EXTRA EDITIE TAN O UUR. De Groote Oorlog. No. 94a. Dinsdag 11 Augustus 1914. Tiende Jaargang BINNENLAND EÜWE ZEEUWSCHE COURANT Berichten van 10 Aug. 8 uur 's avonds. Londen. Het Central News verneemt dat de Oostenrijkers zich uit Servië te rugtrekken. Men verwacht binnenkort een aanval der Serviërs. Maastricht. Reusachtige Duitsche troe penmachten zijn metj Belgische legeraf- deelingen vannacht tusschen Luik en Tongeren slaags geweest. Vele gewon den zijn hier binnengebracht. Maastricht. Een Oostenrijksche voor hoede, die spoedig door meerdere Oos tenrijksche troepen zal worden gevolgd, is te Aken aangekomen. Maastricht. Het Nederlandsche Roode Kruis heelt vergunning ontvangen zich op het slagveld te begeven. Londen. Asquith heeft verklaard dat tusschen Oostenrijk en Engeland noch oorlogsverklaring noch vijandelijkheden zijn voorgevallen. Brussel. Het ministerie van oorlog maakt bekend, dat de forten rondom Luik zich in uitstekenden toestand be vinden en van leeftocht en ammunitie ruimschoots zijn voorzien. li Augustus II uur voormiddag. Keulen. Uit Boekarest wordt aan de Köiiiische Zeitung geseind, dat koning Karei van Ruuieinë er de hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten van wist te overtuigen, dat alleen aansluiting aan den Driebond (Duitschland, Italië en Oostenrijk} Ruemeiuó van Rusland kan redden. De ministerraad besloot daarop dat Ruuienië de zijde van den Driebond zal kiezen. Keulen. Uit Chemnitz wordt aan de Köhi. Zeitung geseind, dat 8 Servische schepen met 228 koppen en een lading meel en kolen, teMoidau doorHongaar- scke gendarmen en grensbeambten zijn in beslag genomen. Berlijn. Door den minister van bin- nenlandsche zaken is bij decreet aan alle regeerings- en pohtiepresidenten bevolen zeer tegemoetkomend te zijn tegenover Amerikanen die zich nog m Pruisen bevinden. Keulen. Uit Berlijn wordt aan de „Köl- nische Zeitmg" geseind, dat de Ameri- kaausche gezant te Berlijn m een pers- gesprek aan den vertegenwoordiger van den „Berliner Lokal Anzeiger" heeft ver klaard, dat Duitschland in de huidige omstandigheden geen beteren vriend heeft dan Amerika. De gezant zeide nog een telegram uit Washiuhton te hebben ontvangen waarin de zending van een hospitaalschip naar Duitschland ten dienste van liet Roode Kruis wordt gemeld. Keulen. Uit Parijs wordt aan de Köl- nische Zeitung geseind, dat liU.UUÜ Ita lianen uit Frankrijk zijn gezet. Keulen. Vóór 8 dagen werd officieel aan de dagbladen meuegedeeld dat een aantal auto's, wier nummers bekend wa ren, op weg waren van Frankrijk naar Rusland met belangrijke goudzendiiigen. Thans wordt medegedeeld, dat 8 auto's zijn aangehouden. LOSSE BERICHTEN. Uit de moigenbladen van heden: BERLIJN, 10 Augustus. De van Bel fort tot in Mühlbausen doorgedrongen vij and, waarschijnlijk het zevende Fransche legenkorps en een divisie infanterie van de bezetting van Belfort, zijn vandaag door onze tlroepen uit een versterkte stelling zuidwaarts teruggeworpen. De verliezen aan Duitsche zijde zijn weinig fieteekeiierid, die der Fransehen groot. LONDEN. 10 Augustus. Volgens een telegram uit Rome aan het Exchange cor- respondentiebureau is de Diuitsche keizer te Aken .aangekomen en heeft zich hij het leger gevoegd. i iWEENEN, 10 Augustus. (Part.). De ver klaring van Japan, dat het zijn houding afhankelijk maakt van de gebeurtenissen in Oost-Azië, wordt uitgelegd in dien zin dat Japan zich in den Ëuropeesohen oor log onzijdig zal houden, daar er geen reden is om aan te nemen, dat de oor log ook ïn Oost-Azië zal ontbranden. .(N- R- Ct.) PARIJS, 10 Augustus. De Oostenrijk sche- gezant heeft Parijs hedenavond te kwart over zevenen verlaten. WEENEN, 10 Augustus. (R. O.) Langs de geheele grens van Oost- en Midden- Galicië hernieuwden de Russen gister morgen de vergeefsche poging-en om Oos- tenrijksch gebied binnen te vallen. De kleinere marsehen, door Oostenrijksche grenstroepen ondernomen, tot het uitvoe ren van speciale opdrachten op Russisch gebied, hadden succes. i BERLIJN, 10 Aug. (R. 0.) De Russi sche dreadnought „St. Andreas" zit vol gens berichten van uit Finland terugkee- rend© Duitschers voor Hango tor halve lengte op den grond. Het schip werd door een Russischen loods gestuurd. Sindsdien voelen de Russen zich in deze wateren bijzonder onveilig. Fransch vlieger neerge schoten. TRIER, 10 Aug. (Eigen dienst.) Een Fransch vlieger is bij Amanweiler neer geschoten. Bij het spoorwegcentrum Karthaus wier pen Fransch© vliegers zonder succes bom men neer. - (Msbode.) BERLIJN, 10 Aug. (R. 0.) Drie com pagnieën, die bij Eydtkuhnen stonden ter -bewaking van de grens, wierpen, onder steund door toegesnelde veld-artilierie, de derde Russische cavalerie-divisie, die via Romiken op Schteuben aanrukte, over de grens terug. i GONSTANTINOPEL, 10 Aug. (R. 0.) lil de Turkscho pers komt openlijk sym pathie voor OosLenrijk-Hongarije en Duitschland tot uiting. Engeland wordt voortdurend door de Maden aangevallen wegens het in beslag nemen van Turksche dreadnoughts. I ■BERLIJN, 10 Aug. (R. 0.) Volgens de „Kreuzzeitung" hoopte België bij' Luik het .Duitsche leger drie tot vier weken op te honden. Des te grooter zal in de geheel© wereld de indruk zijn, dien het snelle succes wekt, door den moed en de dapperheid onzer troepen bij dit eerste groote wapen feit van den oorlog behaald. k Geïnterneerden. Eeuige malen is in de couranten ge meld, dat in Maastricht krijgsgevangenen zouden zijn binnengebracht. Dit is min der juist. Nederland voert gelukkig geen oorlog en maakt dus ook geen krijgsge vangenen. Evenwel gebiedt de strikt neutrale houding, dat militairen, tot de legers der oorlogvoerenden behoorende, van ons gebied worden geweerd. Daar het echter niet mogelijk is, langs de grens in hare geheele uitgestrektheid een postenketen te plaatsen, kan het voor komen, dat kleine afdeehngen of enkele personen tot de oorlogvoerende legers behoorende nabij de grens op Neder- landsch gebied worden aangetroffen. In dat geval worden die atdeelingen of personen ontwapend en hun tot het einde van den oorlog een bepaalde ver blijfplaats aangewezen, waar zij onder bewaking worden gesteld. Men noemt dit interneereu en de aangewezen ver blijfplaats het interneeringsdepot. Nog gisteren werd gemeld dat een twintigtal Belgische Uhlanen, die van hun makkers waren afgesneden, zich te Maastricht hebben aangemeld, waar zij ontwapend zijn. Het prachtige Duitsche gezautschaps- gebouw te St, Petersburg is geheel ver nield. Men voert daarvoor als reden aan dat de bevolking der Russische hoofdstad woedend was wijl, naar het heette, grootvorst Konstantijn mishandeld zou zijn geworden door Duitschers en de trein der Tsaritza-weduwe zou zijn aan gehouden. Beide beweringen zijn echter, naar Reuter uit Berlijn meldt, geheel onjuist. De Tsaritza-weduwe werd dezer dagen bij aankomst van haar trein te Berlijn met alle eerbetoon door vertegen woordigers van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, den generalen staf en het ministerie van spoorwegen ont- vanged. De trein werd in plaats van door het Oostelijk gebied, dat zich in oorlogstoestand bevindt, door Sleeswijk- Holstein naar Denemarken geleid. Dit geschiedde uit hoffelijkheid voor de hooge reizigster. Evenzoo is grootvorst Konstantijn op zijn reis door Duitsch land niet aan de geringste mishandeling blootgesteld geweest en geheel zonder letsel gebleven. Duitschland heeft Italië niet uitgedaagd door een ultimatum. Toch is, zooals uit een oproeping in de bladen blijkt, ook door de regeermg te Rome een gedeeltelijke legermobilisa- tie bevolen. De „Daily Telegraph" meent dezen maatregel te moeten verklaren door het feit dat het in „gued ingelichte" Britsche kringen niet onwaarschijnlijk wordt geacht dat Iiahë aan Oostenrijk den oorlog zal verklaren, daar het ver bond met dat land nooit populair is geweest. De Nieuwe Gazet van Antwerpen schreef in haar editie van Vrijdagmiddag 2 uur De stad Luik stond dus gisterenmid dag open voor liet Duilsche ieger. Dat moet echter niet verkeerd verstaan worden. De inneming van Luik was in ons ver dedigingsplan voorzien. Onze tweede ltgerdivisie, die tusschen Luik en de Duitsche grenzen postgevat had, had geen ander doel, dan zoolang mogelijk den vijand tegen te houden en liem de grootst mogelijke verliezen toe te brengen, om aan het veldleger den tijd te geven, zich op stellen tusschen Luik en Brussel, en om aan de Franschen en Engelscken, die ons tomen helpen, den tijd te geven om ons land te be reiken. Deze taak heeft onze 2e legerafdeeliiig op schitterende wijze volbracht, met ont zaglijk grooter succes, dan wij ooit had den durven hopen. Maastricht en de Oorlog. Men schrijd vanuit Maastricht aan „De Maasbode" Maastricht put zich uit in opofferingen. Onder de fluitende kogels, werden, de ge troffenen van 'het siachtveld gesleept. Duitsche soldaten zoowel als Belgisone burgers (De Belgische soldaten die vallen zijn niet bereikbaar van hier uit, wegens den grooten atstand der grens op den rechter Maasoever). En de inwoners of feren zich op, de dames, die de gewon den verzorgen, en kleurloos, bleet van aandoening en inspanning door het Augus tijnen-gebouw omgaan, waar de siachtof. fersi vertoeven; maar ook de simpele be woners die het hospitaal letterlijk be stormen met hun aanbiedingen van vee- ding en noodig materiaal. Dat is diep aangrijpend, flier in Maas tricht onder deze omstandigheden, is men fier en trotsch er. op Limburger te zijn. Hebben dan zij, 'die den oorlog van thans wijten aan „twintig eenwen Ghris- tendom", een blik geslagen in het Katho lieke Maastricht gedurende' deze dagen? Dan moet de lof der Maastrichtsc-he naas tenliefde ook klinken over heel het land. Maai1 'heel de bevolking is voorbeeldig in haar optreden. Evenzeer als ik den rijke verdienstelijk heet, die zijn auto' voor het Roode Kruis ter beschikking stelt, most men ook de massa prijzen, die de orde weet te bewaren, haar plicht van burger, kennend en volbrengend en alles, vermij dend wat slechts eenigszins laakbaar mocht zijn. ,Waar is het „donkere Zuiden" thans? Er gaat een groot licht op over, Maas tricht. De oude stad die schittert in den glans haren voorbeeldige naastenliefde, nu hare zusterstad daarginds misschien reeds in lichte laaie staat. Wilt gij weten, hoe Limbuig waarlijk is in het diepste van zijn wezen, in zijn intiemste waarachtigheid, dan sla een blik op Maastricht in deze dagen. Bij het vallen der duisternis jiegint het indrukwekkend schouwspel, dat een der schoonste bladzijden vormt van de ge schiedenis van Katholiek Limburg, Zoodra de schemering neerstrijkt, strijk!, stroomt de Katholieke bevolking naai- het Heiligdom der Moeder Gods, die de Mater Afflictorum is, en hier ver eerd wordt als Maria Sterje der Zee. Dan begint do ommegang door de stra ten, die de Maria-processie volgt op Hemel vaartsdag, 15 Augustus. Wijl zijn jn de voorbereidingsdagen van dat feest, maar aan de massa en aan de innigheid, Wiaar- mee gebeden wordt, voelt de toeschouwer dat wijl zijn in oorlogstijd. Ongeroepen en ongegroept trekken de bidders op, vrou wen en kinderen, gesteund bij het einde door een koor van mannen. Na het dreu nen der kanonnen, thans het gedreun des gebeds. Duizenden en duizenden schrij den er voort en bidden met luider stemme. Het is een geweldig' leger van bede vaarders door d© stilte straten tot laat, als 't licht der lantaarns brandt. Het is 'n saamgesloten rij, een massa van dui zenden saamgepakt, ik durf verzekeren, wel tienduizend personen, die als dicht aan elkaar gediomd als een zwarte stroom van louter menschenmassa door de straten golft. Het is een geweldig gestuw van smeekende gebeden. Het is een voortgol- vend ïieuzengebed, dat godsdienstlooze harten vermurwt. De enkele late voorbij gangers ontblooten liet hoofd bij het voor bijgaan der smeekende menigte en de andersdenkenden staan bij de hoeken der staten stil om het middeleeuwsche schouw spel gade te slaan. Zoo wentelt de Zwarte stoom naar het Lieve Vrouwe Plein terug om er saam te vloeien als in een meer. Uit het mid den der menigte staat de pastoor der parochie op. Ik zag, hem niet, in de mas sa verloren, midden in 't donker van de ruimte, maar zijn stem klonk krachtig, in zijn aanroepingen tot de Regina Pacis: „Sterre der Zee, Sterne der Zee" en als het geklok van golven gonsde het antwoord 'telkens dreunend, donderend te rugvallend: „Bid voor ons, bid voor ons". Dan gaan ze uit elkaar, allen, rustig, zonder eenig gejoel, als was de bloote hemel over de stad heen het hooge ster- rige gewelf eener wijdgebouwcLe kathe draal. In dat biddend heiligdom, zooals de stad er zich dan voordoet, zijn de harten der menschen da brandende toort sen op het altaar hunner gezamenlijke godsvrucht. Ziet dat godvertrouwen der Maastrich tenaren gloeien tegen den achtergrond van het „donkeie Zuiden". In den Moedigen avond der oorlogsver schrikkingen stijgt de ster van Maastricht met vernieuwden glans omhoog En den avond door bidt het volk voor het beeld zijner Schutsvrouw©, dat tot het late uur baadt in een gloria van licht. T'ot wijd op .straat knielen de menschen Voor de deur van hot heiligdom. En de buitenwijkers, die van verre kwamen om den beêgang mee to doen, keeren luidop biddend over de Maasbrug naar hunne woningen weder. De voorstad Wijck be zoekt heel den avond bare kerk met het beroemde wonderkruis. Zelfbeheersching, naastenliefde, gods vrucht - - daarvan geeft Maastricht op dit oogenblik een schitterend voorbeeld. Duit&che krijgsplannen. De beschouwingen van de Engelsche kranten stemmen hierin overeen, dat Duitschland het overwegende deel van zijn leger naar Frankrijk zal zenden om te trachten dit te verpletteren, vóór Rusland klaar is. Herhaaldelijk is reeds gewezen op de langzaamheid der Rus sische mobilisatie. In Fransche militaire kringen erkent men dit als een groot nadeel, en zegt, dat eerst twintig dagen na het bevel tot algemeene mobilisatie ongeveer vier legercorpsen, die hun basis te Wilna hebben, gereed kunnen zijn voor een inval in Oost-Pruisen. Na dertig dagen kunnen dan nog vijf corp sen, die van Warschau, gereed zijn. Dat is nog een gunstige schatting; er zijn anderen die spreken van twee maanden. Daaruit volgt, dat Frankrijk in de eerste maand weinig aan zijn bondge noot zal hebben, en dat de Duitschers er daarom alles op zetten, om het Fransche leger binnen den kortst moge lijken tijd tot een treffen te dwingen. Vandaar dat zij, om het militaire voor deel, de groote politieke fout hebben begaan, België's onzijdigheid te schen den en dat de leeuwenmoed, waarmede de Belgen die verdedigen en dus kost baren tijd voor de Duitschers verloren doen gaan, zoo'n leelijke tegenslag voor hen is. Als Duitschland er niet in slaagt, Frankrijk in het begin van den oorlog zware nederlagen toe te brengen, heeft het den strijd verloren, zegt o. a. de militaire medewerker van een bekend liberaal blad. Ook daarom kan men veilig aannemen, dat het met man en macht zal trachten door de Belgische linies heen te breken. Een warme ontvangst. Niet in Luik zelf, maar in de voorstad Herstal, even ten noorden, heeft de be volking een zoo warme ontvangst aan Duitsche infanterie en Uhlanen bereid, dat de vijand, verslagen, moest afdeinzen. Ieder huis, zelfs de kleinste mijnwerkers woning, was in versterking herschapen. Barricaden werden opgeworpen, kinderen en vrouwen sleepten ammunitie aan. De Duitsche infanteristen gingen in tirailleursgevecht verder, elke soldaat vocht op eigen gelegenheid, achter strui ken en greppels werd dokking gezocht; doch veel dekking was er niet, wijl alles wat daartoe gelegenheid bood, tevoren was afgebroken of afgebrand. Het belegeren van ieder der huizen was ondoenlijk, zoodat verzamelen werd geblazen en de reeds sterk-gedunde Duitsche legerafdeeiing terugtrok in de richting van Vivegnis. Eén oogenblik kregen toen de inwoners van het mijnwerkersdorp, den indruk, dat de vijand zou aftrekken. Tot ander maal trompetgeschal weerklonkhet sig naal „Te paard" voor de afgestegen Uhlanen bestemd. Het aanstormen dezer koene ruiters was verschrikkelijk, maar vreeselijker nog de tegenstand van de verwoede bevolking. De eerste linie van liet Duitsche paardenvolk werd weggemaaid. De ruiters verspreidden zich onder het gevecht en staken alles neer wat ze ontmoeten: vrouwen, grijsaards, kinderen, want er waren geen niet-strijdenden. Meer de kom der gemeente genaderd, op den voet gevolgd door de manschappen der in- lantene, meende de ruiters liet reeds te hebben gewonnen. Doch toen werd hun ontvangst bereid, zóó heet, dat slechts een klein gedeelte het heeft kunnen na vertellen. üit de huizen werd gevuurd, vrouwen en kinderen goten kokende olie op de aanvallers. Het werd zoo ver schrikkelijk, dat de Duitschers genood zaakt waren terug te trekken, na ruim de helft van hun legerafdeeiing te hebben verloren. Oiinoodig te zeggen, dat van Herstal niet veel is overgebleven, en de bevolking ook zwaar geleden heeft. De Nederlanders in België. De „Soir" van 8 Augustus schrijft on der den titel „dwaze betoogingen" Naar 't schijnt hebben dwazen betoogingen gehouden tegen te Brussel wonende Ne derlanders. De Nederlanders zijn onze broeders en vrienden en wij hopen dat het genoeg zal zijn op de dwaasheid van dergelijke betoogingen te wijzen om ze te doen ophouden. Weg met de Pruisen, leve de Nederlanders Generaal Joffre heeft tot den Elzas een proclamatie gericht, die onmiddellijk met de meeste geestdrift overal door de El- zassers werd aangeplakt. Zij luidt aldus: „Kinderen van den Elzas, na 44 jaren van smartelijk wachten, betreden, de É'ran- sche soldaten opnieuw den grond van uw uw edel land. Het zijn de eerste wierkers aan het groote werk der wrake. Hoe groot moet hunne ontroering zij'n en lio© fier zullen zij' wezen. Om dit wierk te volbrengen hebben zij het offer van hun teven gebracht. Het Fransche volk, één van zin, stuwL hen voorwaarts, en in de plooien hunner vaandels staan de tooverwoorden ge schreven: „Recht en vrijheid. Leve de Elzas. Leve Frankrijk." Het zout. Het overleg met de conventie van zout- fabrikanten liier te lande heeft tengevolge gehad, dat de prijs van hel z,out onder de tegenwoordige omstandigheden met 1 cent boven den normalen prijs mag wor den verhoogd. De zoutprijs zal dus yoor onze gemeen ste vervolg pagina 4).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1