De Groote Oorlog. No. 96. Katerdag 15 Augustus 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Terug naar den eenvoud der vaderen. Welk weder zullen wij hebben UWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Alzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie Gangapoortsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gulden bij verlies van beide I P> 4% gulden bij gulden bij 4% gulden bij jfe directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de Lt I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een verlies] I I verlies van U daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Tl I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I Tl I I .hand, voet I 9 van een I I een J GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: B verstandsverbijstering; I \0 of oog; duim; wijsvinger. feüH De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens den feestdag van 0. L. Vrouw Hemelvaart zal morgen (Zaterdag) de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" niet verschij nen. Aan ons bureau Ganzepoortstraat, Goes zal het oorlogsnieuws op de gewo ne wijze worden gebulletineerd.Red! lie Haagsche briefschrijver in „De Tijd" die zoo menigmaal bewijzen gaf, een uit stekenden kijk op; de dingen te hebben, legde zijn gevoelens over den oorlog in onderstaande correspondentie neer: Den Haag, 8 Aug. 1914. In 1870 liebben wij esn toestand gekend, die met de tegenwoordige in meer dan een'opzicht groote gelijkenis vertoont. De zelfde bange uren, die wij thans, door leven, hébben wij toen meegemaakt. Niet minder dan nu hebben wij in dien tijd gevreesd, "dat eene schending van onze neutraliteit ,ons in den oorlog zou mee- sleepen. Er was zelfs in die dagen meer reden wellicht tot bezorgdheid dan nu voor onze mobilisatie, thans schitterend verloopen, die destijds een maar al te treurigen indruk gaf van onze weer baarheid. Is het vanwege den grooten afstand, waarop wij ons leed van toen thans zien, of is het, omdat ,wij toen waren in de kracht van onzen manne- lijken leeftijd en wij thans, naar den avond des levens neigen V Is het, omdat de gou den zeventiger jaren, die zijn gevolgd, het leed spoedig hebben doen vervagen? Ik kan op deze wjjze geen antwoord ge ven, maai- ik ,weet alleen, dat de week, die achter ons, ligt, een schok 'heeft ge geven in ons leven, als wij ons niet herinneren, dat het ooit onderging. Het is, alsof wij plotseling in een andere wereld zijn geplaatst, alsof de eene maat schappij plaats maakt voor de andere. Wij leefden een weeldeleven. In aile stan den en in alle rangen der maatschappij werden altijd door 'hoogere eischen ge steld. Huizen rezen uit den grond als paleizen, door inrichting en jgemak den eenvoudigen 'burger meer biedend, dan een koning nog niet zooi lang geleden, voor zich zou durven vragen. Maaltijden worden aangericht met gerechtental en een wijnovervloed, als waarvan een Lu- cullus nauwelijks droomen dorst tot in kringen, waarin vroeger een enkel stuk sappig vleesch met een dikke soep voor af en een taart toe een feestelijken brui loftsmaaltijd vormde. In omgevingen, waarin de prijs van een auto voorheen een kapitaal was, dat den man, na ja ren zwoegens, rast na arbeid verzekerde, steekt men dit kapitaal in een enkelen auto, die in pracht en snelheid moet wed ijveren met die van alle andere. Voor weekloomen, die niet eens in mijn prille jeugd, maar op' mijn rij'peren leeftijd inkomens vertegenwoordigden, die den ge zeten burger maakten, 'wordt .thans de neus opgehaald. De werkman kan daar van het is werkelijk zoo niet rond komen. Aah zijn huis, aan zijn kleeding en aa(n zijn voeding zijn zoo andere eischen gesteld, dat met het klimmen van liet loon het leven eer moeilijker dan gezelliger wordt. Hij moet vacant'ie hebben en reizen, een genot, vijftig ja ren geleden slechts in enkele kringen ge kend, in den regel niet eens kils iets, dat telken jare terugkeerde, maar dat, enkele malen of maar eenmaal in het leven genoten, iemand tot een bevoorrech- te maakte. De arme, de ondersteunde zelrs, stelt zijn hoogere eischen aan het leven, en niemand onzer, die de billijkheid ervan tegenspreekt. Wij vragen voor hen een hetere voeding, een'betere kleeding, een betere huisvesting, met liooger aal moes betaald, dan waaraan vroeger werd gedacht. Het is alles het gevolg van een economische welvaart, een ma'terieelen vooruitgang, een voorspoed van handel, van landbouw en nijverheid, in welker vrachten wij allen deelden. Op zich zelf, binnen grenzen, ligt in dit alles zeker slechts reden tot blijd schap. 'D© vooruitgang op alle gebied, ook in materieel welzijn, is een gave Gods, waarvoor wij den Gever niet anders dan erkentelijk kunnen zijn. Men Vergat echter den Gever steeds meer. "De mensoh zag in dat alles vooral zijn eigen werk. Hij werd niet, naar de gaven toenamen, dankbaarder, maar naijveriger, zag niet naar wie minder gezegend was dan hij, maar alleen naar wie in welvaart hem overtrof. Tevredenheid ik heh het nog onlangs ergens gelezen werd tot on deugd. Zooals wij voorheen hadden ge leerd ten aanzien van het eeuwig leven, van den hemel, dat alle lijden op deze aarde daarvoor blijmoedig moest worden gedragen, zoo moest thans alles geofferd, berusting en tevredenheid ingesloten, voor den nieuwen .hemel, materieel genot en voordeel, zingenot pn streeling van het lichaam. Zoo nu en dan volgden een kleiner of grooter vermaning. Kleinere oiorlogen, oorlogen op grooten afstand, rampen van onderscheiden aard, als aardbevingen, pest, schipbreuken, enz. herinnerden ons enkele oogenblikkken aan andere dingen, maar nearer toGod, zooals men op de „Titanic" zong, brachten zij de wereld niet. Zij antwoordde met den tangodans en met een wuftheid in kleecting, tot op straat, zooals nog niet zoolang geleden voor café-chantantzangeres en balletdan seres als gedurfd gold. Te midden van dit weeldeleven, dat zich alles veroorloofde, is thans de schok gekomen, onverwacht, ongedacht. Wij staan plotseling voor een algemeenen, Ëuropeeschen oorlog. Wie hem heeft gewild, wie hem (beeft ge maakt, waarom hij gaat, niemand weet het. In '70 kon men een Bismarck aanwijzen, die het Duitsche Rijk tot kei zerrijk had te maken; in het begin der vorige eeuw een Napoleon, een genie, dat in zijn reuzengestalte voor zich de we reldmacht opvorderde. Thans zeggen allen, dat zij: den oorlog niet hebben gewild, en ik geloof hen, die het zeggen. Het kan wel zijn, dat met vuur is gespeeld, dat het geen onvermijdelijk leek, om het gunstige van het oogenblik is verhaast, maar dat een J' ijk of een man den oorlog als doel heeft nagejaagd, het lijkt mij' ondenkbaar. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat in onzen tijd elke regcering den steun heeft van het. geheele volk, dat achter haar staat en dat elk in zijn land den oor log aan zich opgedrongen beschouwd? Hoe zou een land het economisch gebouw, dat in de laatste jaren met zooveel zorg is opgericht, zoo wild kunnen neerhalen, als thans alom is geschied? Neen, Europa ondergaat den oorlog dien het niet wil. Is er iemand, ook onder hen, die een oorlog zeggen voorzien te hebben, die gedacht heeft, zelfs bij het uitbreken van den oorlog aan een schok, als waaraan ons leven deze week blootstond? Heeft iemand gedacht aan de mogelijkheid dat, midden in ons weeldeleven, en een tijd perk van financieelen bloei voor indi vidu en staten, op een oogenblik feite lijk rijk en arm een geldgebrek zouden hebben gevoeld, als nooit gebeurd is? Heeft men 'tooit denkbaar geacht, dat ten slotte op één dag alle rijkdom waar deloos zou lijken en dat de man, die op de soliedste wijze zijn geld heeft be legd, het gevaar zou loopon het geheel te zien verloren gaan Heelt men 't mo gelijk geacht, dat zoovelen, zij 'took maar in hun verbeelding', den dag zouden meenen te zien, waarop het allernoodzake lijkste levensonderhoud hun zou ontbre ken? Zeker in dezen angst was veel, was wellicht alles irreëel, 's Grayenhagp heeft van af Zaterdag tot Maandag Veel ge had van een gesticht voor zenuwlijders. Allen mannen, vrouwen en kinderen waren overstuur. Be een zag met schrik en beven zijn zoon of zijn echtge noot onder de wapenen geroepen en vreesde voor een lange scheiding, ja, zag ons al in oorlog en aan de dier baren het ergste gebeuren. De ander zag zich ten prooi aan het ergste gebrek bij afwezigheid van den kostwinner of door stilstand van zaken. Een derde dacht zich geruïneerd, nu de rente der effecten zijn eenig inkomen tijdelijk onbetaald bleef en de bankier hem zijn eigen geld niet .terugbetaalde. Een vierde was een en al angst, omdat hij; de portefeuille vrij goed gevuld met bankpapier, door gemis aan zilver of goud elke leverantie geweigerd zag. Nogmaals er was veel irreëels in dit alles. Het gevaar dat Ne derland in den oorlog betrokken wordt, is, dank de voorbereiding van ons leger bestuur, niet groot. InJie.i men niet al te veel aan het liefhebberen gaat, zullen zij, die werkloos werden, tijdelijk allicht de plaatsen kunnen innemen van hen, die onder de wapenen zijn. In ieder geval zal de gemeenschap voor hen en voor de ach tergeblevenen niet nalaten te zorgen. De behoefte aan crediet, welke de overwin naar en de over#onnene zullen gevoelen, maken .zeker het gevaar klein, dat de rente later niet zal worden uitbetaald err nog kleiner, dat zij' zal dalen. De le veranciers hebben de prijzen van hun artikelen, ik zou haast zeggen, met graagte verlaagd, daar als. gevolg daarvan de be storming van hun magazijnen ophield. De zilvernood, door den voorzichtige en vreesachtige gewekt, is ten deele al ge weken. Met 'het gezond verstand keert de kalmte weer terug. De zoogenaamde zeventiger jaren, dat zijn de jaren van den Fransch-Diuitschen oorlog, zeggen trouwens landbouw, handel en nijverheid, dat ook een bitter leed spoedig kan ver geten zijn. Wat ik schrijf, schrijf ik dan ook zeker allerminst om iemand te verontrusten. Men meet echter ziende blind zijn, om niet te erkennen, dat aan ons, wufte rjien- schen, het ijdelheid der ijdelheden en alles is ijdelheid in deze week in zeer spre kende letters op deuren en vensters is geschreven; dat, wat ook gebeure, ons weeldeleven het weeldeleven voor in dividu en gemeenschapsorganen voor een tijdje heeft gedaan en dat wij, rijk en arm zonder uitzondering, tijdelijk terug moeten naar den eenvoud der vaderen. Indien wij daarvoor wat terugkrijgen van de oude tevredenheid en den ouden gods dienstzin, dan zullen we bij den rail niet verliezen. Erkennen wij toch maar rondborstig, dat ons weeldeleven, onver schillig stand of rang het was waar te nemen op elk terrein, in elk gezin, bij' ieder individu ons niet gelukkiger heeft gemaakt, dat het in vele gevallen was een dwaze wedstrijd in ijdel ver toon, om voor elkaar niet onder te doen. Berichten van 13 Aug. 8 uur 's avond?. Maastricht. Deze middag is wederom kanongebulder gehoord in zuidelijke rich ting. In de laatste dagen kwamen geen gewonden hier binnen. De gewonde com battanten, die genezen zijn, zullen naar het interneeringsdepöt te Alkmaar wor den overgebracht. De 3 Hollanders, die teEijsden zijn gevangen genomen, wegens lijkenschennis, zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Een oorlogscorrespondent san een Ne- derlandsch dagblad is te Oudvroenhoven vanuit België aangekomen. Hij was te dicht doorgedrongen naar het operatie- veld der Belgen, die hem terugstuurden en zijn rijwiel in beslag namen. Parijs. Volgens een bericht aan de „Excelsior", zou, naar uit Nisj aan de Messagero wordt geseind, de Balkanbond opnieuw worden opgericht tusschen 4 staten, die de zijde van Rusland zouden kiezen. Hiermede zijn andere berichten in tegenspraak volgens welke noch Ru- menië noch Bulgarije lust gevoelen, zicli bij Rusland aan te sluiten. Londen. Naar hier bekend is geworden vaii den correspondent van de Daily Mail zou Duitschland nog laatstleden Maandag door middel van Nederland aan België hebben doen weten, dat het nooit twist met België had en ook geen oorlog met België wil voeren. Duitschland heeft toen België nogmaals zijn houding ten opzichte van Duitschland in overweging gegevenBelgië weigerde opnieuw. 14 Augustus II uur voormiddags. Brussel. De Rumeensche gezant ont ving een telegram van koning Carol van Rumenië, die hem mededeelde dat Ru menië de neutraliteit zal bewaren en zij grenzen verdedigen. Brussel. Koning Albert zond den ko ning van Engeland een telegram om hem te bedanken voor zijn warme geluk wen- schen. Luik. Hier heerscht groole rust. De Duitschers, die ten getale van 3UOO hier verblijven, schijnen te betreuren, de stad te zijn binnengetrokken daar zij die niet meer durven verlaten uit vrees voor de forten. Brussel. Gistermiddag had een gevecht te Geetbetz plaats, de Belgen streden te gen 40u Duitschers, die moesten vluchten bij Haelen werden 200 Belgen gewond. Parijs. De Nederlandsche regeering hernieuwde aan Frankrijk de verzekering, dat zij de neutraliteit des lands zal hand haven. (Dit met het oog op den ingetre den oorlog tusschen Frankrijk en Oos tenrijk. Red.) Parijs. Twee Duitsche luchtschepen achtervolgden een Fransche vliegmachine, die verkenningen deed in Lotharingen het Fransche vliegtuig ontsnapte. Parijs. De Fransche troepen behielden hunne stellingen in de Vogeezen en wierpen alle Duitsche aanvallen terug. Zij maakten 500 gevangenen aan de oos telijke grens. Een Duitsch luchtschip vloog over Vesoul en wierp bommen op de stations De toegebrachte schade was gering. Het vuur der gendarmen noodzaakte het lucht schip tot de vlucht. Brussel. De verliezen der Duitschers Woensdag j 1. bedroegen 2000 aan dooden en gewonden. Sfokholm. Zweden mobiliseert ter hand having zijner neutraliteit. LOSSE BERICHTEN. Tusschenkomst van het Vaticaan? BRUSSEL, 13 Aug. (R.O.). p© „Indépen- dance Beige" zegt ,uit zekere bron ver nomen te hebben, dat de vertegenwoordi ger van het Vaticaan te Berlijn den Diuitschen keizer gewezen heeft op dei zedelijke gevolgen van den gewelddadigen inval, tegen het onzijdige en vredelieven de België. Evieneens wees deze op het Verlies van vertrouwen, dat hieruit vcor die Duitschers zou ontstaan, de geheel© wereld door. Volgens hetgeen wij meenen te weten, werden "wenken en raadgeivinr igen ten gunste van België gegeven, voor zoover dit in de huidige omstandigheden mogelijk is. „Msbd." Uit Frankrijk. PARIJS, ,13 Aug. (Part.) De bijzondere correspondentie t© Brussel van do Pletit Parisien seint, dat een groote slag op hande n ii,s in Belgisch-Luxemburg. He J belooft, zegt hij, eèn geweldige worsteling te worden. De Belgische troepen zullen er waarschijnlijk slechts voor leen klein deel in betrokken zijn. Het Fransche leger, dat tot nog too zijn stellingen heeft weten te verbergen en niets van zich liet ver luiden, wacht met vertrouwen het oogen blik van den strijd af. „N. R. Ct." De militaire toestand in België was Donderdag j.l. volgens de Soir als volgt: De Belgische troepen hebben de Duit schers teruggeslagen en hun belangrijke verliezen toegebracht, zoowel op het front van Diest, waar de Duitschers waren te ruggekeerd om hun geschut terug te halen, als op het front van Eghezee. De chef van den Belgischen staf is te Brussel teruggekeerd om den minister van oorlog en den koning verslag te doen van de gunstige resultaten van dezen dag. Verwachting tot den avond van 15 Aug: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Ooste lijken wind, lioht tot half bewolkt, droog weer in het Zuid-Westen, in het Noord-Oosten, gedeeltelijk bewolkt, met weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De handel met Engeland. LONDEN, 43 Aug. (R.O.). Volgons ©en communiqué der Ëngelsche admiraliteit kunnen, de buitenlandsche cargadoors, die handel drijven op Engeland, hun brie ven en ladingen met onzijdige .of Ëngel sche schepen blijven verzenden. Op het oogenblik bevaren de Ëngelsche schepen den Atlantischen Oceaan met bijna oven groote zekerheid als in vre destijd. lederen dag wordt de controle van Engeland op de handelswegen over zee (grooter. Een wijbisschop soldaat. Volgens mededeeling van een Lourdes- pelgrim aan „Do Maasbode" zou zich on der de opgeroepen Fransche soldaten de wijbisschop van Nancy bevinden. Os beide Duitsche kruisers „Goeben" en „Breslau", waarover reeds zoo veel is te doen geweest, en die thans in de Dardanellen zich bevinden, zouden aan Turkije worden verkocht. Schending van het volkenrecht. BRUSSEL, 13 Aug. (Particulier). (Uit Belgische bron). De „Peuple" verneemt, dat de minister van buitenlandsche zaken alle te Brussel geaccrediteerde vertegen woordigers van vreemde mogendheden, die niet in den oorlog gewikkeld zijn, zal bijeenroepen teneinde hen in kennis te stellen van de schending van het vol kenrecht en van de inbreuken op de con ventie van Genève en de besluiten van Den Haag, welke door de Duitsche troe pen gepleegd zijn, ofschoon Duitschland deze conventies had onderteekend. De „Peuple" verneemt voorts, dat het internationaal socialistisch bureau deze afschuwelijke daden ter kennis zal bren gen der socialistische partijen der neu traal gebleven landen, opdat door par lementaire interpellaties een beroep ge daan kan worden opj de openbare meening. (Msbode.) De Duitschers in België. BRUSSEL, 13 Aug. (R.O.). Die gevechten Wan gisteren zullen den naam van „den slag bijl Haelen" dragen. Zij duurden gisteren den geheel-en dag voort, de gra naten vielen om half acht nog neer op de wegen, welk© op piest uitkomen. Het centrum' van den slag lag bij1 Hae len. Om zeven uur in den avond was het geheel© terrein tusschen Diest, Hae len .em Ziellick van Duitschers gezuiverd maar overdekt met dooden en gewonden. Daar d© Belgische linkervleugel een oogenblik achteruitweek, werden verster kingen 'gevraagd uit Diest. De brandweer lieden verzochten toen om in het vuur te mogen gaan, drie van hen werden ge wond. De Belgische genie deled 2 bruggen over de Demer in de lucht vliegen. De kerk, een brouwerij fen ©enige huizen van Haelen zijn in brand geschoten. Over een lengte van 50 M. wérden meer dan 200 gedoode Duitschers geteld. De vij'and was ongeveer 5000 man sterk. De Belgische troepen bestonden uit: jagers te paard, lansiers, carabiniers en artillerie. I Een buitengewoon groote hoeveelheid buitgemaakte voorwerpen ligt voor h(e( stadhuis van Diest opgestapeld. Talrijke paarden zijn opgevangen. „Msbd."i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1