DU - Zü De Groote Oorlog. No. 100. Maandag 2é Augustus 1914. Tiende Jaargang. ft ft gulden ft F" De dood des Pausen. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Alzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de éj B® gulden bij verlies van beide I jj* JRÉ gulden bij I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m G| handen, voeten of oogen. jl B B verlies van een I I 1| I verlies daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 5 Zji ■lig Voorts bij ongeneeselijke I Z 11 8 .hand, voet I 8 8 8 I van een GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; g %0 verstandsverbijstering; W of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I- 8 8 verlies van M 1# wijsvinger. M gulden bij verlies van eiken andeien vinger. De plechtigheden van Zaterdag. Men meldt uit Rome aan de bladen Den geheelen dag heeft Zaterdag de pelgrimstocht naar de St. Pieterskerk geduurd. Er zijn zes H. missen gelezen voor 's Pausen zielerust. Het Pietersplein stond zwart van de menschen. Om vier uur 's namiddags is het hek van de kerk gesloten en zijn de voorbe reidselen voor de bijzetting begonnen. Te zes uur heeft het kapittel van St. Pieter zich met de zangers van de Giulia- kapel naar de kapel van het Heilig Sa crament in de St. Pieter begeven om het lijk van Pius X, waaraan doer mgr. Cep- petelli de absolutie geschonken werd, te halen. Vervolgens hebben zes sediarii (stoeldragers) in zwarte mantels gehuld het lijk naar de koor-kapel gebracht, waar een driedubbele kist en een met rood damast bedekte tafel gereed stonden. In de koor-kapel waren twee-en-twintig kardinalen en het diplomatieke korps, bij den heiligen stoel geaccrediteerd, bijeen. Edellieden vau de lijfwacht verrichten den eere-dienst Om tien minuten vóór half zeven kwam de stoet aan de koorkapel. De koorzan gers hieven het Miserere aan en het lijk werd onder diepe ontroering op de tatel geplaatst. Nadat de absolutie gegeven was, dekten de sediarii het lichaam met het rood damasten kleed en legden het in de kist. De kanselier van het kapittel las de acte van consignatie van het lijk en mgr. Galli sprak de lijkrede uit. De onder-prefect van het paleis dekte het gelaat des Pausen met een witten sluier. Evenzoo deed de onder prefect der cere moniën. In de kist werden neergelegd de acte van consignatie en drie beurzen, bevattende de penningen, die er tijdens het pontificaat van Paus Pius X geslagen zijn. Om tien minuten voor zeven werd het deksel van de eerste kist, die uit pijnboom-hout vervaardigd is, gesloten, terwijl de wacht de wapenen presen teerde. Kardinaal della Volpe, als kardinaal kamerling, kardinaal Merry del Val, als aartspriester van St. Pieter, en de major- domus mgr. Ranuzzi Bianchi, verzegelden het deksel van de lijkkist. Om half acht werden ook de deksels van de zinken kist en de buitenste iepenhouten kist gesloten. Weer vormde zich nu de stoet en de baar werd, door adelgarde begeleid, op een wagentje gezet, dat de kerke- knechten van St. Pieter naar de plaats bij de crypte duwden, waar het met een kraan in de crypte werd neergelaten. Daarop verwijderden zich de kardinalen. De kamerling gaf nogmaals de absolutie en de lijkknechts plaatsten de kist in het voorloopige graf. De plechtigheid was om 8.10 afgeloopen. De Bt. Pieter was elec- trisch verlicht. Duizend genoodigden woonden de uitvaart bij. De lijkkist van Pius X staat naast die van wijlen Pius VI. De Pauskeuze. De „Tijd" bespreekt het aanstaande Conclave en de candidaten. Onder de kardinalen, die voor de tiaar het meest in aanmerking komen, treedt zoo wordt in welingelichte Romeinsche kringen geloofd op den voorgrond kardinaal Domenico Ferrata. Deze was vóór zijne verhelling tot het purper nuntius te Parijs en had daar als diplomaat een grooten naam. Naar reeds verluidt, zal bij eventueele vredessluiting na den huidigen wereld oorlog de bemiddeling van den H. Stoel noodig, althans zeer nuttig kunnen zijn. Met deze uiterst actueele overweging zal in het Conclave allicht rekening worden gehouden. Daarom is het lang niet onwaarschijnlijk, dat de uitstekende figuur van een diplomaat als kardinaal Ferrata in bijzondere mate de aandacht van het Conclave trekken zal. Onder de „Cardinales papabili" is ook onze eminente landgenoot kardinaal Van Rossum dikwijls genoemd. Z.Em. staat aan nagenoeg heel de Curie, die hij door jaren lange practijk voortreffelijk kent in zeer hoog aanzien. Maar dat hij een buiten lander is, geldt bij velen nog als ernstig bezwaar. Mocht in den afschuwelijk ver warden toestand, dien Europathans doorleeft, dit bezwaar niet overwegend zijn, zoodat de meerderheid van het H. College, die nog altoos uit Italianen be staat, tot de keuze van een niet-Italiaan- schen paus zou kunnen besluiten, dan is onze kardinaal van Rossum, als behooren- de tot een geheel onzijdigen staat, wel de vanzelf aangewezen candidaat. Adriaan VI zou dan met meer de éenige Neder- landsche paus blijven. Verder noemt men niet zelden kar dinaal Mafli, aartsbisschop van Pisa, als den toekomstigen paus. Hij is een man van zeldzame geleerdheid, zoowel in kerkelijke als profane wetenschappen (vooral sterrenkunde), een voorbeeldig kerkvorst en krachtig bevorderaar der katholiek-sociale actie, met name der katholieke pers. Hij beschikt over een meesterlijke pen en niet geringe wel sprekendheid. Doch zijn patriottische toespraak tot het regiment, dat uit Pisa ten oorlog in Tripoli zou opmarcheeren, bracht dezen kardinaal bij sommigen in verdenking van chauvinistische gevoelens. Vooral bij de buitenlandsche leden van het H. College zal dit bezwaar thans opgeld kunnen doen. Omtrent de laatste oogenblikken van den H. Vader wordt nog gemeld: ln de laatste oogenblikken knielde kardinaal Merry del Val bij het bed neer, en naast hem eveneens de kardinalen Bisleti, Van Rossum, Ferrata en Cagiano, terwijl de aanwezigen gebeden opzonden. Ofschoon de ademhaling van den ster vende voortdurend minder werd, kwam hij toch telkens weer bij en scheen iets beter. Hij sprak tot zijn omgeving en men vroeg hem, of hij nog bijzondere wenschen had, waarop de Paus te kennen gaf, mgr. Rosa- te doen ontbieden, die zich daarop ijlings naar het Vaticaan be gaf. De Paus wilde met dezen alleen zijn, en gaf hem zijn laatste wenken te kennen. Ondanks den oorlog komen duizenden telegrammen van deelname uit de katho lieke wereld in. Talrijke winkels te Rome zijn gesloten. Op verzoek van den Kardinaal-camer- lengo zal Z.Em. Kardinaal Merry del Val, die het staats-secretariaat wilde neder- leggen, de loopende staatszaken afdoen. 's Pausen testament. Men seint aan „De Maasbode" uit Rome dato 23 Aug. In de gisteren gehouden bijeenkomst der kardinalen, onder voorzitterschap van den camerlengo, werd besloten tot publi catie van 's Pausen testament. Pius X had de volgende beschikkingen gemaakt: Zijn familie krijgt 1000 lire's, die aan den Paus waren geschonken, 's Pausen zusters zullen maandelijks 300 lires en zijn neef 10.000 lires in eens ontvangen, wanneer tenminste de nieuwe Paus deze beschikkingen goedkeurt. Het testament sluit met de treffende woorden„Arm ben ik geboren, arm heb ik geleefd, arm wil ik sterven. Men moet mijn lijk niet balsemen, in de crypta van de Bt. Pieter wil ik begraven worden. De toestand. Het spreekt vanzelf dat verschillende oorlogsberichten weer zjjn tegengespro ken zoo het bericht van Italië's mobi lisatie, zoo ook het bericht van de Duit- sche overwinning in Lotharingen, welke door de Fransehen „een belachelijke over drijving" wordt genoemd. Er is anders heel wat gejuich geweest over die Duitsche overwinning in Wil- helm's rijk. Te Metz, Berlijn en München hadden groote manifestaties plaats, waar bij zelfs muziek en illuminatie niet ont braken. Toch sla men die victorie evenmin als de Duitsche nederlaag bij Mühlhausen te hoog aanhet is een van die vele „ups and downs" die aan de beslissende slagen zullen voorafgaan. Algemeen wordt, ook door anti-Duitscli gezinden, de uitmuntende organisatie, het geheel en al „af zijn" van het Duitsche leger geroemd. Ook spreekt uit den op- marsch en de krijgsverrichtingen der Duitschers, zelfs te midden der hevigste klappen, een enorme zelfbewustheid. Of hun die ten slotte niet zal opbre ken? Volgens geruchten zou door de Belgen en de verbondenen den Duitschers een hinderlaag zijn gelegd. Uit verwoede gevechten bij Thienen (Tirlemont) tus- schen Franschen en Duitschers, die met een nederlaag der laatsten eindigen en waarvan het bericht tot Vrijdagmiddag werd geheim gehouden, zou blijken, dat de Franschen (of Fransch-Engelschen) een omtrekkende beweging hebben kun nen maken, waardoor zij het Duitsche leger, dat in de Dendervallei zich zuid waarts naar Frankrijk voortbeweegt, van den rechtervleugel, die in Luik en Luxem burg ligt, zouden hebben afgesneden. Het sterke Belgische leger bij Antwerpen (circa 200.000 man) zou als tweede val deur fungeeren om de Duitschers onher roepelijk af te snijden. Nog eens, het is een gerucht, versterkt als men wil door berichten uit Maastricht dat Zondag zwaar kanongebulder uit de richting Tongeren werd vernomen, maar nog niet bevestigd. Dan zijn er nog geruchten over een grooten slag tusschen Namen en Charle roi, maar bijzonderheden ontbreken. En nu is Japan met Duitschland in oorlog, dat het ultimatum van Japan niet heeft beantwoord. De gezanten zijn wederkeerig uit Berlijn en Tokio terug geroepen. Keizer Wilhelm heeft aan den Duit- schen commandant der Chineesche kolo nie Kiautsjau gelast zijn post tot den laatsten man te verdedigen. Het optreden van Japan vindt al heel weinig sympathie de V ereenigde Staten zeggen in hun diplomatieke gedachten- wisseling met Japan, dat zij het geschil tusschen dat rijk en Duitschland be treuren. Eigen berichten (per telefoon en telegraaf) van 21 Augustus 6 uur 's avonds. Hulst. Hier is een bericht binnenge komen, dat 20.000 Duitschers langs Oude- naerde en Kortrijk opmarcheeren. Parijs. De „Petit Parisien" meldt, dat Italië mobiliseert. .(Dit bericht is inmid dels door den Italiaanschen minister Salandra tegengesproken. Red.) Parijs. Duitsche troepen hebben den burgemeester van Aerschot en verschil lende burgers, die hem vergezelden, ge fusilleerd. 23 Augustus, haif 2 uur. Londen. Officeel wordt gemeld, dat gisteren twee Hollandsche stoombooten in de Finsche golf op mijnen gestooten en gezonken zijn. De Duitschers gaan voort met mijnen te leggen tegen de bepalingen van de Haagsche Conventie. Londen. Nader meldt men, dat de twee gezonken Iloll. stoomschepen „Alice H." en „Houtdijk" heeten en met ballast van Petersburg naar Rotterdam onder weg waren. Bjj het eiland Daco in de Finsche golf stietten zij op mijnen en zonken. Antwerpen. De vliegenier Jan Olie slagers omtrent wien allerlei geruchten liepen, is tot sergeant bevorderd. Gisteren heeft hij weer verscheidene keeren ge vlogen. (Een van die geruchten was, dat h\j militaire geheimen voor 1 half millioen francs aan Duitschland zou hebben ver kocht. Dit werd reeds zóó vast-geloofd, dat op sommige plaatsen het volk strooien ei), Olieslagers voorstellende, ver- irandde. Red.) Parijs. De Russen hebben opnieuw over winningen behaald op de Duitschers en wel in Goldapp en Lijck bij Gumbinnen. Zij versloegen 3 Duitsche legercorpsen, maakten tal van kanonnen en rollend •materieel buit, en maakten vele Duit schers krijgsgevangen. Zij bezetten Gol dapp en Lijck. Ostende. Gisterenmiddag kwam een Engeisch eskader, bestaande uit 2 zware oorlogsschepen, 2 kruisers en 6 torpedo- bootvermelers voor de stad met opdracht het vuur te openen op Duitsche troepen, zoodra die zich zouden vertoonen. De burgemeester begaf zich tot den com- maudant met verzoek niet te schieten alvorens de Belgische regeering het tijd stip daarvoor geschikt achtte. Het Engel- sche eskader ligt thans in volle zee. Tot de bevolking richtte de burgemeester een proclamatie in gelijken geest als zijn ambtgenoot te Brussel. Uit de morgen bladen van heden. Antwerpen, 23 Aug. (Particulier.) In verband met de geruchten over een groo te slag die bij Charleroi gaande moet zijn, vernemen wij nader dat in verschil lende plaatsen van België voornamelijk te Gent, treinen met vluchtelingen uit de omgeving van Charleroi aangekomen zpn. Deze menschen waren evenwel te veel onder den indruk om dilinitieve mededeelingen te kunnen doen. Zij ver klaarden dat in de omgeving van Char leroi tusschen de Duitschers en de Franschen hevig gevochten wordt. (Msbode.) Gent, 23 Aug. (Particulier.) Aan de „Gazette van Gent" wordt verzekerd, dat Vrijdag middag twee uur Duitsche ruiters door Oudenaarden trokken op wegnaar Ronse. Volgens de laatste berichten zou den thans reeds de Duitsche voorposten tot dicht bij de Fransche grens zijn ge naderd. Volgens een officieel bericht be vindt zich Antwerpen meer dan ooit in een uitstekenden staat van verdediging. (Msbode.) Hulst, 23 Aug. (Particulier.) Rondom Gent hebben de Belgen de spoorwegen opgebroken. Zaterdag hebben de Belgen te Bt. Nicolaas een auto aangehouden met Duitsche officieren. De polders ron dom de stelling Antwerpen worden onrer water gerat. (Msbode.) Londen, 2LTAug. (R.O.) Reuter ver neemt van de Japansche ambassade, dat Japan den oorlog verklaard heeft aan Duitschland. LOSSE BERICHTEN. Japan landt troepen? Georges Clemenceau zegt in L'Homme Libre, van gezaghebbende zijde te hebben vernomen dat Japan zoo noodig binnen 2 maanden tijds 300,000 man op de Fransche kust zou kunnen ontschepen. Het lijkt hem echter raadzamer, ze met de Transsiberische spoor te vervoeren om zij aan zij met de Russen te strijden. (N. R. Crt.) Zeppalin neergeschoten. Parijs, 23 Augustus. (Particulier.) Bij Gadon Celler hebben de Franschen de Zeppelin 8 neergeschoten, Nog Duitschers te Brussel? De parlementaire berichtgever van het Handelsblad v. Antwerpen meldt, dat sedert Zondagmorgen geen enkel Duit- scher meer te Brussel is. 300,000 Duit schers zijn voorbij getrokken. 150,000 langs Boschvoorde en Ukkel in de rich ting Charleroi, 150,000 langs Vilvoorde in de richting Ninove. In Servië schrijven beide partijen zich de overwinning toe. Oostenrijk keert echter voor het oogenblik al zijn krachten tegen Rusland zonder daarom de tuchtiging van Servië op te geven. Verwachting tot den avond van 25 Aug Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Meest licht: tot halfbewolkte lucht. Droog weer, behoudens kans op onweer vooral In het Zuid-Westen. Overdag iets warmer. Een nieuw Duitsch succes Volgens het Wolff's nieuwsbureau zou het Duitsche leger onder hertog Albrecht van Wurtemburg op de grens van Luxem burg en Frankrijk aan het Fransche leger een volkomen nederlaag hebben toege bracht. Gevechten te Charleroi. Te Charleroi en Mons (in Henegouwen) moet bloedig gevochten zijn tusschen Duitschers en Franschen. Sommigen verwachten nog in België een hevig treffen tusschen het Duitsche Noorderleger en de verbonden troepen. Graaf Witte, de gewezen Russische minister-president en lid van den Rijks raad, is uit Biaritz, waar hij vertoefde, door zijn regeering naar St. Petersburg ontboden. Hij reist over Brindisi en ver der per scheepsgelegenheid. Een medewerker van de Brusselsche Matin heeft met hem gesproken. Graaf Witte verwachtte dat de oorlog binnen drie maanden uit zal zijn en zal uitloo- pen op een nederlaag van Duitschland. Bij het sluiten van vrede achtte hij het van het grootste belang de militaire partij in Duitschland te nekken. (N. R. Ct.) i i f:. Onze Zuidergrens. Uit Budel (N.-B.) wordt aan de N. R. Ct. o.a. geseind: Inmiddels is Bree door uhlanen bezet. De geheele bevolking is gevlucht, en kampeert ten deele in de bosschen langs onze grens van hier tot Weert. Telkens vragen de Duitsche soldaten hier naar den loop van de Nederlandsche grens, en zoodra die hun wordt gewezen, keeren zij terug. Onze grenswachten en patroeljes zijn voorzien van gedrukte bil jetten voor mogelijke militaire vluchte lingen. ln het Duitsch, Fransch en Engeisch staat er op te lezen: „Gij zijt hier op Nederlandsch gebied. Wij verzoe ken u terug te keeren, of anders wordt gij ontwapend en geïnterneerd." Bovendien wijst ae Nederlandsche vlag op de kerktorens van de grensdorpen lner reeds uit de verte de grens aan. Hier tegenover Budel waait de Belgische vlag van den toren van Hamont, dat grootendeels is ontvolkt. Overal in den omtrek verleenen de menschen hier gast vrijheid aan gevluchte burgers van over de grens. Scheepsramp. Londen, 22 Augustus. (Officieel.) Het Deensche stoomschip Maryland is Vrijdag avond op een mijn geloopen en gezonken. Een ander Deensch stoomschip, de Broberg, was getuige van het ongeval en zette twee sloepen uit, die echter geen spoor van de bemanning hebben ge vonden. De Bromberg bleef den nacht ten anker en zette den volgenden morgen de na sporingen voort, maar liep om vijf uur ook op een mijn en zonk eveneens. Behalve een machinist is de geheele bemanning van de Bromberg gered en te Lowestoft ontscheept. Het ongeval is 35 mijl uit de kust ge beurd op de voornaamste route van de koopvaardijschepen Antwerpen. 22 Aug. (Part.) Een besluit van den burgemeester, op last van de legerautoriteiten verbiedt van 21 dezer af den verkoop van alkohol, behalve in apotheken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1