De Groote Oorlog. No. 98. Woensdag 19 Augustus 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. IVU oog; IWW duim; WW wijsvinger, W Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Alzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor d. Administratis: Ganxepoortsfraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: <500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I f gulden bij gulden bij 4% gulden bij I I verlies van een I I X I verlies^ I I verlies van M I VI I hand, voet I I 11 I van een I I een M li gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. Nog steeds geen groote veldslag en zoo goed als geen positieve berichten over belangrijke wapenfeiten, maar veel tegenstrijdigs wat betreft afzonderlijke gebeurtenissen in de oorlogs- en diplo matieke wereld. Gisteren heette het dat Italië zich onzijdig zou houden, vandaag verluidt, dat het zich in stilte toerust tot een oorlog tegen Oostenrijk, die einde dezer maand moet uitbreken. Gisteren waren de forten, rondom Luik zoo zei men, in handen der Duitschers, vandaag wordt het officieel door het Bel gische ministerie van oorlog tegenge sproken. De Duitsche Kroonprins ligt volgens sommigen gewond te Aken, volgens anderen bezocht hij de gewonden te Herck. Generaal Van Emmich ontving volgens sommigen een onderscheiding van den keizer, volgens anderen is hij dood en vervangen door generaal Von Dalwitz. En zoo volgen de tegenstrijdige be richten elkander op. Toch blijkt wat de Luiksche forten be treft, de waarschijnlijkheid groot, dat zij door de Duitschers genomen zijn of althans op het punt staan genomen te worden. Daarmede verzekeren zij zich, in geval van een nederlaag bij den te verwachten veldslag, een veilige aftocht voor hun troepen naar Aken. De noordwestelijke opmarsch van de Duitschers in de richting Antwerpen wordt door het blad „La dernière heure" voor een schijnbeweging aangezien om de hoofdbeweging voor den vijand te verbergen, die zelf al even geheimzinnig te werk gaat. Volgens een ons gezonden bericht is het Engelsche hulpleger geland, maar waar, dat is door den militairen censor geschrapt en zoo gaat het met alle tijdingen. Het doel der strijdende partijen is den tegenstander te verrassen met een overmachtigen, onverwachten overval. Twee dingen zegt „De Tijd" vallen echter bij deze voorbereidende oorlogs operaties te constateerenhet bewonde renswaardige, alverwinnende doorzet tingsvermogen van de Duitsche strijd macht, die binnen zoo korten tijd een machtige vesting als Luik wist te doen vallen, en betreurenswaardige buiten sporigheden, het gevolg van vertwijfeling, nu eens buiten beschouwing gelaten de buitengewone heldenmoed, het gloei ende patriotisme en de verrassende strijd vaardigheid van het Belgische leger, waaraan zelfs in de tweede Duitsche nota hulde wordt gebracht. Wat de Franschen na ruim 40 jar. n rust en de Engelschen op het slagveld ver mogen de wereld ziet liet met span ning tegemoet. Terwijl wij dit schrijven, ontvangen wij een telegram, dat begint met de woorden „de groote slag is begonnen". Of dit inderdaad zoo is? Eigen berichten iper telegraaf en telefoon) van 18 Augustus 8'/s uur 's namiddags. Brussel. Er zijn hier berichten ge komen dat het Engelsche leger is gezien voor(naam door de censuur geschrapt); het leger trok in slagorde voort en de soldaten waren met bloemen bekransd, een groot aantal proviandwagens werd medegevoerd, de bevolking begroette het leger met geestdrift. Brussel. Vandaag hebben de Belgen te Woluwe bij Brussel op een vliegma chine geschoten, doch deze wist te ont snappen. Antwerpen. Een officieel bericht van den generalen staf zegt, dat Duitsche cavallerietroepen zijn gezien gaande.in Noordelijke richtingde burgerwacht is op voet van oorlog gebracht. Parijs. De „Semaine Religieuse" van Nancy zegt dat Pastoor Hennequin te Marthiel is gefusileerd door de Duitschers. Berlijn. (Handelsblad). De stad Mlava in Rusland is door de Duitsche troepen bezet. DE GROOTE SLAG BEGONNEN? Men seinde ons hedennamiddag te half drie ure: Brussel. De groote slag is begonnen over het geheele front. Er zijn vele vluch telingen uit de dorpen tusschen Brussel en Antwerpen. De Duitschers nikken op Brussel en Antwerpen aan. Vele vluchte lingen zijn te Roosendaal aangekomen. (Bovenstaande kan een begin zijn van een grooten slag, maar niet van den verwachten grooten slag tusschen de Duitschers eenerzijds, de Franschen, Belgen en Engelschen anderzijds. Ve len zien hierin een toeleg van de Duit schers om het Belgische veldleger te verzwakken en vast te houden, teneinde zich des te gemakkelijker in het Zuiden van België een weg naar Frankrijk te kunnen banen. De uitkomst, zal leeren of bovenstaande verklaring der feiten d© juiste is Red.). Nog seinde men ons omtrent hetzelfde uur: Londen. In het zuidelijk deel der Noordzee hebben kleine verkenningsge vechten plaats gehad met Duitsche vloot- afdeelingen. Maastricht. Het grensplaatsje Canne is door de Duitschers bezet. De geheele bevolking is naar Maastricht gevlucht. De vrouw van den burgemeester (van Canne) en een logeergast zijn gedood. 19 Aug. 4 uur 's namiddags. Washington. President Wilson deelde mede, dat zijn bemiddelingsvoorstel door al de oorlogvoerende mogendheden, Rus land uitgezonden!, was van de hand ge wezen. Berlijn (17 Aug., vertraagd). De Reichs- anzeiger publiceert, do 3e verlieslijst; ze is 4 pagina's lang. Brussel. Volgens een telegram aan de Dernière heure zou volgens te Huil ont vangen berichten de Engelsche vloot alle Duitsche mijnen in de Noordzee hebben opgeruimd. Tilburg. Een Duitsch leger rukt op naar Turnhout. Gisteren werden reeds hier en daar patrouilles Uhlanen gezien. De bevolking vlucht; velen zijn reeds hier (te Tilburg) aangekomen. Te Goirle (Z.-W. van Tilburg) hoort men duidelijk hevig kanongebulder. Weenen. Een le luitenant van het 30e regiment huzaren uit Lemberg heeft met zijn afdeeling een tiental sterkere afdee- ling Kozakken aangevallen. Ofschoon door 2 kogels getroffen, bleef hij het kommando waarnemen. Hij. smaakte het genoegen den vijand te doen vluchten. Maastricht. Tongeren staat grooten- deels in vlammen. Er komen hier (te Maastricht) nog steeds vluchtelingen bin nen. De logeergast van den burgemeester van Canne, die gedood is, is advocaat Derckx. De man werd door een bajonet stoot getroffen. Krakau. De Polenclub heeft een voor stel aangenomen tot het vormen van een Poolsch legioen ten dienste van Oosten rijk. In een manifest wijst de partij op den plicht der Oostenrijksche Polen de monarchie in deze hachelijke tijden trouw ter zijde te staan. Lemberg. Het strategisch belangrijke punt Petrokow in Russisch-Polen is door de Duitschers genomen. (Petrokow is een stad van 20.000 inwoners en de hoofdstad van het ge lijknamig Russisch gouvernementsdis trict aan de spoorlijn WarschauWee nen Red.). Uit de morgenbladen van heden: BRUSSEL, .18 Aug. (Officieel). Het Bel gische Ministerie van Oorlog spreekt met beslistheid het bericht tegen dat verschei dene forten van Luik in Duitsche handen zouden, jzjjn. BRUSSEL, 18 Aug. De „Vingtième test, dat de Duitschers heden opnieuw getracht hebben de Maas. over te steken over de brug bij Houx, doch dat de Fransche .batterijen groote ver woestingen in de Duitsche gelederen heli- hen aangericht. Er is ook weer kanonvuur gehoord van den kant. van Dinant. De bewoners i an de stationswijk hebben hun woningen veria ben. 18 Aug. (Officieel). De toe stand blijft .uitstekend voor ons leper Zonder dat wij dien nader kunnen aan duiden, kunnen wij zeggen, dat elke in vallende beweging in de richting vau Brussel yoor goed is gestuit. Uit Ortoignies wordt gemeld, dat eeen enkele .vijandelijke troepenmacht in den omtrek van Landen is gezien. Te Lan den is geen enkele Duitscher. I)e Diuit- sclie cavalerie is gelegerd tusschen Ot- tenlioven en Helm. Uit Gembloux wordt gemeld, dat, ook geen vijand is. waar genomen. 18 Aug. (Wolff's Bureau), tip Duitsche werven wordt nacht en dag gearbeid aan den bouw van een groot aantal oorlogsschepen tot versterking van de vloot. Er zijn reeds drie nieuwe duik- booten in dienst gesteld. 18 Aaf- (Wolff's Bureau), let EngeJsche hencht over de vernietiging van de Duitsche duikboot „U 15" wordt thans door het Duitsche departement van marine bevestigd. De Engelsche verlie zen zijn nog onbekend. LONDEN. Tusschen Engeland en Ja pan is overeengekomen, dat het optreden van Japan in den Stillen Oceaan, met uitzondering van de voor de bescherming van de Japansche scheepvaartlijnen in dien .oceaan vereischte maatregelen, zich noch zal uitstrekken buiten de Chinee- WiSS n0°,h aa", gene ziJde van de Aziatische wateren ten Westen van de Chineesche Zee, noch tot eenig ander vreemd gebied dan wat door Duitsoh- Jand op het vasteland van Oost-Azië he zet wordt gehouden. (jy. p BRUSSEL, 18 Aug. (R.O.) Volgens, de „Peuple drong Zondag omstreeks half zes s avonds een honderdtal Duitsche hu- vn^r^ hi T' Van den stationschef van Gembloux (tusschen Brussel en Na- chpf' r A "101' verjoegen den stations chef die hen. niet wilde gehoorzamen plunderden alles en lieten de voornaamste spoorlijnen in de lucht vliegen. 18 Aug- (Eigen dienst van „De Maasbode Berichten zeggen dat WOOMT TITnen en ^amen ongeveer tuo.ooo manschappen tegenover elkander nlt!!!' i t?r zal„hler een gr°°te veldslag plaats hebben. Het is evenwel nog niet zeker dat daar zal geschieden wat zii noemen: den beslis,senden slag. BERLIJN, 18 Aug. (Particulier) (Offi- nnifiilh h Dl1"ts,ch<? regeering spreekt de onjuiste Lngelsche berichten over liet om singelen van het Duitsche Oost-Aziatische smaldeel door de Engelsche vloot tegen. (Msbode) MILAAN,18 Aug. (R.O.) Uit Belgrado wordt aan de „Corriere della Sierjra" ee- dan anm gedure,nde de laatste week meer dan 3000 granaten op Belgrado gevallen zijn. JJe stad schijnt hiervan echter wei nig geleden te hebben. Een vijftiental in woners zijn gedood. LOSSE BERICHTEN. Hoe het in Visé toeging, verhaalt de „Limburger Koerier" aldus: Den laatstep tijd was liet nogal tame- din hóf 8 geweest in Visé> behoudens dan het over en weer schieten tusschen de forten. In verschillende huizen waren officieren en minderen ingekwartierd De burgemeester en Deken van de stad wa- iu dt°°h f Duitschers gegijzeld. Telkens als de beide autoriteiten met de ingeze- tenen mochten spreken, drongen zij er op aan, zich toch vooral rustig te houden vooral alle twisten te vermijden en voor al niet tot handtastelijkheden over te gaan. Ook maande hij hen aan, als de Duitschers hen aan de brug aan 't werk zouden zetten, toch vooral niet te weige ren. Als alles dan rustig bleef, had hij des te eerder kans uit de gijzeling ont slagen te worden. Nu gebeurde het bijna dagelijks, dat groote troepen afdeelingen langs of door de stad marcheerden, de brug bij Lixhe overgingen, doch dat had nooit tót eenige ongeregeldheden aanlei ding gegeven, omdat de militairen slechts doortrokken. Donderdagmorgen was het hotel de l'Europe door een drietal gra naten getroffen en bijna geheel verwoest. Dat deed weer eenige bewoners naar Ne derland vluchten, want zij voelden zich in 'Visé nog altijd verre van veilig. Zater dagmiddag, (een rustdag) kwamen tal rijke militairen uit de omliggende kam pen in de stad en deden zich daar te goed aan alle mogelijke dranken. In het begin betaalden zij alles, doch later werd dit vergeten. Sommige militairen schij nen zich toen vrijpostigheden te hebben veroorloofd ten opzichte van vrouwen en meisjes. Daardoor is twist ontstaan, en hoe het nu juist in zijn werk is gegaan, zal wel niemand met juistheid weten te zeggen. Er klonken schoten die weldra in een wilde schieterij ontaarden. Een pa niek ontstond. Iedereen vluchtte in de huizen. Overal waar de deuren gesloten waren, werden zij met kolfslagen ge opend, de huizen doorzocht, vrouwen ën kinderen van de mannen gescheiden. Sommige huizen, waarop geschoten werd, waren als met kogels doorzeefd. Verschil lende huizen stonden reeds in brand. Niemand sliep dien nacht. Tegen den morgen werd allen vrouwen aangezegd dat zij de stad moesten verlaten, daar Visè voor hen nu te gevaarlijk was ge worden. Te voet gingen zij n'unaarEijs- den, slechts eetwaren en de hoogst noo- dige kleedingstukken medeslepende. Te Eisden werd een trein in gereedheid ge bracht, waarmede de ongelukkigen naar Maastricht werden vervoerd. Velen heb ben bij familie of kennissen een onderdak gevonden. De meeste oude en jonge man non zijn in Visé moeten blijven. Omtrent hun lot verkeert men in onzekerheid. Sommigen zeggen, dat zij zullen worden gefusilleerd, anderen verzekeren dat zij onder toezicht der Duitschers aan de brug en versterkingen moeten arbeiden. Opmarsch van Duitsche troepen. Men schrijft uit Maastricht aan „De Maasbode" Van Donderdag 13 Aug. af zijn ver scheidene dagen in 4 verschillende rich tingen dag en nacht Duitsche troepen uit Aken naar België vertrokken. In het Belgisch dorpje Sippenacken, nabij Epes-Wittem, heb ik Vrijdag gedu rende 5 uur naar het voorbijtrekken der Duitschers gekeken. Dat bleef maar altijd aanhoudeninfanteristen, cavaleristen, lanciers, artilleristen, vele wagens, vooral munitiewagens. In Sippenacken waren de menschen niet zoo onverstandig geweest om bij de nadering der Duitschers naar Nederland te vluchten, zooals op andere Belgische dorpen. Naar ik hoor, zijn de menschen dan ook meestal weer naar België terug gekeerd, die op onze grensdorpen vertoefd hebben. Vele soldaten bleven in en om Sippenacken overnachten. Iu ieder huis werden er ingekwartierd velen moesten echter buiten kampeeren. Zoo zagen we op een weide twee lange rechte rijen paarden, waarnaast de lansen der lanciers. De Duitschers kwamen meest uit Oost- Pruisen, uit de provincies Silezië en Pommeren. Ze vonden het in de Rijn provincie en in België zoo'n mooie streek. Het was een interessant gezicht de kra nige troepen naar het strijdperk te zien trekken. Onze neutraliteit. Het Fransche socialistische blad L'hu- nianité maakt een brief openbaar van Mr. P. Troelstra aan liet soc. Kamerlid ltenaudel, in welken brief de navolgende passage voorkomt Ik kan u verzekeren, dat ik liier aan 't werk ben om een strikte onzijdigheid te handhaven en dat de minister van bin- nenlandsche zaken en de minister van oorlog mij gisteren de stellige verklaring gedaan hebben, dat de regeering de noo- dige maatregelen genomen heeft om een schending der onzijdigheid te weerstaan voor het geval die schending beproefd zou worden. (N. Rott. Crt.) Uit Lubeck komt het bericht, dat de intendant van de Russische vesting (Wy- borg (Finland) wegens malversatiën op reusachtige schaal zelfmoord gepleegd heeft. In de magazijnen van den staat ontbreekt 700.000 kilo graan. (N. Rott. Crt.) 1 Een spion is, naar de Vingtième Siècle meldt, Za terdag te Brussel gevangen genomen, verdacht van in verbinding te staan met den Duitsclien generalen staf. Het is een Luikenaarzijn voortdurend heen en wederreizen van Brussel naar Luik en vice-versa kwam de politie verdacht voor. Het gevecht bij Diest Haelen. Correspondenten te Brussel van de Daily Telegraph deelen nog bijzonder heden mee van den strijd bij Haelen en Diest. Een der Belgische officieren, lui tenant van Doren, had zelfs de brand weer van Diest gerequireerd om mee te vechten. Volgens een van deze bericht gevers waren velen van de gevangen genomen Duitschers zóó uitgeput, dat zij flauw vielen en waren de paarden uitgeput van den honger. De sterkte der partijen, die hier tegenover elkander stonden wordt op c.a. 17,000 man ge schat n.l. 10,000 Duitschers en 7000 Bel gen. De bedoeling der Duitsche aanval- lars zou zijn geweest, de linkerflank van het Fransch-Belgische leger om te trek ken. Proclamatie. In Aken heeft de Burgemeester een proclamatie doen aanplakken, waarin wordt medegedeeld, dat gedurende de eerste dagen groote troepenmassa's dooi de stad zullen trekken. Het fort Pontisse. Hoe het fort Pontisse genomen werd, verhaalt de oorlogscorrespondent van „De Tijd" als volgt: Nu, wat Pontisse betreft zijn ze er in geslaagd, maar de prijs was wel zeer hoog. Duizenden manschappen hebben ze er gelaten. En ondanks de honderden dooden, die ze er lieten, zagen ze toch nog geen kans het fort te nemen. Welnu, dan werden alle inwoners uit het nabij gelegen dorp Vivignes gehaald en opeen gedreven naar het fort, gevolgd door de Duitsche troepen. Daarvoor verstomden de kanonnen. Dan moesten de pastoor en 12 notabelen nog verder gaan en het fort betreden om te verhinderen, dat de Belgen den gedynamieteerden grond zouden doen springen. Zoo is het fort Pontisse genomen. Vanmorgen heb ik 't dorp Vivignes bezocht en vond er in vele gezinnen vrouwen en zelfs mannen te bed, ziek van de angsten, die ze hadden uitgestaan. Uit 44 woningen steeg de rook veroorzaakt door het vuur, dat de Duitschers er gistermiddag in deden ontvlammen, Er zou weer een schot op de Duitschers gevallen zijn, door een burger gelost, maar niemand weet er iets van en ieder bezweert mij, dat niemand van dit dorp tot zoo iets in staat Is. Fransche en Duitsche successen. Volgens de Franschen, rukken hun troepen krachtig voort in den Opper- Elzas en trekken de Duitschers in wan orde terug. De Duitschers beschouwen het feit, dat Frankrijk met koloniale troepen uit Afrika gaat vechten, als een

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1