EXTRA EDITIE TAX 6 UUR. \ND, \ND, les. De Groote Oorlog. aver, TIEN No. 100a. Dinsdag 25 Augustus 1914. Tiende Jaargang. BINNENLAND. ifand. Gemet pachten aren iren ENST yter en r. De dood des Pausen. >estaat uit de te Dinteloord, Driewegen en avenhage. eming van een Dol voor lager heeren: W. E. L van Roou (M. Ct) ug. Cornelia, 6V2 en Maria Siep- lenA. Buijse, man, geb. Ver- eb. Francke, z. 35 j., man van ouwense, 6 w., ed. v. W. Gort. F. ROERSCH ENGELS te •erkoopen, voor IJS, destijds te ;er-Eedepolder Itn Havendijk 1 Ankerveere- ij B. Boonman lder, in pacht sren, te Hein- aan het plak- en inschrij- ten kantore te Goes, vóór ber 1914. irdam en toten OTTERDAM: lorgens 12 u. uorgens 3 u. aorgens 7 u. ïsdagmiddagj n. GOES: 3 avonds, avonds, avonds. GOESi ur. Haring en te Goes HEMIUS, te MAN Zn., leeren J, B, en te Rot Reederjj rQi Dordf— retour f 1,50. len verzocht |Sept. het Octaaf lder Novene, in een Kerk asiliek voor Katharina. JKL1JBERG, IsWai.kavk Ie, de dames I Boschstraat IERS, Koster, i Amsterdam. De laatste levensdagen. In de „Corriere d'Italia" schrijft de lijfarts des Pausen, dr. Marchiafava, het volgende over de laatste levensdagen van den overleden Paus: „Paus Pius X was diep ter neer ge slagen over het uitbreken van den oorlog en naarmate teleurstellender berichten binnenkwamen, nam deze neerslachtig heid toe. In dezen toestand van zwakte kwam de ziekte. Marchiafava trachtte den Paus te be moedigen, maar deze antwoordde: „Mil- lioenen menschen komen om het leven, ik moest het verhoeden, maar heb het niet gekund. Mij blijft alleen de smart. Wanneer niet ik, die het hoogste vredes- ambt bekleed, aan de redding van zoovele jonge levens denk, wie zal zich er dan over bekommeren?" Bij deze woorden speelde een droeve glimlach om 's Pausen mond. lederen dag overmeesterde deze droef heid en neerslachtigheid den Paus, toen kwam eindelijk de crisis, die zulk een noodlottig verloop had." Keizerlijke deelneming. Kardinaal Serafino Vannutelli ontving van keizer Wilhelm het volgend telegram „Ik verzoek uwe Eminente, aan het Hooge College van kardinalen de verze kering te vertolken van mijn oprechte deelneming in den diepen rouw, waarin de Katholieke Kerk door het afsterven van haar Opperhoofd gestort is." Het Conclave. Parijs. De „Echo de Paris" verneemt uit Rome dat Kardinaal Agliardi, den Kardinalen verzocht heeft aan de mogend heden voor te stellen om een wapenstil stand te sluiten tijdens den duur van het conclave. Rome, 23 Augustus. (Van onzen bij zonderen correspondent). De „Messagero weet mede te deelen, dat nog met is vastgesteld wanneer het Conclave zal aanvangen. Het blad spreekt 't vermoeden uit, dat niet voor 5 September de eerste zitting zal plaats hebben. Aldus „De Tijd", volgens andere be richten zal het conclaat den 31en Aug. aanvangen. De toestand. Ondanks de schaarschte van feitelijk nieuws de stilte die den storm vooraf gaat weet men toch dit, dat aan de Fransch-Duitsche grens de drieDuitsche legersdat van den Duitschen Kroon prins bij Longwy, dat van den hertog van Wurtemburg bij Neufchateau en dat van den Beiersciien kroonprins in Lotha ringen zegevierend vooruitdringen; zelfs Frankrijk erkent dit officieel, zij het ook in termen, die de Duitsche overwinnin gen bemantelen. Onderwijl wordt in Zuid-België de strijd gevoerd tusschen het opdringende Duitsche leger, dat in twee colonnes via Brussel naar Frankrijks noordergrens opmarcheert en de veree- nigd Engelsch-Fransche legermacht, die dien inval moet tegenhouden en het Duitsche heer terugslaan, opdat het Bel gische leger te Antwerpen op het ge schikte oogenblik kan ingrijpen. Het telegram, clat wij gisterenavond ontvin gen, getiteld „Parijs, ofiicieel van heden morgen tien uur", vermeldde dat gisteren die strijd, allergewichtigst in zijn gevol gen, volop aan den gang was. Tusschen de regels doorlezende bemerkt men, dat in dit Fransche oorlogsbericht niets door klinkt van wat men een triomfantelijken toon zou kunnen noemen. En de toespe ling op de wapensuccessen der Russen aan de Oostgrenzen van Duitschland moet blijkbaar dienen als troostprijs. Nog meer beteekenend is het draad- bericht, dat wij hedenmiddag ontvingen (zie onder telegrammen) Want hoe voor zichtig ook gesteld, geeft dit door het Fransche ministerie van oorlog gegeven bericht toe, dat de Duitsehers de over winning hebben behaald en het Fransche grondgebied binnentrekken. Met welke offers dit wapensucces door de Duit sehers is gekocht en of het succes blij vend zal zijn, valt af te wachten uit nadere berichten de verliezen waren aan weerszijden aanzienlijk, zegt het tele gram maar voor het oogenblik moet worden vastgesteld, dat de krijgsgebeurte- nissen in 'het algemeen gesproken niet succesvol voor de Franschen verloopen. Hetzefde geldt voor de Duitsche legers aan de Oostelijke grenzen van hun rijk; de Duitsche generale staf erkent, dat de Russen aanzienlijke voordeelen hebben behaald. De Duitsehers mogen dus wel dubbel oppassen, want indien de op- marsch der Russen naar Berlijn met succes wordt bekroond voordat de Duit sehers Frankrijk hebben verpletterd, ziet het er voor Wilhelm's rijk niet rooskleu rig uit. Tenzij Oostenrijk tijdig ter hulp snelt, 'tls voor beide rijken een kwaad gelag: twee tegen zeven 1 Verder geen nieuws als de puzzle „Luiksche torten". De een zegt, ze zijn in Duitsche handen, de anderneen, ze houden stand. Toch is de mededeeling van kapitein Libbe ook niet zeer helder. En wat generaal Leman betreft, in een onzer bladen staat thans een omstandig verhaal van de gevangenneming van den dapperen verdediger van Luik en zijn overbrenging naar Keulen. Waar is de waarheid Terwijl wij dit schrijven bereikt ons het draadbericht der inname van Namen met de meeste forten. Hierdoor worden de krijgsbewegingen der Duitsehers langs de Maas niet weinig vergemakkelijkt. De dappere verdediger van Namen luitenant-generaal Bertrand, was reeds dezer dagen door koning Albert tot generaal bevorderd. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 24 Augst. 's avonds 8>/3 uur. Antwerpen. De „Matin" van Antwerpen heeft een interview gehad met kapitein Libbe, adjudant van Generaal Leman, deze verklaart, dat de berichten omtrent den val der forten onjuist zijn en dat generaal Leman nog te Luik is. Parijs. De „Echo de Paris" meldt, dat zich een legioen heeft gevormd van 3000 Elzassers, uie zoodra zij zijn afgericht, naar de grenzen zullen worden gezonden inmiddels zijn zij allen genaturaliseerd tot Fransche onderdanen. Parijs. 40.000 Polen die woonachtig zijn in de Vereenigde Staten, zullen naar Frankrijk komen om er een korps vrij willigers te vormen; zij zijn reeds veel voorzien van wapens en hebben zich jaren lang uitstekend geoofend. Tokio. Een speciale editie van de „Jamato' meldt, dat de beschieting van Tjengtau doji' de Japansche vloot is begonnen. Parijs. (Ofliei el van heden morgen 10 uur.) Een gro t slag tusschen Fransch- Engelsche strijdkrachten en een groote Duitsche legermacht duurt voortterwijl de actie wordt voortgezet vervullen wij de belangrijke taak liet vijandelijk leger op te houden. Onze bondgenooten in het oosten (de Russen) behaalden een groot succes, waarvan de gevolgen zeer belangrijk moeten zijn. 25 Augustus 12 uur. Parijs. Het ministerie van Oorlog maakte hedennacht bekendhet Fransche leger dat het Duitsche leger had aange vallen, heeft moeten terug trekken. Aan beide zijden zijn er aanzienlijke verliezen. Het is te ver wachten, dat Duitsche cavallerie over Roubaix en Tourcoing, bij ltijssel een gedeelte van ons grondge bied zal binnentrekken. Niet temin blijft het Fransche leger in zijn defensief ongeschokt. 25 Augustus 3'/3 uur. Namen gevallen. Berlijn. (Officieel). Vijf forten van de vesting Namen en de stad zijn in het bezit der Duitsehers. De vier andere forten worden nog beschoten. LOSSE BERICHTEN. De hulp aan de Belgen. In verband met de geruchten over de ontevredenheid der Belgen over het uitblijven van de beloofde hulp is merk waardig wat van de Belgische grens aan „De Maasbode" wordt geseind: Het gerucht loopt, dat Koning Albert aan Engeland en Frankrijk een telegram zou hebben gezonden, WAARIN HIJ BINNEN 24 UUR TOEZEGGING VER LANGT VAN HULP, ZOO NIET DAN ZAL HIJ AL ZIJNE TROEPEN BIN NEN DE STELLING VAN ANTWER- PEN TERUGTREKKEN EN GEEN UITVALLEN DOEN. Nog seint men aan hetzelfde blad: Zondagnacht is in de buurt van Ber- laer vrij hevig gevochten. Op de Hollandsche grens bij Ossen- drecht is men bezig liet gat te dempen in den polderdijk, 0111 de Hollandsche polders voor onderloopen te vrijwaren, indien bevel mocht worden gegeven de Belgische polders van Zandvliet onder water te zetten. Den Belgischen boeren is reeds aan gezegd hun te velde staande gewassen binnen te halen. Iu de buurt van Antwerpen zijn weder om verschillende huizen neergehaald en werd opnieuw opgaand geboomte geveld. Roosendaal. De treinverbinding met Antwerpen is tot Capellen verboden. Na 8 uur mag niemand meer de stad verlaten. Verschillende Hollanders be vinden zich nog te Antwerpen. Gisternamiddag zijn talrijke militairen langs de Meir getrokken met lansen en zegeteekenen, die op de Duitsehers veroverd werden. Berlijn. Men beweert hier, dat de mij nen, waarop de Hollandsche schepen „Alice H" en „Routdijk" geloopen zijn, met het bekende gevolg, mijnen waren, die door Rusland zijn gelegd. Men voegt hieraan toe, dat de Duitsche mijnen in de Noordzee zoo geplaatst zijn,'dat de neutrale schepen daar geen nadeel van kunnen ondervinden. De intocht der Duitsehers in Brussel. Woensdag niet lang na middernacht reed de Duitsche cavallerie de stad bin nen, bij het grauwen van den morgen, gevolgd door afdeeh'ngen infanterie. On middellijk werden de stations, het stad huis, alle hoofdtoegangswegen der stad en de voormalige regeeringsgebouwen bezet, welke laatste slechts door lagere beambten werden bewaakt. Ook alle spoorwegen van hot Brussolsche net zijn in handen der Duitsehers die echter slechts onbeteekend treinmateriaal von den, daar al het rollende materiaal tijdig naar Antwerpen in veiligheid was ge zonden. Pisuisse van de Tel. geeft de volgende schets van de verwarring in Brussel bij de nadering der Pruisen: De dag van Woensdag is voor Brussel een dag van groote, maar in tegenstel ling met de vorige alierminst vreugde volle opwinding geweest. Van's morgens in de vroegte af stroomden duizenden vluchtelingen uit de buurt van Diest, Cumtich, Tirlemont, (Tliienen) en Leuven de stad binnen en tegen den middag werd deze droeve schare, die Brussel met weeklachten vulde, nog grooter door hen, die, bewoners van 't platte land tusschen Leuven, Mechelen en Brussel, al mede gevlucht kwamen voor 't aan dringend gerucht en voor het gevreesde geweld der naderende „Prussiens". Tegen den avond toen die nadering geen twijfel meer liet, zelfs niet voor den meest op- timistischen, die tot nu toe bij de zon nige berichten van het oorlogsministerie gezworen had, groeide de opwinding tot een ware paniek, in een zoo groote en anders zoo vroolijke stad als Brussel het ellendigste, wat men zich kan voorstellen. Wanneer men een arme oude boer ziju nooddruftig gezin en zijn poovere have op 'n wrakke kar ziet Jaden, waarvoor lnj zich zelf spant naast zijn mageren ezel, dan is dit wel een ontróerenden aanblik maar 't is, of dit bij den oorlog zoo hoort, of het zoo past in de gansche omgeving van verlaten akkers, met loopgraven door- voegde velden, weggeworpen ransels ge broken geweren, menschen-lijken en paar den cadavers. Aangrijpender is het, wanneer men op een aristocratische boulevard voor een groot heerenhuis, waarvan de luiken al doodsch gesloten zijn, op een sjovel huur- huurrijtuig, omdat de auto's ziju gere- quireerd, haastig gepakte koffers ziet laden, waar de doodsbleeke heer des huizes en zijn huilende vrouw zelf aan meesjouwen. En dan later aan het station zie je ze weer, dezelfde menschenmaar hun klin kende namen, hun klinkender geld ver hoedden niet, dat ze op hun kofiers zoo ellendig zitten, als die doodarme gevluchte boeren op hun grove kisten, hopeloos gestrand en even doodsangstig voor wat komen gaat. Verschillende correspondenten beves tigen, dat de Belgen over de Franschen en Engelschen ontstemd zijn. Uit gesprekken met vluchtelingen bleek mij, zegt de correspondent van De Tijd, dat velen te Brussel, ondanks de verzekeringen, dat de krijgstaktiek er achter zit, ontevreden waren over de Fransche en Engelsehe bondgenooten, die den terugtocht van het Belgische leger noodig maakten. Wanneer men echter in het oog houdt, dat er te Ant werpen meer dan 200.000 soldaten lig gen en de Franschen ten noorden van Charleroi met een even geweldige macht aanrukken als ten zuiden, dan begrijpt men de veiligheid van een ruggesteun gelijk Antwerpen, wanneer 't in Oost- Vlaanderen en Brabant tot een slag zou komen. (De mogelijkheid van een slag in Oost- Vlaanderen en Brabant is intusschen niet groot meer. Red.) Uit München wordt gemeld, dat ook de daar gevestigde Japansche studenten van tevoren onderricht zijn gebleken van de plannen hunner regeering. Er stu deerden daar evenals te Berlijn een vrij groot aantal Japanners in de medicijnen, 46 man sterk, die terug zijn gegaan. Vast staat, volgens de „Voss. Ztg." dat zij reeds op 7 Aug. hun oproepingspa pieren hadden ontvangen. Te Parijs is bekend gemaakt, dat Frankrijk en Engeland samen aan België een voorschot van 500 millioen frs. zullen verschaffen, en wel elk de helft. De „Kölnische Zeitung" geeft te ver staan, dat de oorlogsschattingen, welke de Duitsehers thans in de Belgische steden heffen, de straf zijn voor dc slechte be handeling, die Duitsche burgers in België hebben ondervonden. De burgemeester van Aerschot, Tiele- mans, is, naar gemeld wordt, door de Duitsehers gefusilleerd en zijn zoon opge hangen. Uit liet raam van een hotel werden door een man met een wit vest seinen gegeven, bij de aankomst van de Duitsche voorhoede. Burgemeester Tiele- mans, die maalder is, droeg ook een wit vest en werd voor den man, die seinen gaf, gehouden Keizer Wilhelm heeft, blijkens een mededeeling uit het keizerlijke hoofd kwartier, bevolen de fotografieën van de verwoesting der forten van Luik in de Duitsche pers openbaar te maken, om daardoor aan de geheele wereld het bewijs te leveren, dat Luik in Duitsche handen is. Bij de beschieting der forten is het nieuwste Duitsche belegeringsgeschut van 42 c.M. gebruikt, waarvan, naar men zegt, één schot voldoende is om een bres te schieten in de sterkste beton- en pantserbedekking. Op de foto's moet het lórt Loncin er als een puinhoop uitzien. Ostende en Zeebrugge. De burgerwacht van Ostende die eerst ontwapend was is thans weder bijeenge roepen. De Engelschen hebben ammunitie gezonden over Brugge naar Gent. Het convooi bestond uit 60 gesloten wagens gevolgd door wagens met mondvoorraad. Te Ostende zijn een groot aantal be kende personaliteiten aangekomen, o.m. de gouverneur van Brabant; de legerstaf van de provincie Brabant. Zij hebben zich allen gevestigd in het stationsgebouw aan de Kade te Ostende. Te Zeebrugge is een klein Engelsch eskader en een transportschip aange komen. Het transportschip bevat 200.000 liter benzine voor vliegmachines. Ver scheidene gepantserde vliegmachines zijn ontscheept. Het transportschip werd door een torpedovernieler vergezeld. Een voorbeeld. Bij den Minister van binnenlandsche zaken is een brief ingekomen van iemand, die verzoekt zijn naam geheim te houden, waarin hij te kennen geeft, in een fonds voor de verdediging van rijk en koloniën 40 procent te willen storten van het vermogen, dat hij na den oorlog zal bezitten. Bij heffing van een eventueele extra belasting behoudt hij zich het recht voor de som (thans f120 000) tot de helft te verminderen, of het bedrag van de extra belasting er af te trekken. De schrijver hoopt, dat velen zich tot hetzelfde zullen willen verbinden. De regeering, hoogelijk waardeerende de offervaardigheid van welke dit aan bod blijk geelt, is gaarne bereid zich met de vorming van een fonds als is voorgesteld, te belasten. Zij, die daartoe willen meewerken langs den aangegeven of een soortgelij ken J weg, gelieven zich bij den Minister van binnenlandsche zaken aan te melden. (St. Ct.) Ter voorkoming van faillietverklaring enz. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp strekkende om de mo gelijkheid te openen, dat aan personen, die tengevolge van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden tijdelijk in geldelijke moeilijkheden verkeeren, alsnog een termijn zal kunnen worden gegund om aan hun verplichtingen te voldoen. De termijn zal worden toegestaan door den rechter. Deze wet is niet van toepassing ten aanzien van verplichtingen aangegaan na 29 Juli noch ten aanzien van al het geen waarin is voorzien bij de Beurswet 1914. Geen beslag op meel. Nader meldt het Handelsblad, dat er van beslag op meel thans geen sprake meer is. De fabrieken kunnen van hun voorraden ongestoord doormalen. De regeering heeft overigens maatrege len genomen om den invoer van graan voor ons eigen gebruik te verzekeren, zoo noodig, indien particulieren daarbij bezwaren mochten ondervinden, door con signatie aan hetNederlandsche gouverne ment. De Belgische vluchtelingen te Maastricht. Het telegram, door Belgische vluchte lingen te Maastricht aan 14. M. de Konin gin gezonden, met erkentelijkheidsbetui- ging voor het liefderijk onthaal te Maas tricht, is aan H. M. voorgelegd. De Koningin droeg haren secretaris, jhr. Van Geen op, naar den Belgischen gezant te gaan om dezen haren dank te betuigen voor het telegram en hem te zeggen hoezeer zij dit waardeerde. Door den gezant, baron Fallon, is daarop aan den Belgischen consul te Maastricht verzocht, de Koninklijke dankbetuiging ter kennis van de vluchtelingen te brengen. (L- K.) Betalen. Men meldt ons uit 's Hertogenbosch d.d. 23 Aug. Namens den lioogeerw. deken en de pastoors onzer stad is hedenmorgen in alle kerken en in alle II.H. Missen het volgende van den preekstoel voorgelezen Wie onnoodig in gebreke blijft zijn verplichtingen na te komen, is mede ver antwoordelijk voor liet uitlokken van een algemeene ramp. Indien het zakenleven verlamd wordt door het uitblijven van betalingen, moe ten allerlei bedrijven worden stop gezet en op groote schaal personeel worden ontslagen. Wie de heerschende werkloos heid en ellende niet wil vergrooten, make door het voldoen aan zijn financieele verplichtingen, voortzetting van het be drijfsleven mogelijk. Zoo goed als op andere tijden is men in geweten ver plicht, om, zoo men kan, zijn schulden te betalen, de rekeningen te voldoen, de huur te betalen, het loon uit te keeren, enz.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1