EXTRA EDITIE TAN 0 I I II. De Groote Oorlog. No. <J5a. Donderdag IB Augustus lOIJ. Tiende Jaargang OPGELET! Wijziging in de Dienstregeling op de Spoorwegen. Naar aanleiding van nieuwinge- legde treinen der H. S. M. en van wijzigingen bij de S. S. behoeft de dienstregeling in ons nummer van Dinsdag II Augustus de volgende veranderingen en aanvullingen Trein 3 24 uit "Vlissingen geeft Den Haag A 10.39overst. te R, Rtniet overnachten. Trein 7.10 uit Vlissingen wordt: Vlissingen V 7 00 Middelb. V 7.06 Goes V 7.2) Breda A 824 Haag A 10.39Overst. R, Rt niet overnachten. Tilburg A S.42 De trein, die te 10.45 te Vlis singen aankomt wordt Boxtel V 8.47 Breda V 9.19 Haag V 7.10; overst. Rt, R; niet overnachten. Rosend. V 9.44 Tilburg V 9.02 Goes A 10.24 Middelb. A 10.39 Vlissingen A 10.45 De trein, die te 2.21 te Vlissingen aankomt vertrekt van Den Haag te 7.10, oveistappen Rt, R; niet overnachten. Indien bezitters van de lijst daarop even deze veranderingen willen aanbrengen is zij weer geheel up- to-date. V God's uur. Hoe klein worden thans vele mensche lijke dingen in het licht der geweldige gebeurtenissen, dié ons werelddeel in vlam zetten! Allerlei quaesties verzinken in 't niet, yergeleken bij de beklemming van den ont- zagwekkenden oorlogsnood. Wat de burgers verdeelt, wordt verge ten; geschillen, die de gemoederen ple gen te beroeren, verdwijnen naar den achtergrond; vraagstukken, die men over wegend achtte, trekken nauwelijks meer de aandacht. Nooit heeft het thans levend geslacht zulk een tijd doorgemaakt. Nooit heeft het zoozeer kunnen he seffen, welk een groot voorrecht de vrede toch is. Nooit heeft het doorvoeld, wat het zeg gen wil, wanneer het volkenrecht, moet wijken voor het. geweld van het zwaard. 'Moest de menschheid door deze ver schrikking tot inkeer en nadenken wor den gebracht? Is het de geesel Gods, die gericht gaat houden over de vele misslagen en tekort komingen, die de wereld tuchtigen komt, om al het boo ze, dat zij straffeloos scheen te kunnen bedrijven? Laat ons niet trachten, door Ie drin gen in do raadsbesluiten der Heeren. Maar d i t weten wijer is één zaak, die niet klein wordt bij de onmetelijke ellende van den woreldstrijd. Het is de almacht Gods. Hoe kleiner de mensch zich voelt in dezen wereldschokkemlen tijd, hoe ma jestueuzer voor ons oog Gods almacht rijst. Nooit voelen wij ons meer afhankelijk van Zijn wil en Zijn bestel, dan onder den last van groote rampen. De legers strijden met groot geweld. Zij beschikken over vreeselijker vernie- lingswerktuigcn, dan in welke vroegere eeuw ook. Zij zijn talrijker, dan ze ooit waren, en het zijn geen huurbenden, maar de eigen zonen, die strijden voor hun land. De eigen zonen, die worden geschraagd door de opgewonden geestdrift der vol ken, vertrouwend op do grootheid van hun getal. En toch voelde het monschdom wel licht nimmer zoo< hevig zijn onmacht en hulpeloosheid, dan juist in dit tijdsge wricht. Meer dan een eeuw is het geleden, dat de rechten van den mensch werden geproclameerd en de rechten van God miskend. Wat is er van de wereld geworden, sinds dien tijd! En hoe bloedig wordt liet thans weer ondervonden, dat de rechten van den mensch en ook de rechten van een volk slechts ijdele klanken zijn, wanneer ze ondergeschikt blijven aan het zoogenaam de recht van den sterkste. Tot den Hemel heffen, onder den druk des oorlogs, ongetwijfeld velen, (lie het bidden bijna verleerd hadden, hunne handen. Het is God's uur. Ten slotte is het toch een vast geloof in Hem, die de wereld bestuurt, dat de noodige kalmte en berusting schenken kan. En eerst dan mag de wereld zich vei lig achten, wanneer zij de rechten Gods erkent en daarnaar hare handelingen re gelt, hare verplichtingen vervult. („Centrum") Berichten van 12 Aug. 8 uur 's avonds. Parijs. (Officieel). De gevechten, welke plaats grepen te Altkirch, Miihlhausen, Cools, in de Vogezen, bij Spincourt en Manchiennes waren voorpostengevechten, die de positie van den tegenstander niet wijzigen. Het getal Fransche troepen bij Mühlhausen was nog geen 20.000 man. Zulks om de tendentieuse berichten uit Duitschen bron tegen te spreken, als zou het aantal dooden en gewonden aan Fran- sche zijde meer dan 20.000 hebben be dragen. Londen. Een telegram uit Nisj bericht, dat prins George van Servië, terwijl hij van een hoogte hot bombardement van Belgrado1 gade sloeg, bij de ontploffing van ©en granaat op zes voet afstands van de plaats, waar hij: stond, iloor een losgerukten steen aan bet hoofd werd getroffen en bewusteloos nederstorlte. De prins herkreeg spoedig het bewust zijn; de wonde is niet ernstig. Brussel. Berichten uit den Kongo spre ken het gerucht tegen, dat de Duitschors Catanga in den Kongo bezetten, door ge bruik te maken van den spoorweg van Dar naar Salam. In ieder geval heeft België een uitmuntende koloniale troepen macht ter bescherming van den Kongo. Luik. De Duitschers bedrijven hier wreedheden. Zij braken een soldaat den voet, om, hem te beletten te vluchten. Ook plaatsen zij Belgische krijgsgevange nen voor zich om de Belgen te beletten te schieten. (Men vergele niet, dat dit een bericht uit Belgischen bron is.) Parijs. De officiëele Fransche lezing van de gevechten bij: Mühlhausen is als volgt: Een brigade Fransche infanterie deed te Mühlhausen een aanval op verkenners, die zich daar ophielden. De brigade werd daarop aangevallen door het 14e leger korps uil Baden on een divisie van liet 15e Duitsche legerkorps. De brigade trok zich daarop terug. Duitsche troepen tracht ten daarop tevergeefs de Fransche linie te forceeren, die op Belfort steunt. De strategische positie der Franschen blijft uitstekend. Rome. Uit Nisj wordt aan de Messagè- ro geseind, dat de Serviërs en Montene- grijnen overal aanvallend optreden en den golf van Cattaxo bombardeeren. De Oostenrijkere trokken hij nacht de Sawa over, maar vielen hij Obonowitscli in een hinderlaag; hel, grootste gedeelte hunner werd vernietigd, het andere deel krijgsgevangen gemaakt. 13 Augustus 10 uur voormiddag. Hasselt. De Duitschers fusilleerden burgemeester Ignen; 3000 Uhlanen plun derden het postkantoor en do Bank te Hasselt en stalen ruim 2 millioen francs. Zij werden daarna teruggeslagen. De Duitschers trachtten een gunstige stelling in te nomen ter voorbereiding van den grooten slag, doch de Belgen, hiermede bekend, sloegen de Duitschers met succes terug, zoodat hun positie de zelfde blijft. Bij Lagarde (in den Elzas) maakten de Duitschers 1000 krijgsgevangenen. 13 Aug. 4 uur 's Brussel. Gisteren is slag geleverd lus schep Haelen en Diest tusschen 3500 Duitsc-he Uhlanen met kanonnen en even veel infanterie tegen een gemengde Bel gische brigade met een brigade cavallerie. De Belgen hadden een volkomen succes. De Duitschers werden teruggeslagen naar Berbroeclc. Zij verloren ruim 200 dooden. De Belgen hadden 3 gewonden. Londen. Engeland heeft Oostenrijk den oorlog verklaard. De Ooslenrijksclic gezant heeft Londen verlaten. Parijs. Van af middernacht heden is Frankrijk met Oostenrijk op voet van oor- LOSSE BERICHTEN. BRUSSEL, 12 Aug. (R.O.). Volgens do „Soir" is de toestand op beden de vol gende De nacht was kalm over het geheelo front. Do Duits Oho cavalerie trok overal terug, behalve op één punt, waar ze in contact blijft met onze troepen. Do Duitschers schijnen over het alge- mjsen een nieuwe krijgstactiek in Ickü- passing te willen brengen. De plotselinge aanval in midden-België mislukte. De Duitschers schijnen zich langs liet front MaastrichtLuik te versterken, als of ze voor het ooganblik het offensief in liet midden van liet land hadden opge geven. Zij gebruiken talrijke boeren en arbei ders bijl bet verbeteren van wegen in het Z uideri der provincies Luiken Luxemburg, waar zij weten, dat de Franschen aan komen. Deze maatregelen schijnen er op td wijzen, dat het offensief zich zal bewegen ten Zuiden van de Ourthe in de richting van do hoven-Maas en Frankrijk. De Duitsche Vlootactie. BERLIJN, 12 Aug. (R.O.). De pantser kruiser „Goeben" en de klpine kruiser „Breslaui" zijn 5 Aug. na hun ondernemin gen aan do Algerijnsche kust in de neu trale Italiaansche haven Messina binnien.- geloopen. i Uit een Duitsch schip werd een nieuwe voorraad kolen ingeladen. De haven werd bewaakt door Engel- sclie schepen, die mtet onze kruisers in contact gekomen waren. Desniettegen staande slaagden onze schepen er in 's avonds ,(t> Aug.) Messina te verlaten en het ruime sop te kiezen. Nadere bijzonderheden kunnen begrijpe lijker wijze nog niet worden medegedeeld. Volgens andere berichten zijln de beide kruisers veilig de Dardanelles binnenge kropen BERLIJN, 12 Aug. (11.0.). Duitsche onderzeeërs varen ia de laatste dagen langs de Oostkust van Engeland en Schot land tot aan de Sbetland-eilanden. Over de resultaten van deze tochten kan na tuurlijk nog niets worden medegedeeld} Een rit over het slagveld. Een berichtgever te Maastricht van 'I. Hdbl. meldt het volgende. Neen, nooit, nooit zal ik dit veige- ten. Och, wanneer we thuis zijn of op ons bureau, en we spreken dan over den oorlog en zijn verschrikkingen, dan ma ken we ons zoo'n vage voorstelling van iets afschuwelijks. Maar hc© ontzettend is de werkelijkheid van oen slagveld. Ik hen heden geweest tut ver over liet slag veld. We hadden een auto genomen en stelden die in dienst van het Koude Kruis om een of meer gewonden naar het hospitaal te Maastricht te vervoe ren. Wolk een overgang1 van het Neder- landsch op het Belgisch grondgebied. Tot Eijsdcn, de laatste Nederlandsche ge meente op den weg naar de Belgische ■grenzen, overvolle wegen, waar het we melde van wandelaars, wielrijders, rijtui gen, automobielen, enz. En nauwelijks de grens gepasseerd, eerst een paar posten uhlanen en dan niets meer. Eenzaam en verlaten lag de weg' voor ons, tlotdat wij ecnige honderden meters verder reeds stieten op oen aanzienlijke Duitsche legermacht. Benige vragen wer den gedaan waai' de meeste Duitsche gë- wonden waren om hulp te verleenen, waar hulp het meest noodig was. Men ver wees ons naar Argenteau eu voort ging het weer. Neen,, ge behoeft geen teerge voelige natuur te zijn om hij den aan blik dien wij hadden met ontzetting te worden vervuld. Daar lagen ze, langs den weg, de a,rme kerels, die den vorigen dag nog vol moed waren ten strijde getrok ken. Naast elkaar lagen ze in de greppels te 'verstijven, de stoere uhlanen, velen met do eveneens doodgeschoten paarden naast zich. Zoo was het den lieelen weg langs tot Bernot. Menschen, paarden, koeien, alles lag daar langs den weg. In de weide en op de erven van de boerderijen, allen en alles tien offer aan het gruwelijk be drijf dat daar werd afgespeeld. Op het laatst, als daar weer iets groenachtigs op den weg schemerde, als daar weer zoo'n mooi uniform met het bebloede doode gezicht van zoo'n arme kerel te zien zou komen, wendde ik het gezicht af. Noen, dat niet meer. Zoo kwamen we in Bernot, een dorpje van naar schatting 2 a 3000 inwoners. Maar' niet een van lien was te zien. Het heele dorp reden we door zonder een menschelijk wezen op 4e mer ken. Overal de stilte des doods. Niets, niets dan hier of daar wat kippen die de vernielde huizen in en uitvlogen, dooi de kapot goramijde deuren en vensters. Wolk een angstige beklemdheid dat geeft bij lachende zonneschijn, een bloeiend dorp zonder een menschelijk wezen. Verder voortsnellende langs de heer lijkste landwegen, berg op, berg af, za gen we links en rechts nog de boerde rijen branden. In Dalheinr was het al niet veel anders dan in Bernot. Eenzaam slechts za.t daar een jong meisje voor een café. Wat daar in dat kind omging 1 Weder passeerden wij' een groote Duitsche troepenmacht. Hoeveel er daar wel gekam peerd waren, het is1 onmogelijk te zeg gen. Maar het waren er duizenden en duizenden. Zoo kwamen we ten slotte in Algenteau, yvaar de meeste 'Duitsche vesvonden waren onder gebracht. En hoe? Wij mochten slechts rnede- neinen oen zwaar gewonde en natuurlijk '.slechts zoo eene, die nog vervoerd mocht worden. Men wilde orts er direct twee medegeven, maar daarvoor was in onze betrekkelijk kleine auto geen plaats. In pen grooten ouderwetschen hooiwagen la gen ze naast elkaar, tien of twaalf, hoe veel weet ik niet precies, allen zwaarge wonden, voor wie men nog geen onder dak had kunnen vinden. Voorzichtig werd een der mannen met een vreeselijkc schot wonde in het hoofd uit tien wagen ge tild en in onze auto overgedragen. Van 's nachts drie uur af had de armé kerel in den wagen gelegen met niét Ineer dan een eerste noodverband onx hel gru welijk verwonde hoofd en zijn kameraad, die hem hielp, overdragen, vertelde, dat van de g'eheele compagnie van 250, die aan de bestorming van die hoogte daar op den Krijtberg (vermoedelijk DaJheim of. Terreur) hadden deelgenomen, slechts 12 'man ongedeerd waren .teruggekeerd. Van de anderen waren de meesten ge sneuveld, anderen zwaar gewond en ter wijl we nog even toefden werd daar een man uit een huis gehaald en met de handen in .de hoogte aan nauwkeurige fouilleering onderworpen. Zoo gaat het met een ieder die niet héél héél goede legitimatie-papieren heelt en >vee den on gelukkige, die in het bezit van een vuur wapen wordt aangetroffen. Zonder eenï- gen vorm van 'rechtspleging wordt hij gefusilleerd. Toen wc onze gewonden goed en wel binnen hadden, besloten we een anderen kortoren weg lenig te nemen. Dat ging echter met eigenaardige moeilijkheden ge ilaard, want vlak voor Visé, liet plaatsje dat we, nu zonden passeeren, was mid den op den weg een vrij sterke versper ring neergeworpen van keisteenen, prikkel draad en palen. Terngkeeren ging lasLig. Dus stopten we en te zamcu met de in zittenden van een andere auto gingent we nu de barricaden opruimen. Zelfs een iler dames van het Koode Kruis, hielp ijverig mede, de groote Ourthe-keien op ruimen. .We slaagden erin de passage vrij te maken en voort ging liet, over Visé en Mouland terug naar Maastricht. In Visé was op dat oogenblik geen sol daat te zien, geen Belg en 'Pruis, maal eerder op bij Mouland was de weg ver der overstroomd met Duitschers. Mouland is als 't ware geheel platgebrand. Nog steeg overal de rook uit de liuiz'en op. Op, het erf van een boerderij lagen nog eenige lijken van boeren, die den vorigen dag gefusilleerd waren. Het was' daar een toonecl van verschrikking om nim mer te vergeten. Ik was blij, heel blij we der op onzen veiligen Holiandschen bo dem terug te ïiSn. Wij lezen in de Limburgsche Koerier: De te Maastricht aangebrachte Bel gische lanciersluitenant Cellier de Moran- ville is een z o o n van den Belgischen opperbevelhebber. Hij had vorige week Maandag met zijn regiment Luik verlaten Van zijn commandant kreeg hij Dinsdag de opdracht eene officiers- patrouille langs de Belgisch-Duitsclie grens temaken. Sinds heeft de patrouille geen voeling meer kunnen krijgen met haar regiment. Nu on dan werden door patrouille-commandant postduiven opge laten en trachtte hij telegrafische ge meenschap met het regiment te krijgen. De patrouille kampeerde in de bosschen en gedurende den nacht werden ver kenningen te voet gemaakt. In een hoeve vlak bij de Belgisch Duitsche grenzen heeft de patrouille overnacht, eveneens in de bosschen van Fouron-le-Comte. In den nacht van Zaterdag op Zondag wilde de patrouille in de bosschen by Moelingen (Mouland) kampeeren. Men zag echter het Duitsche kamp op20üM. Daarom trok de patrouille zich terug en verdwaalde in de buurt van Mescli op Nederlandschen bodem. Ze werd door de Hollandsche grenswacht gearresteerd, ontwapend en te Maastricht geïnterneerd. Maandag is de patrouille naar het interneeringsdopot te Alkmaar overge bracht. De forten van Luik. Naar het Brusselsclie „Nieuws van den Dag" meldt, houden alle forten van Luik, niettegenstaande de hevigheid der be schieting, welke zonder verpoozen, 48 uren geduurd heeft, krachtig stand. De lange Duitsche kanonnen van 13 en 15 centimeter, en de zware houwit sers van 15 cm. hebben niet de minste uitwerking gehad op de koepels der forten. De Duitscheis zullen onvermijdelijk verplicht worden houwitsers van 28 cm. te gebruiken, want al hun schieten op de forten is tot dusverre vruchteloos geweest. Bovendien, zelfs indien de koepels ge raakt waren, zouden de forten nog weer staan, dank de uitmuntende schikking der grachten en der wallen. Sedert twee dagen zijn hinderpalen opgericht buiten de forten, door het toe doen van 53.0U0 aangeworven werklieden. De plaats, aldus volledig versterkt, is buitengewoon sterk. De Belgische offi cieren verklaren stoutweg: Wat er ook geboure, onze Luiksche forten zijn on neembaar. Gelukwenschen aan België. De voorzitter van de Russische Doema zond aan de Belgische Kamer van afge vaardigden een telegram van gelukwenst-li met de roemrijke wapenfeiten. De tsaar van Rusland heeft het volgende telegram aan koning Albert van België gezonden St. Petersburg via Calais. Aan Zijne Majesteit den koning dei- Belgen 1 Met een gevoel van oprechte bewon dering voor liet dappere Belgische leger verzoek ik Uwe majesteit te willen geloo- vcn in mijne hartelijke sympathie en mijne beste gelukwenschen te willen ontvangen met liet succes in dezen heldenstrijd om de onafhankelijkheid van uw land. w. g. N1COLAAS. Keizer Wilhelm en zijn volk. De Duitsche Keizer heeft opnieuw een oproep lot zijn volk gericht, waaruit wij' tie volgende zinnen overnemen: „Het gaat om. het al of niet zijn van hel; rijk'Wij zullen ons verdedigen Lot den laatsten ademtocht van man en ros." ..Wij zullen dezen strijd bestaan tegen een wereld van vijanden." „Nog nooil is Duilschland overwonnen, als het eensgezind was." „Voorwaarts met God, die met ons zal zijn, gelijk hij met onze vaderen is ge weest."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1