug, alleen niet slangs den Rijn, zooals het plan was, omdat daar toen al gevochten werd, maar via Parijs Daar waren de menschen toen wel op gewonden en we zagen veel treinen met militairen en paarden, maar verder was alles gewoon. Aan de Fransehe grenzen werd alleen gevraagd tot welke nationa liteit we behoorden, maar toen we daar op geantwoord hadden liet men ons da delijk passeeren. De post was in 70 ook wel in de war, maar er kwamen toch berichten uit het buitenland, het bericht van onze thuiskomst eenige dagen nadat wij er zelf waren." Amsterdam. De BritischAmerican Tobacco Co Ltd. te Londen, weike ook in ons land haar kantoor en filialen heeft en nog slechts enkele dagen geleden als een der eerste inschrijvers voor het Prince of Wales Ponds in Engeland niet minder dan een bedrag van f 180.000 beschik baar stelde, heeft thans blijk gegeven van liaar sympathie voor het Hollandsche leger. Bij de inzameling van Tabak, Siga ren en Cigaretten, door de Nederlandsclie vereeniging van sigarenwinkeliers gehou den voor onze soldaten te velde, gaf zij 50.000 cigaretten en enkele dagen later verblijdde zij onze soldaten nogmaals met 100.000 cigaretten. Door een stier gedood. Don derdag heeft een stier den landbouwer A. T. te Zevenbergschen Hoek, zulke ernstige verwondigen toegebracht, dat de man Zaterdag is overleden. Olifanten op avontuur uit. On geveer kwart voor elf uur, gistermorgen, werden de Toulonsche laan te Dordrecht en andere daar in de „buurt liggende stra ten in opschudding gebracht, doordat een viertal jonge olifanten, toebehoorende aan het circus Corty Althoff, van de gelegen heid gebruik maakten, om zonder geleide eens een wandelingetje te maken en pens te kijken hoe het er buiten hun stal in het circus wel uitziet. Daar de stallen schoongemaakt moe sten worden, zouden de dieren voor een poosje een onderkomen vinden in deni stal van den vrachtrijder J. H. den Ouden. Hier schenen ze zich echter niet erg op hun gemak te gevoelen, want nauwelijks waren ze binnen, pf ze keelden zich om en liepen terug naar het circus, in de gauwigheid een paar zandwagens, die hun in den weg stonden, onderstboven loopend. Wel probeerden natuurlijk de stalknechts met touwen de dieren te vangen, doch ze wisten zich los te rukken, waarna zij zich naar den Noordendijk begaven en daar de openstaande deur van een wo ning binnengingen. Natuurlijk groote ont steltenis bij de bewoners. Een gaslamp, die in de gang hing, werd heel gewoon stuk geloopeu en nog andere voorwerpen moesbeu het ontgelden. Eindelijk gelukte het aan de oppas sers, die aan de achterzijde het huis waren binnengedrongen, de beesten ach terwaarts het huis uit te drijven. Met behulp van een aantal soldaten wierden ze daarna naar hun stal teruggebracht en daar zóó vastgelegd, dat losrakken on mogelijk was. „D. Ct." Do „Alcor". Do bemanning van hot te Rotterdam thuisbehoorende s.s. „Al cor", dat in ide haven van Hangö door de Russen tot zinken is gebracht, is Dinsdagavond hier aangekomen. Kapitein H. Ebes van de „Alcor" ver telde het volgende Wti waren den 26sten Juli van Rotter dam naar Kroonstad vertrokken met een 'lading van ruim 5000 ton steenkool. Den 31stien Juli merkten we, dat in de Finsche golf de vuurschepen waren verwijderd en dal de lichten uit waren. Daar we bekend waren 'met het vaarwater voeren we toch de golf in. 's Avonds om elf uur zagen we vuurseinen; het bleken oen paar Rus sische torpedobooten te zijn die met ge doofde lichten voeren en waarvan er één een schot voor onzen boeg loste om. ons te /loan stoppen. Er werd naar onze nationaliteit gevraagd en toen werd pns gezegd, dat de vaart naar Kroonstad verboden was en dat we naar Hangö moesten gaan. Ik besloot daarheen koers te zetten, en om telegrafische orders van mijn ree- derij te vragen, 's Morgens om zes uur van «ieii ben Aug. kwamen we pp1 de reede aan. Daar vandaan moesten we op last van de Russen naar de haven en toen we in de haven lagen, kwam een officier, vergezeld van matrozen en sol daten, ons aanzeggen, dat we binnen een half uur het schip moesten verlaten. Met dynamiet lieten de Russen de „Alcor" zinken en dienzelfden dag jiebben ze ook hun eigen haven geheel vernield. Kapitein Ebes kreegvan de Russen reisgeld voor zich en zijn bemanning. Bovendien werd hem _©en verklaring ter hand gesteld, dat de Russen zijn schip met de lading wederrechtelijk in beslag hadden genomen. Over .Zweden keerden de opvarenden van-de „Aicor" maarTfe- deriand terug, -gaar zo na een reis van zestien dagen aankwamen. Den Haag. De gewezen Japansche ge zant te Berlijn is met gevolg hier aan gekomen. Hij heeft den minister van buitenlandsche zaken bedankt, voor de faciliteiten hem op zijn reis door ons land verleend ook over zijn reis door Duitsch- land toonde de gezant zicli voldaan. Parijs. Gemeld wordt dat in het con claaf dat 31 Aug. a.s. te Rome begint, keizer Frans Jozef een veto zal uitspre ken tegen kardinaal Mercier. (Dit bericht klinkt zeer onwaarschijn lijk, daar in elk geval het uitspreken van dit veto niet zou worden toegelaten ingevolge de besluiten van wijlen l'ius X. Red.) Londen. In een bericht aan „De Tele graaf" wordt gezegd dat de gezondheids toestand van keizer Frans Jozef zeer kritiek is. Van het oorlogsveld. 25 Aug. 5 uur 's namiddags. Rosendaal. Naar uit Antwerpen hier aangekomen personen mededeelen, heeft een Zeppelinballon gisterenavond met zoeklichten de stelling Antwerpen ver kent. Boven de twaalfmaandenstraat (schuin tegenover het paleis), de richer- merstraat, de Justitieplaats, de Stads waag, de Falconkazerne en bij de Beurs wierp het een bom uit. Al de bommen ontploften. Verschillende burgers werden getroffen., 1 werd gedood, 5 huizen stortten in. Van de Zeeuwsch-Belgische grens be richt men ons, dat daar liet gerucht gaat, dat de Koningin en de Prinsen Antwerpen hebben veriaten en naar Engeland zijn vertrokken. De bezetting van Brussel bedraagt 10UU0 man. Kanongebulder wordt gehoord in de richting Mechelen— Antwerpen doch men gelooit dat dit komt van het inschieten (probeeren) van ka nonnen. Antweipen. De „Nieuwe Gazet" deelt mede dat het bombardement van Namen Zaterdag is begonnen. Men hoopte in de stad op ontzet door de Franschen. De Duitscüers trokken langs beide Maas oevers buiten het bereik uer forten verder, wisten bij Binche 500 Franschen in een hinderlaag te lokken en te vernietigen maar werden daarna door de Fransehe artillerie 5 K.M. teruggeworpen. Antwerpen. Het postverkeer in heel België is stop gezet. Berlijn (off.) Alle couranten in België behalve die te Antwerpen moeten in het Duitsch verschijnen. De Duitsche gou verneur heeft toegestaan dat voorloopig de Fransehe tekst naast den Duitschen gedrukt wordt. Gent. De burgemeester en de Nederl. consul hebben in een proclamatie de be volking aangemaand hun vriendschappe lijke houding jegens de Nederlanders met te laten varen. De Nederlandsche consul weerlegt verschillende verkeerde berichten ten ongunste van Nederland en weerspreekt de geruchten als van de oor logsverklaring van Frankrijk aan Neder land van een ultimatum van Engeland aan Nederland enz. tegen. Berlijn. Do kroonprins kreeg het IJze ren ,Kruis le en 2e klasse, prins Oscar het IJzeren Kruis 2e klasse. Londen. Australië schenkt aan België 100.000 pond sterling. Antwerpen. (Aan „De Telegraaf). De Belgische generale staf had bevolen Oost- Vlaanderen van Duitschers te zuiveren. Hierdoor kwam het tot kleine bloedige gevechten tusschen Brussel en Raams- donk langs de tramlijn BrusselVVan- derzeei. Een 2000 man sterke troep L'hlanen wenl door de Belgische soldaten veel minder in aantal tot onder de forten van Puers bestookt; na een hevig ge vecht gelukte het de Duitschers te ver strooien. i Antwerpen. Aan het Zuiderstation is gisteren een belangrijk aantal gewondq Belgen aangekomen. Vfeenen. Het öorlogsbureau deelt me de, dat do Roepen langs beide oevers van de iWjeichsel huin offensief voortzet ten. Op den .Westelijken oever zijn zij te zamen met de Duitsche bondgenooten het Lazagoragebergte (Overgetrokken en giste ren die Kamionta genaderd. Langs den Oostelijken pover hebben zij den 23em Augustus hij Krasnik, gedeelten van 2 Russische legercorpsen teruggeslagen; 1000 Russen waarbij veel officieren wer den gevangen genomen, terwijl vaandels mitrailleuses en kanonnen werden buit gemaakt. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens Mishandeling van een ambtenaarA. K., 30 jaar, schippersknecht, Wemeldinge, 14 d. gev. straf WederspannigheidA. K., 3G jaar, werk man, Kloetinge, f 15 b. s. 15 d. h. Verduistering: J. D., 37 jaar, handels agent te Hoek, thans gedetineerd te Middelburg, twee maanden gev. straf met aftrek van het voorarrest. Poging tot verkrachting: T.S., 20jaar en P. C., 27 jaar, sleepersknechts, beiden te Vlissingen, ieder tot zes maanden gev. straf DiefstalG. M., 30 j., zonder beroep, Wolphaartsdijk, f3.50 b. s. 1 w. tuchts. Aanranding der eerbaarheidD. C., 18 jaar, schippersknecht, Ierseke, een maand gev. straf. Vrijgesproken J. P., 43 jaar, koopman, Souburg, in hechtenis te Middelburg, beklaagd van diefstal, met last tot zijne invrijheidstellingM. C. de H du P., 39 jaar, werkster, Sas van Gent, beklaagd van diefstal en zulks met vernietiging van het vonnis van 18 April 1902. Men meldt uit Zeeland aan de N. R. Ct. Over het algemeen staat het bietenge was goed te velde, maar de vraag is gerezenals straks geoogst moet worden, hoe het dan zal gaan. In de tweede helft van September begint het steken en na tuurlijk zal uitgemaakt moeten worden, ook al blijft ons land van den oorlog verschoond, of de fabrieken behoorlijk zullen kunnen afwerken, wat toegezonden wordt. Waar in Zeeland zoo'n groote uitgestrektheid met bieten jaar op jaar wordt uitgezaaid, is ook reeds de aan dacht er op gevestigd, dat liet bieten zaad, dat in het voorjaar noodig is voor het bezaaiing, wordt betrokken uit de thans oorlogvoerende landen Duitscliland, Rusland en Frankrijk en zal op liet.oogen- blik maar zeer moeilijk de vraag kunnen beantwoord worden of een dan ter be kwamer tijde de noodige zaden zullen verkregen kunnen worden. Een gedeelte van Zeeland, met name Zeeuwsch-Vlaan- deren, verkeert wat de bietenoogst be treft thans in een moeilijk geval, omdat vele contracten zijn afgesloten met Bel gische fabrikanten. Van 18—22 Aug. VLISSINGEN. Ondertouwd: A. de Jong, jm. 28 j. en J. Steketeejd. 38 j. Getrouwd: M. F. Witte, jm. 23 j. en J. J. Baas, jd. 20 j.F. Adriaanse, jm. 25 j. en C. E. Burgerhoff, jd. 22 j. M. Sierevogel, wed. 45 j. en M. E. IIeij.se- laar, wed. 47 j. Bevallen: F. A. Paulusse,geb. Van Aalst, d.V. J. Martens, geb. Vercnocke, z.M. G. E. Leniere, geb. Camerlyncn, z.; F. A. de Veij, geb. Joziasse, d.C. Bakker, geb. Van Hoeijdonk, d. Overleden: H. A. Baljé, ongeh. z. 29 j. Goes, 25 Augustus 1914. Aanvoer tamelijk van tarwe en haver. Nieuwe tanve f9.a fll.Oude rogge f9.perH.L. Haverf7.60 a9.— per 100 K.G. Opgaaf van de Landbouw-Maatschappij. Boter per K.G. f 1 20 a f 1.30. Keken- prijs f 1.25. Aan particulieren verkocht fl.35. Eieren per 100 stuks f3.50 a f4. Rekenprijs f3.75. Aan particulieren ver kocht f0. Eierenverkoop Onderafdeeling Zuid-Bev. V. P. N. Aanvoer 7500 eieren. Prijs f 4.per 100 stuks. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland." Goes, 25 Augustus 1911. Groote Veiling. Bergamotten f5.10, Dulfjespeer f4.40, Bismarck f5.10, alles per 100 K.G. Kleine Veiling. Jutten 6 a 10, Clapp's Favoritte 6 a IP Beurré d' Amanli 5 a 8, Beurré de Me" rode 4 a 7, Bergamotten 4 a 6, Duifjes' peer 4 a 5, Vijgepeer 6 a 8, Soidat Laboreur 5 a 7, Ronne Christian Wili- am 4 a C, Keswick 3 a 4, Lord Sufiield 4 a 6, Duchesse d'Oldenburg 5 a 10, Koolappel 4 a 6, Scharlakenpeer 5 a 7, Citroenpruim 18 a 22, prince pruim 6 a 8, Abrikoospruim 15 a 20, Roode pruimen 6 a 7, Witte pruimen 20 a 25, Blauwe pruimen 15 a 20 ct., alles per K.G., Perziken 6 a 8 ct. per stuk, Jamboonen 3 a 4 ct. per K.G., Snijboonen fl a f2 per 100, Roode kool 3 a 5 ct. per stuk. Aanvoer groot, prijzen stijgende. THOLEN, 22 Aug. 1914. Tarwe f10.afll.Haverf9.50 af 10., Wintergerst f9. a flO.Zomergerst f0.— a f0.—alles per 100 KG. Karwij fO a f0.per 50 ICG. Rogge f7.a f7.75, Bruine Boonen I—.-afWitte Boonen f a fO— Kookerwten f—af—.—, Kroon- erwten f-.— a f—Aardappelen fl.40 a f 1.75, alles per HL. Ajuin 10.— a fO.— per 60 KG. Eieren f0.— a f3.— per 100 stuks. Boter fO.— a f0.65 per halve K.G. Abonnementsprijs p. 3 maanden Afzonderlijke nummers 5 cent, Advertentiën worden ingewach half drie en Vrijdag vóór e De abonné's op dit blad, in het b directie uitgereikte polis, zijn, ov daarvoor vastgestelde Verzekeri GRATIS verzekerd tegen oi V Neutraal, ook met den mond. Ons vaderland blijft in den g oorlog neutiaal, d.w z. onthoudt zk iedere daad, die zou kunneu v\ uitgelegd als vooideelig te zijn vo der strijdende partijen. Jegens e oorlogvoerende landen gedraagt i iaud zich op gelijke wijzeburger combattanten die bij ons binnen vil worden met het medelijden, dat h inboezemt, verzorgd en gelioipe soldaten der stnjdvoerende pi worden, dtsnoods met geweid, ge of ontwapend en tot na den alloo oorlogs geïnterneerd. Slechts op die kan ons land er in slagen den oe brand verre te houden. Docli dan noodig, dat ons volk zelf medehelp neutraal te zijn met den 11 d.w.z. door zich te onthouden van lijke oordeelvellingen, hetzij doom van het geschreven of gesproken v die een bepaalde sympathie of aiilij voor een der strijdvoereiide parti kennen geven. Dit is hoogst oi zichtig, vooral wanneer die sympat oi antipathieën worden gelorwuleei' couranten, wijl op die wijze het 1 publiek bij liet volgen der gebeur tel in eeu bepaalde richting wordt ged en zich een soort idee iixe Vc die de bron zou kunnen worden v; ganscli verkeerde actie vóór of legt hepuaide mogendheid. Daarom belioelt men niet ontrol worden aan wat de opwelling van gevoelens ons ie verstaan geven mag bv. medelijden gevoelen uit allerdroevigst lot dat onze Zuider treft, doch ook dit mededoogen ka uiten zonder dat men de klappen kritiek op liet een of andere lal den oorlog betrokken, doet neerks Thans de vierschaar spannen, u volkeren beurt om beurt te oort betreffende huil waie ol vermeend den, is een zeer ontijdige en üi zichtige liefhebberij en liet is ja dat men „De Stauuaard" uioettoeg dat in deze sommige couranten, oe onzent, zich niet genoegzaam ht weten te bedwingen, al moeten w de uitdrukking: „tal van scribent onze kleine Fers van allerlei neb door het antirev. liooidorgaan gebi ten scherpste wraken. Zellbeüeer&cliiug en soberheid i uiten van de impressies en emotie: de gebeurtenissen van dezen oorl ons teweegbrengen is onder coi eener voortdurende voorziehtiglie deze dagen aan de pers geboden, zal zij vruchtbaar medewerken m overheid, die zooals reeds hier en en nu ook te Goes geschiedde, bij pi matie de burgerij attent maakte, o neutraliteit, uok met den m Van het grootste belang toch dat overheid en pers met de hurger: eendrachtig er naar streven om nationale onzijdigheid met alle mid te helpen bewaren. Men iseint ujt Rome aan „De Maasb dato 25 Augustus: Het H. College ontving hedenm in rle Troonzaal van het Valicaan corps diplomatique, dat bij den 11. geaccrediteerd is en dat zijn deeln; kwam betuigen met den clood van l'ius gX. Alle kardinalen, die pj pogenblik in ,Rom© vertoeven nen pil vreemde waren tegenwo L'o Oostenrij'ksche gezant, de prin ScliöiiburgRartenstein, deken vai corps diplomatique, hield in do Fra taal een redsj, waarin hij1 de leve deelneming vertolkte van het diplom; corps met den (dood des Pausen. Kan Vinoenzo Vannutelli las in naam kardinaal Serafmo Vajinitlelli, dekei liet II. College, die wegens gezichlsz verhinderd was, het antwoord h Fransch voor. Om half twaalf was de receptie loopen. „Msboi

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2