BUITENLAND BINNENLAND UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. De opmarsch van het Duitsche leger. Ondanks den feilen tegenstand hun door de Belgen geboden, hebben de Duitsche troepen op twee plaatsen de Maas weten over te trekken en in twee colonnes marcheeren zij nu naar Tonge ren en Luik. De Belgen hebben zich teruggetrokken op Blois, hetknoopppunt der wegen van Visé en Luik naar Ton geren. Zij zullen met behulp hunner nog onaangetaste forten de Duitschers zoo lang mogelijk tegenhouden. Volgens de „Indépendance beige" zou den op een bepaald punt der Belgische kust reeds Schotsclie regimenten geland zijn en zou de Engelsche generaal French reeds te Brussel zijn geweest om bespre kingen te houden met den Belgischen generaion staf. Een tafereel uit Visé. Een Nederlandsche dame met hare twee kinderen, wier man onlangs te Visé aan het station werd geplaatst, was in den kelder gevlucht. Nadat het stil was ge worden, kwam zij te voorschijn en hoorde de Duitschers om proviand roepen. Ze sprak Duitsch tot hen en dadelijk werd ze opgevorderd, tusschen 2 soldaten mee te gaan om den weg naar de Maas te wijzen, terwijl ze met een revolver be dreigd werd zoo ze niet de waarheid zei. Toen moest ze naar de winkels om proviand voor hen te halen en eindelijk werd ze met haar echtgenoot en kin deren met de j handen in de hoogte op hun verzoek onder escorte over de grenzen gezet. Hoe de familie te Maastricht aankwam laat zich begrijpen. (N.R.Crt.) Hoe de oorlog ontstond. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" zet in een bijzondere uitgave uiteen, welke omstandigheden tot de plotselinge verergering van de huidige crisis geleid hebben. Van de pogingen tot bemiddeling, door keizer Wilhelm ondernomen, is al een en ander bekend geworden. Ook heeft de Duitsche regeering zich tot de Rus sische gewend. Deze pogingen golden de uitbreiding van het geschil tusschen de Donau-monarchie en Servië. Als Rusland de rol van beschermer der Zuid-Slavische beweging op zich neemt, beteekent dit een rechtstreeksche aanslag op Oosten- rijk-Hongarije. Maar dit laatste kan Duitschland niet dulden, daar dit rijk de onverzwakte handhaving van den bond genoot noodig heeft tot het bewaren van zijn eigen positie tusschen de tegen standers in het Oosten en Westen. Men weet, dat ook Groot-Bntlanje ge tracht heeft, de regeeringen te Weenen en St. Petersburg tot elkander te brengen. Die pogingen heeft Duitschland gesteund. Omtrent de mobilisatie nu schijnt de Russische minister van oorlog een dub belhartige rol te hebben gespeeld. Den 26sten Juli waren reeds geloofwaardige tijdingen te Berlijn aangekomen, die van militaire voorbereidingsmaatregelen mel ding maakten. Het betreffende departe mentshoofd aan de Newa verzekerde den I 'uitschen militairen attaché, dat de mobilisatie nog niet was gelast. Geen enkel paard zou opgeëischt, geen enkel reservist opgeroepen zijn. Het hoofd van den generalen staf in Rusland bevestigde dit nog den 29sten Juli. Nochtans lieten betrouwbare tijdin gen geen twijfel toe betreffende het feit, dat de Russen militaire voorzorgen troffen aan de Duitsche grens. Verleden Woensdag verzocht de tsaar den keizer te Berlijn telegrafisch hem op dit moeilijk tijdstip bij te staan. De eerste wenschte, dat Wilhelm bij zijn Oostenrijkschen bondgenoot alle moeite zou doen, opdat deze niet te ver zou gaan. Dienzelfden dag verklaarde de keizer in een lang telegram zich bereid op grond van de vriendschap, die tusschen hem en den tsaar bestaat, op het voor stel van den laatste in te gaan. Dientengevolge werd onmiddellijk een diplomatieke actie met Oostenrijk aan gevangen. Terwijl men tusschen Weenen en Berlijn daarmee bezig was, komt het ambtelijke bericht, dat Rusland tegen Oostenrijk mobiliseert. Oogenblikkelijk zond toen keizer Wilhelm een telegram aan den tsaar, waarin hij uiteenzette, dat deze mobilisatie de poging tot be middeling in de war stuurde, die hij op verzoek van den tsaar op zich had ge nomen. Niettemin zette Duitschland zijn actie te Weenen voort. En toen men in Duitschland een be slissing wilde nemen over die bemidde lingspogingen. bereikte de Duitsche regee ring het officieele nieuws, dat voor leger en vloot in Rusland de mobilisatie order afgekondigd was. Toen richtte de keizer een laatste telegram aan den tsaar, waarin hij aan toonde, dat zijn verantwoordelijkheid hem noopte, beslissende maatregelen tot beveiliging van zijn rijk te nemen. Hij zou, om den vrede in Europa te bewaren, tot aan de uiterste grens van de mogelijk heden zijn gegaan. De keizer legde er daarbij den nadruk op, dat hij niet de ver antwoordelijkheid zou dragen voor de ramp, die de wereld bedreigt en dat hij altijd een trouwe vriendschap jegens den vorst en zijn rijk had gekoesterd. BELeiË. Overhandiging v anvaandels. Dinsdagmiddag heeft de koning van Bel gië in de groote vóórzaal van het Konink lijk paleis te Brussel vaandeis overhandigd aan de drie regimenten karabiniers, die onlangs opgericht zijn. De plechtigheid; werd bijgewoond door den minister van Oorloig de B-rocqueville, generaal Jung- bluth, en adjudant Preud' hoinme. De koning, die het uniform van luite nant-generaal droeg nam de vaandels uit handen van de padvinders, overhandigde ze aan de officieren, vaandeldragers, der drie regimenten en hield de volgende toe spraak „De onafhankelijkheid van ons vader land wordt bedreigd. Ik heb het volledig ste vertrouwen in uweregimenten. Jk vertrouw u deze vaandels, heilige zinne beelden van de onafhankelijkheid des lands toe. Ik noodig uwe regimenten uit zich rond de-ze heilige te-ekens te scha ren. Wil hun de vaderlandslievende ge voelens, die mij bezielen, overbrengen. Ik heb de warmste genegenheid voor ons prachtig nationaal leger. Met hart en ziel ben ik met u." Daarop drukte de koning do drie offi cieren de hand en wendde zich Vervolgens tot de- aanwezige journalisten, zeggende: „En zegt het overal, mijne heeren, dat wij onze onafhankelijkheid zullen weten te verdedigen." Dinsdagavond tusschen 5 en G uur be merkten spoorwegbeambten van Water- mael (in de nabijheid van Brussel) vier öf vijf individuen, die met verdachte be wegingen langs den spoorweg, aan den kant van het viaduct vlak voor het .sta tion, trachtten voort te sluipen. Zij1 rie pen deze menschen aan, doch zoodra deze zich ontdekt zagen, vluchtten zij' in aller ijl den kant van Etterbeek uit. Zij waren begonnen de telegraafdraden door te knippen en hadden het pla.n de brug op te blazen, om aldus de grootc strategische spoor-verbinding van Brussel naar Arlo-n te verstoren. Men achtervolgde hen en slaagde er in ze in de nabijheid van het station Etterbeek te vangen. De woedende volksmenigte dreigde ze te lyn chen. De krijgsraad zal het vonnis over hen uitspreken. JAMAICA. Jamaica is Maandagochtend door een hevige aardbeving geteisterd. Vooral het noorden en oosten van het eiland hebben veel geleden. Er zijn geen men- schenlevens te betreuren, maar de stof felijke schade is groot. Den Haag. De Italiaansche gezant is alhier op zijn post teruggekeerd. Oproep aan alle Nederlandsche Padvinders en Padvindersvereenigingen. Luitenant ,C. D. Viehoif verzond den volgenden pproep: Leiders en jongens: Nederland mobili seert. Vérstrekkend zijn de gevolgen hier van in alle kringen der maatschap-pij. Dui zenden Nederlanders worden uit hun werk gerukt; veel stoornis in bedrijf, maar ook veel armoede zal geleden worden. Laat de padvinders ook thans toonen, dat zij kun nen en willen helpen. Vele kleine diensten zult gij aan de militairen zelf kunnen bewijzenik noemden weg wijzen, drink water verstrekken, boodschappen doen, inlichtingen geven betreffende het ver krijgen van onderdak, van voedsel, e.d. Maar nog grooter diensten zult ge kun nen bewijzen aan de achtergelaten betrek kingen. Gij hebt bijna allen op het oogen- blik vacantie. Vele gezinnen missen man nelijke hulp; vader en knecht zijn op geroepen. Vraagt, of ge daar ergens kunt helpen. De oogst is nog lang niet bin nen; ook daar, op het land, aan de boe ren zult ge goede daden kunnen ver richten. Voor veel werk zult ge te zwak en te onbedreven zijn. Maar toch uw. zwakke hulp zal dikwijls dankbaar aan vaard worden. Padvinders aan het werk: Ge kunt in deze ernstige tijden uw vacantie nuttig besteden- Goes. Officieel wordt medegedeeld dat de prijsnoteering van de margarine in de lijst die, wij gisteren gaven, foutief is. De prijs is niet f0.50 per kilo, maar per halve kilo. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in Juli Telegrammen verz. 1085, ontv. 1107, overgen. 1696, totaal 3888. Gesprekkenverz. 1322, ontv. 1517, overgen. 4756. Lokaal 1761. Totaal 9356. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Beveland behandeld Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 5 20 25 Borssele 28 50 78 Colijnsplaat 99 64 163 Driewegen 26 36 62 Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 27 47 74 39 49 88 's Heer Arendskerke 28 52 80 's Heerenhoek 33 30 63 's lieer Hendriksk. 3 7 10 Heinkenszand 36 51 87 Hoedekenskerke 22 38 60 Kamperland 56 45 101 Kapelle 104 142 246 Kats 13 22 35 Kloetinge 37 57 94 Kortgene 98 80 178 Kruiningen 78 91 169 Kwadendamme 17 24 41 Nieuwdorp 28 31 59 Nisse 13 27 40 Oudelande 15 35 50 Ovezande 22 35 57 Rilland 47 79 126 Schore 31 38 69 Waarde 21 41 62 Wissenkerke 49 45 94 Wolfaartsdijk 72 98 170 11 15 26 43 17 13 73 86 29 2 117 33 17 50 18 6 24 68 91 3 162 28 36 1 65 34 14 - 48 22 14 36 27 14 41 11 2 13 69 36 105 168 138 5 311 113 59 6 178 119 90 7 216 41 12 53 32 14 46 14 3 17 25 8 33 25 21 46 105 89 8 202 74 37 4 115 57 20 - 77 63 14 77 27 10 2 39 ardappel prijs'. Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot. Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdjjk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 's Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kats Kamperland Kapelle Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Sehore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Onder voorzitterschap van den heer ,C. Polderman werd gistermiddag in het Schuttershof te Middelburg eene door het bestuur van den koopmansbond „Een dracht maakt macht" belegde vergadering van aardappelhandelaren -gehouden. Het eeni-ge punt der agenda was „In- en ver koop van aardappelen in den tegenwoor- dig-en crisis". Nadat de voorzitter de vergadering had geopend gaf hij het woord aan den heer Jac. L. A. de Lange, die in den breed-e het -bestuursvoorstel toelichtte om een uni form inkoop-s- en verkoopsprijs voor aard appelen vast te stellen. Gedurende de .toelichting kwam de waar nemende burgemeester, de heer P. D-umo-n Tak, ter vergadering en heette de heer de Lang© hem onder applaus der aan wezigen welkom, hem dankende voor zijne bereidwilligheid ter vei-gadering te ko men en hem hulde brengende voor de wijze waarop bij zich in deze moeilijke tijden van zij-n 'taak kwijt, -daarover is volgens spreker maar een roep. Na enkele besprekingen stelde de he-er de Lange namens het bestuur de vol gende- motie voor, welke was op-gesteld in overleg met den burgemeester: „De vergadering van den koopmansbond „Eendracht maakt macht", te Middelburg gehouden op Donderdag 6 Augustus 1914 in tegenwoordigheid van den b-urgemeesoar gehoord de besprekingen, hecht bare goed keuring aan het volgende besluit: Gedurende den teig-enwoordigen crisis worden d-eaardappelen als uniformprijis in gekocht voor f2,50 per H.L. en ver kocht voor 20 ct. per Vij'tkop. D-eze regeling geldt zoolang totdat de regeering de bepaling omtrent maximum prijzen voor levensmiddelen heeft inge trokken. Geen -der kooplieden zal noch tegen hoog-eren prijs noch tegen la.geren prijfs in- of verkoopen. -In verband met opmerkingen uit tie vergadering en met goedvinden van den meester werd besloten voor Eigenhei mers eene afwijking vast to stellen, na melijk een inkoop van f2 en een ver koop van 18 ct. De heer de Lange wees e-r met klem op dat ieder verplicht is ook tegenover den burgemeester, dit besluit te- handhaven, in zijn toelichting bad hij dit geschetst als een billijken prijs voor dan boer, den koopman en het publiek. Ook had de heer de Lange er op ge wezen dat in dezen tijd het algemeen belang voor gaat bij het particulier belang van den enkeling. Bij da besprekingen wees de heer Da mon Tak er op, dat de wet, welke Maan dag i-s aangenomen, hem het recht geeft om als de 'b-ceren zich ni-et aan dan prijis van f2.50 per H.L., hetgeen dan hier als marktprijs wordt beschouwd, houden, de aardappelen in beslag te ne men, Hedenmiddag is, ten raadhuize definitief opgericht de Arbeidsbeurs. B. en W. benoemden het volgen de bestuurmr. J. J. Heijse, W. L. Ghijsen, C. Boudewijnse, J. Kraamer, M. Boogert, Jhr. E- Boddaert. Ook waren tegenwoordig eenige leden van de commissie uit Vlissingen ter voor ziening in de behoefte aan werkkrachten ten platten lande. Zij beloofden het daar heen te sturen, dat ook de gemeente Vlis singen een arbeidsbeurs zal oprichten. Men hoopt dat alle aanbiedingen van en alle aanvragen om werk tot deze beurs zullen worden gericht. Gisterenmiddag kwam een per fiets naar Middelburg .terugkeerende ordon nans in aanrijding met den 10-jarigen C. uit Vlissingen, terwijl de tram in volle vaar-l voorbij ging. De jongen, die naar links was uitgeweken, viel tegen de tree plank aan en werd met een gapende hoofdwonde bloedend naar het zieken huis te Vlissingen gevoerd. Zijn toestand is ernstig. Het rijwiel van den ordonnans werd erg gehavend. Gisteren passeerden hier veel trei nen van Vlissingen met leeg materieel. Wij zij bevoegd mede te deel-en da.t deze maat regel, welke verband houdt met andere, welke- ter handhaving onzer neutraliteit worden genomen, tot geen ongerustheid behoeft aanleiding te geven. D-oor bemiddeling der politie is aan een 4-tal Nederlanders die met de mail boot uit Engeland waren gekomen, gelegen heid verschaft naar hunne woonplaatsen terug te keeren. He t uitleveren van wape nen door niet-combattanten. Wij lezen in de „Midd. Crt."Hier is door den burgemeester de verstandige maatregel genomen om alle inwoners, die in het bezit mochten zijn van vuur wapens uit te noodigen, die in te le veren aan de Stadsschuur. We hopen dat allen daaraan zullen gehoor geven. Niemand buiten het leger heeft wapens noodig. Zelfs al zou waar op 'toogenblik nog geen vooruitzicht op is een deel van ons land door een vijandelijke macht bezet worden, dan zullen de niet- strijders geheel ongedeerd gelaten worden, evenals hun eigendom. Plundering en molestee ring van ingezetenen zijn dingen uit oor logen van vroeger eeuwen. Tenzij de niet strijders zich zelf tot strijders maken. Maar juist daartegen zij men gewaarschuwd. De slagerspatroons-vereeniging te Middelburg heeft f 100 geschonken aan het comité dat daar ter stede is gevormd tot het verleenen van steun aan de huis gezinnen van onder de wapenen geroepen landweer- en militieplichtigen. De anders zoo bijzonder drukke Donderdag van de tweede kermisweek te Middelburg is thans van absoluut geen beteekenis. De kermis is gedeeltelijk af gebroken en het verwonderde ons, dat tocli nog betrekkelijk velen van het platte land heden in de stad waren, zelfs zagen wij nog menschen uit liet land van Cadzand. De goede geest derburgerij. Eenparig verklaren de miliciens hun hooge tevredenheid over de goede behan deling der burgerij. Van alle kanten ko men verfrisscliingen, versnaperingen, siga ren enz., terwijl de achterblijvende vrou wen en kinderen niet worden vergeten. De militairen hebben onze stad een bui tengewoon aanzien gegeven. Er heerscht alom groote bedrijvigheid. De berichten van schadeloosstelling hebben velen tot kalmte gebracht. De flinke voorbereiding en snelle uitvoering der mobilisatie heeft een uitnemenden indruk gemaakt en is in geheel Zeeland geregeld verloopen. Met terzijde stelling van alle partijstrijd werken alle burgers eendrachtig samen, om de maatregelen te treffen, die noodig worden geacht in deze omstandigheden. Grijpskerke. De slager Fl. alhier die op het eiland varkens opkocht, voorwendende dit voor het 'leger te moeten do-en is- door 'de politie- aangehouden en nadat de marechaussee een onderzoek had inge steld te Domburg, heden -geboeid voor den officier van Justitie- te Middelburg geleid. Domburg. De schilderijen tentoonstel ling is wegens liet vertrek der badgasten, gesloten. Een vergelijking der vloten. De jongste jaargang van „Nauticus" geeft eene vergelijking van de vloot-sterkte der acht grootste mogendheden. Deze is berekend naa,r de waterver- pl-aatsing der oorlogsbodems, hetgeen de «enige natuurlijke en daarbij ook de eenigszins zekere maatstaf is voor eene vergelijking. Natuurlijk geeft, ook dit even wel geen beeld, dat. volkomen met de werkelijkheid klopt, omdat naast de wa- terverplaa.tsing ook nog zooveel andere factoren gelden, die huiten beschouwing moeten blijven. Volgens „Nauticus" dan was op 15 Mei van dit jaar de toestand als volgt; het cijfer geeft de tonnenmaat: het eerste cijfer van de schepen, die reeds gereed zijn, het tweede van die nog in aanbouw zijn: 2.205.040 en 593.420 1.019.417 325.988 909.780 228.860 731.190 346.190 .558.560 182.15Q 1. Engeland 2. Duitschland 3. Ver. Staten 4. Frankrijk 5. Japan 6. Italië 402.140 202.540 7. Rusland 327.960 429.170 8. Oostenr.-Hong. 249.550 156.070 Hierbij zijn slechts in aanmerking ge nomen de voor den strijd bestemde sche pen: linieschepen, kust-pantserschepen, kruisers, torpedoboo-ten en onderzeeërs. Alle andere typien: speciaal-, opleidings- en tros-schepen, evenals kanonneerboo- ten, zijn niet genoemd. In de optelling voor Duitschland is de- waterverplaatsing der onderzeeërs, wijl niet hekend, niet -meegerekend. Dit zal, om een getal 'te noemen, volgens schatting 14.000 ton be dragen en verandert dus de verhouding weinig. Men bemerkt uit het lijstje, dat de Duit sche vloot slechts 46 pet. van de- sterkte der Engelsche vloot bereikt, eene ver houding, die, wat de- linieschepen betreft, eenigszins ten gunste van Duitschlapd, bij de kruisers, met name bij- de pantsers- krui seife sterk in Engeland's voordeel uit valt. De Vereenigde Staten, wier groot. a,antal trosschepen hier niet in aanmerking komt, hebben de tweede plaats- voor goed aa,n Duitschland moeten afstaan. In af- zienbaren tijd zullen zij wellicht met Frankrijk om de derde plaats moeten din gen, te meer daa.r zij intussc-hen nog 2 linieschepenvan 28.600 ton inhoud heb ben verkocht. Rusland doet sterke- pogingen om zijn vroeger bezette plaats 'in de rij te her overen, zooals uit het groote getal sche pen in aanbouw blijkt. Wanneer de uit voering regelmatig doorgaat, zal het spoe dig Japan en Italië hebben ingehaald, waarbij dan van hijzonder gewicht is het feit, dat het niet te zeer met verouderd materiaal te doen heeft. Rekent men daartoe alle groote schepen van meer dan 20 jaar oud benevens alle vaartuigen van verouderde bouwwijze, dan is, volstrekt genomen, het aantal 't grootst bij 'Engeland met 139.710 ton; dan vol gen de- Vereenigde Staten met 102.8-00, Italië met 96.730, Frankrijk met 87.150, Duitschland met 71.815, Rusland met 55.330, Japan met 51.260 en Oostenrijk- Hongarije met 21.000 ton. In verhouding met het aanwezige ge- reed-zijnde oorlogsmateriaal is. hetgeen verouderd is 'tsterkt bij Japan en Italië met 24 pet., dan volgt Rusland met 16.9, Frankrijk met '11.9, Oostenrijk-Hongarije met 8.4, Duitschland met 7 en Engeland met 6.3 pet. Militaire kiekjes. In een o-nzter forensen-plaatsen hebben alle steenkool leveranciers aanzegging gekregen, d-e eer ste vijf dagen -geen steenkool en anthia- ci-et aan particulieren te leveren, aange zien de leger-bchceften natuurlijk voor- gaan. Patrouilles van soldaten met hun korporaals zijn overal druk in da weel- op handkarren do zakken met steenkool te laden, o-m die naar de verschillende kantonnem-enten over te brengen. Een patrouille is er, die zoo vlug geen kans ziet, haar steenkool-voorraad mo biel te- maken; er zij'n geen handkarren genoeg in de huurt. Daar komt langs den weg een mooie luxe auto gereden; de chauffeur in uni form zich achter het glanzend stuurwiel; de- wagen is van meik-wil. lakwerk, het kostbare- leerwerk is heel licht, wat je neemt een pracht-auto. De patrouille laat do auto stil hou den, aan welk hevel de chauffeur onmid dellijk voldcet. „Inladen," h-eveelt de korporaal kort af aan zij,n manschappen. I Al de zwarte s-teenkool-zakken worden nu, tot b-oorde-vol, in de luxe auto ge laden. En met een soldaat naast zich, de -g-eunif'ormde chauffeur zich gepromo veerd tot 'steenkool-bezorger. Hij kijkt er niet zwart om,de auto al evenmin. A la guerre comme a la guerre (Hlsb-1.) Eon correspondent van d-e „Indépendan ce Beige", die twee dagen voor het uit breken va.n d-en -oorlog tusschen Oosten rijk hn Servië zich va;n Semlin naar Bel grado heeft begeven, schrijft een -en <\nder over d-e stemming te Semlin. Het „Hbl." vertaalt daaruit: De bevolking van die stad, grootendeels van Servisch ras, kon nauwelijks haar sympathie vo-or d-e naburen verbergen. Bij1 (het zien van de verzamelde Oostea- rijksche troepen, kon ik de gedachte niet van 'mij zetten, dat dez-en zich op een vulcaan bevonden. Alle militaire maat regelen aldaar genomen, hebben talrijke getuigen gehad en zijn aan den tegenstan der meegedeeld. De Ooste-nrijksclie offi cieren met hun slanke lenige gestalte en hun grijs uniform maakten -een flinken. indruk; zij schenen zich geen rekenschap te. ig-even van hetgeen er purging in de ziel van d-e omstanders, die hen gade sloegen. i Toen mijn Engelsche collega en ik ons hotel hadd-en opgezocht en in de wijde hal waren binnengetreden, hoorden wijl de klank-en Van een wilde Slavische mu ziek. Wif begaven ons naar de zaal; een orkest van Tziganön speelde daar Ser vische melodieën en vlak hij1 de muzikan ten, ,aa:n het einde van een lange, smalle tafel, troonde een groote Grieksche popo met langen, witten, golvenden baard. Hij gaf den tekst aan der liederen. De Servi sche „Marseillaise": „Hier bro-eders, laat uw bloed h-en overstroomen, steekt hun dorp-en in brand etc.", vervolgens de oude

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2