EXTRA EDITIE VAX 6 UUR. De Groote Oorlog. No. 99a. Zaterdag 22 Augustus 1914 Tiende Jaargang De dood des Pausen. v Redenen tot vertrouwen. Voor deu Christen, voor den Katholiek, die gelooft aan de Goddelijke Voorzienig heid, zijn ook de ernstigste en moeilijkste tijden geen reden om te wankelen in zijn vertrouwen op God. Integendeelhoe meer de menscli zijne nietigheid erkent, hoe meer hij inziet, dat hij onmachtig is, om de gebeurtenis sen der wereld te beheerschen des te meer zal hij het hoofd buigen voor den grooten God, die hemel en aarde bestiert. Een Christen weet, dat de aarde hem geen blijvende woonplaats biedt; niet voor de aarde, maar voor een eeuwig ge luk zijn wij geschapen. Wie deze grondwaarheid van het Chris tendom in 't oog houdt, zal niet bewogen worden in zijn vertrouwen op God, door welke oorlogsgeruchten of door welke oorlogsgruwelen ook. Wat er ook gebeure, God blijft de Meester en de Bestuurder van de wereld, die na een kort lijden een eeuwige glorie en onvergankelijk geluk kan geven. Doch behalve deze bovennatuurlijke beweegredenen tot betrouwen, hebben wij ook natuurlijke motieven daartoe, die wij putten uit hetgeen wij rondom ons zien en waarin we tevens dankbaar Gods Vaderlijke bestiering ten opzichte van ons volk mogen erkennen. Wij noemen de eensgezindheid van alle partijen, de kalme offervaardigheid van ons volk, de ferme houding en wijsheid onzer overheden, de waarde onzer krijgs macht gelijk die uitscheen bij de mobi lisatie en organisatie onzer troepen, ten slotte het albezielend voorbeeld van onze geëerbiedigde Koningin. Met dat alles voor oogen mogen wij de toekomst met vertrouwen tegenblik- ken, doch zóó, dat wij niet nalaten met allen ernst en liefde mede te werken, ons volk door de droeve tijden heen te helpen en onder de leuze „één voor al len allen voor één" voor elkander te leven en te arbeidenwant een dwaas is hij, die zou meenen, dat vooral in deze tijden de verschillende standen der maat schappij elkander niet noodig hebben. V Van de „kloosters". Hoe dikwijls hebben wij vroeger niet in de vrijzinnige en in de Bronsveldsche bladen en schotschriften hooren afgeven op de „kloosters" in Noordbrabant en Limburg? Waren zij niet een ramp voor de streek, ja, voor heel het land Buiten onze Religieusen het volk niet uit? En ook, wat gebruikten de schoolbroeders en zusters een massa Rijksgeld, dat zij voor hun onderwijs ontvingen, in het belang van de Kerk. En wat deed die „doode hand" een schade aan 's Rijks vermogen 1 Het zal nu anders worden, als de mo bilisatie is afgeloopen. Wij kunnen er nu nog niet over schrijven, omdat alle aanduidingen van het verblijf en de be weging onzer troepen moeten verzwegen worden. Maar als alles achter den rug is hebben de mannen van ons leger, de miliciens, de landweermannen, soldaten, onderofficieren ,en manschappen, gelegen heid om te vertellen, wat er niet alleen door de bewoners der streek, maar ook wat er in de huizen van Broeders en Zusters voor hen gedaan is. Dat zijn allemaal de „kloosters", waarvan men geen kwaad genoeg kon sprekenDan kunnen zij verhalen van welk nut deze kloosters met hun uitgestrekte terreinen voor onze landsverdedigers geweest zijn Een paar staaltjes verhaalt „De Volks banier" en wel uit een kleine plaats, waar een talrijke troep soldaten aankwam en gehuisvest werd in een prachtige school. Nauwelijks hadden de Zusters den toestand, waarin de soldaten ver keerden, bemerkt of onmiddellijk had er een voetwassching plaats op groote schaal, waarbij de Zusters zich op kranige wijze van haar taak kweten en waarvoor ze de grootste dankbaarheid der militairen inoogsten. Een andere groep kwam in een school van de Eerw. Broeders, waarin gekookt, geg°ten en geslapen werd. De soldaten hadden het er zóó goed, dat zij bij hun vertrek uit dankbaarheid den Broeders een kostbaar geschenk overhandigden nl. een prachtig kazuifel voor hun kapel. Wat er door de „kloosters" gedaan is voor het Roode Kruis zullen we later wel hooren. Hier is echter slechts een staaltje, wat door particulieren verricht wordt. (De Tijd.) Uit Rome wordt aan de verschillende dagbladen gemeld, wat wij hier kort samenvatten. Donderdagnamiddag werd het lijk des Pausen, dat in de troonzaal geplaatst was, bezocht doorliet corps diplomatique, het Romeinsche patriciaat, de hooge gees telijkheid en de leden van de verschil lende geestelijke orden in de stad, vooral religieusen. De troonzaal was versierd met rood damast en electrisch verlicht. De eerewacht werd gevormd door leden der pauselijke lijfwacht in groot tenue. Het lichaam des Pausen was bekleed met de pontificale gewaden en werd tentoon gesteld op een verhevenheid, onder een baldakijn, omgeven door vier brandende kaarsen. Nadat de kardinaal-camerlengo een voor bereidende bijeenkomst der kardinalen had voorgezeten, bevestigde hij met kar dinaal Merry del Val, de zegels van de deuren der particuliere bibliotheek des Pausen. Daarna ontving hij de bezoeken van rouwbeklag van de bevelhebbers der pau selijke corpsen. De eerste zielemissen voor den Paus werden om half 4 Donderdagmorgen in de particuliere kapel van den Paus door de leden van de Pauselijke anti-chambre mgr. Pescini, mgr. Bianchi, mgr. Respichi en mgr. Marzoli gelezen. Om half 6 uur begonnen alle klokken van Rome een half uur lang te luiden, om den dood des Pausen aan te kondigen. De zusters van Pius X verlieten het Vaticaan en begaven zich naar haar woning. Om 6 uur werd in de kamer van den Paus een altaar geplaatst, waar kardinaal Bisteli, mgr. Baessan en mgr. di Santelia H. Missen opdroegen. De Palatijnsche wacht werd om 5 uur toegelaten tot het kussen van 's Pausen haud. Vrijdagavond is op plechtige wijze het stoffelijk overschot van den H. Vader naar de basiliek van St. Pieter overge bracht en in de Sacramentskapel op de katafalk geplaatst. Het kapittel der basiliek van Sint Pieter nam het lijk van den Paus aan den ingang der basiliek in consignatie, terwijl een zangerskoor ritueele gebeden zong. Het lijk werd op zijn tocht naar de Sacramentskapel neergezet bij het con fessie altaar, waar de vice-deken de ab solutie in tegenwoordigheid der kardina len verrichtte. Na afloop der ceremonie werd het pu bliek toegelaten tot bezoek aan het lijk. Duizenden personen stonden op het plein van Sint Pieter te wachten op de opening der hekken en begonnen toen langs het lijk te defileeren. De karibiniers doen dienst op het plein ter handhaving der orde. Ook in de Sint Pieter doen de karibiniers dienst. Bijeenkomst van Kardinalen. Uit Rome wordt door Reuter dato 21 Augustus geseind Heden had de eerste bijeenkomst van het college der kardinalen plaats- De 23 kardinalen, die tegenwoordig waren, leg den eerst den eed af. Daarna werd de visschersring van Pius X gebroken, die in het graf zal gelegd worden, evenals het zegel, waarmede de bullen verzegeld werden. De begrafenis van den Paus is voor morgenavond zes uur vastgesteld, en zal een zeer eenvoudig karakter dragen. Het lijk zal, overeenkomstig den uitdrukke^ lijken wensch van den overledene, bijge zet worden in de crypte van St. Pieter, waar de Pausen sinds 17 eeuwen be waard worden. In de vergadering werd de bulle van den 25sten December 1901 over het con claaf voorgelezen hetgeen, volgens het „Giornale d'Italia", een belangrijke ge heime discussie verwekte. (Indien wij ons niet bedriegen, werd in deze bulle door Paus Pius X voor eens en voor altijd het z.g. „veto" of uitsluitingsrecht afgeschaft, dat sommige Katholieke vorsten meenden te kunnen uitoefenen bij de Pauskeuze. Gelijk men weet, teekende in het con claaf van 1903 kardinaal Puzyna, aarts bisschop van Krakau namens keizer Frans Jozef verzet aan tegen de eventueele verkiezing van kardinaal Rampolla tot Paus. Het oogenblikkelijk gevolg van deze daad was dat kardinaal Rampolla bij de volgende stemming nog een stem meer kreeg. Toch viel hij ten slotte uit en werd Pius X gekozen. Red.) 's Pausen Testament. Naar particulier aan de „N. Rott. Crt." wordt geseind zou volgens de „Menagero" het testament des Pausen aldus luiden: „Ik ben arm geboren, heb in armoede geleefd en wil in armoede sterven. Ik verzoek den Heiligen Stoel mijn zusters maandelijks 300 lire uit te betalen. Ik wil niet dat mijn lijk gebalsemd wordt." (Wij deeïen dit telegram onder voor behoud en curiositeitshalve mede Red.) De toestand. Buitenlandsche krijgskundigen prijzen de taktiek van België om zijn veldleger terug te trekken op Antwerpen. Daar door toch wordt voorkomen dat dit leger óf vernietigd óf van Antwerpen wordt afgesneden, terwijl het thans een gevaar blijft aan de Duitsche flanken, zoowel als het versterkte en geduchte Namen. België heeft het opmarcheerende Duitsche leger met groote dapperheid allerlei hindernissen in den weg gelegd en daarmede aan de verbonden Engelsche en Fransche legers een grooten dienst bewezen. Plet heet, dat de krijgstaktiek medebracht, dat deze legers zicu nog niet in actie begaven maar zich in zoo gunstig mogelijke conditie opstelden. Dit tot antwoord aan de veie ontevredenen in België over het wegblijven van Fransche hulp. Wel schijnen bij Leuven wat Frau- schen te hebben meegevochten, maarzij kwamen te laat en nadat de Belgen reeds de meesten en besten hunner bij Aerschot hadden zien vallen. De verbonden legers bestrijken nu een front van Longvvy lot Duinkerken. Zul len zij rustig de botsing met de Duitsche armee afwachten of in een wijden boog met Antwerpen tot steunpunt, trachten het Duitsche leger te omsingelen? Een telegram dat wij hedenmiddag ontvingen (zie onder oorlogsberichten in dit nummer) doet het eerste vermoeden. Inmiddels gedraagt zich de Duitscher in de bezette streken als heer en meester, legt oorlogsschattingen op, legt beslag op geld en voorraden en oefent zonder genade streng oorlogsrecht Dit onder vond Luik, want toen Donderdagochtend op de Visscherskade uit een huis een schot werd gelost, werden een dertigtal huizen door de Duitschers in de omge ving plat geschoten. Een bepaald beleg van Antwerpen door de Duitschers, achten krijgskundigen minder waarschijnlijk. Eigen berichten (per telefoon en telegraaf) van 21 Augustus 6 uur 's avonds. Berlijn. Onder aanvoering van den kroonprins van Beieren hebben de Duit sche troepen een geweldige overwinning behaald [tusschen Metz en de Vogeezen en in Lotharingen. Bloedige gevechten hadden plaats, waarbij de Franschen over geheel de linie werden verslagen en hun zware verliezen werden toegebracht. De Duitschers maakten veel geschut buit; 7000 Franschen werden krijgsgevangen. De Duitsche troepen rukken met on- wederstaanbare kracht voorwaarts en zetten den strijd op denzelfden voet voort. (Dit bericht konden wij nog be knopt onder onze laatste berichten van gisteren plaatsen.) Antwerpen. Men zegt, dat de Koning in de stad is Bevestiging van dit bericht kon niet worden verkregen. Antwerpen, In een Duitsch schip alhier is een groote hoeveelheid bommen en oorlogstuig hedenmorgen ontdekt. De regeering heeft op dezen voorraad beslag gelegd. Het verkeer tusschen Brussel en Gent is verbroken. De bladen te Brussel hebben opgehouden te verschijnen De „Matin" (een te Antwerpen ver schijnend blad) spreekt het bericht, dat Luik en Leuven door de Franschen zouden veroverd zijn, met de meeste beslistheid tegen. 21 Augst. 8 uur. Gent. Heden morgen te zeven uur werd een Duitsche vliegenier boven de stad gezienmen zegt dat hij te Ostende is neergeschoten. In de straten van Gent zijn afbeeldingen aangeplakt van Duitsche vliegtuigen opdat de bevolking ze van den Belgische kan onderscheiden. Sinds gisteren zijn hier 20,000 vluchtelingen aangekomen en 10 tremen met gewon den. Sinds vanmorgen is de verbinding met Brussel stop gezet. De Burgelijke en Militaire autoriteiten hebben met elkander geconfereerd in het provinciaal gebouw. Terneuzen. Vluchtelingen uit Gent deelen mede, dat het binnentrekken van Duitschers in Gent elk m^enblik wordt verwacht; de Burgemeester (van Gent) heeft een proclamatie uitgevaardigd waar in de bevolking tot kalmte wordt aange maand, de burgerwacht heeft de wapens moeten afleveren. Roosendaal. Grenswachten bij Es- schen deelen mede, dat Uhlanen zijn gezien tot op 5 Kilometer afstand van de Nederlandsche grens. Volgens de laatste inlichtingen door ons persbureau ontvangen zal de groote slag waarschijn lijk niet op Belgisch grondgebied wor den geleverd. Een groot deel van het Duitsche leger trekt langs Ciney naar 't zuiden, teneinde de Fransche grens over te trekken. Mechelen. Volgens hier binnen ge komen berichten is het te Brussel kalm. Voortdurend wordt door Duitsche cava lerie gepatrouilleerd in den omtrek, alle verbindingen met Antwerpen en het binnenland is afgesneden. Hasselt. De Duitschers hebben hier paarden en wagens opgeöischt. Weenen. Bij een der grensgevechten is professor C. Baedeke, hoogleeraar te Jcna, gesneuveld. Berlijn. De Oostzee is veilig voor neutrale scheepvaart tot bezuiden Fin- find, zooals door herhaalde verkennings tochten van onze oorlogsschepen is vast gesteld. Weenen. Alle reservisten die voor den oogst waren vrij gelaten, benevens alle aauvullingsreservisten en landweer mannen zijn tegen 21 Augustus a. s. opgeroepen. Berichten van 22 Augustus, 3 uur 's nam. Parijs. (Officieel). De Duitsche cavale rie trok in westelijke richting door Brus sel. De stad Namen is gedeeltelijk ingeslo ten; een hevig artillerievuur is op de stad geopend. Volgens de „Daily Expres" zijn te Waterloo (Z. W. van Brussel) Uliianen gezien. Gisterenmorgen had een ontmoeting plaats tusschen de Duitschers en de geallieerden (Engelschen en Franschen). De uitslag was gunstig voor de gealli eerden. (Uhlanen zijn ook gistermorgen dicht bij de uiterste linie der stelling Antwer pen gezien en wel te Berlaer, een dorpje vlak bij Lier. Zij werden echter terug gelagen en hun hoofdman werd gevan gen genomen. Red.) LOSSE BERICHTEN. Met den dood gestraft. De Duitsche soldaten, die te Canne, vlak bij onze Limburgsche grens, in koelen bloede, zonder aanleiding de vrouw en den logé van den burgemees ter doodschoten, zijn door den krijgsraad ter dood veroordeeld en gefusileerd. Ter Neuzen, 20 Aug. (Van een parti culieren correspondent). De gevechten van Namen tot Dinant tusschen Duitsche en Fransche troepen zijn nog in vollen gang. Het is den Duitschers niet gelukt de Maas te passeeren. Een groote Fran sche troepenmacht rukt op langs den Noordelijken Maasoever en drong aanval lend door tot korten afstand van Hoey. Te Hoey liet men de brug springen, welke zes honderd jaar oud is. Men heeft er mee gewacht tot het laatste oogenblik. De zeer kostbare en beroemde schat van de Eglise Notre Dame is reeds in veilig heid gebracht. Men tracht het Duitsche leger, welks voorhoede Brussel gisteren binnenrukte, den toegang tot den rechter Maasoever zooveel mogelijk af te snijden. „De Tijd". De toestand te Antwerpen. Er zijn teekenen die erop wijzen, dat Antwerpen niet zal worden aangevallen, doch de stad heeft zich op een belegering voorbereid. Van Calmpthout af zijn alle boomen omgekapt en huizen afgebroken voor het schootsveld der kanonnen. Door loopgraven en het herstel der oude ves tingwerken is de vesting ontzaglijk ver sterkt. Vluchtelingen zeggen dat op de Schelde stoombooten gereed liggen, om de Koningin en de Prinsen, thans te Ant werpen vertoevend, mitsgaders enkele leden der regeering en van het stadsbe stuur naar Engeland over te brengen, in dien onverhoopt de stad door de Duit schers mocht worden ingenomen. Een groote levensmiddelenvoorraad is te Ant werpen opgeslagen en al het vee der omliggende dorpenwerd er saamgedreven. Luitenant-generaal Dufour, de militaire gouverneur van Antwerpen heeft gene raal Mols benoemd tot opperbevelhebber der vesting. Generaal Mols is de neef van generaal Brialmont, die door gene raal Dufour in de toespraak, waarmede hij generaal Mols met zijn nieuwe ambt bekleedde, de grootste militaire ingenieur van de 19de eeuw genoemd werd. (N. R. Crt.) De Nederlanders te Antwerpen. Over de te Antwerpen wonende Neder landers deelde een landgenoot, pas uit de Scheldestad aangekomen aan ,Het Handelsblad" het volgende mede: Sinds veertien dagen reeds waren vele naar Nederland afgereisd, doch van de ongeveer 18000 leden die de Hollandsche kolonie te Antwerpen telt, was het meerendeel nog gebleven. Toen nu de laatste slechte berichten bekend werden, achtten overtalrijke achtergeblevenen het raadzaam insgelijks weg te gaan. De enkele treinen naar de Hollandsche grens werden als het ware Donderdag bestormd en wij zelf hebben een groot deel van de reis in een goederenwagen meegemaakt. Het algemeen oordeel is echter, dat Antwerpen niet zal belegerd worden. De Duitschers zouden een te talrijk leger voor een beleg moeten immobiliseeren en de uitslag van hunne pogingen zou vruchteloos blijven, omdat de stad, langs de Schelde, gedurig voorraad kan ont vangen. De moderne forten kunnen maan den en maanden weerstand bieden en de deskundigen verklaren zelfs, dat zij onin- neembaar zijn. Alhoewel een beleg dus niet 'waar schijnlijk is, vreezen de Antwerpsche Hollanders, dat de Duitsche vliegmachi nes bommen op de stad zullen werpen, zooals dit te Namen en te Dinant gebeurd is. Deze overweging heeft velen tot heengaan doen besluiten. Zij, die blijven, maken zich gereed om in de kelders te gaan wonen. Oorlogsschattingen. De Duitschers hebben van de provincie Luik 50 millioen, van de stad Luik 10 millioen, van de stad Brussel 200 milli oen francs oorlogsschatting geëischt. i Duitsche krijgsgevangenen, die te Brugge verblijven zijn onder ge wapend geleide naar Duinkerken gevoerd. Generaal French is Zondag uit Parijs vertrokken om zich bij het Engelsche andingsleger te voegen. Op aanbeveling van Lord Kitchener, heeft koning George generaal Sir Horace Smith-Dorrien tot opvolger van wijlen luitenant-generaal Griersen benoemd," die plotseling is overleden. j Het liefdadige Maastricht. Komt en overtuigt u, zoo schrijft men aan een onzer bladen, van de Maastricht- sche liefdadigheid, die geen belooning of waardeering vraagt, in het vluchtelingen kamp in de Rijks-Kweekschool. Wat 'n ellende bij die honderden stakkers

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1