De Groote Oorlog. Ho. 94, Maandag 10 Augustus 1914:. Tiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoortsfraaf C 209. GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de fl gulden bij verlies van beide gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de fjl 2 I B handen, voeten of oogen. jl I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, ZTh |I I Voorts bij ongeneeselijke I I 2 2 [hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: fi verstandsverbijstering; 1 of oog; 2 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 P* gulden bij gulden bij A gulden bij Vi |2 Lfe I I verlies van een I 11 I verlies] I I verlies van M pfe I 12 2 [hand, voet I B 21 I van een ^T| I 2 een M I of oog; duim; wijsvinger. Mm\M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. v De toestand. Uit de berichten van Zaterdagavond en Zondag blijkt dat verschillende wapen feiten door de strijdvoerende partijen geschied zijn die een ieder in haar eigen voordeel uitlegt. Zoo staat b.v. tegenover het bericht, dat de Franschen den Elzas binnendron gen Miilhausen en Altkirch bezetten en duizenden Duitschers buiten gevecht stelden het navolgende bericht uit Berlijn, dato 8 Augustus „In den Opper-Elzas zijn de Duitsche grensbewakingstroepen aangevallen door vijandelijke strijdkrachten, die uit de richting van Belfort kwamen. De op- marsch van de Fransche troepen is ge stuit. Bij Altkirch werden zij gedwongen weder in de richting van Belfort terug te keeren." Men moet dus dergelijke berichten slechts met groote behoedzaamheid aan vaarden. Zoo is ook de val „der vesting Luik" gelijk de Duitschers zegepralend voor geven vooralsnog alleen te beschouwen als de overgave van de benedenstad. Zoo wel citadel als forten doch in ieder ge val de forten zijn nog in Beigische han den. Zondagmorgen werd zulks nog verzekerd door uit Luik te Maastricht binnengekomen Belgen. De Duitschers zullen vermoedelijk een omtrekkende beweging maken om langs de forten heen verder zuidwaarts op te marcheeren, den kant van Namen uit waar de forten van de stelling Namen de Duitschers wachten. Men verneemt dat reeds Zaterdagmiddag in de buurt van Hoei de eerste gevechten zouden zijn begonnen. Latere berichten spreken van een west waarts voortdringen der Duitschers naar Tongeren. De Duitsche regeering gaf in den be ginne, voor, België aan de zuidoostzijde alleen te willen gebruiken als weg naar Frankrijk. Doch wanneer het waar is wat de „Gazette" zegt, dat n.l. Duitschland een telegram heeft gezonden waarin Ant werpen wordt bedreigd, blijft er van de bewering van Duitschland niet veel over. Het telegram, sprekende over een ge wichtige diplomatieke gebeurtenis die op komst heet te zijn, kan verband houden met een opmerking der Engelsclie re geering, onlangs geuit, om de neutraliteit van landen als Nederland, en Noorwegen te beschermen. De geruchten, dat een Engelsch expe- ditieleger aan de Fransche kust is geland en dat Fransche troepen (5 legercorpsen zegt) de Belgen te hulp snellen, houden aan, doch het blijft bij geruchten. Intus- schen zal in de eerste dagen nog geen groote slag voorvallen, eerst moeten de legers zich concentreeren en opstellen. Dat intusschen liet Duitsche leger nog niet met het Belgische heeft afgerekend is zeker en dit is een groote tegenvaller in het blijkbaar zorgvuldig voorbereide veldtochtplan van generaal VonEmmich, den bevelhebber van het 7e legercorps, die voor zijn verliezen getroost is door den Keizer met de ordeteekens „Pour le mérite." Berichten van 8 Augs. 8 uur 's avonds. Londen. De Britsche admiraliteit deelt niede, dat de Engelschen gisteren, op last van den minister van koloniën, de havenstad Port of Lome, gelegen in Duitsch Togo (Afrikaansche goudkust) genomen hebben, zonder tegenstand te ontmoeten. Ook werd Zuid-Togo tot 120 K.M. Noordwaarts aan de goudkust in bezit genomen. Parijs. Gemeld wordt, dat 10 Duitsche Ulanen van het 13e regiment uit Hanno ver, de grensplaats Barowitz trachten in te nemen. Gendarmen en douanen ver schansten zich in de huizen en boden tegenstand. 2 ivlanen werden gewond, de overige 8 gevangen genomen. Zij verklaarden in een trein te zijn gegaan met bestemming naar België en blijkbaar verdwaald te zijn. Parijs. De „Echo de Paris" meldt dat 2 Duitsche kruiserts in de Noordzee door Engelsclie in den grond geboord zijn. 9 uur 's avonds. Parijs. [Officieel). De Fransche troepen overschreden den grens bij den Elzas en leverden een lievig gevecht bij Altkirch. De Duitsche troepen namen de vlucht naar Miihlhausen. De Elzassers wierpen de grenspalen omver uit vreugde over het behaalde succes. 12 uur 's nachts. Londen. (V.D.) Een te New-York uit Washington ontvangen telegram zegt dat het departement van Staat officieel mededeelde dat de Duitschers Warschau (Rusland) bezet hebben. 9 Aug. II uur 'smorgens. Parijs. (Officieel). De Franschen hebben na een lievig gevecht in den Elzas de Duitschers overwonnen, en Altkirch en Miihlhausen genomen. Men spreekt van 30.000 dooden aan Duitsche zijde en 15.000 dooden aan Fransche zijde. Londen. Lloyd's telegram uit Antwer pen, zegt, dat de Belgen beslag hebben gelegd op 36 Duitsche paketbooten, die in de haven van Antwerpen lagen. Berlijn. De Oostenrijkers hebben 01- kisch en Wolof op de grens Russisch Siberisch Polen bezet. In de Oostzee bevinden zich 12 Duitsche pantsersche pen en 25 torpedobooten. 2 uur. Rome. Het stoomschip „Union" rap porteert, dat het de kruisers „Goeben" en „Breslau" in de straat van Otranto heeft ontmoet en dat zij niet vervolgd werden. Rome. Aan de Messagero wordt uit Nisch bericht, dat in Bosnië hevige ge vechten voorvallen. De Serviërs zouden aan de winnende hand zijn. Rome. Uit Berlijn wordt aan de „Tri- buna" geseind, dat Keizer Wilhelm in een auto naar de Fransche grens is ver trokken. Ancona. Het stoomschip Puglia, alhier aangekomen, rapporteert 29 Oostenrijk- sclie oorlogschepen ontmoet te hebben, die met volle vaart in Zuidelijke richting wegstoomden. Brussel. De Gazette meldt, dat ge wichtige diplomatieke gebeurtenissen op komst zijn. In verband hiermede bevon den zich verschillende hooggeplaatste diplomaten te Brussel. Brussel Uit het hoofdkwartier wordt gemeld, dat de Duitsche aanvallende beweging is geëindigd, evenals de op- marsch der Duitschers aan de Boven— Ourthe. 10 Augustus 12 'h uur 's namiddags. Brussel. De hoofdmacht van het Bel gische leger is thans te Leuven. De for ten te Luik zijn alle inhanden van Bel gen Luik herneemt zijn gewoon aanzien. De verliezen der Belgen bedragen totaal 7000 man. Parijs. De Franschen veroverden nog Ferney na een hevig gevecht met aan beide zijden zware verliezen in de berg pas Bonhomme Saint Marie. 's Hertojenbosch. De Provinciale Bossche courant verneemt uit goede bron, dat vandaag of morgen een groote veldslag geleverd zal worden tusschen Tongeren en Turnhout tusschen Duitsche en Bel- gisch-Fransche troepen. LOSSE BERICHTEN. Vair ons eigen Nieuwsbureau: BRUSSEL. Onder voorbehoud wordt medegedeeld door het blad „La Derniere Heure", dat Duitschland een nieuw tele gram gezonden heeft naar de Regeering te Brussel en waarin de regeering er 11 I voor wordt gewaarschuwd toch vooral niet te blijven volharden bij hare hou ding, daar het anders nog zeer slecht met België zou kunnen afloopon. BRUSSEL. De „Eloile Beige" deelt met de meeste stelligheid mede, dat in Luik geen oogenblik wapenstilstand is geweest. Volgens hetzelfde blad hebben de Belgen de hand gelegd op een zeer groot aantal wapenen en amimitie toebehoorend aan de Duitschers. Men verklaart, dat 100.000 Mausergeweren van het laatste systeem in handen der Belgen zijn gevallen en, daar de Belgische soldaten met deze ge weren niet kunnen omgaan zijn verbrand. De overige wapenen hebben zijl alle ge bruikt. ANTWERPEN. Het „Handelsblad van Antwerpen" verzekert, dat er geen woord waar is van het gerucht, dat in de stad verspreid werd, dat het 9e en 12e regi ment Infanterie en het 1ste regiment ja gers te voet geheel zouden zijn vernie tigd. Het Handelsblad kan mededeelen, dat de drie regimenten zich in besten staat bevinden. WEENEN. De Serviërs, die Bosnië wil den binnendringen zijn tusschen Wardiste en Roeda teruggeslagen. Een poging der Montenegrijnen om tot Trebinje door te dringen, is mislukt. PARIJS. Volgens hier ontvangen inlich tingen zijn 48 treinen met Oostenrijkse!» hulptroepen uit Tyrol te Leopoldshöhe (oostelijk van Miihlhausen) aangekomen. Andere hulptroepen rukten op door Bei eren en Luxemburg. Een nieuwe overwinning der Belgen 7 De „Vingtième Siècle" van heden deelt mede, dat do Duitschers te Luik door een Belgisch-Fransch leger (men had de komst van het laatste geheim weten le houden) zijn aangevallen en een verpletterende nederlaag leden van 8000 dooden, 10.000 gewonden en 17000 gevangenen. Het blad heeft het nieuws uit Naamsc.he couranten, die onder militaire censuur staan. Nader meldt men ons: Bovenstaand bericht is valsch en de courant waaraan de „Vingtième Siècle" dit ontleende is in beslag genomen. Uit de „Maasbode" van hedenmorgen: BRUSSEL, 9 Aug.. (R.O.) HEDENMID DAG HIELDEN DE FORTEN VAN LUIK NOG STEEDS STAND. BRUSSEL, 9 Aug. (11.0.) Uit officieel© bron wordt gemeld, dat de stad Luik in gesloten is [met dien Verstande, DAT ALLE FORTEN IN ONZE HANDEN ZIJN. Het schijnt dat de stad geen militaire bezetting van belang heeft. BRUSSEL, 9 Aug. (R.O.). De „Soir" zegt, dat Verifiers geheel' on al gegermani seerd is. Een Duitsche burgemeester heeft den Belgischen burgemeester vervangen. Deze werd gearresteerd door een sol daat, gewapend met geweer, waarop dei bajonet. Do burgemeester is tevens deken van de kamer. BRUSSEL, 9 Aug. (R.O.). Gisteravond zijn op het ministerie van oorlog geen; belangrijke berichten binnengekomen. BERLIJN, 9 Aug. (R.O.j. In de buiten landse!» bladen is een dagorder van den Belgischen koning aan de verdedigers vani Luik gepubliceerd. Klaarblijkelijk is deze dagorder door de inneming van Luik door d© Duitsche troepen van .onwaarde ge maakt. PARIJS, 9 Aug. (R.O.). Men bevestigt, dat de Duitschers, na Miihlhausen ont ruimd te hebben, op Neu-Breisach terug trokken ein bïjl hun terugtocht talrijke magazijnen met levensmiddelen en foura- ge in brand staken. Het bosch van Hard werd met den grond gelijk gemaakt. De Duitschers terroriseeren de Elzas sers en deelden mede, dat zijl iedere ver dachte onbarmhartig zouden .neerschieten. Dp 'geestdrift der Elzassers neemt voort durend toe. BERLIJN, 9 Aug. (R.O.). Ren grens- afdceling in Bialla ten Oosten van Jo- hannisburg, sloeg een aanval van een: Russische cavalerie-brigade af. Acht stuk ken geschut en verschillende ammunitie- wagens vielen in onze handen. BERLIJN, 9 Aug. (R.O.). Gisterenavond wlerden drie compagnieën landweer in Schmalleningken, drie mijlen tem Ooslönj van Tilsit, door twee compagnieën Rus sische en een compagnie mitrailleurs aan-t gevallen. D© landweer dwong de Russen op Jurborg terug te trekken. De Ukrainen in Wit Rusland hebben besloten de partij van Oostenrijk te kiezen tegen Rusland. Deze gisting, gevoegd bij die in Polen en Finland komt Rusland niet zeer te stade. Warschau, hoofdstad van Russisch Polen, zou door de Duitschers bezet zijn. De president der Fransche Republiek heeft aan koning Albert de militaire medaille en aan de stad Luik het legioen van eer geschonken. Gijselaars. Volgens den Maastrichtschen correspon dent van „De Telegraaf' zijn degoever- neur van de provincie Luik en de bisschop van Luik Mgr. Rutten, door de Duitschers als gijzelaars gevangen genomen, omdat generaal Leman, ondanks het aandringen van den burgemeester, de forten niet wil overgeven. De citadel is in handen der Duitschers die van daaruit dagelijks 20 minuten de stad beschieten. Nederland en de Oorlog. Neutraliteit Wester-Schelde. Uit betrouwbare bon vernemen wij, dat van Engelsche zijde aan onze regeering is medegedeeld, dat de neutraliteit der Wester-Schelde door Engeland zal worden geëerbiedigd, zoodat dus geen oorlogs schepen de rivier zullen opvaren. (N.R.ct.) Uitgesteld. Wegens de tijdsomstandigheden is het 3e. Ned. Kath. Congres tegen het Alcoho lisme tot nader te bepalen datum uitge steld. Bericht. Centraal Genootschap en Roode Kruis. Het dagelijkseh bestuur van het Cen traal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies heeft de de kolonie huizen van dit Genootschop met volle inventaris geheel ter beschikking gesteld van het Roode Kruis en zal op eerste aanvrage de huizen door de kinderen doen ontruimen. Het personeel heeft zich reeds voor een goed deel bereid verklaard hulp te verleenen bij de. verpleging. Arbeidsbemiddeling voor den landbouw op Zuid-Beveland. Gedurende den tijd, dat in Goes en verdere gemeenten van Zuid-Beveland nog geen arbeidsbeurzen zijn opgericht zal door het Bestuur der afdeeling Goes der ZeeuwscheLandbouwmaatschappij in samenwerking met den Rijkslandbouw- leeraar te Goes, een bureau gevestigd worden waar werkzoekenden inlichtingen kunnen bekomen omtrent arbeidsgelegen- heden in de landbouwbedrijven op Zuid- Beveland. leder, die voor landbouwarbeid werk krachten noodig heeft, kan zich tot dit bureau wenden om adressen van werk zoekenden. Het bureau is gevestigd in het gebouw der Rijkslandbouwwinterschool te Goes en is geopend op alle werkdagen van 912 uur. Men zie achterstaande advertentie in het nummer van heden. Dengenen die tot oprichting van boven genoemd inlichtings- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van II Aug Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen. Meest lichtbewoikte lucht. Droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Warmer. bureau besloten, mag voorzeker een woord van lof en hulde niet onthouden worden voor hun edel initiatief. Roosendaal. De stroom van vreemdelingen, die Bel gië, hetzij gedwongen hetzij vrijwillig verlaten, blijft aanhouden. Duizenden dier ongelukkigen zijn hier reeds gepas seerd. Daar de treinen slechts tot Esschen rijden, heeft van af die plaats naar hier een druk vervoer per rijtuig plaats. Kwamen in de eerste dagen vele ge vallen van afzetterij voor, thans is dit reeds veel verbeterd. Eenige inenschenvrienden stellen hun paarden en rijtuigen gratis beschikbaar voor het vervoer dier onge lukkige bannelingen. Den Haag. De minister van landbouw heeft alle burgemeesters aangeschreven, de onteigeningswet toe te passen op meel bij fabrikanten en importeurs met inacht neming van artikel 176 d. waarbij han delaren, zoo zij genoegen nemen met den prijs van f 14 par 100 Kilo netto a con tant, hun voorradea niet zullen zien in beslag genomen. Nederlandsche officieren in Albanië. De bijzondere correspondent in Albanië van het Hbl. seint uit Bari, dd. 6 Aug. Gisteren hebben generaal De Veer, majoor Kroon en kapitein De Jong, de finitief Durazzo verlaten, wijl de vrijlating van de gevangengenomen officieren Reymers en Verhulst binnen eenige dagen vaststaat, dank zij het energiek optreden van generaal De Veer. Deze is benoemd tot grootkruis, majoor Kroon tot commandeur in de orde van Skanderbeg. Bij het vertrek der drie officieren was een groote menigte aanwezig, die geest driftig de vertrekkenden toejuichten. De Roemenen en de garde van den vorst brachten de militaire honneurs terwijl de batterijen der citadel 21 saluutschoten losten. Alle gezanten waren bij het afscheid aanwezig. De vreemde vrijwilligers zijn eveneens met dezelfde scheepsgelegen heid allen vertrokken. Men onderhandelt met de opstande lingen, en waarschijnlijk zal wel een overeenkomst Setroftën worden. Goes. Door den Burgemeester is een proclamatie uitgevaardigd waarbij hij kalle bakkers die voor tarwebloem meer moe ten betalen dan f 14 per 100 K.G. netto verzoekt hem daaromtrent inlichtingen te Verschaffen. Deze proclamatie houdt ver band met den regeeringsmaatregel, waar bij de burgemeesters legen, recalcitrante grossiers en groothandelaars de onteige ningswet kunnen toepassen. >Vij vernamen, dut bakkers hier ter stede over eenige dagen het brood dat thans 16 cL. per K.G. kost met 2 clt. zul len afslaan. Gelijk bekend is, stelde de Vereeni- ging „Handelsbelangen" alhier, ter voor ziening in den nood aan zilvergeld, bons verkrijgbaar van f 0.25 en van f 1. Dat deze maatregel doel heeft getroffen, blijkt wel uit het feit, dat reeds Zaterdag morgen 4000 bons (2000 a £1 en 2000 ;i f().25) in omloop waren gebracht, ter wijl des namiddags nog 1000 bons a f 1 moeten worden gereed gemaakt om aan de aanvragen te kunnen voldoen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1