EXTRA EDITIE TAX O UUR. De Groote Oorlog. No. '98a. Donderdag 20 Augustus 1914 Tiende Jaargang PIUS X. t (In memoriam) Als een donderslag bij helderen hemel klonk vanmorgen de tijding, die de telegraaf over de wereld had geseindDe Paus is heden nacht te half twee ure overleden. Wel wist men, dat de Heilige Vader ongesteld was. De gebeur tenissen der laatste weken hadden zijn gevoelig hart aangegrepen en bij den moreelen schok voegde zich het physieke lijden eener bronchi tis, die nochtans, zooals wij giste ren meldden, den geneesheeren tot geen ongerustheid aanleiding gaf. Wel bevatte gisterenavond „De Maasbode" een telegram, waarin 's Pauzen ziekte een ongunstige wending heette te nemen, maar ook die tijding wettigde geenszins een vrees voor het ernstigste. De be richten in de morgenbiaden echter gaven weinig hoop. Eu nu staat de Katholieke we reld bij het doodsbed van haren Vader in Christus. Want een vader was bij voor het hem toevertrouwde volk in den volsten, den edelsten zin des woords. Zelden was een naam zóó in vol maakte overeenstemming met den persoon, die hem droeg als bij dezen Pius X. „Pius", vroom, heilig 1 O, de ont slapen opperherder was het van zijn prille jeugd, als eenvoudig volkskind, als kapelaan, als pastoor. En die vroomheid, wars van alle schijn vertoon, ontplooide zich des te schooner, naarmate de wil der geestelijke overheid den nederigen pastoor Sarto de trappen der ker kelijke hiërarchie steeds hooger opvoerde, zoodat de kardinaal-pa triarch van Venetië dezelfde be scheiden, nederige en godvruchtige priester was als de kapelaan Sarto van Tombolo. In dien priester, blakend van ijver voor het heil der zielen, ruste loos werkzaam voor de verbreiding van liet Rijk Gods in de harten der mensclien, behaagde het den Heer der talenten het woord van Zijn Goddelijken Zoon te doen be waarheid worden „Zoo schittere dan uw licht voor de menschen, opdat zij uwe werken zien en Uwen Vader verheerlijken die in den hemel is". En toen na ,den dood van paus Leo, op St. Ignatiusdag van het jaar 1903 het conclave der hoogwaardige kardinalen voor de pauskeuze bijeen kwam, wees de H. Geest den man aan, die men menschelijker wijze gesproken niet onder de „papabili" rangschikte: Joseph Sarto. En nu vragen wijwie is er on der de rechtgeaarde Katholieken, die niet in deze ure, terwijl de droefheid over den hem ontnomen vader hem het hart verscheurt, den Almachtige an ganscher harte dankt, dat Hij dezen paus aan zijne Kerk schonk. Wie toch heeft met meer ijver de ontzaggelijk zware taak van het pausschap op zijn schouders geno men en haar beter volbracht dan Pius X. Wie waakte er gelijk Hij, dat het onkruid van dwaling niet opschoot op den gewijden akker der Kerk, aan Zijne zorg toevertrouwd. Wie was er meer op bedacht dan Pius X, de hem toevertrouwde zie len langs het gevaarvolle levens pad te leiden ter eeuwige bestem ming. W ie trad beter dan Pius X in de voetstappen des Goddelijken Mees ters, door de kinderen te brengen bij den Goddelijken Kindervriend in de geestelijke omhelzing der H. Communie. Wie wist beter dan Pius X het christenvolk te waarschuwen, te raden, te leiden en in priester en leek het vuur te ontsteken dier werkdadige liefde tot Christus, zich uitend in daden van zelfheiliging zoowel als van liefde tot den even- menscli. Wie eindelijk wist als Pius X in zijn brieven, decreten en toe spraken er alle Katholieken van te doordringen, dat, wil de wereld be houden blijven, zij behoort herboren en opnieuw bevestigd te worden in den Christus? Mogen zij, die 's Pausen laatste levensdagen hebben verbitterd met het verwijt, dat door zijn schuld de gruwel van den oorlog is los gebarsten, bedenken, dat bijaldien de wereld aan 's Pausen roepstem beter had beantwoord, en Gods wil en wet inderdaad tot richtsnoer had gemaakt van haar daden, de geesel van den bloedigen wereldkrijg thans de menschen niet zou hebben ge troffen. Pius is dan heengegaan, in vrede in den Heer ontslapen. Wie mag niet vertrouwen, dat deze vrome dienaar van den Allerhoogsten God, deze heilige plaatsbekleeder van Christus, als hoofd Zijner Kerk hier op aarde, het eeuwig en onvergan kelijk loon heeft ontvangen, dat den goeden en getrouwen dienstknecht is toegezegd. Toch vraagt ons geloof in den driewerf Heilige, die niets wat be smet is, Zijn eeuwige woningen doet binnengaan, dat wij niet ophouden met vurige smeekbeden voor de ziel van den ontslapen opperherder bij God ten beste te spreken. Het is het schoonste en beste bewijs onzer kinderlijke liefde jegens den vader, die van ons heen ging. En met vrome zorg zal het Ka tholieke volk, dat den betreurden Vader der Christenheid met tranen en gebeden grafwaarts leidt, de lessen en onderrichtingen van dien H. Vader bewaren als een kostbaar erfdeel, een eenige nalatenschap; en vaak, ja zonder ophouden zal de bede ten hemel rijzenVerwek, o Heer in uwe Kerk den geest, volgens welken Pius X heeft ge leefd, opdat wij naar diens voor beeld mogen beminnen wat hij be minde en mogen volbrengen wat hij ons leerde." R. I. P. (Pius X, tevoren Jozef Sarto, werd 2 Juni 1835 te Riëse (Italië) uit eenvoudige ouders geboren, den 18 Sept. 1858 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Tombolo, pastoor te Salzano, dom heer in Treviso en werd in 1884 tot bisschop van Mantua benoemd. Den 12 Juni 1893 werd hij door paus Leo XIII tot kardinaal ver kozen en drie dagen later verheven op den patriarchalen zetel van Ve netië. Den 4en Augustus 1903 koos het conclave hem tot paus. Den 9en daaraanvolgende werd hij als zoo danig gekroond. Als grootste daad van zijn vruchtbaar pontificaat mag worden genoemd, dat hg het in den boezem der Kerk opluikend modernisme in het hart heeft aan getast. In de rij der pausen was Pius X de 256e.) De toestand. Tegen de overmacht is niet te vechten. Dat ondervindt het dappere België, want hoevaak de Duitschers met bloedende koppen moeten afdeinzen, steeds komen zij met nieuwe en grootere troepen massa's opzetten zoodat misschien op het oogenblik, dat wij dit schrijven, de Duit schers baas zijn in het grootste deel van België, uitgezonderd het Zuiden en Wes ten en de versterkte stellingen Antwerpen en Namen. De regeering heeft dit voorzien en daarom tijdig hof en regeering naar Antwerpen, het hart des lands, overge bracht. Immers blijkens de telegrammen, die wij gisterenavond ontvingen, is de bezet ting van Brussel door de Duitschers slechts een kwestie van tijd. Waarschijn lijk zal men de stad open laten voorde Duitschers, waardoor zij dan voor een beschieting gespaard blijft. Dan krijgt Brussel een keizerlijk stad houder, wie weet, houdt keizer Wilhelm er niet zijn intocht. Een heel succes voor de Duitsche wapenen. Inderdaad Een militaire medewerker van een onzer bladen schrijft hierover als volgt: Schijn bedriegt, ook in den krijg. Een goed beoordeelaar moet den schijn van de werkelijkheid weten te onderscheiden. Eerst dan kan hij goede conclusies ma ken, conclusies, die overigens door de groote massa niet worden aanvaard. Want die laat zich door haar gevoelens be- heerschen, en gelooft wat ze hoopt. Hebben de Duitschers succes in België De een zegt ja, de ander de massa 1 zegt neen. De deskundige beoordeelaar zegt niets, maar ziet nog toe. Hij weet, dat er noch van een Buitsch noch van een Belgisch fiasco sprake is. Dat er ge vechten zijn geweest, waarbij de Duit schers tienmaal zooveel manschappen ver loren als de Belgen, bewijst hoegenaamd niets. De Belgen hebben de forten om Luik moeten overgeven. Maar de des kundige beoordeelaar heeft dat zien aan komen. En hij ziet nog heel wat meer aan komen. In zijn verbeelding ziet hij al de Duitsche cavallerie Brussel binnenstor men, hij ziet Brussel capituleeren, en hij ziet daar het Koninklijk paleis bewonen door den Duitsclien stadhouder. Maar.... het is geen wapenfeit van beteekenis. Het is een schijnsucces, zeg desnoods een „moreele" overwinning, waarom men in Berlijn kan feestvieren. Maar een krijgs succes is het niet. Een krijgssucces is de overwinning van een grooten veldslag. Een krijgssucces is reeds in vele geval len de noodzakelijk geworden positie verandering van den vijand. Bloed heeft er dan niet te stroomen. Het kan gaan zonder één enkel schot. En de buiten wereld heeft er niets van te weten. Want die interesseert zich slechts matig voor dergelijke militaire successen. Zij wenscht schijnsucces 1" Het terugtrekken van het hoofdkwar tier uit Leuven en het brengen vau de kern der Belgische troepen binnen de stelling Antwerpen zou er op wijzen, dat België zich daar wil verschansen en ver dedigen, tenzij het een strategische slim migheid is, die andere plannen verbergt. De groote slag zal nu wel niet in de Kempen worden gestreden, maar ten Zuiden van Namen. Duitsehland zou thans langs zijn reusachtig front van Visé tot Straatsburg anderhalf millioeu man schappen hebben staan. De verbonden legers der tegenpartij zouden 1.200.000 man hier kunnen tegenoverstellen. Met angst en ontzetting wordt deze menschen- slachting verbeid, gelijk alles wat de oorlog medebrengt angst en ontzetting verwekt. En wie zal, lezende, hoe de Duitscher thans in het arme Belgenland alles te vuur en te zwaard vernielt, den oorlog niet vreezen als den verschrikke- lijksten geesel die een land treffen kan 1 Eigen berichten (per telefoon en telegraaf) van 19 Augustus 8 uur 's avonds. De Luiksche correspondent van het Handelsblad deelt mede, dat alle plaat sen boven Tongeren in brand staan. De correspondent van ons nieuwsbu reau in Noordbrabant bericht, dat de stroom van vluchtelingen naar onze gren zen een treurig schouwspel biedtvelen komen blootshoofds aan en van alles beroofd. Leuven. De stad is ontruimd door hoofdkwartier en troepen. De voorstad Blauput is verlaten. Tirlemont en Heijst- op den Berg staan in vlammen. Brussel. Wanneer de Duitschers geen nederlaag lijden, worden ze vandaag of morgen hier verwacht. Brussel. Toen de Duitschers heden morgen naderden, besloten de Belgen de stellingen rondom de stad bezet te houden doch toen de vijand zijn zwaar artillerie- geschut in actie begon te stellen, werd het besluit genomen de stad te ontruimen teneinde haar voor verwoesting te vrij waren en zich in de bosschen en wegen die naar Brussel leiden, te verschansen en daar tot den laatsten man stand te houden. Deze terugtocht geschiedde dus om strategische redenen. Antwerpen. Een telegram uit Oporto van een Engelsche factory ontvangen spreekt van een zeeslag in de Noordzee waarbij de Duitschers 28 de Engelschen 16 schepen verloren, terwijl de Engel schen 8 Duitsche schepen veroverden. (Wij geven dit bericht curiositeitshalve. Wie weet, hoe de z.g. zeeslag bij Doggers- bank en bij de Alandeilanden een fabel is gebleken, zal de geloofwaardigheid van dit bericht wel niet hoog aanslaan. Red.) Uit de morgenbladen van heden Tilburg. Belgische conducteurs en machinisten, die hier met den trein uit Antwerpen aankwamen, vertellen, dat de lijn Antwerpen -Hamont door Duitsche troepen is opgeblazen. (Hamont ligt vlak aan de Belgisch-Nederlandsche grens, juist tegenover de stad Weert in Hol- landsch-Limburg, dus aan de lijn Roer mondAntwerpen. Aan deze lijn liggen van Hamont af de volgende eenigszins belangrijke plaat sen Neerpelt, Moll, Gheel, Herenthals en Lier (Lierre). Bij Neerpelt wordt de lijn gekruist door een andere lijn, Noordwaarts naar Eind hoven en Zuidwaarts naar Hasselt loopend. Bij Herenthals door een lijn Ioopende Noordwaarts naar Turnhout en Tilburg en Zuidwaarts naar Aerschot.) Een hoofdconducteur, die gevlucht was, wist nog mede te deelen, dat de trein, waarop hij zich bevond, bij Gheel door Duitsche soldaten werd beschoten. De machinist werd gedood, de machine hevig ontredderd en tot staan gebracht. De passagiers moesten den trein ver laten en werden op de vlucht gedreven. De conducteur en het verdere personeel trachten nog hedenavond over Holland heen hun standplaats Hamont te berei ken. (Maasbode), Antwerpen, Drie personen, die hebben deelgenomen aan de plundering van Duitsche café's, zijn gisteren voor den strafrechter verschenen. Van twee hunner is de schuld bewezen zij zijn veroordeeld tot 8 en 9 maanden gevangenisstraf. Hieruit blijkt, dat het van Duitsche zijde verspreide bericht als zouden de Belgische autoriteiten geweld daden tegen de Duitsche bevolking oog luikend toestaan, onwaar is. (Maasbode). Rozendaal. Een zeer groot aantal Bel gische vluchtelingen kwam hier heden morgen aan. Zij komen voornamelijk uit Brussel en uit plaatsen tusschen Brussel en Antwerpen. Zekerheid omtrent de onmiddellijke aanleiding tot hun vlucht bestaat er evenwel nog niet. Wel is het zeker dat verschillende bewoners van plaatsen tusschen Antwerpen en Brussel hunne woningen moeten verlaten als gevolg van de militaire maatregelen, die genomen zijn. Weenen. De „Polit. Korresp." verneemt uit ConstantinopelIn alle moskees alhier zijn gebeden uitgeschreven voor de zege der Uostenrijksche en Duitsche wapens. Het blad voegt hieraan toe Dit is zeer merkwaardig, want het is de eerste maal in de geschiedenis van het Ottomaansche rijk, dat de muzelmannen in hun mos kees voor de overwinning der christelijke volkeren bidden. Brussel. Het gemeentebestuur van Boghari in Algiers heeft aan koning Albert hartelijke gelukwenschen gezon den met het behaalde succes. Het ge meentebestuur van Ville Franche sur Mer, de geliefde verblijfplaats van koning Leopold, heeft een telegram gezonden waarin het bestuur zijn enthousiaste be wondering uit voor den heldenmoed van het Belgische leger en het volk, welke een schitterend voorbeeld geven aan de menschheid. (Msbode.) LOSSE BERICHTEN. Duitsehland en Rusland. BERLIJN, 19 Aug. (W. B.) De „Lok'al Anzeiger" bericht van de Oostgrens het volgende: De Russen staken tien grens plaatsen in brand. De inwoners moesten al hun have verlaten en konden meestal slechts leven en kleederen redden. De brandstichters schoten alles neer wat in hun bereik kwam. Een kasteel opgeblazen. BRUSSEL, 19 Aug. (R. O.) De Belgi sche genie deed het kasteel te Marche les Dames (Namen), in de lucht vliegen. Dit kasteel lag in de vuurlinie van de forten van Namen, men moet er dus geen verder strekkende beteekenis aan hechten. Visé. Dr. Labeije van is niet gefusil leerd maar door tusschenkomst van invloedrijke personen door den Duitschen commandant vrijgelaten. Het college St. Hadelin dat als Roode Kruis Am bulance aan de verwoesting was ont snapt, zou nu toch in brand in zijn ge stoken. In Haccourt schoten twee jongelieden van uit den toren op de Duitschers, het geheele dorp werd daarop platgebrand. Men schat het aantal vluchtelingen te Maastricht op 7000. Belgische bladen. De luitenant-gouverneur-generaal van Brabant heeft aan de bladen te Brussel toegestaan wederom met twee edities per dag uit te komen. Keizer Wilhelm naar het front. Keizer Wilhelm heeft, alvorens naar het front te vertrekken, den ópper-burge meester van Berlijn het volgend schrijven doen toekomen Het verloop der krijgsoperaties nood zaakt mij, mijn hoofdkwartier van Ber lijn te verplaatsen. I-Iet is mij echtereen drang des harten, de Berlijnsche burgerij bij mijn afscheid innigen dank te zeggen voor de uitingen en bewijzen van liefde en aanhankelijkheid, die ik in deze groote beproevingsvolle dagen ondervonden heb. Ik vertrouw vast op Gods hulp, op den moed van leger en vloot, alsook op de onverbreekbare eensgezindheid van het Duitsche volk in de ure van gevaar. Aan onze rechtvaardige zaak zal de overwinning niet ontbreken. Gegeven te Berlijn in het slot, 16 Aug. 1914, Wilhelm I. R. De Prins van Aremberg doodgeschoten De „Köln. Volksz." deelt op gezag van Pater Tapper die met 1300 andere Duitschers uit Brussel over Nederland naar Duitsehland is uitgeweken mede, dat de Belgen in Brussel Prins Prosper von Aremberg en waarschijnlijk ook den lijfarts van den graaf van Vlaanderen, Dr. Tacke, doodgeschoten hebben, als verdacht van spionnage. Postverkeer met België. De dir.-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat brieven en doosjes met aangegeven waarde voor België tot nader bericht niet ter verzen ding kunnen worden aangenomen. Een Duitsch bericht over het Fransche leger. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Frankfort a. Main gemeld over de aldaar aangekomen Fransche krijgsgevangenen, dat, wanneer het geheele Fransche leger uitgerust is als deze monstercollectie, senator Humbert gelijk heeft gehad met zijn beschuldigingen over afgetrapte lage schoenen met lakpunten, gele chevreau- leeren laarzen en gescheurde slobkousen,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1