EXTRA EDITIE TAN 6 UUR. De Groote Oorlog. No. 97a. Dinsdag 18 Augustus 1914 Tiende Jaargang. BINNENLAND. UIT ZEELAND. losse berichten. De toestand. Uit de morgenbladen van lieden zoowel als uit do ons loegezonde berichten blijkt, dat de groote slag, die in België moet voorvallen nog altijd wordt voorbereid, waarbij de strijdende partijen zooveel mogelijk elkanders bewegingen verheime lijken, getuige een ons gezonden bericht in dit nummer, volgens hetwelk het Belgische postverkeer 4 dagen is stop gezet. Na de inneming van Luik heeft de Duitsche regeering zich nogmaals tot de Belgische gewend om een verbintenis aan te gaan, waardoor verder oorlogs leed aan België zou worden gespaard en üuitschlaiid zijn plannen ten opzichte van Frankrijk kon doorzetten. De Belgische regeering heeft met een weigering geantwoord eu bereidt zich voor op ernstigen tegenstand tegen een verder voortdringen der Duitsche troepen. De stelling Antwerpen is gereed een langdurig beleg te doorstaan. De regee- ring heeft thans binnen Antwerpen haar zetel opgeslagen en ook de Koningin met hare drie kinderen heeft het koninklijk paleis te Antwerpen betrokken. Inmid dels wordt Brussel niet aan zijn lot over gelaten. Overal in de omgeving zijn vei- sperringen aangebracht, die goed worden bewaakt door afdeelingen van de burger wacht, gewapend met mausergewei en. De welgewapende en van munitie goed voorziene burgerwacht telt te Brussel 20.000 man, die sedert de laatste 14 dagen geregeld geoefend zijn en vastbesloten hun plicht te doen. In die omstandig heden mag een, overigens onwaarschijn lijke, overrompeling van Brussel uitge sloten heeten. DeLuikschefortenzijnthans in demaclitvandeDuitschers. Een rapport van den Duitschen gene nden staf vermeldt zulks, en wat nog geloofwaardiger is een te Breda aangekomen Luikenaar heeft het tegen over de redactie van het Dagblad v. Noord-Brabant bevestigd. Het fort Lon- cin is met man en muis in de lucht gevlogen, de andere forten zijn ook op geblazen, maar eerst ontruimd. Verder zijn er tal van kleinere berichten over wapenfeiten, die groot of klein be slissend of onbeslissend zijn naargelang de strijdende partij, die ze vermeldt. De Fransche ruiterij zou bij Dinant schitterend geopereerd hebben, terwijl de Oostenrijksche vloot in het gevecht in de Adriatische zee slechts één kleinen kruiser zou hebben verloren. Duitschland beschouwt alle tot nu toe geleverde gevechten zijner troepen als voorpostengevechten. De eigenlijke op marscli langs Visé zou nu pas zijn begonnen. Verder zouden de veelgenoemde sche pen Goeben en Breslau nog niet aan Turkije zijn verkocht en hebben Spanje, Italië, Turkije en Portugal doen weten dat zij zich buiten het conflict zullen houden. Bulgarije zal geen gemeene zaak maken met Rusland. Berichten 17 Augustus 8 's avonds. Londen Het oflicieele persbureau deelt mede dat de Fransche vloot de Adria tische Zee tot aan Cellaro heeft schoon geveegd en bevestigd dat een Oostenrijk sche kruiser van het Asperntype is in den grond geboord. Het bovenstaande wordt ook van uit Parijs bevestigd. Brussel, De werkzaamheden om Ant werpen in staat van verdediging testel len vorderen goed. In wijden kring zijn de huizen geslecht en de boomen gerooid. De stad wordt onneembaar geacht en kan een zeer lang beleg doorstaan. Washington. (Handelsblad), De Japan- sche gezant heeft medegedeeld, dat de onzijdige belangen der Vereenigde Staten door Japan zullen worden geëerbiedigd. De regeering der Vereenigde Slaten vindt ue belofte van Japan om Kiautsjau aan China terug je geven bevredigend. De toestand in België. Men seint ons uit Brussel: Up bevel van den minister van oor log worden de kooplieden, die van 1 Aug. tot op heden, graan, meel, brood, aard appelen, zout en suiker tegen hoogere prijzen verkocht hebben dan lietKoninklijk besluit van 14 Aug. toelaat, gedwongen in zijn geheel terug te geven het ver schil in prijs met den intrest daarvan. Bij weigering zal dit aan den minister van oorlog bekend worden gemaakt en den procureurs des koniugs in handen worden gegeven. (Msbode.) De houding van Japan. Engelsche bladen vernemen uit Sjang hai (een geenszins onverdachte bron!), dat de Chineesche gezant te Tokio kennis zou hebben gegeven van een overeen komst, die heet te zijn tot staDd geko men tusschen Britsche en Russische ge zanten in Tokio en de Japansche regee ring. Japan zou daarbij hebben toegezegd, de marine van Engeland en Rusland te zullen helpen bij een aanval op Tsjingtau, de Duitsche marine-basis in het Verre Oosten. (N. R. C.) Frankrijk en België. De verbinding tusschen het Fransche en het Belgische leger is bevestigd door dat wederzijds officieren als afgevaardig den naar de generale staven gezonden zijn. Advocaat Percy te Antwerpen ontving Vrijdag een brief van een pastoor uit de omstreken van Luik, waarin verteld wordt, dat zijn broeder door twee ge weerschoten in het hoofd gedood werd, op het oogenblik, dat deze als soldaat van het Roode Kruis, de gewonden op zocht. (Msbode.) Canadeesche hulptroepen. De correspondent van de „Times" te Toronto weet te melden, dat, hoewel nog geen definitieve cijfers bekend zijn ge worden, toch als zeker vaststaat, dat van 80.000 tot 100.000 man zich reeds voor den dienst hebben aangeboden, zoodat zeker vier of vijf legerdivisies gevormd kunnen worden. De eerste divisie zal onder bevel staan van majoor Garnet Hughes, een zoon van den minis! er van oorlog. De Post in België en de Oorlog. Men meldt ons Om zeker te zijn, dat door de post geen geheimen omtrent de legerorgani- satie der Belgische-, Fransche- en Eugel- sehe troepen zou worden verraden, is het brievenvervoer door de Belgische regcering voor een 4-tal dagen gesctiorst. Het katholieke Frankrijk en de oorlog. J.l. Vrijdag is in de baziliek van liet Hart op den Montmarte een Noveen begonnen, om Gods zegen over de Fransche wapenen af te smeeken. Bij de opening der Noveen hield Kardinaal Amette een toespraak, welke hij ein digde met te zeggen: „Geve God, dat de strijd spoedig moge geëindigd zijn, en dat wij in slaat mogen gesteld worden, om den 17en October a.s. en waarom zou dat niet kunnen hier over te gaan tot de plechtigheid, waartoe ik alle Bisschoppen van Frankrijk heb uitgenoodigd, de plechtige inwijding der baziliek van liet 11. Hart, die niet enkel een daad van eerherstel zal zijn, maar ook een getuigenis der dankbaar heid van bet zegevierend Frankrijk aan bet Goddelijk Hart." De Duitschers in België. Maastricht, 17 Aug. (Particulier). Wij spraken zoo juist een Duitsch officier, wien wij inlichtingon vroegen omtrent Luik. Het schieten was, nadat het den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag en den geheelen Zondagmorgen gehoord was, te half elf verstomd. De officier verklaarde, dat de forten Barclion en ChaudIontaine door de Duitschers onder vuur waren genomen en dat klaarblijke lijk alle forten thans zich in handen der Duitschers bevinden. De Belgische vlag was overal neergehaald, de Duitsche er voor iu de plaats gekomen. Voorts kunnen wij nog mededeelen, in strijd met de verklaringen uit Brussel dat geweldige massa's troepen gisteren en iu den nacht van Zaterdag op Zondag de Maas tusschen Vise en Aken zijn overgebracht. (Msbode.) Fransche overwinning in den Elzas. Rome, 17 Aug. (R.O.) Aan het „Gior- nale d'Italia" wordt uit Bazel bericht, dat er in de omstreken van Mülhausen een gevecht zou zijn geleverd tusschen belangrijke Fransche en Duitsche troepen, waarvan de uitslag in 't voordeel der Fransche troepen zou zijn geweest. Er zou liier zelfs sprake zijn van een be duidend succes voorde Fransche wapenen. Londen, 17 Aug. (R,0. Het Engelsche Persbureau meldt, dat de Fransche troe pen 1000 krijgsgevangenen hebben ge maakt gedurende een snellen opmarsch in de valleien van Schirmeck. (Schir- meck ligt aan de Breusch, een bij Straatsburg in den Rijn uitloopende zijrivier. Deze livier ontspringt op het Wasgau-gebergte op de grens van den Elzas. Red.) Een bezoek aan het slagveld der laatste dagen in den Boven-Elzas toont de gevolgen van liet Fransch-Belgische artillerie-vuur. De door den vijand ver laten verschansingen lagen vol dooden en gewonden. (Msbode.) Een Exchange-telegram uit Rome meldt, dat Bulgarije, hoewel zijn neutra liteit willende bewaren, niettemin aan Turkije heeft te verstaan gegeven, dat, indien liet Duitschland helpt, Bulgarije zijn geschillen met Servië zal bijleggen en op Turkije zal aanvalieu om Adriauo- pel te hernemen. In ditzelfde Exchange-telegram wordt beweerd, dat de Duitsche regeering aan Bulgarije voordeelen lieelt toegezegd, in dien het Duitschland en Oostenrijk helpt. De houding van Spanje. Berlijn, 17 Aug. (R. O.) Bij monde van den Spaansclien gezant Polo de Bernabi, alhier, deelde de Spaansche regeering officieel aan de Duitsche regeering mede, dat Spanje in den tegen woordigen oorlog de strikte neutraliteit zal handhaven. (Msbode.) Berlijn, 17 Aug. Volgens betrouwbare berichten bevindt zicii Servië in den grootsten nood, daar de boeren beginnen weg te loopen, teneinde den oogst te kunnen binnenhalen. (Msbode.) Nachtelijke aanval op het furt Pontisse. Een Duitsche .gewonde verhaalde aan den oorlogscorrespondent van „De Tijd" den aanval dien de Duitschers Vrijdag nacht op het fort Pontisse een der sterkste forten rondom Luik onder namen. Tegen tien uur trokken wij1 weg vertelde hij in verspreide detache menten van tweehonderd man. Wij- droe gen groote knipmessen, zakken zand, schansgraversgereedschap, schilden, hand granaten, om ons te dekken, ons to ver dedigen, en om ons bij -eiken pas als 'tnoodig zou zijn, in te graven. Pontisse vuurde om liet kwartier een geïsoleerd schot, alsof men te kennen wilde ge ven, dat men niet sliep. Op- dri-e honderd vijftig meter afstand van de eerste ver dedigingswerken, waarop wij aanslopen, kreeg ik de wonde, welke mij buiten gevecht stelde. De grond was bezaaid met voetangels, groote, scherpe punten staal, die met een drievoet in den grond zitten. Ik struikelde over deu eerste, viel en de volgende drong mij in de knieschijf; ik bleef half bewusteloos liggen en maakte in dien toestand het rampzalige gevecht mee. Ik weet niet, wie het eerst alarm slceg, doch jilotseling braken gansc-he bundels licht boven het fort uil. De Belgen, die geen electrisch il-clit. meer hadden, werkten met liehtgranaten onophoudelijk Vanuit de vier hoeken der forten, en onmiddellijk ratelden de machinekanonnen, ieder in zijn hoog, evenals het lichte geschut. De onzen gingen plat liggen, doch met déze schrikkelijke oorlogswerktuigen, die zoo wel den grond bestrijken als de verte, heeft, men altijd gesneuvelden. Het fort zweeg kort daarna en liet de onzen rus tig naderen tol den prikkeldraad. Iloevelen in de helsche uitvindingen, dia men bij- de Franschen wolfsgaten neemt, diepe, kegelvormige kuilen, waarin een piek is geplaatst van sabellengte, vielen, weet ik niet. Honderden zijn gedood of gewond met mij weggevoerd. Ge-en stukje grond zei een mijner kameraden van zoon verschrikkelijk Fransch fort is te vertrouwen. Sommigen verschansten zich achter oen klein gras hoopje en plotseling vloog het grashoopje in de lucht. Als men een hoopje kiezel- steenen naderde, dat daar neer geworpen leek, kreeg men een regen van puin naar het hoofd, als een schroot vuur van twintig kanonnen en de steenen wondden zelfs de gevallenen in den omtrek. En onophoudelijk vuurpijlen en lichtgranaten, die den omtrek in een onheilspellend, blauw licht zetten. Op eens zag ik een koepeltje in de hoogte schuiven. Welke spookachtige din gen zijn dat in den nacht. Een wolk Van rook en vu,ur in de ronde over onz-e sol daten.' Wat helpen dan zakken zand en schilden. Ik strek me zoo ver ik kan en begin te kruipen, de revolver in d-e hand. De schrijnende wonde aan mijn been doet ontzettend pijn. Het haastige commando „vooruit" is het laatste wat ik van de onzen hoor. Onze troep-en schieten op -goed geluk, werpen bommen op goed geluk, doch moeten even later op goed geluk vluch ten. Tientallen vallen in de voetangels en onophoudelijk bestrijken de mitrailleu ses den grond in een kleinen cirkel. Het was iets van een duivelsche tuchtiging. Ik geloof, dat er geen tachtig van de onzen ongedeerd zijn teruggekeerd. Ik zag ze vluchten met achterlating van hun heele bewapening. Ik kroop nog een dui zend meter met de armen en den eenen voet. 's Morgens werd ik, geheel verstijfd, opgeraapt door een kruisende ambulance. Onze neutraliteit. Prof. J. D. Landré schrijft uit Aken aan „Do Tijd" ond-er meer iüet volgende: Het hoeft hier ook een pitstekenden in druk gemaakt, dat Holland zich niet al leen „volstrekt onzijdig" verklaard,, maar ,t-ot op heden ook g e h o ui d e n heeft: men verwachtte van Holland niet anders. Ja, ik mag Jjet genist uitspreken: men bo-uwt op Holland's spreekwoorde lijk geworden trouw. JVI-om weet, dat in Holland evenals in Duitschland geldt: „Een man, een woord." Men kent Hol land's wapenspreuk: „Ik zal handhaven" en weet, wat deze bijbeen volk als het Hollandsch© wil zoggen. Lang voor dat de oorlog -uitbrak, kon men hier dikwijls roet eene hoogachting .over Holland hooren spreken, die verre datgene -overtrof, wat men hiervan in Holland wist; ik heb hiervoor gedrukte getuigen; de D-uitsohe schoolboeken. Die hoogachting is nog geste-gen sedert het uitbreken van den -oorlog, met liet oog op Hollands houding en nog meer sedert Engeland den oorlog aan Duitschland verklaard heeft. Men voelt, wat de volstrekte onzij- digheid voor Duitschland beteekent, hoe men door den vasten yvil -en den zeker even zoo hoog staanden moed, die (jeu- traliteil te handhaven, voor .verrassingen bewaard kan worden, die anders nioge- lijfc waren. Het is mijn vurigste wensch, dat het waar blijk©, wat ik zoo menig Duitscher gezegd heb: „Was der Hol lander v-erspricht, das halt er nm jeden Pi-eis." De professor roemt verder grootelijks de liefderijke behandeling, die vluchte lingen en gewonden in Nederlandsch Lim burg ondervinden.. Uit jijn brief blijkt verder 'dat "de 'burgerlijke bevolking in het door de- Duitschers bezette Bel gische Limburg en Luik zich hier en daar gewapend-er hand o-p de Duitschers z-o-u hebben gewroken, waardoor jzij' de soldaten zou hebben verbitterd. Gevecht bij Dinant. BRUSSEL, 16 Aug. (Van den Brussel seben correspondent van „De Tijd".) De berichten, welke hier zjjn binnengekomen over de gevechten in je Ardennen, zijn zeer gunstig voor de Fransche troepen. Het Duitsche artillerievuur deed talrijke granaten hoven p-i-nant ontploffen. Huizen, publieke gebouwen, het. katholieke college en het kasteel werden getroffen. Aan weerskanten van den Maasoever is ver schrikkelijk gevochten, de Duitsche artil lerie richtte ,een tijdlang haar vuur yan de heuvels van Gemmenich. Tevergeefs jechter hebben de Duitsche troepen ge tracht zich van Dinant meester te maken. Alleen gelukte het hun door een krijgslist zich in het dorpje Houx te nestelen. Vele burgers zijn gefu silleerd. In Namen zijn door een Duitsoh-en vlie genier bommen -over de istad Ineergestrooid. Zij1 richtten slechts -onheteskeiiende scha- aan. Hier en daar hadden schermutselin gen en kl-eine avonturen met uhlanen plaats. Het vaandel d-er Doodskophuzaren m-et e-enige Duitsche machinegeweren, tijdens de jongste gevechten genomen, zal naar Brussel w-orden overgebracht. Naar het Roode Kruis in België. Maandagmorgen zijn twee Rotterdam- sclie geneesheeren, Dr. C. M. Kleipool en Dr. A. H. M. J. van Rooy naar Brus sel vertrokken, om het Belgische Roode Kruis hunne medische hulp aan te bieden. Het initiatief tot deze spontane daad is van de beide heeren medici zelf uit gegaan en ook overigens gebeurt alles op eigen kosten en risico. Zij hadden vernomen, dat de Belgische ambulance een groot gebrek aan geneesheeren heeft en daarom boden zij zich met goedkeu ring van het Roode Kruis in Den Haag aan, welk aanbod én door den Belgischen gezant in Den Haag èn door het Hoofd bestuur van het Roode Kruis te Brussel met groote dankbaarheid is aanvaard. Onze Hollandsche geneesheeren zullen dan ook op eeue bijzonder hartelijke ontvangst te Brussel kunnen rekenen. Onze beste wenschen vergezellen lien bij hun schoone liefdewerk. (Msbode). Tiendcommissiën. De arbeid der Tiendcommissiën is ge schorst. Het personeel wordt waarschijn lijk no-g dezp week ontslagen. Geschenk van de Koningin. Naar de N. C. verneemt, heeft H. M. de Koningin een zeer uitgebreide en be langrijke verzameling boeken deen toe komen aan den minister v,an oorlog, ter uitreiking aan de militairen in de kazer nes en kampementen. SPOORWEGVERKEER. De vorige week door ons uitgegeven dienstregeling heeft eenige verande ringen ondergaan. Uit Vlissingen, Middelburg en Goes vertrekken thans de treinen aldus Vlissingen 5.08 's morgens, 8.54 's morgens, 8 24 's namiddags en 6.55 's namiddags. Middelburg 5.18 's morgens, 9.09 's mox-gens, 3.89 's nam., 7.05 's nam. Goes 5.41 's morgens, 9.53 's morgens, 4.23 'snain., 7.27 'snam. Vlake 5.53 's morgens, 10.17 's mor gens, 4.47 'snam. Hierdoor kunnen de voornaamste plaatsen des lands, die wij in onze dienstregeling opgaven, in één dag bereikt worden, waardoor overnachten bij tijdig vertrek is uitgesloten. De aankomst der treinen uit de richting Noord-Brabant is thans Te Vlake 1.00 nam., 7.33 's avonds, 12.03 na middernacht. Te Goes 10.24 voorm., 1.26 nam 7.59 's avonds 12.16 na middernacht Te Middelburg 10.47 voorm., 2.11 nam., 8.44 's avonds, 12.39 na midder nacht. Te Vlissingen 10.55 voorm., 2.21 nam. 8.54 's avonds, 12.47 na middernacht. Goes. De Burgemeester heeft bij pro clamatie liet navolgende aan de burgerij hekend gemaakt Prijsnoteering. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden dat dooi den heer Territorialen Bevelhebber iu Zeeland enz. is bepaald dat de maximum prijzen van Tarwe en Haver zijn vast gesteld, respectievelijk op f 12 en 10 per 100 K.G en dat de navolgende artikelen voor geen lageren prijs mogen verhan deld worden dan, te weten

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1