BUITENLAND BINNENLAND. UIT ZEELAND. KERKNIEUWS. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Posterijen en Telegrafie. Marktberichten. enz. ADVERTENTIE N. Keizer Wilhelm. Over keizer Wilhelm, die door milli oenen menschen in Europa werd aange zien als een bolwerk des vredes en nu toch den vreeselijken oorlog ont ketende, loopen natuurlijk allerlei ge ruchten en verhalen, waarvan de waar heid natuurlijk moeilijk is te achterhalen, Xoo deelt b. v. de Fransolie oud minister Hanotaux in de Figaro geruchten mede, die met bijzondere hardnekkigheid loo pen, en zulks in strijd met de uit Home komende berichten dat de Keizer per auto naar de grens van Lotharingen zou zijn vertrokken dat Keizer Wil helm een gevangene in zijn eigen land zou zijn. Hij zou liet slachtoffer zijn der oorlogspartij, waarvan zijn zoon het hoofd is, en die liem zou bedreigen met afzet ting van den troon. Hanotaux voegt eraan toe, dat men in de proclamaties, in de laatste dagen uitgevaardigd, ook in het geheel niet meer den gewonen stijl van den Keizer herkent. Het eenige goede gevolg, dat de oor log tot nu toe gehad heeft, is het feit, dat de rebellen het beleg van Durazzo hebben opgebroken en met de an den Albaneezen naar de grenzen zijn getrok ken. Maar de vorst zit. in verlegenheid; de mogendheden geven geen geld meer. Onze Lourdes-Pelgrims behouden thuis. De Nederlandsche pelgrims te Lourdes, die door den oorlog werden verhinderd op den vastgestelden tijd terug te keeren naar het vaderland en over wie men zich hier ongerust maakte zijn heden behouden en wel in het vaderland teruggekeerd. Wij hadden het genoegen drie hunner, de heeren De Boer uit Zierikzee, ter pastorie te Goes te ontmoeten en een welkom in 't vaderland toe te roepen. Hun wedervaren komt in 't kort ver haald hierop neer. Door de bemoeiingen van den Neder- landschen gezant te Parijs en den Neder- landsclien consul te Bordeaux was het gelukt een reisgelegenheid voor de pel grims te verkrijgen en zoo vertrok Maandagnamiddag j.l. te 2 uur de eerste trein (met de ziekenj te 3 uur de tweede trein uit de wereldberoemde bedevaarts plaats. De heeren die ons hun inlichtin gen verstrekten behoorden tot een 2en trein. De trein nam ditmaal een geheel on- gewonen weg over Mont de Marsan, Bordeaux, Tours, Rouaan, Amiens, Mons, Schaerbeek, Esschen. Tot Amiens was het boemelenaan elk station stopte de trein om te wachten op militaire treinen. De stemming van het publiek jegens de pelgrims was overal voortreffelijk men juichte hen toe, hief zelfs hier en daar het Nederlandsche volkslied aan en was overal beleefd en voorkomend. Te Montreux en Bellay bood men den pelgrims ververschingen, bloemen en fruit aan. Na Amiens werd de trein sneltrein en bracht de pelgrims met Hinken vaart tot Esschen. Hier moest van trein worden verwisseld en een Hollandsche trein bracht hun veilig en wel vanmorgen te 7 uur te Roosendaal. De stemming onder de huiswaarts- keerenden was, hoezeer natuurlijk de ge beurtenissen der laatste week ook op hen hun invloed niet hadden gemist, goed. Althans de heeren die ons zoo vriendelijk te woord stonden, waren kalm en toch opgeruimd. Men kon zien hoe zij met volkomen overgeving aan Gods heiligen wil aan de voeten van Maria in Haar bevoorrecht genadeoord de be langen van henzelven en van geheel het lieve vaderland hadden neergelegd. Er is dan ook in de dagen van gedwongen oponthoud veel en vurig gebeden voor den vrede onder de vorsten en volkeren en bijzonder voor de vrede en rust in het dierbare Nederland. Over het verloop der pelgrimage was men overigens zeer tevreden. Wij katholieken zijn zeer angst vallig waar het geldt mirakel te roepen over een genezing, verkregen in Lourdes' genadeoord. Ook deze pelgrims legden dezelfde prijzenswaardige soberheid en terughoudendheid aan den dag. Toch bleek uit bunne gesprekken, dat ook bij hun bedevaart opzienbare gebedsver- hooringen hadden plaats gevonden. Wat de lezer in dit nummer over het Delftsche meisje (onder kerknieuws) zal vinden, werd door hen bevestigd. Lof werd gebracht aan de verschillende autoriteiten, die de reis onzer pelgrims in dezen kritieken tijd wisten te orga- niseeren en de attentie van onzen consul te Bordeaux, die zorgde dat aan de buf fetten spijzen en dranken te hunner be schikking stonden, werd hoogelijk ge waardeerd. Toch kwam het door allerlei omstandigheden nog voor, dat vele pel grims, nagenoeg zonder eten of drinken liet lange traject aflegden. Goddank, thans is alle leed geleden en bevinden zich allen weer veilig en wel in het lieve vaderland. Den pelgrims tocht van 1914 zullen zij hun gansche leven wel niet meer vergeten. Geve de Heer door de voorspraak Zijner Gebene dijde Moeder, die zij zoo vurig te Lourdes hebben aangeroepen, dat de ongemakken, die zij te lijden hadden de eenige mogen zijn in deze kritieke tijden en ons land van de verschrikkingen van den oorlog bevrijd blijve. Rede van H. M. de Koningin. „De berichten welke tot mij komen om trent de stoornis of stilstand in bedrijven of gebrek, ontstaan ten gevolge van den oorlog en het ten onzent bestaande oor logsgevaar, doch bovenal de kommer en bezorgdheid welke mij allerwegen tege moet treden waar ik mij beweeg te mid den van Mijn Volk, vervullen mij met grooto deernis voor de velen die in zoo benarde omstandigheden verkeeren. „Het is daarom dat ik een beroep doe op al Mijne Landgenooten die tot helpen in staat zijn, ten einde met Mij' eendrach tig de handen ineen te slaan om plannen te beramen en uit te voeren, opdat aan den nood der tijden zooveel in ons ver mogen ligt het hoofd worde geboden. „Daartoe heb ik gemeend in de eerste plaats de medewerking te moeten inroe pen van den .Werkloosheidsraad, yan de Algemeene Armencoinmissie, van den Na- tionalen Vrouwenraad van den Tuinbouw- raad, van het Landbouwcomité, van de Maatschappij van Nijverheid, om met de plaatselijke comité's welke zich te Am sterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht gevormd hebben en naar ik hoop in andere plaatsen nog gevormd zullen worden, in overleg te willen treden. „Doch ik wil uitdrukkelijk verklaren, dat iedere vereeniging die tot hetzelfde doel wenscht samen- te werken met in stemming zal worden begroet en dat ik dus door den oproep tot deze vergadering geenerlei voorkeur heb willen toonen voor enkele comité's met achterstelling van an dere. Met groote waardeering heb ik ken nis genomen van de alom werkzame hulp vaardigheid. „Zoo vertrouw ik, dat het hier te stich ten comité het middenpunt zal vormen van de pogingen die allerwegen gedaan worden tot leniging van den nood en dat wij allen eenmaal de blijde voldoe ning zullen smaken dat menig bezorgd hart ruimer zal kunnen kloppen. „Den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid mijn oprechten dank voor zijn bereidverklaring de leiding yan deze vergadering op zich te nemen. „Ik verzoek u thans, onder voorzitter schap van den .Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid uwe beraadslagingen aan te vangen en vertrouw dat Gij met den Minister een kern-comité zult vor men". Met deze toespraak leidde H. M. de Koningin de bijeenkomst in, samengeroe pen op initiatief van If. M. de Koningin, met het doel eenheid te brengen in de pogingen tot leniging van den nood on der de tegenwoordige omstandigheden. We gaven hierover reeds een kort bericht in een onzer vorige nummers. Betaal als ge kunt uwe rekeningen en stel dit niet uit, lezen we in verschillende bladen. En te recht. .Want zooals een dier bladen zegt, de oorlog brengt zulk een geweldige ont wrichting van het oeconomisch leven te weeg, dat iedei, zonder eenige uitzonde ring, als plicht heeft, het zijne te doen, om eenige verlichting van den enormen druk, dien de .oorlog op het maatschap pelijk leven heeft gelegd, te bezorgen. Dat kunnen in de eerste plaats natuur- k allen die rekeningen hebben te vol doen, en daartoe in staat zijn. Betaalt gij uw leverancier, dan kan deze zijn gïossier, en de laatste zijn geldschieter voldoen, en zoo gaat dan het geld weer aan 't rollen. Ieder, die thans geld oppot of achterhoudt, terwijl hij nog schulden heeft te voldoen, handelt zedelijk minder waardig. Hij benadeelt uit zelfzucht zijne medemenschen en zijn land. Daarom, wie rekeningen heeft en be talen kan, betale. l Spionnen 7 Men seint ons uit 's Hertogenbosch he denmorgen Twee vreemdelingen, verdacht van spionnage, zijn aangehouden. Eerste Kamer. Naar wij uit de beste bron vernemen, hldus de N. M. bode, is de heer H. Colijn, oud-minister van oorlog, door de antirev. Statenclub in Gelderland aange zocht voor een benoeming tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature-Von Löben Seis. ,De Stand." kan hieraan toevoegen, dat de heer Colijn verklaard heeft, bij even- tueele verkiezing de benoeming te zullen aanvaarden. De aangekondigde 41e Algemeene Ver gadering van den Volksbond tegen Drank misbruik zal in verband met de tijds omstandigheden niet worden gehouden op '26 Augustus 1914 maar wordt tot nader bekend te maken datum uitgesteld. 1 j j Voor de Belgen. Er heeft zich te Amsterdam een com missie gevormd, onder voorzitterschap van den heer G. van der Aa, consul- generaal van België, om giften te ver zamelen tot steun aan de slachtoffers van den oorlog in België. Penningmeester is de heer mr. G. J. Fabius, adres Kas-Vereeniging te Amster dam. Voorbeeld ter navolging. Men meldt ons: In de Maandagavond gehouden spoed- eischende bestuursvergadering der Ilergen- op-Zoomsche Handelsreizigers-vereeniging, is door het voltallig bestuur besloten het hoofdbestuur, bestaande uit de heeren C. J. Damen, voorzitter, J. Th. M. v. Pelt, le penningmeester en E. A. G. Kiepe, le secretaris, te machtigen eenige honderden guldens beschikbaar te stellen ten dienste van hare leden, die door de kritieke om standigheden, veroorzaakt door den oor log, in financieel© moeilijkheden zijn ge bracht. Het doel is, door het verleenen van renteloos voorschot, hen of hun gezin te helpen en bij het beëindigen van hun dienstplicht te zorgen, dat zij wederom in eene hun passende betrekking worden geplaatst, zoodat het onheil, door den oorlog over hun gebracht, tot zijn groot ste minimum worde beperkt. (Zoom.) In dienst des lands. Van onze Kamerleden zijn er verschil lende, die zich ten dienste hebben ge steld van het vaderland; de heeren Bon gaerts en De Muralt voor de genie, Duy- maer van Twist voor de infanterie en v. d. Voort v. Zijp voor het vrijwilligers korps te 's Hage. De Landstorm. Men seint ons uit. Den Haag. De Ko ningin heeft machtiging verleend den land storm op te roepen bij openbare kennis geving. Aan de betrokkenen is bekend gemaakt, zich gereed te houden. Middelburg. De Directie der Electri- sche tram MiddelburgVlissingen heeft besloten aan diegenen van haar personeel die onder de wapenen zijn, de volgende nitkeeringen te doen. Aan mannen met ten hoogste twee kinderen 60 pCt., met drie kinderen 65 pCt., met vier kinderen kinderen 70 pCt. en met vijf of meer kinderen 75 pCt. van hun loon, alles met aftrek van hetgeen door het Rijk wordt vergoed; des verlangd kan voorschot op het door het Rijk uittekeeren bedrag wor den verkregen. Vlissingen. Van het Duitsche stoom schip „Maine", dat nu reeds sedert 31 Juli op de reede alhier ligt, zijn 600 passagiers opgenomen door de „Admini strateur de Hadts" en Woensdagmorgen 5 uur binnendoor naar Rotterdam ver trokken. Genoemde passagiers zullen nu van Rotterdam aan boord van een neu traal stoomschip naar Amerika vertrek ken. De „Maine" zal hier op do haven komen. „VI. Ct." Het wrak van de „Tysla". Naar men ons mededeelt zal het wrak van het stoomschip „Tysla", dat Vrijdag avond in d© Wielingen op een mijn stoot te en zonk, zoo spoedig mogelijk opge ruimd worden, daar het wrak, dat nu nog gedeeltelijk hoven water uitsteekt, als baken zou kunnen dienst doen, indien men de Schelde zou willen foroeeren. Hoedekenskerke. Met ingang van 25 Augustus is de heer J. M. Slegt herbe noemd als burgemeester dezer gemeente. Ossenisse. Alhier gebeurde een onge luk dat betrekkelijk goed afliep. Een met paarden bespannen wagon, met graan ge laden, viel in een sloot, waarbij! een paard dat in de sloot lag onder het graan be dolven wierd. Het kon er nog lavend uitge haald worden. Verder waren verschillen de deelen van dan wagen gebroken. Van een landbouwer alhier werd van ©en partij, tarwe, die op het veld stond, een gedeelte gestolen. De politie doet onderzoek. Men schrijft aan de „N. II. Ct." uit Zeeuwsch-Vlaanderen Langzamerhand begint hier de bevolking tot kalmte te komen. Oe vorige week werd er vael gepraat ten weinig gewerkt, thans is het juist het tegenovergestelde. Bij het gunstige weer wordt d© rogge, tarwe en gerst met groote hoevaalheden naar de schuren gebracht, ook van hen, die onder de wapenen zijn. Ieder helpt, zon der dat liet gevraagd is, mee om het werk te verrichten van hen, die het vaderland dienen. Merkwaardige gebedsverhooring te Lourdes. Wij lezen in „De Maasbode" Een zeven-jarig meisje uit Delft, dat als kind reeds door zware stuipen geheel verlamd, heel haar levien te bed moest liggen, heeft aan de grot har© eerste- H. Communie gedaan. 's Middags na de H. Sacramentsproces sie en de ziegening der zieken droeg de- vader zijn eigen kind weer naar het hospitaal terug. Bij1 haar krib gekomen zette de vader zijn dochtertje neer, en zeide haar '©ens te probeeren om te kun nen staan. j Zij deed 't, en zij stond niet alleen, maar kon ook loopen. Sinds heeft ,z\ iederen dag geloopen. Dr. Boissarie heeft het kind onderzocht, genezen is het meiske nog niet, maar <er is een wonder bare beterschap ingetreden. En Dr. Boissarie gaf het kind den raad om iederen dag de H. Communie te ont vangen. Deken De Graaf van Delft die het kind vergezeld heeft, toont zich zeer geestdriftig over 'dit feit. Retraiten. Naar wij vernemen, zullen om de te genwoordige omstandigheden in het Sint Gerardushuis te Seppe tot nadere aan kondiging geen retraiten worden gegeven. Gebed voor de vrede. Ter drukkerij „De Wereld" (A. J. W. P. y. Nunen Eindhoven) zijn uitgegeven; „Gebeden der H. Kerk voor den vrede". Prijls 1 cent. j Bloei van het bijzonder onderwijs. Het hijzonder onder-wijs blijft zich ge stadig uitbreiden. Het zooeven verschenen verslag van den staat der hooge-, middelbare- en lagere scholen over 1912—1913 (afd. Lager Onderwijs) vermeldt op blz. 20 dat het aantal leerlingen der openbare scholen verminderde met 742 en dat der bijzondere scholen vermeerderde met 15.194 terwijl op blz. 42 wordt mede gedeeld dat het aantal onderwijzers bij de openbare scholen toenam met 68, doch dat der bijzondere scholen met 234. „C." Waar het zilvergeld bleef. Zoodra er sprake was van oorlog, had het echtpaar O. uit het dorpje B-. in de provincie Groningen zijn spaarduiten uit de bank gehaald en in klinkende specie omgezet. Thuisgekomen werd alles in ©en trommeltje onder de ijzeren haardplaat ge stopt. Enkel door het lezen der publicaliën van den burgemeester en over het houden van de waarde der muntbiljetten kwam men Bot andere gedachten en om geen rente te derven is het geld heden we der terug gedeponeerd op de spaarbank, waar het voorloopig nu ,wel blijven zal. Tr effend. Een weduwe schrijft aan de Miinchner Neueste Nachrichten: „Met smart geef ik het beste wat ik heb voor het vaderland. Twaalf jaar ge leden is mijn man bij een manoeuvre om gekomen. Nu geef ik als het laatste mijn twee zoons. Maar mijn smart zou nog grooter zijn, als ik niets te geven had." Middelburg. Op de Botermarkt was het heden om half één reeds ontzettend druk, daar velen gedacht hadden weder een koopje te kunnen doen. Dit is hen echter leelijk tegengevallen, daar de prij zen toch nog al cfpliepen. Voor boter werd genoteerd 67 V2 a 72d/2 ct., met 75 ct. als particulier© prijs en voor eieren f4,10 voor winkeliers en f 4.50 voor particulieren. Middelburg. Bij een heden door het Polderbestuur van Walcheren gehouden aanbesteding van werken aan den West- kapelschen Zeedijk in twee perceelen was geen enkele biljet ingekomen. Middelburg. Op de- graanmarkt werd heden door den burgemeester, die ver gezeld was van den officier van admini stratie namens den terrilorialen comman dant medegedeeld, dat do tarwe niet la ger mocht worden verkocht dan f 11 en niet hooge-r dan f 12 per, 100 K.G., ter wijl do maximum prijs van haver op f 10 per 100 'K.G. werd bepaald. Er was op1 de markt geen aanvoer en noteering werd niet opgemaakt. Middelburg. Gisteravond wilden een korporaal en een soldaat een man, die zich des middags had aangemeld als zijnd© verplicht onder de wapenen te komen, aan welke verplichting hij niet eerder had kunnen voldoen daar hij varende was, in een café aangehouden daar hij niet op tijd binnen was. Hij weigerde mede te gaan en gaf den soldaat een klap, waarop hij vluchtte. De politie en de wacht zocht eenige oogenhlikken naar hem en vond hem spoedig, waarop hij naar het Stad huis werd overgebracht. Vlissingen. De dagmailboot Duitsch land zal vanaf morgen drie reizen naar Engeland maken in verhand met het drukke vervoer van levensmiddelen. Den Haag. De aanleiding tot de mach tiging die do Koningin verleende om de landstorm op te roepen, is de wenschc- lijkheia om tegemoet te komen in den kadernood. Er zal van de machtiging slechts een beperkt gebruik worden ge maakt. Opgeroepen zullen worden alleen de officieren en verder kader. Natuurlijk houdt ook deze maatregel verband met de uiterste waakzaamheid die legerbestuur en regeering aan den dag leggen tot hand having onzer neutraliteit. Hoek van Holland. Morgen zal yan Bentheim een extra-trein vele Amerikanen naar hier Krengen die per Koot naar Ame rika zullen, vertrekken. Den Haag. De Staatssecretaris der Vereen. Staten heeft aan het gezantschap1 der Unie medegedeeld, dat zooals de toe stand thans is, met de gewone stoom vaartlijnen in ons land vele Amerikanen naar hun land zullen reizen. Aanbevolen wordt de voorkeur te geven aan armen, vrouwen en kinderen, en personen, die om dringend© redenen zoo spoedig mo gelijk in Amerika moeten zijn. Van het Oorlogsveld. 12 Aug. 5 uur 's namiddags. Brussel. Een redacteur van de ,,Ving- tième Siècle" van Namen teruggekomen, deelt mede, dat generaal Michel van die vesting een oninneembare sterkte heeft gemaakt, die, zoo de Duitschers haar aan vielen, hun op ontzettende verliezen en een nederlaag zou komen te staan. Brussel. De „Patriote" deelt mede van een zijner redacteuren, die naar Hoei was geweest, vernomen te hebben, dat Dins dagavond Belgen en Duitschers aan de oevers der Maas tegenover elkander ston den en elkander niet kanon- en geweer vuur bestookten. De inwoners van Hoei vluchtten in de kelders. Brussel. De verliezen der Belgen bij Diest zijn betrekkelijk gering; zij zijn op iedere verrassing voorbereid en op iedere aanval, die zjj zullen afslaan. Brussel 2 Uhl anen die bij Hasselt wa ren gedood, hadden veel geld bij zichde een 10.000 Mark, de andere 5000 Mark in goud. Brussel. Belgische Maden deelen mede, dat de Serviërs in Bosnië zijn binnenge rukt en aan de> bewoners wapenen uit- deelen. Keulen. Volgens een telegram aan de Ivöln. Zeitung blijft Bulgarije neutraal. Parijs. Officieel wordt medegedeeld, dat de Franschen Mühlhausen hebben ont ruimd om de sterkten rondom de stad te bezetten, teneinde een des te doeltreffen der tegenstand te kunnen bieden. De Duitschers slaagden er niet in hen uit die posities terug te dringen. Londan. Volgens de orders der admi raliteit worden de vijandelijkheden tegen Oostenrijk-Hongarije geopend. Vlissingen. Verplaatst de klerk P. F. 1st© kl. W. C. Krabbendam, van Vlis singen spoorwegpostkantoor no. 2 naar Amsterdam spoorwegpostkantoor no. 1. - Benoemd tot hulptelegrafist te Gro ningen den heer W. J. Veldman, brieven besteller te Vlissingen. (Z.) Benoemd te Vlissingen tot hulptele grafist, postkantoor no. 2, de brievenbe stellers S. L. van de Velde te Roosendaal en A. T. van Gelder te Dordrecht. (Z.) De examens voor surnumerair der pos terijen en telegrafie, adspirant-opzichter en hulptelegrafist of kantoorbediende voor Amsterdam, Rotterdam en "s Gravenhage, alsmede de radicaalexamens worden tot nader order uitgesteld en zullen in geen geval vóór 1 October worden gehouden. Amsterdam, 12 Andijker blauwe Andijker bonte Aodijker Muizen Schoolmeesters Langedijker blauwe Friesche borgers Friesche blauwe Zeeuwsche bonte Zeeuwsche blauwe Zeeuwsche eigenheimers Hillegommer eigenh. Polder eigenheimers Hillegommer Kralen Aanvoer 5 ladingen. Augustus 1914 f2.— a f2.40 - 2.20 - 1.— 2.— •2.20 1.30 - 2.20 2 - 2.30 - 1.25 1.70 0.— 3.— •2.40 1.70 - 3.— - 2.50 1.75 - 2.40 •2.40 •2.40 1.75 J. 20 -0.— •3.20 Vlissingen. Door not. J. C. Paap alhier werd Dinsdag in „de Oude Vriendschap, alhier, in het ojienbaar verkocht: 1. Het koffiehuis, genaamd „de Gou den Leeuw", met bovenwoning en erf •aan de Breestraat no. 1, groot 75 centi aren. Kooper de heer J. A. Mes te Mid delburg voor f 2300. 2. Het huis en erf met bovenwoning, naast het vorig perceel, no. 3, groot 81 centiaren. Kooper de heer "I. A. Mes, voornoemd, voor f 1700. (VI. Crt.) De BURGEMEESTER VAN GOES brengt ter voorkoming van misverstand ter kennis van liet publiek, dat handelaren in Meel, indien door hen vóór 8 Augus tus een lxoogere prijs dan f 14 voor Tarwe Bloem No. O of Amerik. Straight per 100 K.G. werd gevraagd, zij daarmede hoege naamd niet gehandeld hebben in strijd met dienaangaande bestaande of beslaan hebbende voorschriften. Goes, 10 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd. J. B. DE BEAUFORT.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2