PROCLAMATIE. De Groote Oorlog. No. 95. Woensdag 12 Augustus 1914. Tiende Jaargang. Welk weder zullen wij hebben HE ZEEUWSCHE COURAHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de jj A gulden bij verlies van beide gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de j9 h. 9 9 9 5 handen, voeten of oogen. 9 9 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 H I II Voorts bij ongeneeselijke I I 9 9 ,hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: g ^9 verstandsverbijstering; 9 of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I ff* gulden bij A gulden bij A gulden bij P* jfl 9 9 verlies van een 9 9 99 9 verlies] 9 9 verlies van 9 9% 9 Z 9 9 I jiand, voet I 9 9 9 9 van een 9 9 een M Z 9 W of °°S i I W duimwijsvinger. Wm gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Burgemeester van Goes maakt be kend, dat, met het oog op de militaire maatregelen, Welke in verband met de bestaande omstandigheden moeten wor den genomen, deze gemeente-, krachtens Koninklijk Besluit, is verklaard in staat van oorlog met ingang van 11 Augus tus 1914 op- welken datum bet geheele grondgebied des Rijks is /verklaard in' staat van oorlog. In verband met dien toestand wordt de aandacht gevestigd op eenige .„van de voor het publiek belangrijkste artikelen ■van do wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no-. 128). Artikel 9. De Besturen van en de Ambtenaren in dienst bijl provinciën, „gemeenten, wa terschappen, veensohappen en veenpol- polders zijn verplicht aan het militaire gezag de inlichtingen te versohaffen, wel ke van hen verlangd worden en tot het verstrekken waarvan zij' in staat zijn.- Art. 11. Het militair gezag regelt of wijzigt, na met het betrokken burgerlijk gezag, zoo noodig, do maatregelen vast, welk© gel- nomen pioeten worden om te voorzien in het onderhoud der inwoners en de behoeften der bezetting. Het militair gezag is bevoegd, indien zulks ter uitvoering van de in het eer ste lid bedoelde maatregelen noodzake lijk is, elke plaats zelfs .tegen den wil van (ten rechthebbende, te betreden of van zijnentwege pp vertoon van een schriftelijken, daartoe strekkenden alge- mieenen of bijzonderen last te doen be treden en aldaar (nasporing of huiszoe king te doen of te laten doen. Tot nasporing in een woning en toL huiszoeking wordt zoodanigen last al leen verstrekt aan ©en officier, die zich, zoo noodig, door militairen van Jageren rang kan doen vergezellen. De njet tje nasporingen on hu.isz0& king belaste officier is gehouden vaiq zijne bevindingen proces-verbaal op 1|ej maken On in te leveren bij het mili tair gezag (G. 158 jto 187 al. 3). Art. 12. Voor zoover zulks niet ,bijl de wet is geschiedt, stelt het militair gezag, na overleg met het betrokken burgerlijk ge- I zag, zoo noodig, de regalen vast pop-ons de hulp, die de bevolking in de militaire werkzaamheden zal hebben ts verleenen. Art. 193 der gemeentewet is in dat geval niet toepasselijk. Het militair gezag is tevens bevoegd te bepalen dat de voorschriften der Arbeids wet, <}<jr Veiligheidswet en der Hinder wet buiten werking worden gesteld. Art. 13. Het militair gezag st-elt, na overleg overleg met het betrokken burgerlijk ge zag, zoo noodig, den dienst der politie en der brandweer. Het stelt, zoo- noodig, een© geheime politie in, om de handelin gen van verdachte personen na te gaan en de pogingen tot verstandhouding niét den vijand of het vormen van samen spanningen tijdig op je sporen en tegen te gaan. Art. 14. Op het militair gezag gaan over de be voegdheden, bij artikel 186 en artikel 187, 1© zinsnede, der Gemeentewet aan den burgemeester gegeveu. De politie en de brandweer treden dan onder de bevelen van dat gezag. De overige bepalingen van laatstgeh meld artikel zijp jn dat geval niet toe passelijk; alsdan vervallen de bevoegdhe den aan onze commissarissen in de pro vinciën gegeven hij de artikelen 13, 14 en 15 hunner Instructie, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 27 September 1850 (Staatsblad no. 62). Art. 15. Het militair gezag is bevoegd alles te doen wegruimen wat aan de behoorlijke verdediging jn den w-eg staat. Daarvoor wordt schadeloosstelling verleend, tenzij bijl de wet anders is bepaald, of het tegendeel overeengekomen is. Art. 16. Het militair gezag is bevoegd, Wegen, wateren, terreinen en gehouwen, zoo noo dig met de daarin aanwezige werktuigen, aan provinciën, gemeenten, waterschap pen, vcenschappen, veanpolders of aan particulieren toebehoorende, in gebruiki 1b nemen, walmeer dit voor de uitoefe ning .van den militairen dienst-noodza kelijk is. i Zoodra het gebruik niet meer noodig is, wordt het gebruikte eigendom door of vanwege Onzen Minister van .Oorlog we der ter beschikking van de rechthebben den gesteld. De wederbeschikbaarstel- ling wordt door genoemden Minister ter algemeene kennis gebracht. Voor het gebruik wordt schadeloosstel ling verleend, tenzij hot tegendeel over eengekomen is. ■Onze Minister van Oorlog is verder bevoogd, voor rekening van den Staat, het gebruikte eigendom terug te brengen in den toestand, waarin het zich vóór in gebruikneming bevondbij do bepa ling van het bedrag der schadeloosstel ling wordt daarmede rekening gehouden. Art. 17. Tot het erlangen van schadeloosstelling op grond van de artikelen 15 en 16, moet de belanghebbende eene aanvrage indie nen aan Onzen Minister van Oorlog en zulks, voor zoo-veel betreft het geval, bedoeld in art. 15, binnen eene maand na dat de staat van oorlog of de staat van be leg is opgeheven en. in het geval, bedoeld in artikel '16, binnen eene maand na de dagteekening van de in dat artikel be doelde kennisgeving. Binnen twee maanden, nadat die aan vrage bij het Departement van Oorlog is ontvangen, biedt Onze Minister van Oor log aan de belanghebbende eene bepaalde som als schadeloosstelling aan. Is binnen den gestelden termijn geen aanbod door den belanghebbende ont vangen of acht hij de aangeboden schade loosstelling niet voldoende, dan kan hij het geschil op de gewone wijze bij den burgerlijken rechter aanbrengen. Door het militair gezag kan, bijaldien zulks wordt verlangd, op do schadeloos stelling voorschot worden verstrekt. Goes, 11 Aiigustus 1914. De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT. Berichten van II Aug. 8 uur 's avonds. Straatsburg. Het sociaal-democratisch gemeenteraadslid George .Weill heeft dienst genomen bij het Fransehe leger. Rome. De bladen te Rome deelen mede, dat te Rome een Russisch zaakge lastigde is aangekomen met een speciale missive voor de Italiaansche regeering. Parijs. Te Nancy en andere plaatsen worden geestdriftige betoogingen gehou den ten gunste van Italië. Berlijn. Officieuze Russische en En- geJsche bladen deelen mede, dat Düitsch- land aan Engeland, bijaldien dit land zich onzijdig hield, zou hebben aangeboden Nederland te verdeelen. Do Duitsche re geering spreekt dit beslist tegen. Nooit heeft zij over een dergelijk voorstel' ge dacht. 12 Augustus 10 uur voormiddag. Het vijftiende Fransehe legercorps (of: vijf benden van een Fransch legercorps, het telegram was niet duidelijk) werd naar Huneville (Luneville?) teruggedreven. De Franschen verloren 700 dooden, twee bat terijen en vier mitrailleuses. Brussel. Te één uur Dinsdagmiddag had liet eerste belangrijke treffen plaats tusschen Tirlemont en Saint Trond. Dui zenden Duitsche ruiters vochten tegen een regiment Belgen, die na heldhaftigen te genstand werden teruggeslagen. De Düit- schers staken alles in brand. Twee Duit sche aviateurs-otficieren d:ie bij Namen moesten landen werden gevangen geno men. Koning Albeit antwoordde aan kei zer Wjlhelrn: de Belgen zullen zicli tot den dood toe verdedigen en zoo liet moest, zou hij' zelt een geweer ter hand nemen. De slag bij Tirlemont beteekent dat de Duitscihers zeer sterk vooruit zijn ge drongen en de Belgische hoofdmacht het wenschelijk vond een heslissenden slag te ontwijken. Pa/ijs. De Duitschers hebben de Fran schen gesommeerd Lond Givey over te geven. De commandant weigerde. Parijs. Officiëel wordt medegedeeld, dat het Fransehe leger over het geheele front met de Duitsche troepenmacht is in contact gekomen, zoodat de groote slag elk oogenblik te wachten is. Do Montenegrijnsche kust is in staat van blokkade verklaard. LOSSE BERICHTEN. Een geschenk van Krupp. ESSEN, 11 Aug. (Eigen dienst). Het echtpaar Krupp schonk een millioen aan het Roode Kruis. (Maasbodej De houding van Japan. PEKING, 11 Aug. (R.O.). Japan heeft zich niet onzijdig verklaard. Er zijn 'sterke aanwijzingen, dat het van plan is weldra den oorlog aan Duitsch- land te verklaren en zich meester te maken van de haven Tsing-Tau, waaruit do Duitsche vloot vertrokken is. LONDEN, 11 Aug. R.O:). De Japan- sche ambassade machtigt Reuter om te verklaren, dat zij niets afweet van het gerucht omtrent een ultimatum, dat te Tokio overhandigd zou zijn. De gezant beschouwt het gerucht als geheel valsch. (Msbode.) llit de ochtendbladen va.n heden: LONDEN, 11 Aug. (R. O.) Het pers bureau deelt mede, dal een nog niet be vestigd bericht ontvangen is meldend, dat de voornaamste forten van Luik 'tnog steeds uithouden. Verschillende kleinere forten zijn door do Duitschers genomen. Het bombardement duurt onafgebroken voort. Do vluchtelingen van Luik melden dat do Ifcoestand daar. nu verschrikkelijk is. Talrijk© huizen staan in brand. MAASTRICHT, 11 Aug. (Van onzen eigen redacteur). Zondag heelt, naar hier eerst thans bekend wordt, bij het plaatsje iWaremme, aan de Geer, oen gevecht plaats gehad, waaraan 50.00(1 Duitschers deel namen. De Duitschers hebben den strijd verloren. Maandag ver-lieten Duitsche troepen Luik in westelijke richting, en werden in den rug aangevallen door het fort Lat tin. Alle gewonden zijn binnen Luik ge bracht. Gisteren was de toestand in de stad kalm. Do forten ten oosten van de s'.ad zwijgen. Volgens de gesloten overeenkomst zijn do bisschop, mgr. Ru,tten, de stadsgouver- neur en de burgemeester, die gijzelaars waren, vrijgelaten. De citadel, die geen eigenlijk fort is, maar als kazerne en observaliefort is in gericht, wordt thans betrokken door den generalen staf der Duitschers. (Maasbode.) BRUSSEL, 11 Aug. (Particulier.) Gis teren heeft een ontmoeting plaats gehad tusschen Franschen en Duitschers bij sto- ckem. Twee Duitschers sneuvelden, 5 wer den gewond. Aan de zijde der Franschen werden ook 5 ntan gewond. Een Duitsche auto met levensmiddelen is door de Fran schen genomen en verbrand. (Msb.) BERLIJN, 11 Aug. (Particulier). Het Duitsche leger, dat aan den oever van de Maas en op het land van Herve ligt, is buitengewoon talrijk. De troepen bewe gen zich met bijzondere discipline. Groote automobielen brengen onophoudelijk le vensmiddelen aan. liet geheele leger ver keert in een voortrefl'elijken toestand. LONDEN, 11 Aug. (R. O.) Groote Duit sche troepenatdoelingen trekken, volgens liet persbureau, door Luxemburg en de voorhoed© bevindt zich nu op Belgisch grondgebied. Terechtstelling van spionnen. De briefschrijiver van de „Chroniqu©" schrijft uit Leuven: Het nieuws van de terechtstelling van spionnen te Leuven had bij' de bevolking hevige ontroering verwekt. Door soldaten en politie op een afstand gehouden, was do menigte er tioch in geslaagd de plaats te lomringen, waar men ,wist dat de veroor deelden zouden gebracht worden. Toen. dieze verschenen werd (een levendig ge mompel gehoord. Eensklaps weerklonk de stem van een officier, zich tot de menigte wendende: „Ge gaat de terechtstelling hijwonen van twee spionnen; maar dit is niet al; an deren zijn aangehouden en morgen zullen ze eveneens gsfusileierd worden, pr zijln voorbeelden noodig. We zijln in oorlog1'' En de menigte-, de woord-en van den, officier beamend, juicht toe. Eindelijk ziet mian de schuldigen, 't Zijln groot» en forsch© mannen, che zich gedwee door de gendarmen laten leiden. Ze liebbben de laatste sacramenten ont vangen en geven brieven af, welke aan hun familiën zullen overgebracht worden. Onmiddellijk daarna bomt het peloton dat de terechtstelling uitvoeren moet: leen uitdrukking van voldoening schijnt op hun gelaat te lezen. Van alle kanten hoort men soldaten luidop zeggen, dat ze gaarne waren aan gewezen ,om die akelige taak te vol brengen. „halt'" De mannen „staan. „Men blind doekt de oogen der -gevangenen ie«i ze wor den voor eein muur geplaatst. Ken knal... en 't is gedaan! Recht is geschied De Duitschers in Luxemburg. De Duitsche majoor, die het eerst de Adolf-brug overkwam, vond zijln weg ver sperd door minister Eyschlqn, die, ter plaatse aangekomen in een auto, de kar dwars over de brug zette en een afschrift van het Berlijnsche verdrag aan den Duitsclien officier liet zien. Deze merkte op: „lk ben er mee hek-end, doch heb orders, die ik moet uitvoeren." Onmiddellijk daarna kwam de Groot hertogin Marie Adelaide in eon auto aan rijden, welke zij eveneens dwars ovier de brug liet zetten, btet die opmerking dat do neutraliteit van Luxemburg behoorde) te worden geëerbiedigd en dat zij aan den Keizer zou telegrafeeren, waarop de majoor hoffelijk antwoordde: „U deed be ter met kalm naar huis te gaan." De Prins van Lippe en zijn zoon gesneuveld. BRUSSEL. Betreffende liet sneuvelen van Prins van Lippe en zijn zoon meldt men uit Seraing aan „le Peuple": In de Rue d'hiver hebben een 100 tal Duitsche-rs zich in buitengewone woe de op een Belgische peleton soldaten ge worpen. Do Duitschers moesten zich ech ter terugtrekken. De aanvoerder, Prins Wilhelm van Lip pe, regeerend vorst van Lippe en zijn zoon, zijn gesneuveld. Hunne lijken zijn door de Duitsche auto riteiten opgevraagd. Zij zijn voorloopig op het kerkhof te Seraing begraven. De juweelen welke de Prins droeg en zijn gouden degen, zijn door een padvinder aan den commissaris van politie te Se raing ter hand gesteld. De Duitsche vluchtelingen. Men meldt uit Venlo aan „Dé Maas bode": Donderdagavond tegen half 11 kwamen te Venlo vyeer een dertigtal uit JBelgië Verwachting tot den avond van 12 Aug: Meest matige Noordoostelijke tot Ooste lijke wind, lichtbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. verjaagde Duitschers aan, waaronder twee geestelijken, waarvan de eene de Zeen- eerw. heer Paul Drossert, kapelaan in ïertre (België) aan de Fransehe grena mij het volgende verhaal deed: Een achttal' jaren geleden verloor ik bij een brand in mijn geboorteplaats mijne ouders en vier broeders en zusters, waar door ik vólkomen zonder middelen ach terbleef. Daar de studie voor geestelijke in Duitschland nog al duur is, werd ik door bekenden in een gesticht in België geplaatst, dat jongelieden bijna voor niets tot den geestelijken staat opleidt, op vopr- Waarde, dat zij in België zich aan de zielzorg wijden. Op, het einde van het vorige jaar tot priester gewijd, werd ik in het dorpje 'i'ertre aan de Fransehe grens; als ka pelaan aangesteld; daar bereikte mij Dins dagavond het bericht, dat alle Duitschers die 24 uur na de oorlogsverklaring dus Maandagavond nog in België waren, als spionnen zouden worden beschouwd. Ui begrijpt, dat ik van dat oogenblik af geen ïust meer had in mijn dorpje; zoodat ik clan ook Woensdagmorgen om 2 uur mij op weg- begaf om het land te verla ten. Te Brussel aangekomen, Werd ik en mijn collega, ook een kapelaan, aan het station door gendarmen gegrepen en zwaar geboeid in een auto naar het paleis van justitie gebracht. Daar aangekomen wer den wij door de gendarmen ieder apart i.n een vertrek gebracht, geheel uitgekleed em met gummistokken en met onze kof fers op; onmensehelijke jvijze mishandeld, zoodat ik aanhoudend ,van pijn en uit putting iu elkaar dacht te zinken. jlMijix collega werd zelfs tot bloedens, toe ver wond, waarvan nu pog de sporen 0p> hals .en rug y.iju te zien. Dan werden onze valiezen onderzoqht om een of an der voorwendsel te vinden, waardoor wij tot spionnen konden worden verklaard. Na nog eenige uren van dé ergste mis handeling, waarhij wij met alle moge lijk© voorwerpen opi 'tiet hoofd werden geslagen, werden wij voor den rechter geleid, die na inzage .van onze papieren niet anders kon doen dan ons vrijspre ken, met bevel, binnen ,12 uur het land- te verlaten. Wij hadden onze aanstelling tot kapelaan en verdere bescheiden van onzen bisschop bij ons, anders waren wij zeker doodgeschoten. Pp opzen weg naar het station hebben wij met eigen oogen aanschouwd, hoe vier jongelieden, ook Duitschers, op straat door het ge peupel laaghartig werden doodgeschoten. Een anderen wilde het grauw langzaam dooden en had hem reeds de béide ooren afgesneden. Het gelukte hem echter te ontsnappen. Aap het station werden wij dojf spoor beambten in een trein naar Luik gezet, ofschoon men goied wjst, da,t men van Ruik uit het buitenland niet kon bereiken. In Luik aangekomen, hoorden wij, dat wij weer naar/ Brussel terug moesten om over Roosendaal Holland te bereiken; voor de 2 uur oponthoud in Luik (wjj kwamen daar om 3 uur 's morgéns aan en moesten om 5 uur weer vertrekken) moesten wij een hotel zoeken, daar de spoorbeambten ons aanzegden, dat op het perron wel Belgen, 'doch geen Duitschers d'e-n nacht mochten doorbrengen. Op straat was men zijn 'leven geen oogenblik zeker. In Brussel weer aangekomen, hadden wij het geluk een Duitsche familie te ontmoe ten, die onder bescherming stond van een Belgischen gendarm, waardoor wij eindelijk na twee dagen en een nacht reizen op Hollandsch grondgebied aan kwamen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1